10,016 matches
-
1. Provizioane pentru pensii și obligații similare 2. Provizioane pentru impozite 3. Alte provizioane I. Venituri în avans 1. Subvenții pentru investiții 2. Venituri înregistrate în avans J. Capital și rezerve I. Capital subscris 1. Capital subscris vărsat 2. Capital subscris nevărsat II. Prime de capital III. Rezerve din reevaluare IV. Rezerve 1. Rezerve legale 2. Rezerve statutare sau contractuale 3. Rezerve reprezentând surplusul realizat din rezerve de reevaluare 4. Alte rezerve 5. Acțiuni proprii V. Profitul sau pierderea reportat(ă
REGLEMENTARE CONTABILĂ din 21 decembrie 2005 conformă cu directivele europene specifice domeniului asigurărilor*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/196009_a_197338]
-
se calculează pe o bază care este compatibilă cu cea utilizată pentru calculul rezervei de prime. ... (3) În cazul asigurărilor de viață, calcularea sumei cheltuielilor de achiziție reportate trebuie să fie în concordanță cu calculul rezervei matematice. ... Pasiv 38. Capital subscris (post A I) (1) Acest post cuprinde toate sumele materializate în acțiuni care constituie aport al acționarilor unui asigurător. ... (2) Capitalul social subscris și vărsat se înregistrează distinct în contabilitate, pe baza actelor de constituire a persoanei juridice și a
REGLEMENTARE CONTABILĂ din 21 decembrie 2005 conformă cu directivele europene specifice domeniului asigurărilor*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/196009_a_197338]
-
sumei cheltuielilor de achiziție reportate trebuie să fie în concordanță cu calculul rezervei matematice. ... Pasiv 38. Capital subscris (post A I) (1) Acest post cuprinde toate sumele materializate în acțiuni care constituie aport al acționarilor unui asigurător. ... (2) Capitalul social subscris și vărsat se înregistrează distinct în contabilitate, pe baza actelor de constituire a persoanei juridice și a documentelor justificative privind vărsămintele de capital. ... (3) Contabilitatea analitică a capitalului social se ține pe acționari cuprinzând numărul și valoarea nominală a acțiunilor
REGLEMENTARE CONTABILĂ din 21 decembrie 2005 conformă cu directivele europene specifice domeniului asigurărilor*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/196009_a_197338]
-
și vărsat se înregistrează distinct în contabilitate, pe baza actelor de constituire a persoanei juridice și a documentelor justificative privind vărsămintele de capital. ... (3) Contabilitatea analitică a capitalului social se ține pe acționari cuprinzând numărul și valoarea nominală a acțiunilor subscrise și vărsate. ... 39. Rezerve (post A IV) (1) În acest post se vor înscrie următoarele tipuri de rezerve constituite de societate: ... 1. Rezerve legale 2. Rezerve statutare sau contractuale 3. Rezerve reprezentând surplusul realizat din rezerve din reevaluare 4. Alte
REGLEMENTARE CONTABILĂ din 21 decembrie 2005 conformă cu directivele europene specifice domeniului asigurărilor*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/196009_a_197338]
-
caz de lichidare sau de faliment după acoperirea datoriilor către toți ceilalți creditori, trebuie evidențiate la acest post. Rezerve tehnice 41. Rezerva de prime (post C I1 și C II2) (1) Acest post cuprinde suma reprezentând fracțiunea din primele brute subscrise care trebuie alocate exercițiului financiar următor sau exercițiilor ulterioare ... (2) Calculul rezervei de prime se face în conformitate cu prevederile legale în vigoare. ... 42. Alte rezerve tehnice (post C I4, post C II5) (1) Acest post cuprinde printre altele rezerva pentru riscuri
REGLEMENTARE CONTABILĂ din 21 decembrie 2005 conformă cu directivele europene specifice domeniului asigurărilor*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/196009_a_197338]
-
care practică activitatea de asigurări generale directă și totodată reasigurarea. ... 50. Formatul cerut pentru contul tehnic al asigurării generale este următorul: I. Contul tehnic al asigurării generale 1. Venituri realizate din prime, nete de reasigurare a) venituri din prime brute subscrise (+) ... b) prime cedate în reasigurare (-) ... c) variația rezervei de prime sume brute (+/-) ... d) variația rezervei de prime, cedate în reasigurare (+/-) ... 2. Cota din venitul net (diferența între veniturile și cheltuielile din plasamente) al plasamentelor transferată din contul netehnic (poz. III
REGLEMENTARE CONTABILĂ din 21 decembrie 2005 conformă cu directivele europene specifice domeniului asigurărilor*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/196009_a_197338]
-
Rezultat tehnic al asigurării generale (poz. III 1) 51. Formatul cerut pentru contul tehnic al asigurării de viață este următorul: II. Contul tehnic al asigurării de viață 1. Venituri realizate din prime, nete de reasigurare: a) venituri din prime brute subscrise (+) ... b) prime cedate în reasigurare (-) ... c) variația rezervei de prime, netă de reasigurare (+/-) ... 2. Venituri din plasamente: a) Venituri din participări la societățile în care există interese de participare, cu prezentarea distinctă a veniturilor din plasamente la societățile afiliate ... b
REGLEMENTARE CONTABILĂ din 21 decembrie 2005 conformă cu directivele europene specifice domeniului asigurărilor*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/196009_a_197338]
-
a exercițiului financiar Secțiunea 5 PREVEDERI REFERITOARE LA ELEMENTELE DIN CONTUL DE PROFIT ȘI PIERDERE APLICABILE ASIGURĂTORILOR 54. Prime brute subscrise Contul tehnic al asigurării generale poz: II (a) Contul tehnic al asigurării de viață: poz. III (a) Primele brute subscrise cuprind toate sumele aferente contractelor de asigurare care intră în vigoare în cursul exercițiului financiar, independent de faptul că aceste sume se referă în întregime sau în parte la un exercițiu ulterior. Primele brute subscrise mai includ: (i) primele rămase
REGLEMENTARE CONTABILĂ din 21 decembrie 2005 conformă cu directivele europene specifice domeniului asigurărilor*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/196009_a_197338]
-
poz. III (a) Primele brute subscrise cuprind toate sumele aferente contractelor de asigurare care intră în vigoare în cursul exercițiului financiar, independent de faptul că aceste sume se referă în întregime sau în parte la un exercițiu ulterior. Primele brute subscrise mai includ: (i) primele rămase de contabilizat, atunci când calculul primei se poate face numai la sfârșitul exercițiului financiar; (îi) - primele unice, inclusiv anuitățile; - în asigurarea de viață, primele unice rezultate din rezerva pentru beneficii și risturnuri, în măsura în care acestea trebuie considerate
REGLEMENTARE CONTABILĂ din 21 decembrie 2005 conformă cu directivele europene specifice domeniului asigurărilor*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/196009_a_197338]
-
de încasat, inclusiv primele de reasigurare încasate și de încasat, aferente tuturor contractelor de asigurare și contractelor de reasigurare, care intră în vigoare în exercițiul financiar, înainte de deducerea oricăror sume din acestea. Evidențierea în contabilitate pe venituri a primei brute subscrise aferente unui contract de asigurare se va efectua conform normelor în vigoare. Cifra de afaceri conform prezentelor reglementări reprezintă primele brute subscrise din asigurarea directă, coasigurare și reasigurare-acceptări în cursul exercițiului financiar plus. Variația rezervelor de prime rezultată ca diferența
REGLEMENTARE CONTABILĂ din 21 decembrie 2005 conformă cu directivele europene specifice domeniului asigurărilor*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/196009_a_197338]
-
contabilitatea asigurărilor directe se înregistrează operațiunile privind subscrierea și încasarea primelor de asigurare aferente contractelor de asigurare, respectiv coasigurare, precum și alte operațiuni efectuate (transfer de portofoliu) în baza contractelor încheiate. (2) Primele de asigurare anulate reprezintă primele de asigurare brute subscrise, anulate ca urmare a încetării valabilității unui contract de asigurare înaintea termenului de expirare a acestuia. ... (3) Operațiunea de asigurare a unui asigurător de către alt asigurător primul fiind reasigurat, iar al doilea reasigurător, se înregistrează în contabilitate în conturi distincte
REGLEMENTARE CONTABILĂ din 21 decembrie 2005 conformă cu directivele europene specifice domeniului asigurărilor*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/196009_a_197338]
-
Capitalul și rezervele (capitaluri proprii) reprezintă dreptul acționarilor/asociaților asupra activelor unei entități, după deducerea tuturor datoriilor. (2) Capitalurile proprii cuprind: aporturile de capital, primele de capital, rezervele, rezultatul reportat, rezultatul exercițiului financiar. ... 7.9.1. Capital 243. (1) Capitalul subscris și vărsat se înregistrează distinct în contabilitate, pe baza actelor de constituire a entității și a documentelor justificative privind vărsămintele de capital. (2) Contabilitatea analitică a capitalului social se ține pe acționari sau asociați, cuprinzând numărul și valoarea nominală a
REGLEMENTARE CONTABILĂ din 21 decembrie 2005 conformă cu directivele europene specifice domeniului asigurărilor*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/196009_a_197338]
-
distinct în contabilitate, pe baza actelor de constituire a entității și a documentelor justificative privind vărsămintele de capital. (2) Contabilitatea analitică a capitalului social se ține pe acționari sau asociați, cuprinzând numărul și valoarea nominală a acțiunilor sau părților sociale subscrise și vărsate. ... (3) Principalele operațiuni care se înregistrează în contabilitate cu privire la majorarea capitalului sunt următoarele: subscrierea și emisiunea de noi acțiuni, încorporarea rezervelor și alte operațiuni, potrivit legii. ... (4) Operațiunile care se înregistrează în contabilitate cu privire la micșorarea capitalului sunt, în
REGLEMENTARE CONTABILĂ din 21 decembrie 2005 conformă cu directivele europene specifice domeniului asigurărilor*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/196009_a_197338]
-
extraordinare reprezintă acele venituri rezultate din evenimente sau tranzacții care sunt clar diferite de activitățile curente și care, prin urmare, nu se așteaptă să se repete într-un mod frecvent sau regulat. 254. În contabilitatea asigurătorilor, veniturile din prime brute subscrise se înregistrează în momentul intrării în vigoare a contactului de asigurare pe baza poliței de asigurare sau în alte condiții prevăzute în contract. 255. În contabilitatea brokerilor, veniturile din activitatea de brokeraj se înregistrează pe măsura prestării serviciilor pe baza
REGLEMENTARE CONTABILĂ din 21 decembrie 2005 conformă cu directivele europene specifice domeniului asigurărilor*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/196009_a_197338]
-
diminuate în cursul exercițiului financiar; ... c) natura, sursa sau destinația oricăror astfel de transferuri; ... d) valoarea provizioanelor la sfârșitul exercițiului financiar. ... Capital și rezerve 293. În legătura cu capitalul social al entității se vor furniza următoarele informații: (a) capitalul social subscris; (b) dacă există mai multe clase de acțiuni sau părți sociale, numărul și valoarea nominală sau, în absența valorii nominale, valoarea contabilă pentru fiecare clasă. 294. În cazul în care capitalul social cuprinde și acțiuni răscumpărabile, se vor furniza următoarele
REGLEMENTARE CONTABILĂ din 21 decembrie 2005 conformă cu directivele europene specifice domeniului asigurărilor*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/196009_a_197338]
-
brute încasate; 4. cheltuieli brute cu daunele; 5. cheltuieli de exploatare brute; 6. soldul de reasigurare. Aceste sume trebuie prezentate separat pentru asigurarea directă și acceptările în reasigurare, atunci când valorile reprezintă cel puțin 10% din suma totală a primelor brute subscrise. În plus, în cadrul asigurării directe, se vor prezenta următoarele categorii de asigurări: - asigurări de accidente; - asigurări de sănătate; - asigurări de mijloace de transport terestru, altele decât cele feroviare; - asigurări de mijloace de transport feroviar; - asigurări de mijloace de transport aeriene
REGLEMENTARE CONTABILĂ din 21 decembrie 2005 conformă cu directivele europene specifice domeniului asigurărilor*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/196009_a_197338]
-
directă pentru categoriile indicate nu depășește 10 milioane de euro. Totuși, societățile sunt obligate să indice sumele referitoare la trei categorii de asigurări care dețin ponderea cea mai mare în activitatea acestora. II. Pentru asigurările de viață: (1) Primele brute subscrise, separat pentru asigurarea directă și acceptările în reasigurare atunci când aceste acceptări reprezintă cel puțin 10% din suma totală a primelor brute și, în continuare, în cadrul asigurării directe, următoarele elemente: ... a) i) prime individuale; ... îi) prime cu titlu de contract de
REGLEMENTARE CONTABILĂ din 21 decembrie 2005 conformă cu directivele europene specifice domeniului asigurărilor*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/196009_a_197338]
-
prevăzuți la pct. 49 alin. (4), notele explicative la situațiile financiare trebuie să indice primele brute, repartizate pe asigurări de viață și pe asigurări generale. 299. În toate cazurile, pentru sumele care depășesc 5% din suma totală a primelor brute subscrise, în notele explicative trebuie să se prezinte suma totală a primelor brute în asigurarea directă provenind din contractele încheiate de societate: - pe teritoriul României; - în Statele membre ale Uniunii Europene; - în țări terțe. 300. Brokerii de asigurare prezintă în notele
REGLEMENTARE CONTABILĂ din 21 decembrie 2005 conformă cu directivele europene specifice domeniului asigurărilor*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/196009_a_197338]
-
previzibilă a entității; ... c) activitățile din domeniul cercetării și dezvoltării; ... d) informații privind achizițiile propriilor acțiuni, și anume: ... - motivele achizițiilor efectuate în cursul exercițiului financiar; - numărul și valoarea acțiunilor achiziționate și înstrăinate în cursul exercițiului financiar și proporția din capitalul subscris pe care acestea o reprezintă; - în cazul achiziției și înstrăinării cu titlu oneros, contravaloarea acțiunilor; - numărul și valoarea nominală a tuturor acțiunilor achiziționate și deținute de entitate și proporția din capitalul subscris pe care acestea o reprezintă; e) existența de
REGLEMENTARE CONTABILĂ din 21 decembrie 2005 conformă cu directivele europene specifice domeniului asigurărilor*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/196009_a_197338]
-
în cursul exercițiului financiar și proporția din capitalul subscris pe care acestea o reprezintă; - în cazul achiziției și înstrăinării cu titlu oneros, contravaloarea acțiunilor; - numărul și valoarea nominală a tuturor acțiunilor achiziționate și deținute de entitate și proporția din capitalul subscris pe care acestea o reprezintă; e) existența de sucursale ale entității; ... f) utilizarea de către entitate de instrumente financiare, în cazul în care sunt semnificative pentru evaluarea activelor sale, datoriilor, poziției financiare și a profitului sau pierderii: ... - obiectivele și politicile entității
REGLEMENTARE CONTABILĂ din 21 decembrie 2005 conformă cu directivele europene specifice domeniului asigurărilor*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/196009_a_197338]
-
pierderii contabile se prezintă în notele explicative. Capitolul III PLANUL DE CONTURI GENERAL 1. PLANUL DE CONTURI PENTRU ASIGURĂTORI CLASA 1 CONTURI DE CAPITALURI 10 CAPITAL ȘI REZERVE 101 Capital social 1011 Capital social privind asigurările de viață 10111 Capital subscris nevărsat 10112 Capital subscris vărsat 1012 Capital social privind asigurările generale 10121 Capital subscris nevărsat 10122 Capital subscris vărsat 104 Prime de capital 1041 Prime de capital privind asigurările de viață 10411 Prime de emisiune 10412 Prime de fuziune/divizare
REGLEMENTARE CONTABILĂ din 21 decembrie 2005 conformă cu directivele europene specifice domeniului asigurărilor*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/196009_a_197338]
-
în notele explicative. Capitolul III PLANUL DE CONTURI GENERAL 1. PLANUL DE CONTURI PENTRU ASIGURĂTORI CLASA 1 CONTURI DE CAPITALURI 10 CAPITAL ȘI REZERVE 101 Capital social 1011 Capital social privind asigurările de viață 10111 Capital subscris nevărsat 10112 Capital subscris vărsat 1012 Capital social privind asigurările generale 10121 Capital subscris nevărsat 10122 Capital subscris vărsat 104 Prime de capital 1041 Prime de capital privind asigurările de viață 10411 Prime de emisiune 10412 Prime de fuziune/divizare 10413 Prime de aport
REGLEMENTARE CONTABILĂ din 21 decembrie 2005 conformă cu directivele europene specifice domeniului asigurărilor*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/196009_a_197338]
-
PLANUL DE CONTURI PENTRU ASIGURĂTORI CLASA 1 CONTURI DE CAPITALURI 10 CAPITAL ȘI REZERVE 101 Capital social 1011 Capital social privind asigurările de viață 10111 Capital subscris nevărsat 10112 Capital subscris vărsat 1012 Capital social privind asigurările generale 10121 Capital subscris nevărsat 10122 Capital subscris vărsat 104 Prime de capital 1041 Prime de capital privind asigurările de viață 10411 Prime de emisiune 10412 Prime de fuziune/divizare 10413 Prime de aport 10414 Prime de conversie a obligațiunilor în acțiuni 1042 Prime
REGLEMENTARE CONTABILĂ din 21 decembrie 2005 conformă cu directivele europene specifice domeniului asigurărilor*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/196009_a_197338]
-
ASIGURĂTORI CLASA 1 CONTURI DE CAPITALURI 10 CAPITAL ȘI REZERVE 101 Capital social 1011 Capital social privind asigurările de viață 10111 Capital subscris nevărsat 10112 Capital subscris vărsat 1012 Capital social privind asigurările generale 10121 Capital subscris nevărsat 10122 Capital subscris vărsat 104 Prime de capital 1041 Prime de capital privind asigurările de viață 10411 Prime de emisiune 10412 Prime de fuziune/divizare 10413 Prime de aport 10414 Prime de conversie a obligațiunilor în acțiuni 1042 Prime de capital privind asigurările
REGLEMENTARE CONTABILĂ din 21 decembrie 2005 conformă cu directivele europene specifice domeniului asigurărilor*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/196009_a_197338]
-
Cheltuieli cu impozitul pe profit CLASA 7 CONTURI DE VENITURI 70 VENITURI DIN EXPLOATARE 701 Venituri din prime brute subscrise privind asigurările de viață directe 702 Venituri din prime brute subscrise privind asigurările generale directe 703 Venituri din prime brute subscrise aferente acceptărilor la asigurările de viață 704 Venituri din prime brute subscrise aferente acceptărilor la asigurările generale 705 Venituri din servicii prestate 7051 Venituri din servicii prestate privind asigurările de viață 70511 Venituri din comisioane de reasigurare 70512 Venituri reprezentând
REGLEMENTARE CONTABILĂ din 21 decembrie 2005 conformă cu directivele europene specifice domeniului asigurărilor*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/196009_a_197338]