29,368 matches
-
material compozit Ambalaje din metale feroase Ambalaje din aluminiu Ambalaje din lemn Total deșeuri de ambalaje, altele decât cele menajere Tabelul nr. 4 – Cantitatea de deșeuri de ambalaje reciclate sau valorificate pe teritoriul național Total cantitate deșeuri valorificate și eliminate (tone) Cantitate deșeuri reciclate Cantitate deșeuri valorificate Tone Procent Tone Procent Deșeuri menajere Ambalaje din sticlă Ambalaje din material plastic Ambalaje din hârtie/carton Ambalaje din material compozit Ambalaj din metale feroase Ambalaj din aluminiu Ambalaj din lemn Total deșeuri de ambalaje
GHID din 20 septembrie 2023 () [Corola-llms4eu/Law/276420]
-
se înregistrează documentele emise în anul ...... și are ..... pagini. Nr. crt. Nr. doc. Data emiterii Denumirea uzuală a deșeului din anexa VII la Regulamentul (CE) nr. 1.013/2006 Codul deșeului din anexa VII la Regulamentul (CE) nr. 1.013/2006 căsuța 10 Cantitatea [tone] din anexa VII la Regulamentul (CE) nr. 1.013/2006 Destinatarul din anexa VII la Regulamentul (CE) nr. 1.013/2006 Producătorul deșeurilor Persoana care organizează transferul*1 Observații *1 În cazul în care aceasta este alta decât producătorul. ----
GHID din 20 septembrie 2023 () [Corola-llms4eu/Law/276420]
-
deadweight^-c unde X este factorul de reducere (exprimat în procente) în conformitate cu tabelul 1 din regula 24 din Anexa VI la MARPOL, care corespunde fazei aplicabile și dimensiunilor navelor portcontainer noi. ... ... ... 2.2.4. Deadweight Deadweight înseamnă diferența, exprimată în tone, dintre deplasamentul navei în apă cu densitatea relativă de 1.025 kg/mc la pescajul liniei de încărcare de vară, și deplasamentul navei goale. Pescajul navei la linia de încărcare de vară ar trebui să fie considerat ca pescajul de vară maxim
ANEXE din 17 mai 2024 () [Corola-llms4eu/Law/284593]
-
factor de corecție pentru capacitatea volumetrică f_c: f_c = R^-0,7 - 0,014, dacă R este mai mic decât 0,98 sau f_c = 1,000, dacă R este mai mare sau egal cu 0,98. unde: R este raportul de capacitate, egal cu deadweight-ul navei (tone), astfel cum a fost determinat conform paragrafului 2.2.4 , împărțit la capacitatea volumetrică totală a tancurilor de marfă ale navei (mc). ... 2.2.12.2. f_c pentru transportoare de gaze În cazul transportoarelor de gaze având un sistem de propulsie antrenat direct de motorul
ANEXE din 17 mai 2024 () [Corola-llms4eu/Law/284593]
-
diesel, construite sau adaptate și utilizate pentru transportul în vrac al gazelor natural lichefiate, ar trebui să se aplice următorul factor de corecție pentru capacitatea volumetrică f_cLNG: f_cLNG = R^-0,56 unde: R este raportul de capacitate, egal cu deadweight-ul navei (tone), astfel cum a fost determinat conform paragrafului 2.2.4 , împărțit la capacitatea volumetrică totală a tancurilor de marfă ale navei (mc). Notă: Acest factor este aplicabil transportoarelor de LNG, definite ca transportoare de gaze în regula 2.2.14 din Anexa VI la
ANEXE din 17 mai 2024 () [Corola-llms4eu/Law/284593]
-
de lemn), ar trebui să se aplice următorul factor de corecție pentru capacitatea volumetrică, f_c vrachiere proiectate să transporte mărfuri ușoare: f_c vrachiere proiectate să transporte mărfuri ușoare = R^-0,15 unde: R este raportul de capacitate, egal cu deadweight-ul navei (tone), astfel cum a fost determinat conform paragrafului 2.2.4 , împărțit la capacitatea volumetrică totală a tancurilor de marfă ale navei (mc). ... ... 2.2.13. L_pp; Lungimea între perpendiculare Lungimea între perpendiculare, Lpp, este egală cu 96% din lungimea totală la linia de plutire
ANEXE din 17 mai 2024 () [Corola-llms4eu/Law/284593]
-
1 dacă nu sunt macarale f_încărcătoare laterale = 1 dacă nu sunt încărcătoare laterale f_roro = 1 dacă nu sunt rampe pentru ro-ro Definiția pentru f_macarale: unde: SWL = Sarcina maximă de lucru în siguranță, astfel cum este specificată de către producător, în tone metrice Braț = Brațul la care sarcina maximă de lucru în siguranță poate fi aplicată, în metri N = Numărul de macarale Pentru alte dispozitive de manipulare a mărfurilor, precum încărcătoarele laterale și rampele ro-ro, factorul ar trebui să fie definit
ANEXE din 17 mai 2024 () [Corola-llms4eu/Law/284593]
-
Lungimea totală 250.0 m Lungimea între perpendiculare 240.0 m Lățimea teoretică 40.0 m Înălțimea de construcție 20.0 m Pescajul la linia de încărcare de vară, teoretic 14.0 m Deadweight-ul navei la pescajul la linia de încărcare de vară 150,000 tone ... 1.3. Motorul principal Producătorul motorului JAPAN Heavy Industries Ltd. Tipul 6J70A Puterea maximă continuă (MCR) 15,000 kW x 80 rpm SFC la 75 % din MCR 165.0 g/kWh Numărul de motoare 1 Tipul combustibilului Motorină diesel ... 1.4. Motorul auxiliar Producătorul motorului
ANEXE din 17 mai 2024 () [Corola-llms4eu/Law/284593]
-
cu cea de energie mecanică. Acest element suplimentar nu creează un drept de emitere a garanțiilor de origine, în conformitate cu articolul 26 alineatul (13); Ref E_eta reprezintă valoarea de referință a eficienței pentru producerea separată de energie electrică. E_m [tone CO_2 echivalent/an] reprezintă emisii de gaze cu efect de seră; E [MWh/an] reprezintă producția anuală netă de energie electrică; f^i_c [tone CO_2 echivalent/an] reprezintă factorul de emisii specific al combustibilului utilizat: f^g_c = 0,202 [tone CO_2 echivalent/MWh] reprezintă factorul de emisii
GHIDUL SOLICITANTULUI din 28 mai 2024 () [Corola-llms4eu/Law/283733]
-
articolul 26 alineatul (13); Ref E_eta reprezintă valoarea de referință a eficienței pentru producerea separată de energie electrică. E_m [tone CO_2 echivalent/an] reprezintă emisii de gaze cu efect de seră; E [MWh/an] reprezintă producția anuală netă de energie electrică; f^i_c [tone CO_2 echivalent/an] reprezintă factorul de emisii specific al combustibilului utilizat: f^g_c = 0,202 [tone CO_2 echivalent/MWh] reprezintă factorul de emisii specific pentru gazul natural; f^c_c = 0,364 [tone CO_2 echivalent/MWh] reprezintă factorul de emisii specific pentru cărbune; eta_e [-] reprezintă randamentul electric al
GHIDUL SOLICITANTULUI din 28 mai 2024 () [Corola-llms4eu/Law/283733]
-
producerea separată de energie electrică. E_m [tone CO_2 echivalent/an] reprezintă emisii de gaze cu efect de seră; E [MWh/an] reprezintă producția anuală netă de energie electrică; f^i_c [tone CO_2 echivalent/an] reprezintă factorul de emisii specific al combustibilului utilizat: f^g_c = 0,202 [tone CO_2 echivalent/MWh] reprezintă factorul de emisii specific pentru gazul natural; f^c_c = 0,364 [tone CO_2 echivalent/MWh] reprezintă factorul de emisii specific pentru cărbune; eta_e [-] reprezintă randamentul electric al unității de producere energie; DeltaB [MWh/an] reprezintă reducerea de consum de combustibil fosil
GHIDUL SOLICITANTULUI din 28 mai 2024 () [Corola-llms4eu/Law/283733]
-
cu efect de seră; E [MWh/an] reprezintă producția anuală netă de energie electrică; f^i_c [tone CO_2 echivalent/an] reprezintă factorul de emisii specific al combustibilului utilizat: f^g_c = 0,202 [tone CO_2 echivalent/MWh] reprezintă factorul de emisii specific pentru gazul natural; f^c_c = 0,364 [tone CO_2 echivalent/MWh] reprezintă factorul de emisii specific pentru cărbune; eta_e [-] reprezintă randamentul electric al unității de producere energie; DeltaB [MWh/an] reprezintă reducerea de consum de combustibil fosil, comparativ cu producerea separată a energiei electrice și termice, determinat cu relația: DeltaB
GHIDUL SOLICITANTULUI din 28 mai 2024 () [Corola-llms4eu/Law/283733]
-
în condițiile ISO: 10 6 - mai mare de 90% = 10 puncte - între 85% și 90% (inclusiv 90%) = 8 puncte - între 80% și 85% (inclusiv 80%) = 6 puncte 1.1.3. Contribuția proiectului la reducerea emisiilor de echivalent CO2 10 7 - peste 1500 tone echivalent CO2/an 10 puncte - (500 - 1500 tone) echivalent CO2/an 9 puncte - <=500) tone echivalent CO2/an 7 puncte 1.2. Impactul proiectului asupra societății și mediului 10 6 - RIRE mai mare ca 14% = 10 puncte - RIRE între 10% și 14%, inclusiv = 8
GHIDUL SOLICITANTULUI din 28 mai 2024 () [Corola-llms4eu/Law/283733]
-
de 90% = 10 puncte - între 85% și 90% (inclusiv 90%) = 8 puncte - între 80% și 85% (inclusiv 80%) = 6 puncte 1.1.3. Contribuția proiectului la reducerea emisiilor de echivalent CO2 10 7 - peste 1500 tone echivalent CO2/an 10 puncte - (500 - 1500 tone) echivalent CO2/an 9 puncte - <=500) tone echivalent CO2/an 7 puncte 1.2. Impactul proiectului asupra societății și mediului 10 6 - RIRE mai mare ca 14% = 10 puncte - RIRE între 10% și 14%, inclusiv = 8 puncte - RIRE între 7 și 10%, inclusiv
GHIDUL SOLICITANTULUI din 28 mai 2024 () [Corola-llms4eu/Law/283733]
-
și 90% (inclusiv 90%) = 8 puncte - între 80% și 85% (inclusiv 80%) = 6 puncte 1.1.3. Contribuția proiectului la reducerea emisiilor de echivalent CO2 10 7 - peste 1500 tone echivalent CO2/an 10 puncte - (500 - 1500 tone) echivalent CO2/an 9 puncte - <=500) tone echivalent CO2/an 7 puncte 1.2. Impactul proiectului asupra societății și mediului 10 6 - RIRE mai mare ca 14% = 10 puncte - RIRE între 10% și 14%, inclusiv = 8 puncte - RIRE între 7 și 10%, inclusiv = 7 puncte - RIRE mai mică de
GHIDUL SOLICITANTULUI din 28 mai 2024 () [Corola-llms4eu/Law/283733]
-
legală Persoana juridică ce administrează imobilul 168380 8.21.01 Monumentul Marii Uniri de la 1 Decembrie 1918 - Alba Iulia Patru cruci egale ca dimensiune, care se încheie simbolic într-o cupolă, realizate din calcar de Vratza; înălțime 22 m, greutate 1.350 tone, autor Mihai Buculei Sc. 26,8 mp CF nr. 102075 Municipiul Alba Iulia, județul Alba - Parcul Unirii 10.239.776 15.000.000 Hotărârea Guvernului nr. 672/2023 Ministerul Culturii CUI 4192812 Anexa nr. 2 DATELE DE IDENTIFICARE a monumentului de for public, trecut din domeniul
HOTĂRÂRE nr. 998 din 14 august 2024 () [Corola-llms4eu/Law/287575]
-
Baza legală Valoarea de inventar (lei) 168380 8.21.01 Monumentul Marii Uniri de la 1 Decembrie 1918 - Alba Iulia Patru cruci egale ca dimensiune, care se încheie simbolic într-o cupolă, realizate din calcar de Vratza; înălțime 22 m, greutate 1.350 tone, autor Mihai Buculei Sc. 26,8 mp CF nr. 102075 Municipiul Alba Iulia, județul Alba - Parcul Unirii 2019 Hotărârea Guvernului nr. 672/2023 15.000.000 Statul român și administrarea Ministerului Culturii CUI 4192812 Municipiul Alba Iulia, CUI 4562923 - domeniul public ----
HOTĂRÂRE nr. 998 din 14 august 2024 () [Corola-llms4eu/Law/287575]
-
beneficiarul raportează Administrației Fondului pentru Mediu modul de utilizare a sumelor din veniturile obținute în urma scoaterii la licitație a certificatelor de emisii de gaze cu efect de seră, cantitatea de emisii de gaze cu efect de seră, exprimată în tone de dioxid de carbon echivalent, redusă prin implementarea proiectelor în anul precedent, precum și orice alte informații suplimentare referitoare la utilizarea veniturilor. (2) Administrația Fondului pentru Mediu comunică autorității publice centrale pentru protecția mediului datele obținute potrivit alin. (1) , în
HOTĂRÂRE nr. 1.102 din 4 septembrie 2024 () [Corola-llms4eu/Law/288165]
-
policiclice, izotopi radioactivi la o apropiere mai mică de 200 m de la limita oricărei surse de apă de pe teritoriul sitului. Gunoiul de grajd poate fi depus împrăștiat pe câmp în perioada decembrie - februarie, în cuantum de maxim 15 tone la hectar odată la 3 ani. A07 Utilizarea produselor biocide, hormoni și substanțe chimice E03.01 Depozitarea deșeurilor menajere OS 1.6 Măsuri de conservare pentru specia Bonasa bonasia 1.1.18 R Asigurarea stabilității zonelor umede din fond forestier Asigurarea stabilității zonelor umede
PLAN DE MANAGEMENT din 23 ianuarie 2024 () [Corola-llms4eu/Law/284152]
-
Exploatația cu cod ANSVSA Cantitate de lapte valorificată în perioada de referință a exploatației, solicitată pentru ANTZ 7 Cantitate de lapte valorificată în perioada 01.03.2023 - 03.04.2024 Prin intermediul prim cumpărătorilor**) Prin alte tipuri de valorificare Total cantitate solicitată ANTZ 7 (tone) Prin intermediul prim cumpărătorilor**) Prin alte tipuri de valorificare Total cantitate valorificată (tone) (da/nu) Denumire prim cumpărător CUI Cantitate solicitată (tone) (da/nu) Cantitate solicitată (tone) (da/nu) Denumire prim cumpărător CUI Cantitate valorificată (tone) (da/nu) Cantitate Valorificată (tone) [ ] 01.01.2018 - 31.12.2018 RO
ANEXE din 16 mai 2024 () [Corola-llms4eu/Law/283094]
-
exploatației, solicitată pentru ANTZ 7 Cantitate de lapte valorificată în perioada 01.03.2023 - 03.04.2024 Prin intermediul prim cumpărătorilor**) Prin alte tipuri de valorificare Total cantitate solicitată ANTZ 7 (tone) Prin intermediul prim cumpărătorilor**) Prin alte tipuri de valorificare Total cantitate valorificată (tone) (da/nu) Denumire prim cumpărător CUI Cantitate solicitată (tone) (da/nu) Cantitate solicitată (tone) (da/nu) Denumire prim cumpărător CUI Cantitate valorificată (tone) (da/nu) Cantitate Valorificată (tone) [ ] 01.01.2018 - 31.12.2018 RO RO [ ] 01.03.2022 - 28.02.2023 RO RO [ ] 01.03.2023 - 03.04.2024 RO RO x x x x
ANEXE din 16 mai 2024 () [Corola-llms4eu/Law/283094]
-
valorificată în perioada 01.03.2023 - 03.04.2024 Prin intermediul prim cumpărătorilor**) Prin alte tipuri de valorificare Total cantitate solicitată ANTZ 7 (tone) Prin intermediul prim cumpărătorilor**) Prin alte tipuri de valorificare Total cantitate valorificată (tone) (da/nu) Denumire prim cumpărător CUI Cantitate solicitată (tone) (da/nu) Cantitate solicitată (tone) (da/nu) Denumire prim cumpărător CUI Cantitate valorificată (tone) (da/nu) Cantitate Valorificată (tone) [ ] 01.01.2018 - 31.12.2018 RO RO [ ] 01.03.2022 - 28.02.2023 RO RO [ ] 01.03.2023 - 03.04.2024 RO RO x x x x x x x TOTAL: **) informații din baza de
ANEXE din 16 mai 2024 () [Corola-llms4eu/Law/283094]
-
03.04.2024 Prin intermediul prim cumpărătorilor**) Prin alte tipuri de valorificare Total cantitate solicitată ANTZ 7 (tone) Prin intermediul prim cumpărătorilor**) Prin alte tipuri de valorificare Total cantitate valorificată (tone) (da/nu) Denumire prim cumpărător CUI Cantitate solicitată (tone) (da/nu) Cantitate solicitată (tone) (da/nu) Denumire prim cumpărător CUI Cantitate valorificată (tone) (da/nu) Cantitate Valorificată (tone) [ ] 01.01.2018 - 31.12.2018 RO RO [ ] 01.03.2022 - 28.02.2023 RO RO [ ] 01.03.2023 - 03.04.2024 RO RO x x x x x x x TOTAL: **) informații din baza de date a aplicației Relații
ANEXE din 16 mai 2024 () [Corola-llms4eu/Law/283094]
-
de valorificare Total cantitate solicitată ANTZ 7 (tone) Prin intermediul prim cumpărătorilor**) Prin alte tipuri de valorificare Total cantitate valorificată (tone) (da/nu) Denumire prim cumpărător CUI Cantitate solicitată (tone) (da/nu) Cantitate solicitată (tone) (da/nu) Denumire prim cumpărător CUI Cantitate valorificată (tone) (da/nu) Cantitate Valorificată (tone) [ ] 01.01.2018 - 31.12.2018 RO RO [ ] 01.03.2022 - 28.02.2023 RO RO [ ] 01.03.2023 - 03.04.2024 RO RO x x x x x x x TOTAL: **) informații din baza de date a aplicației Relații Contractuale Lapte, conform datelor furnizate de prim cumpărători
ANEXE din 16 mai 2024 () [Corola-llms4eu/Law/283094]
-
solicitată ANTZ 7 (tone) Prin intermediul prim cumpărătorilor**) Prin alte tipuri de valorificare Total cantitate valorificată (tone) (da/nu) Denumire prim cumpărător CUI Cantitate solicitată (tone) (da/nu) Cantitate solicitată (tone) (da/nu) Denumire prim cumpărător CUI Cantitate valorificată (tone) (da/nu) Cantitate Valorificată (tone) [ ] 01.01.2018 - 31.12.2018 RO RO [ ] 01.03.2022 - 28.02.2023 RO RO [ ] 01.03.2023 - 03.04.2024 RO RO x x x x x x x TOTAL: **) informații din baza de date a aplicației Relații Contractuale Lapte, conform datelor furnizate de prim cumpărători prin declarații lunare aferente
ANEXE din 16 mai 2024 () [Corola-llms4eu/Law/283094]