10,016 matches
-
DIN EXPLOATARE 701 Venituri din prime brute subscrise privind asigurările de viață directe 702 Venituri din prime brute subscrise privind asigurările generale directe 703 Venituri din prime brute subscrise aferente acceptărilor la asigurările de viață 704 Venituri din prime brute subscrise aferente acceptărilor la asigurările generale 705 Venituri din servicii prestate 7051 Venituri din servicii prestate privind asigurările de viață 70511 Venituri din comisioane de reasigurare 70512 Venituri reprezentând daune care au intrat în sarcina reasigurătorului 70513 Venituri reprezentând participarea la
REGLEMENTARE CONTABILĂ din 21 decembrie 2005 conformă cu directivele europene specifice domeniului asigurărilor*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/196009_a_197338]
-
din redevențe, locații de gestiune și chirii 7061 Venituri din redevențe, locații de gestiune și chirii privind asigurările de viață 7062 Venituri din redevențe, locații de gestiune și chirii privind asigurările generale 708 Prime brute subscrise anulate 7081 Prime brute subscrise anulate aferente asigurărilor de viață 70811 Prime brute subscrise anulate aferente asigurărilor directe 70812 Prime brute subscrise anulate aferente acceptărilor în reasigurare 7082 Prime brute subscrise anulate aferente asigurărilor generale 70821 Prime brute subscrise anulate aferente asigurărilor directe 70822 Prime
REGLEMENTARE CONTABILĂ din 21 decembrie 2005 conformă cu directivele europene specifice domeniului asigurărilor*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/196009_a_197338]
-
din redevențe, locații de gestiune și chirii privind asigurările de viață 7062 Venituri din redevențe, locații de gestiune și chirii privind asigurările generale 708 Prime brute subscrise anulate 7081 Prime brute subscrise anulate aferente asigurărilor de viață 70811 Prime brute subscrise anulate aferente asigurărilor directe 70812 Prime brute subscrise anulate aferente acceptărilor în reasigurare 7082 Prime brute subscrise anulate aferente asigurărilor generale 70821 Prime brute subscrise anulate aferente asigurărilor directe 70822 Prime brute subscrise anulate aferente acceptărilor în reasigurare 709 Prime
REGLEMENTARE CONTABILĂ din 21 decembrie 2005 conformă cu directivele europene specifice domeniului asigurărilor*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/196009_a_197338]
-
asigurările de viață 7062 Venituri din redevențe, locații de gestiune și chirii privind asigurările generale 708 Prime brute subscrise anulate 7081 Prime brute subscrise anulate aferente asigurărilor de viață 70811 Prime brute subscrise anulate aferente asigurărilor directe 70812 Prime brute subscrise anulate aferente acceptărilor în reasigurare 7082 Prime brute subscrise anulate aferente asigurărilor generale 70821 Prime brute subscrise anulate aferente asigurărilor directe 70822 Prime brute subscrise anulate aferente acceptărilor în reasigurare 709 Prime brute subscrise cedate 7091 Prime brute subscrise cedate
REGLEMENTARE CONTABILĂ din 21 decembrie 2005 conformă cu directivele europene specifice domeniului asigurărilor*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/196009_a_197338]
-
gestiune și chirii privind asigurările generale 708 Prime brute subscrise anulate 7081 Prime brute subscrise anulate aferente asigurărilor de viață 70811 Prime brute subscrise anulate aferente asigurărilor directe 70812 Prime brute subscrise anulate aferente acceptărilor în reasigurare 7082 Prime brute subscrise anulate aferente asigurărilor generale 70821 Prime brute subscrise anulate aferente asigurărilor directe 70822 Prime brute subscrise anulate aferente acceptărilor în reasigurare 709 Prime brute subscrise cedate 7091 Prime brute subscrise cedate aferente asigurărilor de viață directe 7092 Prime brute subscrise
REGLEMENTARE CONTABILĂ din 21 decembrie 2005 conformă cu directivele europene specifice domeniului asigurărilor*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/196009_a_197338]
-
brute subscrise anulate 7081 Prime brute subscrise anulate aferente asigurărilor de viață 70811 Prime brute subscrise anulate aferente asigurărilor directe 70812 Prime brute subscrise anulate aferente acceptărilor în reasigurare 7082 Prime brute subscrise anulate aferente asigurărilor generale 70821 Prime brute subscrise anulate aferente asigurărilor directe 70822 Prime brute subscrise anulate aferente acceptărilor în reasigurare 709 Prime brute subscrise cedate 7091 Prime brute subscrise cedate aferente asigurărilor de viață directe 7092 Prime brute subscrise cedate aferente acceptărilor la asigurări de viață 7093
REGLEMENTARE CONTABILĂ din 21 decembrie 2005 conformă cu directivele europene specifice domeniului asigurărilor*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/196009_a_197338]
-
aferente asigurărilor de viață 70811 Prime brute subscrise anulate aferente asigurărilor directe 70812 Prime brute subscrise anulate aferente acceptărilor în reasigurare 7082 Prime brute subscrise anulate aferente asigurărilor generale 70821 Prime brute subscrise anulate aferente asigurărilor directe 70822 Prime brute subscrise anulate aferente acceptărilor în reasigurare 709 Prime brute subscrise cedate 7091 Prime brute subscrise cedate aferente asigurărilor de viață directe 7092 Prime brute subscrise cedate aferente acceptărilor la asigurări de viață 7093 Prime brute subscrise cedate aferente asigurărilor generale directe
REGLEMENTARE CONTABILĂ din 21 decembrie 2005 conformă cu directivele europene specifice domeniului asigurărilor*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/196009_a_197338]
-
brute subscrise anulate aferente acceptărilor în reasigurare 7082 Prime brute subscrise anulate aferente asigurărilor generale 70821 Prime brute subscrise anulate aferente asigurărilor directe 70822 Prime brute subscrise anulate aferente acceptărilor în reasigurare 709 Prime brute subscrise cedate 7091 Prime brute subscrise cedate aferente asigurărilor de viață directe 7092 Prime brute subscrise cedate aferente acceptărilor la asigurări de viață 7093 Prime brute subscrise cedate aferente asigurărilor generale directe 7094 Prime brute subscrise cedate aferente acceptărilor la asigurări generale 72 VENITURI DIN PRODUCȚIA
REGLEMENTARE CONTABILĂ din 21 decembrie 2005 conformă cu directivele europene specifice domeniului asigurărilor*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/196009_a_197338]
-
subscrise anulate aferente asigurărilor generale 70821 Prime brute subscrise anulate aferente asigurărilor directe 70822 Prime brute subscrise anulate aferente acceptărilor în reasigurare 709 Prime brute subscrise cedate 7091 Prime brute subscrise cedate aferente asigurărilor de viață directe 7092 Prime brute subscrise cedate aferente acceptărilor la asigurări de viață 7093 Prime brute subscrise cedate aferente asigurărilor generale directe 7094 Prime brute subscrise cedate aferente acceptărilor la asigurări generale 72 VENITURI DIN PRODUCȚIA DE IMOBILIZĂRI 721 Venituri din producția de imobilizări aferentă asigurărilor
REGLEMENTARE CONTABILĂ din 21 decembrie 2005 conformă cu directivele europene specifice domeniului asigurărilor*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/196009_a_197338]
-
asigurărilor directe 70822 Prime brute subscrise anulate aferente acceptărilor în reasigurare 709 Prime brute subscrise cedate 7091 Prime brute subscrise cedate aferente asigurărilor de viață directe 7092 Prime brute subscrise cedate aferente acceptărilor la asigurări de viață 7093 Prime brute subscrise cedate aferente asigurărilor generale directe 7094 Prime brute subscrise cedate aferente acceptărilor la asigurări generale 72 VENITURI DIN PRODUCȚIA DE IMOBILIZĂRI 721 Venituri din producția de imobilizări aferentă asigurărilor de viață 7211 Venituri din producția de imobilizări necorporale 7212 Venituri
REGLEMENTARE CONTABILĂ din 21 decembrie 2005 conformă cu directivele europene specifice domeniului asigurărilor*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/196009_a_197338]
-
în reasigurare 709 Prime brute subscrise cedate 7091 Prime brute subscrise cedate aferente asigurărilor de viață directe 7092 Prime brute subscrise cedate aferente acceptărilor la asigurări de viață 7093 Prime brute subscrise cedate aferente asigurărilor generale directe 7094 Prime brute subscrise cedate aferente acceptărilor la asigurări generale 72 VENITURI DIN PRODUCȚIA DE IMOBILIZĂRI 721 Venituri din producția de imobilizări aferentă asigurărilor de viață 7211 Venituri din producția de imobilizări necorporale 7212 Venituri din producția de imobilizări corporale 722 Venituri din producția
REGLEMENTARE CONTABILĂ din 21 decembrie 2005 conformă cu directivele europene specifice domeniului asigurărilor*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/196009_a_197338]
-
reportat 12 Rezultatul exercițiului 13 Subvenții pentru investiții 15 Provizioane 16 Împrumuturi și datorii asimilate GRUPA 10 "CAPITAL ȘI REZERVE" Din grupa 10 "Capital și rezerve" fac parte: Contul 101 "Capital social" Cu ajutorul acestui cont se ține evidența capitalului social subscris și vărsat în numerar și/sau în natură de acționarii/asociații entității, precum și măririi sau reducerii capitalului social potrivit legii. Contabilitatea analitică a capitalului se ține pe acționari sau asociați evidențiindu-se numărul și valoarea nominală a acțiunilor sau părților
REGLEMENTARE CONTABILĂ din 21 decembrie 2005 conformă cu directivele europene specifice domeniului asigurărilor*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/196009_a_197338]
-
vărsat în numerar și/sau în natură de acționarii/asociații entității, precum și măririi sau reducerii capitalului social potrivit legii. Contabilitatea analitică a capitalului se ține pe acționari sau asociați evidențiindu-se numărul și valoarea nominală a acțiunilor sau părților sociale subscrise sau vărsate. Contul 101 "Capital social" este un cont de pasiv. În creditul contului 101 "Capital social" se înregistrează: - capitalul social subscris de acționari sau asociați cu ocazia constituirii societății sau majorării capitalului social prin subscripție sau emisiune de noi
REGLEMENTARE CONTABILĂ din 21 decembrie 2005 conformă cu directivele europene specifice domeniului asigurărilor*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/196009_a_197338]
-
exercițiile precedente, care reduc capitalul (117); - capitalul social retras de acționari sau asociați, precum și capitalul social lichidat cu ocazia fuziunii sau lichidării persoanelor juridice (456); - reducerea capitalului ca urmare a anulării acțiunilor proprii răscumpărate (109). Soldul contului reprezintă capitalul social subscris vărsat/nevărsat. Contul 104 "Prime de capital" Cu ajutorul acestui cont se ține evidența primelor de emisiune, de fuziune, de aport și de conversie a obligațiunilor în acțiuni. Contabilitatea primelor de capital se ține pe categorii de prime. Contul 104 "Prime
REGLEMENTARE CONTABILĂ din 21 decembrie 2005 conformă cu directivele europene specifice domeniului asigurărilor*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/196009_a_197338]
-
deprecierea creanțelor" GRUPA 40 "DECONTĂRI PRIVIND OPERAȚIUNILE DE ASIGURĂRI DIRECTE" Din grupa 40 "Decontări privind operațiunile de asigurări directe" fac parte: Contul 401 "Decontări privind primele de asigurare" Cu ajutorul acestui cont se ține evidența decontărilor privind primele de asigurare brute subscrise aferente asigurărilor de viață și generale. Contul 401 "Decontări privind primele de asigurare" este un cont de activ. În debitul contului 401 "Decontări privind primele de asigurare" se înregistrează: - valoarea primelor de asigurare brute subscrise aferente asigurărilor directe (701, 702
REGLEMENTARE CONTABILĂ din 21 decembrie 2005 conformă cu directivele europene specifice domeniului asigurărilor*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/196009_a_197338]
-
privind primele de asigurare brute subscrise aferente asigurărilor de viață și generale. Contul 401 "Decontări privind primele de asigurare" este un cont de activ. În debitul contului 401 "Decontări privind primele de asigurare" se înregistrează: - valoarea primelor de asigurare brute subscrise aferente asigurărilor directe (701, 702). În creditul contului 401 "Decontări privind primele de asigurare" se înregistrează: - sumele reprezentând primele de asigurare încasate direct de societate (544, 547); - valoare a primelor de asigurare încasate de intermediarii în asigurări (404); - sumele reprezentând
REGLEMENTARE CONTABILĂ din 21 decembrie 2005 conformă cu directivele europene specifice domeniului asigurărilor*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/196009_a_197338]
-
brute subscrise privind operațiunile de coasigurare aferente asigurărilor de viață și generale. Contul 405 "Decontări privind operațiunile de coasigurare" este un cont de activ. În debitul contului 405 "Decontări privind operațiunile de coasigurare" se înregistrează: - valoarea primelor de asigurare brute subscrise aferente coasigurării (701, 702). În creditul contului 405 "Decontări privind operațiunile de coasigurare" se înregistrează: - valoarea primelor de coasigurare subscrise anulate și neîncasate (402); - sumele încasate reprezentând prime brute subscrise de coasigurare (544, 547). Soldul contului reprezintă primele brute subscrise
REGLEMENTARE CONTABILĂ din 21 decembrie 2005 conformă cu directivele europene specifice domeniului asigurărilor*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/196009_a_197338]
-
operațiunile de primire în reasigurare. Contul 411 "Decontări privind operațiunile de reasigurare - acceptări" este un cont bifuncțional. În debitul contului 411 "Decontări privind operațiunile de reasigurare - acceptări" se înregistrează: - sumele reprezentând daune achitate asigurătorului (544, 547); - sumele reprezentând primele brute subscrise primite în reasigurare (703, 704); - sumele reprezentând venituri din recuperări (753). În creditul contului 411 "Decontări privind operațiunile de reasigurare - acceptări" se înregistrează: - valoarea primelor de asigurare brute subscrise anulate și neîncasate aferente operațiunilor de reasigurare-acceptări (402); - sumele reprezentând cheltuieli
REGLEMENTARE CONTABILĂ din 21 decembrie 2005 conformă cu directivele europene specifice domeniului asigurărilor*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/196009_a_197338]
-
sumele reprezentând daune achitate asigurătorului (544, 547); - sumele reprezentând primele brute subscrise primite în reasigurare (703, 704); - sumele reprezentând venituri din recuperări (753). În creditul contului 411 "Decontări privind operațiunile de reasigurare - acceptări" se înregistrează: - valoarea primelor de asigurare brute subscrise anulate și neîncasate aferente operațiunilor de reasigurare-acceptări (402); - sumele reprezentând cheltuieli cu daunele de achitat asigurătorului (604, 605); - sumele reprezentând comisionul de reasigurare (651). Soldul debitor al contului reprezintă creanțele iar soldul creditor al contului reprezintă datoriile privind operațiunile de
REGLEMENTARE CONTABILĂ din 21 decembrie 2005 conformă cu directivele europene specifice domeniului asigurărilor*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/196009_a_197338]
-
operațiuni de cedări în reasigurare. Contul 412 "Decontări privind operațiunile de reasigurare - cedări" este un cont bifuncțional. În creditul contului 412 "Decontări privind operațiunile de reasigurare - cedări" se înregistrează: - sumele reprezentând daune încasate de la reasigurător (544, 547); - valoarea primelor brute subscrise cedate în reasigurare (709). În debitul contului 412 "Decontări privind operațiunile de reasigurare - cedări" se înregistrează: - sumele reprezentând comisioane din reasigurare ca urmare a cedării în reasigurare (705); - sumele reprezentând daunele care au intrat în sarcina reasigurătorului (705); - sumele reprezentând
REGLEMENTARE CONTABILĂ din 21 decembrie 2005 conformă cu directivele europene specifice domeniului asigurărilor*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/196009_a_197338]
-
Cu ajutorul acestui cont se ține evidența aporturilor subscrise de acționari pentru constituirea și majorarea capitalului social. Contul 456 "Decontări cu acționarii privind capitalul" este un cont de activ. În debitul contului 456 "Decontări cu acționarii privind capitalul" se înregistrează: - capitalul subscris de acționari, capitalul social majorat prin subscrierea sau emisiunea de noi acțiuni (101); - valoarea primelor stabilite cu ocazia emisiunii, fuziunii sau aportului la capital, precum și a conversiei obligațiunilor în acțiuni (104); - sumele achitate acționarilor cu ocazia retragerii capitalului (544, 547
REGLEMENTARE CONTABILĂ din 21 decembrie 2005 conformă cu directivele europene specifice domeniului asigurărilor*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/196009_a_197338]
-
înregistrează: - sumele depuse ca aport în numerar la constituirea sau majorarea capitalului social (544, 547); - capitalul social retras de acționari (101); - împrumuturi din emisiunea de obligațiuni convertite în acțiuni (161); - diferențele nefavorabile de curs valutar rezultate cu ocazia vărsării capitalului subscris sau la închiderea exercițiului (665). Soldul contului reprezintă aportul la capitalul subscris și nevărsat. Contul 457 "Dividende de plată" Cu ajutorul acestui cont se ține evidența dividendelor datorate acționarilor potrivit aportului la capital. Contul 457 "Dividende de plată" este un cont
REGLEMENTARE CONTABILĂ din 21 decembrie 2005 conformă cu directivele europene specifice domeniului asigurărilor*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/196009_a_197338]
-
social (544, 547); - capitalul social retras de acționari (101); - împrumuturi din emisiunea de obligațiuni convertite în acțiuni (161); - diferențele nefavorabile de curs valutar rezultate cu ocazia vărsării capitalului subscris sau la închiderea exercițiului (665). Soldul contului reprezintă aportul la capitalul subscris și nevărsat. Contul 457 "Dividende de plată" Cu ajutorul acestui cont se ține evidența dividendelor datorate acționarilor potrivit aportului la capital. Contul 457 "Dividende de plată" este un cont de pasiv. În creditul contului 457 "Dividende de plată" se înregistrează: - dividendele
REGLEMENTARE CONTABILĂ din 21 decembrie 2005 conformă cu directivele europene specifice domeniului asigurărilor*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/196009_a_197338]
-
valutar rezultate ca urmare a decontării avansului (232); - diferențele nefavorabile de curs valutar aferente creanțelor imobilizate (267); - diferențele nefavorabile de curs valutar, rezultate în urma lichidării creanțelor în valută (451, 452); - diferențele nefavorabile de curs valutar rezultate cu ocazia vărsării capitalului subscris (456); - diferențele nefavorabile de curs valutar la încasarea efectelor de primit în valută (464); - diferențele nefavorabile de curs valutar la închiderea exercițiului financiar, aferente datoriilor față de furnizorii externi exprimate în valută ce urmează a se deconta pe bază de efecte
REGLEMENTARE CONTABILĂ din 21 decembrie 2005 conformă cu directivele europene specifice domeniului asigurărilor*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/196009_a_197338]
-
stat (441). CLASA 7 "CONTURI DE VENITURI" Clasa 7 "Conturi de venituri" cuprinde conturile cu ajutorul cărora se asigură evidența veniturilor realizate de societate. Conturile din clasa 7 "Conturi de venituri" sunt conturi cu funcție de pasiv cu excepția contului 708 "Prime brute subscrise anulate" și 709 " Prime brute subscrise cedate" care sunt conturi cu funcție de activ. Conturile din clasa 7 "Conturi de venituri" pot fi debitate, în cursul perioadei, în condițiile prevăzute în prezentele norme metodologice de utilizare a conturilor contabile. La sfârșitul
REGLEMENTARE CONTABILĂ din 21 decembrie 2005 conformă cu directivele europene specifice domeniului asigurărilor*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/196009_a_197338]