19,719 matches
-
de deschidere al unui exercițiu trebuie să corespundă cu bilanțul de închidere a exercițiului precedent, cu excepția corecțiilor impuse de aplicarea IAS 8. 5.8. Principiul necompensarii. Valorile elementelor ce reprezinta active nu pot fi compensate cu valorile elementelor ce reprezinta pasive, respectiv veniturile cu cheltuielile, cu excepția compensărilor între active și pasive admise de Standardele Internaționale de Contabilitate. Un activ financiar și o datorie financiară trebuie compensate, iar valoarea netă, raportată în bilanț, atunci când o institutie: a. are dreptul legal de a
REGLEMENTĂRI CONTABILE*) din 10 decembrie 2002 armonizate cu Directiva a IV-a a Comunităţilor Economice Europene şi cu Standardele Internaţionale de Contabilitate aplicabile instituţiilor reglementate şi supravegheate de Comisia Naţionala a Valorilor Mobiliare. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/147868_a_149197]
-
de închidere a exercițiului precedent, cu excepția corecțiilor impuse de aplicarea IAS 8. 5.8. Principiul necompensarii. Valorile elementelor ce reprezinta active nu pot fi compensate cu valorile elementelor ce reprezinta pasive, respectiv veniturile cu cheltuielile, cu excepția compensărilor între active și pasive admise de Standardele Internaționale de Contabilitate. Un activ financiar și o datorie financiară trebuie compensate, iar valoarea netă, raportată în bilanț, atunci când o institutie: a. are dreptul legal de a compensa valorile recunoscute; și b. intenționează fie să le deconteze
REGLEMENTĂRI CONTABILE*) din 10 decembrie 2002 armonizate cu Directiva a IV-a a Comunităţilor Economice Europene şi cu Standardele Internaţionale de Contabilitate aplicabile instituţiilor reglementate şi supravegheate de Comisia Naţionala a Valorilor Mobiliare. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/147868_a_149197]
-
de activ se înregistrează în contabilitate fie pe seama amortizării, în cazul când deprecierea este ireversibilă, fie se constituie un provizion pentru depreciere atunci când aceasta este reversibila, aceste elemente mentinandu-se, de asemenea, la valoarea lor de intrare; - pentru elementele de pasiv de natură datoriilor, diferențele constatate în minus între valoarea de inventar și valoarea de intrare nu se înregistrează în contabilitate, aceste elemente mentinandu-se la valoarea lor de intrare. Diferențele constatate în plus între valoarea stabilită la inventariere și valoarea
REGLEMENTĂRI CONTABILE*) din 10 decembrie 2002 armonizate cu Directiva a IV-a a Comunităţilor Economice Europene şi cu Standardele Internaţionale de Contabilitate aplicabile instituţiilor reglementate şi supravegheate de Comisia Naţionala a Valorilor Mobiliare. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/147868_a_149197]
-
în minus între valoarea de inventar și valoarea de intrare nu se înregistrează în contabilitate, aceste elemente mentinandu-se la valoarea lor de intrare. Diferențele constatate în plus între valoarea stabilită la inventariere și valoarea de intrare a elementelor de pasiv de natură datoriilor se înregistrează în contabilitate prin constituirea unui provizion, aceste elemente mentinandu-se, de asemenea, la valoarea lor de intrare. La fiecare dată a bilanțului: - elementele monetare exprimate în valută trebuie raportate utilizându-se cursul de închidere. Diferențele
REGLEMENTĂRI CONTABILE*) din 10 decembrie 2002 armonizate cu Directiva a IV-a a Comunităţilor Economice Europene şi cu Standardele Internaţionale de Contabilitate aplicabile instituţiilor reglementate şi supravegheate de Comisia Naţionala a Valorilor Mobiliare. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/147868_a_149197]
-
prevederilor IAS 39 "Instrumente financiare recunoaștere și evaluare". 5.68. Pentru prezentarea și descrierea instrumentelor financiare se vor avea în vedere prevederile IAS 32, iar pentru recunoașterea și evaluarea acestora se vor avea în vedere prevederile IAS 39. ACTIVE ȘI PASIVE EXPRIMATE ÎN DEVIZE 5.69. Activele și pasivele exprimate în devize convertite în monedă în care este întocmit bilanțul trebuie să fie prezentate în notele explicative. 5.70. Pentru tranzacțiile la termen neajunse la scadență și nedecontate până la data întocmirii
REGLEMENTĂRI CONTABILE*) din 10 decembrie 2002 armonizate cu Directiva a IV-a a Comunităţilor Economice Europene şi cu Standardele Internaţionale de Contabilitate aplicabile instituţiilor reglementate şi supravegheate de Comisia Naţionala a Valorilor Mobiliare. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/147868_a_149197]
-
5.68. Pentru prezentarea și descrierea instrumentelor financiare se vor avea în vedere prevederile IAS 32, iar pentru recunoașterea și evaluarea acestora se vor avea în vedere prevederile IAS 39. ACTIVE ȘI PASIVE EXPRIMATE ÎN DEVIZE 5.69. Activele și pasivele exprimate în devize convertite în monedă în care este întocmit bilanțul trebuie să fie prezentate în notele explicative. 5.70. Pentru tranzacțiile la termen neajunse la scadență și nedecontate până la data întocmirii bilanțului trebuie prezentate operațiunile în devize neajunse la
REGLEMENTĂRI CONTABILE*) din 10 decembrie 2002 armonizate cu Directiva a IV-a a Comunităţilor Economice Europene şi cu Standardele Internaţionale de Contabilitate aplicabile instituţiilor reglementate şi supravegheate de Comisia Naţionala a Valorilor Mobiliare. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/147868_a_149197]
-
loc unde își desfășoară activitatea, daca este diferit de sediul oficial); ... b) o descriere a naturii activității desfășurate de instituție și principalele domenii de activitate; ... c) numele societății-mama și cel al deținătorului final în cadrul grupului; ... d) totalul activelor, respectiv al pasivelor bilanțiere; ... e) orice altă informație care, în opinia directorilor și administratorilor, ajută la furnizarea unei imagini fidele asupra instituției respective. ... Atunci cand evenimente ulterioare datei bilanțului au o asemenea importantă încât neprezentarea lor ar afecta capacitatea utilizatorilor situațiilor financiare anuale de
REGLEMENTĂRI CONTABILE*) din 10 decembrie 2002 armonizate cu Directiva a IV-a a Comunităţilor Economice Europene şi cu Standardele Internaţionale de Contabilitate aplicabile instituţiilor reglementate şi supravegheate de Comisia Naţionala a Valorilor Mobiliare. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/147868_a_149197]
-
pensiilor. PRINCIPII, POLITICI ȘI METODE CONTABILE PENTRU INSTITUȚIILE CE OPEREAZĂ PE PIAȚA DE CAPITAL NOTĂ 6 Se vor prezenta: - Abaterile de la principiile contabile și schimbarea metodelor de evaluare, menționându-se: - natură; - motivele; - evaluarea efectului asupra elementelor de activ și de pasiv, a poziției și a performanței financiare. - Tratamentele contabile alternative, menționându-se: - elementele afectate și valoarea acestora la costul istoric; - baza de evaluare adoptată; - ajustările efectuate în vederea aplicării tratamentului contabil alternativ; - influență asupra rezultatului; - conținutul, limitele și modalitățile de aplicare. - Suma
REGLEMENTĂRI CONTABILE*) din 10 decembrie 2002 armonizate cu Directiva a IV-a a Comunităţilor Economice Europene şi cu Standardele Internaţionale de Contabilitate aplicabile instituţiilor reglementate şi supravegheate de Comisia Naţionala a Valorilor Mobiliare. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/147868_a_149197]
-
numele filialei, al societății asociate sau al altor societăți în care se dețin titluri de participare strategice; - adresa, sediul și țara unde a fost înființată etc.; C. Modalitatea folosită pentru exprimarea în moneda națională a elementelor de activ sau de pasiv, a veniturilor și cheltuielilor evidențiate inițial într-o monedă străină. D. Informații cu privire la impozitul pe profit: - proporția dintre activitatea curentă și cea extraordinară; - reconcilierea dintre rezultatul contabil al exercițiului și rezultatul fiscal, așa cum este prezentată în declarația de impozit; E.
REGLEMENTĂRI CONTABILE*) din 10 decembrie 2002 armonizate cu Directiva a IV-a a Comunităţilor Economice Europene şi cu Standardele Internaţionale de Contabilitate aplicabile instituţiilor reglementate şi supravegheate de Comisia Naţionala a Valorilor Mobiliare. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/147868_a_149197]
-
precum și a majorării sau a reducerii capitalului potrivit legii. Contabilitatea analitică a capitalului se ține pe acționari sau asociați evidentiindu-se numărul și valoarea nominală a acțiunilor sau părților sociale subscrise sau vărsate. Contul 101 "Capital" este un cont de pasiv. În creditul contului 101 "Capital" se înregistrează: - capitalul subscris de acționari sau asociați în natură și/sau numerar, capitalul majorat prin subscripție sau emisiune de noi acțiuni, precum și capitalul preluat în urmă operațiilor de fuziune prin absorbție cu alte persoane
REGLEMENTĂRI CONTABILE*) din 10 decembrie 2002 armonizate cu Directiva a IV-a a Comunităţilor Economice Europene şi cu Standardele Internaţionale de Contabilitate aplicabile instituţiilor reglementate şi supravegheate de Comisia Naţionala a Valorilor Mobiliare. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/147868_a_149197]
-
capitalul subscris, vărsat/nevărsat. Contul 104 "Prime legate de capital" Cu ajutorul acestui cont se ține evidență primelor de emisiune, de fuziune, de aport și de conversie a obligațiunilor în acțiuni. Contul 104 "Prime legate de capital" este un cont de pasiv. În creditul contului 104 "Prime legate de capital" se înregistrează: - valoarea primelor stabilite cu ocazia emisiunii, fuziunii, aportului la capital și/sau din conversia obligațiunilor în acțiuni (456). În debitul contului 104 "Prime legate de capital" se înregistrează: - primele legate
REGLEMENTĂRI CONTABILE*) din 10 decembrie 2002 armonizate cu Directiva a IV-a a Comunităţilor Economice Europene şi cu Standardele Internaţionale de Contabilitate aplicabile instituţiilor reglementate şi supravegheate de Comisia Naţionala a Valorilor Mobiliare. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/147868_a_149197]
-
de capital netransferate la capital sau la rezerve. Contul 105 "Rezerve din reevaluare" Cu ajutorul acestui cont se ține evidență rezervelor din reevaluarea imobilizărilor corporale și a altor reevaluări efectuate potrivit legii. Contul 105 "Rezerve din reevaluare" este un cont de pasiv. În creditul contului 105 "Rezerve din reevaluare" se înregistrează: - creșterea de valoare rezultată din reevaluarea imobilizărilor corporale (211, 212, 213, 214); - diferența dintre valoarea de aport și valoarea contabilă a activului ce face obiectul participării la capitalul social (211, 212
REGLEMENTĂRI CONTABILE*) din 10 decembrie 2002 armonizate cu Directiva a IV-a a Comunităţilor Economice Europene şi cu Standardele Internaţionale de Contabilitate aplicabile instituţiilor reglementate şi supravegheate de Comisia Naţionala a Valorilor Mobiliare. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/147868_a_149197]
-
din rezerve din reevaluare" Cu ajutorul acestui cont se ține evidență rezultatului reportat reprezentând diferențele favorabile provenind din rezerve din reevaluare, realizate în conformitate cu prevederile IAS 16. Contul 1175 "Rezultatul reportat reprezentând surplusul realizat din rezerve din reevaluare" este un cont de pasiv. În creditul contului 1175 "Rezultatul reportat reprezentând surplusul realizat din rezerve din reevaluare" se înregistrează: - diferențele favorabile provenite din rezerve din reevaluare, realizate. Șoldul creditor reprezintă rezultatul reportat reprezentând surplusul realizat din rezerve din reevaluare. GRUPA 12 "REZULTATUL EXERCIȚIULUI" Din
REGLEMENTĂRI CONTABILE*) din 10 decembrie 2002 armonizate cu Directiva a IV-a a Comunităţilor Economice Europene şi cu Standardele Internaţionale de Contabilitate aplicabile instituţiilor reglementate şi supravegheate de Comisia Naţionala a Valorilor Mobiliare. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/147868_a_149197]
-
investiții" Cu ajutorul acestui cont se ține evidență subvențiilor guvernamentale și altor resurse primite pentru finanțarea investițiilor, precum și a imobilizărilor primite cu titlu gratuit. Evidență analitică se conduce pe feluri de subvenții. Contul 131 "Subvenții pentru investiții" este un cont de pasiv. În creditul contului 131 "Subvenții pentru investiții" se înregistrează: - valoarea subvențiilor pentru investiții primite sau de primit (512, 445); - valoarea brevetelor, licențelor, altor drepturi și valori similare primite cu titlu gratuit (205); - valoarea terenurilor și mijloacelor fixe primite cu titlu
REGLEMENTĂRI CONTABILE*) din 10 decembrie 2002 armonizate cu Directiva a IV-a a Comunităţilor Economice Europene şi cu Standardele Internaţionale de Contabilitate aplicabile instituţiilor reglementate şi supravegheate de Comisia Naţionala a Valorilor Mobiliare. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/147868_a_149197]
-
parte: Conturile 1511 "Provizioane pentru litigii", 1512 "Provizioane pentru garanții acordate clienților", 1518 "Alte provizioane pentru riscuri și cheltuieli" Cu ajutorul acestor conturi se ține evidență provizioanelor pentru litigii, garanții acordate clienților, precum și pentru alte riscuri și cheltuieli. Sunt conturi de pasiv. În creditul acestor conturi se înregistrează: - valoarea provizioanelor pentru riscuri și cheltuieli constituite (681). În debitul conturilor se înregistrează: - sumele reprezentând diminuarea sau anularea provizioanelor pentru riscuri și cheltuieli (781). Șoldul conturilor reprezintă provizioanele pentru riscuri și cheltuieli constituite. Contul
REGLEMENTĂRI CONTABILE*) din 10 decembrie 2002 armonizate cu Directiva a IV-a a Comunităţilor Economice Europene şi cu Standardele Internaţionale de Contabilitate aplicabile instituţiilor reglementate şi supravegheate de Comisia Naţionala a Valorilor Mobiliare. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/147868_a_149197]
-
și mutarea activului, respectiv costurile de restaurare a amplasamentului, recunoscute că un provizion în conformitate cu prevederile Standardelor Internaționale de Contabilitate 16 și 37. Contul 1513 "Provizioane pentru dezafectare imobilizări corporale și alte acțiuni similare legate de acestea" este un cont de pasiv. În creditul contului 1513 "Provizioane pentru dezafectare imobilizări corporale și alte acțiuni similare legate de acestea" se înregistrează: - valoarea provizioanelor constituite pentru dezafectare imobilizări corporale și alte acțiuni similare legate de acestea (212, 213). În debitul contului 1513 "Provizioane pentru
REGLEMENTĂRI CONTABILE*) din 10 decembrie 2002 armonizate cu Directiva a IV-a a Comunităţilor Economice Europene şi cu Standardele Internaţionale de Contabilitate aplicabile instituţiilor reglementate şi supravegheate de Comisia Naţionala a Valorilor Mobiliare. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/147868_a_149197]
-
corporale și alte acțiuni similare legate de acestea, constituite. Contul 1514 "Provizioane pentru restructurare" Cu ajutorul acestui cont se ține evidență costurilor estimate pentru restructurare, recunoscute că un provizion în conformitate cu IAS 37. Contul 1514 "Provizioane pentru restructurare" este un cont de pasiv. În creditul contului 1514 "Provizioane pentru restructurare" se înregistrează: - valoarea provizioanelor constituite pentru restructurare (6812). În debitul contului 1514 "Provizioane pentru restructurare" se înregistrează: - sumele reprezentând diminuarea sau anularea provizioanelor constituite pentru restructurare (7812). Șoldul contului reprezintă provizioanele constituite pentru
REGLEMENTĂRI CONTABILE*) din 10 decembrie 2002 armonizate cu Directiva a IV-a a Comunităţilor Economice Europene şi cu Standardele Internaţionale de Contabilitate aplicabile instituţiilor reglementate şi supravegheate de Comisia Naţionala a Valorilor Mobiliare. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/147868_a_149197]
-
ȘI DATORII ASIMILATE" Din grupa 16 "Împrumuturi și datorii asimilate" fac parte: Contul 161 "Împrumuturi din emisiuni de obligațiuni" Cu ajutorul acestui cont se ține evidență împrumuturilor din emisiunea obligațiunilor. Contul 161 "Împrumuturi de emisiuni de obligațiuni" este un cont de pasiv. În creditul contului 161 "Împrumuturi din emisiuni de obligațiuni" se înregistrează: - suma împrumuturilor obținute la valoarea de rambursare a obligațiunilor emise (461); - suma primelor de rambursare aferente împrumuturilor din emisiune de obligațiuni (169); - diferențele nefavorabile de curs valutar rezultate din
REGLEMENTĂRI CONTABILE*) din 10 decembrie 2002 armonizate cu Directiva a IV-a a Comunităţilor Economice Europene şi cu Standardele Internaţionale de Contabilitate aplicabile instituţiilor reglementate şi supravegheate de Comisia Naţionala a Valorilor Mobiliare. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/147868_a_149197]
-
Credite bancare pe termen lung" Cu ajutorul acestui cont se ține evidență creditelor bancare pe termen lung primite de la instituții bancare și alte persoane juridice. Contabilitatea analitică se organizează distinct. Contul 162 "Credite bancare pe termen lung" este un cont de pasiv. În creditul contului 162 "Credite bancare pe termen lung" se înregistrează: - suma creditelor pe termen lung primite (401, 404, 512); - diferențele nefavorabile de curs valutar rezultate din evaluarea la închiderea exercițiului financiar, a creditelor în valută (665). În debitul contului
REGLEMENTĂRI CONTABILE*) din 10 decembrie 2002 armonizate cu Directiva a IV-a a Comunităţilor Economice Europene şi cu Standardele Internaţionale de Contabilitate aplicabile instituţiilor reglementate şi supravegheate de Comisia Naţionala a Valorilor Mobiliare. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/147868_a_149197]
-
creditele pe termen lung nerambursate. Contul 166 "Datorii ce privesc imobilizările financiare" Cu ajutorul acestui cont se ține evidență datoriilor societății față de persoanele juridice ce dețin participații în capitalul acesteia. Contul 166 "Datorii ce privesc imobilizările financiare" este un cont de pasiv. În creditul contului 166 "Datorii ce privesc imobilizările financiare" se înregistrează: - sumele încasate de la societățile comerciale ce dețin participații (512); - diferențele nefavorabile de curs valutar rezultate din evaluarea la închiderea exercițiului financiar, aferente datoriilor exprimate în valută (665). În debitul
REGLEMENTĂRI CONTABILE*) din 10 decembrie 2002 armonizate cu Directiva a IV-a a Comunităţilor Economice Europene şi cu Standardele Internaţionale de Contabilitate aplicabile instituţiilor reglementate şi supravegheate de Comisia Naţionala a Valorilor Mobiliare. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/147868_a_149197]
-
cont se ține evidență altor împrumuturi și datorii asimilate, cum sunt: depozite, garanții primite și alte datorii asimilate. Contabilitatea analitică se ține pe feluri de împrumuturi și datorii asimilate. Contul 167 "Alte împrumuturi și datorii asimilate" este un cont de pasiv. În creditul contului 167 "Alte împrumuturi și datorii asimilate" se înregistrează: - sumele încasate reprezentând alte împrumuturi și datorii asimilate (512); - valoarea concesiunilor preluate (205); - valoarea imobilizărilor corporale primite în leasing financiar, conform prevederilor contractuale (211, 212, 213, 214); - diferențele nefavorabile
REGLEMENTĂRI CONTABILE*) din 10 decembrie 2002 armonizate cu Directiva a IV-a a Comunităţilor Economice Europene şi cu Standardele Internaţionale de Contabilitate aplicabile instituţiilor reglementate şi supravegheate de Comisia Naţionala a Valorilor Mobiliare. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/147868_a_149197]
-
ține evidență dobânzilor datorate, aferente împrumuturilor din emisiunea de obligațiuni, creditelor bancare pe termen lung, datoriilor ce privesc imobilizările financiare, precum și celor aferente altor împrumuturi și datorii asimilate. Contul 168 "Dobânzi aferente împrumuturilor și datoriilor asimilate" este un cont de pasiv. În creditul contului 168 "Dobânzi aferente împrumuturilor și datoriilor asimilate" se înregistrează: - valoarea dobânzilor datorate, aferente împrumuturilor și datoriilor asimilate (666); - valoarea dobânzilor evidențiate în avans potrivit prevederilor contractuale (471); - diferențele nefavorabile de curs valutar aferente dobânzilor datorate în valută
REGLEMENTĂRI CONTABILE*) din 10 decembrie 2002 armonizate cu Directiva a IV-a a Comunităţilor Economice Europene şi cu Standardele Internaţionale de Contabilitate aplicabile instituţiilor reglementate şi supravegheate de Comisia Naţionala a Valorilor Mobiliare. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/147868_a_149197]
-
a fost amortizat (6583). Șoldul debitor al contului reprezintă valoarea fondului comercial existent. Contul 2075 "Fond comercial negativ" Cu ajutorul acestui cont se ține evidență diferenței negative rezultate din achiziția unei afacerii. Contul 2075 "Fond comercial negativ" este un cont de pasiv. În creditul contului 2075 "Fond comercial negativ" se înregistrează: - diferența negativă rezultată din achiziția unei afaceri. În debitul contului 2075 "Fond comercial negativ" se înregistrează: - cota-parte din fondul negativ reluat la venituri (7815). Șoldul creditor reprezintă valoarea fondului comercial negativ
REGLEMENTĂRI CONTABILE*) din 10 decembrie 2002 armonizate cu Directiva a IV-a a Comunităţilor Economice Europene şi cu Standardele Internaţionale de Contabilitate aplicabile instituţiilor reglementate şi supravegheate de Comisia Naţionala a Valorilor Mobiliare. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/147868_a_149197]
-
împrumuturilor acordate și altor creanțe imobilizate. Contul 269 "Vărsăminte de efectuat pentru imobilizări financiare" Cu ajutorul acestui cont se ține evidență vărsămintelor de efectuat cu ocazia achiziționării imobilizărilor financiare. Contul 269 "Vărsăminte de efectuat pentru imobilizări financiare" este un cont de pasiv. În creditul contului 269 "Vărsăminte de efectuat pentru imobilizări financiare" se înregistrează: - sumele datorate pentru achiziționarea de imobilizări financiare (261, 262, 263, 265, 267). - diferențele favorabile de curs valutar rezultate în urmă decontării împrumuturilor și datoriilor în valută sau a
REGLEMENTĂRI CONTABILE*) din 10 decembrie 2002 armonizate cu Directiva a IV-a a Comunităţilor Economice Europene şi cu Standardele Internaţionale de Contabilitate aplicabile instituţiilor reglementate şi supravegheate de Comisia Naţionala a Valorilor Mobiliare. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/147868_a_149197]
-
imobilizările financiare. GRUPA 28 "AMORTIZĂRI PRIVIND IMOBILIZĂRILE" Din grupa 28 "Amortizări privind imobilizările" fac parte: Contul 280 "Amortizări privind imobilizările necorporale" Cu ajutorul acestui cont se ține evidență amortizării imobilizărilor necorporale. Contul 280 "Amortizări privind imobilizările necorporale" este un cont de pasiv. În creditul contului 280 "Amortizări privind imobilizările necorporale" se înregistrează: - valoarea amortizării imobilizărilor necorporale (681). În debitul contului 280 "Amortizări privind imobilizările necorporale" se înregistrează: - amortizarea aferentă imobilizărilor necorporale vândute sau scoase din evidență (201, 203, 205, 207, 208). Șoldul
REGLEMENTĂRI CONTABILE*) din 10 decembrie 2002 armonizate cu Directiva a IV-a a Comunităţilor Economice Europene şi cu Standardele Internaţionale de Contabilitate aplicabile instituţiilor reglementate şi supravegheate de Comisia Naţionala a Valorilor Mobiliare. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/147868_a_149197]