10,016 matches
-
VENITURI" Clasa 7 "Conturi de venituri" cuprinde conturile cu ajutorul cărora se asigură evidența veniturilor realizate de societate. Conturile din clasa 7 "Conturi de venituri" sunt conturi cu funcție de pasiv cu excepția contului 708 "Prime brute subscrise anulate" și 709 " Prime brute subscrise cedate" care sunt conturi cu funcție de activ. Conturile din clasa 7 "Conturi de venituri" pot fi debitate, în cursul perioadei, în condițiile prevăzute în prezentele norme metodologice de utilizare a conturilor contabile. La sfârșitul perioadei soldul acestor conturi se transferă
REGLEMENTARE CONTABILĂ din 21 decembrie 2005 conformă cu directivele europene specifice domeniului asigurărilor*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/196009_a_197338]
-
pierdere de valoare" GRUPA 70 "VENITURI DIN EXPLOATARE" Din grupa 70 "Venituri din exploatare" fac parte: Contul 701 "Venituri din prime brute subscrise privind asigurările de viață directe" Cu ajutorul acestui cont se ține evidența veniturilor din primele de asigurare brute subscrise privind asigurările de viață, aferente asigurărilor directe. În creditul contului 701 "Venituri din prime brute subscrise privind asigurările de viață directe" se înregistrează: - valoarea primelor de asigurare brute subscrise aferente asigurărilor directe (401); - valoarea primelor de asigurare brute subscrise aferente
REGLEMENTARE CONTABILĂ din 21 decembrie 2005 conformă cu directivele europene specifice domeniului asigurărilor*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/196009_a_197338]
-
acestui cont se ține evidența veniturilor din primele de asigurare brute subscrise privind asigurările de viață, aferente asigurărilor directe. În creditul contului 701 "Venituri din prime brute subscrise privind asigurările de viață directe" se înregistrează: - valoarea primelor de asigurare brute subscrise aferente asigurărilor directe (401); - valoarea primelor de asigurare brute subscrise aferente coasigurării (405); - valoarea primelor de asigurare încasate anticipat și care se fac venit în momentul emiterii contractului de asigurare (474). Contul 702 "Venituri din prime brute subscrise privind asigurările
REGLEMENTARE CONTABILĂ din 21 decembrie 2005 conformă cu directivele europene specifice domeniului asigurărilor*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/196009_a_197338]
-
brute subscrise privind asigurările de viață, aferente asigurărilor directe. În creditul contului 701 "Venituri din prime brute subscrise privind asigurările de viață directe" se înregistrează: - valoarea primelor de asigurare brute subscrise aferente asigurărilor directe (401); - valoarea primelor de asigurare brute subscrise aferente coasigurării (405); - valoarea primelor de asigurare încasate anticipat și care se fac venit în momentul emiterii contractului de asigurare (474). Contul 702 "Venituri din prime brute subscrise privind asigurările generale directe" Cu ajutorul acestui cont se ține evidența veniturilor din
REGLEMENTARE CONTABILĂ din 21 decembrie 2005 conformă cu directivele europene specifice domeniului asigurărilor*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/196009_a_197338]
-
asigurările generale directe" Cu ajutorul acestui cont se ține evidența veniturilor din primele brute subscrise privind asigurările generale, aferente asigurărilor directe. În creditul contului 702 "Venituri din prime brute subscrise privind asigurările generale directe" se înregistrează: - valoarea primelor de asigurare brute subscrise aferente asigurărilor directe (401); - valoarea primelor de asigurare brute subscrise aferente coasigurării (405); - valoarea primelor de asigurare încasate anticipat și care se fac venit în momentul emiterii contractului de asigurare (474). Contul 703 "Venituri din prime brute subscrise aferente acceptărilor
REGLEMENTARE CONTABILĂ din 21 decembrie 2005 conformă cu directivele europene specifice domeniului asigurărilor*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/196009_a_197338]
-
din primele brute subscrise privind asigurările generale, aferente asigurărilor directe. În creditul contului 702 "Venituri din prime brute subscrise privind asigurările generale directe" se înregistrează: - valoarea primelor de asigurare brute subscrise aferente asigurărilor directe (401); - valoarea primelor de asigurare brute subscrise aferente coasigurării (405); - valoarea primelor de asigurare încasate anticipat și care se fac venit în momentul emiterii contractului de asigurare (474). Contul 703 "Venituri din prime brute subscrise aferente acceptărilor la asigurările de viață" Cu ajutorul acestui cont se ține evidența
REGLEMENTARE CONTABILĂ din 21 decembrie 2005 conformă cu directivele europene specifice domeniului asigurărilor*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/196009_a_197338]
-
asigurare brute subscrise aferente asigurărilor directe (401); - valoarea primelor de asigurare brute subscrise aferente coasigurării (405); - valoarea primelor de asigurare încasate anticipat și care se fac venit în momentul emiterii contractului de asigurare (474). Contul 703 "Venituri din prime brute subscrise aferente acceptărilor la asigurările de viață" Cu ajutorul acestui cont se ține evidența veniturilor din prime brute subscrise aferente acceptărilor în reasigurare, potrivit contractelor de reasigurare. În creditul contului 703 "Venituri din prime brute subscrise aferente acceptărilor la asigurările de viață
REGLEMENTARE CONTABILĂ din 21 decembrie 2005 conformă cu directivele europene specifice domeniului asigurărilor*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/196009_a_197338]
-
primelor de asigurare încasate anticipat și care se fac venit în momentul emiterii contractului de asigurare (474). Contul 703 "Venituri din prime brute subscrise aferente acceptărilor la asigurările de viață" Cu ajutorul acestui cont se ține evidența veniturilor din prime brute subscrise aferente acceptărilor în reasigurare, potrivit contractelor de reasigurare. În creditul contului 703 "Venituri din prime brute subscrise aferente acceptărilor la asigurările de viață" se înregistrează: - valoarea primelor de asigurare brute subscrise aferente acceptărilor în reasigurare (411). Contul 704 "Venituri din
REGLEMENTARE CONTABILĂ din 21 decembrie 2005 conformă cu directivele europene specifice domeniului asigurărilor*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/196009_a_197338]
-
Contul 703 "Venituri din prime brute subscrise aferente acceptărilor la asigurările de viață" Cu ajutorul acestui cont se ține evidența veniturilor din prime brute subscrise aferente acceptărilor în reasigurare, potrivit contractelor de reasigurare. În creditul contului 703 "Venituri din prime brute subscrise aferente acceptărilor la asigurările de viață" se înregistrează: - valoarea primelor de asigurare brute subscrise aferente acceptărilor în reasigurare (411). Contul 704 "Venituri din prime brute subscrise aferente acceptărilor la asigurări generale" Cu ajutorul acestui cont se ține evidența veniturilor din prime
REGLEMENTARE CONTABILĂ din 21 decembrie 2005 conformă cu directivele europene specifice domeniului asigurărilor*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/196009_a_197338]
-
acestui cont se ține evidența veniturilor din prime brute subscrise aferente acceptărilor în reasigurare, potrivit contractelor de reasigurare. În creditul contului 703 "Venituri din prime brute subscrise aferente acceptărilor la asigurările de viață" se înregistrează: - valoarea primelor de asigurare brute subscrise aferente acceptărilor în reasigurare (411). Contul 704 "Venituri din prime brute subscrise aferente acceptărilor la asigurări generale" Cu ajutorul acestui cont se ține evidența veniturilor din prime brute subscrise aferente acceptărilor în reasigurare potrivit contractelor de reasigurare. În creditul contului 704
REGLEMENTARE CONTABILĂ din 21 decembrie 2005 conformă cu directivele europene specifice domeniului asigurărilor*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/196009_a_197338]
-
în reasigurare, potrivit contractelor de reasigurare. În creditul contului 703 "Venituri din prime brute subscrise aferente acceptărilor la asigurările de viață" se înregistrează: - valoarea primelor de asigurare brute subscrise aferente acceptărilor în reasigurare (411). Contul 704 "Venituri din prime brute subscrise aferente acceptărilor la asigurări generale" Cu ajutorul acestui cont se ține evidența veniturilor din prime brute subscrise aferente acceptărilor în reasigurare potrivit contractelor de reasigurare. În creditul contului 704 "Venituri din prime brute subscrise aferente acceptărilor la asigurări generale" se înregistrează
REGLEMENTARE CONTABILĂ din 21 decembrie 2005 conformă cu directivele europene specifice domeniului asigurărilor*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/196009_a_197338]
-
acceptărilor la asigurările de viață" se înregistrează: - valoarea primelor de asigurare brute subscrise aferente acceptărilor în reasigurare (411). Contul 704 "Venituri din prime brute subscrise aferente acceptărilor la asigurări generale" Cu ajutorul acestui cont se ține evidența veniturilor din prime brute subscrise aferente acceptărilor în reasigurare potrivit contractelor de reasigurare. În creditul contului 704 "Venituri din prime brute subscrise aferente acceptărilor la asigurări generale" se înregistrează: - valoarea primelor de asigurare brute subscrise, aferente acceptărilor în reasigurare (411). Contul 705 "Venituri din servicii
REGLEMENTARE CONTABILĂ din 21 decembrie 2005 conformă cu directivele europene specifice domeniului asigurărilor*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/196009_a_197338]
-
411). Contul 704 "Venituri din prime brute subscrise aferente acceptărilor la asigurări generale" Cu ajutorul acestui cont se ține evidența veniturilor din prime brute subscrise aferente acceptărilor în reasigurare potrivit contractelor de reasigurare. În creditul contului 704 "Venituri din prime brute subscrise aferente acceptărilor la asigurări generale" se înregistrează: - valoarea primelor de asigurare brute subscrise, aferente acceptărilor în reasigurare (411). Contul 705 "Venituri din servicii prestate" Cu ajutorul acestui cont se ține evidența veniturilor din diverse activități, cum sunt: comisioane de reasigurare, daune
REGLEMENTARE CONTABILĂ din 21 decembrie 2005 conformă cu directivele europene specifice domeniului asigurărilor*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/196009_a_197338]
-
Cu ajutorul acestui cont se ține evidența veniturilor din prime brute subscrise aferente acceptărilor în reasigurare potrivit contractelor de reasigurare. În creditul contului 704 "Venituri din prime brute subscrise aferente acceptărilor la asigurări generale" se înregistrează: - valoarea primelor de asigurare brute subscrise, aferente acceptărilor în reasigurare (411). Contul 705 "Venituri din servicii prestate" Cu ajutorul acestui cont se ține evidența veniturilor din diverse activități, cum sunt: comisioane de reasigurare, daune care au intrat în sarcina reasigurătorului, participarea la profitul reasigurătorului, precum și alte venituri
REGLEMENTARE CONTABILĂ din 21 decembrie 2005 conformă cu directivele europene specifice domeniului asigurărilor*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/196009_a_197338]
-
care se fac venit la societate (428); - sumele datorate de terți pentru concesiuni, locații de gestiune, licențe, brevete și alte drepturi similare (461); - veniturile înregistrate în avans aferente perioadei curente sau exercițiului financiar în curs (474); Contul 708 "Prime brute subscrise anulate" Cu ajutorul acestui cont se ține evidența primelor brute subscrise anulate aferente asigurărilor directe, acceptărilor în reasigurare și coasigurărilor privind asigurările de viață și generale. În debitul contului 708 "Prime brute subscrise anulate" se înregistrează: - sumele reprezentând primele de asigurare
REGLEMENTARE CONTABILĂ din 21 decembrie 2005 conformă cu directivele europene specifice domeniului asigurărilor*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/196009_a_197338]
-
terți pentru concesiuni, locații de gestiune, licențe, brevete și alte drepturi similare (461); - veniturile înregistrate în avans aferente perioadei curente sau exercițiului financiar în curs (474); Contul 708 "Prime brute subscrise anulate" Cu ajutorul acestui cont se ține evidența primelor brute subscrise anulate aferente asigurărilor directe, acceptărilor în reasigurare și coasigurărilor privind asigurările de viață și generale. În debitul contului 708 "Prime brute subscrise anulate" se înregistrează: - sumele reprezentând primele de asigurare brute subscrise, anulate (402). Contul 709 " Prime brute subscrise cedate
REGLEMENTARE CONTABILĂ din 21 decembrie 2005 conformă cu directivele europene specifice domeniului asigurărilor*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/196009_a_197338]
-
financiar în curs (474); Contul 708 "Prime brute subscrise anulate" Cu ajutorul acestui cont se ține evidența primelor brute subscrise anulate aferente asigurărilor directe, acceptărilor în reasigurare și coasigurărilor privind asigurările de viață și generale. În debitul contului 708 "Prime brute subscrise anulate" se înregistrează: - sumele reprezentând primele de asigurare brute subscrise, anulate (402). Contul 709 " Prime brute subscrise cedate" Cu ajutorul acestui cont se ține evidența primelor brute subscrise cedate în reasigurare. În debitul contului 709 " Prime brute subscrise cedate" se înregistrează
REGLEMENTARE CONTABILĂ din 21 decembrie 2005 conformă cu directivele europene specifice domeniului asigurărilor*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/196009_a_197338]
-
Cu ajutorul acestui cont se ține evidența primelor brute subscrise anulate aferente asigurărilor directe, acceptărilor în reasigurare și coasigurărilor privind asigurările de viață și generale. În debitul contului 708 "Prime brute subscrise anulate" se înregistrează: - sumele reprezentând primele de asigurare brute subscrise, anulate (402). Contul 709 " Prime brute subscrise cedate" Cu ajutorul acestui cont se ține evidența primelor brute subscrise cedate în reasigurare. În debitul contului 709 " Prime brute subscrise cedate" se înregistrează: - valoarea primelor brute subscrise cedate în reasigurare (412). GRUPA 72
REGLEMENTARE CONTABILĂ din 21 decembrie 2005 conformă cu directivele europene specifice domeniului asigurărilor*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/196009_a_197338]
-
brute subscrise anulate aferente asigurărilor directe, acceptărilor în reasigurare și coasigurărilor privind asigurările de viață și generale. În debitul contului 708 "Prime brute subscrise anulate" se înregistrează: - sumele reprezentând primele de asigurare brute subscrise, anulate (402). Contul 709 " Prime brute subscrise cedate" Cu ajutorul acestui cont se ține evidența primelor brute subscrise cedate în reasigurare. În debitul contului 709 " Prime brute subscrise cedate" se înregistrează: - valoarea primelor brute subscrise cedate în reasigurare (412). GRUPA 72 "VENITURI DIN PRODUCȚIA DE IMOBILIZĂRI" Din grupa
REGLEMENTARE CONTABILĂ din 21 decembrie 2005 conformă cu directivele europene specifice domeniului asigurărilor*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/196009_a_197338]
-
coasigurărilor privind asigurările de viață și generale. În debitul contului 708 "Prime brute subscrise anulate" se înregistrează: - sumele reprezentând primele de asigurare brute subscrise, anulate (402). Contul 709 " Prime brute subscrise cedate" Cu ajutorul acestui cont se ține evidența primelor brute subscrise cedate în reasigurare. În debitul contului 709 " Prime brute subscrise cedate" se înregistrează: - valoarea primelor brute subscrise cedate în reasigurare (412). GRUPA 72 "VENITURI DIN PRODUCȚIA DE IMOBILIZĂRI" Din grupa 72 "Venituri din producția de imobilizări" fac parte: Contul 721
REGLEMENTARE CONTABILĂ din 21 decembrie 2005 conformă cu directivele europene specifice domeniului asigurărilor*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/196009_a_197338]
-
708 "Prime brute subscrise anulate" se înregistrează: - sumele reprezentând primele de asigurare brute subscrise, anulate (402). Contul 709 " Prime brute subscrise cedate" Cu ajutorul acestui cont se ține evidența primelor brute subscrise cedate în reasigurare. În debitul contului 709 " Prime brute subscrise cedate" se înregistrează: - valoarea primelor brute subscrise cedate în reasigurare (412). GRUPA 72 "VENITURI DIN PRODUCȚIA DE IMOBILIZĂRI" Din grupa 72 "Venituri din producția de imobilizări" fac parte: Contul 721 "Venituri din producția de imobilizări aferentă asigurărilor de viață" Cu ajutorul
REGLEMENTARE CONTABILĂ din 21 decembrie 2005 conformă cu directivele europene specifice domeniului asigurărilor*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/196009_a_197338]
-
sumele reprezentând primele de asigurare brute subscrise, anulate (402). Contul 709 " Prime brute subscrise cedate" Cu ajutorul acestui cont se ține evidența primelor brute subscrise cedate în reasigurare. În debitul contului 709 " Prime brute subscrise cedate" se înregistrează: - valoarea primelor brute subscrise cedate în reasigurare (412). GRUPA 72 "VENITURI DIN PRODUCȚIA DE IMOBILIZĂRI" Din grupa 72 "Venituri din producția de imobilizări" fac parte: Contul 721 "Venituri din producția de imobilizări aferentă asigurărilor de viață" Cu ajutorul acestui cont se ține evidența veniturilor din
REGLEMENTARE CONTABILĂ din 21 decembrie 2005 conformă cu directivele europene specifice domeniului asigurărilor*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/196009_a_197338]
-
reportat 12 Rezultatul exercițiului 13 Subvenții pentru investiții 15 Provizioane 16 Împrumuturi și datorii asimilate GRUPA 10 "CAPITAL ȘI REZERVE" Din grupa 10 "Capital și rezerve" fac parte: Contul 101 "Capital social" Cu ajutorul acestui cont se ține evidența capitalului social subscris și vărsat în natură și/sau în numerar de acționarii/asociații entității, precum și măririi sau reducerii capitalului social potrivit legii. Contabilitatea analitică a capitalului se ține pe acționari sau asociați evidențiindu-se numărul și valoarea nominală a acțiunilor sau părților
REGLEMENTARE CONTABILĂ din 21 decembrie 2005 conformă cu directivele europene specifice domeniului asigurărilor*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/196009_a_197338]
-
vărsat în natură și/sau în numerar de acționarii/asociații entității, precum și măririi sau reducerii capitalului social potrivit legii. Contabilitatea analitică a capitalului se ține pe acționari sau asociați evidențiindu-se numărul și valoarea nominală a acțiunilor sau părților sociale subscrise sau vărsate. Contul 101 "Capital social" este un cont de pasiv. În creditul contului 101 "Capital social" se înregistrează: - capitalul social subscris de acționari sau asociați cu ocazia constituirii societății sau majorării capitalului social prin subscripție sau emisiune de noi
REGLEMENTARE CONTABILĂ din 21 decembrie 2005 conformă cu directivele europene specifice domeniului asigurărilor*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/196009_a_197338]
-
exercițiile precedente, care reduc capitalul (117); - capitalul social retras de acționari sau asociați, precum și capitalul social lichidat cu ocazia fuziunii sau lichidării persoanelor juridice (456); - reducerea capitalului ca urmare a anulării acțiunilor proprii răscumpărate (109). Soldul contului reprezintă capitalul social subscris vărsat/nevărsat. Contul 104 "Prime de capital" Cu ajutorul acestui cont se ține evidența primelor de emisiune, de fuziune, de aport și de conversie a obligațiunilor în acțiuni. Contabilitatea primelor de capital se ține pe categorii de prime. Contul 104 "Prime
REGLEMENTARE CONTABILĂ din 21 decembrie 2005 conformă cu directivele europene specifice domeniului asigurărilor*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/196009_a_197338]