46,761 matches
-
prevăzută în PS 2023-2027; ... (vi) sămânță de cartof, intervenția PD-14 prevăzută în PS 2023-2027; ... (vii) hamei, intervenția PD-15 prevăzută în PS 2023-2027; ... (viii) sfeclă de zahăr, intervenția PD-16 prevăzută în PS 2023-2027; ... (ix) legume cultivate în câmp - tomate, castraveți, ardei, vinete, intervenția PD-17 prevăzută în PS 2023-2027; ... (x) legume cultivate în sere și solarii - tomate, castraveți, ardei, vinete, intervenția PD-18 prevăzută în PS 2023-2027; (la 12-05-2023, sintagma: solare a fost înlocuită de Punctul 5, ARTICOLUL UNIC HOTĂRÂREA nr. 422 din 10
HOTĂRÂRE nr. 1.571 din 28 decembrie 2022 () [Corola-llms4eu/Law/263344]
-
PD-15 prevăzută în PS 2023-2027; ... (viii) sfeclă de zahăr, intervenția PD-16 prevăzută în PS 2023-2027; ... (ix) legume cultivate în câmp - tomate, castraveți, ardei, vinete, intervenția PD-17 prevăzută în PS 2023-2027; ... (x) legume cultivate în sere și solarii - tomate, castraveți, ardei, vinete, intervenția PD-18 prevăzută în PS 2023-2027; (la 12-05-2023, sintagma: solare a fost înlocuită de Punctul 5, ARTICOLUL UNIC HOTĂRÂREA nr. 422 din 10 mai 2023, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 407 din 12 mai 2023 ) ... (xi) fructe pentru consum în
HOTĂRÂRE nr. 1.571 din 28 decembrie 2022 () [Corola-llms4eu/Law/263344]
-
prevăzută în PS 2023-2027; ... (v) promovarea enoturismului, intervenția IS-V-05, prevăzută în PS 2023-2027; ... (vi) promovarea și comunicarea efectuată în țări terțe, intervenția IS-V-06, prevăzută în PS 2023-2027; ... (vii) investiții în active corporale și necorporale menite să sporească durabilitatea producției de vin, intervenția IS-V-07, prevăzută în PS 2023-2027. ... Articolul 2 (1) În sensul prezentei hotărâri, termenii și expresiile de mai jos au următoarele semnificații: a) alte forme asociative pentru comercializare - asociații de organizații de producători, organizații de producători transnaționale și asociații transnaționale
HOTĂRÂRE nr. 1.571 din 28 decembrie 2022 () [Corola-llms4eu/Law/263344]
-
Ordinul viceprim-ministrului, ministrul agriculturii și dezvoltării rurale, al ministrului sănătății și al președintelui Autorității Naționale pentru Protecția Consumatorilor nr. 1.541/1.219/433/2014 privind aprobarea Normelor tehnice de producere, etichetare și punere în circulație a băuturilor alcoolice fermentate, altele decât berea și vinul, destinate consumului uman ca atare, publicat în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr. 525 din 15 iulie 2015, se modifică și se completează după cum urmează: 1. Articolul 3 se modifică și va avea următorul cuprins: Articolul 3 (1
ORDIN nr. 379/2022/4/33/2023 () [Corola-llms4eu/Law/264365]
-
de proveniență agricolă, obținute, în exclusivitate, din produsele prevăzute la art. 2 alin. (2). ... 3. Articolul 6 se modifică și va avea următorul cuprins: Articolul 6 Concentrația alcoolică dobândită în % de volum a băuturilor alcoolice fermentate, altele decât berea și vinul, destinate consumului uman ca atare, este de minimum 1,2% în volum până la maximum 15% în volum, cu excepția cidrului de mere și/sau pere, care are o concentrație alcoolică cuprinsă între 1,2%-8,5% în volum. ... 4. La articolul 7, alineatul (4
ORDIN nr. 379/2022/4/33/2023 () [Corola-llms4eu/Law/264365]
-
agricol vor fi trimise de primării la solicitarea APIA. (4) În anul 2023 fermierii pot semna cererile de plată folosind semnătura electronică. Articolul 4 (1) Beneficiarii măsurilor de reconversie/ restructurare a plantațiilor viticole, recoltare înainte de coacere a strugurilor pentru vin, asigurarea recoltei strugurilor pentru vin, membrii organizațiilor de producători din sectorul fructe și legume au obligația de a completa și depune cererea de plată și anexele acesteia, după caz, indiferent dacă cererea de plată întrunește criteriile de eligibilitate. (2) Beneficiarii
ORDIN nr. 83 din 27 februarie 2023 () [Corola-llms4eu/Law/265380]
-
primării la solicitarea APIA. (4) În anul 2023 fermierii pot semna cererile de plată folosind semnătura electronică. Articolul 4 (1) Beneficiarii măsurilor de reconversie/ restructurare a plantațiilor viticole, recoltare înainte de coacere a strugurilor pentru vin, asigurarea recoltei strugurilor pentru vin, membrii organizațiilor de producători din sectorul fructe și legume au obligația de a completa și depune cererea de plată și anexele acesteia, după caz, indiferent dacă cererea de plată întrunește criteriile de eligibilitate. (2) Beneficiarii măsurii 221 „Prima împădurire a
ORDIN nr. 83 din 27 februarie 2023 () [Corola-llms4eu/Law/265380]
-
sunt utilizate marcaje fiscale. Se bifează corespunzător („1“ - dacă produsele poartă sau conțin marcaje fiscale sau „0“ - dacă produsele nu poartă sau nu conțin marcaje fiscale). ... l) Denumirea de origine - rubrică opțională. Pot fi înscrise certificări: 1. în cazul anumitor vinuri, cu privire la denumirea de origine protejată (DOP) sau la indicația geografică protejată (IGP) și la anul de recoltă sau la soiul de struguri de vinificație, în conformitate cu art. 24 și 31 din Regulamentul delegat (UE) nr. 273/2018; certificarea
INSTRUCȚIUNI din 3 februarie 2023 () [Corola-llms4eu/Law/264755]
-
limba utilizată în acest set de date. ... ... 17.2.1. Codul operațiunii cu vinuri - rubrică obligatorie pentru produse vitivinicole în vrac (volum nominal de peste 60 de litri) – Codul operațiunii cu vinuri - se înscrie unul sau mai multe coduri ale operațiunii cu vinuri, în conformitate cu lista de la pct. 2.1 lit. (e) subpct. (ii) din partea B a anexei V la Regulamentul delegat (UE) nr. 273/2018. ... ... 18. Document certificat - rubrică opțională a) Scurtă descriere a documentului - subrubrică obligatorie, cu excepția cazului în
INSTRUCȚIUNI din 3 februarie 2023 () [Corola-llms4eu/Law/264755]
-
condimentelor și ingredientelor 1085 Fabricarea de mâncăruri preparate 1086 Fabricarea preparatelor alimentare omogenizate și alimentelor dietetice 1089 Fabricarea altor produse alimentare n.c.a. 1091 Fabricarea preparatelor pentru hrana animalelor de fermă 1092 Fabricarea preparatelor pentru hrana animalelor de companie 1102 Fabricarea vinurilor din struguri 1103 Fabricarea cidrului și a altor vinuri din fructe 1104 Fabricarea altor băuturi nedistilate, obținute prin fermentare 1105 Fabricarea berii 1106 Fabricarea malțului 1107 Producția de băuturi răcoritoare nealcoolice; producția de ape minerale și alte ape îmbuteliate Anexa
ORDIN nr. 938/184/388/47/2023 () [Corola-llms4eu/Law/264706]
-
Fabricarea preparatelor alimentare omogenizate și alimentelor dietetice 1089 Fabricarea altor produse alimentare n.c.a. 1091 Fabricarea preparatelor pentru hrana animalelor de fermă 1092 Fabricarea preparatelor pentru hrana animalelor de companie 1102 Fabricarea vinurilor din struguri 1103 Fabricarea cidrului și a altor vinuri din fructe 1104 Fabricarea altor băuturi nedistilate, obținute prin fermentare 1105 Fabricarea berii 1106 Fabricarea malțului 1107 Producția de băuturi răcoritoare nealcoolice; producția de ape minerale și alte ape îmbuteliate Anexa nr. 5 (Anexa nr. 2b^1 la Convenția privind implementarea
ORDIN nr. 938/184/388/47/2023 () [Corola-llms4eu/Law/264706]
-
RURALE Publicat în MONITORUL OFICIAL nr. 202 din 10 martie 2023 Văzând Referatul de aprobare al Oficiului Național al Viei și Produselor Vitivinicole cu nr. 415 din 21.02.2023, având în vedere prevederile: – art. 4 alin. (3) din Legea viei și vinului în sistemul organizării comune a pieței vitivinicole nr. 164/2015, cu modificările ulterioare; ... – art. 3 din Normele metodologice de aplicare a Legii viei și vinului în sistemul organizării comune a pieței vitivinicole nr. 164/2015, aprobate prin Hotărârea Guvernului nr. 512/2016; ... – art.
ORDIN nr. 84 din 28 februarie 2023 () [Corola-llms4eu/Law/265598]
-
nr. 415 din 21.02.2023, având în vedere prevederile: – art. 4 alin. (3) din Legea viei și vinului în sistemul organizării comune a pieței vitivinicole nr. 164/2015, cu modificările ulterioare; ... – art. 3 din Normele metodologice de aplicare a Legii viei și vinului în sistemul organizării comune a pieței vitivinicole nr. 164/2015, aprobate prin Hotărârea Guvernului nr. 512/2016; ... – art. 8 lit. q) din Hotărârea Guvernului nr. 1.408/2009 privind înființarea, organizarea și funcționarea Oficiului Național al Viei și Produselor Vitivinicole, republicată, ... în temeiul prevederilor
ORDIN nr. 84 din 28 februarie 2023 () [Corola-llms4eu/Law/265598]
-
galerie. Un elev din fiecare grup rămâne în postura de ghid aşteptând vizitatorii (elevi din celelalte grupuri). La semnalul profesorului, ceilalți elevi din grupuri grupurile trec pe rând, pe la fiecare hartă pentru a examina soluţiile propuse de colegi. Aceştia vin, pun întrebări, notează comentarii, idei, critici şi soluţii pe o foaie de hârtie care însoțește harta conceptuală expusă. La încheierea turului galeriei, fiecare echipă îşi reexaminează rezultatele prin comparaţie cu soluţiile văzute la ceilalţi, prin utilizarea listei de comentarii făcute
ANEXE din 18 octombrie 2022 () [Corola-llms4eu/Law/261282]
-
compoziției alcoolice prin gazcromatografie (GC) 150/probă 165 Determinarea clorurii de sodiu 40/probă 166 Cafeină (determinare prin lichidcromatografie) pregătire probă 100 167 determinare 200/probă 168 Determinarea calciului în lapte prin SAA pregătire probă 50 169 determinare 50/probă 170 Cupru, plumb în vin și alte băuturi alcoolice, prin SAA pregătire probă 50 171 determinare 50/element 172 Dioxid de sulf liber în vin 15/probă 173 Dioxid de sulf total în vin 25/probă Determinări bacteriologice din alimente 174 Număr total de germeni 28/probă 175 Bacterii
ORDIN nr. 2.459 din 24 august 2022 () [Corola-llms4eu/Law/258711]
-
100 167 determinare 200/probă 168 Determinarea calciului în lapte prin SAA pregătire probă 50 169 determinare 50/probă 170 Cupru, plumb în vin și alte băuturi alcoolice, prin SAA pregătire probă 50 171 determinare 50/element 172 Dioxid de sulf liber în vin 15/probă 173 Dioxid de sulf total în vin 25/probă Determinări bacteriologice din alimente 174 Număr total de germeni 28/probă 175 Bacterii coliforme 40/probă 176 E. coli 40/probă 177 Salmonella 85/probă 178 Stafilococ coagulazo-pozitiv 41/probă 179 Streptococ fecal 40/probă 180 Bacilus
ORDIN nr. 2.459 din 24 august 2022 () [Corola-llms4eu/Law/258711]
-
lapte prin SAA pregătire probă 50 169 determinare 50/probă 170 Cupru, plumb în vin și alte băuturi alcoolice, prin SAA pregătire probă 50 171 determinare 50/element 172 Dioxid de sulf liber în vin 15/probă 173 Dioxid de sulf total în vin 25/probă Determinări bacteriologice din alimente 174 Număr total de germeni 28/probă 175 Bacterii coliforme 40/probă 176 E. coli 40/probă 177 Salmonella 85/probă 178 Stafilococ coagulazo-pozitiv 41/probă 179 Streptococ fecal 40/probă 180 Bacilus subtilis 40/probă 181 Listeria monocytogenes 100/probă 182 Enterobacterii
ORDIN nr. 2.459 din 24 august 2022 () [Corola-llms4eu/Law/258711]
-
părți de plante - confiate, deshidratate, uscate, glasate sau cristalizate) 283 Unități pentru producția, procesarea și comercializarea ciupercilor 283 8. Activități de fabricare a băuturilor Unități pentru fabricarea alcoolului etilic de fermentație și a băuturilor alcoolice distilate 425 Unități pentru fabricarea vinului, cidrului și a altor vinuri din fructe 425 Unități pentru fabricarea berii, a malțului și a altor băuturi nedistilate obținute prin fermentație 425 Unități pentru fabricarea de ape minerale și băuturi răcoritoare nealcoolice 425 9. Alte activități Unități de ambalare
ORDIN nr. 43 din 20 martie 2023 () [Corola-llms4eu/Law/267297]
-
uscate, glasate sau cristalizate) 283 Unități pentru producția, procesarea și comercializarea ciupercilor 283 8. Activități de fabricare a băuturilor Unități pentru fabricarea alcoolului etilic de fermentație și a băuturilor alcoolice distilate 425 Unități pentru fabricarea vinului, cidrului și a altor vinuri din fructe 425 Unități pentru fabricarea berii, a malțului și a altor băuturi nedistilate obținute prin fermentație 425 Unități pentru fabricarea de ape minerale și băuturi răcoritoare nealcoolice 425 9. Alte activități Unități de ambalare și/sau îmbuteliere a produselor alimentare
ORDIN nr. 43 din 20 martie 2023 () [Corola-llms4eu/Law/267297]
-
6 , Capitolul III a fost modificat de Punctul 2. , Articolul I din ORDINUL nr. 314 din 7 august 2024, publicat în MONITORUL OFICIAL nr. 809 din 14 august 2024 ) (6) Toate programele de restructurare/reconversie sunt destinate exclusiv producerii strugurilor pentru vinuri cu denumire de origine controlată, denumite în continuare D.O.C. și a vinurilor cu indicație geografică, denumite în continuare I.G., conform caietelor de sarcini corespunzătoare fiecărei D.O.C și I.G în vigoare la data depunerii programului. (7) Categoriile lucrărilor de execuție din
ANEXĂ din 27 martie 2023 () [Corola-llms4eu/Law/266368]
-
ORDINUL nr. 314 din 7 august 2024, publicat în MONITORUL OFICIAL nr. 809 din 14 august 2024 ) (6) Toate programele de restructurare/reconversie sunt destinate exclusiv producerii strugurilor pentru vinuri cu denumire de origine controlată, denumite în continuare D.O.C. și a vinurilor cu indicație geografică, denumite în continuare I.G., conform caietelor de sarcini corespunzătoare fiecărei D.O.C și I.G în vigoare la data depunerii programului. (7) Categoriile lucrărilor de execuție din cadrul programelor de restructurare/reconversie sunt prevăzute în anexa nr. 3 la prezenta
ANEXĂ din 27 martie 2023 () [Corola-llms4eu/Law/266368]
-
809 din 14 august 2024 ) Articolul 8 Condiții de eligibilitate (1) În vederea aprobării programului, solicitanții trebuie să îndeplinească următoarele condiții de eligibilitate: a) să aibă înscrisă în R.P.V. suprafața de viță-de-vie cultivată cu soiuri care produc struguri pentru vin sau să dețină un tip de autorizație de replantare în conformitate cu anexa nr. 1 la prezenta metodologie, valabilă la data plantării; ... b) să fie înregistrat în Registrul Unic de Identificare al fermierilor administrat de către A.P.I.A cu suprafețele pentru
ANEXĂ din 27 martie 2023 () [Corola-llms4eu/Law/266368]
-
și ... b) analiza de impact asupra mediului, realizată sau aprobată de către autoritatea competentă, arată că investiția nu va avea niciun impact negativ semnificativ asupra mediului. ... (8) Programele nu se aplică pentru: a) parcelele viticole cu soiuri pentru struguri de vin care au ajuns la finalul ciclului lor natural de producție; ... b) parcelele viticole cu soiuri pentru struguri de masă; ... c) parcelele viticole plantate cu soiurile Noah, Othello, Isabelle, Jacquez, Clinton și Herbemont; ... d) parcelele înființate/modernizate/îmbunătățite prin programe de restructurare/reconversie finanțate
ANEXĂ din 27 martie 2023 () [Corola-llms4eu/Law/266368]
-
comunica implementarea la nivelul sistemului informatic a prevederilor prezentului ordin, inspectorul O.N.V.P.V. va primi de la solicitant o copie a următoarelor documente, după caz: – anexa nr. 1 la Normele privind gestionarea sistemului autorizațiilor de plantare a viței-de-vie pentru struguri de vin, aprobate prin Ordinul ministrului agriculturii și dezvoltării rurale nr. 364/2016, cu completările ulterioare, respectiv cererea de plantare/replantare a viței-de-vie pentru strugurii de vin; ... – anexa nr. 2 (declarația de defrișare) la Normele privind gestionarea sistemului autorizațiilor de plantare a viței-de-vie pentru
ANEXĂ din 27 martie 2023 () [Corola-llms4eu/Law/266368]
-
caz: – anexa nr. 1 la Normele privind gestionarea sistemului autorizațiilor de plantare a viței-de-vie pentru struguri de vin, aprobate prin Ordinul ministrului agriculturii și dezvoltării rurale nr. 364/2016, cu completările ulterioare, respectiv cererea de plantare/replantare a viței-de-vie pentru strugurii de vin; ... – anexa nr. 2 (declarația de defrișare) la Normele privind gestionarea sistemului autorizațiilor de plantare a viței-de-vie pentru struguri de vin, aprobate prin Ordinul ministrului agriculturii și dezvoltării rurale nr. 364/2016, cu completările ulterioare, vizată de persoanele responsabile; ... – autorizația de replantare
ANEXĂ din 27 martie 2023 () [Corola-llms4eu/Law/266368]