10,724 matches
-
2.1.1. Marcă/mărci ............................................ 3.2.1.2. Tip/tipuri ............................................ 3.2.1.3. Debit ........ [mmc] *1) pe injecție sau pe ciclu .......[min^-1] pentru turația nominală a pompei ........ și, respectiv, la sarcina totală ......... [min^-1] sau diagrama caracteristică Indicați metoda folosită: pe motor/banc*2) ............ 3.2.1.4. Avans la injecție 3.2.1.4.1. Curba de avans la injecție*1) ........................... 3.2.1.4.2. Călare*1) ............................................... 3.2.2. Conducte de injecție 3.2.2
ANEXE din 28 martie 2007 (*actualizate*) privind stabilirea procedurilor pentru aprobarea de tip a motoarelor destinate a fi montate pe maşini mobile nerutiere şi a motoarelor destinate vehiculelor pentru tranSportul rutier de persoane sau de marfă şi stabilirea măsurilor de limitare a emisiilor gazoase şi de particule poluante provenite de la acestea, în scopul protecţiei atmosferei**). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/190860_a_192189]
-
a tuturor gazelor de etalonare trebuie să fie respectată. Data expirării perioadei de conservare a gazelor de etalonare indicată de producător trebuie să fie înregistrată. 1.2.1. Gaze pure Puritatea cerută a gazelor este definită prin limita de contaminare indicată mai jos. Pentru operațiunea de etalonare este nevoie de următoarele gaze: - azot purificat (contaminare admisă: ≤ 1 ppm C, ≤ 1 ppm CO, ≤ 400 ppm CO(2), ≤ 0,1 ppm NO) - oxigen purificat [puritate 99,5 % vol. O(2)] - amestec hidrogen - heliu
ANEXE din 28 martie 2007 (*actualizate*) privind stabilirea procedurilor pentru aprobarea de tip a motoarelor destinate a fi montate pe maşini mobile nerutiere şi a motoarelor destinate vehiculelor pentru tranSportul rutier de persoane sau de marfă şi stabilirea măsurilor de limitare a emisiilor gazoase şi de particule poluante provenite de la acestea, în scopul protecţiei atmosferei**). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/190860_a_192189]
-
abată cu mai mult de ± 2 % din valoarea nominală a fiecărui punct de etalonare, nici cu mai mult de ± 0,3 % din întreaga scală la zero. Curba și punctele de etalonare permit verificarea că etalonarea a fost corect executată. Trebuie indicați diferiți parametri caracteristici ai analizorului astfel: - domeniul de măsură; - sensibilitatea; - data etalonării. 1.5.5.2. Etalonarea la mai puțin de 15% din întreaga scală Se stabilește curba de etalonare a analizorului determinând minimum 10 puncte de etalonare (în afară de zero
ANEXE din 28 martie 2007 (*actualizate*) privind stabilirea procedurilor pentru aprobarea de tip a motoarelor destinate a fi montate pe maşini mobile nerutiere şi a motoarelor destinate vehiculelor pentru tranSportul rutier de persoane sau de marfă şi stabilirea măsurilor de limitare a emisiilor gazoase şi de particule poluante provenite de la acestea, în scopul protecţiei atmosferei**). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/190860_a_192189]
-
de funcționare, iar concentrația de NO(2) a amestecului de gaze trebuie să fie sub 5% în concentrație de NO). Analizorul de NO(x) trebuie să fie în modul de funcționare NO astfel încât gazul să nu treacă prin convertizor. Concentrația indicată trebuie să fie înregistrată. 1.7.3. Calcule Eficiența convertizorului de NO se calculează cu următoarea formulă: a - b Eficacitatea(%) = [1+ ──────] x 100 c - d a = concentrația de NO(x), conform punctului 1.7.6 b = concentrația de NO(x
ANEXE din 28 martie 2007 (*actualizate*) privind stabilirea procedurilor pentru aprobarea de tip a motoarelor destinate a fi montate pe maşini mobile nerutiere şi a motoarelor destinate vehiculelor pentru tranSportul rutier de persoane sau de marfă şi stabilirea măsurilor de limitare a emisiilor gazoase şi de particule poluante provenite de la acestea, în scopul protecţiei atmosferei**). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/190860_a_192189]
-
7 c = concentrația de NO, conform punctului 1.7.4 d = concentrația de NO, conform punctului 1.7.5. 1.7.4. Adaosul de oxigen Cu ajutorul unui racord în T, se adaugă continuu oxigen în fluxul de gaz până ce concentrația indicată este cu cca 20% mai mică decât concentrația de etalonare afișată conform punctului 1.7.2 (analizorul fiind folosit în modul de funcționare NO). Concentrația corespunzătoare literei "c" din formulă este înregistrată. Ozonizatorul trebuie să rămână scos din funcțiune pe
ANEXE din 28 martie 2007 (*actualizate*) privind stabilirea procedurilor pentru aprobarea de tip a motoarelor destinate a fi montate pe maşini mobile nerutiere şi a motoarelor destinate vehiculelor pentru tranSportul rutier de persoane sau de marfă şi stabilirea măsurilor de limitare a emisiilor gazoase şi de particule poluante provenite de la acestea, în scopul protecţiei atmosferei**). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/190860_a_192189]
-
ca temperatură înainte de începerea prelevării de gaze. Durata secvenței trebuie să fie înregistrată și prezentată în raportul de încercări: a) Pentru motoarele încercate în varianta de încercări "reglarea turației frânei" în timpul fiecărei secvențe a ciclului, după perioada tranzitorie inițială, turația indicată este menținută cu o abatere de ± 2% din turația nominală sau de ± 3 min-1, cea mai mare dintre aceste abateri fiind reținută în afară de cazul când motorul este la relanti și atunci când el trebuie să respecte toleranțele indicate de producător. Momentul
ANEXE din 28 martie 2007 (*actualizate*) privind stabilirea procedurilor pentru aprobarea de tip a motoarelor destinate a fi montate pe maşini mobile nerutiere şi a motoarelor destinate vehiculelor pentru tranSportul rutier de persoane sau de marfă şi stabilirea măsurilor de limitare a emisiilor gazoase şi de particule poluante provenite de la acestea, în scopul protecţiei atmosferei**). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/190860_a_192189]
-
menținută cu o abatere de ± 2% din turația nominală sau de ± 3 min-1, cea mai mare dintre aceste abateri fiind reținută în afară de cazul când motorul este la relanti și atunci când el trebuie să respecte toleranțele indicate de producător. Momentul motor indicat trebuie să fie menținut în limitele în care media măsurătorilor efectuate în cursul probei să nu depășească ± 2% din momentul motor maxim la turația de încercare. ... b) Pentru motoarele încercate în varianta de încercări "reglarea sarcinii frânei" în timpul fiecărei secvențe
ANEXE din 28 martie 2007 (*actualizate*) privind stabilirea procedurilor pentru aprobarea de tip a motoarelor destinate a fi montate pe maşini mobile nerutiere şi a motoarelor destinate vehiculelor pentru tranSportul rutier de persoane sau de marfă şi stabilirea măsurilor de limitare a emisiilor gazoase şi de particule poluante provenite de la acestea, în scopul protecţiei atmosferei**). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/190860_a_192189]
-
măsurătorilor efectuate în cursul probei să nu depășească ± 2% din momentul motor maxim la turația de încercare. ... b) Pentru motoarele încercate în varianta de încercări "reglarea sarcinii frânei" în timpul fiecărei secvențe a ciclului de încercare, după perioada inițială tranzitorie, turația indicată este menținută cu o abatere de ± 2% din turația nominală sau ± 3 min-1, cea mai mare dintre aceste abateri fiind reținută și în plus, trebuie menținută în toate cazurile cu o toleranță de ± 5%, în afară de cazul când motorul este la
ANEXE din 28 martie 2007 (*actualizate*) privind stabilirea procedurilor pentru aprobarea de tip a motoarelor destinate a fi montate pe maşini mobile nerutiere şi a motoarelor destinate vehiculelor pentru tranSportul rutier de persoane sau de marfă şi stabilirea măsurilor de limitare a emisiilor gazoase şi de particule poluante provenite de la acestea, în scopul protecţiei atmosferei**). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/190860_a_192189]
-
dotat cu o frână ale cărei caracteristici trebuie să permită executarea ciclului de încercări prescris la anexa nr. 4, pct. 3.5.1. Aparatele de măsură a momentului motor și turației trebuie să permită măsurarea puterii la frână în limitele indicate. Pot fi necesare calcule suplimentare. Precizia echipamentelor de măsurare trebuie să fie astfel încât toleranțele cele mai mari indicate la pct. 1.3. să nu fie depășite. 1.2. Debitul de combustibil și debitul total diluat Debitmetrele se utilizează la determinarea
ANEXE din 28 martie 2007 (*actualizate*) privind stabilirea procedurilor pentru aprobarea de tip a motoarelor destinate a fi montate pe maşini mobile nerutiere şi a motoarelor destinate vehiculelor pentru tranSportul rutier de persoane sau de marfă şi stabilirea măsurilor de limitare a emisiilor gazoase şi de particule poluante provenite de la acestea, în scopul protecţiei atmosferei**). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/190860_a_192189]
-
de conservare a tuturor gazelor de etalonare trebuie respectată. Data expirării perioadei de conservare a gazelor de etalonare indicată de producător trebuie să fie înregistrată. 1.2.1. Gaze pure Puritatea cerută a gazelor este definită prin limita de contaminare indicată mai jos. Pentru operațiunea de etalonare este nevoie de următoarele gaze : - Azot purificat (contaminare admisă: ≤ 1 ppmC, ≤ 1 ppmCO, ≤ 4 00 ppmCO(2), ≤ 0,1 ppmNO), - Oxigen purificat [puritate 99,5% vol.O(2)]; - Amestec hidrogen-heliu (40 ± 2% hidrogen, restul
ANEXE din 28 martie 2007 (*actualizate*) privind stabilirea procedurilor pentru aprobarea de tip a motoarelor destinate a fi montate pe maşini mobile nerutiere şi a motoarelor destinate vehiculelor pentru tranSportul rutier de persoane sau de marfă şi stabilirea măsurilor de limitare a emisiilor gazoase şi de particule poluante provenite de la acestea, în scopul protecţiei atmosferei**). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/190860_a_192189]
-
de NO(2) a amestecului gazos trebuie să fie mai mică de 5% din concentrația de NO). Analizorul de NO(x) trebuie să fie pus în modul de funcționare NO, astfel încât gazul de etalonare să nu treacă prin convertizor. Concentrația indicată trebuie să fie înregistrată. 1.8.3. Calculul Eficiența convertizorului de NO(x) se calculează cu următoarea formulă : a - b Eficiența (%) = [1 + ───── ] x 100 �� c - d unde : - a - concentrația de NO(x) conform pct. 1.8.6; - b - concentrația de
ANEXE din 28 martie 2007 (*actualizate*) privind stabilirea procedurilor pentru aprobarea de tip a motoarelor destinate a fi montate pe maşini mobile nerutiere şi a motoarelor destinate vehiculelor pentru tranSportul rutier de persoane sau de marfă şi stabilirea măsurilor de limitare a emisiilor gazoase şi de particule poluante provenite de la acestea, în scopul protecţiei atmosferei**). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/190860_a_192189]
-
pct. 1.8.4; - d - concentrația de NO conform pct. 1.8.5; 1.8.4. Adaosul de oxigen Cu ajutorul unui racord în T, se adaugă continuu oxigen sau aer de punere la zero în fluxul de gaz până ce concentrația indicată este cu circa 20% mai mică decât concentrația de etalonare indicat�� la pct. 1.8.2. (analizorul este în modul de funcționare NO). Valoarea indicată pentru concentrația (c) trebuie înregistrată. Ozonizatorul trebuie să rămână scos din funcțiune pe parcursul acestei operații
ANEXE din 28 martie 2007 (*actualizate*) privind stabilirea procedurilor pentru aprobarea de tip a motoarelor destinate a fi montate pe maşini mobile nerutiere şi a motoarelor destinate vehiculelor pentru tranSportul rutier de persoane sau de marfă şi stabilirea măsurilor de limitare a emisiilor gazoase şi de particule poluante provenite de la acestea, în scopul protecţiei atmosferei**). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/190860_a_192189]
-
8.5; 1.8.4. Adaosul de oxigen Cu ajutorul unui racord în T, se adaugă continuu oxigen sau aer de punere la zero în fluxul de gaz până ce concentrația indicată este cu circa 20% mai mică decât concentrația de etalonare indicat�� la pct. 1.8.2. (analizorul este în modul de funcționare NO). Valoarea indicată pentru concentrația (c) trebuie înregistrată. Ozonizatorul trebuie să rămână scos din funcțiune pe parcursul acestei operații. 1.8.5. Punerea în funcțiune a ozonizatorului Ozonizatorul este acum
ANEXE din 28 martie 2007 (*actualizate*) privind stabilirea procedurilor pentru aprobarea de tip a motoarelor destinate a fi montate pe maşini mobile nerutiere şi a motoarelor destinate vehiculelor pentru tranSportul rutier de persoane sau de marfă şi stabilirea măsurilor de limitare a emisiilor gazoase şi de particule poluante provenite de la acestea, în scopul protecţiei atmosferei**). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/190860_a_192189]
-
al unui motor, puterea calorifică a combustibilului poate fi obținută cu următoarea formulă: Puterea calorifică (energia specifică) netă [MJ/kg] =(46,423-8,792 . dý + 3,17 . d) x[1-(x+y+s)] + 9,42 . s - 2,499 . x *2) Valorile indicate în specificații sunt "valori efective". La stabilirea valorilor limită se aplică condițiile din ASTM D 3244 (SR 13472:2002). La stabilirea unei valori maxime s-a luat în considerare o diferență minimă de 2R în raport cu "zero"; la stabilirea unui maxim
ANEXE din 28 martie 2007 (*actualizate*) privind stabilirea procedurilor pentru aprobarea de tip a motoarelor destinate a fi montate pe maşini mobile nerutiere şi a motoarelor destinate vehiculelor pentru tranSportul rutier de persoane sau de marfă şi stabilirea măsurilor de limitare a emisiilor gazoase şi de particule poluante provenite de la acestea, în scopul protecţiei atmosferei**). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/190860_a_192189]
-
nu numai la valoarea "zero", când maximul stipulat este 2R, ci și la valoarea medie când există un minim și un maxim. În cazul în care a fost necesară verificarea respectării specificațiilor, termenii standardului 13472:2002 trebuie aplicați. *3) Valorile indicate corespund cantităților totale evaporate (% recuperare + % pierdere). *4) Intervalul indicat nu este în acord cu minimul 4R. În cazul unei dispute între furnizor și utilizator se pot aplica prescripțiile din ASTM D 3244 (SR 13472:2002), prevăzând un număr suficient de
ANEXE din 28 martie 2007 (*actualizate*) privind stabilirea procedurilor pentru aprobarea de tip a motoarelor destinate a fi montate pe maşini mobile nerutiere şi a motoarelor destinate vehiculelor pentru tranSportul rutier de persoane sau de marfă şi stabilirea măsurilor de limitare a emisiilor gazoase şi de particule poluante provenite de la acestea, în scopul protecţiei atmosferei**). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/190860_a_192189]
-
2R, ci și la valoarea medie când există un minim și un maxim. În cazul în care a fost necesară verificarea respectării specificațiilor, termenii standardului 13472:2002 trebuie aplicați. *3) Valorile indicate corespund cantităților totale evaporate (% recuperare + % pierdere). *4) Intervalul indicat nu este în acord cu minimul 4R. În cazul unei dispute între furnizor și utilizator se pot aplica prescripțiile din ASTM D 3244 (SR 13472:2002), prevăzând un număr suficient de măsurări și trebuind să se obțină precizie necesară, aceasta
ANEXE din 28 martie 2007 (*actualizate*) privind stabilirea procedurilor pentru aprobarea de tip a motoarelor destinate a fi montate pe maşini mobile nerutiere şi a motoarelor destinate vehiculelor pentru tranSportul rutier de persoane sau de marfă şi stabilirea măsurilor de limitare a emisiilor gazoase şi de particule poluante provenite de la acestea, în scopul protecţiei atmosferei**). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/190860_a_192189]
-
a acestuia. COMBUSTIBIL DE REFERINȚĂ PENTRU MOTOARELE CU APRINDERE PRIN COMPRIMARE UTILIZATE PENTRU MAȘINI MOBILE NERUTIERE APROBATE LA FAZA III COMBUSTIBIL DE REFERINȚĂ PENTRU MOTOARELE CU APRINDERE PRIN COMPRIMARE UTILIZATE PENTRU MAȘINI MOBILE NERUTIERE APROBATE LA FAZELE III *1) Valorile indicate în specificații sunt "valori reale". Pentru stabilirea valorilor limită s-au aplicat termenii standardului EN ISO 4259 "Produse petroliere - Determinarea și aplicarea valorilor de fidelitate relative la metodele de încercare". La fixarea unei valori minimale a fost luată în calcul
ANEXE din 28 martie 2007 (*actualizate*) privind stabilirea procedurilor pentru aprobarea de tip a motoarelor destinate a fi montate pe maşini mobile nerutiere şi a motoarelor destinate vehiculelor pentru tranSportul rutier de persoane sau de marfă şi stabilirea măsurilor de limitare a emisiilor gazoase şi de particule poluante provenite de la acestea, în scopul protecţiei atmosferei**). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/190860_a_192189]
-
este un amestec de ulei de ungere și de benzină specificat mai jos. Raportul de amestec carburant/ulei trebuie să fie cel preconizat de constructor, așa cum este indicat în anexa nr. 4, pct. 2.7. ┌──────────────────┬────��───┬─────────────────┬────────────────────┬───────────┐ │Parametrul │ U.M. │ Limite *1) Valorile indicate în specificație sunt "valori adevărate". Pentru a stabili valorile limită au fost aplicate condițiile EN ISO 4259 - Produse petroliere- Determinarea și aplicarea valorilor de fidelitate relativă a metodelor de încercări. Pentru fixarea valorilor minimale a fost prinsă în calcul o
ANEXE din 28 martie 2007 (*actualizate*) privind stabilirea procedurilor pentru aprobarea de tip a motoarelor destinate a fi montate pe maşini mobile nerutiere şi a motoarelor destinate vehiculelor pentru tranSportul rutier de persoane sau de marfă şi stabilirea măsurilor de limitare a emisiilor gazoase şi de particule poluante provenite de la acestea, în scopul protecţiei atmosferei**). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/190860_a_192189]
-
Studiul relevant de corelare cu sistemele de prelevare utilizate care sunt diferite de sistemele de referință *4) (dacă este cazul) *1) A nu se completa mențiunile inutile. *2) Conform definiției din anexa nr. 1, Partea 1 a prezentei hotărâri. *3) Indicați "fără obiect" dacă încercările sunt efectuate de către autoritatea competentă. *4) Specificate în anexa nr. 1, secțiunea 4.2. Subanexa nr. 1 REZULTATELE ÎNCERCĂRILOR PENTRU MOTOARELE CU APRINDERE PRIN COMPRIMARE 1. Informații referitoare la efectuarea încercării NRSC *1) 1.1. Combustibil
ANEXE din 28 martie 2007 (*actualizate*) privind stabilirea procedurilor pentru aprobarea de tip a motoarelor destinate a fi montate pe maşini mobile nerutiere şi a motoarelor destinate vehiculelor pentru tranSportul rutier de persoane sau de marfă şi stabilirea măsurilor de limitare a emisiilor gazoase şi de particule poluante provenite de la acestea, în scopul protecţiei atmosferei**). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/190860_a_192189]
-
2.2. Tip (tipuri): (indicarea procentajului de ulei în amestec, dacă uleiul și combustibilul sunt amestecate) 1.3. Echipament antrenat de motor (dacă este cazul) 1.3.1. Enumerare și detalii de identificare ........... 1.3.2. Puterea absorbită la turațiile indicate ale motorului (urmând indicațiile producătorului): *1) În cazul mai multor motoare reprezentative, a se executa separat pentru fiecare motor. Total (*) Nu trebuie să depășească 10% din puterea motorului în timpul încercării 1.4. Performanțele motorului 1.4.1. Turațiile motorului: Ralanti
ANEXE din 28 martie 2007 (*actualizate*) privind stabilirea procedurilor pentru aprobarea de tip a motoarelor destinate a fi montate pe maşini mobile nerutiere şi a motoarelor destinate vehiculelor pentru tranSportul rutier de persoane sau de marfă şi stabilirea măsurilor de limitare a emisiilor gazoase şi de particule poluante provenite de la acestea, în scopul protecţiei atmosferei**). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/190860_a_192189]
-
înscrise pe trimiterea poștală, precum și în posibilitatea opririi predării trimiterii poștale; ... h) serviciul livrare specială - serviciu poștal având ca obiect trimiteri poștale înregistrate, a cărui particularitate constă în predarea trimiterii poștale potrivit indicațiilor expeditorului privind data și ora predării, la adresa indicată, personal destinatarului sau persoanei autorizate să primească trimiterea poștală, sau ordinea de predare, în cazul mai multor destinatari; ... i) serviciul mandat poștal pe suport hârtie - serviciu poștal a cărui particularitate constă în completarea unui formular în formă fizică pe baza
DECIZIE nr. 2.858 din 7 august 2007 (*actualizată*) privind regimul de autorizare generală pentru furnizarea serviciilor poştale. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/190659_a_191988]
-
are obligația de a preda expeditorului sau integratorului, cu aplicarea, în mod corespunzător, a prevederilor pct. 3.10, trimiterea poștală înregistrată care nu a putut fi predată destinatarului din una dintre următoarele cauze: a) adresa destinatarului nu există sau la adresa indicată nu există nicio construcție sau recipient la care trimiterea poștală să poată fi predată; ... b) destinatarul sau persoana autorizată să primească trimiterea poștală nu a fost găsită la adresa indicată, iar termenul de păstrare la punctul de contact deservit de personal
DECIZIE nr. 2.858 din 7 august 2007 (*actualizată*) privind regimul de autorizare generală pentru furnizarea serviciilor poştale. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/190659_a_191988]
-
una dintre următoarele cauze: a) adresa destinatarului nu există sau la adresa indicată nu există nicio construcție sau recipient la care trimiterea poștală să poată fi predată; ... b) destinatarul sau persoana autorizată să primească trimiterea poștală nu a fost găsită la adresa indicată, iar termenul de păstrare la punctul de contact deservit de personal a expirat; ... c) destinatarul sau persoana autorizată să preia trimiterea poștală a refuzat primirea acesteia, respectiv primirea sumei de bani care face obiectul serviciului mandat poștal pe suport hârtie
DECIZIE nr. 2.858 din 7 august 2007 (*actualizată*) privind regimul de autorizare generală pentru furnizarea serviciilor poştale. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/190659_a_191988]
-
metodologice TABEL ORIENTATIV cu echipament și materiale pentru pregătirea fizică și sportivă Cantitatea Pentru fiecare minor-minoră NOTĂ: a) Dotarea unităților se face numai cu echipament și materiale de care este strictă nevoie, ținându-se seama de programul de pregătire fizică indicat, de specificul unității și posibilitățile concrete existente privind amenajarea terenurilor de sport, sălilor de sport și pentru practicarea diferitelor discipline de pregătire fizică și sport. ... b) Echipamentul și materialele de sport aprovizionate și distribuite conform prevederilor prezentei norme se folosesc
NORME METODOLOGICE din 8 august 2007 privind stabilirea unitară a drepturilor de echipament şi de materiale igienico-sanitare aferente persoanelor private de libertate. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/190779_a_192108]
-
subsidiare și să hotărască în considerarea acestora, și nu pe criterii arbitrare, așa cum susține autorul excepției și în prezenta cauză. Întrucât față de cele statuate de Curtea Constituțională prin deciziile menționate nu au intervenit elemente noi care să justifice modificarea jurisprudenței indicate, soluția și considerentele ce stau la baza acesteia își păstrează valabilitatea și în prezenta cauză. În plus, autorul excepției invocă prevederile art. 30 din Constituție, privind libertatea de exprimare, și ale art. 9 din Declarația Universală a Drepturilor Omului, referitoare
DECIZIE nr. 573 din 7 iunie 2007 referitoare la excepţia de neconstituţionalitate a dispoziţiilor art. 26 din Legea nr. 122/2006 privind azilul în România. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/189833_a_191162]