10,034 matches
-
tomate la solicitarea scrisă a beneficiarului. ... (2) Cantitatea maximă de sare admisă a se adaugă la pastă de tomate ambalata la butoaie este de 10%. ... Articolul 9 Proprietățile organoleptice și caracteristicile fizico-chimice pe care trebuie să le îndeplinească bulionul și pastă de tomate sunt redate în anexele nr. 1 și, respectiv, nr. 2, care fac parte integrantă din prezentele norme. Articolul 10 (1) Proprietățile microbiologice, conținutul de metale grele și pesticide din bulionul și pastă de tomate trebuie să se încadreze
NORME din 2 octombrie 2002 cu privire la conţinutul, fabricarea, calitatea, ambalarea, etichetarea, marcarea şi păstrarea bulionului şi a pastei de tomate. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/145317_a_146646]
-
trebuie să le îndeplinească bulionul și pastă de tomate sunt redate în anexele nr. 1 și, respectiv, nr. 2, care fac parte integrantă din prezentele norme. Articolul 10 (1) Proprietățile microbiologice, conținutul de metale grele și pesticide din bulionul și pastă de tomate trebuie să se încadreze în limitele stabilite de reglementările sanitare în vigoare. ... (2) Verificarea parametrilor prevăzuți la alin. (1) și la art. 9 se efectuează periodic și se garantează de producător la fiecare livrare. ... Articolul 11 Metodele de
NORME din 2 octombrie 2002 cu privire la conţinutul, fabricarea, calitatea, ambalarea, etichetarea, marcarea şi păstrarea bulionului şi a pastei de tomate. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/145317_a_146646]
-
mineralizarea probelor în vederea determinării metalelor; ... b) STAS 7118-79 Determinarea arsenului; ... c) STAS 5955-86 Determinarea plumbului; ... d) STAS 7852-80 Determinarea cadmiului; ... e) STAS 5954/2-77 Determinarea cuprului; ... f) STAS 7119-91 Determinarea staniului. ... Articolul 12 Determinarea conținutului de substanță uscată solubila la pastă de tomate cu adaos de sare se face conform calculului prevăzut în anexa nr. 3 care face parte integrantă din prezentele norme. Capitolul 3 Ambalare, marcare, depozitare, transport Articolul 13 Bulionul și pastă de tomate se ambalează în recipiente de
NORME din 2 octombrie 2002 cu privire la conţinutul, fabricarea, calitatea, ambalarea, etichetarea, marcarea şi păstrarea bulionului şi a pastei de tomate. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/145317_a_146646]
-
Determinarea conținutului de substanță uscată solubila la pastă de tomate cu adaos de sare se face conform calculului prevăzut în anexa nr. 3 care face parte integrantă din prezentele norme. Capitolul 3 Ambalare, marcare, depozitare, transport Articolul 13 Bulionul și pastă de tomate se ambalează în recipiente de diferite capacități, cu posibilități de închidere ermetica sau neermetica, confecționate din materiale pentru produse alimentare, avizate de Ministerul Sănătății și Familiei. Articolul 14 Ambalajele de transport trebuie să asigure integritatea produselor, să fie
NORME din 2 octombrie 2002 cu privire la conţinutul, fabricarea, calitatea, ambalarea, etichetarea, marcarea şi păstrarea bulionului şi a pastei de tomate. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/145317_a_146646]
-
uscate, în stare bună; ambalajele folosite sunt: lăzi din lemn, carton, folie contractibila sau alte ambalaje stabilite prin contract și care trebuie să corespundă prevederilor din normativele în vigoare pe produs. Articolul 15 (1) Marcarea și etichetarea bulionului și a pastei de tomate trebuie să se facă cu respectarea reglementărilor în vigoare privind etichetarea alimentelor și înscrierea tuturor informațiilor necesare, astfel încât consumatorul să fie informat corect la momentul achiziționării produsului. ... (2) Mențiunile specifice produsului, care trebuie inscripționate obligatoriu, precum și restricționarea unor
NORME din 2 octombrie 2002 cu privire la conţinutul, fabricarea, calitatea, ambalarea, etichetarea, marcarea şi păstrarea bulionului şi a pastei de tomate. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/145317_a_146646]
-
vor fi confecționate din tablă, placaj sau alt material, se vor aplica pe unul dintre capace și vor cuprinde toate elementele de identificare prevăzute în reglementările legale în vigoare privind etichetarea produselor alimentare. Articolul 18 (1) Depozitarea bulionului și a pastei de tomate se face în încăperi curate, uscate, ferite de razele solare sau de îngheț, la o temperatură de maximum 20°C și o umiditate relativă a aerului de maximum 75%. ... (2) Butoaiele cu pastă de tomate cu conținut mic
NORME din 2 octombrie 2002 cu privire la conţinutul, fabricarea, calitatea, ambalarea, etichetarea, marcarea şi păstrarea bulionului şi a pastei de tomate. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/145317_a_146646]
-
1) Depozitarea bulionului și a pastei de tomate se face în încăperi curate, uscate, ferite de razele solare sau de îngheț, la o temperatură de maximum 20°C și o umiditate relativă a aerului de maximum 75%. ... (2) Butoaiele cu pastă de tomate cu conținut mic de sare de 2-4% se păstrează în depozite frigorifice, iar butoaiele cu pastă de tomate cu adaos de 8-10% sare se pot depozită în încăperi ferite de razele solare, de ploaie și de îngheț, la
NORME din 2 octombrie 2002 cu privire la conţinutul, fabricarea, calitatea, ambalarea, etichetarea, marcarea şi păstrarea bulionului şi a pastei de tomate. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/145317_a_146646]
-
sau de îngheț, la o temperatură de maximum 20°C și o umiditate relativă a aerului de maximum 75%. ... (2) Butoaiele cu pastă de tomate cu conținut mic de sare de 2-4% se păstrează în depozite frigorifice, iar butoaiele cu pastă de tomate cu adaos de 8-10% sare se pot depozită în încăperi ferite de razele solare, de ploaie și de îngheț, la temperatura de circa 15°C. ... Articolul 19 Transportul trebuie să se facă cu vehicule curate, acoperite, în condiții
NORME din 2 octombrie 2002 cu privire la conţinutul, fabricarea, calitatea, ambalarea, etichetarea, marcarea şi păstrarea bulionului şi a pastei de tomate. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/145317_a_146646]
-
4 Dispoziții finale Articolul 21 Dată durabilității minimale, respectiv dată până la care produsele își păstrează caracteristicile specifice în condițiile de depozitare prevăzute în aceste norme, este stabilită și garantată de producător. Anexă 1 la norme Caracteristici organoleptice ale bulionului și pastei de tomate Denumirea Anexă 2 ------- la norme -------- Caracteristicile fizico-chimice ale bulionului și pastei de tomate Anexă 3 ------- la norme -------- Determinarea conținutului de substanță uscată solubila la pastă de tomate cu adaos de sare Substanță uscată solubila = S(1) - 1,2
NORME din 2 octombrie 2002 cu privire la conţinutul, fabricarea, calitatea, ambalarea, etichetarea, marcarea şi păstrarea bulionului şi a pastei de tomate. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/145317_a_146646]
-
își păstrează caracteristicile specifice în condițiile de depozitare prevăzute în aceste norme, este stabilită și garantată de producător. Anexă 1 la norme Caracteristici organoleptice ale bulionului și pastei de tomate Denumirea Anexă 2 ------- la norme -------- Caracteristicile fizico-chimice ale bulionului și pastei de tomate Anexă 3 ------- la norme -------- Determinarea conținutului de substanță uscată solubila la pastă de tomate cu adaos de sare Substanță uscată solubila = S(1) - 1,2(C - 1), în care: S(1) = gradul refractometric, citit la refractometru, cu corecția
NORME din 2 octombrie 2002 cu privire la conţinutul, fabricarea, calitatea, ambalarea, etichetarea, marcarea şi păstrarea bulionului şi a pastei de tomate. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/145317_a_146646]
-
și garantată de producător. Anexă 1 la norme Caracteristici organoleptice ale bulionului și pastei de tomate Denumirea Anexă 2 ------- la norme -------- Caracteristicile fizico-chimice ale bulionului și pastei de tomate Anexă 3 ------- la norme -------- Determinarea conținutului de substanță uscată solubila la pastă de tomate cu adaos de sare Substanță uscată solubila = S(1) - 1,2(C - 1), în care: S(1) = gradul refractometric, citit la refractometru, cu corecția de temperatură la 20°C; C = conținutul total de clorura de sodiu, în procente
NORME din 2 octombrie 2002 cu privire la conţinutul, fabricarea, calitatea, ambalarea, etichetarea, marcarea şi păstrarea bulionului şi a pastei de tomate. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/145317_a_146646]
-
și 5003, ca și lină, părul fin de animale și părul grosier de la pozițiile nr. 5101 la 5105, fibrele din bumbac de la poziția nr. 5201 la 5203 și alte fibre vegetale de la poziția nr. 5301 la 5305. 5.3. Expresiile pastă textilă, substanțe chimice și materiale pentru fabricarea hirtiei folosite în lista desemnează materialele neîncadrate la capitolele 50 la 63, care pot fi folosite la fabricarea fibrelor sau firelor artificiale sau sintetice sau, firelor sau fibrelor de hîrtie. 5.4. Expresia
PROTOCOL nr. 4 din 1 februarie 1993 la Acordul interimar din 01 februarie 1993. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/146288_a_147617]
-
5205 din fibre de bumbac de la poziția nr. 5203 și din fibre sintetice discontinue de la poziția 5506 este un fir în amestec. De aceea, fibrele sintetice discontinue care nu satisfac regulile de origine (care cer fabricarea din materiale chimice sau pastă textilă) pot fi folosite într-un procent de până la 10% din greutatea firului. De exemplu: O țesătura din lină de la poziția tarifara nr. 5112 obținută din fire din lină de la poziția nr. 5107 și fire sintetice discontinue de la poziția nr.
PROTOCOL nr. 4 din 1 februarie 1993 la Acordul interimar din 01 februarie 1993. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/146288_a_147617]
-
5112 obținută din fire din lină de la poziția nr. 5107 și fire sintetice discontinue de la poziția nr. 5509 este o țesătura în amestec. De aceea, firele sintetice care nu satisfac regulile de origine (care cer fabricarea din materiale chimice sau pastă textilă) sau firele din lină care nu satisfac regulile de origine (care cer fabricarea din fibre naturale necardate, nepieptănate sau altfel prelucrate pentru filare) sau o combinație între aceste două tipuri de fire pot fi folosite până la un procent de
PROTOCOL nr. 4 din 1 februarie 1993 la Acordul interimar din 01 februarie 1993. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/146288_a_147617]
-
de mină, trebuie folosită cerneală și litere de tipar. 2. Formatul certificatului este de 210 X 297 mm, pentru lungime fiind admisă o toleranță maximă de minus 5 mm și plus 8 mm. Hirtia folosită este de culoare albă fără pastă mecanică, originalul și copia fiind lipite în partea superioară și cintareste cel putin 25 g pe metru pătrat. Imprimarea pe fond a certificatului este ghioșata, de culoare verde, scoțând în evidență toate falsificările efectuate cu mijloace mecanice sau chimice. 3
PROTOCOL nr. 4 din 1 februarie 1993 la Acordul interimar din 01 februarie 1993. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/146288_a_147617]
-
trebuie folosite cerneală și litere de tipar. 2. Formatul formularului EUR. 2 este de 210 X 148 mm, pentru lungime fiind admisă o toleranță maximă de minus 5 mm și plus 8 mm. Hirtia folosită este de culoare albă, fără pastă mecanică, originalul și copia fiind lipite în partea superioară și cintareste cel putin 64 g pe metru pătrat. 3. Autoritățile competente ale României și ale statelor membre ale Comunității își pot rezervă dreptul de imprimare a formularelor EUR. 2 sau
PROTOCOL nr. 4 din 1 februarie 1993 la Acordul interimar din 01 februarie 1993. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/146288_a_147617]
-
13 iunie 2005 publicat în MONITORUL OFICIAL nr. 704 din 4 august 2005. Articolul 5 (1) La fabricarea sucurilor de legume nu este permisă adăugarea coloranților și a substanțelor conservante. ... (2) Nu este permisă fabricarea sucului de tomate prin diluarea pastei de tomate. ... (3) La fabricarea sucurilor de legume nu sunt admise următoarele operații: ... a) diluarea sucurilor de legume; ... b) abrogată; ... ---------- Lit. b) a alin. (3) al art. 5 a fost abrogată de pct. 3 al art. I din ORDINUL nr.
NORME din 13 septembrie 2002(*actualizate*) cu privire la natura, conţinutul, fabricarea, calitatea, ambalarea, etichetarea, marcarea şi păstrarea sucurilor de legume. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/147030_a_148359]
-
să fie reconstituite cu lapte ori cu alte lichide nutritive corespunzătoare; ... b) cereale cu adaos de alimente cu conținut mare de proteine care sunt sau care este nevoie să fie reconstituite cu apă ori cu alte lichide fără proteine; ... c) paste care vor fi folosite după ce au fiert în apă sau în alte lichide corespunzătoare; ... d) pesmeți și biscuiți care se utilizează ca atare sau, după mărunțire, cu adaos de apă, lapte sau alte lichide corespunzătoare; ... 2. alimentele pentru copii, diferite
NORME din 30 mai 2002 (*actualizate*) privind alimentele cu destinaţie nutriţională specială. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/146801_a_148130]
-
să fie reconstituite cu lapte ori cu alte lichide nutritive corespunzătoare; ... b) cereale cu adaos de alimente cu conținut mare de proteine care sunt sau care este nevoie să fie reconstituite cu apă ori cu alte lichide fără proteine; ... c) paste care vor fi folosite după ce au fiert în apă sau în alte lichide corespunzătoare; ... d) pesmeți și biscuiți care se utilizează ca atare sau, după mărunțire, cu adaos de apă, lapte sau alte lichide corespunzătoare; ... 2. alimentele pentru copii, diferite
NORME din 14 iunie 2002 (*actualizate*) privind alimentele cu destinaţie nutriţională specială. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/146807_a_148136]
-
animalelor de companie 158 Fabricarea altor produse alimentare 1581 Fabricarea pâinii; fabricarea produselor proaspete de patiserie Această clasă include: - fabricarea pâinii și specialităților de panificație; - fabricarea produselor proaspete de patiserie, plăcintelor, checurilor, tartelor etc. Această clasă exclude: - fabricarea produselor din paste făinoase, vezi 15.85 1582 Fabricarea biscuiților, pișcoturilor și altor produse similare Această clasă include: - fabricarea pișcoturilor, biscuiților și produselor "uscate" de panificație; - fabricarea produselor de patiserie și prăjiturilor conservate; - fabricarea produselor pentru gustări, dulci sau sărate. 1583 Fabricarea zahărului
ORDIN nr. 601 din 26 noiembrie 2002 privind actualizarea Clasificarii activităţilor din economia naţionala - CAEN. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/146638_a_147967]
-
sâmburilor de fructe și a altor părți ale plantelor; - fabricarea pastilelor și tabletelor (mentolate, gen "TIC-TAC" etc.). Această clasă exclude: - producția zaharozei, vezi 15.83 1585 Fabricarea macaroanelor, tăițeilor, cus-cus-ului și a altor produse făinoase similare Această clasă include: - fabricarea pastelor făinoase, ca: macaroanele și tăițeii; - fabricarea cus-cus-ului 1586 Prelucrarea ceaiului și cafelei Această clasă include: - decafeinizarea și prăjirea cafelei; - obținerea produselor din cafea: . cafea măcinata; . cafea solubila; . extracte și concentrate din cafea; - fabricarea înlocuitorilor de cafea; - amestecarea ceaiului și frunzelor
ORDIN nr. 601 din 26 noiembrie 2002 privind actualizarea Clasificarii activităţilor din economia naţionala - CAEN. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/146638_a_147967]
-
din carton pliabil; - fabricarea ambalajelor din carton rezistent; - fabricarea altor ambalaje din hârtie și carton; - fabricarea sacilor și pungilor de hartie; - fabricarea dosarelor de birou și a articolelor similare. Această clasă exclude: - fabricarea plicurilor, vezi 21.23; - fabricarea articolelor din pastă de hartie sau carton, prin presare sau mulare (de exemplu cofraje de ouă), vezi 21.25 2122 Fabricarea produselor de uz gospodăresc și sanitar, din hârtie sau carton Această clasă include: - fabricarea produselor de uz gospodăresc și pentru igiena personală
ORDIN nr. 601 din 26 noiembrie 2002 privind actualizarea Clasificarii activităţilor din economia naţionala - CAEN. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/146638_a_147967]
-
carton, prin presare sau mulare (de exemplu cofraje de ouă), vezi 21.25 2122 Fabricarea produselor de uz gospodăresc și sanitar, din hârtie sau carton Această clasă include: - fabricarea produselor de uz gospodăresc și pentru igiena personală, din hârtie și pastă de celuloza: . șervetele pentru curățat tenul; . batiste, prosoape, șervetele de masă; . hârtie igienică; . tampoane igienice, scutece și căptușeli de scutece pentru copii; . cești, farfurii și tăvi. 2123 Fabricarea articolelor de papetărie Această clasă include: - fabricarea hârtiei de tipărituri și de
ORDIN nr. 601 din 26 noiembrie 2002 privind actualizarea Clasificarii activităţilor din economia naţionala - CAEN. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/146638_a_147967]
-
altor articole din hârtie și carton n.c.a. Această clasă include: - fabricarea etichetelor; - fabricarea hârtiei și cartonului de filtru; - fabricarea bobinelor, mosoarelor, canetelor etc., din hârtie și carton; - fabricarea cofrajelor de ouă și a altor produse de ambalat, din pastă mulata (turnata); - fabricarea cartelelor de hartie sau carton, utilizate la mașinile de tricotat Jacquard. Această clasă exclude: - fabricarea hârtiei sau cartonului în vrac (desfăcut), vezi 21.12; - fabricarea cărților de joc, vezi 36.50; - fabricarea jocurilor și jucăriilor, din hârtie
ORDIN nr. 601 din 26 noiembrie 2002 privind actualizarea Clasificarii activităţilor din economia naţionala - CAEN. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/146638_a_147967]
-
textile; - fabricarea produselor de curățat și lustruit: . preparate pentru parfumarea și dezodorizarea încăperilor; . ceară artificială și ceară preparată; . creme de ghete și produse de lustruit pielea; . creme și produse de lustruit lemnul; . produse de lustruit pentru caroserii, sticla și metal; . paste și prafuri de curățat. 2452 Fabricarea parfumurilor și a produselor cosmetice (de toaletă) Această clasă include fabricarea de: . parfumuri și ape de toaletă; . preparate de înfrumusețare și farduri; . preparate pentru prevenirea arsurilor la plajă și pentru bronzat; . preparate pentru manichiură
ORDIN nr. 601 din 26 noiembrie 2002 privind actualizarea Clasificarii activităţilor din economia naţionala - CAEN. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/146638_a_147967]