8,902 matches
-
proiectat astfel încât, în măsura în care este practic posibil, toate activitățile de întreținere și testele de indisponibilitate necesare, să poată fi efectuate: a) fără a afecta integritatea sistemului anvelopei; ... b) fără reducerea eficienței sistemului anvelopei sub nivelul impus de cerințele de performanță minimă admisibilă. ... Starea sigură la defectare Articolul 21 În măsura în care este practic posibil, proiectul sistemului anvelopei trebuie astfel realizat încât o componentă defectă să poată fi adusă într-o stare care nu afectează funcționarea sigură a sistemului. Acționarea manuală Articolul 22 Echipamentele sistemului
NORME din 23 noiembrie 2005 privind sistemul anvelopei pentru centralele nuclearoelectrice de tip CANDU. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/172387_a_173716]
-
Eliberarea autorizației de funcționare este condiționată de întocmirea de către solicitantul de autorizație a procedurilor pentru indisponibilizarea intenționată a sistemului anvelopei și de aprobarea acestor proceduri de către CNCAN; ... (3) Sistemul anvelopei trebuie considerat disponibil numai dacă îndeplinește cerințele de performanță minimă admisibilă definite în conformitate cu prevederile art. 6 al prezentelor norme. Proceduri pentru acțiuni corective Articolul 38 Înainte de emiterea autorizației de funcționare trebuie elaborate și trimise spre aprobare la CNCAN procedurile pentru întreprinderea acțiunilor corective în situația în care sistemul anvelopei este indisponibil
NORME din 23 noiembrie 2005 privind sistemul anvelopei pentru centralele nuclearoelectrice de tip CANDU. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/172387_a_173716]
-
este indisponibil și nu sunt îndeplinite condițiile menționate la art. 37, alin. (1). Indisponibilitatea unei componente Articolul 39 Dacă se observă că o componentă a sistemului anvelopei este indisponibilă sau prezintă disfuncționalități datorită cărora nu îndeplinește cerințele de performanță minimă admisibilă, componenta și echipamentele asociate acesteia vor fi imediat aduse într-o stare sigură, în măsura în care este practic posibil, cu excepția cazurilor în care se aplică acțiuni corective în conformitate cu prevederile art. 38. Întreținerea Articolul 40 (1) În măsura în care este practic posibil, activitățile de întreținere
NORME din 23 noiembrie 2005 privind sistemul anvelopei pentru centralele nuclearoelectrice de tip CANDU. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/172387_a_173716]
-
severe de mediu. Testele de determinare a ratei de scăpări Articolul 47 (1) Testele pentru determinarea ratei de scăpări trebuie efectuate la presiunea de proiectare, pentru a demonstra că rata de scăpări măsurată nu este mai mare decât rata maximă admisibilă de scăpări. ... Titularul de autorizație trebuie să propună spre aprobare la CNCAN intervalele de testare pentru determinarea ratei de scăpări și să le justifice corespunzător, luând în calcul rezultatele testelor anterioare, inclusiv cel preoperațional. (2) Suplimentar față de testele de rutină
NORME din 23 noiembrie 2005 privind sistemul anvelopei pentru centralele nuclearoelectrice de tip CANDU. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/172387_a_173716]
-
rezistentă la presiune în conformitate cu cerințele din art. 46 al prezentelor norme. ... Echipamentele sistemului anvelopei Articolul 48 În măsura în care este practic posibil, echipamentele sistemului anvelopei trebuie testate cel puțin o dată la șase ani pentru a demonstra că îndeplinesc cerințele de performanță minimă admisibilă. Testele penetrațiilor și dispozitivelor de izolare Articolul 49 (1) Solicitantul de autorizație trebuie să elaboreze un program de testare pentru penetrațiile, ecluzele și dispozitivele de izolare ale anvelopei. Pentru fiecare tip de penetrație, dispozitiv de izolare și ecluză, programul trebuie
NORME din 23 noiembrie 2005 privind sistemul anvelopei pentru centralele nuclearoelectrice de tip CANDU. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/172387_a_173716]
-
6 și 7 fac parte integrantă din prezentele norme. Articolul 54 Aplicarea standardelor și codurilor menționate explicit în anexele la prezentele norme este recomandată de CNCAN. Se consideră aplicabilă ediția agreată de CNCAN. Anexa 1 Definiții Cerințele de performanță minimă admisibilă - reprezintă setul de limite de operare sau domeniul condițiilor stabilite pentru componente sau subsisteme prin care se definesc stările minime acceptabile pentru acele componente sau subsisteme, așa cum sunt considerate în analizele de securitate. Disponibilitate - fracțiunea de timp dintr-o perioadă
NORME din 23 noiembrie 2005 privind sistemul anvelopei pentru centralele nuclearoelectrice de tip CANDU. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/172387_a_173716]
-
50 | |pământ | +- | | | | | 1,2 U(m)/|3 | 5 | 20 | +------------------+-------------------------+----------------+----------------+ |Rețea cu neutru | 1,2 U(m) | 10 | 50 | |izolat | +- | | | | | 1,2 U(m)/|3 | 5 | 20 | +------------------+-------------------------+----------------+----------------+ Tabelul 9 Limitele descărcărilor parțiale pentru transformatoarele de tensiune pentru măsurare. +-------------+-----------+-------------------+--------------------------------+ | | | Tensiunea de | Nivelul admisibil al | | | Racordul | încercare a | descărcărilor parțiale pC | |Tipul rețelei|înfășurării| descărcărilor +----------------+---------------+ | | primare | parțiale |Izolație lichidă|Izolație solidă| | | |(val. efectivă) kV | | | +-------------+-----------+-------------------+----------------+---------------+ | Rețea cu |Între fază | U(m) | 10 | 50 | | neutru la |și pământ | +- | | | | pământ | | 1,2 U(m)|3 | 5 | 20
ORDIN nr. 324 din 29 noiembrie 2005 pentru aprobarea Normei de metrologie legală NML 026-05 "Transformatoare pentru măsurare". In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/172444_a_173773]
-
ale tuturor elementelor structurale principale. Această analiză din cadrul proiectului trebuie să fie acceptată de către Administrației. 2.3.2. Eșantionajul trebuie determinat pe baza criteriilor ce combină în mod rațional, componentele îndividuale ale tensiunilor care solicită fiecare element structural. Valorile tensiunilor admisibile trebuie să fie acceptate de către Administrație. 2.3.3. Tensiunile locale, inclusiv cele cauzate de sarcini circumferențiale asupra elementelor tubulare, trebuie cumulate cu tensiunile primare pentru stabilirea nivelurilor de tensiune combinată. 2.3.4. Rezistența la flambaj a elementelor de
COD din 15 noiembrie 1979 pentru construcţia şi echipamentul unităţilor mobile de foraj marin (Codul MODU 1979) adoptat de Adunarea Organizaţiei Maritime Consultative Interguvernamentale prin Rezoluţia A.414(XI) la Londra la 15 noiembrie 1979*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/172355_a_173684]
-
proiectare pentru fiecare mod de exploatare, incluzând sarcina, înălțimea valului, perioada valului, vântul, curentul, pescajul, temperatura, starea presupusă a fundului mării și alți factori ale mediului înconjurător; .3 un plan general indicând compartimentele etanșe, închiderile, aerisirile, balastul permanent și sarcinile admisibile pe punți; .4 date asupra "navei goale" și curbele hidrostatice sau echivalentele lor; .5 un plan de capacități indicând capacitatea tancurilor, centrul lor de greutate și corecțiile pentru suprafețele libere lichide; .6 instrucțiuni privind exploatarea unității, mai ales a preparativelor
COD din 15 noiembrie 1979 pentru construcţia şi echipamentul unităţilor mobile de foraj marin (Codul MODU 1979) adoptat de Adunarea Organizaţiei Maritime Consultative Interguvernamentale prin Rezoluţia A.414(XI) la Londra la 15 noiembrie 1979*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/172355_a_173684]
-
instrucțiuni privind exploatarea unității, mai ales a preparativelor și timpii aproximativ necesari pentru a face față condițiilor de furtună puternică, procedurile în cazul schimbării modului de exploatare și a tuturor limitelor inerente exploatării; .7 informații asupra stabilității indicând înălțimea maxim admisibilă a centrului de greutate în funcție de pescaj sau alți parametri pe baza conformității cu criteriilor de stabilitate în stare intactă și după avarie; .8 exemple pentru condiții de încărcare pentru fiecare mod de exploatare și instrucțiuni pentru stabilirea altor condiții de
COD din 15 noiembrie 1979 pentru construcţia şi echipamentul unităţilor mobile de foraj marin (Codul MODU 1979) adoptat de Adunarea Organizaţiei Maritime Consultative Interguvernamentale prin Rezoluţia A.414(XI) la Londra la 15 noiembrie 1979*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/172355_a_173684]
-
rezistență al vehiculului, în forma și folosind caracterele prevăzute de către producător sau o autoritate competenta din țara de proveniență. 1.2. Plăcuța producător trebuie să fie inscripționată cel puțin cu numărul de identificare al vehiculului și cu masele maxime tehnic admisibile, conform prezentei reglementări. După caz, se mai pot regăsi informații referitoare la producătorul vehiculului, motorizare, tipul vehiculului respectiv, numărul de omologare CE, iar la semiremorci, masa maximă admisibilă pe pivotul seii de cuplare. Dacă masele maxime tehnic admisibile se situează
REGLEMENTĂRI din 8 decembrie 2005 (*actualizate*) Privind omologarea individuală, eliberarea cărţii de identitate şi certificarea autenticităţii vehiculelor rutiere - RNTR 7. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/173029_a_174358]
-
puțin cu numărul de identificare al vehiculului și cu masele maxime tehnic admisibile, conform prezentei reglementări. După caz, se mai pot regăsi informații referitoare la producătorul vehiculului, motorizare, tipul vehiculului respectiv, numărul de omologare CE, iar la semiremorci, masa maximă admisibilă pe pivotul seii de cuplare. Dacă masele maxime tehnic admisibile se situează peste masele maxime autorizate dintr-o anumită țară, pe plăcuța producător pot fi înscrise și masele maxime autorizate. În acest caz, masele maxime se vor indica în două
REGLEMENTĂRI din 8 decembrie 2005 (*actualizate*) Privind omologarea individuală, eliberarea cărţii de identitate şi certificarea autenticităţii vehiculelor rutiere - RNTR 7. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/173029_a_174358]
-
maxime tehnic admisibile, conform prezentei reglementări. După caz, se mai pot regăsi informații referitoare la producătorul vehiculului, motorizare, tipul vehiculului respectiv, numărul de omologare CE, iar la semiremorci, masa maximă admisibilă pe pivotul seii de cuplare. Dacă masele maxime tehnic admisibile se situează peste masele maxime autorizate dintr-o anumită țară, pe plăcuța producător pot fi înscrise și masele maxime autorizate. În acest caz, masele maxime se vor indica în două rubrici, după cum urmează: în cea stângă, masele maxime autorizate, și
REGLEMENTĂRI din 8 decembrie 2005 (*actualizate*) Privind omologarea individuală, eliberarea cărţii de identitate şi certificarea autenticităţii vehiculelor rutiere - RNTR 7. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/173029_a_174358]
-
dintr-o anumită țară, pe plăcuța producător pot fi înscrise și masele maxime autorizate. În acest caz, masele maxime se vor indica în două rubrici, după cum urmează: în cea stângă, masele maxime autorizate, și în cea dreaptă, masele maxime tehnic admisibile. Producătorul poate da și informații suplimentare, sub inscripțiile obligatorii sau lateral față de acestea, dar în afara dreptunghiului marcat cu claritate, în care pot fi plasate exclusiv datele menționate mai sus. ------------- Termenul "constructor" a fost înlocuit cu termenul "producător" potrivit pct. 59
REGLEMENTĂRI din 8 decembrie 2005 (*actualizate*) Privind omologarea individuală, eliberarea cărţii de identitate şi certificarea autenticităţii vehiculelor rutiere - RNTR 7. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/173029_a_174358]
-
a fost înlocuit cu termenul "producător" potrivit pct. 59 al art. I din ORDINUL nr. 1.275 din 22 decembrie 2009 , publicat în MONITORUL OFICIAL nr. 37 din 18 ianuarie 2010. 2. Condiții privind masele 2.1. Masele maxime tehnic admisibile (totală, pe axe, remorcabile, în autotren, pe cârligul de remorcare, pe plafon, după caz) sunt cele stabilite de către producătorul vehiculului și/sau menționate în documentele de omologare. Masa proprie a vehiculului se stabilește prin cântărire. -------------- Subpct. 2.1., pct. 2
REGLEMENTĂRI din 8 decembrie 2005 (*actualizate*) Privind omologarea individuală, eliberarea cărţii de identitate şi certificarea autenticităţii vehiculelor rutiere - RNTR 7. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/173029_a_174358]
-
1.^2, pct. 2 din Cap. IV a fost introdus de pct. 22 al art. II din ORDINUL nr. 1.049 din 20 august 2013 , publicat în MONITORUL OFICIAL nr. 561 din 4 septembrie 2013. 2.2. Suma maselor tehnic admisibile pe axe nu poate fi mai mica decât masa maximă tehnic admisibilă a vehiculului, cu exceptia semiremorcilor și a remorcilor cu axa centrală, la care o parte a masei maxime tehnic admisibile se repartizează vehiculului tractor. 2.3. Condiții specifice privind
REGLEMENTĂRI din 8 decembrie 2005 (*actualizate*) Privind omologarea individuală, eliberarea cărţii de identitate şi certificarea autenticităţii vehiculelor rutiere - RNTR 7. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/173029_a_174358]
-
22 al art. II din ORDINUL nr. 1.049 din 20 august 2013 , publicat în MONITORUL OFICIAL nr. 561 din 4 septembrie 2013. 2.2. Suma maselor tehnic admisibile pe axe nu poate fi mai mica decât masa maximă tehnic admisibilă a vehiculului, cu exceptia semiremorcilor și a remorcilor cu axa centrală, la care o parte a masei maxime tehnic admisibile se repartizează vehiculului tractor. 2.3. Condiții specifice privind masele autovehiculelor M1 și ale remorcilor acestora: 2.3.1. Masa maximă
REGLEMENTĂRI din 8 decembrie 2005 (*actualizate*) Privind omologarea individuală, eliberarea cărţii de identitate şi certificarea autenticităţii vehiculelor rutiere - RNTR 7. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/173029_a_174358]
-
din 4 septembrie 2013. 2.2. Suma maselor tehnic admisibile pe axe nu poate fi mai mica decât masa maximă tehnic admisibilă a vehiculului, cu exceptia semiremorcilor și a remorcilor cu axa centrală, la care o parte a masei maxime tehnic admisibile se repartizează vehiculului tractor. 2.3. Condiții specifice privind masele autovehiculelor M1 și ale remorcilor acestora: 2.3.1. Masa maximă tehnic admisibilă a autovehiculului nu poate fi mai mica decât masa proprie a autovehiculului plus masa de încărcare convențională
REGLEMENTĂRI din 8 decembrie 2005 (*actualizate*) Privind omologarea individuală, eliberarea cărţii de identitate şi certificarea autenticităţii vehiculelor rutiere - RNTR 7. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/173029_a_174358]
-
vehiculului, cu exceptia semiremorcilor și a remorcilor cu axa centrală, la care o parte a masei maxime tehnic admisibile se repartizează vehiculului tractor. 2.3. Condiții specifice privind masele autovehiculelor M1 și ale remorcilor acestora: 2.3.1. Masa maximă tehnic admisibilă a autovehiculului nu poate fi mai mica decât masa proprie a autovehiculului plus masa de încărcare convențională (nr. de locuri x 75 kg). 2.3.2. Masa maximă tehnic admisibilă a remorcii cu dispozitiv de frânare nu poate depăși 3500
REGLEMENTĂRI din 8 decembrie 2005 (*actualizate*) Privind omologarea individuală, eliberarea cărţii de identitate şi certificarea autenticităţii vehiculelor rutiere - RNTR 7. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/173029_a_174358]
-
și ale remorcilor acestora: 2.3.1. Masa maximă tehnic admisibilă a autovehiculului nu poate fi mai mica decât masa proprie a autovehiculului plus masa de încărcare convențională (nr. de locuri x 75 kg). 2.3.2. Masa maximă tehnic admisibilă a remorcii cu dispozitiv de frânare nu poate depăși 3500 kg. Masa remorcabilă cu dispozitiv de frânare a unui autovehicul nu poate depăși masa maximă tehnic admisibilă a acestuia (în cazul autovehiculelor de teren, de 1,5 ori această masă
REGLEMENTĂRI din 8 decembrie 2005 (*actualizate*) Privind omologarea individuală, eliberarea cărţii de identitate şi certificarea autenticităţii vehiculelor rutiere - RNTR 7. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/173029_a_174358]
-
convențională (nr. de locuri x 75 kg). 2.3.2. Masa maximă tehnic admisibilă a remorcii cu dispozitiv de frânare nu poate depăși 3500 kg. Masa remorcabilă cu dispozitiv de frânare a unui autovehicul nu poate depăși masa maximă tehnic admisibilă a acestuia (în cazul autovehiculelor de teren, de 1,5 ori această masă). 2.3.3. Masa maximă tehnic admisibilă a remorcii fără dispozitiv de frânare nu poate depăși 750 kg. Masa remorcabilă fără dispozitiv de frânare a unui autovehicul
REGLEMENTĂRI din 8 decembrie 2005 (*actualizate*) Privind omologarea individuală, eliberarea cărţii de identitate şi certificarea autenticităţii vehiculelor rutiere - RNTR 7. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/173029_a_174358]
-
nu poate depăși 3500 kg. Masa remorcabilă cu dispozitiv de frânare a unui autovehicul nu poate depăși masa maximă tehnic admisibilă a acestuia (în cazul autovehiculelor de teren, de 1,5 ori această masă). 2.3.3. Masa maximă tehnic admisibilă a remorcii fără dispozitiv de frânare nu poate depăși 750 kg. Masa remorcabilă fără dispozitiv de frânare a unui autovehicul, nu poate depăși jumătate din masa proprie a acestuia. 2.3.4. Masa maximă tehnic admisibilă pe axa față a
REGLEMENTĂRI din 8 decembrie 2005 (*actualizate*) Privind omologarea individuală, eliberarea cărţii de identitate şi certificarea autenticităţii vehiculelor rutiere - RNTR 7. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/173029_a_174358]
-
3. Masa maximă tehnic admisibilă a remorcii fără dispozitiv de frânare nu poate depăși 750 kg. Masa remorcabilă fără dispozitiv de frânare a unui autovehicul, nu poate depăși jumătate din masa proprie a acestuia. 2.3.4. Masa maximă tehnic admisibilă pe axa față a autovehiculului nu poate fi mai mica de 30% din masa maximă tehnic admisibilă a acestuia. 2.4. Condiții specifice privind masele unui vehicul M, N și O, altele decât M(1): 2.4.1. Masa maximă
REGLEMENTĂRI din 8 decembrie 2005 (*actualizate*) Privind omologarea individuală, eliberarea cărţii de identitate şi certificarea autenticităţii vehiculelor rutiere - RNTR 7. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/173029_a_174358]
-
remorcabilă fără dispozitiv de frânare a unui autovehicul, nu poate depăși jumătate din masa proprie a acestuia. 2.3.4. Masa maximă tehnic admisibilă pe axa față a autovehiculului nu poate fi mai mica de 30% din masa maximă tehnic admisibilă a acestuia. 2.4. Condiții specifice privind masele unui vehicul M, N și O, altele decât M(1): 2.4.1. Masa maximă admisibilă corespunzătoare axei (axelor) motoare trebuie să reprezinte cel puțin 25% din masa maximă tehnic admisibilă a
REGLEMENTĂRI din 8 decembrie 2005 (*actualizate*) Privind omologarea individuală, eliberarea cărţii de identitate şi certificarea autenticităţii vehiculelor rutiere - RNTR 7. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/173029_a_174358]
-
pe axa față a autovehiculului nu poate fi mai mica de 30% din masa maximă tehnic admisibilă a acestuia. 2.4. Condiții specifice privind masele unui vehicul M, N și O, altele decât M(1): 2.4.1. Masa maximă admisibilă corespunzătoare axei (axelor) motoare trebuie să reprezinte cel puțin 25% din masa maximă tehnic admisibilă a autovehiculului; 2.4.2. Masa maximă admisibilă corespunzătoare axei (axelor) directoare nu poate fi mai mica decât 20% din masa maximă tehnic admisibilă a
REGLEMENTĂRI din 8 decembrie 2005 (*actualizate*) Privind omologarea individuală, eliberarea cărţii de identitate şi certificarea autenticităţii vehiculelor rutiere - RNTR 7. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/173029_a_174358]