41,115 matches
-
aprobate în anexa nr. 10/07 la Legea bugetului de stat pe anul 2011 nr. 286/2010 , sunt cuprinse și: - suma de 120.000 mii lei aferentă Programului pentru compensarea cu 90% a prețului de referință al medicamentelor, care se regăsește la paragraful «Medicamente cu și fără contribuție personală» în cadrul creditelor bugetare; - suma de 129.850 mii lei aferentă Programului pentru compensarea cu 90% a prețului de referință al medicamentelor, care se regăsește la paragraful «Medicamente cu și fără contribuție personală
NORME TEHNICE din 30 decembrie 2010 (*actualizate*) de realizare a programelor naţionale de sănătate pentru anii 2011 şi 2012**). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/240561_a_241890]
-
a prețului de referință al medicamentelor, care se regăsește la paragraful «Medicamente cu și fără contribuție personală» în cadrul creditelor bugetare; - suma de 129.850 mii lei aferentă Programului pentru compensarea cu 90% a prețului de referință al medicamentelor, care se regăsește la paragraful «Medicamente cu și fără contribuție personală» în cadrul creditelor de angajament. --------- Cap. VII din secțiunea B a fost modificat de pct. 2 al art. I din ORDINUL nr. 1.755 din 27 decembrie 2011 , publicat în MONITORUL OFICIAL nr.
NORME TEHNICE din 30 decembrie 2010 (*actualizate*) de realizare a programelor naţionale de sănătate pentru anii 2011 şi 2012**). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/240561_a_241890]
-
în MONITORUL OFICIAL nr. 931 din 29 decembrie 2011. Bugetul alocat programelor naționale de sănătate aprobate pentru anul 2012 *Font 9* - mii lei - *) Suma de 72.000 mii lei aferentă «Programului național de depistare precoce activă a afecțiunilor oncologice» se regăsește la paragraful «Spitale generale» și este cuprinsă în fondurile aferente «Programului național privind asigurarea serviciilor medicale, medicamentelor și dispozitivelor medicale în cadrul sistemului de sănătate», aprobate în anexa nr. 10/07 la Legea bugetului de stat pe anul 2012 nr. 293
NORME TEHNICE din 30 decembrie 2010 (*actualizate*) de realizare a programelor naţionale de sănătate pentru anii 2011 şi 2012**). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/240561_a_241890]
-
în cadrul sistemului de sănătate», aprobate în anexa nr. 10/07 la Legea bugetului de stat pe anul 2012 nr. 293/2011. **) Suma de 130.000 mii lei aferentă «Programului pentru compensarea cu 90% a prețului de referință al medicamentelor» se regăsește la paragraful «Medicamente cu și fără contribuție personală» și este cuprinsă în fondurile aferente «Programului național privind asigurarea serviciilor medicale, medicamentelor și dispozitivelor medicale în cadrul sistemului de sănătate», aprobate în anexa nr. 10/07 la Legea nr. 293/2011. ---------- Titlul
NORME TEHNICE din 30 decembrie 2010 (*actualizate*) de realizare a programelor naţionale de sănătate pentru anii 2011 şi 2012**). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/240561_a_241890]
-
ml/ min ) , este de 211 ml/ min ( 172- 316 ml/ min ) , aproximativ de două ori mai mare decât cea a clearance- ului calculat al creatininei ( metoda Cockroft- Gault ) . După administrări repetate de 10 mg adefovir dipivoxil , 45 % din doză se regăsește în urină , sub formă de adefovir , într- un interval de 24 de ore . Concentrațiile plasmatice de adefovir au scăzut în mod biexponențial , cu o mediană a timpului de înjumătățire prin eliminare de 7, 22 ore ( 4, 72- 10, 70 ore
Ro_436 () [Corola-website/Science/291195_a_292524]
-
o infecție a stomacului declanșată de bacteria Helicobacter pylori . Pentru constatarea unei infecții cu Helicobacter pylori și astfel pentru a stabili un diagnostic Cum funcționează testul ? Toate alimentele conțin o substanță , așa- numitul 13carbon ( 1 % 13C ) . Acest 13carbon poate fi regăsit in bioxidul de carbon din aerul expirat . Cantitatea exactă de 13carbon depinde de fiecare aliment ingerat . Înainte de începerea testului , luati o așa- zisă „ masă- test “ . După această masă- test vi se iau probe de respirație ( vezi și „ Indicații speciale pentru
Ro_431 () [Corola-website/Science/291190_a_292519]
-
Helicobacter pylori . De ce este indicată efectuarea testului Helicobacter INFAI ? Pentru constatarea unei infecții cu Heliobacter pylori și astfel pentru a stabili un diagnostic Cum funcționează testul ? Toate alimentele conțin o substanță , așa- numitul 13carbon ( 1 % 13C ) . Acest 13carbon poate fi regăsit in bioxidul de carbon din aerul expirat . Cantitatea exactă de 13carbon depinde de fiecare aliment ingerat . Înainte de începerea testului , luati o așa- zisă „ masă- test “ . După această masă- test vi se iau probe de respirație ( vezi și „ Indicații speciale pentru
Ro_431 () [Corola-website/Science/291190_a_292519]
-
astfel să stabilească un diagnostic S- a dovedit deja că sunteți infectat cu Helicobacter pylori și ați luat medicamente , pentru a trata infecția . Cum funcționează testul ? Toate alimentele conțin o substanță , așa- numitul 13carbon ( 1 % 13C ) . Acest 13carbon poate fi regăsit in bioxidul de carbon din aerul expirat . Cantitatea exactă de 13carbon depinde de fiecare aliment ingerat . Veți bea o așa- numită „ masă de test “ . După această masă- test vi se iau probe de respirație ( vezi și „ Indicații speciale pentru aplicare
Ro_431 () [Corola-website/Science/291190_a_292519]
-
a citocromului P450 ) sau cu rifampicină ( un inductor al izoenzimei 2C8 a citocromului P450 ) a determinat creșterea , respectiv scăderea concentrației plasmatice a pioglitazonei ( vezi pct . 4. 5 ) Eliminarea : După administrarea orală la om a pioglitazonei marcate radioactiv , marcajul s- a regăsit în principal în fecale ( 55 % ) și , în cantitate mai mică , în urină ( 45 % ) . La animale , în urină sau fecale se pot detecta doar mici cantități de pioglitazonă nemodificată . Valoarea medie a timpului de înjumătățire plasmatică a pioglitazonei nemodificate la om
Ro_422 () [Corola-website/Science/291181_a_292510]
-
a citocromului P450 ) sau cu rifampicină ( un inductor al izoenzimei 2C8 a citocromului P450 ) a determinat creșterea , respectiv scăderea concentrației plasmatice a pioglitazonei ( vezi pct . 4. 5 ) Eliminarea : După administrarea orală la om a pioglitazonei marcate radioactiv , marcajul s- a regăsit în principal în fecale ( 55 % ) și , în cantitate mai mică , în urină ( 45 % ) . La animale , în urină sau fecale se pot detecta doar mici cantități de pioglitazonă nemodificată . Valoarea medie a timpului de înjumătățire plasmatică a pioglitazonei nemodificate la om
Ro_422 () [Corola-website/Science/291181_a_292510]
-
a citocromului P450 ) sau cu rifampicină ( un inductor al izoenzimei 2C8 a citocromului P450 ) a determinat creșterea , respectiv scăderea concentrației plasmatice a pioglitazonei ( vezi pct . 4. 5 ) Eliminarea : După administrarea orală la om a pioglitazonei marcate radioactiv , marcajul s- a regăsit în principal în fecale ( 55 % ) și , în cantitate mai mică , în urină ( 45 % ) . La animale , în urină sau fecale se pot detecta doar mici cantități de pioglitazonă nemodificată . Valoarea medie a timpului de înjumătățire plasmatică a pioglitazonei nemodificate la om
Ro_422 () [Corola-website/Science/291181_a_292510]
-
6 principale izoenzime ale CYP : 1A2 , 2C9 , 2C19 , 2D6 , 2E1 și 3A4 . 11 Eliminare După administrarea intravenoasă a unei doze de 1 g ertapenem marcat radioactiv , la adulți tineri sănătoși ( cu vârste cuprinse între 23- 49 ani ) , aproximativ 80 % se regăsește în urină , iar 10 % în materiile fecale . Din procentul de 80 % regăsit în urină , aproximativ 38 % este excretat ca ertapenem nemodificat și aproximativ 37 % ca metabolit cu inel deschis . La adulții tineri sănătoși ( cu vârste cuprinse între 18 și 49
Ro_496 () [Corola-website/Science/291255_a_292584]
-
11 Eliminare După administrarea intravenoasă a unei doze de 1 g ertapenem marcat radioactiv , la adulți tineri sănătoși ( cu vârste cuprinse între 23- 49 ani ) , aproximativ 80 % se regăsește în urină , iar 10 % în materiile fecale . Din procentul de 80 % regăsit în urină , aproximativ 38 % este excretat ca ertapenem nemodificat și aproximativ 37 % ca metabolit cu inel deschis . La adulții tineri sănătoși ( cu vârste cuprinse între 18 și 49 ani ) și la pacienții cu vârste între 13 și 17 ani , cărora
Ro_496 () [Corola-website/Science/291255_a_292584]
-
pacienți . Fentanilul este metabolizat mai ales la nivel hepatic . Aproximativ 75 % din cantitatea de fentanil este excretată în urină , în cea mai mare parte ca metaboliți , cu mai puțin de 10 % ca substanță activă nemodificată . Circa 9 % din doză este regăsită în materiile fecale , mai cu seamă ca metaboliți . Valorile medii pentru fracțiunile plasmatice de fentanil nelegat sunt estimate a fi între 13 și 21 % . Se pare că pielea nu metabolizează fentanilul eliberat transdermic . Nici unul din cei patru factori demografici studiați
Ro_505 () [Corola-website/Science/291264_a_292593]
-
citocromului hepatic CYP450 ( CYP3A ) și , într- o măsură mai mică , de către familia CYP2C , urmată de glucuronoconjugare . Eliminare După administrarea unei doze de etravirină marcată radioactiv cu 14C , 93, 7 % și 1, 2 % din doza de 14C - etravirină administrată a fost regăsită în fecale , respectiv , în urină . Etravirina nemodificată regăsită în fecale a reprezentat între 81, 2 % și 86, 4 % din doza administrată . Etravirina nemodificată din fecale este probabil medicamentul neabsorbit . Etravirina nemodificată nu a fost detectată în urină . Timpul de înjumătățire
Ro_489 () [Corola-website/Science/291248_a_292577]
-
mai mică , de către familia CYP2C , urmată de glucuronoconjugare . Eliminare După administrarea unei doze de etravirină marcată radioactiv cu 14C , 93, 7 % și 1, 2 % din doza de 14C - etravirină administrată a fost regăsită în fecale , respectiv , în urină . Etravirina nemodificată regăsită în fecale a reprezentat între 81, 2 % și 86, 4 % din doza administrată . Etravirina nemodificată din fecale este probabil medicamentul neabsorbit . Etravirina nemodificată nu a fost detectată în urină . Timpul de înjumătățire prin eliminare al etravirinei a fost de aproximativ
Ro_489 () [Corola-website/Science/291248_a_292577]
-
CYP 450 . Prin urmare , este puțin probabil ca vildagliptin să afecteze clearance- ul metabolic al medicamentelor administrate 9 Eliminare În urma administrării orale de [ 14C ] vildagliptin , aproximativ 85 % din doză s- a excretat în urină și 15 % din doză s- a regăsit în fecale . Excreția renală de vildagliptin nemetabolizat a reprezentat 23 % din doză în urma administrării orale . În urma administrării intravenoase la subiecți sănătoși , clearance- ul plasmatic și renal total al vildagliptin este de 41 , respectiv de 13 l/ oră . Timpul mediu de
Ro_532 () [Corola-website/Science/291291_a_292620]
-
în metabolizarea telitromicinei este CYP3A4 . Telitromicina este un inhibitor al CYP3A4 și al CYP2D6 , dar are efect limitat sau deloc asupra CYP1A , 2A6 , 2B6 , 2C8 , 2C9 , 2C19 și 2E1 . După administrarea orală de telitromicină marcată radioactiv , 76 % din radioactivitate se regăsește în fecale și 17 % în urină . Aproximativ o treime din telitromicină s- a eliminat sub formă nemodificată ; 20 % prin fecale și 12 % prin urină . Telitromicina are o farmacocinetică moderat non- lineară . Clearance- ul non- renal scade odată cu creșterea dozei . Clearance-
Ro_554 () [Corola-website/Science/291313_a_292642]
-
ani s- au utilizat medicamente care conțin anticorpi la femei gravide sau care alăptează și s- a demonstrat că nu există efecte nocive asupra evoluției sarcinii sau asupra fătului . • Dacă alăptați și urmați tratament cu KIOVIG , anticorpii medicamentului pot fi regăsiți în laptele matern . KIOVIG nu are nici o influență asupra capacității de a conduce vehicule sau de a folosi utilaje . 3 . CUM SĂ UTILIZAȚI KIOVIG KIOVIG este destinat administrării intravenoase ( perfuzare într- o venă ) . Se administrează de către medicul dumneavoastră sau de
Ro_566 () [Corola-website/Science/291325_a_292654]
-
CYP450 implicată în metabolizarea telitromicinei este CYP3A4 . Telitromicina este un l inhibitor al CYP3A4 și al CYP2D6 , dar are efect limitat sau deloc asupra CYP1A , 2A6 , 2B6 , 2C8 , na După administrarea orală de telitromicină marcată radioactiv , 76 % din radioactivitate se regăsește în d fecale și 17 % în urină . Aproximativ o treime din telitromicină s- a eliminat sub formă nemodificată ; 20 % prin fecale și 12 % prin urină . Clearance- ul non- renal scade odată cu creșterea dozei . Clearance- ul total ( medie ± DS ) este de
Ro_588 () [Corola-website/Science/291347_a_292676]
-
vitro , saquinavir este biotransformat rapid într- o serie de compuși inactivi mono - și dihidroxilați . Într- un studiu în care s- au folosit 600 mg saquinavir marcat cu C14 ( n = 8 ) , 88 % și 1 % din radioactivitatea administrată pe cale orală s- a regăsit în fecale , respectiv în urină , în cursul a 4 zile de administrare . La alți patru subiecți , la care s- au administrat intravenos 10, 5 mg saquinavir marcat cu C14 , 81 % și 3 % din radioactivitatea administrată intravenos s- a regăsit în
Ro_502 () [Corola-website/Science/291261_a_292590]
-
a regăsit în fecale , respectiv în urină , în cursul a 4 zile de administrare . La alți patru subiecți , la care s- au administrat intravenos 10, 5 mg saquinavir marcat cu C14 , 81 % și 3 % din radioactivitatea administrată intravenos s- a regăsit în fecale , respectiv în urină , în cursul a 4 zile de administrare . În asemenea studii , 13 % din saquinavirul circulant în plasmă a fost prezent ca medicament nemodificat după administrarea orală , iar restul a fost prezent sub formă de metaboliți . După
Ro_502 () [Corola-website/Science/291261_a_292590]
-
vitro , saquinavir este biotransformat rapid într- o serie de compuși inactivi mono - și dihidroxilați . Într- un studiu în care s- au folosit 600 mg saquinavir marcat cu C14 ( n = 8 ) , 88 % și 1 % din radioactivitatea administrată pe cale orală s- a regăsit în fecale , respectiv în urină , în cursul a 4 zile de administrare . La alți patru subiecți , la care s- au administrat intravenos 10, 5 mg saquinavir marcat cu C14 , 81 % și 3 % din radioactivitatea administrată intravenos s- a regăsit în
Ro_502 () [Corola-website/Science/291261_a_292590]
-
a regăsit în fecale , respectiv în urină , în cursul a 4 zile de administrare . La alți patru subiecți , la care s- au administrat intravenos 10, 5 mg saquinavir marcat cu C14 , 81 % și 3 % din radioactivitatea administrată intravenos s- a regăsit în fecale , respectiv în urină , în cursul a 4 zile de administrare . În asemenea studii , 13 % din saquinavirul circulant în plasmă a fost prezent ca medicament nemodificat după administrarea orală , iar restul a fost prezent sub formă de metaboliți . După
Ro_502 () [Corola-website/Science/291261_a_292590]
-
metabolizate de CYP 1A2 , CYP 2C8 , CYP 2C9 , CYP 2C19 , CYP 2D6 , CYP 2E1 sau CYP 3A4/ 5 . Eliminare În urma administrării orale de [ 14C ] vildagliptin , aproximativ 85 % din doză s- a excretat în urină și 15 % din doză s- a regăsit în fecale . Excreția renală de vildagliptin nemetabolizat a reprezentat 23 % din doză în urma administrării orale . În urma administrării intravenoase la subiecți sănătoși , clearance- ul plasmatic și renal total al vildagliptin este de 41 , respectiv de 13 l/ oră . Timpul mediu de
Ro_402 () [Corola-website/Science/291161_a_292490]