8,902 matches
-
tehnic admisibilă a acestuia. 2.4. Condiții specifice privind masele unui vehicul M, N și O, altele decât M(1): 2.4.1. Masa maximă admisibilă corespunzătoare axei (axelor) motoare trebuie să reprezinte cel puțin 25% din masa maximă tehnic admisibilă a autovehiculului; 2.4.2. Masa maximă admisibilă corespunzătoare axei (axelor) directoare nu poate fi mai mica decât 20% din masa maximă tehnic admisibilă a vehiculului; 2.4.3. Autovehiculele trebuie să poată dezvolta o putere de cel puțin 5
REGLEMENTĂRI din 8 decembrie 2005 (*actualizate*) Privind omologarea individuală, eliberarea cărţii de identitate şi certificarea autenticităţii vehiculelor rutiere - RNTR 7. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/173029_a_174358]
-
privind masele unui vehicul M, N și O, altele decât M(1): 2.4.1. Masa maximă admisibilă corespunzătoare axei (axelor) motoare trebuie să reprezinte cel puțin 25% din masa maximă tehnic admisibilă a autovehiculului; 2.4.2. Masa maximă admisibilă corespunzătoare axei (axelor) directoare nu poate fi mai mica decât 20% din masa maximă tehnic admisibilă a vehiculului; 2.4.3. Autovehiculele trebuie să poată dezvolta o putere de cel puțin 5 kW pe fiecare tonă din masa maximă tehnic
REGLEMENTĂRI din 8 decembrie 2005 (*actualizate*) Privind omologarea individuală, eliberarea cărţii de identitate şi certificarea autenticităţii vehiculelor rutiere - RNTR 7. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/173029_a_174358]
-
maximă admisibilă corespunzătoare axei (axelor) motoare trebuie să reprezinte cel puțin 25% din masa maximă tehnic admisibilă a autovehiculului; 2.4.2. Masa maximă admisibilă corespunzătoare axei (axelor) directoare nu poate fi mai mica decât 20% din masa maximă tehnic admisibilă a vehiculului; 2.4.3. Autovehiculele trebuie să poată dezvolta o putere de cel puțin 5 kW pe fiecare tonă din masa maximă tehnic admisibilă a ansamblului. În cazul autoremorcherelor, valoarea trebuie să fie de cel puțin 2,2 kW
REGLEMENTĂRI din 8 decembrie 2005 (*actualizate*) Privind omologarea individuală, eliberarea cărţii de identitate şi certificarea autenticităţii vehiculelor rutiere - RNTR 7. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/173029_a_174358]
-
corespunzătoare axei (axelor) directoare nu poate fi mai mica decât 20% din masa maximă tehnic admisibilă a vehiculului; 2.4.3. Autovehiculele trebuie să poată dezvolta o putere de cel puțin 5 kW pe fiecare tonă din masa maximă tehnic admisibilă a ansamblului. În cazul autoremorcherelor, valoarea trebuie să fie de cel puțin 2,2 kW/t. -------------- Subpct. 2.4.3., pct. 2 din Cap. IV a fost modificat de pct. 23 al art. II din ORDINUL nr. 1.049 din
REGLEMENTĂRI din 8 decembrie 2005 (*actualizate*) Privind omologarea individuală, eliberarea cărţii de identitate şi certificarea autenticităţii vehiculelor rutiere - RNTR 7. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/173029_a_174358]
-
tabelului de mai jos înmulțită cu numărul pasagerilor) + masa proprie a vehiculului + masa corespunzătoare bagajelor (100 kg pentru fiecare mc din volumul compartimentelor de bagaje + 75 kg pentru fiecare mp din suprafața acoperișului prevăzut pentru transportul bagajelor) + masa maximă tehnic admisibilă pe cupla de remorcare (dacă este montat dispozitivul pe vehicul) nu trebuie să fie mai mare decât masa maximă tehnic admisibilă. Clasa III și B 71*) *) Inclusiv 3 kg bagaj de mana. **) Dacă un vehicul din clasele II, III sau
REGLEMENTĂRI din 8 decembrie 2005 (*actualizate*) Privind omologarea individuală, eliberarea cărţii de identitate şi certificarea autenticităţii vehiculelor rutiere - RNTR 7. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/173029_a_174358]
-
volumul compartimentelor de bagaje + 75 kg pentru fiecare mp din suprafața acoperișului prevăzut pentru transportul bagajelor) + masa maximă tehnic admisibilă pe cupla de remorcare (dacă este montat dispozitivul pe vehicul) nu trebuie să fie mai mare decât masa maximă tehnic admisibilă. Clasa III și B 71*) *) Inclusiv 3 kg bagaj de mana. **) Dacă un vehicul din clasele II, III sau B trebuie să fie omologat și ca vehicul din clasele I sau A, la omologarea pentru aceste clase nu trebuie să
REGLEMENTĂRI din 8 decembrie 2005 (*actualizate*) Privind omologarea individuală, eliberarea cărţii de identitate şi certificarea autenticităţii vehiculelor rutiere - RNTR 7. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/173029_a_174358]
-
Subpunctul 2.7 al Cap. IV a fost abrogat de pct. 11 al art. I din ORDINUL nr. 1.275 din 22 decembrie 2009 , publicat în MONITORUL OFICIAL nr. 37 din 18 ianuarie 2010. 2.8. Modificarea masei maxime tehnic admisibile a unui vehicul se acceptă dacă sunt îndeplinite cumulativ următoarele cerințe: 2.8.1. respectivul tip de vehicul este omologat și la valoarea modificată a masei maxime tehnic admisibile, fapt dovedit prin prezentarea certificatului de omologare în conformitate cu Directiva 92/21
REGLEMENTĂRI din 8 decembrie 2005 (*actualizate*) Privind omologarea individuală, eliberarea cărţii de identitate şi certificarea autenticităţii vehiculelor rutiere - RNTR 7. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/173029_a_174358]
-
37 din 18 ianuarie 2010. 2.8. Modificarea masei maxime tehnic admisibile a unui vehicul se acceptă dacă sunt îndeplinite cumulativ următoarele cerințe: 2.8.1. respectivul tip de vehicul este omologat și la valoarea modificată a masei maxime tehnic admisibile, fapt dovedit prin prezentarea certificatului de omologare în conformitate cu Directiva 92/21/CEE sau Directiva 97/27/CEE , după caz; 2.8.2. valoarea modificată a masei maxime tehnic admisibile nu determină schimbarea categoriei de omologare a vehiculului; 2.8.3
REGLEMENTĂRI din 8 decembrie 2005 (*actualizate*) Privind omologarea individuală, eliberarea cărţii de identitate şi certificarea autenticităţii vehiculelor rutiere - RNTR 7. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/173029_a_174358]
-
vehicul este omologat și la valoarea modificată a masei maxime tehnic admisibile, fapt dovedit prin prezentarea certificatului de omologare în conformitate cu Directiva 92/21/CEE sau Directiva 97/27/CEE , după caz; 2.8.2. valoarea modificată a masei maxime tehnic admisibile nu determină schimbarea categoriei de omologare a vehiculului; 2.8.3. producătorul vehiculului sau reprezentantul acestuia în România procedează la înlocuirea plăcuței inițiale a producătorului cu o alta care conține valoarea modificată a masei maxime tehnic admisibile; 2.8.4
REGLEMENTĂRI din 8 decembrie 2005 (*actualizate*) Privind omologarea individuală, eliberarea cărţii de identitate şi certificarea autenticităţii vehiculelor rutiere - RNTR 7. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/173029_a_174358]
-
masei maxime tehnic admisibile nu determină schimbarea categoriei de omologare a vehiculului; 2.8.3. producătorul vehiculului sau reprezentantul acestuia în România procedează la înlocuirea plăcuței inițiale a producătorului cu o alta care conține valoarea modificată a masei maxime tehnic admisibile; 2.8.4. analiza tehnică și verificările efectuate demonstrează faptul că eventualele modificări aduse vehiculului mențin gradul de siguranță rutieră și protecție a mediului impus de prezentele reglementări pentru categoria respectivă de vehicul. -------------- Subpct. 2.8., pct. 2 din Cap
REGLEMENTĂRI din 8 decembrie 2005 (*actualizate*) Privind omologarea individuală, eliberarea cărţii de identitate şi certificarea autenticităţii vehiculelor rutiere - RNTR 7. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/173029_a_174358]
-
rezistență al vehiculului, în forma și folosind caracterele prevăzute de către producător sau o autoritate competenta din țara de proveniență. 1.2. Plăcuța producător trebuie să fie inscripționată cel puțin cu numărul de identificare al vehiculului și cu masele maxime tehnic admisibile, în funcție de tipurile de pneuri posibile de utilizat. După caz, se mai pot regăsi informații referitoare la producătorul vehiculului, motorizare, tipul vehiculului respectiv, numărul de omologare CE. ----------- Termenul "constructor" a fost înlocuit cu termenul "producător" potrivit pct. 59 al art. I
REGLEMENTĂRI din 8 decembrie 2005 (*actualizate*) Privind omologarea individuală, eliberarea cărţii de identitate şi certificarea autenticităţii vehiculelor rutiere - RNTR 7. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/173029_a_174358]
-
nr. 37 din 18 ianuarie 2010. 1.2. Plăcuța producătorului trebuie să fie inscripționată cel puțin cu numărul de identificare al vehiculului. După caz, se mai pot regăsi informații referitoare la producătorul vehiculului, nivelul zgomotului în staționare, masele maxime tehnic admisibile, motorizare, tipul vehiculului respectiv sau numărul de omologare CE. ----------- Subpct. 1.2. al Cap. VI a fost modificat de pct. 34 al art. I din ORDINUL nr. 1.275 din 22 decembrie 2009 , publicat în MONITORUL OFICIAL nr. 37 din
REGLEMENTĂRI din 8 decembrie 2005 (*actualizate*) Privind omologarea individuală, eliberarea cărţii de identitate şi certificarea autenticităţii vehiculelor rutiere - RNTR 7. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/173029_a_174358]
-
al Cap. VI a fost modificat de pct. 34 al art. I din ORDINUL nr. 1.275 din 22 decembrie 2009 , publicat în MONITORUL OFICIAL nr. 37 din 18 ianuarie 2010. 2. Condiții privind masele 2.1. Masa maximă tehnic admisibilă a motociclurilor este cea declarată de producător. ----------- Termenul "constructor" a fost înlocuit cu termenul "producător" potrivit pct. 59 al art. I din ORDINUL nr. 1.275 din 22 decembrie 2009 , publicat în MONITORUL OFICIAL nr. 37 din 18 ianuarie 2010
REGLEMENTĂRI din 8 decembrie 2005 (*actualizate*) Privind omologarea individuală, eliberarea cărţii de identitate şi certificarea autenticităţii vehiculelor rutiere - RNTR 7. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/173029_a_174358]
-
august 2013 , publicat în MONITORUL OFICIAL nr. 561 din 4 septembrie 2013. Capitolul VII Condițiile tehnice pe care trebuie să le îndeplinească mașinile autopropulsate pentru lucrări pentru a obține atestatul tehnic 1. Mase și dimensiuni 1.1. Masa maximă tehnic admisibilă (masa totală maximă autorizată) se definește ca masa maximă a mașinii autopropulsate pentru lucrări, în funcție de construcția și performanțele sale, și care este declarată de producătorul acesteia. 1.2. Se definește masa proprie a mașinii autopropulsate pentru lucrări ca masa acesteia
REGLEMENTĂRI din 8 decembrie 2005 (*actualizate*) Privind omologarea individuală, eliberarea cărţii de identitate şi certificarea autenticităţii vehiculelor rutiere - RNTR 7. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/173029_a_174358]
-
pentru frâna de serviciu și cea de staționare); ... vii) valorile dezechilibrelor forțelor de frânare pe axe (pentru frâna de serviciu și cea de staționare); viii) valoarea măsurată a forței de apăsare la pedala de frână - după caz, calculul forței maxim admisibile la pedală pentru autovehiculul respectiv va fi efectuat manual de către inspectorul tehnic pe buletinul de probă. Această cerință se aplică numai în cazul dispozitivelor care pot asigura transmiterea semnalului; ix) valoarea măsurată a presiunii din instalația de frânare pneumatică. ... b
REGLEMENTĂRI din 8 decembrie 2005 (*actualizate*) privind certificarea încadrării vehiculelor înmatriculate sau înregistrate în normele tehnice privind siguranţa rutieră, protecţia mediului şi în categoria de folosinţă conform destinaţiei, prin inspecţia tehnică periodică - RNTR 1**). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/173112_a_174441]
-
defect│ X │ X d) Regulator lipsă sau modificat f) Date ilizibile pe plăcuță │ X 1.2. Performanță și eficacitate frână de serviciu 1.2.1. │Performanță (+E) │Inspecție pe standul 1.2.2. │Eficacitate (+E) Încercare pe standul Valorile minime admisibile ale 1.3. Performanță și eficacitate frână de securitate (dacă este acționată printr-un sistem separat) 1.3.1. │Performanță (+E) Înspecție pe standul 1.3.2. │Eficacitate (+E) Încercare pe standul 1.4. Performanță și eficacitate frână de staționare
REGLEMENTĂRI din 8 decembrie 2005 (*actualizate*) privind certificarea încadrării vehiculelor înmatriculate sau înregistrate în normele tehnice privind siguranţa rutieră, protecţia mediului şi în categoria de folosinţă conform destinaţiei, prin inspecţia tehnică periodică - RNTR 1**). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/173112_a_174441]
-
carbon CIV - cartea de identitate a vehiculului HC - hidrocarburi total ITP - inspecție tehnică periodică GNC - gaz natural comprimat (instalație de alimentare cu GNC) GPL - gaz petrolier lichefiat (instalație de alimentare cu GPL) MTMA - masa totală maximă autorizată (masa maximă tehnic admisibilă) Categoriile M(1), M(2), M(3), N(1), N(2), N(3), O(1), O(2), O(3), O(4) sunt definite în reglementările RNTR 2 ---------- Pct. 0.2 de la lit. A din anexa 2 a fost modificat de
REGLEMENTĂRI din 8 decembrie 2005 (*actualizate*) privind certificarea încadrării vehiculelor înmatriculate sau înregistrate în normele tehnice privind siguranţa rutieră, protecţia mediului şi în categoria de folosinţă conform destinaţiei, prin inspecţia tehnică periodică - RNTR 1**). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/173112_a_174441]
-
care: Fis (daN) - forța de frânare la roțile de pe partea stângă a punții i; Fid ( daN) - forța de frânare la roțile de pe partea dreaptă a punții i; n - numărul de punți; G (daN) - greutatea vehiculului prezentat la ITP. Valorile minime admisibile ale coeficientului de frânare pentru vehiculele sunt precizate în tabelul 1 pentru frâna de serviciu și tabelul 2 pentru frâna de staționare. ---------- Sintagma "vehicul rutier" din anexa 11 la reglementări a fost înlocuită cu sintagma "vehicul" conform pct. 39 al
REGLEMENTĂRI din 8 decembrie 2005 (*actualizate*) privind certificarea încadrării vehiculelor înmatriculate sau înregistrate în normele tehnice privind siguranţa rutieră, protecţia mediului şi în categoria de folosinţă conform destinaţiei, prin inspecţia tehnică periodică - RNTR 1**). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/173112_a_174441]
-
din anexa 11 la reglementări a fost înlocuită cu sintagma "vehicul" conform pct. 39 al art. I din ORDINUL nr. 1.107 din 29 iunie 2012 , publicat în MONITORUL OFICIAL nr. 503 din 23 iulie 2012. Tabelul 1 - Valori minime admisibile ale coeficientului de frânare pentru frâna de serviciu ┌────────────────────────────────────────────────────────────────────────────┐ │ Autovehicule, remorcile acestora și tractoare Frâna de serviciu Frâna de serviciu *) la semiremorci, coeficientul de frânare se calculează în raport cu greutatea repartizată pe punțile semiremorcii *1) 48 % pentru autovehiculele care nu sunt dotate
REGLEMENTĂRI din 8 decembrie 2005 (*actualizate*) privind certificarea încadrării vehiculelor înmatriculate sau înregistrate în normele tehnice privind siguranţa rutieră, protecţia mediului şi în categoria de folosinţă conform destinaţiei, prin inspecţia tehnică periodică - RNTR 1**). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/173112_a_174441]
-
acesteia cu un efort de acționare la pedală care nu trebuie să depășească valoarea determinată în funcție de starea de încărcare a autovehiculului: F(p) = F(pmax) x [m(ef)/m(tot)] (daN), în care F(pmax) (daN) - efortul de acționare maxim admisibil la pedala de frână (tabelul 1); m(ef) (kg) - masa efectivă a autovehiculului inspectat; m(tot) (kg) - MTMA a autovehiculului inspectat. ---------- Tabelul 1 de la lit. A din anexa 11 la reglementări a fost modificat de pct. 37 al art. I
REGLEMENTĂRI din 8 decembrie 2005 (*actualizate*) privind certificarea încadrării vehiculelor înmatriculate sau înregistrate în normele tehnice privind siguranţa rutieră, protecţia mediului şi în categoria de folosinţă conform destinaţiei, prin inspecţia tehnică periodică - RNTR 1**). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/173112_a_174441]
-
modificat de pct. 37 al art. I din ORDINUL nr. 1.033 din 18 iunie 2014 , publicat în MONITORUL OFICIAL nr. 495 din 3 iulie 2014, prin înlocuirea sintagmei "locuri șezând" cu sintagma "locuri pe scaune". Tabelul 2 - Valori minime admisibile ale coeficientului de frânare pentru frâna de staționare Frâna de staționare *) coeficientul de frânare se calculează în raport cu greutatea repartizată pe punțile semiremorcii. (1) 24% pentru vehiculele care nu sunt dotate cu ABS sau înmatriculate (fabricate, dacă data primei înmatriculări nu
REGLEMENTĂRI din 8 decembrie 2005 (*actualizate*) privind certificarea încadrării vehiculelor înmatriculate sau înregistrate în normele tehnice privind siguranţa rutieră, protecţia mediului şi în categoria de folosinţă conform destinaţiei, prin inspecţia tehnică periodică - RNTR 1**). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/173112_a_174441]
-
max) - F(min) d = ────────────── x 100(%) F(max) în care: F(max) [daN] - forța de frânare la roata ce înregistrează forța de frânare superioară; F(min) [daN] - forța de frânare la roata ce înregistrează forța de frânare inferioară. Valorile maxime admisibile ale dezechilibrului dintre forțele de frânare la roțile aceleiași punți pentru vehiculele sunt precizate în tabelul 3 pentru frâna de serviciu și tabelul 4 pentru frâna de staționare. ---------- Tabelul 2 de la lit. A din anexa 11 la reglementări a fost
REGLEMENTĂRI din 8 decembrie 2005 (*actualizate*) privind certificarea încadrării vehiculelor înmatriculate sau înregistrate în normele tehnice privind siguranţa rutieră, protecţia mediului şi în categoria de folosinţă conform destinaţiei, prin inspecţia tehnică periodică - RNTR 1**). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/173112_a_174441]
-
modificat de pct. 37 al art. I din ORDINUL nr. 1.033 din 18 iunie 2014 , publicat în MONITORUL OFICIAL nr. 495 din 3 iulie 2014, prin înlocuirea sintagmei "locuri șezând" cu sintagma "locuri pe scaune". Tabelul 3 - Valori maxime admisibile ale dezechilibrului dintre forțele de frânare la roțile aceleiași punți pentru frâna de serviciu Frâna de serviciu Categoria vehiculului │ Dezechilibrul maxim admisibil (%) Tabelul 3 de la lit. A din anexa 11 la reglementări a fost modificat de pct. 39 al art.
REGLEMENTĂRI din 8 decembrie 2005 (*actualizate*) privind certificarea încadrării vehiculelor înmatriculate sau înregistrate în normele tehnice privind siguranţa rutieră, protecţia mediului şi în categoria de folosinţă conform destinaţiei, prin inspecţia tehnică periodică - RNTR 1**). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/173112_a_174441]
-
din 3 iulie 2014, prin înlocuirea sintagmei "locuri șezând" cu sintagma "locuri pe scaune". Tabelul 3 - Valori maxime admisibile ale dezechilibrului dintre forțele de frânare la roțile aceleiași punți pentru frâna de serviciu Frâna de serviciu Categoria vehiculului │ Dezechilibrul maxim admisibil (%) Tabelul 3 de la lit. A din anexa 11 la reglementări a fost modificat de pct. 39 al art. I din ORDINUL nr. 1.107 din 29 iunie 2012 , publicat în MONITORUL OFICIAL nr. 503 din 23 iulie 2012, prin înlocuirea
REGLEMENTĂRI din 8 decembrie 2005 (*actualizate*) privind certificarea încadrării vehiculelor înmatriculate sau înregistrate în normele tehnice privind siguranţa rutieră, protecţia mediului şi în categoria de folosinţă conform destinaţiei, prin inspecţia tehnică periodică - RNTR 1**). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/173112_a_174441]
-
a fost modificat de pct. 39 al art. I din ORDINUL nr. 1.107 din 29 iunie 2012 , publicat în MONITORUL OFICIAL nr. 503 din 23 iulie 2012, prin înlocuirea sintagmei "vehicul rutier" cu sintagma "vehicul". Tabelul 4 - Valori maxime admisibile ale dezechilibrului dintre forțele de frânare la roțile aceleiași punți pentru frâna de staționare Frâna de staționare Tabelul 4 de la lit. A din anexa 11 la reglementări a fost modificat de pct. 39 al art. I din ORDINUL nr. 1
REGLEMENTĂRI din 8 decembrie 2005 (*actualizate*) privind certificarea încadrării vehiculelor înmatriculate sau înregistrate în normele tehnice privind siguranţa rutieră, protecţia mediului şi în categoria de folosinţă conform destinaţiei, prin inspecţia tehnică periodică - RNTR 1**). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/173112_a_174441]