5,898 matches
-
HD vârstnici netratați cu epoietin și au comparat rezultatele cu cele înregistrate la 19 pacienți tratați cu epoietin. Creșterea greutății, a masei musculare și a nivelului hemoglobinei a fost observată numai în grupul tratat cu nandrolon. Johansen și colab. a investigat 14 pacienți care au primit 100mg/săptămână decanofort timp de 6 luni comparativ cu 15 pacienți, cărora li s-a administrat placebo. Pacienților cărora li s-a administrat decanofort au avut o creștere în greutate de 2.5kg, o creștere
GHID din 8 noiembrie 2010 de practică medicală pentru evaluare şi intervenţie nutriţională în boala cronica de rinichi - Anexa 3*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/232715_a_234044]
-
12 al art. I din LEGEA nr. 65 din 10 mai 2011 , publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 335 din 16 mai 2011. Capitolul V Investigarea accidentelor și incidentelor Articolul 19 Înființarea Organismului de Investigare Feroviar Român și obligația de a investiga (1) Se înființează Organismul de Investigare Feroviar Român, organism permanent, independent, în cadrul Autorității Feroviare Române - AFER, înființată potrivit Ordonanței Guvernului nr. 95/1998 , aprobată cu modificări și completări prin Legea nr. 3/2002 , cu modificările și completările ulterioare. Organismul de
LEGE nr. 55 din 16 martie 2006 (*actualizată*) privind siguranţa feroviară. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/232437_a_233766]
-
prin Legea nr. 3/2002 , cu modificările și completările ulterioare. Organismul de Investigare Feroviar Român desfășoară o investigare a accidentelor grave în sistemul feroviar, obiectivul acestuia fiind îmbunătățirea siguranței feroviare și prevenirea accidentelor. ... (2) Organismul de Investigare Feroviar Român poate investiga, în plus față de accidentele grave, acele accidente și incidente care în condiții ușor diferite ar fi putut duce la accidente grave, inclusiv defecțiuni tehnice ale subsistemelor structurale sau ale constituenților de interoperabilitate ai sistemelor feroviare de mare viteză ori convenționale
LEGE nr. 55 din 16 martie 2006 (*actualizată*) privind siguranţa feroviară. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/232437_a_233766]
-
Turismului, numiți și revocați prin ordin al ministrului transporturilor, construcțiilor și turismului. Salarizarea directorului și indemnizațiile membrilor comitetului director se stabilesc prin ordin al ministrului transporturilor, construcțiilor și turismului. ... Articolul 22 Procedura de investigare (1) Un accident sau incident este investigat de Organismul de Investigare Feroviar Român dacă a avut loc pe teritoriul României. În cazul în care nu este posibil să se stabilească dacă a avut loc pe teritoriul României sau dacă a avut loc la/sau aproape de o instalație
LEGE nr. 55 din 16 martie 2006 (*actualizată*) privind siguranţa feroviară. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/232437_a_233766]
-
cooperare, în alte împrejurări. ... (2) Pentru fiecare accident sau incident Organismul de Investigare Feroviar Român asigură resursele corespunzătoare desfășurării investigației. Resursele pot fi obținute din interiorul sau din exteriorul Organismului de Investigare Feroviar Român, în funcție de caracterul accidentului sau incidentului de investigat. ... (3) Investigația se desfășoară într-un mod cât mai deschis, astfel încât toate părțile să poată fi ascultate și să aibă acces la rezultate. Administratorul de infrastructură și operatorii de transport feroviar implicați, Autoritatea de Siguranță Feroviară Română, victimele și rudele
LEGE nr. 55 din 16 martie 2006 (*actualizată*) privind siguranţa feroviară. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/232437_a_233766]
-
5000/an; ... 2) indicatori de eficiență - anual: ... a) cost mediu/activitate, ca raport între cheltuielile efective din anul respectiv și suma activităților desfășurate în anul respectiv: 2900 lei. ... 3) indicatori de rezultat - anual: indice de confirmare etiologică a bolilor transmisibile investigate în conformitate cu obiectivele programului*): 70% ... ---------- Notă: *) indice de confirmare etiologică a bolilor transmisibile investigate în conformitate cu obiectivele programului (nr. cazuri de BT cu confirmare etiologică al căror cost a fost suportat din program/nr. total cazuri BT investigate microbiologic în program, în
NORME TEHNICE din 30 decembrie 2010 (**actualizate**) de realizare a programelor naţionale de sănătate pentru anii 2011 şi 2012*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/232116_a_233445]
-
între cheltuielile efective din anul respectiv și suma activităților desfășurate în anul respectiv: 2900 lei. ... 3) indicatori de rezultat - anual: indice de confirmare etiologică a bolilor transmisibile investigate în conformitate cu obiectivele programului*): 70% ... ---------- Notă: *) indice de confirmare etiologică a bolilor transmisibile investigate în conformitate cu obiectivele programului (nr. cazuri de BT cu confirmare etiologică al căror cost a fost suportat din program/nr. total cazuri BT investigate microbiologic în program, în laboratorul propriu sau în alte laboratoare - CRSP/ INCDMI Cantacuzino); Unități care derulează subprogramul
NORME TEHNICE din 30 decembrie 2010 (**actualizate**) de realizare a programelor naţionale de sănătate pentru anii 2011 şi 2012*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/232116_a_233445]
-
etiologică a bolilor transmisibile investigate în conformitate cu obiectivele programului*): 70% ... ---------- Notă: *) indice de confirmare etiologică a bolilor transmisibile investigate în conformitate cu obiectivele programului (nr. cazuri de BT cu confirmare etiologică al căror cost a fost suportat din program/nr. total cazuri BT investigate microbiologic în program, în laboratorul propriu sau în alte laboratoare - CRSP/ INCDMI Cantacuzino); Unități care derulează subprogramul: a) Ministerul Sănătății - DSPCSP ... b) Institutul Național de Sănătate Publică; ... c) Direcțiile de Sănătate Publică județene și a municipiului București; ... d) Institutul Național
NORME TEHNICE din 30 decembrie 2010 (**actualizate**) de realizare a programelor naţionale de sănătate pentru anii 2011 şi 2012*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/232116_a_233445]
-
diagnostic bacteriologic și antibiogramă: 1.100 lei. ... 3) Indicatori de rezultat (anual): a) rata de incidență a infecțiilor nosocomiale depistate în sistemul sentinelă (nr. cazuri IN /100 externați, pe secții și pe tipuri de infecții): 5 %; ... b) procent cazuri IN investigate cu laboratorul (nr. cazuri investigate la 100 de cazuri IN depistate): 70 %; ... c) procent cazuri IN cu diagnostic bacteriologic și antibiogramă, din totalul cazurilor cu etiologie bacteriană identificată: 70%. ... Natura cheltuielilor: 1. Capitolul "Bunuri și servicii" a) furnituri de birou
NORME TEHNICE din 30 decembrie 2010 (**actualizate**) de realizare a programelor naţionale de sănătate pentru anii 2011 şi 2012*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/232116_a_233445]
-
de capital; ... i) coordonarea și monitorizarea activităților subprogramului. ... Indicatori de evaluare: 1) Indicatori fizici: ... a) număr de copii testați pentru astm bronșic: 3.000/an; ... b) număr de copii cu astm bronșic tratați: 3.105/an; ... c) număr de copii investigați pentru diaree cronică/sindrom de malabsorbție: 2.000/an; ... d) număr de copii cu diaree cronică/sindrom de malabsorbție/malnutriție tratați: 2.000/an; ... e) număr de copii testați pentru mucoviscidoză: 1.500/an; ... f) număr de copii tratați pentru
NORME TEHNICE din 30 decembrie 2010 (**actualizate**) de realizare a programelor naţionale de sănătate pentru anii 2011 şi 2012*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/232116_a_233445]
-
an; ... j) număr de copii tratați pentru hepatită cronică: 1.000/an; ... 2) Indicatori de eficiență: ... a) cost mediu/copil testat pentru astm bronșic: 58 lei; ... b) cost mediu/copil cu astm bronșic tratat: 336 lei; ... c) cost mediu/copil investigat pentru diaree cronică/sindrom de malabsorbție/malnutriție: 174 lei; ... d) cost mediu/copil cu diaree cronică/sindrom de malabsorbție/malnutriție tratat: 348 lei; ... e) cost mediu/copil testat pentru mucoviscidoză: 290 lei; ... f) cost mediu/copil tratat pentru mucoviscidoză: 4
NORME TEHNICE din 30 decembrie 2010 (**actualizate**) de realizare a programelor naţionale de sănătate pentru anii 2011 şi 2012*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/232116_a_233445]
-
mediu/copil cu imunodeficiențe primare umorale tratat: 5.075 lei; ... i) cost mediu/copil testat pentru hepatită cronică: 313 lei; ... j) cost mediu/copil tratat pentru hepatită cronică: 3.567 lei. ��... 3) indicatori de rezultat: ... a) creșterea numărului de copii investigați în centrele regionale pentru astm bronșic cu 10%; ... b) creșterea numărului de copii investigați în centrele regionale pentru malabsorbție cu 10%; ... c) creșterea numărului de copii cu mucoviscidoză diagnosticați precoce cu 10%; ... d) includerea în tratamentul de supleere a funcției
NORME TEHNICE din 30 decembrie 2010 (**actualizate**) de realizare a programelor naţionale de sănătate pentru anii 2011 şi 2012*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/232116_a_233445]
-
testat pentru hepatită cronică: 313 lei; ... j) cost mediu/copil tratat pentru hepatită cronică: 3.567 lei. ��... 3) indicatori de rezultat: ... a) creșterea numărului de copii investigați în centrele regionale pentru astm bronșic cu 10%; ... b) creșterea numărului de copii investigați în centrele regionale pentru malabsorbție cu 10%; ... c) creșterea numărului de copii cu mucoviscidoză diagnosticați precoce cu 10%; ... d) includerea în tratamentul de supleere a funcției imune a 80% din copiii depistați cu imunodeficiență primară; ... e) creșterea numărului de copii
NORME TEHNICE din 30 decembrie 2010 (**actualizate**) de realizare a programelor naţionale de sănătate pentru anii 2011 şi 2012*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/232116_a_233445]
-
5000/an; ... 2) indicatori de eficiență - anual: ... a) cost mediu/activitate, ca raport între cheltuielile efective din anul respectiv și suma activităților desfășurate în anul respectiv: 2900 lei. ... 3) indicatori de rezultat - anual: indice de confirmare etiologică a bolilor transmisibile investigate în conformitate cu obiectivele programului*): 70% ... ---------- Notă: *) indice de confirmare etiologică a bolilor transmisibile investigate în conformitate cu obiectivele programului (nr. cazuri de BT cu confirmare etiologică al căror cost a fost suportat din program/nr. total cazuri BT investigate microbiologic în program, în
NORME TEHNICE din 30 decembrie 2010 (**actualizate**) de realizare a programelor naţionale de sănătate pentru anii 2011 ŞI 2012*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/232114_a_233443]
-
între cheltuielile efective din anul respectiv și suma activităților desfășurate în anul respectiv: 2900 lei. ... 3) indicatori de rezultat - anual: indice de confirmare etiologică a bolilor transmisibile investigate în conformitate cu obiectivele programului*): 70% ... ---------- Notă: *) indice de confirmare etiologică a bolilor transmisibile investigate în conformitate cu obiectivele programului (nr. cazuri de BT cu confirmare etiologică al căror cost a fost suportat din program/nr. total cazuri BT investigate microbiologic în program, în laboratorul propriu sau în alte laboratoare - CRSP/ INCDMI Cantacuzino); Unități care derulează subprogramul
NORME TEHNICE din 30 decembrie 2010 (**actualizate**) de realizare a programelor naţionale de sănătate pentru anii 2011 ŞI 2012*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/232114_a_233443]
-
etiologică a bolilor transmisibile investigate în conformitate cu obiectivele programului*): 70% ... ---------- Notă: *) indice de confirmare etiologică a bolilor transmisibile investigate în conformitate cu obiectivele programului (nr. cazuri de BT cu confirmare etiologică al căror cost a fost suportat din program/nr. total cazuri BT investigate microbiologic în program, în laboratorul propriu sau în alte laboratoare - CRSP/ INCDMI Cantacuzino); Unități care derulează subprogramul: a) Ministerul Sănătății - DSPCSP ... b) Institutul Național de Sănătate Publică; ... c) Direcțiile de Sănătate Publică județene și a municipiului București; ... d) Institutul Național
NORME TEHNICE din 30 decembrie 2010 (**actualizate**) de realizare a programelor naţionale de sănătate pentru anii 2011 ŞI 2012*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/232114_a_233443]
-
diagnostic bacteriologic și antibiogramă: 1.100 lei. ... 3) Indicatori de rezultat (anual): a) rata de incidență a infecțiilor nosocomiale depistate în sistemul sentinelă (nr. cazuri IN /100 externați, pe secții și pe tipuri de infecții): 5 %; ... b) procent cazuri IN investigate cu laboratorul (nr. cazuri investigate la 100 de cazuri IN depistate): 70 %; ... c) procent cazuri IN cu diagnostic bacteriologic și antibiogramă, din totalul cazurilor cu etiologie bacteriană identificată: 70%. ... Natura cheltuielilor: 1. Capitolul "Bunuri și servicii" a) furnituri de birou
NORME TEHNICE din 30 decembrie 2010 (**actualizate**) de realizare a programelor naţionale de sănătate pentru anii 2011 ŞI 2012*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/232114_a_233443]
-
de capital; ... i) coordonarea și monitorizarea activităților subprogramului. ... Indicatori de evaluare: 1) Indicatori fizici: ... a) număr de copii testați pentru astm bronșic: 3.000/an; ... b) număr de copii cu astm bronșic tratați: 3.105/an; ... c) număr de copii investigați pentru diaree cronică/sindrom de malabsorbție: 2.000/an; ... d) număr de copii cu diaree cronică/sindrom de malabsorbție/malnutriție tratați: 2.000/an; ... e) număr de copii testați pentru mucoviscidoză: 1.500/an; ... f) număr de copii tratați pentru
NORME TEHNICE din 30 decembrie 2010 (**actualizate**) de realizare a programelor naţionale de sănătate pentru anii 2011 ŞI 2012*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/232114_a_233443]
-
an; ... j) număr de copii tratați pentru hepatită cronică: 1.000/an; ... 2) Indicatori de eficiență: ... a) cost mediu/copil testat pentru astm bronșic: 58 lei; ... b) cost mediu/copil cu astm bronșic tratat: 336 lei; ... c) cost mediu/copil investigat pentru diaree cronică/sindrom de malabsorbție/malnutriție: 174 lei; ... d) cost mediu/copil cu diaree cronică/sindrom de malabsorbție/malnutriție tratat: 348 lei; ... e) cost mediu/copil testat pentru mucoviscidoză: 290 lei; ... f) cost mediu/copil tratat pentru mucoviscidoză: 4
NORME TEHNICE din 30 decembrie 2010 (**actualizate**) de realizare a programelor naţionale de sănătate pentru anii 2011 ŞI 2012*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/232114_a_233443]
-
mediu/copil cu imunodeficiențe primare umorale tratat: 5.075 lei; ... i) cost mediu/copil testat pentru hepatită cronică: 313 lei; ... j) cost mediu/copil tratat pentru hepatită cronică: 3.567 lei. ... 3) indicatori de rezultat: ... a) creșterea numărului de copii investigați în centrele regionale pentru astm bronșic cu 10%; ... b) creșterea numărului de copii investigați în centrele regionale pentru malabsorbție cu 10%; ... c) creșterea numărului de copii cu mucoviscidoză diagnosticați precoce cu 10%; ... d) includerea în tratamentul de supleere a funcției
NORME TEHNICE din 30 decembrie 2010 (**actualizate**) de realizare a programelor naţionale de sănătate pentru anii 2011 ŞI 2012*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/232114_a_233443]
-
testat pentru hepatită cronică: 313 lei; ... j) cost mediu/copil tratat pentru hepatită cronică: 3.567 lei. ... 3) indicatori de rezultat: ... a) creșterea numărului de copii investigați în centrele regionale pentru astm bronșic cu 10%; ... b) creșterea numărului de copii investigați în centrele regionale pentru malabsorbție cu 10%; ... c) creșterea numărului de copii cu mucoviscidoză diagnosticați precoce cu 10%; ... d) includerea în tratamentul de supleere a funcției imune a 80% din copiii depistați cu imunodeficiență primară; ... e) creșterea numărului de copii
NORME TEHNICE din 30 decembrie 2010 (**actualizate**) de realizare a programelor naţionale de sănătate pentru anii 2011 ŞI 2012*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/232114_a_233443]
-
de hiperparatiroidism [1,105]. În studii retrospective, a fost constatată reducerea semnificativă a funcției renale reflectată prin creșterea creatininemiei cu 15% sau scăderea clearance-ului creatininei cu 20% după PTx, la 66% și, respectiv, 47% dintre bolnavii cu grefă renală funcțională investigați [137,138]. Această deteriorare pare dependentă de amplitudinea scăderii concentrației serice a iPTH [137]. Totuși, semnificația clinică nu este clară deoarece supraviețuirea grefei renale pe termen lung nu a fost diferită la pacienții cu paratiroidectomie față de un lot de control
ANEXĂ din 8 noiembrie 2010 privind recomandări de abordare a bolnavilor cu anomalii ale metabolismului mineral şi osos asociate bolii cronice de rinichi - Anexa 4*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/232716_a_234045]
-
responsabilitatea lui, condițiile de depozitare sau de transport nu periclitează conformitatea cu cerințele reglementării tehnice; ... g) testarea prin eșantionare a produselor comercializate pentru a proteja sănătatea și siguranța consumatorilor, ori de câte ori este justificat acest lucru de riscurile prezentate de un produs, investigând și, după caz, ținând un registru de reclamații, produse neconforme și rechemări ale unor produse, informând distribuitorii despre orice astfel de activități de monitorizare; ... h) luarea măsurilor necesare pentru a rechema/retrage produsele pe care le-a introdus pe piață
METODOLOGIE din 2 aprilie 2012 de certificare a conformităţii în vederea introducerii pe piaţă a mijloacelor tehnice pentru apărarea împotriva incendiilor. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/240610_a_241939]
-
pentru sport; ... b) statutelor și regulamentelor federațiilor sportive naționale, asociațiilor județene și ale municipiului București, pe ramuri de sport, ligilor profesioniste și Comitetului Olimpic Roman. (2) Puterea disciplinară da titularilor legitimi, enumerați la alin. (1) lit. b), facultatea de a investiga și, după caz, de a sanctiona persoanele și instituțiile în culpa. Articolul 47 Modalitatea de exercitare a autorității disciplinare se realizează prin: a) un sistem coerent de sancțiuni, corespunzător domeniilor respective, gradat, în funcție de gravitatea faptelor; ... b) diferențierea graduala a faptelor
LEGE nr. 69 din 28 aprilie 2000 (*actualizată*) educaţiei fizice şi Sportului. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/240547_a_241876]
-
se adresa autorității competente referitor la refuzul transportatorului comun, a cărui soluționare se va face printr-o procedură stabilită de aceasta prin reglementări, iar soluția autorității competente este obligatorie pentru transportator și solicitant. Articolul 22 Autoritatea competentă are dreptul să investigheze, să analizeze și să soluționeze, din proprie inițiativă, orice caz de refuz al accesului la sistemul național de transport, înregistrat de către transportatorul comun. Articolul 23 (1) Nu pot avea calitatea de transportator comun persoanele juridice care: ... a) sunt controlate, fie
LEGE nr. 238 din 7 iunie 2004 (*actualizată*) a petrolului. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/241661_a_242990]