41,115 matches
-
prin eliminare nu a fost modificat semnificativ . Nu este necesară ajustarea dozelor la pacienții vârstnici . Irbesartanul și metaboliții săi sunt eliminați pe cale biliară și renală . După administrarea orală sau intravenoasă de irbesartan marcat cu 14C , aproximativ 20 % din radioactivitate se regăsește în urină iar restul în materiile fecale . Mai puțin de 2 % din doză se excretă în urină , sub formă de irbesartan nemodificat . Farmacocinetica irbesartanului s- a evaluat la 23 copii hipertensivi după administrarea unor doze zilnice unice și multiple ( 2
Ro_509 () [Corola-website/Science/291268_a_292597]
-
prin eliminare nu a fost modificat semnificativ . Nu este necesară ajustarea dozelor la pacienții vârstnici . Irbesartanul și metaboliții săi sunt eliminați pe cale biliară și renală . După administrarea orală sau intravenoasă de irbesartan marcat cu 14C , aproximativ 20 % din radioactivitate se regăsește în urină iar restul în materiile fecale . Mai puțin de 2 % din doză se excretă în urină , sub formă de irbesartan nemodificat . Farmacocinetica irbesartanului s- a evaluat la 23 copii hipertensivi după administrarea unor doze zilnice unice și multiple ( 2
Ro_509 () [Corola-website/Science/291268_a_292597]
-
semnificative clinic . Repaglinida și metaboliții săi se elimină în principal prin bilă . Numai o proporție mică din doza administrată ( mai puțin de 8 % ) apare în urină , în principal sub formă de metaboliți . Mai puțin de 1 % din medicamentul nemodificat se regăsește în materiile fecale . 8 5. 3 Date preclinice de siguranță Datele non- clinice nu au evidențiat nici un risc special pentru om , pe baza studiilor convenționale farmacologice privind evaluarea siguranței , toxicitatea după doze repetate , genotoxicitatea și carcinogenitatea . 6 . PROPRIETĂȚI FARMACEUTICE 6
Ro_703 () [Corola-website/Science/291462_a_292791]
-
semnificative clinic . Repaglinida și metaboliții săi se elimină în principal prin bilă . Numai o proporție mică din doza administrată ( mai puțin de 8 % ) apare în urină , în principal sub formă de metaboliți . Mai puțin de 1 % din medicamentul nemodificat se regăsește în materiile fecale . 5. 3 Date preclinice de siguranță 17 Datele non- clinice nu au evidențiat nici un risc special pentru om , pe baza studiilor convenționale farmacologice privind evaluarea siguranței , toxicitatea după doze repetate , genotoxicitatea și carcinogenitatea . 6 . PROPRIETĂȚI FARMACEUTICE 6
Ro_703 () [Corola-website/Science/291462_a_292791]
-
semnificative clinic . Repaglinida și metaboliții săi se elimină în principal prin bilă . Numai o proporție mică din doza administrată ( mai puțin de 8 % ) apare în urină , în principal sub formă de metaboliți . Mai puțin de 1 % din medicamentul nemodificat se regăsește în materiile fecale . 5. 3 Date preclinice de siguranță 26 Datele non- clinice nu au evidențiat nici un risc special pentru om , pe baza studiilor convenționale farmacologice privind evaluarea siguranței , toxicitatea după doze repetate , genotoxicitatea și carcinogenitatea . 6 . PROPRIETĂȚI FARMACEUTICE 6
Ro_703 () [Corola-website/Science/291462_a_292791]
-
mai mari la pacienții vârstnici ( ≥ 65 ani ) comparativ cu subiecții tineri ( 18- 40 de ani ) . Irbesartanul și metaboliții săi sunt eliminați pe cale biliară și renală . După administrarea orală sau intravenoasă de irbesartan marcat cu 14C , aproximativ 20 % din radioactivitate se regăsește în urină iar restul în materiile fecale . Mai puțin de 2 % din doză se excretă în urină , sub formă de irbesartan nemodificat . Farmacocinetica irbesartanului s- a evaluat la 23 copii hipertensivi după administrarea unor doze zilnice unice și multiple ( 2
Ro_543 () [Corola-website/Science/291302_a_292631]
-
mai mari la pacienții vârstnici ( ≥ 65 ani ) comparativ cu subiecții tineri ( 18- 40 de ani ) . Irbesartanul și metaboliții săi sunt eliminați pe cale biliară și renală . După administrarea orală sau intravenoasă de irbesartan marcat cu 14C , aproximativ 20 % din radioactivitate se regăsește în urină iar restul în materiile fecale . Mai puțin de 2 % din doză se excretă în urină , sub formă de irbesartan nemodificat . Farmacocinetica irbesartanului s- a evaluat la 23 copii hipertensivi după administrarea unor doze zilnice unice și multiple ( 2
Ro_543 () [Corola-website/Science/291302_a_292631]
-
mai mari la pacienții vârstnici ( ≥ 65 ani ) comparativ cu subiecții tineri ( 18- 40 de ani ) . Irbesartanul și metaboliții săi sunt eliminați pe cale biliară și renală . După administrarea orală sau intravenoasă de irbesartan marcat cu 14C , aproximativ 20 % din radioactivitate se regăsește în urină iar restul în materiile fecale . Mai puțin de 2 % din doză se excretă în urină , sub formă de irbesartan nemodificat . Farmacocinetica irbesartanului s- a evaluat la 23 copii hipertensivi după administrarea unor doze zilnice unice și multiple ( 2
Ro_543 () [Corola-website/Science/291302_a_292631]
-
prin eliminare nu a fost modificat semnificativ . Nu este necesară ajustarea dozelor la pacienții vârstnici . Irbesartanul și metaboliții săi sunt eliminați pe cale biliară și renală . După administrarea orală sau intravenoasă de irbesartan marcat cu 14C , aproximativ 20 % din radioactivitate se regăsește în urină iar restul în materiile fecale . Mai puțin de 2 % din doză se excretă în urină , sub formă de irbesartan nemodificat . Farmacocinetica irbesartanului s- a evaluat la 23 copii hipertensivi după administrarea unor doze zilnice unice și multiple ( 2
Ro_543 () [Corola-website/Science/291302_a_292631]
-
prin eliminare nu a fost modificat semnificativ . Nu este necesară ajustarea dozelor la pacienții vârstnici . Irbesartanul și metaboliții săi sunt eliminați pe cale biliară și renală . După administrarea orală sau intravenoasă de irbesartan marcat cu 14C , aproximativ 20 % din radioactivitate se regăsește în urină iar restul în materiile fecale . Mai puțin de 2 % din doză se excretă în urină , sub formă de irbesartan nemodificat . Farmacocinetica irbesartanului s- a evaluat la 23 copii hipertensivi după administrarea unor doze zilnice unice și multiple ( 2
Ro_543 () [Corola-website/Science/291302_a_292631]
-
prin eliminare nu a fost modificat semnificativ . Nu este necesară ajustarea dozelor la pacienții vârstnici . Irbesartanul și metaboliții săi sunt eliminați pe cale biliară și renală . După administrarea orală sau intravenoasă de irbesartan marcat cu 14C , aproximativ 20 % din radioactivitate se regăsește în urină iar restul în materiile fecale . Mai puțin de 2 % din doză se excretă în urină , sub formă de irbesartan nemodificat . Farmacocinetica irbesartanului s- a evaluat la 23 copii hipertensivi după administrarea unor doze zilnice unice și multiple ( 2
Ro_543 () [Corola-website/Science/291302_a_292631]
-
După administrarea orală a unei doze de metformin , tmax este atins în 2, 5 ore . Biodisponibilitatea absolută a unui comprimat de 500 mg metformin este de aproximativ 50- 60 % la subiecții sănătoși . După administrarea orală a unei doze , fracțiunea neabsorbită regăsită în materiile fecale a fost de 20- 30 % . După administrarea orală , absorbția metforminului este saturabilă și incompletă . Se presupune că farmacocinetica absorbției metforminului nu este liniară . La dozele obișnuite de metformin și la schemele obișnuite de dozare , concentrațiile plasmatice la
Ro_284 () [Corola-website/Science/291043_a_292372]
-
După administrarea orală a unei doze de metformin , tmax este atins în 2, 5 ore . Biodisponibilitatea absolută a unui comprimat de 500 mg metformin este de aproximativ 50- 60 % la subiecții sănătoși . După administrarea orală a unei doze , fracțiunea neabsorbită regăsită în materiile fecale a fost de 20- 30 % . După administrarea orală , absorbția metforminului este saturabilă și incompletă . Se presupune că farmacocinetica absorbției metforminului nu este liniară . La dozele obișnuite de metformin și la schemele obișnuite de dozare , concentrațiile plasmatice la
Ro_284 () [Corola-website/Science/291043_a_292372]
-
tulpina sălbatică a virusului rujeolic Nu există studii adecvate referitoare la efectul administrării tulpinii atenuate ( din componența vaccinului ) a virusului rujeolic în timpul sarcinii . Cu toate acestea , ca o măsură de precauție , trebuie să se presupună că tulpina virusului care se regăsește în componența vaccinului poate să determine reacții adverse fetale . Notă : Recomandările oficiale referitoare la durata de evitare a sarcinii după vaccinare pot să fie diferite . Lăuze S- a constatat ca fiind convenabil în multe situații să se vaccineze femeile susceptibile
Ro_643 () [Corola-website/Science/291402_a_292731]
-
congenitale și a nașterilor premature . Nu există studii adecvate referitoare la efectul administrării tulpinii atenuate ( din componența vaccinului ) a virusului rujeolic în timpul sarcinii . Cu toate acestea , ca o măsură de precauție , trebuie să se presupună că tulpina virusului care se regăsește în componența vaccinului poate să determine efecte adverse fetale . Lăuze S- a constatat ca fiind convenabil în multe situații să se vaccineze femeile susceptibile de rubeolă , în perioada imediat după naștere . Studiile au demonstrat că femeile care alăptează după naștere
Ro_643 () [Corola-website/Science/291402_a_292731]
-
lopinavir scad treptat , realizând concentrații stabile după aproximativ 10 zile - 2 săptămâni . Eliminare : după o doză de 400/ 100 mg 14C lopinavir / ritonavir , aproximativ 10, 4 ± 2, 3 % și 82, 6 ± 2, 5 % din cantitatea de lopinavir 14C poate fi regăsită în urină , respectiv în materiile fecale . Aproximativ 2, 2 % și 19, 8 % din doza administrată se elimină prin urină , respectiv materii fecale sub formă de lopinavir nemodificat . După administrări repetate , mai puțin de 3 % din doza de lopinavir se excretă
Ro_540 () [Corola-website/Science/291299_a_292628]
-
lopinavir scad treptat , realizând concentrații stabile după aproximativ 10 zile - 2 săptămâni . Eliminare : după o doză de 400/ 100 mg 14C lopinavir/ ritonavir , aproximativ 10, 4 ± 2, 3 % și 82, 6 ± 2, 5 % din cantitatea de lopinavir 14C poate fi regăsită în urină , respectiv în materiile fecale . După administrări repetate , mai puțin de 3 % din doza de lopinavir se excretă nemodificată prin urină . Aproximativ 2, 2 % și 19, 8 % din doza administrată se elimină sub formă de lopinavir nemodificat prin urină
Ro_540 () [Corola-website/Science/291299_a_292628]
-
enzime metabolice , determinând inducția propriei sale metabolizări și probabil a metabolizării lopinavirului . Eliminare : după o doză de 400/ 100 mg 14C lopinavir / ritonavir , aproximativ 10, 4 ± 2, 3 % și 82, 6 ± 2, 5 % din cantitatea de lopinavir 14C poate fi regăsită în urină , respectiv în materiile fecale . Aproximativ 2, 2 % și 19, 8 % din doza administrată se elimină prin urină , respectiv materii fecale sub formă de lopinavir nemodificat . Copii : Există date limitate de farmacocinetică la copiii cu vârsta sub 2 ani
Ro_540 () [Corola-website/Science/291299_a_292628]
-
unei doze de 75 mg marcată radioactiv la voluntari sănătoși , cinacalcetul a fost metabolizat rapid și extensiv prin oxidare urmată de conjugare . Excreția renală a metaboliților a fost calea principală de eliminare a radioactivității . Aproximativ 80 % din doză a fost regăsită în urină , iar 15 % în materiile fecale . Vârstnici : Nu există diferențe relevante clinic datorate vârstei în ceea ce privește farmacocinetica cinacalcetului . Insuficiența renală : Profilul farmacocinetic al cinacalcetului la pacienții cu insuficiență renală ușoară , moderată și severă , cât și al celor tratați prin hemodializă
Ro_631 () [Corola-website/Science/291390_a_292719]
-
unei doze de 75 mg marcată radioactiv la voluntari sănătoși , cinacalcetul a fost metabolizat rapid și extensiv prin oxidare urmată de conjugare . Excreția renală a metaboliților a fost calea principală de eliminare a radioactivității . Aproximativ 80 % din doză a fost regăsită în urină , iar 15 % în materiile fecale . Vârstnici : Nu există diferențe relevante clinic datorate vârstei în ceea ce privește farmacocinetica cinacalcetului . Insuficiența renală : Profilul farmacocinetic al cinacalcetului la pacienții cu insuficiență renală ușoară , moderată și severă , cât și al celor tratați prin hemodializă
Ro_631 () [Corola-website/Science/291390_a_292719]
-
unei doze de 75 mg marcată radioactiv la voluntari sănătoși , cinacalcetul a fost metabolizat rapid și extensiv prin oxidare urmată de conjugare . Excreția renală a metaboliților a fost calea principală de eliminare a radioactivității . Aproximativ 80 % din doză a fost regăsită în urină , iar 15 % în materiile fecale . Vârstnici : Nu există diferențe relevante clinic datorate vârstei în ceea ce privește farmacocinetica cinacalcetului . Insuficiența renală : Profilul farmacocinetic al cinacalcetului la pacienții cu insuficiență renală ușoară , moderată și severă , cât și al celor tratați prin hemodializă
Ro_631 () [Corola-website/Science/291390_a_292719]
-
AMF ( AMFG ) , care nu este activ farmacologic . O cantitate neglijabilă de medicament este excretată în urină ca AMF ( < 1 % din doză ) . După administrarea orală a micofenolatului de mofetil marcat radioactiv , acesta se elimină complet ; 93 % din doza administrată se regăsește în urină și 6 % în materiile fecale . Majoritatea dozei administrate ( aproximativ 87 % ) este excretată în urină sub formă de AMFG . La concentrațiile plasmatice întâlnite în clinică , AMF și AMFG nu pot fi hemodializate . Cu toate acestea , la concentrații foarte mari
Ro_654 () [Corola-website/Science/291413_a_292742]
-
AMF ( AMFG ) , care nu este activ farmacologic . O cantitate neglijabilă de medicament este excretată în urină ca AMF ( < 1 % din doză ) . După administrarea orală a micofenolatului de mofetil marcat radioactiv , acesta se elimină complet ; 93 % din doza administrată se regăsește în urină și 6 % în materiile fecale . Majoritatea dozei administrate ( aproximativ 87 % ) este excretată în urină sub formă de AMFG . La concentrațiile plasmatice întâlnite în clinică , AMF și AMFG nu pot fi hemodializate . Cu toate acestea , la concentrații foarte mari
Ro_654 () [Corola-website/Science/291413_a_292742]
-
84 00 Fax ( 44- 20 ) 74 18 84 16 E- mail : mail@ emea . europa . eu http : // www . emea . europa . eu European Medicines Agency , 2009 . Reproduction is authorised provided the source is acknowledged . La nivelul polipilor adenomatoși colorectali , COX- 2 se regăsește în cantitate crescută . Prin blocarea activității COX- 2 , celecoxibul ajută la încetinirea formării polipilor prin împiedicarea dezvoltării propriii lor vascularizații și prin creșterea ratei de distrugere celulară . Cum a fost studiat Onsenal ? Onsenal a fost evaluat într- un studiu principal
Ro_729 () [Corola-website/Science/291488_a_292817]
-
AMFG ) , care nu este activ farmacologic . 10 O cantitate neglijabilă de medicament este excretată în urină ca AMF ( < 1 % din doză ) . După administrarea orală a micofenolatului de mofetil marcat radioactiv , acesta se elimină complet ; 93 % din doza administrată se regăsește în urină și 6 % în materiile fecale . Majoritatea dozei administrate ( aproximativ 87 % ) este excretată în urină sub formă de AMFG . La concentrațiile plasmatice întâlnite în clinică , AMF și AMFG nu pot fi hemodializate . Cu toate acestea , la concentrații foarte mari
Ro_651 () [Corola-website/Science/291410_a_292739]