5,898 matches
-
funcție a rectorului și reducerea sau eliminarea temporară ori definitivă a accesului la finanțările din surse publice pentru universități, în condițiile prevăzute la art. 125 alin. (1) lit. b) din Legea nr. 1/2011 , cu modificările și completările ulterioare; ... f) investighează aspectele sesizate și răspunde sesizării transmise de orice persoană fizică sau juridică în legătură cu nerespectarea obligațiilor prevăzute la art. 124 din Legea nr. 1/2011 , cu modificările și completările ulterioare, și a altor obligații legale aferente răspunderii publice, precum și a prevederilor
REGULAMENT din 2 mai 2012 de organizare şi funcţionare a Consiliului de Etică şi Management Universitar. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/241766_a_243095]
-
universitare a obligațiilor prevăzute la art. 124, 128, 129, 130, 170 și 299 din Legea nr. 1/2011 , cu modificările și completările ulterioare, precum și a prevederilor Codului de referință al eticii și deontologiei universitare. ... (2) CEMU are obligația de a investiga aspectele sesizate, în termen de 3 luni de la data primirii sesizării. ... (3) În situația în care constată încălcarea obligațiilor prevăzute la art. 124 din Legea nr. 1/2011 , cu modificările și completările ulterioare, CEMU transmite hotărârea sa MECTS în termen
REGULAMENT din 2 mai 2012 de organizare şi funcţionare a Consiliului de Etică şi Management Universitar. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/241766_a_243095]
-
funcție a rectorului și reducerea sau eliminarea temporară ori definitivă a accesului la finanțările din surse publice pentru universități, în condițiile prevăzute la art. 125 alin. (1) lit. b) din Legea nr. 1/2011 , cu modificările și completările ulterioare; ... f) investighează aspectele sesizate și răspunde sesizării transmise de orice persoană fizică sau juridică în legătură cu nerespectarea obligațiilor prevăzute la art. 124 din Legea nr. 1/2011 , cu modificările și completările ulterioare, și a altor obligații legale aferente răspunderii publice, precum și a prevederilor
ORDIN nr. 3.879 din 2 mai 2012 privind înfiinţarea Consiliului de Etică şi Management Universitar şi aprobarea Regulamentului de organizare şi funcţionare a acestuia. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/241765_a_243094]
-
universitare a obligațiilor prevăzute la art. 124, 128, 129, 130, 170 și 299 din Legea nr. 1/2011 , cu modificările și completările ulterioare, precum și a prevederilor Codului de referință al eticii și deontologiei universitare. ... (2) CEMU are obligația de a investiga aspectele sesizate, în termen de 3 luni de la data primirii sesizării. ... (3) În situația în care constată încălcarea obligațiilor prevăzute la art. 124 din Legea nr. 1/2011 , cu modificările și completările ulterioare, CEMU transmite hotărârea sa MECTS în termen
ORDIN nr. 3.879 din 2 mai 2012 privind înfiinţarea Consiliului de Etică şi Management Universitar şi aprobarea Regulamentului de organizare şi funcţionare a acestuia. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/241765_a_243094]
-
5000/an; ... 2) indicatori de eficiență - anual: ... a) cost mediu/activitate, ca raport între cheltuielile efective din anul respectiv și suma activităților desfășurate în anul respectiv: 2900 lei. ... 3) indicatori de rezultat - anual: indice de confirmare etiologică a bolilor transmisibile investigate în conformitate cu obiectivele programului*): 70% ... ---------- Notă: *) indice de confirmare etiologică a bolilor transmisibile investigate în conformitate cu obiectivele programului (nr. cazuri de BT cu confirmare etiologică al căror cost a fost suportat din program/nr. total cazuri BT investigate microbiologic în program, în
NORME TEHNICE din 30 decembrie 2010 (**actualizate**) de realizare a programelor naţionale de sănătate pentru anii 2011 şi 2012*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/239419_a_240748]
-
între cheltuielile efective din anul respectiv și suma activităților desfășurate în anul respectiv: 2900 lei. ... 3) indicatori de rezultat - anual: indice de confirmare etiologică a bolilor transmisibile investigate în conformitate cu obiectivele programului*): 70% ... ---------- Notă: *) indice de confirmare etiologică a bolilor transmisibile investigate în conformitate cu obiectivele programului (nr. cazuri de BT cu confirmare etiologică al căror cost a fost suportat din program/nr. total cazuri BT investigate microbiologic în program, în laboratorul propriu sau în alte laboratoare - CRSP/ INCDMI Cantacuzino); Unități care derulează subprogramul
NORME TEHNICE din 30 decembrie 2010 (**actualizate**) de realizare a programelor naţionale de sănătate pentru anii 2011 şi 2012*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/239419_a_240748]
-
etiologică a bolilor transmisibile investigate în conformitate cu obiectivele programului*): 70% ... ---------- Notă: *) indice de confirmare etiologică a bolilor transmisibile investigate în conformitate cu obiectivele programului (nr. cazuri de BT cu confirmare etiologică al căror cost a fost suportat din program/nr. total cazuri BT investigate microbiologic în program, în laboratorul propriu sau în alte laboratoare - CRSP/ INCDMI Cantacuzino); Unități care derulează subprogramul: a) Ministerul Sănătății - DSPCSP ... b) Institutul Național de Sănătate Publică; ... c) Direcțiile de Sănătate Publică județene și a municipiului București; ... d) Institutul Național
NORME TEHNICE din 30 decembrie 2010 (**actualizate**) de realizare a programelor naţionale de sănătate pentru anii 2011 şi 2012*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/239419_a_240748]
-
diagnostic bacteriologic și antibiogramă: 1.100 lei. ... 3) Indicatori de rezultat (anual): a) rata de incidență a infecțiilor nosocomiale depistate în sistemul sentinelă (nr. cazuri IN /100 externați, pe secții și pe tipuri de infecții): 5 %; ... b) procent cazuri IN investigate cu laboratorul (nr. cazuri investigate la 100 de cazuri IN depistate): 70 %; ... c) procent cazuri IN cu diagnostic bacteriologic și antibiogramă, din totalul cazurilor cu etiologie bacteriană identificată: 70%. ... Natura cheltuielilor: 1. Capitolul "Bunuri și servicii" a) furnituri de birou
NORME TEHNICE din 30 decembrie 2010 (**actualizate**) de realizare a programelor naţionale de sănătate pentru anii 2011 şi 2012*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/239419_a_240748]
-
de capital; ... i) coordonarea și monitorizarea activităților subprogramului. ... Indicatori de evaluare: 1) Indicatori fizici: ... a) număr de copii testați pentru astm bronșic: 3.000/an; ... b) număr de copii cu astm bronșic tratați: 3.105/an; ... c) număr de copii investigați pentru diaree cronică/sindrom de malabsorbție: 2.000/an; ... d) număr de copii cu diaree cronică/sindrom de malabsorbție/malnutriție tratați: 2.000/an; ... e) număr de copii testați pentru mucoviscidoză: 1.500/an; ... f) număr de copii tratați pentru
NORME TEHNICE din 30 decembrie 2010 (**actualizate**) de realizare a programelor naţionale de sănătate pentru anii 2011 şi 2012*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/239419_a_240748]
-
an; ... j) număr de copii tratați pentru hepatită cronică: 1.000/an; ... 2) Indicatori de eficiență: ... a) cost mediu/copil testat pentru astm bronșic: 58 lei; ... b) cost mediu/copil cu astm bronșic tratat: 336 lei; ... c) cost mediu/copil investigat pentru diaree cronică/sindrom de malabsorbție/malnutriție: 174 lei; ... d) cost mediu/copil cu diaree cronică/sindrom de malabsorbție/malnutriție tratat: 348 lei; ... e) cost mediu/copil testat pentru mucoviscidoză: 290 lei; ... f) cost mediu/copil tratat pentru mucoviscidoză: 4
NORME TEHNICE din 30 decembrie 2010 (**actualizate**) de realizare a programelor naţionale de sănătate pentru anii 2011 şi 2012*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/239419_a_240748]
-
mediu/copil cu imunodeficiențe primare umorale tratat: 5.075 lei; ... i) cost mediu/copil testat pentru hepatită cronică: 313 lei; ... j) cost mediu/copil tratat pentru hepatită cronică: 3.567 lei. ... 3) indicatori de rezultat: ... a) creșterea numărului de copii investigați în centrele regionale pentru astm bronșic cu 10%; ... b) creșterea numărului de copii investigați în centrele regionale pentru malabsorbție cu 10%; ... c) creșterea numărului de copii cu mucoviscidoză diagnosticați precoce cu 10%; ... d) includerea în tratamentul de supleere a funcției
NORME TEHNICE din 30 decembrie 2010 (**actualizate**) de realizare a programelor naţionale de sănătate pentru anii 2011 şi 2012*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/239419_a_240748]
-
testat pentru hepatită cronică: 313 lei; ... j) cost mediu/copil tratat pentru hepatită cronică: 3.567 lei. ... 3) indicatori de rezultat: ... a) creșterea numărului de copii investigați în centrele regionale pentru astm bronșic cu 10%; ... b) creșterea numărului de copii investigați în centrele regionale pentru malabsorbție cu 10%; ... c) creșterea numărului de copii cu mucoviscidoză diagnosticați precoce cu 10%; ... d) includerea în tratamentul de supleere a funcției imune a 80% din copiii depistați cu imunodeficiență primară; ... e) creșterea numărului de copii
NORME TEHNICE din 30 decembrie 2010 (**actualizate**) de realizare a programelor naţionale de sănătate pentru anii 2011 şi 2012*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/239419_a_240748]
-
5000/an; ... 2) indicatori de eficiență - anual: ... a) cost mediu/activitate, ca raport între cheltuielile efective din anul respectiv și suma activităților desfășurate în anul respectiv: 2900 lei. ... 3) indicatori de rezultat - anual: indice de confirmare etiologică a bolilor transmisibile investigate în conformitate cu obiectivele programului*): 70% ... ---------- Notă: *) indice de confirmare etiologică a bolilor transmisibile investigate în conformitate cu obiectivele programului (nr. cazuri de BT cu confirmare etiologică al căror cost a fost suportat din program/nr. total cazuri BT investigate microbiologic în program, în
NORME TEHNICE din 30 decembrie 2010 (**actualizate**) de realizare a programelor naţionale de sănătate pentru anii 2011 şi 2012*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/239421_a_240750]
-
între cheltuielile efective din anul respectiv și suma activităților desfășurate în anul respectiv: 2900 lei. ... 3) indicatori de rezultat - anual: indice de confirmare etiologică a bolilor transmisibile investigate în conformitate cu obiectivele programului*): 70% ... ---------- Notă: *) indice de confirmare etiologică a bolilor transmisibile investigate în conformitate cu obiectivele programului (nr. cazuri de BT cu confirmare etiologică al căror cost a fost suportat din program/nr. total cazuri BT investigate microbiologic în program, în laboratorul propriu sau în alte laboratoare - CRSP/ INCDMI Cantacuzino); Unități care derulează subprogramul
NORME TEHNICE din 30 decembrie 2010 (**actualizate**) de realizare a programelor naţionale de sănătate pentru anii 2011 şi 2012*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/239421_a_240750]
-
etiologică a bolilor transmisibile investigate în conformitate cu obiectivele programului*): 70% ... ---------- Notă: *) indice de confirmare etiologică a bolilor transmisibile investigate în conformitate cu obiectivele programului (nr. cazuri de BT cu confirmare etiologică al căror cost a fost suportat din program/nr. total cazuri BT investigate microbiologic în program, în laboratorul propriu sau în alte laboratoare - CRSP/ INCDMI Cantacuzino); Unități care derulează subprogramul: a) Ministerul Sănătății - DSPCSP ... b) Institutul Național de Sănătate Publică; ... c) Direcțiile de Sănătate Publică județene și a municipiului București; ... d) Institutul Național
NORME TEHNICE din 30 decembrie 2010 (**actualizate**) de realizare a programelor naţionale de sănătate pentru anii 2011 şi 2012*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/239421_a_240750]
-
diagnostic bacteriologic și antibiogramă: 1.100 lei. ... 3) Indicatori de rezultat (anual): a) rata de incidență a infecțiilor nosocomiale depistate în sistemul sentinelă (nr. cazuri IN /100 externați, pe secții și pe tipuri de infecții): 5 %; ... b) procent cazuri IN investigate cu laboratorul (nr. cazuri investigate la 100 de cazuri IN depistate): 70 %; ... c) procent cazuri IN cu diagnostic bacteriologic și antibiogramă, din totalul cazurilor cu etiologie bacteriană identificată: 70%. ... Natura cheltuielilor: 1. Capitolul "Bunuri și servicii" a) furnituri de birou
NORME TEHNICE din 30 decembrie 2010 (**actualizate**) de realizare a programelor naţionale de sănătate pentru anii 2011 şi 2012*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/239421_a_240750]
-
de capital; ... i) coordonarea și monitorizarea activităților subprogramului. ... Indicatori de evaluare: 1) Indicatori fizici: ... a) număr de copii testați pentru astm bronșic: 3.000/an; ... b) număr de copii cu astm bronșic tratați: 3.105/an; ... c) număr de copii investigați pentru diaree cronică/sindrom de malabsorbție: 2.000/an; ... d) număr de copii cu diaree cronică/sindrom de malabsorbție/malnutriție tratați: 2.000/an; ... e) număr de copii testați pentru mucoviscidoză: 1.500/an; ... f) număr de copii tratați pentru
NORME TEHNICE din 30 decembrie 2010 (**actualizate**) de realizare a programelor naţionale de sănătate pentru anii 2011 şi 2012*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/239421_a_240750]
-
an; ... j) număr de copii tratați pentru hepatită cronică: 1.000/an; ... 2) Indicatori de eficiență: ... a) cost mediu/copil testat pentru astm bronșic: 58 lei; ... b) cost mediu/copil cu astm bronșic tratat: 336 lei; ... c) cost mediu/copil investigat pentru diaree cronică/sindrom de malabsorbție/malnutriție: 174 lei; ... d) cost mediu/copil cu diaree cronică/sindrom de malabsorbție/malnutriție tratat: 348 lei; ... e) cost mediu/copil testat pentru mucoviscidoză: 290 lei; ... f) cost mediu/copil tratat pentru mucoviscidoză: 4
NORME TEHNICE din 30 decembrie 2010 (**actualizate**) de realizare a programelor naţionale de sănătate pentru anii 2011 şi 2012*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/239421_a_240750]
-
mediu/copil cu imunodeficiențe primare umorale tratat: 5.075 lei; ... i) cost mediu/copil testat pentru hepatită cronică: 313 lei; ... j) cost mediu/copil tratat pentru hepatită cronică: 3.567 lei. ... 3) indicatori de rezultat: ... a) creșterea numărului de copii investigați în centrele regionale pentru astm bronșic cu 10%; ... b) creșterea numărului de copii investigați în centrele regionale pentru malabsorbție cu 10%; ... c) creșterea numărului de copii cu mucoviscidoză diagnosticați precoce cu 10%; ... d) includerea în tratamentul de supleere a funcției
NORME TEHNICE din 30 decembrie 2010 (**actualizate**) de realizare a programelor naţionale de sănătate pentru anii 2011 şi 2012*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/239421_a_240750]
-
testat pentru hepatită cronică: 313 lei; ... j) cost mediu/copil tratat pentru hepatită cronică: 3.567 lei. ... 3) indicatori de rezultat: ... a) creșterea numărului de copii investigați în centrele regionale pentru astm bronșic cu 10%; ... b) creșterea numărului de copii investigați în centrele regionale pentru malabsorbție cu 10%; ... c) creșterea numărului de copii cu mucoviscidoză diagnosticați precoce cu 10%; ... d) includerea în tratamentul de supleere a funcției imune a 80% din copiii depistați cu imunodeficiență primară; ... e) creșterea numărului de copii
NORME TEHNICE din 30 decembrie 2010 (**actualizate**) de realizare a programelor naţionale de sănătate pentru anii 2011 şi 2012*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/239421_a_240750]
-
5000/an; ... 2) indicatori de eficiență - anual: ... a) cost mediu/activitate, ca raport între cheltuielile efective din anul respectiv și suma activităților desfășurate în anul respectiv: 2900 lei. ... 3) indicatori de rezultat - anual: indice de confirmare etiologică a bolilor transmisibile investigate în conformitate cu obiectivele programului*): 70% ... ---------- Notă: *) indice de confirmare etiologică a bolilor transmisibile investigate în conformitate cu obiectivele programului (nr. cazuri de BT cu confirmare etiologică al căror cost a fost suportat din program/nr. total cazuri BT investigate microbiologic în program, în
NORME TEHNICE din 30 decembrie 2010 (*actualizate*) de realizare a programelor naţionale de sănătate pentru anii 2011 şi 2012**). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/239478_a_240807]
-
între cheltuielile efective din anul respectiv și suma activităților desfășurate în anul respectiv: 2900 lei. ... 3) indicatori de rezultat - anual: indice de confirmare etiologică a bolilor transmisibile investigate în conformitate cu obiectivele programului*): 70% ... ---------- Notă: *) indice de confirmare etiologică a bolilor transmisibile investigate în conformitate cu obiectivele programului (nr. cazuri de BT cu confirmare etiologică al căror cost a fost suportat din program/nr. total cazuri BT investigate microbiologic în program, în laboratorul propriu sau în alte laboratoare - CRSP/ INCDMI Cantacuzino); Unități care derulează subprogramul
NORME TEHNICE din 30 decembrie 2010 (*actualizate*) de realizare a programelor naţionale de sănătate pentru anii 2011 şi 2012**). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/239478_a_240807]
-
etiologică a bolilor transmisibile investigate în conformitate cu obiectivele programului*): 70% ... ---------- Notă: *) indice de confirmare etiologică a bolilor transmisibile investigate în conformitate cu obiectivele programului (nr. cazuri de BT cu confirmare etiologică al căror cost a fost suportat din program/nr. total cazuri BT investigate microbiologic în program, în laboratorul propriu sau în alte laboratoare - CRSP/ INCDMI Cantacuzino); Unități care derulează subprogramul: a) Ministerul Sănătății - DSPCSP ... b) Institutul Național de Sănătate Publică; ... c) Direcțiile de Sănătate Publică județene și a municipiului București; ... d) Institutul Național
NORME TEHNICE din 30 decembrie 2010 (*actualizate*) de realizare a programelor naţionale de sănătate pentru anii 2011 şi 2012**). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/239478_a_240807]
-
diagnostic bacteriologic și antibiogramă: 1.100 lei. ... 3) Indicatori de rezultat (anual): a) rata de incidență a infecțiilor nosocomiale depistate în sistemul sentinelă (nr. cazuri IN /100 externați, pe secții și pe tipuri de infecții): 5 %; ... b) procent cazuri IN investigate cu laboratorul (nr. cazuri investigate la 100 de cazuri IN depistate): 70 %; ... c) procent cazuri IN cu diagnostic bacteriologic și antibiogramă, din totalul cazurilor cu etiologie bacteriană identificată: 70%. ... Natura cheltuielilor: 1. Capitolul "Bunuri și servicii" a) furnituri de birou
NORME TEHNICE din 30 decembrie 2010 (*actualizate*) de realizare a programelor naţionale de sănătate pentru anii 2011 şi 2012**). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/239478_a_240807]
-
de capital; ... i) coordonarea și monitorizarea activităților subprogramului. ... Indicatori de evaluare: 1) Indicatori fizici: ... a) număr de copii testați pentru astm bronșic: 3.000/an; ... b) număr de copii cu astm bronșic tratați: 3.105/an; ... c) număr de copii investigați pentru diaree cronică/sindrom de malabsorbție: 2.000/an; ... d) număr de copii cu diaree cronică/sindrom de malabsorbție/malnutriție tratați: 2.000/an; ... e) număr de copii testați pentru mucoviscidoză: 1.500/an; ... f) număr de copii tratați pentru
NORME TEHNICE din 30 decembrie 2010 (*actualizate*) de realizare a programelor naţionale de sănătate pentru anii 2011 şi 2012**). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/239478_a_240807]