15,206 matches
-
caracteristice ei, găsim pe Padus avium, alături de Matteucia strutiopteris, Stellaria nemorum, Geranium phaeum, Stachys sylvatica, Carex brizoides și altele. În identificarea acestui habitat pe teren sunt importante, pe lângă combinațiile fitosociologice: - caracteristicile majore ale stațiunii: văile râurilor de la câmpie până în etajul montan mijlociu (al fagului); - fizionomia de ansamblu a covorului vegetal: pădure-galerie / ripariană / zăvoi; - edificarea stratului arborilor de următoarele specii (în ordinea relativă, descrescătoare a altitudinilor): arin alb - arin negru - frasin - salcie (S. alba, S. fragilis) - sălcii + plop
PLAN DE MANAGEMENT din 27 martie 2025 () [Corola-llms4eu/Law/296511]
-
cu Polygonum - Lycopus. 9. Descrierea generală a tipului de habitat Cf. manualului EUR 28, habitatul este divizat în 3 subtipuri (Palearctic): - 44.3: Alno-Padion - păduri de luncă de Fraxinus excelsior și Alnus glutinosa din lungul cursurilor de apă din zona de câmpie și etajul colinar din Europa temperată și boreală. - 44.2: Alnion incanae - păduri de luncă de Alnus incana din lungul râurilor montane și submontane din Alpi și Apeninii de nord. - 44.13: Salicion albae - galerii arborescente formate din exemplare înalte de Salix
PLAN DE MANAGEMENT din 27 martie 2025 () [Corola-llms4eu/Law/296511]
-
lungul râurilor montane și submontane din Alpi și Apeninii de nord. - 44.13: Salicion albae - galerii arborescente formate din exemplare înalte de Salix alba, S. fragilis și Populus nigra de-a lungul râurilor medio-europene, în etajul submontan, colinar și zona de câmpie. Manualele european și românesc de interpretare (EUR 28, p. 115; GAFTA & MOUNTFORD, 2008, p. 70) propun așadar o accepțiune mai largă decât Tipologia Palearctic PHYSIS 2001 (DEVILLERS et al., 2001), prin includerea și a sălcetelor-galerie din zona de câmpie, precum
PLAN DE MANAGEMENT din 27 martie 2025 () [Corola-llms4eu/Law/296511]
-
de câmpie. Manualele european și românesc de interpretare (EUR 28, p. 115; GAFTA & MOUNTFORD, 2008, p. 70) propun așadar o accepțiune mai largă decât Tipologia Palearctic PHYSIS 2001 (DEVILLERS et al., 2001), prin includerea și a sălcetelor-galerie din zona de câmpie, precum și a plopului negru între speciile- diagnostic. Unitatea EUNIS G1.1 (Riparian and gallery woodland, with dominant Alnus, Betula, Populus or Salix), din care fac parte subtipurile 44.13 și 44.2, cuprinde doar cenozele edificate de sălciile cu frunze mici/înguste (Salix
PLAN DE MANAGEMENT din 27 martie 2025 () [Corola-llms4eu/Law/296511]
-
Geum; - 7532 - Gârnițet cu Poa - Carex praecox. 9. Descrierea generală a tipului de habitat Păduri subcontinentale xero-termofile de Quercus cerris, Q. petraea sau Q. frainetto și alte specii de stejari caducifoliați, local păduri de Q. pedunculiflora sau Q. virgiliana, din Câmpia Panonică, dealurile și câmpiile din vestul și sudul României, zonele deluroase din nordul Balcanilor și din etajul supra-mediteranean al nord-estului Greciei continentale, din Anatolia supra-mediteraneană și munții de mică înălțime cu Acer tataricum. Sunt distribuite în general la altitudini cuprinse
PLAN DE MANAGEMENT din 27 martie 2025 () [Corola-llms4eu/Law/296511]
-
Poa - Carex praecox. 9. Descrierea generală a tipului de habitat Păduri subcontinentale xero-termofile de Quercus cerris, Q. petraea sau Q. frainetto și alte specii de stejari caducifoliați, local păduri de Q. pedunculiflora sau Q. virgiliana, din Câmpia Panonică, dealurile și câmpiile din vestul și sudul României, zonele deluroase din nordul Balcanilor și din etajul supra-mediteranean al nord-estului Greciei continentale, din Anatolia supra-mediteraneană și munții de mică înălțime cu Acer tataricum. Sunt distribuite în general la altitudini cuprinse între 250 și 600
PLAN DE MANAGEMENT din 27 martie 2025 () [Corola-llms4eu/Law/296511]
-
A., RUPRECHT, E., VINZYE, E., 2009. Aggressively spreading exotic plant species in Romania, 50-66 și în Rakosy, L., Momeu, L., (eds.) Neobiota din Romania, 2009, Presa Univ. Clujeana, Cluj-Napoca KARACSONYI C., 1980 - Cercetări asupra florei și vegetației terenurilor mlăștinoase din Câmpia Nirului, Stud. Și Comunic. Muz. Satu Mare, 5-6, 597-608 KARACSONYI CAROL, Vegetația plaurului de la Săcueni (jud. Bihor), Studii și Cercetări de Biologie, Seria Biologie Vegetală, tomul 34, nr. 1, București, 1982 KARACSONYI C., 2011 - Flora și vegetația Dealurilor Tășnadului
PLAN DE MANAGEMENT din 27 martie 2025 () [Corola-llms4eu/Law/296511]
-
Bob” Cluj-Napoca Brădău Cristina Diana Liceul Teoretic „Aurel Lazăr” Oradea Burcea Nela Colegiul Național „Gheorghe Șincai” București Burnete Eleonora Școala Gimnazială „Sfântul Andrei” Mangalia Capșa Doina Colegiul National Pedagogic „Ștefan cel Mare" Bacău Chiș Fineas Ioan Liceul Teoretic „Pavel Dan” Câmpia Turzii Chiș Paula Colegiul National „George Barițiu” Cluj-Napoca Cîmpean Maria Cornelia Colegiul Național „Gheorghe Șincai” Cluj-Napoca Citrea Luminița Inspectoratul Școlar Județean Bihor/Colegiul Național „Emanuil Gojdu” Oradea Cojocnean Mihaela Colegiul Național „Alexandru Papiu Ilarian” Târgu Mureș Cosovanu Ilie Liceul Tehnologic „Tomșa
ANEXE din 20 martie 2025 () [Corola-llms4eu/Law/296594]
-
Nanu Simona și Plesa Lucian, județul Dâmbovița sunt situate în (FC - 100%). În urma cartărilor staționale a fost identificate 1 tip de sol cu două subtipuri : Alosol tipic - 71 %; Alosol stagnic - 29 %; Au fost identificate 3 tipuri de stațiuni: 8.3.1.2. - Câmpie forestieră Bm, podzolit profund - ocupă 57 % din suprafață; 8.3.3.3. - Câmpie forestieră de stejaret, Bm, podzolit puternic pseudogleizat de depresiune largă, edafic mijlociu - ocupă 29 % din suprafață; 8.4.3.0. - Câmpie forestieră de șleau Bs, brun roșcat edafic mare - ocupă 14 % din suprafață
AMENAJAMENTUL SILVIC din 2 februarie 2024 () [Corola-llms4eu/Law/297127]
-
FC - 100%). În urma cartărilor staționale a fost identificate 1 tip de sol cu două subtipuri : Alosol tipic - 71 %; Alosol stagnic - 29 %; Au fost identificate 3 tipuri de stațiuni: 8.3.1.2. - Câmpie forestieră Bm, podzolit profund - ocupă 57 % din suprafață; 8.3.3.3. - Câmpie forestieră de stejaret, Bm, podzolit puternic pseudogleizat de depresiune largă, edafic mijlociu - ocupă 29 % din suprafață; 8.4.3.0. - Câmpie forestieră de șleau Bs, brun roșcat edafic mare - ocupă 14 % din suprafață; Din punct de vedere al bonității pe 14 % din suprafață
AMENAJAMENTUL SILVIC din 2 februarie 2024 () [Corola-llms4eu/Law/297127]
-
71 %; Alosol stagnic - 29 %; Au fost identificate 3 tipuri de stațiuni: 8.3.1.2. - Câmpie forestieră Bm, podzolit profund - ocupă 57 % din suprafață; 8.3.3.3. - Câmpie forestieră de stejaret, Bm, podzolit puternic pseudogleizat de depresiune largă, edafic mijlociu - ocupă 29 % din suprafață; 8.4.3.0. - Câmpie forestieră de șleau Bs, brun roșcat edafic mare - ocupă 14 % din suprafață; Din punct de vedere al bonității pe 14 % din suprafață se găsesc stațiuni de bonitate superioară și 86 % stațiuni de bonitate mijlocie. Au fost identificate 3 tipuri de
AMENAJAMENTUL SILVIC din 2 februarie 2024 () [Corola-llms4eu/Law/297127]
-
brun roșcat edafic mare - ocupă 14 % din suprafață; Din punct de vedere al bonității pe 14 % din suprafață se găsesc stațiuni de bonitate superioară și 86 % stațiuni de bonitate mijlocie. Au fost identificate 3 tipuri de pădure: 611.1. - stejaret de câmpie înaltă (s) 14 %; 611.2. - stejaret de câmpie de divagație (m) 29 %; 622.3. - stejareto-șleau de câmpie de productivitate mijlocie (m) 57 %; Caracterul actual al tipurilor de pădure identificate s-a stabilit în funcție de structura și starea arboretelor, ținându-se seama
AMENAJAMENTUL SILVIC din 2 februarie 2024 () [Corola-llms4eu/Law/297127]
-
suprafață; Din punct de vedere al bonității pe 14 % din suprafață se găsesc stațiuni de bonitate superioară și 86 % stațiuni de bonitate mijlocie. Au fost identificate 3 tipuri de pădure: 611.1. - stejaret de câmpie înaltă (s) 14 %; 611.2. - stejaret de câmpie de divagație (m) 29 %; 622.3. - stejareto-șleau de câmpie de productivitate mijlocie (m) 57 %; Caracterul actual al tipurilor de pădure identificate s-a stabilit în funcție de structura și starea arboretelor, ținându-se seama de modificările în raport cu tipul fundamental
AMENAJAMENTUL SILVIC din 2 februarie 2024 () [Corola-llms4eu/Law/297127]
-
14 % din suprafață se găsesc stațiuni de bonitate superioară și 86 % stațiuni de bonitate mijlocie. Au fost identificate 3 tipuri de pădure: 611.1. - stejaret de câmpie înaltă (s) 14 %; 611.2. - stejaret de câmpie de divagație (m) 29 %; 622.3. - stejareto-șleau de câmpie de productivitate mijlocie (m) 57 %; Caracterul actual al tipurilor de pădure identificate s-a stabilit în funcție de structura și starea arboretelor, ținându-se seama de modificările în raport cu tipul fundamental. După caracterul actual al tipurilor de pădure situația
AMENAJAMENTUL SILVIC din 2 februarie 2024 () [Corola-llms4eu/Law/297127]
-
Cornățelu. Suprafața fondului forestier proprietate privată, situată pe raza teritorială a Ocolului Silvic Răcari, județul Dâmbovița este de 104,88 ha. Suprafața determinată la actuala amenajare de 104,88 ha este conform cvc Din punct de vedere fitoclimatic pădurile respective situate în câmpie forestieră ( FC - 100%). Vecinătăți, limite, hotare Limitele unității de producție sunt artificiale. Denumirea acestor limite, natura lor precum și amplasarea acestora în teren sunt redate în următorul tabel: Tabelul 1.2.1. Puncte Cardinale Vecinătăți Limite Felul Denumirea Nord Terenuri agricole artificiala
AMENAJAMENTUL SILVIC din 2 februarie 2024 () [Corola-llms4eu/Law/297127]
-
și tipurile de păduri întâlnite pe teritoriul analizat. Elemente privind cadrul natural, specifice unității de producție Geologie Substratul litologic este constituit din: – depozite de loess; ... – depozite aluviale tinere (pietrișuri și nisipuri aluviale). ... Geomorfologie Teritoriul unității de producție este situat în Câmpia Română, la est de râul Argeș, între râul Dâmbovița și pârâul Colentina, în zona comunei Cornățelu. Altitudinea este constantă pe toată întinderea unități de producție, fiind de 170 m. Terenul este plan cu unele depresiuni care nu influențează vegetația Formele
AMENAJAMENTUL SILVIC din 2 februarie 2024 () [Corola-llms4eu/Law/297127]
-
de râul Argeș, între râul Dâmbovița și pârâul Colentina, în zona comunei Cornățelu. Altitudinea este constantă pe toată întinderea unități de producție, fiind de 170 m. Terenul este plan cu unele depresiuni care nu influențează vegetația Formele geomorfologice întâlnite sunt: câmpia de subsidenta dezvoltată pe materiale luto- argiloase. Altitudinea minima este de 110 m (ua 18), cea maxima 260 m (ua 64 B). Configurația terenului este plană. Diferențele de nivel sunt mici, iar acestea nu influențează regimul de umiditate al solului
AMENAJAMENTUL SILVIC din 2 februarie 2024 () [Corola-llms4eu/Law/297127]
-
de producție I Cornățelu, suprafața ocupată de acestea precum și categoriile de bonitate în care se încadrează. Tabelul 4.4.1.1. Nr. Crt Tipul de stațiune Suprafața Categoria de bonitate (ha) Tipuri și subtipuri de sol Cod Diagnoza Ha % Super Mijl. Inf. Câmpie forestieră (FC) 1 8.3.1.2 Câmpie forestieră Bm, podzolit profund 59,74 57 59,74 2301 2 8.3.3.3 Câmpie forestieră de stejaret, Bm, podzolit puternic pseudogleizat de depresiune largă, edafic mijlociu 29,90 29 29,90 2305 3 8.4.3.0 Câmpie forestieră de sleau Bs, brun
AMENAJAMENTUL SILVIC din 2 februarie 2024 () [Corola-llms4eu/Law/297127]
-
ocupată de acestea precum și categoriile de bonitate în care se încadrează. Tabelul 4.4.1.1. Nr. Crt Tipul de stațiune Suprafața Categoria de bonitate (ha) Tipuri și subtipuri de sol Cod Diagnoza Ha % Super Mijl. Inf. Câmpie forestieră (FC) 1 8.3.1.2 Câmpie forestieră Bm, podzolit profund 59,74 57 59,74 2301 2 8.3.3.3 Câmpie forestieră de stejaret, Bm, podzolit puternic pseudogleizat de depresiune largă, edafic mijlociu 29,90 29 29,90 2305 3 8.4.3.0 Câmpie forestieră de sleau Bs, brun roșcat edafic 14,99 14 14,99
AMENAJAMENTUL SILVIC din 2 februarie 2024 () [Corola-llms4eu/Law/297127]
-
încadrează. Tabelul 4.4.1.1. Nr. Crt Tipul de stațiune Suprafața Categoria de bonitate (ha) Tipuri și subtipuri de sol Cod Diagnoza Ha % Super Mijl. Inf. Câmpie forestieră (FC) 1 8.3.1.2 Câmpie forestieră Bm, podzolit profund 59,74 57 59,74 2301 2 8.3.3.3 Câmpie forestieră de stejaret, Bm, podzolit puternic pseudogleizat de depresiune largă, edafic mijlociu 29,90 29 29,90 2305 3 8.4.3.0 Câmpie forestieră de sleau Bs, brun roșcat edafic 14,99 14 14,99 2301 Total FC 104,63 100 14,99 89,64 TOTAL U.P. Ha 104,63
AMENAJAMENTUL SILVIC din 2 februarie 2024 () [Corola-llms4eu/Law/297127]
-
Diagnoza Ha % Super Mijl. Inf. Câmpie forestieră (FC) 1 8.3.1.2 Câmpie forestieră Bm, podzolit profund 59,74 57 59,74 2301 2 8.3.3.3 Câmpie forestieră de stejaret, Bm, podzolit puternic pseudogleizat de depresiune largă, edafic mijlociu 29,90 29 29,90 2305 3 8.4.3.0 Câmpie forestieră de sleau Bs, brun roșcat edafic 14,99 14 14,99 2301 Total FC 104,63 100 14,99 89,64 TOTAL U.P. Ha 104,63 14,99 89,64 % 100 14 86 Teritoriul unității de producție se află în etajul Cîmpie forestieră (FC) - 100%. După cum
AMENAJAMENTUL SILVIC din 2 februarie 2024 () [Corola-llms4eu/Law/297127]
-
TOTAL U.P. Ha 104,63 14,99 89,64 % 100 14 86 Teritoriul unității de producție se află în etajul Cîmpie forestieră (FC) - 100%. După cum se observă din tabelul de mai sus s-au identificat 3 tipuri de stațiuni și anume : 8.3.1.2. - Câmpie forestieră Bm, podzolit podzolit profund - ocupă 57 % din suprafață; 8.3.3.3. - Câmpie forestieră de stejaret, Bm, podzolit puternic pseudogleizat de depresiune largă, edafic mijlociu - ocupă 29 % din suprafață; 8.4.3.0. - Câmpie forestieră de șleau Bs, brun roșcat edafic marepodzolit - pseudogleizat - ocupă 91
AMENAJAMENTUL SILVIC din 2 februarie 2024 () [Corola-llms4eu/Law/297127]
-
de producție se află în etajul Cîmpie forestieră (FC) - 100%. După cum se observă din tabelul de mai sus s-au identificat 3 tipuri de stațiuni și anume : 8.3.1.2. - Câmpie forestieră Bm, podzolit podzolit profund - ocupă 57 % din suprafață; 8.3.3.3. - Câmpie forestieră de stejaret, Bm, podzolit puternic pseudogleizat de depresiune largă, edafic mijlociu - ocupă 29 % din suprafață; 8.4.3.0. - Câmpie forestieră de șleau Bs, brun roșcat edafic marepodzolit - pseudogleizat - ocupă 91 % din suprafață; Din punct de vedere al bonității 14 % din suprafață
AMENAJAMENTUL SILVIC din 2 februarie 2024 () [Corola-llms4eu/Law/297127]
-
sus s-au identificat 3 tipuri de stațiuni și anume : 8.3.1.2. - Câmpie forestieră Bm, podzolit podzolit profund - ocupă 57 % din suprafață; 8.3.3.3. - Câmpie forestieră de stejaret, Bm, podzolit puternic pseudogleizat de depresiune largă, edafic mijlociu - ocupă 29 % din suprafață; 8.4.3.0. - Câmpie forestieră de șleau Bs, brun roșcat edafic marepodzolit - pseudogleizat - ocupă 91 % din suprafață; Din punct de vedere al bonității 14 % din suprafață este ocupată de stațiuni de bonitate superioară și 86% de stațiuni de bonitate mijlocie. Lista unităților amenajistice pe
AMENAJAMENTUL SILVIC din 2 februarie 2024 () [Corola-llms4eu/Law/297127]
-
identificate în cadrul unității de producție I Cornățelu sunt prezentate în tabelul 4.5.1.1. Tabelul 4.5.1.1 Nr. Tipul de stațiune Tipul de pădure Suprafața Productivitatea naturală crt. Codul Diagnoza ha % Sup. (ha) Mij. (ha) Inf. (ha) 1 8.3.1.2 622.3 Stejăreto-șleau de câmpie de productivitate mijlocie (m) 59,74 57 59,74 2 8.3.3.3 611.1 Stejaret de câmpie înaltă (s) 14,99 14 14,99 3 8.4.3.0 611.2 Stejaret de câmpie de divagație (m) 29,90 29 29,90 TOTAL Ha 104,63 100 14,99 89,64 0 % 100 14 86
AMENAJAMENTUL SILVIC din 2 februarie 2024 () [Corola-llms4eu/Law/297127]