6,927 matches
-
medicamentos, pacientul beneficiază de concediu medical conformi legii. Lipsa răspunsului terapeutic și apariția complicațiilor (HDS, stenoza pilorică, denutriția) recomandă pacientul pentru intervenției chirurgicală. B. Tumorile gastrice Pot fi benigne: polipul, leiomiomul, leiomioblastul. Diagnosticate endoscopic, radiologic și prin biopsie, beneficiază de cură chirurgicală. Capacitatea de muncă se va aprecia în funcție de rezultatele terapeutice, de starea de nutriție și de complicații, conform criteriilor cuprinse în capitolul Suferințele stomacului operat. - sau maligne: adenocarcinomul, limfomul, carcinoidul. Diagnosticate prin endoscopie, examen radiologic și biopsie, pot beneficia de
ANEXĂ din 23 februarie 2011 la Hotărârea Guvernului nr. 155/2011 privind criteriile şi normele de diagnostic clinic, diagnostic funcţional şi de evaluare a capacităţii de muncă pe baza cărora se face încadrarea în gradele I, II şi III de invaliditate. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/232814_a_234143]
-
chirurgicală. Capacitatea de muncă se va aprecia în funcție de rezultatele terapeutice, de starea de nutriție și de complicații, conform criteriilor cuprinse în capitolul Suferințele stomacului operat. - sau maligne: adenocarcinomul, limfomul, carcinoidul. Diagnosticate prin endoscopie, examen radiologic și biopsie, pot beneficia de cură chirurgicală și de tratament oncologic. Capacitatea de muncă se va aprecia conform criteriilor pentru afecțiuni neoplazice. Stomacul operat Suferințele stomacului operat instalate precoce, până în 4 săptămâni post-operator (sindrom diareic, hemoragie, fistulă, pancreatită, stenoza gurii de anastomoză) beneficiază de tratament în
ANEXĂ din 23 februarie 2011 la Hotărârea Guvernului nr. 155/2011 privind criteriile şi normele de diagnostic clinic, diagnostic funcţional şi de evaluare a capacităţii de muncă pe baza cărora se face încadrarea în gradele I, II şi III de invaliditate. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/232814_a_234143]
-
Judecătorești și Casa Asigurărilor de Sănătate a Ministerului Transporturilor, Construcțiilor și Turismului; ... b) norme - normele metodologice de aplicare a contractului-cadru; ... c) Fond - Fondul național unic de asigurări sociale de sănătate; ... d) serviciu medical - caz - totalitatea serviciilor acordate unui asigurat pentru o cură de servicii de recuperare-reabilitare a sănătății în ambulatoriu, respectiv totalitatea serviciilor pentru o cură de servicii de acupunctură; ... e) dispozitive medicale - dispozitivele medicale destinate recuperării unor deficiențe organice sau funcționale în ambulatoriu. ... (2) Definițiile care pot exista în alte acte
HOTĂRÂRE nr. 1.389 din 28 decembrie 2010 (*actualizată*) pentru aprobarea Contractului-cadru privind condiţiile acordării asistenţei medicale în cadrul sistemului de asigurări sociale de sănătate pentru anii 2011-2012. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/232614_a_233943]
-
metodologice de aplicare a contractului-cadru; ... c) Fond - Fondul național unic de asigurări sociale de sănătate; ... d) serviciu medical - caz - totalitatea serviciilor acordate unui asigurat pentru o cură de servicii de recuperare-reabilitare a sănătății în ambulatoriu, respectiv totalitatea serviciilor pentru o cură de servicii de acupunctură; ... e) dispozitive medicale - dispozitivele medicale destinate recuperării unor deficiențe organice sau funcționale în ambulatoriu. ... (2) Definițiile care pot exista în alte acte normative și care sunt diferite de cele prevăzute la alin. (1) nu se aplică
HOTĂRÂRE nr. 1.389 din 28 decembrie 2010 (*actualizată*) pentru aprobarea Contractului-cadru privind condiţiile acordării asistenţei medicale în cadrul sistemului de asigurări sociale de sănătate pentru anii 2011-2012. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/232614_a_233943]
-
Judecătorești și Casa Asigurărilor de Sănătate a Ministerului Transporturilor, Construcțiilor și Turismului; ... b) norme - normele metodologice de aplicare a contractului-cadru; ... c) Fond - Fondul național unic de asigurări sociale de sănătate; ... d) serviciu medical - caz - totalitatea serviciilor acordate unui asigurat pentru o cură de servicii de recuperare-reabilitare a sănătății în ambulatoriu, respectiv totalitatea serviciilor pentru o cură de servicii de acupunctură; ... e) dispozitive medicale - dispozitivele medicale destinate recuperării unor deficiențe organice sau funcționale în ambulatoriu. ... (2) Definițiile care pot exista în alte acte
CONTRACT-CADRU din 28 decembrie 2010 (*actualizat*) privind condiţiile acordării asistenţei medicale în cadrul sistemului de asigurări sociale de sănătate pentru anii 2011-2012. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/232615_a_233944]
-
metodologice de aplicare a contractului-cadru; ... c) Fond - Fondul național unic de asigurări sociale de sănătate; ... d) serviciu medical - caz - totalitatea serviciilor acordate unui asigurat pentru o cură de servicii de recuperare-reabilitare a sănătății în ambulatoriu, respectiv totalitatea serviciilor pentru o cură de servicii de acupunctură; ... e) dispozitive medicale - dispozitivele medicale destinate recuperării unor deficiențe organice sau funcționale în ambulatoriu. ... (2) Definițiile care pot exista în alte acte normative și care sunt diferite de cele prevăzute la alin. (1) nu se aplică
CONTRACT-CADRU din 28 decembrie 2010 (*actualizat*) privind condiţiile acordării asistenţei medicale în cadrul sistemului de asigurări sociale de sănătate pentru anii 2011-2012. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/232615_a_233944]
-
Judecătorești și Casa Asigurărilor de Sănătate a Ministerului Transporturilor, Construcțiilor și Turismului; ... b) norme - normele metodologice de aplicare a contractului-cadru; ... c) Fond - Fondul național unic de asigurări sociale de sănătate; ... d) serviciu medical - caz - totalitatea serviciilor acordate unui asigurat pentru o cură de servicii de recuperare-reabilitare a sănătății în ambulatoriu, respectiv totalitatea serviciilor pentru o cură de servicii de acupunctură; ... e) dispozitive medicale - dispozitivele medicale destinate recuperării unor deficiențe organice sau funcționale în ambulatoriu. ... (2) Definițiile care pot exista în alte acte
HOTĂRÂRE nr. 1.389 din 28 decembrie 2010 (*actualizată*) pentru aprobarea Contractului-cadru privind condiţiile acordării asistenţei medicale în cadrul sistemului de asigurări sociale de sănătate pentru anii 2011-2012. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/232612_a_233941]
-
metodologice de aplicare a contractului-cadru; ... c) Fond - Fondul național unic de asigurări sociale de sănătate; ... d) serviciu medical - caz - totalitatea serviciilor acordate unui asigurat pentru o cură de servicii de recuperare-reabilitare a sănătății în ambulatoriu, respectiv totalitatea serviciilor pentru o cură de servicii de acupunctură; ... e) dispozitive medicale - dispozitivele medicale destinate recuperării unor deficiențe organice sau funcționale în ambulatoriu. ... (2) Definițiile care pot exista în alte acte normative și care sunt diferite de cele prevăzute la alin. (1) nu se aplică
HOTĂRÂRE nr. 1.389 din 28 decembrie 2010 (*actualizată*) pentru aprobarea Contractului-cadru privind condiţiile acordării asistenţei medicale în cadrul sistemului de asigurări sociale de sănătate pentru anii 2011-2012. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/232612_a_233941]
-
Judecătorești și Casa Asigurărilor de Sănătate a Ministerului Transporturilor, Construcțiilor și Turismului; ... b) norme - normele metodologice de aplicare a contractului-cadru; ... c) Fond - Fondul național unic de asigurări sociale de sănătate; ... d) serviciu medical - caz - totalitatea serviciilor acordate unui asigurat pentru o cură de servicii de recuperare-reabilitare a sănătății în ambulatoriu, respectiv totalitatea serviciilor pentru o cură de servicii de acupunctură; ... e) dispozitive medicale - dispozitivele medicale destinate recuperării unor deficiențe organice sau funcționale în ambulatoriu. ... (2) Definițiile care pot exista în alte acte
CONTRACT-CADRU din 28 decembrie 2010 (*actualizat*) privind condiţiile acordării asistenţei medicale în cadrul sistemului de asigurări sociale de sănătate pentru anii 2011-2012. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/232613_a_233942]
-
metodologice de aplicare a contractului-cadru; ... c) Fond - Fondul național unic de asigurări sociale de sănătate; ... d) serviciu medical - caz - totalitatea serviciilor acordate unui asigurat pentru o cură de servicii de recuperare-reabilitare a sănătății în ambulatoriu, respectiv totalitatea serviciilor pentru o cură de servicii de acupunctură; ... e) dispozitive medicale - dispozitivele medicale destinate recuperării unor deficiențe organice sau funcționale în ambulatoriu. ... (2) Definițiile care pot exista în alte acte normative și care sunt diferite de cele prevăzute la alin. (1) nu se aplică
CONTRACT-CADRU din 28 decembrie 2010 (*actualizat*) privind condiţiile acordării asistenţei medicale în cadrul sistemului de asigurări sociale de sănătate pentru anii 2011-2012. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/232613_a_233942]
-
cel puțin 0.8g/kg corp. În lipsa acestui aport este indicată terapia parenterală totală. [Grad D] ... Recomandarea IV-5. Tratamentul malnutriției protein-energetice cu hormoni steroizi androgeni anabolizanți a) În cazuri de malnutriție severă, rezistentă la alte intervenții, poate fi administrată o cură de androgeni, timp de 3-6 luni; ... b) Androgenii trebuie administrați săptămânal sau de 2 ori pe lună; ... c) Pacienții trebuie monitorizați la intervale regulate pentru efecte adverse ale androgenilor (hirsutism, priapism, hepatotoxicitate, neoplazii hepatice sau prostatice). [Grad D] ... Recomandarea IV-6
GHID din 8 noiembrie 2010 de practică medicală pentru evaluare şi intervenţie nutriţională în boala cronica de rinichi - Anexa 3*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/232715_a_234044]
-
Malnourished Hemodialysis Patients: A 2-Year Multicenter, Prospective, Randomized Study J. Am. Soc. Nephrol., 2007; 18:2583-2591. Recomandarea IV-5. Tratamentul malnutriției protein-energetice cu hormoni steroizi androgeni anabolizanți a) În cazuri de malnutriție severă, rezistentă la alte intervenții, poate fi administrată o cură de androgeni, timp de 3-6 luni; ... b) Androgenii trebuie administrați săptămânal sau de 2 ori pe lună; ... c) Pacienții trebuie monitorizați la intervale regulate pentru efecte adverse (hirsutism, priapism, hepatotoxicitate, neoplazii hepatice sau prostatice). [Grad D] ... Comentarii Stimularea anabolismului proteic
GHID din 8 noiembrie 2010 de practică medicală pentru evaluare şi intervenţie nutriţională în boala cronica de rinichi - Anexa 3*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/232715_a_234044]
-
număr de bolnavi cu eventrații: 7.800, din care: ... b.1) 7.000 operați clasic; b.2) 800 operați laparoscopic cu dispozitive de fixare. 2) Indicatori de eficiență: ... a) cost mediu/bolnav la care s-a utilizat plasa sintetică în cura herniilor inghinale și femurale (6 - 7 x 11 - 12 cm): 100 lei; ... b) cost mediu/bolnav la care s-a utilizat plasa sintetică pentru abordul laparoscopic al herniilor inghinale și femurale (15 x 15 cm): 120 lei; ... c) cost mediu
NORME TEHNICE din 30 decembrie 2010 (**actualizate**) de realizare a programelor naţionale de sănătate pentru anii 2011 şi 2012*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/232116_a_233445]
-
lei; ... b) cost mediu/bolnav la care s-a utilizat plasa sintetică pentru abordul laparoscopic al herniilor inghinale și femurale (15 x 15 cm): 120 lei; ... c) cost mediu/bolnav la care s-a utilizat și dispozitive de fixare pentru cura laparoscopică a herniilor: 1.600 lei; ... d) cost mediu/bolnav la care s-a utilizat plasa sintetică pentru eventrație pe cale deschisă (15 x 15 cm, 15 x 20 cm, 20 x 30): 180 lei; ... e) cost mediu/bolnav la care
NORME TEHNICE din 30 decembrie 2010 (**actualizate**) de realizare a programelor naţionale de sănătate pentru anii 2011 şi 2012*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/232116_a_233445]
-
cost mediu/bolnav la care s-a utilizat plasa sintetică pentru eventrație pe cale deschisă (15 x 15 cm, 15 x 20 cm, 20 x 30): 180 lei; ... e) cost mediu/bolnav la care s-a utilizat plasa sintetică specială pentru cura laparoscopică a eventrației (15 x 15 cm, 15 x 20 cm) și a dispozitivelor de fixare: 4.000 lei ... 3) Indicatori de rezultat: ... a) reducerea duratei de spitalizare cu min. 2 zile în cazul herniilor prin folosirea PS pe cale deschisă
NORME TEHNICE din 30 decembrie 2010 (**actualizate**) de realizare a programelor naţionale de sănătate pentru anii 2011 şi 2012*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/232116_a_233445]
-
pe cale deschisă și laparoscopică; ... b) reducerea recidivelor după hernie inghinală pe cale clasică de 4 ori; ... c) reducerea duratei de spitalizare a eventrațiilor cu 2 zile; ... d) reducerea duratei de spitalizare a eventrațiilor laparoscopice cu 5 zile; ... e) reducerea recidivelor după cura deschisă a eventrațiilor cu PS cu 50%; ... f) reducerea necesarului de analgetice postoperatorii la hernii și eventrații cu 50%; ... g) reducerea perioadei de incapacitate temporară de muncă cu 7 zile la hernii și eventrații. ... Unități care derulează subprogramul: a) Spitalul
NORME TEHNICE din 30 decembrie 2010 (**actualizate**) de realizare a programelor naţionale de sănătate pentru anii 2011 şi 2012*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/232116_a_233445]
-
medulară) și excluderea cu certitudine a unui alt diagnostic etiologic (Avonex, Betaferon, Extavia, Copaxone); a.3) cu formă secundar progresivă și scor EDSS a.4) cu formă progresivă cu recăderi și scor EDSS a.5) care nu au răspuns unei cure complete și adecvate de beta-interferon (indiferent de forma farmaceutică) sau glatiramer-acetat; pacienții trebuie să fi avut cel puțin o recidivă în anul precedent în timp ce se aflau în tratament și să aibă cel puțin 9 leziuni hiperintense T2 la IRM craniană
NORME TEHNICE din 30 decembrie 2010 (**actualizate**) de realizare a programelor naţionale de sănătate pentru anii 2011 şi 2012*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/232116_a_233445]
-
număr de bolnavi cu eventrații: 7.800, din care: ... b.1) 7.000 operați clasic; b.2) 800 operați laparoscopic cu dispozitive de fixare. 2) Indicatori de eficiență: ... a) cost mediu/bolnav la care s-a utilizat plasa sintetică în cura herniilor inghinale și femurale (6 - 7 x 11 - 12 cm): 100 lei; ... b) cost mediu/bolnav la care s-a utilizat plasa sintetică pentru abordul laparoscopic al herniilor inghinale și femurale (15 x 15 cm): 120 lei; ... c) cost mediu
NORME TEHNICE din 30 decembrie 2010 (**actualizate**) de realizare a programelor naţionale de sănătate pentru anii 2011 ŞI 2012*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/232114_a_233443]
-
lei; ... b) cost mediu/bolnav la care s-a utilizat plasa sintetică pentru abordul laparoscopic al herniilor inghinale și femurale (15 x 15 cm): 120 lei; ... c) cost mediu/bolnav la care s-a utilizat și dispozitive de fixare pentru cura laparoscopică a herniilor: 1.600 lei; ... d) cost mediu/bolnav la care s-a utilizat plasa sintetică pentru eventrație pe cale deschisă (15 x 15 cm, 15 x 20 cm, 20 x 30): 180 lei; ... e) cost mediu/bolnav la care
NORME TEHNICE din 30 decembrie 2010 (**actualizate**) de realizare a programelor naţionale de sănătate pentru anii 2011 ŞI 2012*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/232114_a_233443]
-
cost mediu/bolnav la care s-a utilizat plasa sintetică pentru eventrație pe cale deschisă (15 x 15 cm, 15 x 20 cm, 20 x 30): 180 lei; ... e) cost mediu/bolnav la care s-a utilizat plasa sintetică specială pentru cura laparoscopică a eventrației (15 x 15 cm, 15 x 20 cm) și a dispozitivelor de fixare: 4.000 lei ... 3) Indicatori de rezultat: ... a) reducerea duratei de spitalizare cu min. 2 zile în cazul herniilor prin folosirea PS pe cale deschisă
NORME TEHNICE din 30 decembrie 2010 (**actualizate**) de realizare a programelor naţionale de sănătate pentru anii 2011 ŞI 2012*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/232114_a_233443]
-
pe cale deschisă și laparoscopică; ... b) reducerea recidivelor după hernie inghinală pe cale clasică de 4 ori; ... c) reducerea duratei de spitalizare a eventrațiilor cu 2 zile; ... d) reducerea duratei de spitalizare a eventrațiilor laparoscopice cu 5 zile; ... e) reducerea recidivelor după cura deschisă a eventrațiilor cu PS cu 50%; ... f) reducerea necesarului de analgetice postoperatorii la hernii și eventrații cu 50%; ... g) reducerea perioadei de incapacitate temporară de muncă cu 7 zile la hernii și eventrații. ... Unități care derulează subprogramul: a) Spitalul
NORME TEHNICE din 30 decembrie 2010 (**actualizate**) de realizare a programelor naţionale de sănătate pentru anii 2011 ŞI 2012*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/232114_a_233443]
-
medulară) și excluderea cu certitudine a unui alt diagnostic etiologic (Avonex, Betaferon, Extavia, Copaxone); a.3) cu formă secundar progresivă și scor EDSS a.4) cu formă progresivă cu recăderi și scor EDSS a.5) care nu au răspuns unei cure complete și adecvate de beta-interferon (indiferent de forma farmaceutică) sau glatiramer-acetat; pacienții trebuie să fi avut cel puțin o recidivă în anul precedent în timp ce se aflau în tratament și să aibă cel puțin 9 leziuni hiperintense T2 la IRM craniană
NORME TEHNICE din 30 decembrie 2010 (**actualizate**) de realizare a programelor naţionale de sănătate pentru anii 2011 ŞI 2012*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/232114_a_233443]
-
D: după 6 luni de tratament și, apoi, anual dacă a fost obținută normalizarea 25(OH)D și 1,25(OH)2D serice; ... g) testul la desferioxamină trebuie practicat înaintea inițierii terapiei și trebuie repetat la o lună după terminarea curei terapeutice de 3 luni pentru evaluarea eficienței. ... Recomandarea 4: [Grad C] Frecvența monitorizării anomaliilor biochimice ale metabolismului mineral și osos depinde de stadiul Bolii cronice de rinichi și de situația clinică (Tabelul IV) [1,14,17,18,19]. Frecvența monitorizării
ANEXĂ din 8 noiembrie 2010 privind recomandări de abordare a bolnavilor cu anomalii ale metabolismului mineral şi osos asociate bolii cronice de rinichi - Anexa 4*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/232716_a_234045]
-
creșterea dozelor de chelatori de fosfați: săruri de calciu în timpul meselor [16,79]. Va fi monitorizată calcemia și, dacă există tendință la hipercalcemie, este indicată reducerea calciului în dializant (1,5mmol/L sau, pentru perioade scurte - 1,25mmol/L) [16]; ● cură scurtă cu doze mici de hidroxid de aluminiu, în caz de hiperfosfatemie severă peste 7mg/dL [16]; ● întreruperea administrării derivaților vitaminei D [16,58,79]. 5. Dacă există hipercalcemie peste 9,6-10,2mg/dL*) ( 2,4-2,54mmol/L) sunt indicate
ANEXĂ din 8 noiembrie 2010 privind recomandări de abordare a bolnavilor cu anomalii ale metabolismului mineral şi osos asociate bolii cronice de rinichi - Anexa 4*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/232716_a_234045]
-
terapiei de întreținere; dacă doza de vitamină D și concentrația iPTH sunt stabile timp de 2 luni, monitorizarea iPTH poate fi efectuată trimestrial; ... d) testul la DFO trebuie practicat înaintea inițierii terapiei și trebuie repetat la 1 lună după terminarea curei de 3 luni pentru evaluarea eficienței. ... c) la bolnavi cu transplant renal ... 12 luni corespunzător stadiului BCR reziduale ---------- trim.: trimestrial. a) preferabil calciul ionic determinat direct; dacă nu este posibil, calcemia totală corectată; ... b) în prima săptămână post-transplant, fosfatemia trebuie
ANEXĂ din 8 noiembrie 2010 privind recomandări de abordare a bolnavilor cu anomalii ale metabolismului mineral şi osos asociate bolii cronice de rinichi - Anexa 4*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/232716_a_234045]