10,016 matches
-
social subscris cu ocazia constituirii instituției sau a majorării capitalului social, precum și reducerile capitalului social, efectuate potrivit prevederilor legale; 5011 - capitalul social subscris de acționarii sau asociații instituției cu ocazia constituirii acesteia sau a majorării capitalului social; 5012 - capitalul social subscris și vărsat de acționarii sau asociații instituției, precum și reducerile capitalului social efectuate potrivit prevederilor legale; 502 - fondurile cu caracter permanent (capital de dotare) puse la dispoziție sucursalelor din România ale instituțiilor al căror sediu se află în străinătate; 503 - valoarea
REGLEMENTĂRI din 22 decembrie 2005 (*actualizate*) privind directivele europene, aplicabile instituţiilor de credit**). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/190375_a_191704]
-
urmărite în continuare 9937 - Creanțe atașate 994 - Debitori din penalități pretinse 995 - Amortizarea aferentă gradului de neutilizare a mijloacelor fixe 998 - Alte conturi de evidentă 9981 - Alte valori primite 9982 - Alte valori date 9983 - Capital în devize 99831 - Capital social subscris și nevărsat în devize 99832 - Capital social subscris și vărsat în devize 99833 - Capital de dotare în devize 9984 - Prime de emisiune plătite în devize 9985 - Stocuri de natură obiectelor de inventar date în folosință 9989 - Conturi diverse de evidentă
REGLEMENTĂRI din 22 decembrie 2005 (*actualizate*) privind directivele europene, aplicabile instituţiilor de credit**). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/190375_a_191704]
-
din penalități pretinse 995 - Amortizarea aferentă gradului de neutilizare a mijloacelor fixe 998 - Alte conturi de evidentă 9981 - Alte valori primite 9982 - Alte valori date 9983 - Capital în devize 99831 - Capital social subscris și nevărsat în devize 99832 - Capital social subscris și vărsat în devize 99833 - Capital de dotare în devize 9984 - Prime de emisiune plătite în devize 9985 - Stocuri de natură obiectelor de inventar date în folosință 9989 - Conturi diverse de evidentă 999 - Contrapartida CONȚINUT: ───────── 991 - bunuri luate cu chirie
REGLEMENTĂRI din 22 decembrie 2005 (*actualizate*) privind directivele europene, aplicabile instituţiilor de credit**). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/190375_a_191704]
-
conturile 991 - 995; 9982 - valori date, înregistrate în afara bilanțului, altele decât cele cuprinse în conturile 991 - 995; 99831 - capitalul social în devize subscris de acționarii sau asociații instituției cu ocazia constituirii acesteia sau a majorării capitalului social; 99832 - capitalul social subscris și vărsat în devize de acționarii sau asociații instituției; 99833 - fondurile în devize cu caracter permanent (capital de dotare) puse la dispoziție sucursalelor din România ale instituțiilor străine; 9984 - valoarea primelor de emisiune plătite în devize; 9985 - stocuri de natură
REGLEMENTĂRI din 22 decembrie 2005 (*actualizate*) privind directivele europene, aplicabile instituţiilor de credit**). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/190375_a_191704]
-
nr. 546 din 10 august 2007. Situația fluxurilor de trezorerie din Cap. 7 a fost modificată de pct. 1 din anexă la ORDINUL nr. 11 din 4 iulie 2007 , publicat în MONITORUL OFICIAL nr. 546 din 10 august 2007. Capital subscris Prime de capital Rezerve legale Rezervă de întrajutorare Alte rezerve Pierdere neacoperita Șold creditor Șold debitor Șold creditor Șold debitor Șold creditor Șold debitor Șold creditor Șold debitor Notă: Prezentările cifrice, potrivit exemplului de mai sus, trebuie însoțite de informații
REGLEMENTĂRI din 22 decembrie 2005 (*actualizate*) privind directivele europene, aplicabile instituţiilor de credit**). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/190375_a_191704]
-
de lit. c) a pct. 62 din anexă la ORDINUL nr. 11 din 4 iulie 2007 , publicat în MONITORUL OFICIAL nr. 546 din 10 august 2007. NOTĂ 6 ACȚIUNI PROPRII ȘI OBLIGAȚIUNI EMISE Se vor prezenta următoarele informații: - Capital social subscris; - Numărul și valoarea totală a fiecărui tip de acțiuni emise; - Valoarea nominală a acțiunilor proprii prezentate în cadrul postului de Pasiv 410 - Acțiuni proprii; - Acțiuni răscumpărabile: - dată cea mai apropiată și data limită de răscumpărare; - caracterul obligatoriu sau opțional al răscumpărării
REGLEMENTĂRI din 22 decembrie 2005 (*actualizate*) privind directivele europene, aplicabile instituţiilor de credit**). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/190375_a_191704]
-
participare" se debitează prin creditul conturilor: 265 "Alte titluri imobilizate" - cu valoarea altor titluri imobilizate (obligațiuni) nerăscumpărate la scadență și convertite în titluri de participare. 269 "Vărsăminte de efectuat pentru active financiare" - cu sumele datorate pentru activele financiare achiziționate (acțiuni subscrise și nevărsate). 463 "Creanțe ale bugetului de stat" - cu valoarea titlurilor de participare rezultate din conversia creanțelor bugetului de stat. 465 "Creanțe ale bugetului asigurărilor sociale de stat" - cu valoarea titlurilor de participare rezultate din conversia creanțelor bugetului asigurărilor sociale
ANEXĂ din 12 decembrie 2005 (**actualizată**) cuprinzând Normelor metodologice privind organizarea şi conducerea contabilităţii instituţiilor publice, Planul de conturi pentru instituţiile publice şi instrucţiunile de aplicare a acestuia*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/190332_a_191661]
-
reprezintă vărsămintele de efectuat. Contabilitatea analitică se ține pe unitățile emitente de active financiare. Contul 269 "Vărsăminte de efectuat pentru active financiare" se creditează prin debitul următoarelor conturi: 260 "Titluri de participare" - cu sumele datorate pentru active financiare achiziționate (acțiuni subscrise și nevărsate). 665 "Cheltuieli din diferențe de curs valutar" - la sfârșitul perioadei cu diferențele de curs valutar nefavorabile rezultate în urmă reevaluării vărsămintelor de efectuat pentru active financiare în valută. Contul 269 "Vărsăminte de efectuat pentru active financiare" se debitează
ANEXĂ din 12 decembrie 2005 (**actualizată**) cuprinzând Normelor metodologice privind organizarea şi conducerea contabilităţii instituţiilor publice, Planul de conturi pentru instituţiile publice şi instrucţiunile de aplicare a acestuia*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/190332_a_191661]
-
de active fixe corporale, decontate. 234 "Avansuri acordate pentru active fixe necorporale" - cu valoarea avansurilor acordate furnizorilor de active fixe necorporale, decontate. 405 "Efecte de plătit pentru active fixe" - cu valoarea acceptată de către furnizorii de active fixe a efectelor comerciale subscrise. 473 "Decontări din operații în curs de clarificare" - cu sumele clarificate reprezentând datorii achitate. 512 "Conturi la bănci" - cu sumele plătite furnizorilor de active fixe din contul de disponibil. 513 "Disponibil din împrumuturi interne și externe contractate de stat" - cu
ANEXĂ din 12 decembrie 2005 (**actualizată**) cuprinzând Normelor metodologice privind organizarea şi conducerea contabilităţii instituţiilor publice, Planul de conturi pentru instituţiile publice şi instrucţiunile de aplicare a acestuia*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/190332_a_191661]
-
de plătit. Contabilitatea analitică se ține pe categorii de efecte comerciale. Contul 405 "Efecte de plătit pentru active fixe" se creditează prin debitul conturilor: 404 "Furnizori de active fixe" - cu valoarea acceptată de către furnizorii de active fixe a efectelor comerciale subscrise. 665 "Cheltuieli din diferențe de curs valutar" - la sfârșitul perioadei, cu diferențele de curs valutar nefavorabile rezultate din reevaluarea efectelor de plătit pentru active fixe în valută. Contul 405 "Efecte de plătit" se debitează prin creditul conturilor: 512 "Conturi la
ANEXĂ din 12 decembrie 2005 (**actualizată**) cuprinzând Normelor metodologice privind organizarea şi conducerea contabilităţii instituţiilor publice, Planul de conturi pentru instituţiile publice şi instrucţiunile de aplicare a acestuia*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/190332_a_191661]
-
DE URGENȚĂ nr. 75 din 30 septembrie 2004 , publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 932 din 12 octombrie 2004. c) tehnoredactarea cererii de înregistrare; ... d) proiectarea și execuția siglei și a emblemei pentru firme; ... e) obținerea evaluării prin expertiză a bunurilor subscrise că aport în natură la capitalul social; ... f) asigurarea obținerii, după caz, pentru bunurile imobile, a: ... - dovezii intabulării; - certificatului constatator al sarcinilor cu care, eventual, este grevat respectivul bun; g) redactarea declarației pe propria răspundere a fondatorilor, administratorilor, împuterniciților sucursalelor
LEGE nr. 359 din 8 septembrie 2004 (*actualizată*) privind simplificarea formalitatilor la inregistrarea în registrul comerţului a persoanelor fizice, asociaţiilor familiale şi persoanelor juridice, inregistrarea fiscala a acestora, precum şi la autorizarea funcţionarii persoanelor juridice. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/188512_a_189841]
-
X operațiunea/operațiunile pentru care se solicită autorizarea. **) Se vor menționa elementele de identificare pentru fiecare loc de desfășurare a activității principale și, după caz, a activităților secundare: denumirea, adresa, operațiunile pe care le efectuează. Anexa 2 CERERE DE AUTORIZARE Subscrisa Societatea Comercială ............................., cu sediul în localitatea ......................, str. .............. nr. ......., bl. ...., sc. ...., et. ......, ap. ...., județul/sectorul ............................, telefon ....................., fax ..................., e-mail .............., cod unic de înregistrare .............., nr. de ordine în registrul comerțului ..........................., reprezentată prin .............................., în calitate de .............................., în temeiul art. 8, 10 și 12 din Normele metodologice
ORDIN nr. 257 din 24 aprilie 2007 pentru modificarea Ordinului preşedintelui Autorităţii Naţionale pentru Protecţia Consumatorilor nr. 425/2003 privind aprobarea formularelor-tip ale cererilor pentru autorizarea persoanelor fizice şi juridice să efectueze operaţiuni cu metale preţioase, aliaje ale acestora şi pietre preţioase. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/187961_a_189290]
-
alte categorii de împrumuturi. Date privind capitalul social și capitalul de dotare Capital social: Cuprinde pe linii structura acționariatului instituției de credit, persoană juridică română, grupata pe anumite categorii de persoane juridice și fizice, iar pe coloane, șoldul capitalului social subscris și vărsat la începutul anului și la sfârșitul perioadei. Pentru completarea datelor în echivalent EUR se va avea în vedere cursul de schimb de la data cand a avut loc operațiunea. Pentru operațiunile anterioare datei introducerii EUR se va avea în
ANEXĂ din 18 ianuarie 2007 cuprinzand modelele situaţiilor financiare periodice şi normele metodologice privind intocmirea şi utilizarea acestora, aplicabile instituţiilor de credit şi instituţiilor financiare nebancare*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/187801_a_189130]
-
4000 9932 Q114 CREANȚE ATAȘATE 4000 9937 Q104 DEBITORI DIN PENALITĂȚI PRETINSE 4000 994 Q105 AMORTIZAREA AFERENTĂ GRADULUI DE NEUTILIZARE A MIJLOACELOR FIXE 4000 995 Q106 ALTE VALORI PRIMITE 4000 9981 Q107 ALTE VALORI DATE 4000 9982 Q115 CAPITAL SOCIAL SUBSCRIS ȘI VĂRSAT ÎN DEVIZE 4000 99832 Q116 CAPITAL DE DOTARE ÎN DEVIZE 4000 99833 Q117 PRIME DE EMISIUNE PLĂTITE ÎN DEVIZE 4000 9984 Q118 STOCURI DE NATURĂ OBIECTELOR DE INVENTAR DATE ÎN FOLOSINȚĂ 4000 9985 Q140 CONTURI DIVERSE DE EVIDENTĂ
ANEXĂ din 18 ianuarie 2007 cuprinzand modelele situaţiilor financiare periodice şi normele metodologice privind intocmirea şi utilizarea acestora, aplicabile instituţiilor de credit şi instituţiilor financiare nebancare*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/187801_a_189130]
-
ale instituțiilor de credit) │CP 10. Alte datorii │IAS 1.74; IAS 1.69 12. Datorii incluse în grupuri destinate cedării, clasificate ca │ │ │ │ deținute pentru vânzare │IAS 1.68A (b); IFRS 5.38 IAS 1.75 (e) 1.2. Capital subscris nevărsat │IAS 1.75 (e) 2. Prime de capital IAS 1.75 (e) 3. Alte capitaluri proprii │CP 3.2. Alte instrumente de capitaluri proprii │IFRS 2.10; IAS 32.22 IAS 32.33-34 Total datorii și capitaluri proprii │ │ │ └───────────────────────────────────────────────────────────────────┴───────────────────────────┴───────┘ Administrator
ORDIN nr. 6 din 25 mai 2007 (*actualizat*) privind situaţiile financiare consolidate conforme cu Standardele Internaţionale de Raportare Financiară, solicitate instituţiilor de credit în scopuri de supraveghere prudenţială. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/188317_a_189646]
-
prevederile prezentelor norme. ... (2) Marjei de solvabilitate disponibile îi corespunde totalitatea elementelor de activ libere de orice sarcini, cu excepția activelor necorporale. ... Articolul 3 (1) Pentru determinarea marjei de solvabilitate disponibile, în calculul acesteia sunt cuprinse următoarele componente: ... a) capitalul social subscris și vărsat sau, după caz, dacă este vorba de societăți mutuale, fondul de rezervă liber vărsat, la care se adaugă toate conturile membrilor săi care întrunesc următoarele criterii: ... (i) statutul trebuie să prevadă că din aceste conturi se pot face
NORME din 2 mai 2007 privind metodologia de calcul al marjei de solvabilitate de care dispune asigurătorul care practică asigurări de viaţă, al marjei de solvabilitate minime şi al fondului de siguranţă. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/187720_a_189049]
-
prevederile prezentelor norme. ... (2) Marjei de solvabilitate disponibile îi corespunde totalitatea elementelor de activ libere de orice sarcini, cu excepția activelor necorporale. ... Articolul 3 (1) Pentru determinarea marjei de solvabilitate disponibile, în calculul acesteia sunt cuprinse următoarele componente: ... a) capitalul social subscris și vărsat sau, după caz, dacă este vorba de societăți mutuale, fondul de rezervă liber vărsat, la care se adaugă toate conturile membrilor săi care întrunesc următoarele criterii: ... (i) statutul trebuie să prevadă că din aceste conturi se pot face
ORDIN nr. 5 din 2 mai 2007 pentru punerea în aplicare a Normelor privind metodologia de calcul al marjei de solvabilitate de care dispune asigurătorul care practică asigurări de viaţă, al marjei de solvabilitate minime şi al fondului de siguranţă. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/187719_a_189048]
-
în orice situație în care, în raport cu o astfel de persoană, una sau mai multe autorități contractante definite conform art. 8 lit. a), b) sau c) se află, direct ori indirect, în cel puțin unul dintre următoarele cazuri: ... - dețin majoritatea capitalului subscris; - dețin controlul majorității voturilor în organul de conducere, cum ar fi adunarea generală; - pot numi în componență consiliului de administrație, a organului de conducere sau de supervizare mai mult de jumătate din numărul membrilor acestuia; n) licitație electronică - procesul repetitiv
ORDONANŢA DE URGENŢĂ nr. 34 din 19 aprilie 2006 (*actualizată*) privind atribuirea contractelor de achiziţie publică, a contractelor de concesiune de lucrări publice şi a contractelor de concesiune de servicii. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/187487_a_188816]
-
publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 625 din 20 iulie 2006. Articolul 69 Nu au dreptul să fie implicați în procesul de verificare/evaluare a candidaturilor/ofertelor următoarele persoane: a) persoane care dețin părți sociale, părți de interes, acțiuni din capitalul subscris al unuia dintre ofertanți/candidați sau subcontractanți ori persoane care fac parte din consiliul de administrație/organul de conducere sau de supervizare a unuia dintre ofertanți/candidați sau subcontractanți; ... -------------- Litera a) a art. 69 a fost modificată de pct. 21
ORDONANŢA DE URGENŢĂ nr. 34 din 19 aprilie 2006 (*actualizată*) privind atribuirea contractelor de achiziţie publică, a contractelor de concesiune de lucrări publice şi a contractelor de concesiune de servicii. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/187487_a_188816]
-
prevederile prezentelor norme. ... (2) Marjei de solvabilitate disponibile îi corespunde totalitatea elementelor de activ libere de orice sarcini, cu excepția activelor necorporale. ... Articolul 3 (1) Pentru determinarea marjei de solvabilitate disponibile, în calculul acesteia sunt cuprinse următoarele componente: ... a) capitalul social subscris și vărsat sau, după caz, dacă este vorba despre societăți mutuale, fondul de rezervă liber vărsat la care se adaugă toate conturile membrilor săi care întrunesc următoarele criterii: ... (i) statutul trebuie să prevadă că din aceste conturi se pot face
NORME din 2 mai 2007 privind metodologia de calcul al marjei de solvabilitate de care dispune asigurătorul care practică asigurări generale, al marjei de solvabilitate minime şi al fondului de siguranţă. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/187815_a_189144]
-
este egală cu valoarea cea mai mare dintre cele două rezultate obținute prin aplicarea metodelor prevăzute la alin. (1). ... Articolul 5 (1) În cazul aplicării metodei prevăzute la art. 4 alin. (1) lit. a), luându-se în considerare primele brute subscrise, la determinarea marjei de solvabilitate minime se va lua în calcul cea mai mare valoare, obținută în ultimele 12 luni calendaristice anterioare datei raportării, dintre: ... a) valoarea totală a primelor brute subscrise sau a contribuțiilor; ... b) valoarea primelor brute câștigate
NORME din 2 mai 2007 privind metodologia de calcul al marjei de solvabilitate de care dispune asigurătorul care practică asigurări generale, al marjei de solvabilitate minime şi al fondului de siguranţă. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/187815_a_189144]
-
lit. a), luându-se în considerare primele brute subscrise, la determinarea marjei de solvabilitate minime se va lua în calcul cea mai mare valoare, obținută în ultimele 12 luni calendaristice anterioare datei raportării, dintre: ... a) valoarea totală a primelor brute subscrise sau a contribuțiilor; ... b) valoarea primelor brute câștigate (valoarea primelor brute subscrise diminuată cu variația rezervei brute de prime) sau a contribuțiilor. ... (2) Pentru tipurile de asigurări încadrate în clasele 11, 12 și 13, menționate la titlul B "Asigurări generale
NORME din 2 mai 2007 privind metodologia de calcul al marjei de solvabilitate de care dispune asigurătorul care practică asigurări generale, al marjei de solvabilitate minime şi al fondului de siguranţă. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/187815_a_189144]
-
de solvabilitate minime se va lua în calcul cea mai mare valoare, obținută în ultimele 12 luni calendaristice anterioare datei raportării, dintre: ... a) valoarea totală a primelor brute subscrise sau a contribuțiilor; ... b) valoarea primelor brute câștigate (valoarea primelor brute subscrise diminuată cu variația rezervei brute de prime) sau a contribuțiilor. ... (2) Pentru tipurile de asigurări încadrate în clasele 11, 12 și 13, menționate la titlul B "Asigurări generale" din anexa nr. 1 la Legea nr. 32/2000 , cu modificările și
NORME din 2 mai 2007 privind metodologia de calcul al marjei de solvabilitate de care dispune asigurătorul care practică asigurări generale, al marjei de solvabilitate minime şi al fondului de siguranţă. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/187815_a_189144]
-
clasele 11, 12 și 13, menționate la titlul B "Asigurări generale" din anexa nr. 1 la Legea nr. 32/2000 , cu modificările și completările ulterioare, primele sau contribuțiile luate în calcul se majorează cu 50%. ... (3) La valoarea primelor brute subscrise sau a contribuțiilor din asigurări directe se adaugă totalul primelor brute subscrise aferente acceptărilor în reasigurare pe durata ultimelor 12 luni calendaristice anterioare datei raportării, iar rezultatul se diminuează cu valoarea totală a primelor brute subscrise anulate sau a contribuțiilor
NORME din 2 mai 2007 privind metodologia de calcul al marjei de solvabilitate de care dispune asigurătorul care practică asigurări generale, al marjei de solvabilitate minime şi al fondului de siguranţă. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/187815_a_189144]
-
anexa nr. 1 la Legea nr. 32/2000 , cu modificările și completările ulterioare, primele sau contribuțiile luate în calcul se majorează cu 50%. ... (3) La valoarea primelor brute subscrise sau a contribuțiilor din asigurări directe se adaugă totalul primelor brute subscrise aferente acceptărilor în reasigurare pe durata ultimelor 12 luni calendaristice anterioare datei raportării, iar rezultatul se diminuează cu valoarea totală a primelor brute subscrise anulate sau a contribuțiilor anulate corespunzătoare aceleiași perioade, precum și cu valoarea totală a impozitelor și taxelor
NORME din 2 mai 2007 privind metodologia de calcul al marjei de solvabilitate de care dispune asigurătorul care practică asigurări generale, al marjei de solvabilitate minime şi al fondului de siguranţă. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/187815_a_189144]