8,902 matches
-
autovehiculelor cu mai mult de 6 locuri, inclusiv al conducătorului; - autovehiculelor a caror masă maximă tehnic admisibila depășește 2.500 kg. *2) Și autovehiculele M precizate la notă *1). *1) Pentru motoarele Diesel. *2) Cu exceptia autovehiculelor cu masa totală tehnic admisibila mai mare de 2.500 kg. *1) Pentru motoarele Diesel *2) Cu exceptia autovehiculelor cu masa totală tehnic admisibila mai mare de 2.500 kg *3) Și vehiculele M precizate la notă *2). Anexă 5 la reglementări a fost abrogata de
REGLEMENTĂRI din 11 februarie 2003 (*actualizate*) privind condiţiile tehnice pe care trebuie să le îndeplinească vehiculele rutiere în vederea admiterii în circulaţie pe drumurile publice din România - RNTR 2**). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/172406_a_173735]
-
2.500 kg. *2) Și autovehiculele M precizate la notă *1). *1) Pentru motoarele Diesel. *2) Cu exceptia autovehiculelor cu masa totală tehnic admisibila mai mare de 2.500 kg. *1) Pentru motoarele Diesel *2) Cu exceptia autovehiculelor cu masa totală tehnic admisibila mai mare de 2.500 kg *3) Și vehiculele M precizate la notă *2). Anexă 5 la reglementări a fost abrogata de pct. 32 din anexă la ORDINUL nr. 1.356 din 27 iulie 2004 , publicat în MONITORUL OFICIAL nr.
REGLEMENTĂRI din 11 februarie 2003 (*actualizate*) privind condiţiile tehnice pe care trebuie să le îndeplinească vehiculele rutiere în vederea admiterii în circulaţie pe drumurile publice din România - RNTR 2**). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/172406_a_173735]
-
a) și c). ... (3) Pentru locurile de muncă în care sunt prezente substanțe foarte periculoase notate cu Fp în anexele nr. 17 și 18 la Normele generale de protecție a muncii sau noxe profesionale biologice, care nu au prevăzută limită admisibila, simpla prezenta reprezintă noxa profesională. ... ------------- Lit. a) a alin. (1) al art. 2 a fost modificată prin pct. 1 al art. unic din HOTĂRÂREA nr. 1.337 din 27 decembrie 2001 publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 36 din 21 ianuarie
HOTĂRÂRE nr. 261 din 22 februarie 2001 (*actualizata*) privind criteriile şi metodologia de încadrare a locurilor de muncă în condiţii deosebite. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/172671_a_174000]
-
a) și c). ... (3) Pentru locurile de muncă în care sunt prezente substanțe foarte periculoase notate cu Fp în anexele nr. 17 și 18 la Normele generale de protecție a muncii sau noxe profesionale biologice, care nu au prevăzută limită admisibila, simpla prezenta reprezintă noxa profesională. ... Articolul 3 (1) Încadrarea locurilor de muncă în condiții deosebite se face în cadrul următoarei metodologii, alcătuită dintr-o succesiune recomandată de operațiuni specifice și care constau în: ... a) nominalizarea în vederea încadrării locurilor de muncă în
HOTĂRÂRE nr. 261 din 22 februarie 2001 (*actualizata*) privind criteriile şi metodologia de încadrare a locurilor de muncă în condiţii deosebite. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/172670_a_173999]
-
menționate în Art. 14 (2.70 Secțiunea A din Acordul Multianual de Finanțare sus menționat), dacă se cere astfel, beneficiarul final trebuie să fie capabil să dovedească inputurile în cadrul acțiunilor sau a contractelor de servicii, utilizând orice mijloace de evidentă admisibile. Nu sunt eligibile . Investiții în comerțul cu amănuntul . Investiții care privesc obiectivul măsurii 3.4 . Investițiile amplasate în porturi pentru depozitarea și procesarea cerealelor 6. CRITERII DE SELECȚIE Proiectele vor fi selecționate în funcție de următoarele criterii: Criteriul Anexă 1 ------- la fișa
ANEXE din 12 iulie 2005 cuprinz��nd fişele tehnice ale măsurilor 1.1, 1.2, 2.1, 3.1, 3.2, 3.3, 3.4, 3.5, 4.1, 4.2 din Programul naţional pentru agricultura şi dezvoltare rurală finanţat din fonduri SAPARD*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/172513_a_173842]
-
sau din țările menționate la Art. 14 (2.7) Secțiunea A din Acordul Multianual de Finanțare; în aceste condiții, beneficiarul final trebuie să fie capabil să confirme proveniență inputurilor prin contracte de lucrări sau servicii, utilizând orice mijloace de evidentă admisibile. Nu sunt eligibile: Ansamblul cheltuielilor menționate în art. 4, " Eligibilitatea cheltuielilor" paragraful 2 din secțiunea B "Managementul, Monitorizarea și Evaluarea Programului" din anexă Acordului Multianual de Finanțare, la care se adaugă: Achiziționarea de mijloace de transport. 6. CRITERII DE SELECȚIE
ANEXE din 12 iulie 2005 cuprinz��nd fişele tehnice ale măsurilor 1.1, 1.2, 2.1, 3.1, 3.2, 3.3, 3.4, 3.5, 4.1, 4.2 din Programul naţional pentru agricultura şi dezvoltare rurală finanţat din fonduri SAPARD*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/172513_a_173842]
-
excesivă a îngrășămintelor, a pesticidelor, a apei de irigație necorespunzătoare calitativ și cantitativ, în special pe terenurile arabile excesiv afânate prin diferite lucrări; - agenții poluanți, respectiv substanțele toxice și/sau nocive, se pot acumula în cantități ce depășesc limitele maxim admisibile, atât în sol, cât și în apele de suprafață și subterane. Printre acești agenți poluanți pot fi considerate: reziduurile zootehnice, nămolurile orășenești (de canalizare și menajere) nămolurile provenite de la procesarea sfeclei de zahăr, a inului și cânepii, a celulozei etc.
ANEXE din 12 iulie 2005 cuprinz��nd fişele tehnice ale măsurilor 1.1, 1.2, 2.1, 3.1, 3.2, 3.3, 3.4, 3.5, 4.1, 4.2 din Programul naţional pentru agricultura şi dezvoltare rurală finanţat din fonduri SAPARD*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/172513_a_173842]
-
apele de suprafață și subterane. Printre acești agenți poluanți pot fi considerate: reziduurile zootehnice, nămolurile orășenești (de canalizare și menajere) nămolurile provenite de la procesarea sfeclei de zahăr, a inului și cânepii, a celulozei etc., care pot conține peste limitele maxime admisibile metale grele, substanțe organoclorurate din clasa HCH și DDT, triazine, compuși ai azotului și fosforului (nitrați și fosfați) etc. dar și diferiți agenți patogeni; - nitrații pot genera nitriți care în cantități mari au efecte nocive asupra sănătății umane. De asemenea
ANEXE din 12 iulie 2005 cuprinz��nd fişele tehnice ale măsurilor 1.1, 1.2, 2.1, 3.1, 3.2, 3.3, 3.4, 3.5, 4.1, 4.2 din Programul naţional pentru agricultura şi dezvoltare rurală finanţat din fonduri SAPARD*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/172513_a_173842]
-
reziduurilor 2.4.2.1. Comisia Națională de Omologare a Produselor de Protecție a Plantelor evaluează datele toxicologice prevăzute în cerințele pe care trebuie să le îndeplinească dosarul substanței active, necesar evaluării în vederea omologării, în special: - determinarea unei doze zilnice admisibile (ADI), - identificarea metaboliților și a produselor de degradare și de reacție în plantele sau produsele vegetale tratate, - comportamentul reziduurilor de substanță activă și de metaboliți ai acesteia, de la data aplicării până la recoltare sau, în cazul utilizării după recoltare, până la ieșirea
ORDIN nr. 1.144 din 27 octombrie 2005 pentru aprobarea Principiilor uniforme de evaluare şi omologare a produselor de protecţie a plantelor. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/172459_a_173788]
-
concentrația substanței active sau a metaboliților și produselor de degradare sau de reacție relevante în apele subterane riscă să depășească, în urma folosirii produsului de protecție a plantelor în condițiile propuse, cea mai scăzută dintre valorile limită următoare: i) concentrația maximă admisibila fixată prin Legea nr. 458/2002 privind calitatea apei potabile ... sau îi) concentrația maximă stabilită de Comisia Europeană la includerea substanței active în Lista cu substanțe active autorizate pentru utilizare în Uniunea Europeană pe baza datelor adecvate, în special toxicologice sau
ORDIN nr. 1.144 din 27 octombrie 2005 pentru aprobarea Principiilor uniforme de evaluare şi omologare a produselor de protecţie a plantelor. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/172459_a_173788]
-
reziduurilor 2.4.2.1. Comisia Națională de Omologare a Produselor de Protecție a Plantelor evaluează datele toxicologice prevăzute în cerințele pe care trebuie să le îndeplinească dosarul substanței active, necesar evaluării în vederea omologării, în special: - determinarea unei doze zilnice admisibile (ADI), - identificarea metaboliților și a produselor de degradare și de reacție în plantele sau produsele vegetale tratate, - comportamentul reziduurilor de substanță activă și de metaboliți ai acesteia, de la data aplicării până la recoltare sau, în cazul utilizării după recoltare, până la ieșirea
ORDIN nr. 1.171 din 17 noiembrie 2005 pentru aprobarea Principiilor uniforme de evaluare şi omologare a produselor de protecţie a plantelor. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/172460_a_173789]
-
concentrația substanței active sau a metaboliților și produselor de degradare sau de reacție relevante în apele subterane riscă să depășească, în urma folosirii produsului de protecție a plantelor în condițiile propuse, cea mai scăzută dintre valorile limită următoare: i) concentrația maximă admisibila fixată prin Legea nr. 458/2002 privind calitatea apei potabile ... sau îi) concentrația maximă stabilită de Comisia Europeană la includerea substanței active în Lista cu substanțe active autorizate pentru utilizare în Uniunea Europeană pe baza datelor adecvate, în special toxicologice sau
ORDIN nr. 1.171 din 17 noiembrie 2005 pentru aprobarea Principiilor uniforme de evaluare şi omologare a produselor de protecţie a plantelor. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/172460_a_173789]
-
reziduurilor 2.4.2.1. Comisia Națională de Omologare a Produselor de Protecție a Plantelor evaluează datele toxicologice prevăzute în cerințele pe care trebuie să le îndeplinească dosarul substanței active, necesar evaluării în vederea omologării, în special: - determinarea unei doze zilnice admisibile (ADI), - identificarea metaboliților și a produselor de degradare și de reacție în plantele sau produsele vegetale tratate, - comportamentul reziduurilor de substanță activă și de metaboliți ai acesteia, de la data aplicării până la recoltare sau, în cazul utilizării după recoltare, până la ieșirea
ORDIN nr. 1.017 din 3 octombrie 2005 pentru aprobarea Principiilor uniforme de evaluare şi omologare a produselor de protecţie a plantelor. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/172455_a_173784]
-
concentrația substanței active sau a metaboliților și produselor de degradare sau de reacție relevante în apele subterane riscă să depășească, în urma folosirii produsului de protecție a plantelor în condițiile propuse, cea mai scăzută dintre valorile limită următoare: i) concentrația maximă admisibila fixată prin Legea nr. 458/2002 privind calitatea apei potabile ... sau îi) concentrația maximă stabilită de Comisia Europeană la includerea substanței active în Lista cu substanțe active autorizate pentru utilizare în Uniunea Europeană pe baza datelor adecvate, în special toxicologice sau
ORDIN nr. 1.017 din 3 octombrie 2005 pentru aprobarea Principiilor uniforme de evaluare şi omologare a produselor de protecţie a plantelor. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/172455_a_173784]
-
ale tuturor elementelor structurale principale. Această analiză din cadrul proiectului trebuie să fie acceptată de către Administrație. 2.3.2. Eșantionajul trebuie determinat pe baza criteriilor ce combină în mod rațional, componentele individuale ale tensiunilor care solicită fiecare element structural. Valorile tensiunilor admisibile trebuie să fie conform cerințelor Administrației. 2.3.3. Tensiunile locale, inclusiv cele cauzate de sarcini circumferențiale asupra elementelor tubulare, trebuie cumulate cu tensiunile primare pentru stabilirea nivelurilor de tensiune combinată. 2.3.4. Rezistența la flambaj ale elementelor de
CODUL MODU din 19 octombrie 1989 pentru construcţia şi echipamentul unităţilor mobile de foraj marin (Codul MODU 1989) adoptat de Adunarea Organizaţiei Maritime Internaţionale prin Rezoluţia A.649(16) la Londra la 19 octombrie 1989, astfel cum a fost modificat de amendamentele adoptate prin Anexa 17 din Raportul Comitetului Securităţii Maritime la a cincizeci şi noua sa sesiune la Londra la 13 - 24 mai 1991 şi prin Rezoluţia MSC.38(63) a Comitetului Securităţii Maritime la Londra la 19 mai 1994*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/172357_a_173686]
-
consolă pe care se află podul sondei și încărcăturile grele care riscă să se deplaseze; .9 datele despre situația de "nava goală" însoțite de o listă completă a echipamentului nepermanent inclus și exclus; .10 informații despre stabilitate indicând înălțimea maximă admisibilă a centrului de greutate în funcție de pescaj sau alți parametri pe baza conformității cu criteriile de stabilitate în stare intactă și după avarie; .11 un plan al capacității indicând capacitățile tancurilor și spațiile de depozitarea de materii în vrac ca și
CODUL MODU din 19 octombrie 1989 pentru construcţia şi echipamentul unităţilor mobile de foraj marin (Codul MODU 1989) adoptat de Adunarea Organizaţiei Maritime Internaţionale prin Rezoluţia A.649(16) la Londra la 19 octombrie 1989, astfel cum a fost modificat de amendamentele adoptate prin Anexa 17 din Raportul Comitetului Securităţii Maritime la a cincizeci şi noua sa sesiune la Londra la 13 - 24 mai 1991 şi prin Rezoluţia MSC.38(63) a Comitetului Securităţii Maritime la Londra la 19 mai 1994*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/172357_a_173686]
-
longitudinal și transversal; .12 tabele sau curbe de sondaj ale tancurilor indicând capacitatea tancurilor, poziția centrelor lor de greutate în sens vertical, longitudinal și transversal la intervale gradate ca și informații privind suprafețele libere lichide pentru fiecare tanc; .13 încărcarea admisibilă pentru structura punții; .14 identificarea elicopterelor care se potrivesc cu proiectul punții elicopterelor și toate restricțiile impuse condițiilor de exploatare; .15 identificarea și clasificarea zonelor cu pericol de explozie la bordul unității; .16 descrierea și limitele oricărui computer de bord
CODUL MODU din 19 octombrie 1989 pentru construcţia şi echipamentul unităţilor mobile de foraj marin (Codul MODU 1989) adoptat de Adunarea Organizaţiei Maritime Internaţionale prin Rezoluţia A.649(16) la Londra la 19 octombrie 1989, astfel cum a fost modificat de amendamentele adoptate prin Anexa 17 din Raportul Comitetului Securităţii Maritime la a cincizeci şi noua sa sesiune la Londra la 13 - 24 mai 1991 şi prin Rezoluţia MSC.38(63) a Comitetului Securităţii Maritime la Londra la 19 mai 1994*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/172357_a_173686]
-
1 REZISTENȚĂ ȘI STABILITATE CERINȚĂ 1.1. REZISTENȚĂ LA PRESIUNEA LICHIDELOR DEFINIREA 1.1.1. Rezistență mecanică a elementelor rețelelor de conducte CERINȚEI la presiunile care pot apare în interiorul instalației în timpul exploatării. CRITERIUL 1.1.1.1. Valorile presiunilor maxime admisibile în exploatare ale DE rețelelor de conducte de alimentare cu apă în clădiri și PERFORMANȚA în ansambluri de clădiri realizate din diferite tipuri de �� țevi, care nu produc deteriorări ale elementelor instalației. a) Valori prescrise și măsuri pentru asigurarea acestora
REGLEMENTARE TEHNICA*) din 15 februarie 2005 Ghidul criteriilor de performanţă a cerinţelor de calitate conform Legii nr. 10/1995 privind calitatea în construcţii pentru instalaţii sanitare din clădiri (revizuire GT-020/98 volumul S) indicativ: GT 063-04. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/168709_a_170038]
-
ale acesteia (la instalațiile hidraulice sub presiune) C 4 - Prescripții tehnice pentru proiectarea, execuția,montarea, instalarea, exploatarea, repararea și verificarea recipientelor metalice stabile sub presiune STAS 2250 - Elemente pentru conducte. Presiuni nominale, presiuni de încercare și presiuni de lucru maxime admisibile. STAS 7132 - Instalații de încălzire centrală. Măsuri de siguranță la instalații de încălzire centrală cu apă având temperatura maximă 115°C. STAS 11754 - Armaturi industriale din oțel. Supape de siguranță cu arc. Tipuri, diametre nominale și presiuni nominale CERINȚĂ 2
REGLEMENTARE TEHNICA*) din 15 februarie 2005 Ghidul criteriilor de performanţă a cerinţelor de calitate conform Legii nr. 10/1995 privind calitatea în construcţii pentru instalaţii sanitare din clădiri (revizuire GT-020/98 volumul S) indicativ: GT 063-04. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/168709_a_170038]
-
proiectarea și executarea instalațiilor sanitare. I 9/1 - Normativ pentru exploatarea instalațiilor sanitare. I 25 Instrucțiuni tehnice pentru efectuarea încercărilor hidraulice și pneumatice la recipiente. STAS 2250 - Elemente pentru conducte. Presiuni nominale, presiuni de încercare și presiuni de lucru maxime admisibile STAS 7076 - Armaturi industriale din fonta și oțel. Condiții tehnice generale de calitate. STAS 1180 - Armaturi industriale din fonta și oțel. Robinete de închidere cu sertar și robinete de închidere cu ventil. Condiții tehnice speciale de calitate. HG 273/14
REGLEMENTARE TEHNICA*) din 15 februarie 2005 Ghidul criteriilor de performanţă a cerinţelor de calitate conform Legii nr. 10/1995 privind calitatea în construcţii pentru instalaţii sanitare din clădiri (revizuire GT-020/98 volumul S) indicativ: GT 063-04. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/168709_a_170038]
-
exploatarea instalațiilor sanitare. I 25 - Instrucțiuni tehnice pentru efectuarea încercărilor hidraulice și pneumatice la recipiente. I 12 - Normativ privind efectuarea încercărilor de presiune la conducte. STAS 2250 - Elemente pentru conducte. Presiuni nominale, presiuni de încercare și presiuni de lucru maxime admisibile STAS 7076 - Armaturi industriale din fonta și oțel. Condiții tehnice generale de calitate. STAS 1180 - Armaturi industriale din fonta și oțel. Robinete de închidere cu sertar și robinete de închidere cu ventil. Condiții tehnice speciale de calitate. SR ISO 7121
REGLEMENTARE TEHNICA*) din 15 februarie 2005 Ghidul criteriilor de performanţă a cerinţelor de calitate conform Legii nr. 10/1995 privind calitatea în construcţii pentru instalaţii sanitare din clădiri (revizuire GT-020/98 volumul S) indicativ: GT 063-04. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/168709_a_170038]
-
standarde, documentații tehnice) ... I 9 - Normativ pentru proiectarea și executarea instalațiilor sanitare. STAS 1342 - Condiții tehnice de calitate a apei potabile. STAS 4706 - Apa de suprafață. Categorii și condiții tehnice de calitate. CRITERIUL 4.2.1.3. Stabilirea nivelului maxim admisibil al conținutului de DE substanțe nocive (toxice) în apă potabilă, provenite prin PERFORMANȚĂ contactul cu pereții conductelor și echipamentelor instalației de distribuție a apei reci și calde în interiorul clădirilor a) Valori prescrise și măsuri pentru asigurarea acestora ... ● Valorile parametrilor de
REGLEMENTARE TEHNICA*) din 15 februarie 2005 Ghidul criteriilor de performanţă a cerinţelor de calitate conform Legii nr. 10/1995 privind calitatea în construcţii pentru instalaţii sanitare din clădiri (revizuire GT-020/98 volumul S) indicativ: GT 063-04. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/168709_a_170038]
-
1. Utilaje eficiente energetic pentru asigurarea unor CERINȚEI consumuri minime de energie (pompe, compresoare, boilere electrice) CRITERIUL 5.3.1.1. Randamentul energetic DE PERFORMANȚĂ a) Valori prescrise și măsuri pentru asigurarea acestora ... Se adoptă următoarele valori pentru randamentul minim admisibil: - Pompe - pentru debite până la 10 mc/h eta(min) = 60% - pentru debite peste 10 mc/h eta(min) = 70% - Compresoare eta(min) = 80% b) Mod de verificare a valorilor prescrise ... Se verifică pentru utilajele prevăzute în proiect, valoarea de catalog
REGLEMENTARE TEHNICA*) din 15 februarie 2005 Ghidul criteriilor de performanţă a cerinţelor de calitate conform Legii nr. 10/1995 privind calitatea în construcţii pentru instalaţii sanitare din clădiri (revizuire GT-020/98 volumul S) indicativ: GT 063-04. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/168709_a_170038]
-
recomandă metodologiile din standardul de referință STAS 6161/1; 2; 4. c) Referințe (norme, standarde, documentații tehnice) ... I 9 - Normativ pentru proiectarea și executarea instalațiilor sanitare. STAS 6156 - Acustică în construcții. Protecția împotriva zgomotului în construcții civile și social-culturale. Limite admisibile de nivel de zgomot și parametrii de izolare acustică. STAS 6161 - Acustică în construcții. STAS 6161/1 - Măsurarea nivelului de zgomot în construcții civile. STAS 1478 - Alimentarea cu apă la construcțiile civile și industriale. Prescripții fundamentale de proiectare. STAS 10009
REGLEMENTARE TEHNICA*) din 15 februarie 2005 Ghidul criteriilor de performanţă a cerinţelor de calitate conform Legii nr. 10/1995 privind calitatea în construcţii pentru instalaţii sanitare din clădiri (revizuire GT-020/98 volumul S) indicativ: GT 063-04. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/168709_a_170038]
-
zgomot și parametrii de izolare acustică. STAS 6161 - Acustică în construcții. STAS 6161/1 - Măsurarea nivelului de zgomot în construcții civile. STAS 1478 - Alimentarea cu apă la construcțiile civile și industriale. Prescripții fundamentale de proiectare. STAS 10009 - Acustică urbană. Limite admisibile ale nivelului de zgomot. CRITERIUL 6.1.1.2. Nivelul de zgomot admis în încăperi DE PERFORMANȚĂ a) Valori prescrise și măsuri pentru asigurarea acestora ... Se recomandă că nivelul acustic specific al armaturilor din instalațiile sanitare de distribuție a apei
REGLEMENTARE TEHNICA*) din 15 februarie 2005 Ghidul criteriilor de performanţă a cerinţelor de calitate conform Legii nr. 10/1995 privind calitatea în construcţii pentru instalaţii sanitare din clădiri (revizuire GT-020/98 volumul S) indicativ: GT 063-04. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/168709_a_170038]