5,914 matches
-
prevederile art. 695 pct. 31, prezența în medicamentele din plante a vitaminelor sau mineralelor, pentru siguranța cărora există dovezi bine documentate, nu împiedică produsul de a fi eligibil pentru autorizare în conformitate cu prevederile alin. (1), cu condiția că acțiunea vitaminelor și mineralelor să fie auxiliara față de aceea a ingredientelor active din plante, raportat la indicația/indicațiile revendicata/revendicate. ... (3) Totuși, în cazul în care Agenția Națională a Medicamentului și a Dispozitivelor Medicale consideră că un medicament din plante îndeplinește criteriile pentru autorizare
LEGE nr. 95 din 14 aprilie 2006 (*actualizată*) privind reforma în domeniul sănătăţii. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/228765_a_230094]
-
Uniunii Europene trebuie să corespundă, în urma testării, condițiilor precizate în anexa nr. 2 la Ordinul ministrului agriculturii și dezvoltării rurale nr. 150/2010 . 5. Procentul din greutate a materiei inerte la specia Glycine max nu trebuie să depășească 0,3% (minerale și resturi vegetale). 6. În funcție de rezultatele obținute în urma testării semințelor, autoritatea competentă teritorială ia următoarele decizii: - sămânța este produsă în conformitate cu regulile și normele Comunității Europene; sau - se interzice comercializarea pentru însămânțare. 7. Contravaloarea testelor oficiale destinate certificării oficiale a semințelor
PROCEDURĂ din 16 martie 2011 privind cerinţele specifice pentru producerea, certificarea şi comercializarea seminţelor de plante oleaginoase şi pentru fibre în România. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/230768_a_232097]
-
și procedeelor farmaceutice și industriale. Ocupații componente: 211301 chimist 211302 consilier chimist 211303 expert chimist 211304 inspector de specialitate chimist 211305 referent de specialitate chimist 2114 GEOLOGI, GEOFIZICIENI Geologii, geofizicienii și geografii studiază compoziția și structura scoarței terestre, analizează rocile, mineralele și fosilele pentru determinarea naturii și cronologiei diferitelor formațiuni geologice; studiază și măsoară intensitatea seismelor și a forței gravitaționale; studiază fenomenele optice și acustice din atmosferă; identifică zăcăminte de petrol, gaze naturale, pânza freatică etc. și stabilesc procedeele de exploatare
ANEXĂ din 9 mai 1995 (**actualizată**) Clasificarea ocupaţiilor din România (C.O.R.)*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/229874_a_231203]
-
construcții civile și industriale, sistemele electrice și electronice, mașinile, echipamentul și instalațiile industriale; aplică la scară industrială procedee chimice pentru producerea diferitelor substanțe; aplică metode de extragere din sol la scară industrială a apei, petrolului, gazelor naturale și altor substanțe minerale utile; întocmesc reprezentări grafice sau fotografice; supraveghează tehnologia specifică materialelor și produselor. Grupe de bază componente: 2141 Arhitecți în urbanistică și amenajarea teritoriului 2142 Ingineri constructori 2143 Ingineri energeticieni și electricieni 2144 Ingineri electroniști în transporturi, poștă și telecomunicații 2145
ANEXĂ din 9 mai 1995 (**actualizată**) Clasificarea ocupaţiilor din România (C.O.R.)*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/229874_a_231203]
-
nr. 14 din 14 ianuarie 2005 , publicat în MONITORUL OFICIAL nr. 83 din 25 ianuarie 2005. 2147 INGINERI MINIERI, PETROLIȘTI ȘI METALURGIȘTI Inginerii minieri, petroliști și metalurgiști avizează tehnici aplicabile la scară industrială pentru extragerea metalelor din minereu și a mineralelor, apei, petrolului, gazelor naturale din sol; realizează aliaje noi, produse ceramice și alte materiale; soluționează problemele tehnologice legate de diferite materiale, produse sau procese specifice. Ocupații componente: 214701 inginer metalurgie extractivă 214702 inginer minier 214703 subinginer metalurgist 214704 subinginer minier
ANEXĂ din 9 mai 1995 (**actualizată**) Clasificarea ocupaţiilor din România (C.O.R.)*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/229874_a_231203]
-
Tehnicienii minieri și tehnicienii metalurgiști îndeplinesc sarcini cu caracter tehnic în domeniul cercetării metalurgice în vederea ameliorării metodelor de extracție a substanțelor minerale solide, petrolului și gazelor, sistemelor de transport, depozitare a petrolului, gazelor și materialelor destinate extracției de metale din mineralele respective; contribuie în plan tehnic la stabilirea procedeelor de determinare a proprietăților metalelor și noilor aliaje și participă la experimentarea prototipurilor; contribuie în plan tehnic la realizarea studiilor geologice și topografice, precum și a celor de tratament, rafinare și purificare a
ANEXĂ din 9 mai 1995 (**actualizată**) Clasificarea ocupaţiilor din România (C.O.R.)*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/229874_a_231203]
-
respective; contribuie în plan tehnic la stabilirea procedeelor de determinare a proprietăților metalelor și noilor aliaje și participă la experimentarea prototipurilor; contribuie în plan tehnic la realizarea studiilor geologice și topografice, precum și a celor de tratament, rafinare și purificare a mineralelor și metalelor; estimează cantitățile și costurile de materiale și forță de muncă necesare realizării proiectelor. Ocupații componente: 311701 laborant structura macroscopică și microscopică 311702 maistru metalurgie 311703 maistru minier 311704 maistru presator metale 311705 maistru termotehnist 311706 tehnician metalurgie 311707
ANEXĂ din 9 mai 1995 (**actualizată**) Clasificarea ocupaţiilor din România (C.O.R.)*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/229874_a_231203]
-
și asimilați 713 Muncitori constructori la lucrări de finisare 714 Zugravi, vopsitori, curățitori de fațade, și asimilați IV. 7.1.1. GRUPA MINORĂ 711 Mineri și artificieri, tăietori și cioplitori în piatră Minerii, artificierii, tăietorii și cioplitorii în piatră extrag minerale solide din mine subterane sau exploatări de suprafață, încarcă și amorsează explozibilul, taie și fasonează pietre pentru construcții. Grupe de bază componente: 7111 Mineri și lucrători în carieră 7112 Artificieri 7113 Spărgători, tăietori și cioplitori în piatră 7111 MINERI ȘI
ANEXĂ din 9 mai 1995 (**actualizată**) Clasificarea ocupaţiilor din România (C.O.R.)*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/229874_a_231203]
-
pietre pentru construcții. Grupe de bază componente: 7111 Mineri și lucrători în carieră 7112 Artificieri 7113 Spărgători, tăietori și cioplitori în piatră 7111 MINERI ȘI LUCRĂTORI ÎN CARIERĂ Minerii și lucrătorii în carieră execută operații de extragere a cărbunelui, minereului, mineralelor solide și rocilor din mine subterane și de suprafață (granit, calcar, ardezie, silex etc.). Salvatorii minieri întreprind acțiuni de salvare sau de asigurare a securității minerilor prinși în subteran, protejează patrimoniul unității miniere de avariile produse de incendii, surpări, reinstaurează
ANEXĂ din 9 mai 1995 (**actualizată**) Clasificarea ocupaţiilor din România (C.O.R.)*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/229874_a_231203]
-
S.L., Young B., Sherrard D.S. and Andress D.L.: Serum Phosphate Levels and Mortality Risk among People with Chronic Kidney Disease. J Am Soc Nephrol 16: 520-528,2005. ● Schwarz S., Trivedi B.K., Kalantar-Zadeh K., and Kovesdy C.P.: Association of Disorders în Mineral Metabolism with Progression of Chronic Kidney Disease. Clin J Am Soc Nephrol 1: 825-831, 2006. ● Voormolen N, Noordzij M., Grootendorst D.C, Beetz Y., Sijpkens Y. W., van Manen J. G.,. Boeschoten E. W., Huisman R. M., Krediet R. T.
GHID din 8 noiembrie 2010 de practică medicală pentru boala cronică de rinichi - Anexa 6*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/232718_a_234047]
-
în hemodialysis patients - a randomized, double-blind, placebo-controlled study. Scand J Urol Nephrol 2004;38:340-347. 9. Kotzmann H, Riedl M, Pietschmann P et al. Effects of 12 months of recombinant growth hormone therapy on parameters of bone metabolism and bone mineral density în patients on chronic hemodialysis. J Nephrol 2004;17: 87-94 10. Bo Feldt-Rasmussen, Martin Lange, Wladyslaw Sulowicz, Uzi Gafter, Kar Neng Lai, Jonas Wiedemann, Jens Sandal Christiansen, Meguid El Nahas and the Adult Patients în Chronic Dialysis (APCD) Study
GHID din 8 noiembrie 2010 de practică medicală pentru evaluare şi intervenţie nutriţională în boala cronica de rinichi - Anexa 3*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/232715_a_234044]
-
următorul cuprins: "Teren punctul "Stație de Epurare - Poienița I" extravilan sat Buciumeni", coloana 3 va avea următorul cuprins: "Teren extravilan în suprafață de 770 mp, categoria de folosință "fânețe". Vecini: N - teren administrare Consiliul Local, S - drum de acces, E - Mineral Pas Buciumeni, V - teren administrare Consiliul Local", iar coloana 5 va avea următorul cuprins: "6.138 lei"; ... b) la secțiunea I "Bunuri imobile", după poziția nr. 184 se introduc două noi poziții, pozițiile nr. 185 și 186, conform anexei nr.
HOTĂRÂRE nr. 543 din 25 mai 2011 pentru modificarea şi completarea unor anexe la Hotărârea Guvernului nr. 1.350/2001 privind atestarea domeniului public al judeţului Dâmboviţa, precum şi al municipiilor, oraşelor şi comunelor din judeţul Dâmboviţa. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/233126_a_234455]
-
și a alimentației populației; ... g) evaluarea riscului chimic și bacteriologic al alimentelor cu destinație nutrițională specială; ... h) monitorizarea alimentelor tratate cu radiații; ... i) monitorizarea calității suplimentelor alimentare; ... j) monitorizarea apelor minerale naturale îmbuteliate; ... k) monitorizarea alimentelor cu adaos de vitamine,minerale și alte substanțe; ... l) monitorizarea coloranților sintetici din bauturi alcoolice și nealcoolice. ... 2. Coordonarea metodologică, monitorizarea, evaluarea și raportarea implementării metodologiilor de supraveghere și monitorizare în domeniul alimentației și nutriției; 3. Elaborarea rapoartelor și sintezelor naționale, inclusiv de studii necesare
NORME TEHNICE din 30 decembrie 2010 (**actualizate**) de realizare a programelor naţionale de sănătate pentru anii 2011 şi 2012*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/232116_a_233445]
-
j) monitorizarea apelor minerale naturale îmbuteliate; ... k) protejarea sănătății populației prin supravegherea consumului și contaminarii microbiologice a produselor zaharoase; ... l) monitorizarea calității produselor din cereal destinate consumului uman prin determinarea conținutului în micotoxine; ... m) monitorizarea alimentelor cu adaos de vitamine, minerale și alte substanțe; ... n) monitorizarea coloranților sintetici din băuturi alcoolice și nealcoolice. ... Indicatori de evaluare 1) Indicatori fizici ... a) Număr de acțiuni specifice de evaluare a efectelor factorilor de risc alimentari pentru starea de sănătate : 600 ... 2) Indicatori de eficiență
NORME TEHNICE din 30 decembrie 2010 (**actualizate**) de realizare a programelor naţionale de sănătate pentru anii 2011 şi 2012*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/232116_a_233445]
-
și a alimentației populației; ... g) evaluarea riscului chimic și bacteriologic al alimentelor cu destinație nutrițională specială; ... h) monitorizarea alimentelor tratate cu radiații; ... i) monitorizarea calității suplimentelor alimentare; ... j) monitorizarea apelor minerale naturale îmbuteliate; ... k) monitorizarea alimentelor cu adaos de vitamine,minerale și alte substanțe; ... l) monitorizarea coloranților sintetici din bauturi alcoolice și nealcoolice. ... 2. Coordonarea metodologică, monitorizarea, evaluarea și raportarea implementării metodologiilor de supraveghere și monitorizare în domeniul alimentației și nutriției; 3. Elaborarea rapoartelor și sintezelor naționale, inclusiv de studii necesare
NORME TEHNICE din 30 decembrie 2010 (**actualizate**) de realizare a programelor naţionale de sănătate pentru anii 2011 ŞI 2012*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/232114_a_233443]
-
j) monitorizarea apelor minerale naturale îmbuteliate; ... k) protejarea sănătății populației prin supravegherea consumului și contaminarii microbiologice a produselor zaharoase; ... l) monitorizarea calității produselor din cereal destinate consumului uman prin determinarea conținutului în micotoxine; ... m) monitorizarea alimentelor cu adaos de vitamine, minerale și alte substanțe; ... n) monitorizarea coloranților sintetici din băuturi alcoolice și nealcoolice. ... Indicatori de evaluare 1) Indicatori fizici ... a) Număr de acțiuni specifice de evaluare a efectelor factorilor de risc alimentari pentru starea de sănătate : 600 ... 2) Indicatori de eficiență
NORME TEHNICE din 30 decembrie 2010 (**actualizate**) de realizare a programelor naţionale de sănătate pentru anii 2011 ŞI 2012*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/232114_a_233443]
-
formarea osului. Sunt responsabile de formarea și mineralizarea osteoidului (matricea osoasă necalcificată). Au receptori pentru PTH și estrogeni. Osteocite = celulele principale, mature și relativ inactive ale osului. Sunt derivate din osteoblaste încorporate în structura osului. Pot avea rol în mobilizarea mineralelor din os. Osteoclaste = celule gigante, multinucleate, derivate din celulele liniei monocitofagocitare, localizate la suprafața osului, cu rol de degradare a osului vechi prin resorbție. Au receptori pentru calcitonină și nu au receptori pentru PTH. Stimularea lor sub acțiunea PTH pare
ANEXĂ din 8 noiembrie 2010 privind recomandări de abordare a bolnavilor cu anomalii ale metabolismului mineral şi osos asociate bolii cronice de rinichi - Anexa 4*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/232716_a_234045]
-
CaCO3 and low dialysate calcium. Kidney Int, 43 (suppl 41):S121-S124, 1993. 19. Salusky IB, Goodman WG. Adynamic Renal Osteodystrophy: Is There a Problem? JASN, 12(9):1978-1985, 2001. 21. Martin KJ, Fukagawa M, Malluche HH. Diagnosis of bone and mineral disorders. În: Clinical guide to bone and mineral metabolism în CKD, ed. Olgaard K. Național Kidney Foundation Inc., 2006:44-76. 21. *** Protocol for the prevention and management of renal osteodystrophy în adult dialysis patients. Bone disease protocols, www.esrdnet 11
ANEXĂ din 8 noiembrie 2010 privind recomandări de abordare a bolnavilor cu anomalii ale metabolismului mineral şi osos asociate bolii cronice de rinichi - Anexa 4*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/232716_a_234045]
-
Skeletal disorders. În: Oxford Textbook of Clinical Nephrology, 2nd edition, vol 3, eds. Davison AM, Cameron JS, Grunfeld J-P, Kerr DNS, Ritz E, Winearls CG, Oxford University Press, Oxford, 1998:1954-1981. 32. Jamal SA, Hayden JA, Beyene J. Low Bone Mineral Density and Fractures în Long-Term Hemodialysis Patients: A Meta-Analysis. Am J Kidney Dis 49:674-681, 2007. 33. Taal MW, Cassidy MJD, Pearson D, Green D, Masud T. Usefulness of quantitative heel ultrasound compared with dual-energy X-ray absorptiometry în determining bone
ANEXĂ din 8 noiembrie 2010 privind recomandări de abordare a bolnavilor cu anomalii ale metabolismului mineral şi osos asociate bolii cronice de rinichi - Anexa 4*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/232716_a_234045]
-
2002. 142. Kratz A, Lewandrowski KB. Normal reference laboratory values. New Engl J Med, 339(15):1063-1072, 1998. 143. Martin KJ, Gonzalez EA. Metabolic bone disease în chronic kidney disease. J Am Soc Nephrol, 18:875-885, 2007. 144. Lindberg JS. Mineral and bone treatment options for the stage 3 and 4 CKD patient. ASN Renal Week, 2004, http://www.hdcn.com/symp/04asn/04/04lin/04lin.htm 145. Shahapuni I, Monge M, Oprisiu R și col. Drug Insight: renal indications of
ANEXĂ din 8 noiembrie 2010 privind recomandări de abordare a bolnavilor cu anomalii ale metabolismului mineral şi osos asociate bolii cronice de rinichi - Anexa 4*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/232716_a_234045]
-
nu este dăunător în condițiile de utilizare specificate sau că efectele farmacologice și eficacitatea medicamentului sunt plauzibile pe baza utilizării îndelungate și experienței. ... (2) Prin derogare de la prevederile art. 695 pct. 31, prezența în medicamentele din plante a vitaminelor sau mineralelor, pentru siguranța cărora există dovezi bine documentate, nu împiedică produsul de a fi eligibil pentru autorizare în conformitate cu prevederile alin. (1), cu condiția că acțiunea vitaminelor și mineralelor să fie auxiliara față de aceea a ingredientelor active din plante, raportat la indicația
LEGE nr. 95 din 14 aprilie 2006 (*actualizată*) privind reforma în domeniul sănătăţii. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/240043_a_241372]
-
prevederile art. 695 pct. 31, prezența în medicamentele din plante a vitaminelor sau mineralelor, pentru siguranța cărora există dovezi bine documentate, nu împiedică produsul de a fi eligibil pentru autorizare în conformitate cu prevederile alin. (1), cu condiția că acțiunea vitaminelor și mineralelor să fie auxiliara față de aceea a ingredientelor active din plante, raportat la indicația/indicațiile revendicata/revendicate. ... (3) Totuși, în cazul în care Agenția Națională a Medicamentului și a Dispozitivelor Medicale consideră că un medicament din plante îndeplinește criteriile pentru autorizare
LEGE nr. 95 din 14 aprilie 2006 (*actualizată*) privind reforma în domeniul sănătăţii. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/240043_a_241372]
-
Articolul 1 Se aprobă bugetul de venituri și cheltuieli pe anul 2012 pentru Societatea Comercială "Radioactiv Mineral Măgurele" - S.A., prevăzut în anexa care face parte integrantă din prezenta hotărâre. Articolul 2 (1) Nivelul cheltuielilor totale aferente veniturilor totale înscrise în bugetul de venituri și cheltuieli, precum și nivelul cheltuielilor în structură reprezintă limite maxime și nu pot fi
HOTĂRÂRE nr. 267 din 3 aprilie 2012 privind aprobarea bugetului de venituri şi cheltuieli pe anul 2012 pentru Societatea Comercială "Radioactiv Mineral Măgurele" - S.A., aflată sub autoritatea Ministerului Economiei, Comerţului şi Mediului de Afaceri. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/240625_a_241954]
-
Ministerului Muncii, Familiei și Protecției Sociale și al Ministerului Finanțelor Publice, prin promovarea unei hotărâri de rectificare a bugetului de venituri și cheltuieli. ... (2) În cazul în care în execuție se înregistrează nerealizări ale veniturilor totale aprobate, Societatea Comercială "Radioactiv Mineral Măgurele" - S.A. poate efectua cheltuieli totale proporțional cu gradul de realizare a veniturilor totale, cu încadrarea în indicatorii de eficiență aprobați. ... PRIM-MINISTRU MIHAI-RĂZVAN UNGUREANU Contrasemnează: --------------- Ministrul economiei, comerțului și mediului de afaceri, Lucian Nicolae Bode Ministrul muncii, familiei și
HOTĂRÂRE nr. 267 din 3 aprilie 2012 privind aprobarea bugetului de venituri şi cheltuieli pe anul 2012 pentru Societatea Comercială "Radioactiv Mineral Măgurele" - S.A., aflată sub autoritatea Ministerului Economiei, Comerţului şi Mediului de Afaceri. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/240625_a_241954]
-
și mediului de afaceri, Lucian Nicolae Bode Ministrul muncii, familiei și protecției sociale, Claudia Boghicevici Ministrul finanțelor publice, Bogdan Alexandru Drăgoi București, 3 aprilie 2012. Nr. 267. Anexa MINISTERUL ECONOMIEI, COMERȚULUI ȘI MEDIULUI DE AFACERI Operatorul economic: Societatea Comercială "Radioactiv Mineral Măgurele" - S.A. Sediul/Adresa: Măgurele, Șoseaua de Centură nr. 50, județul Ilfov Cod unic de înregistrare: RO 16695222 BUGETUL DE VENITURI ȘI CHELTUIELI pe anul 2012 *Font 9* mii lei ┌────────┬──────────────────────────────────────────────────┬───┬────────────┬────────────┐ │ │ INDICATORI │Nr.│ 2011 │ BVC 2012 │ │ │ │rd. Preliminat/ PROFITUL CONTABIL VII
HOTĂRÂRE nr. 267 din 3 aprilie 2012 privind aprobarea bugetului de venituri şi cheltuieli pe anul 2012 pentru Societatea Comercială "Radioactiv Mineral Măgurele" - S.A., aflată sub autoritatea Ministerului Economiei, Comerţului şi Mediului de Afaceri. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/240625_a_241954]