10,559 matches
-
mai active în solurile cu fertilitate mai ridicată față de cele cu fertilitate mai scăzută. Vremea călduroasă întârzie viteza de descompunere, în timp ce vremea rece și umedă o accelerează. Vremea ploioasă determină spălarea constituenților solubili din dejecțiile solide. În urină azotul și potasiul sunt sub formă solubilă deoarece are loc o hidroliză rapidă a ureii care constituie fracția majoră a azotului și conduce la un pH ridicat, o proporție de azot este pierdută prin volatilizarea amoniacului. Vremea este importantă deoarece precipitațiile produc spălarea
ORDIN nr. 1.270 din 30 noiembrie 2005 (*actualizat*) privind aprobarea Codului de bune practici agricole pentru protecţia apelor împotriva poluării cu nitraţi din surse agricole. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/175492_a_176821]
-
compararea cerințelor turmei de animale de pe suprafața pășunată cu calculul exporturilor corespunzătoare principalelor macroelemente; - estimarea diferitelor surse de azot disponibile azotul din sol, fixat simbiotic, îngrășământul organic și dejecțiile animalelor care pășunează, îngrășămintele minerale azotate, restituirile organice cu fosfor și potasiu, adausuri minerale complementare etc; ● măsurarea și controlul rezultatelor, care permit stabilirea unor abateri față de obiectivele stabilite și rectificarea acestora. 8. Aspecte specifice privind managementul agricol pentru limitarea transferului de nitrați către corpurile de apă a) Acoperirea solului cu vegetație în
ORDIN nr. 1.270 din 30 noiembrie 2005 (*actualizat*) privind aprobarea Codului de bune practici agricole pentru protecţia apelor împotriva poluării cu nitraţi din surse agricole. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/175492_a_176821]
-
aplicare Îngrășăminte cu azot sub formă nitrică Principalele tipuri de îngrășăminte care conțin azot sub formă nitrică sunt: - azotatul de calciu cu 15,5% N și 36% Ca; - azotatul de sodiu cu 16,4% N și 27% Na; - azotatul de potasiu cu 13,7% N și 46,5% K(2)O. Îngrășămintele se remarcă prin solubilitatea foarte mare în apă, iar umiditatea relativă critică determinată la temperatura de 30°C este ridicată, respectiv de 46,7% la azotatul de calciu, 72
ORDIN nr. 1.270 din 30 noiembrie 2005 (*actualizat*) privind aprobarea Codului de bune practici agricole pentru protecţia apelor împotriva poluării cu nitraţi din surse agricole. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/175492_a_176821]
-
se remarcă prin solubilitatea foarte mare în apă, iar umiditatea relativă critică determinată la temperatura de 30°C este ridicată, respectiv de 46,7% la azotatul de calciu, 72,4% la azotatul de sodiu și 87,5% la azotatul de potasiu. Cel mai higroscopic îngrășământ din această clasă este azotatul de calciu, iar cel mai puțin higroscopic azotatul de potasiu. La aplicarea în sol, azotul nitric rămâne în soluția solului, de unde parțial este consumat de plante, parțial intră în diferite reacții
ORDIN nr. 1.270 din 30 noiembrie 2005 (*actualizat*) privind aprobarea Codului de bune practici agricole pentru protecţia apelor împotriva poluării cu nitraţi din surse agricole. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/175492_a_176821]
-
ridicată, respectiv de 46,7% la azotatul de calciu, 72,4% la azotatul de sodiu și 87,5% la azotatul de potasiu. Cel mai higroscopic îngrășământ din această clasă este azotatul de calciu, iar cel mai puțin higroscopic azotatul de potasiu. La aplicarea în sol, azotul nitric rămâne în soluția solului, de unde parțial este consumat de plante, parțial intră în diferite reacții cu alte săruri, iar o altă parte este levigată (spălata). Cantitatea levigată este în funcție de volumul de apă ce se
ORDIN nr. 1.270 din 30 noiembrie 2005 (*actualizat*) privind aprobarea Codului de bune practici agricole pentru protecţia apelor împotriva poluării cu nitraţi din surse agricole. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/175492_a_176821]
-
în matricea organominerală, procesele de hidroliză, amonificare, nitrificare și levigare, precum și conversia fosfaților solubili în fosfați insolubili, sunt încetinite, și astfel rata de utilizare a nutrienților este mai mare decât cea din îngrășămintele minerale. Anexa 5 Tipuri de îngrășăminte cu potasiu. Indicații și contraindicații de aplicare - Clorura de potasiu - conține cca. 58-63% K(2)O, este solubilă în apă (34,7 g/100 g apă la 20°C și 56,7 g/100 g apă la 100°C) și higroscopică, fapt
ORDIN nr. 1.270 din 30 noiembrie 2005 (*actualizat*) privind aprobarea Codului de bune practici agricole pentru protecţia apelor împotriva poluării cu nitraţi din surse agricole. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/175492_a_176821]
-
și levigare, precum și conversia fosfaților solubili în fosfați insolubili, sunt încetinite, și astfel rata de utilizare a nutrienților este mai mare decât cea din îngrășămintele minerale. Anexa 5 Tipuri de îngrășăminte cu potasiu. Indicații și contraindicații de aplicare - Clorura de potasiu - conține cca. 58-63% K(2)O, este solubilă în apă (34,7 g/100 g apă la 20°C și 56,7 g/100 g apă la 100°C) și higroscopică, fapt pentru care este mai puțin indicată pentru aplicare
ORDIN nr. 1.270 din 30 noiembrie 2005 (*actualizat*) privind aprobarea Codului de bune practici agricole pentru protecţia apelor împotriva poluării cu nitraţi din surse agricole. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/175492_a_176821]
-
100 g apă la 100°C) și higroscopică, fapt pentru care este mai puțin indicată pentru aplicare datorită fenomenului de aglomerare și se utilizează mai mult la obținerea îngrășămintelor complexe și a celor lichide. - Sarea potasică - cu un conținut al potasiului cuprins între 28 și 60%, este un amestec de KCl cu diferite săruri potasice brute măcinate, precum silvinitul, carnalitul, kainitul ș.a., iar în funcție de proporția componenților sunt cunoscute trei tipuri de sare potasică: - sare potasică 30%, cu un conținut de 28-30
ORDIN nr. 1.270 din 30 noiembrie 2005 (*actualizat*) privind aprobarea Codului de bune practici agricole pentru protecţia apelor împotriva poluării cu nitraţi din surse agricole. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/175492_a_176821]
-
de 28-30% K(2)O și relativ ridicat de NaCl; - sare potasică 40%, cu un conținut de 38-42% K(2)O și 24-26% NaCl; - sare potasică 50%, cu un conținut de 48-52% K(2)O și 11-13% NaCl; - Sulfatul de potasiu - conține 48-52% K(2)O și 17-18% S, nu este higroscopic, se poate aplica ușor și are o solubilitate în apă mai scăzută, de numai 12 g/100 g apă la 25°C. Îngrășământul este recomandat pentru culturile sensibile la
ORDIN nr. 1.270 din 30 noiembrie 2005 (*actualizat*) privind aprobarea Codului de bune practici agricole pentru protecţia apelor împotriva poluării cu nitraţi din surse agricole. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/175492_a_176821]
-
o solubilitate în apă mai scăzută, de numai 12 g/100 g apă la 25°C. Îngrășământul este recomandat pentru culturile sensibile la excesul de clor, precum legumele, florile, plantele tehnice, pomii fructiferi și vița de vie. - Sulfatul dublu de potasiu și magneziu - conține 22% K(2)O, 18% MgO și 22% S și este un îngrășământ ce se poate aplica și este recomandat în aceleași condiții ca și în cazul sulfatului de potasiu, pe soluri sau substraturi care necesită și
ORDIN nr. 1.270 din 30 noiembrie 2005 (*actualizat*) privind aprobarea Codului de bune practici agricole pentru protecţia apelor împotriva poluării cu nitraţi din surse agricole. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/175492_a_176821]
-
și vița de vie. - Sulfatul dublu de potasiu și magneziu - conține 22% K(2)O, 18% MgO și 22% S și este un îngrășământ ce se poate aplica și este recomandat în aceleași condiții ca și în cazul sulfatului de potasiu, pe soluri sau substraturi care necesită și magneziu, în special în legumicultură și la culturile intensive din sere și solarii. Anexa 6 Mențiuni obligatorii pentru îngrășăminte conform Regulamentului (CE) 2003/2003 (1) Pentru a se conforma cerințelor din articolul 9
ORDIN nr. 1.270 din 30 noiembrie 2005 (*actualizat*) privind aprobarea Codului de bune practici agricole pentru protecţia apelor împotriva poluării cu nitraţi din surse agricole. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/175492_a_176821]
-
și la culturile intensive din sere și solarii. Anexa 6 Mențiuni obligatorii pentru îngrășăminte conform Regulamentului (CE) 2003/2003 (1) Pentru a se conforma cerințelor din articolul 9, statele membre pot să impună ca menționarea conținutului de azot, fosfor și potasiu din îngrășămintele introduse pe piețele lor să se facă după cum urmează: ... (a) azot, numai în forma elementară (N) și/sau (b) fosfor și potasiu, numai în forma elementară (P, K) sau (c) fosfor și potasiu, numai ca oxizi [P(2
ORDIN nr. 1.270 din 30 noiembrie 2005 (*actualizat*) privind aprobarea Codului de bune practici agricole pentru protecţia apelor împotriva poluării cu nitraţi din surse agricole. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/175492_a_176821]
-
cerințelor din articolul 9, statele membre pot să impună ca menționarea conținutului de azot, fosfor și potasiu din îngrășămintele introduse pe piețele lor să se facă după cum urmează: ... (a) azot, numai în forma elementară (N) și/sau (b) fosfor și potasiu, numai în forma elementară (P, K) sau (c) fosfor și potasiu, numai ca oxizi [P(2)O(5), K(2)O] sau (d) simultan fosfor și potasiu, atât în formă elementară, cât și ca oxizi. În cazul în care se
ORDIN nr. 1.270 din 30 noiembrie 2005 (*actualizat*) privind aprobarea Codului de bune practici agricole pentru protecţia apelor împotriva poluării cu nitraţi din surse agricole. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/175492_a_176821]
-
conținutului de azot, fosfor și potasiu din îngrășămintele introduse pe piețele lor să se facă după cum urmează: ... (a) azot, numai în forma elementară (N) și/sau (b) fosfor și potasiu, numai în forma elementară (P, K) sau (c) fosfor și potasiu, numai ca oxizi [P(2)O(5), K(2)O] sau (d) simultan fosfor și potasiu, atât în formă elementară, cât și ca oxizi. În cazul în care se optează să se menționeze conținutul de fosfor și de potasiu sub
ORDIN nr. 1.270 din 30 noiembrie 2005 (*actualizat*) privind aprobarea Codului de bune practici agricole pentru protecţia apelor împotriva poluării cu nitraţi din surse agricole. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/175492_a_176821]
-
urmează: ... (a) azot, numai în forma elementară (N) și/sau (b) fosfor și potasiu, numai în forma elementară (P, K) sau (c) fosfor și potasiu, numai ca oxizi [P(2)O(5), K(2)O] sau (d) simultan fosfor și potasiu, atât în formă elementară, cât și ca oxizi. În cazul în care se optează să se menționeze conținutul de fosfor și de potasiu sub formă de elemente, toate mențiunile din anexe la forma de oxizi se interpretează ca fiind în
ORDIN nr. 1.270 din 30 noiembrie 2005 (*actualizat*) privind aprobarea Codului de bune practici agricole pentru protecţia apelor împotriva poluării cu nitraţi din surse agricole. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/175492_a_176821]
-
și potasiu, numai ca oxizi [P(2)O(5), K(2)O] sau (d) simultan fosfor și potasiu, atât în formă elementară, cât și ca oxizi. În cazul în care se optează să se menționeze conținutul de fosfor și de potasiu sub formă de elemente, toate mențiunile din anexe la forma de oxizi se interpretează ca fiind în formă elementară, iar valorile numerice se convertesc cu ajutorul următorilor factori: (a) fosfor (P) = anhidridă fosforică [P(2)O(5)] x 0,436; (b
ORDIN nr. 1.270 din 30 noiembrie 2005 (*actualizat*) privind aprobarea Codului de bune practici agricole pentru protecţia apelor împotriva poluării cu nitraţi din surse agricole. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/175492_a_176821]
-
sub formă de elemente, toate mențiunile din anexe la forma de oxizi se interpretează ca fiind în formă elementară, iar valorile numerice se convertesc cu ajutorul următorilor factori: (a) fosfor (P) = anhidridă fosforică [P(2)O(5)] x 0,436; (b) potasiu (K) = oxid de potasiu [K(2)O] x 0,830. (2) Statele membre pot impune ca menționarea conținutului de calciu, magneziu, sodiu și sulf din îngrășămintele cu nutrienți secundari și, în cazul în care sunt îndeplinite condițiile prevăzute la articolul
ORDIN nr. 1.270 din 30 noiembrie 2005 (*actualizat*) privind aprobarea Codului de bune practici agricole pentru protecţia apelor împotriva poluării cu nitraţi din surse agricole. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/175492_a_176821]
-
toate mențiunile din anexe la forma de oxizi se interpretează ca fiind în formă elementară, iar valorile numerice se convertesc cu ajutorul următorilor factori: (a) fosfor (P) = anhidridă fosforică [P(2)O(5)] x 0,436; (b) potasiu (K) = oxid de potasiu [K(2)O] x 0,830. (2) Statele membre pot impune ca menționarea conținutului de calciu, magneziu, sodiu și sulf din îngrășămintele cu nutrienți secundari și, în cazul în care sunt îndeplinite condițiile prevăzute la articolul 17, din îngrășămintele cu
ORDIN nr. 1.270 din 30 noiembrie 2005 (*actualizat*) privind aprobarea Codului de bune practici agricole pentru protecţia apelor împotriva poluării cu nitraţi din surse agricole. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/175492_a_176821]
-
Alimentelor nr. 18/2004 pentru aprobarea Normei veterinare ce stabilește metode de analiză pentru controlul oficial al furajelor cu privire la conținutul în acid cianhidric, calciu, carbonați, cenușă brută, cenușă brută insolubila în acid clorhidric, clor din cloruri, ulei de muștar, lactoza, potasiu, sodiu, zahăr, uree și estimarea activității ureazice a produselor derivate din soia, publicat în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr. 1.020 și nr. 1.020 bis din 4 noiembrie 2004. Articolul 4 Prezentul ordin transpune Directivă Comisiei 71
ORDIN nr. 37 din 21 februarie 2006 pentru aprobarea Normei sanitare veterinare ce stabileşte metode comunitare de analiza pentru controlul oficial al furajelor. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/175761_a_177090]
-
2442.24 Pansamente și catguturi (pansamente, vata, plasture și articole similare) 1 2451.32 Produse pentru curățare 2524.27 Articole școlare și de birou din material plastic 2413.15 Oxizi, hidroxizi și baze minerale (hidroxid de sodiu-soda caustica, hidroxid de potasiu, oxizi, hidroxizi, peroxizi de magneziu, stronțiu și bariu, peroxizi de sodiu și de potasiu, hidroxid de aluminiu, hirazina, hidroxilamina și sărurile lor anorganice) 2413.22 Săruri ale halogen-oxiacizilor (hipocloriți clorați, perclorați, bromați, perbromati, iodați și periodati) 2413.33 Carbonați și
HOTARARE nr. 182 din 28 februarie 2002 (*actualizata*) privind lista autoritatilor contractante care au obligatia de a aplica prevederile Ordonantei Guvernului nr. 20/2002 privind achizitiile publice prin licitatii electronice si produsele care urmeaza sa fie achizitionate prin procedura de licitatie electronica. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/170655_a_171984]
-
Produse pentru curățare 2524.27 Articole școlare și de birou din material plastic 2413.15 Oxizi, hidroxizi și baze minerale (hidroxid de sodiu-soda caustica, hidroxid de potasiu, oxizi, hidroxizi, peroxizi de magneziu, stronțiu și bariu, peroxizi de sodiu și de potasiu, hidroxid de aluminiu, hirazina, hidroxilamina și sărurile lor anorganice) 2413.22 Săruri ale halogen-oxiacizilor (hipocloriți clorați, perclorați, bromați, perbromati, iodați și periodati) 2413.33 Carbonați și percarbonati 2416.5 Alte materiale plastice de bază 2420 Pesticide și alte produse agrochimice
HOTARARE nr. 182 din 28 februarie 2002 (*actualizata*) privind lista autoritatilor contractante care au obligatia de a aplica prevederile Ordonantei Guvernului nr. 20/2002 privind achizitiile publice prin licitatii electronice si produsele care urmeaza sa fie achizitionate prin procedura de licitatie electronica. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/170655_a_171984]
-
unit pH 6,5-8,5 STAS 8619/3-90 3. Materii în suspensie mg/dmc 300 STAS 6953-81 4. Consum biochimic de oxigen la 5 zile (CBO5) mg/dmc 300 STAS 6560-82 5. Consum chimic de oxigen - metodă cu bicromat de potasiu (CCO-Cr)*) mg/dmc 500 SR ISO 6060/96 6. Azotat amoniacal (NH4^+) mg/dmc 30 STAS 8683-70 7. Fosfor total (P) mg/dmc 5,0 STAS 10064-75 8. Cianuri (CN^-) mg/dmc 0,5 STAS 7685-79 9. Sulfuri și hidrogen
NORMATIV din 30 octombrie 1997 privind condiţiile de evacuare a apelor uzate în retelele de canalizare ale localitatilor NTPA - 002/1997. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/170281_a_171610]
-
1 STAS 6364-78 -------------------------------------------------------------------------------- *) Valoarea concentrației CCO-Cr este condiționată de respectarea raportului CBO5/CCO mai mare sau egal cu 0,4. Pentru verificarea acestei condiții, vor putea fi utilizate și rezultatele determinării consumului chimic de oxigen, prin metoda cu permanganat de potasiu, urmărind cunoașterea raportului CCO-Mn/CCO-Cr, caracteristic apei uzate. **) Pentru localitățile a caror apă de alimentare din rețeaua de distribuire conține zinc în concentrație mai mare de 1 mg/dmc, se va accepta aceeași valoare și la evacuare.
NORMATIV din 30 octombrie 1997 privind condiţiile de evacuare a apelor uzate în retelele de canalizare ale localitatilor NTPA - 002/1997. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/170281_a_171610]
-
6953-81 ─────────────────────────────────────────────────────────────────────────────── 4. Consum biochimic de oxigen la 5 zile mg O(2)/dmc 25,0 SR EN 1899-2/ [CBO(5)]*2) 2002 5. Consum chimic de oxigen - metodă cu mg O(2)/dmc 125,0 SR ISO 6060-96 dicromat de potasiu [(CCO(cr)^-]*2) ─────────────────────────────────────────────────────────────────────────────── 6. Azotat amoniacal [NH(4)^+]*6) mg/dmc 2,0(3,0) SR ISO 5664: 2001 SR ISO 7150-1/ 2001 ─────────────────────────────────────────────────────────────────────────────── 7. Azotat total (N)*6) mg/dmc 10,0(15,0) SR EN ISO 13395:2002 ─────────────────────────────────────────────────────────────────────────────── 8
NORMATIV NTPA-001/2002 din 28 februarie 2002 (*actualizat*) privind stabilirea limitelor de încărcare cu poluanti a apelor uzate industriale şi urbane la evacuarea în receptorii naturali**). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/170278_a_171607]
-
de incubație, la (2) din anexă 20°C ± 1°C, în întuneric complet. Se adaugă un inhibitor de nitrificare. ───────────────────────────────────────────────────────────────��─────────────── Consum chimic 125 mg/l O(2) 75 Proba omogena, nefiltrată, de oxigen (CCO) nedecantată. Se utilizează metodă cu dicromat de potasiu. ─────────────────────────────────────────────────────────────────────────────── Materii 35 mg/dmc 90*3) Filtrarea unei probe în suspensie 35 în 90 în reprezentative pe o membrana condițiile condițiile de 0,45 æm. Uscare la 105°C art. 7 art. 7 și cântărire. alin. (2) alin. (2) Centrifugarea unei
NORME TEHNICE din 28 februarie 2002 (*actualizate*) privind colectarea, epurarea şi evacuarea apelor uzate urbane, NTPA-011**). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/170275_a_171604]