8,902 matches
-
b) la golire: eliberarea necontrolată a fluidului sub presiune; ... c) la umplere sau golire: cuplarea și decuplarea nesigure. 2.10. Protecție împotriva depășirii limitelor admisibile ale echipamentului sub presiune În cazurile în care, în condiții previzibile în mod rezonabil limitele admisibile ar putea fi depășite, echipamentele sub presiune trebuie dotate cu dispozitive de securitate adecvate sau trebuie să existe instrucțiuni pentru montarea acestora, cu accesorii de protecție adecvate, dacă echipamentul nu este protejat de alte dispozitive de protecție din cadrul unui ansamblu
HOTĂRÂRE nr. 584 din 15 aprilie 2004 (*actualizată*) privind stabilirea condiţiilor de introducere pe piaţă a echipamentelor sub presiune. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/171666_a_172995]
-
conform art.2, alin.(l) lit. d); ... b) după caz, dispozitive de supraveghere adecvate, cum ar fi indicatoare și/sau alarme, care permit să fie luate măsuri adecvate fie automat, fie manual, pentru a menține echipamentele sub presiune în limitele admisibile. 2.11. Accesorii de securitate 2.11.1. Accesoriile de securitate trebuie: - să fie proiectate și construite astfel încât, să fie adecvate și sigure pentru rolul funcțional și după caz, să fie respectate cerințele de întreținere și încercare a dispozitivelor; - să
HOTĂRÂRE nr. 584 din 15 aprilie 2004 (*actualizată*) privind stabilirea condiţiilor de introducere pe piaţă a echipamentelor sub presiune. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/171666_a_172995]
-
principii cuprind în special modurile de oprire în condiții de siguranță la avarie, redundanță, diversitate și autodiagnosticare. 2.11.2. Dispozitive pentru limitarea presiunii Dispozitivele pentru limitarea presiunii trebuie proiectate astfel încât presiunea să nu poată depăși în permanență presiunea maxim admisibilă PS; totuși este permisă o depășire de moment a presiunii, în conformitate cu prevederile de la pct. 7.3, acolo unde este cazul. 2.11.3. Dispozitive de supraveghere a temperaturii Dispozitivele de supraveghere a temperaturii trebuie să aibă un timp de reacție
HOTĂRÂRE nr. 584 din 15 aprilie 2004 (*actualizată*) privind stabilirea condiţiilor de introducere pe piaţă a echipamentelor sub presiune. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/171666_a_172995]
-
România sau pe teritoriul unui stat membru al Uniunii Europene; - anul de fabricație; - date care să permită identificarea echipamentului sub presiune în funcție de felul acestuia, cum ar fi tipul, identificarea seriei sau a lotului, seria numărului de fabricație; - limitele maxim/minim admisibile esențiale. b) În funcție de tipul echipamentului sub presiune trebuie prezentate și alte informații care sunt necesare pentru asigurarea securității la instalare, în funcționare sau utilizare și după caz, pentru întreținere și cu ocazia inspecțiilor periodice. Aceste informații cuprind: ... - volumul echipamentului sub
HOTĂRÂRE nr. 584 din 15 aprilie 2004 (*actualizată*) privind stabilirea condiţiilor de introducere pe piaţă a echipamentelor sub presiune. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/171666_a_172995]
-
producătorul trebuie să facă dovada că a luat măsuri corespunzătoare care asigură un nivel de securitate general echivalent. Prevederile acestui punct completează cerințele esențiale prevăzute la pct. l - 6 pentru echipamentele sub presiune cărora li se aplică. 7.1 Eforturi admisibile 7.1.1 Simboluri R(e/t) limita de elasticitate, reprezintă după caz valoarea la temperatura de calcul pentru: - limita de curgere superioară pentru un material care are o limită de curgere inferioară și superioară; - l ,0% limita de întindere
HOTĂRÂRE nr. 584 din 15 aprilie 2004 (*actualizată*) privind stabilirea condiţiilor de introducere pe piaţă a echipamentelor sub presiune. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/171666_a_172995]
-
și aluminiu nealiat; - 0,2% limita de întindere pentru celelalte cazuri. R(m/20) reprezintă valoarea minimă a rezistenței de rupere la 20°C R(m/t) reprezintă rezistența de rupere la temperatura de calcul. 7.1.2. Efortul general admisibil în membrană, în cazul unor solicitări preponderent statice ��i la temperaturi în afară intervalului în care fenomenele de fluaj sunt semnificative, nu trebuie să depășească în funcție de materialul utilizat, cea mai mică dintre următoarele valori: - Pentru oțel feritic, inclusiv oțel normalizat
HOTĂRÂRE nr. 584 din 15 aprilie 2004 (*actualizată*) privind stabilirea condiţiilor de introducere pe piaţă a echipamentelor sub presiune. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/171666_a_172995]
-
eforturilor precum și proprietățile mecanice și tehnologice ale îmbinărilor. 7.3. Dispozitive de limitare a presiunii, în special pentru recipiente sub presiune Depășirea de moment a presiunii, conform prevederilor de la pct. 2.11.2, trebuie limitată la 10% din presiunea maxim admisibilă. 7.4. încercarea la presiunea hidrostatică Pentru recipiente sub presiune, presiunea hidrostatică la care se face încercarea conform prevederilor de la pct. 3.2.2 nu trebuie să fie mai mică decât cea mai mare dintre următoarele două valori posibile: - valoarea
HOTĂRÂRE nr. 584 din 15 aprilie 2004 (*actualizată*) privind stabilirea condiţiilor de introducere pe piaţă a echipamentelor sub presiune. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/171666_a_172995]
-
conform prevederilor de la pct. 3.2.2 nu trebuie să fie mai mică decât cea mai mare dintre următoarele două valori posibile: - valoarea corespunzătoare solicitării maxime la care este supus echipamentul sub presiune în funcționare, luând în considerare presiunea maxim admisibilă și temperatura maxim admisibilă, multiplicat cu coeficientul 1,25, sau - valoarea presiunii maxim admisibile multiplicat cu coeficientul 1,43. 7.5. Caracteristicile materialelor Cu excepția cazurilor în care sunt impuse alte valori conform altor criterii ce trebuie luate în considerare, un
HOTĂRÂRE nr. 584 din 15 aprilie 2004 (*actualizată*) privind stabilirea condiţiilor de introducere pe piaţă a echipamentelor sub presiune. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/171666_a_172995]
-
3.2.2 nu trebuie să fie mai mică decât cea mai mare dintre următoarele două valori posibile: - valoarea corespunzătoare solicitării maxime la care este supus echipamentul sub presiune în funcționare, luând în considerare presiunea maxim admisibilă și temperatura maxim admisibilă, multiplicat cu coeficientul 1,25, sau - valoarea presiunii maxim admisibile multiplicat cu coeficientul 1,43. 7.5. Caracteristicile materialelor Cu excepția cazurilor în care sunt impuse alte valori conform altor criterii ce trebuie luate în considerare, un oțel este considerat suficient
HOTĂRÂRE nr. 584 din 15 aprilie 2004 (*actualizată*) privind stabilirea condiţiilor de introducere pe piaţă a echipamentelor sub presiune. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/171666_a_172995]
-
cea mai mare dintre următoarele două valori posibile: - valoarea corespunzătoare solicitării maxime la care este supus echipamentul sub presiune în funcționare, luând în considerare presiunea maxim admisibilă și temperatura maxim admisibilă, multiplicat cu coeficientul 1,25, sau - valoarea presiunii maxim admisibile multiplicat cu coeficientul 1,43. 7.5. Caracteristicile materialelor Cu excepția cazurilor în care sunt impuse alte valori conform altor criterii ce trebuie luate în considerare, un oțel este considerat suficient de ductil pentru a satisface cerințele prevăzute la pct. 4
HOTĂRÂRE nr. 584 din 15 aprilie 2004 (*actualizată*) privind stabilirea condiţiilor de introducere pe piaţă a echipamentelor sub presiune. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/171666_a_172995]
-
accesorii pentru reglarea presiunii" a fost înlocuită cu sintagma "accesorii sub presiune", potrivit pct. 20 al art. I din HOTĂRÂREA nr. 1.168 din 29 septembrie 2005 , publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 914 din 12 octombrie 2005. a) presiunea maxim admisibilă PS pentru acestea, ... și b) volumul V sau diametrul nominal DN al acestora, după caz, ��... și c) grupa de fluide pentru care sunt destinate ... iar pentru precizarea categoriei de evaluare a conformității trebuie folosite diagramele pentru recipiente sau pentru conducte
HOTĂRÂRE nr. 584 din 15 aprilie 2004 (*actualizată*) privind stabilirea condiţiilor de introducere pe piaţă a echipamentelor sub presiune. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/171666_a_172995]
-
scule așchietoare sau scule de uzinare. 2B006 Sisteme și echipamente pentru măsurare sau control dimensional, după cum urmează: a. Mașini de măsurat în coordonate (CMM), comandate de calculator, cu "comandă numerică" sau cu "control prin program memorat", având o eroare maximă admisibila [PE(E)] de indicare tridimensională (volumetrica) în orice punct al domeniului de operare a mașinii (de exemplu în domeniul lungimii axelor) egală sau mai mică (mai bună) de (1,7 + L/ 1000) f2æm (L este lungimea măsurată în mm) stabilită
LISTA din 25 august 2005 produselor şi tehnologiilor cu dubla utilizare supuse regimului de control la export*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/171459_a_172788]
-
ajunge, practic, la situația ca, din rațiuni care țin de interesul partidului politic al cărui membru este persoana respectivă, chiar dacă președintele Camerei ar încălca Constituția sau Regulamentul Camerei Deputaților, acesta să nu poată fi revocat, ceea ce credem că nu este admisibil. În ceea ce privește situația reglementată de art. 25^1 alin. (1) din Regulamentul Camerei Deputaților, care se referă la posibilitatea revocării din funcția de președinte al Camerei Deputaților, când se schimbă majoritatea politică din Camera Deputaților, deși credem că sunt justificate unele
DECIZIE nr. 602 din 14 noiembrie 2005 privind constituţionalitatea dispoziţiilor art. 25, art. 25^1 alin. (1), (2), (4), (5) şi (7), art. 25^2 alin. (1) şi (2), art. 43 alin. (5), art. 48 alin. (4), art. 86 alin. (2) pct. 2 lit. c) şi ale art. 86 alin. (3) pct. 2 lit. e^2) şi e^3) din Regulamentul Camerei Deputaţilor. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/171772_a_173101]
-
cazul în care cererea de intervenție forțată este formulată de contestator, aceasta va fi motivată în fapt și în drept. 8.3. Organul de soluționare competent se va pronunța asupra admisibilității cererii, iar în situația în care aceasta nu e admisibilă, va înștiința contestatorul printr-o adresă. Dacă cererea de intervenție formulată de contestator este admisă, aceasta se va comunică intervenientului. 8.4. Introducerea din oficiu a intervenienților se realizează printr-o adresă a organului de soluționare care instrumentează cauza. 8
INSTRUCŢIUNI din 27 septembrie 2005 pentru aplicarea titlului IX din Ordonanţa Guvernului nr. 92/2003 privind Codul de procedură fiscală, republicată. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/171277_a_172606]
-
în vedere și situația existentă în alte state, astfel cum rezultă din informațiile depuse la dosar de către ambele părți ale medierii. 16. În ceea ce privește baza de calcul asupra căreia se aplică procentul de 3%, comisia de mediere observă că nu este admisibilă nici una dintre soluțiile propuse de către cele două părți. Astfel, fiecare dintre acestea, pe cale de interpretare a dispozițiilor legale relevante, se îndepărtează de la principiul conform căruia remunerația trebuie să fie calculată exclusiv asupra veniturilor corespunzătoare radiodifuzării operelor scrise de către organismele de
HOTĂRÂRE ARBITRALĂ din 15 octombrie 2005 având drept obiect Metodologia privind remuneraţia datorată de către organismele de radiodifuziune şi organismele de televiziune titularilor de drepturi de autor pentru radiodifuzarea operelor scrise ale acestora, valorificate prin intermediul organismelor de gestiune colectivă, prevăzută în anexa care face parte integrantă din prezenta decizie. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/171397_a_172726]
-
în vedere și situația existentă în alte state, astfel cum rezultă din informațiile depuse la dosar de către ambele părți ale medierii. 16. În ceea ce privește baza de calcul asupra căreia se aplică procentul de 3%, comisia de mediere observă că nu este admisibilă nici una dintre soluțiile propuse de către cele două părți. Astfel, fiecare dintre acestea, pe cale de interpretare a dispozițiilor legale relevante, se îndepărtează de la principiul conform căruia remunerația trebuie să fie calculată exclusiv asupra veniturilor corespunzătoare radiodifuzării operelor scrise de către organismele de
DECIZIE nr. 212 din 18 octombrie 2005 pentru publicarea în Monitorul Oficial al României, Partea I, a Hotărârii arbitrale din 15 octombrie 2005, având drept obiect Metodologia privind remuneraţia datorată de către organismele de radiodifuziune şi organismele de televiziune titularilor de drepturi de autor pentru radiodifuzarea operelor scrise ale acestora, valorificate prin intermediul organismelor de gestiune colectivă. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/171396_a_172725]
-
scule așchietoare sau scule de uzinare. 2B006 Sisteme și echipamente pentru măsurare sau control dimensional, după cum urmează: a. Mașini de măsurat în coordonate (CMM), comandate de calculator, cu "comandă numerică" sau cu "control prin program memorat", având o eroare maximă admisibila [PE(E)] de indicare tridimensională (volumetrica) în orice punct al domeniului de operare a mașinii (de exemplu în domeniul lungimii axelor) egală sau mai mică (mai bună) de (1,7 + L/ 1000) f2æm (L este lungimea măsurată în mm) stabilită
HOTĂRÂRE nr. 983 din 25 august 2005 pentru aprobarea listelor produselor şi tehnologiilor cu dubla utilizare supuse regimului de control la export şi la import. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/170739_a_172068]
-
din punctul de vedere al încadrării în fondurile care pot fi disponibilizate pentru îndeplinirea contractului de achiziție publică respectiv; ... m) stabilește ofertele inacceptabile sau neconforme și motivele care stau la baza încadrării ofertelor respective în această categorie; ... n) stabilește ofertele admisibile; ... o) aplică criteriul de atribuire, astfel cum a fost prevăzut în documentația de atribuire, stabilește oferta/ofertele câștigătoare sau, după caz, formulează propunerea de anulare a procedurii de atribuire în cazuri justificate și elaborează raportul procedurii de atribuire; ... p) transmite
REGULAMENT din 24 august 2005 (*actualizat*) organizare şi funcţionare a Consiliului Superior al Magistraturii. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/171029_a_172358]
-
suma fixă în lei/an, în mod diferențiat, în funcție de numărul de axe, de masă totală maximă autorizată și de sistemul de suspensie cu care sunt dotate. (2) Prin masă totală maximă autorizată se înțelege masă totală a vehiculului încărcat, declarată admisibila cu prilejul autorizării de către autoritatea competența. ... (3) Numărul axelor și masa totală maximă autorizată, avute în vedere la calcularea taxei, sunt cele înscrise în cartea de identitate a autovehiculului în rândul 7 și, respectiv, rândul 11. ... (4) Dacă sistemul de
NORME METODOLOGICE din 22 ianuarie 2004 (*actualizate*) de aplicare a Legii nr. 571/2003 privind Codul fiscal. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/168711_a_170040]
-
evacuării; - tehnica de evacuare; - măsurile de precauție esențiale, atenție specială fiind acordată tipului și concentrației substanțelor prezente în efluenți, caracteristicilor mediului receptor și distanței până la zonele de captare a apelor, mai ales a celor potabile, minerale sau termale; - cantitatea maximă admisibilă a fiecărei substanțe periculoase în efluent într-una sau mai multe perioade date și condițiile impuse privind concentrația acestor substanțe; - dispozitivele care permit controlul efluenților evacuați în apele subterane; - dacă este necesar, măsurile privind monitorizarea apelor subterane, și, în special
PROGRAM din 21 aprilie 2005 (*actualizat*) de măsuri împotriva poluării cu substanţe chimice**). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/167608_a_168937]
-
indispensabile pentru prevenirea poluării apelor subterane cu substanțe periculoase, având în vedere tipul și concentrația substanțelor prezente în efluenți, caracteristicile mediului și distanța până, la zonele de captare a apelor, mai ales a celor potabile, minerale sau termale; - cantitatea maximă admisibilă de materiale care conțin familiile și grupele de substanțe periculoase din listele I și II într-una sau mai multe perioade date și, dacă este posibil chiar cantitatea de substanțe periculoase care se depozitează, se transportă sau se manevrează, precum și
PROGRAM din 21 aprilie 2005 (*actualizat*) de măsuri împotriva poluării cu substanţe chimice**). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/167608_a_168937]
-
aplică sumei concentrației totale a tuturor izomerilor. *3) Apele interioare de suprafață cuprind râurile și lacurile, precum și corpurile de apă conexe, artificiale sau puternic modificate. *4) Acest parametru reprezintă standardul de calitate a mediului exprimat sub formă de concentrație maximă admisibilă (SCM-CMA). În cazul în care SCM-CMA sunt indicate ca fiind "neaplicabile", valorile SCM-MA sunt considerate a asigura protecția și împotriva nivelurilor maxime de poluare pe termen scurt în cazul evacuărilor continue, deoarece acestea sunt net inferioare valorilor definite pe
PROGRAM din 21 aprilie 2005 (*actualizat*) de măsuri împotriva poluării cu substanţe chimice**). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/167608_a_168937]
-
durata de functionare nu a expirat. Articolul 14 (1) Durată inițială de functionare sau între două reparații capitale va putea fi prelungită în cazul în care starea tehnică, capacitatea portanta și capacitatea de circulație a străzii se mențin în limitele admisibile prevăzute în reglementările tehnice în vigoare la data expirării duratei normale de funcționare. ... (2) Timpul de prelungire sau scurtare a duratei normale de functionare se determina prin observații și măsurări directe ale traficului, ale stării tehnice, ale capacității portante și
ORDIN nr. 198 din 15 februarie 2005 privind aprobarea Reglementării tehnice "Normativ pentru întreţinerea şi repararea strazilor", indicativ NE 033-04 (revizuire C 270-1991). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/167660_a_168989]
-
a traficului precum și organizarea periodica a recensămintelor și anchetelor de circulație pe arterele principale. (3) Determinarea periodica prin măsurători la intervale de 2 ani, a planeității și denivelărilor suprafețelor carosabile și compararea cu prevederile din normele tehnice referitoare la abaterile admisibile în sens longitudinal și transversal. ... (4) Determinări efectuate la intervale de 2 ani privind capacitatea portanta a structurilor rutiere pentru arterele principale prin măsurători de deflectometrie sau deflectografie și efectuarea de sondaje pentru determinarea grosimii și calității straturilor rutiere și
ORDIN nr. 198 din 15 februarie 2005 privind aprobarea Reglementării tehnice "Normativ pentru întreţinerea şi repararea strazilor", indicativ NE 033-04 (revizuire C 270-1991). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/167660_a_168989]
-
alin. (1) din Regulament]. În cadrul acestei secții camera desemnată să examineze cererea (conform art. 27 alin. 1 din Convenție) a fost constituită potrivit art. 26 alin. (1) din Regulament. 5. Prin Decizia din 3 februarie 2004, Camera a declarat cererea admisibilă. 6. Atât reclamantul, cât și Guvernul au prezentat observații scrise cu privire la temeinicia cauzei [conform art. 59 alin. (1) din Regulament]. Fiecare dintre părți a prezentat comentarii cu privire la observațiile celeilalte. 7. La data de 1 noiembrie 2004, Curtea a modificat structura
HOTĂRÂRE din 28 aprilie 2005 definitivă la 28 iulie 2005, în Cauza Albina împotriva României. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/171921_a_173250]