12,155 matches
-
de biroul electoral de circumscripție. ... (2) În cazul în care s-au prezentat la vot cel puțin jumătate plus unul din numărul alegătorilor înscriși în listele electorale dintr-o circumscripție electorală și unul dintre candidați a obținut majoritatea voturilor valabil exprimate, acesta este declarat primar. ... (3) Dacă din totalul alegătorilor înscriși în listele electorale dintr-o circumscripție electorală s-au prezentat la vot mai puțin de jumătate plus unul sau dacă s-au prezentat la vot mai mult de jumătate plus
LEGE nr. 70 din 26 noiembrie 1991 (**republicată**) (*actualizată*) Legea privind alegerile locale. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/152285_a_153614]
-
o circumscripție electorală s-au prezentat la vot mai puțin de jumătate plus unul sau dacă s-au prezentat la vot mai mult de jumătate plus unul și nici un candidat nu a obținut jumătate plus unul din numărul voturilor valabil exprimate, ceea ce se va consemna în procesul-verbal încheiat de biroul electoral de circumscripție, se va organiza turul al doilea de scrutin. ... (4) Alegerile în turul al doilea de scrutin au loc la două săptămâni de la data alegerilor precedente, la alegeri participând
LEGE nr. 70 din 26 noiembrie 1991 (**republicată**) (*actualizată*) Legea privind alegerile locale. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/152285_a_153614]
-
Alegerile în turul al doilea de scrutin se considera valabile indiferent de numărul alegătorilor care au participat la vot. ... (6) În turul al doilea de scrutin este declarat primar candidatul care a obținut cel mai mare număr de voturi valabil exprimate. ... -------------- Art. 78 a fost modificat de ORDONANȚĂ DE URGENȚĂ nr. 28 din 12 aprilie 2000 publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 153 din 13 aprilie 2000. Articolul 79 În caz de paritate de voturi a cel puțin 2 candidați pentru funcția
LEGE nr. 70 din 26 noiembrie 1991 (**republicată**) (*actualizată*) Legea privind alegerile locale. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/152285_a_153614]
-
au prezentat la urne; - numărul total al alegătorilor înscriși în lista electorală separată de alegători, care s-au prezentat la urne; c) numărul total al voturilor valabil exprimate; ... d) numărul total al voturilor nule; ... e) numărul total al voturilor valabil exprimate, obținute de fiecare lista de candidați sau de fiecare candidat independent; ... f) numărul total al voturilor valabil exprimate, obținute de fiecare candidat la funcția de primar; ... g) numele și prenumele candidaților aleși pentru fiecare consiliu local și consiliu județean, partidul
LEGE nr. 70 din 26 noiembrie 1991 (**republicată**) (*actualizată*) Legea privind alegerile locale. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/152285_a_153614]
-
prezentat la urne; c) numărul total al voturilor valabil exprimate; ... d) numărul total al voturilor nule; ... e) numărul total al voturilor valabil exprimate, obținute de fiecare lista de candidați sau de fiecare candidat independent; ... f) numărul total al voturilor valabil exprimate, obținute de fiecare candidat la funcția de primar; ... g) numele și prenumele candidaților aleși pentru fiecare consiliu local și consiliu județean, partidul politic, alianță politică sau alianță electorală care i-a propus, respectiv mențiunea de candidat independent; ... h) numele și
LEGE nr. 70 din 26 noiembrie 1991 (**republicată**) (*actualizată*) Legea privind alegerile locale. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/152285_a_153614]
-
au prezentat la urne; - numărul total al alegătorilor înscriși în lista electorală separată de alegători, care s-au prezentat la urne. c) numărul total al voturilor valabil exprimate; ... d) numărul total al voturilor nule; ... e) numărul total al voturilor valabil exprimate, obținute de listele de candidați la funcția de consilier, grupate pe partide politice, alianțe politice sau alianțe electorale, precum și pe candidați independenți; ... f) numărul total al voturilor valabil exprimate, obținute de candidați pentru funcția de primar, grupate pe partide politice
LEGE nr. 70 din 26 noiembrie 1991 (**republicată**) (*actualizată*) Legea privind alegerile locale. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/152285_a_153614]
-
numărul total al voturilor nule; ... e) numărul total al voturilor valabil exprimate, obținute de listele de candidați la funcția de consilier, grupate pe partide politice, alianțe politice sau alianțe electorale, precum și pe candidați independenți; ... f) numărul total al voturilor valabil exprimate, obținute de candidați pentru funcția de primar, grupate pe partide politice, alianțe politice, alianțe electorale și pe candidați independenți; ... g) numărul total al mandatelor de consilieri, grupate pe partide politice, alianțe politice, alianțe electorale și pe candidați independenți; ... h) numărul
LEGE nr. 70 din 26 noiembrie 1991 (**republicată**) (*actualizată*) Legea privind alegerile locale. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/152285_a_153614]
-
greutate înregistrată trebuie să fie M2 g. 7. Exprimarea rezultatelor 7.1. Metodă de calcul Conținutul de substanță uscată, calculat că procent raportat la masa probei, este dat de formulă: M2 - M0 -------- x 100, M1 - M0 în care: M0 - masă exprimată în grame a capsulei, capacului și nisipului după procesul descris la pct. 6.3; M1 - masă exprimată în grame a capsulei, capacului, nisipului și probei după procesul descris la pct. 6.4; M2 - masă exprimată în grame a capsulei, capacului
METODE DE ANALIZA din 7 august 2003 recomandate pentru anumite sortimente de lapte conservat parţial sau total deshidratat. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/152324_a_153653]
-
substanță uscată, calculat că procent raportat la masa probei, este dat de formulă: M2 - M0 -------- x 100, M1 - M0 în care: M0 - masă exprimată în grame a capsulei, capacului și nisipului după procesul descris la pct. 6.3; M1 - masă exprimată în grame a capsulei, capacului, nisipului și probei după procesul descris la pct. 6.4; M2 - masă exprimată în grame a capsulei, capacului, nisipului și probei uscate după procesul descris la pct. 6.11. 7.2. Repetabilitate Diferența dintre rezultatele
METODE DE ANALIZA din 7 august 2003 recomandate pentru anumite sortimente de lapte conservat parţial sau total deshidratat. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/152324_a_153653]
-
M0 în care: M0 - masă exprimată în grame a capsulei, capacului și nisipului după procesul descris la pct. 6.3; M1 - masă exprimată în grame a capsulei, capacului, nisipului și probei după procesul descris la pct. 6.4; M2 - masă exprimată în grame a capsulei, capacului, nisipului și probei uscate după procesul descris la pct. 6.11. 7.2. Repetabilitate Diferența dintre rezultatele celor două determinări efectuate simultan sau într-o succesiune rapidă pe aceeasi proba, de acelasi analist, în aceleași
METODE DE ANALIZA din 7 august 2003 recomandate pentru anumite sortimente de lapte conservat parţial sau total deshidratat. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/152324_a_153653]
-
în care apare o creștere a masei, se va utiliza cea mai mica masă obținută prin calcul (pct. 6.1). Ultima greutate înregistrată trebuie să fie M2g. 6. Exprimarea rezultatelor 6.1. Metodă de calcul Pierderea masei prin uscarea probei, exprimată că procent raportat la masă, se calculează cu formulă: M1 - M2 -------- x 100, M1 - M0 în care: M0 - masă exprimată în grame a capsulei și capacului după procedura descrisă la pct. 5.2; M1 - masă exprimată în grame a capsulei
METODE DE ANALIZA din 7 august 2003 recomandate pentru anumite sortimente de lapte conservat parţial sau total deshidratat. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/152324_a_153653]
-
Ultima greutate înregistrată trebuie să fie M2g. 6. Exprimarea rezultatelor 6.1. Metodă de calcul Pierderea masei prin uscarea probei, exprimată că procent raportat la masă, se calculează cu formulă: M1 - M2 -------- x 100, M1 - M0 în care: M0 - masă exprimată în grame a capsulei și capacului după procedura descrisă la pct. 5.2; M1 - masă exprimată în grame a capsulei, capacului și probei după procedura descrisă la pct. 5.3; M2 - masă exprimată în grame a capsulei, capacului și probei
METODE DE ANALIZA din 7 august 2003 recomandate pentru anumite sortimente de lapte conservat parţial sau total deshidratat. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/152324_a_153653]
-
masei prin uscarea probei, exprimată că procent raportat la masă, se calculează cu formulă: M1 - M2 -------- x 100, M1 - M0 în care: M0 - masă exprimată în grame a capsulei și capacului după procedura descrisă la pct. 5.2; M1 - masă exprimată în grame a capsulei, capacului și probei după procedura descrisă la pct. 5.3; M2 - masă exprimată în grame a capsulei, capacului și probei finale după procedura descrisă la pct. 5.5. 6.2. Repetabilitatea Diferența dintre rezultatele a doua
METODE DE ANALIZA din 7 august 2003 recomandate pentru anumite sortimente de lapte conservat parţial sau total deshidratat. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/152324_a_153653]
-
100, M1 - M0 în care: M0 - masă exprimată în grame a capsulei și capacului după procedura descrisă la pct. 5.2; M1 - masă exprimată în grame a capsulei, capacului și probei după procedura descrisă la pct. 5.3; M2 - masă exprimată în grame a capsulei, capacului și probei finale după procedura descrisă la pct. 5.5. 6.2. Repetabilitatea Diferența dintre rezultatele a doua determinări efectuate simultan sau într-o succesiune rapidă pe aceeasi proba, de către același analist, în aceleași condiții
METODE DE ANALIZA din 7 august 2003 recomandate pentru anumite sortimente de lapte conservat parţial sau total deshidratat. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/152324_a_153653]
-
6.2.1) și se va cântări cu o precizie de 0,1 mg. Masă grăsimii va reprezenta diferența dintre masă obținută potrivit pct. 6.2.15 și această masă finală. 7. Exprimarea rezultatelor 7.1. Metodă de calcul Masă exprimată în grame de extras de grăsime este: (M1 - M2) - (B1 - B2), iar conținutul de grăsime al probei, exprimat sub formă de procent, este: (M1 - M2) - (B1 - B2) --------------------- x 100, S în care: M1 - masă exprimată în grame a balonului M
METODE DE ANALIZA din 7 august 2003 recomandate pentru anumite sortimente de lapte conservat parţial sau total deshidratat. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/152324_a_153653]
-
1. Metodă de calcul Masă exprimată în grame de extras de grăsime este: (M1 - M2) - (B1 - B2), iar conținutul de grăsime al probei, exprimat sub formă de procent, este: (M1 - M2) - (B1 - B2) --------------------- x 100, S în care: M1 - masă exprimată în grame a balonului M cu grăsime după etapă descrisă la pct. 6.2.15; M2 - masă exprimată în grame a balonului M după procedura descrisă la pct. 6.2.1 sau, în caz de substanțe nedizolvate ori de neclarități
METODE DE ANALIZA din 7 august 2003 recomandate pentru anumite sortimente de lapte conservat parţial sau total deshidratat. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/152324_a_153653]
-
conținutul de grăsime al probei, exprimat sub formă de procent, este: (M1 - M2) - (B1 - B2) --------------------- x 100, S în care: M1 - masă exprimată în grame a balonului M cu grăsime după etapă descrisă la pct. 6.2.15; M2 - masă exprimată în grame a balonului M după procedura descrisă la pct. 6.2.1 sau, în caz de substanțe nedizolvate ori de neclarități, după etapă descrisă la pct. 6.2.16.2; B1 - masă exprimată în grame a balonului B al
METODE DE ANALIZA din 7 august 2003 recomandate pentru anumite sortimente de lapte conservat parţial sau total deshidratat. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/152324_a_153653]
-
pct. 6.2.15; M2 - masă exprimată în grame a balonului M după procedura descrisă la pct. 6.2.1 sau, în caz de substanțe nedizolvate ori de neclarități, după etapă descrisă la pct. 6.2.16.2; B1 - masă exprimată în grame a balonului B al probei martor după etapă descrisă la pct. 6.2.15; B2 - masă exprimată în grame a balonului B după etapă descrisă la pct. 6.2.1 sau, în caz de substanțe nedizolvate ori de
METODE DE ANALIZA din 7 august 2003 recomandate pentru anumite sortimente de lapte conservat parţial sau total deshidratat. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/152324_a_153653]
-
1 sau, în caz de substanțe nedizolvate ori de neclarități, după etapă descrisă la pct. 6.2.16.2; B1 - masă exprimată în grame a balonului B al probei martor după etapă descrisă la pct. 6.2.15; B2 - masă exprimată în grame a balonului B după etapă descrisă la pct. 6.2.1 sau, în caz de substanțe nedizolvate ori de dubii, după etapă descrisă la pct. 6.2.16.2; S - masă exprimată în grame a probei utilizate. 7
METODE DE ANALIZA din 7 august 2003 recomandate pentru anumite sortimente de lapte conservat parţial sau total deshidratat. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/152324_a_153653]
-
pct. 6.2.15; B2 - masă exprimată în grame a balonului B după etapă descrisă la pct. 6.2.1 sau, în caz de substanțe nedizolvate ori de dubii, după etapă descrisă la pct. 6.2.16.2; S - masă exprimată în grame a probei utilizate. 7.2. Repetabilitatea Diferența dintre rezultatele a doua determinări obținute simultan sau într-o succesiune rapidă pe aceeasi proba, de către același analist, în aceleași condiții, nu va depăși 0,05 g grăsime / 100 g de
METODE DE ANALIZA din 7 august 2003 recomandate pentru anumite sortimente de lapte conservat parţial sau total deshidratat. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/152324_a_153653]
-
cântărirea (pct. 6.2.1) și se cântărește cu o precizie de 0,1 mg. Masă grăsimii reprezintă diferența dintre masă obținută potrivit pct. 6.2.15 și această masă finală. 7. Exprimarea rezultatelor 7.1. Metodă de calcul Masă exprimată în grame de grăsime extrasa este: (M1 - M2) - (B1 - B2), iar conținutul de grăsime al probei, exprimat sub formă de procent, este: (M1 - M2) - (B1 - B2) --------------------- x 100, S în care: M1 - masă exprimată în grame a balonului M cu
METODE DE ANALIZA din 7 august 2003 recomandate pentru anumite sortimente de lapte conservat parţial sau total deshidratat. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/152324_a_153653]
-
7.1. Metodă de calcul Masă exprimată în grame de grăsime extrasa este: (M1 - M2) - (B1 - B2), iar conținutul de grăsime al probei, exprimat sub formă de procent, este: (M1 - M2) - (B1 - B2) --------------------- x 100, S în care: M1 - masă exprimată în grame a balonului M cu grăsime după etapă descrisă la pct. 6.2.15; M2 - masă exprimată în grame a balonului M după procedura descrisă la pct. 6.2.1 sau, în caz de substanțe nedizolvate ori dacă apar
METODE DE ANALIZA din 7 august 2003 recomandate pentru anumite sortimente de lapte conservat parţial sau total deshidratat. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/152324_a_153653]
-
conținutul de grăsime al probei, exprimat sub formă de procent, este: (M1 - M2) - (B1 - B2) --------------------- x 100, S în care: M1 - masă exprimată în grame a balonului M cu grăsime după etapă descrisă la pct. 6.2.15; M2 - masă exprimată în grame a balonului M după procedura descrisă la pct. 6.2.1 sau, în caz de substanțe nedizolvate ori dacă apar neclarități, după etapă descrisă la pct. 6.2.16.2; B1 - masă exprimată în grame a balonului B
METODE DE ANALIZA din 7 august 2003 recomandate pentru anumite sortimente de lapte conservat parţial sau total deshidratat. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/152324_a_153653]
-
6.2.15; M2 - masă exprimată în grame a balonului M după procedura descrisă la pct. 6.2.1 sau, în caz de substanțe nedizolvate ori dacă apar neclarități, după etapă descrisă la pct. 6.2.16.2; B1 - masă exprimată în grame a balonului B al testului blanc după etapă descrisă la pct. 6.2.15; B2 - masă exprimată în grame a balonului B după etapă descrisă la pct. 6.2.1 sau, în caz de substanțe nedizolvate ori dacă
METODE DE ANALIZA din 7 august 2003 recomandate pentru anumite sortimente de lapte conservat parţial sau total deshidratat. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/152324_a_153653]
-
sau, în caz de substanțe nedizolvate ori dacă apar neclarități, după etapă descrisă la pct. 6.2.16.2; B1 - masă exprimată în grame a balonului B al testului blanc după etapă descrisă la pct. 6.2.15; B2 - masă exprimată în grame a balonului B după etapă descrisă la pct. 6.2.1 sau, în caz de substanțe nedizolvate ori dacă apar neclarități, după etapă descrisă la pct. 6.2.16.2; S - masă exprimată în grame a probei utilizate
METODE DE ANALIZA din 7 august 2003 recomandate pentru anumite sortimente de lapte conservat parţial sau total deshidratat. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/152324_a_153653]