12,664 matches
-
este distilat într-o soluție de apă oxigenata. Acidul sulfuric format este titrat cu o soluție de hidroxid de sodiu standardizata. 3. REACTIVI Toți reactivii trebuie să fie de puritate analitică. 3.1. Apă oxigenata 0,2% (m/v). Se prepară zilnic. 3.2. Acid ortofosforic [d(4)]^(2 5) = 1,75 3.3. Metanol 3.4. Soluție standardizata de hidroxid de sodiu (0,01M) 3.5. Azot 3.6. Indicator: amestec 1:1 (v/v) de roșu de metil (0
ANEXA din 28 noiembrie 2001 privind metodele de analiza a compoziţiei produselor cosmetice în vederea controlului calităţii acestora*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/145750_a_147079]
-
reactivii trebuie să fie de puritate analitică și în special adecvați cromatografiei de lichide de înaltă performanță (HPLC). 3.1. Acid clorhidric (4M) 3.2. Sulfit de sodiu apos, 5% m/v 3.3. Soluție stoc iodat de sodiu: se prepară o soluție stoc conținând 50 mg iodat de sodiu per 100 ml apă. 3.4. Ortofosfat diacid de potasiu 3.5. Ortofosfat acid de disodiu μ 2H(2)O 3.6. Fază mobilă HPLC: se dizolvă 3,88 g ortofosfat
ANEXA din 28 noiembrie 2001 privind metodele de analiza a compoziţiei produselor cosmetice în vederea controlului calităţii acestora*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/145750_a_147079]
-
de potasiu (3.4); se aduce la semn cu soluție acid clorhidric 0,07M (3.2) și se omogenizează. Aceste soluții conțin 2,0, 4,0, 6,0, 8,0 și respectiv 10,0 μg bariu per mililitru. Similar se prepară o soluție oarbă omițând soluția standard de bariu. 5.3.2. Se măsoară absorbanta soluției oarbe (5.3.1) și se folosește valoarea obținută drept concentrație de bariu zero pentru curbă de etalonare. Se măsoară absorbanta fiecărui standard de etalonare
ANEXA din 28 noiembrie 2001 privind metodele de analiza a compoziţiei produselor cosmetice în vederea controlului calităţii acestora*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/145750_a_147079]
-
APARATURĂ 4.1. Echipament uzual de laborator 4.2. Filtru cu membrana cu dimensiunea porilor de 0,45 μm 4.3. Spectrofotometru de absorbție atomică echipat cu lampă cu catod tubular de stronțiu. 5. PROCEDEU 5.1. Preparare proba Soluția preparată la A.5.1.4. se folosește pentru a determina conținutul de stronțiu solubil. 5.1.1. Într-un balon cotat de 100 ml. se pipeteaza 5 ml soluție clorura de potasiu (3.3) și o porțiune de filtrat diluat
ANEXA din 28 noiembrie 2001 privind metodele de analiza a compoziţiei produselor cosmetice în vederea controlului calităţii acestora*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/145750_a_147079]
-
de potasiu (3.3); se aduce la semn cu soluție acid clorhidric 0,07M (3.2) și se omogenizează. Aceste soluții conțin 1,0, 2,0, 3,0, 4,0 și respectiv 5,0 μg stronțiu per mililitru. Similar se prepară o soluție blanck "oarbă" omițând soluția standard de stronțiu. 5.3.2. Se măsoară absorbanta soluției blanck "oarbe" (5.3.1) și se folosește valoarea obținută drept concentrație de stronțiu zero pentru curbă de etalonare. Se măsoară absorbanta fiecărui standard
ANEXA din 28 noiembrie 2001 privind metodele de analiza a compoziţiei produselor cosmetice în vederea controlului calităţii acestora*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/145750_a_147079]
-
de amoniu (3.5). Se aduce la semn cu soluție de acid clorhidric 10% (v/v) (3.2) și se amestecă. Aceste soluții conțin 100, 200, 300, 400 și respectiv 500 μg de zirconiu per mililitru. În mod similar, se prepară o soluție oarbă omițând soluția standard de zirconiu. 5.3.2. Se măsoară absorbanta soluției oarbe (5.3.1) și se folosește valoarea obținută drept concentrație de zirconiu zero pentru curbă de etalonare. Se măsoară absorbanta fiecărui standard de etalonare
ANEXA din 28 noiembrie 2001 privind metodele de analiza a compoziţiei produselor cosmetice în vederea controlului calităţii acestora*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/145750_a_147079]
-
în 250 ml soluție acid clorhidric 1% (v/v) (3.2). 4. APARATURĂ 4.1. Echipament uzual de laborator 4.2. Spectrofotometru de absorbție atomică echipat cu lampă cu catod tubular de aluminiu 5. PROCEDEU 5.1. Preparare proba Soluția preparată la B.5.1.3 se folosește pentru determinarea conținutului de aluminiu. 5.1.1. Într-un balon cotat de 100 ml se pipeteaza 5,00 ml din soluția proba (B.5.3.1) și 10,00 ml de reactiv
ANEXA din 28 noiembrie 2001 privind metodele de analiza a compoziţiei produselor cosmetice în vederea controlului calităţii acestora*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/145750_a_147079]
-
clorura de potasiu (3.4). Se aduce la semn cu soluție de acid clorhidric (3.2) 1% (v/v) și se omogenizează. Aceste soluții conțin 10, 20, 30, 40 și respectiv 50 μg aluminiu per mililitru. În mod similar, se prepară o soluție oarbă omițând soluția standard de aluminiu. 5.3.2. Se măsoară absorbanta soluției oarbe (5.3.1) și se folosește valoarea obținută drept concentrație zero de aluminiu pentru curbă de etalonare. Se măsoară absorbanta fiecărui standard de etalonare
ANEXA din 28 noiembrie 2001 privind metodele de analiza a compoziţiei produselor cosmetice în vederea controlului calităţii acestora*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/145750_a_147079]
-
N(4)O(2) ● 2C(2)H(6)O(4)S] 4.9. Diacetat de clorhexidina [C(2 2)H(3 5) C(1 2)N(1 5) ● 2C(2)H(4)O(2)] 4.10. Soluții de referință: se prepară soluții 0,05% (m/v) din fiecare dintre cei patru conservând (4.6 până la 4.9) în solvent I (4.5.1) 4.11. 3,4,4'-Triclorocarbanilida (triclocarban) 4.12. 4,4'-Dicloro-3-(trifluorometil) carbanilida (halocarban) 5. APARATURĂ 5
ANEXA din 28 noiembrie 2001 privind metodele de analiza a compoziţiei produselor cosmetice în vederea controlului calităţii acestora*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/145750_a_147079]
-
O 2.11. Carbonat de litiu, Li(2)CO(3) 2.12. 2-bromo-2'-acetonaftona 2.13. Acid 4-hidroxibenzoic 2.14. Acid salicilic 2.15. Acid benzoic 2.16. Acid sorbic 2.17. Acid propionic 2.18. Soluții de referință Se prepară soluții 0,1% (m/v) (100mg/100ml) din fiecare dintre cei cinci conservanți (2.13 - 2.17) în dietileter. 2.19. Reactiv de derivatizare - soluție de 2-bromo-2'-acetonaftona (2.12) 0,5% (m/v) în acetonitril (2.4) (50mg/10ml
ANEXA din 28 noiembrie 2001 privind metodele de analiza a compoziţiei produselor cosmetice în vederea controlului calităţii acestora*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/145750_a_147079]
-
sulfuric, 2M 2.11. Soluție hidroxid de potasiu, 0,2M 2.12. Acid 2-metoxibenzoic 2.13. Amestec etanol/apă Se amestecă două volume de etanol (2.2) și un volum de apă (2:1) 2.14. Soluție standard intern Se prepară o soluție conținând cca. 1 g acid 2 metoxibenzoic (2.12) în 500 ml amestec etanol/apă (2.13) 2.15. Fază mobilă pentru HPLC 2.15.1. Tampon acetat: la 1 litru apă se adaugă 6,35 g acetat
ANEXA din 28 noiembrie 2001 privind metodele de analiza a compoziţiei produselor cosmetice în vederea controlului calităţii acestora*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/145750_a_147079]
-
13) 2.15. Fază mobilă pentru HPLC 2.15.1. Tampon acetat: la 1 litru apă se adaugă 6,35 g acetat de sodiu (2.7) și 20 ml acid acetic (2.8) și se amestecă. 2.15.2. Se prepară fază mobilă prin amestecarea a noua volume de tampon acetat (2.15.1) și un volum de acetonitril (2.9). 2.16. Soluție stoc de conservant Într-un balon cotat de 50 ml se cântăresc cu precizie cca. 0,05
ANEXA din 28 noiembrie 2001 privind metodele de analiza a compoziţiei produselor cosmetice în vederea controlului calităţii acestora*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/145750_a_147079]
-
adăuga amoniac (3.5) până la dizolvarea precipitatului care se formează. Atenție: În timp soluția devine exploziv-instabila, deci trebuie aruncată după folosire. 3.16.2. Soluție 10% (m/v) acid 12-molibdorfosforic (3.13) în etanol (3.1). 3.16.3. Se prepară o soluție apoasa 1% (m/v) de fericianura de potasiu (3.14) și o soluție apoasa 2% (m/v) de clorura ferica (3.15). Se amestecă părți egale din ambele soluții chiar inainte de folosire. 4. APARATURĂ. Echipament uzual de
ANEXA din 28 noiembrie 2001 privind metodele de analiza a compoziţiei produselor cosmetice în vederea controlului calităţii acestora*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/145750_a_147079]
-
69820) 3.11. 2-Fenoxietanol 3.12. 1-Fenoxipropan-2-ol 3.13. Metil 4-hidroxibenzoat (metilparaben) 3.14. Etil 4-hidroxibenzoat (etilparaben) 3.15. n-Propil 4-hidroxibenzoat (propilparaben) 3.16. n-Butil 4-hidroxibenzoat (butilparaben) 3.17. Benzii 4-hidroxibenzoat (benzilparaben) 3.18. Soluții de referință Se prepară câteva soluții 0,1% (m/v) din fiecare din substanțele de referință 3.11, 3.12, 3.13, 3.14, 3.15, 3.16, 3.17 în metanol. 3.19. Solvent de developare (migrare) Se amestecă 88 volume n-pentan
ANEXA din 28 noiembrie 2001 privind metodele de analiza a compoziţiei produselor cosmetice în vederea controlului calităţii acestora*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/145750_a_147079]
-
menținerea unei temperaturi de 60°C 4.2. Cuva de developare (necăptușit cu hârtie de filtru) 4.3. Sursă de lumină UV, 254 nm 4.4. Plăci pentru analiză cromatografica în strat subțire CSS, 20 cm x 20 cm gata preparate cu 0,25 mm silicagel 60 F(2 5 4), cu zona concentrare (Merck No. 11798, Dermstadt, sau echivalent) 4.5. Etuva, capabilă de menținerea unei temperaturi până la 105°C 4.6. Uscător cu aer fierbinte pentru par 4.7
ANEXA din 28 noiembrie 2001 privind metodele de analiza a compoziţiei produselor cosmetice în vederea controlului calităţii acestora*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/145750_a_147079]
-
IDDLO), Lelystad, Olanda. 5. Standardul CEE pentru tuberculina bovina HCSM este cel furnizat de Institut Pasteur, Paris, Franța. 6. Standardul CEE pentru tuberculina aviară este cel furnizat de Veterinary Laboratory Agency, Addlestone, Weybridge, Anglia. 7. Tuberculinele bovine trebuie să fie preparate cu una dintre următoarele tulpini de Mycobacterium bovis: a) AN5; ... b) Vallee. ... 8. Tuberculinele aviare trebuie preparate cu una dintre următoarele tulpini de Mycobacterium avium: a) D4ER; ... b) TB56. ... 9. pH-ul tuberculinelor trebuie să fie cuprins între 6,5
NORMA SANITARĂ VETERINARA din 5 iunie 2002 privind problemele de sănătate a animalelor, ce afectează comerţul României cu statele membre ale Uniunii Europene cu animale din speciile bovine şi porcine. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/145985_a_147314]
-
Franța. 6. Standardul CEE pentru tuberculina aviară este cel furnizat de Veterinary Laboratory Agency, Addlestone, Weybridge, Anglia. 7. Tuberculinele bovine trebuie să fie preparate cu una dintre următoarele tulpini de Mycobacterium bovis: a) AN5; ... b) Vallee. ... 8. Tuberculinele aviare trebuie preparate cu una dintre următoarele tulpini de Mycobacterium avium: a) D4ER; ... b) TB56. ... 9. pH-ul tuberculinelor trebuie să fie cuprins între 6,5 și 7,5. 10. Conservanții antimicrobieni sau alte substanțe care pot fi adăugate unei tuberculine trebuie să
NORMA SANITARĂ VETERINARA din 5 iunie 2002 privind problemele de sănătate a animalelor, ce afectează comerţul României cu statele membre ale Uniunii Europene cu animale din speciile bovine şi porcine. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/145985_a_147314]
-
2 mm sau care prezintă semne clinice să nu facă obiectul comerțului României cu statele membre ale Uniunii Europene. ... Anexă 3 ------- la normă sanitară veterinară ---------------------------- BRUCELOZĂ A. Testele de seroaglutinare 1. Serul aglutinant standard trebuie să fie conform serului etalon preparat de Veterinary Laboratory Agency, Addlestone, Weybridge, Anglia. Fiola trebuie să conțină 1.000 UI de aglutinare, obținute prin liofilizarea a 1 ml de ser bovin. 2. Serul standard trebuie furnizat de Bundesgesudheitsamt, Berlin, sau să îndeplinească standardele acestuia. 3. Gradul
NORMA SANITARĂ VETERINARA din 5 iunie 2002 privind problemele de sănătate a animalelor, ce afectează comerţul României cu statele membre ale Uniunii Europene cu animale din speciile bovine şi porcine. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/145985_a_147314]
-
la 37°C. Proba este considerată pozitivă dacă aglutinarea este egală sau mai mare de 50%. G. Testul de microaglutinare 1. Diluanții utilizați sunt alcătuiți dintr-o soluție salina fiziologica de 0,85% fenolata la 0,5%. 2. Antigenul este preparat conform descrierii de la lit. A pct. 6-8 și este titrat conform descrierii de la lit. A pct. 5. În momentul folosirii antigenului, se adăuga O-safranina până la diluția de 0,02% (diluție finală). 3. Serul standard este același cu cel descris
NORMA SANITARĂ VETERINARA din 5 iunie 2002 privind problemele de sănătate a animalelor, ce afectează comerţul României cu statele membre ale Uniunii Europene cu animale din speciile bovine şi porcine. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/145985_a_147314]
-
Testul se execută după cum urmează: a) prediluarea serului: câte 0,050 ml din fiecare ser de testat se adaugă în fiecare godeu conținând 0,075 ml de diluant. Amestecul se agită 30 de secunde; ... b) diluarea succesiva a serului: se prepară pentru fiecare ser minimum 3 diluții. În acest scop, plecând de la predilutii (1:2,5) se transferă câte 0,025 ml din fiecare ser într-un godeu conținând 0,025 ml diluant. În acest fel prima diluție atinge valoarea de
NORMA SANITARĂ VETERINARA din 5 iunie 2002 privind problemele de sănătate a animalelor, ce afectează comerţul României cu statele membre ale Uniunii Europene cu animale din speciile bovine şi porcine. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/145985_a_147314]
-
2 (1) Laptele de consum trebuie să îndeplinească normele sanitare și sanitare veterinare în vigoare, precum și cerințele din prezenta normă, pentru a fi livrat sau vândut consumatorului final, direct sau prin intermediul restaurantelor, spitalelor, cantinelor sau al altor agenți economici care prepară și furnizează hrană pentru populație. Același regim se aplică și în scopul oferirii cu titlu gratuit a acestor produse de către agenții economici, asociații sau fundații. ... (2) Denumirile sub care se vând aceste produse sunt cele prevăzute în art. 3. Aceste
ORDIN nr. 230 din 30 mai 2002 pentru aprobarea Normei privind denumirile sub care se vinde şi condiţiile de calitate ale laptelui de consum. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/144488_a_145817]
-
fi administrat la om, în vederea stabilirii unui diagnostic medical sau pentru refacerea, corectarea ori modificarea funcțiilor fiziologice. ... (2) Prin medicament se înțelege orice produs medicamentos condiționat într-o formă farmaceutică specifică, purtând un nume specific, prezentat într-un ambalaj specific, preparat de o entitate juridică autorizată în acest sens și care poate fi administrat la om după obținerea dreptului de a fi pus pe piață în condițiile prezenței ordonanțe de urgență. ... (3) Prin substanță, în înțelesul alin. (1), se înțelege orice
ORDONANŢA DE URGENŢĂ nr. 152 din 14 octombrie 1999 - (*actualizată*) privind produsele medicamentoase de uz uman. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/144428_a_145757]
-
răspunsul imunologic la un agent alergen. ... (6) În înțelesul prevederilor alin. (4) lit. b), prin produs medicamentos derivat din sânge uman sau plasma umană se înțelege orice produs medicamentos bazat pe constituenți din sânge uman sau plasma umană, care sunt preparați industrial de c��tre producători publici sau privați, asemenea produse medicamentoase incluzând în particular albumina, factori ai coagulării și imunoglobuline de origine umană. ... (7) În înțelesul prevederilor alin. (4) lit. c), prin produs radiofarmaceutic se înțelege orice produs medicamentos care
ORDONANŢA DE URGENŢĂ nr. 152 din 14 octombrie 1999 - (*actualizată*) privind produsele medicamentoase de uz uman. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/144428_a_145757]
-
om. ... (11) În înțelesul prevederilor alin. (4) lit. g), prin preparate magistrale se înțelege preparatele realizate extemporaneu în farmacie după o prescripție medicală, destinate tratamentului individual al unui pacient. ... (12) În înțelesul prevederilor alin. (4) lit. g), preparatele oficinale sunt preparate realizate în farmacii sau laboratoare farmaceutice, în conformitate cu prevederile Farmacopeei Române sau cu normele tehnice avizate de autoritățile științifice în domeniu, nominalizate de Ministerul Sănătății și Familiei și în concordanță cu un nomenclator stabilit de Ministerul Sănătății și Familiei. ... (13) În
ORDONANŢA DE URGENŢĂ nr. 152 din 14 octombrie 1999 - (*actualizată*) privind produsele medicamentoase de uz uman. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/144428_a_145757]
-
de autoritățile științifice în domeniu, nominalizate de Ministerul Sănătății și Familiei și în concordanță cu un nomenclator stabilit de Ministerul Sănătății și Familiei. ... (13) În înțelesul prevederilor alin. (4) lit. h), prin produs medicamentos homeopat se înțelege orice produs medicamentos preparat din produse, substanțe sau compoziții, denumite stocuri homeopate, în conformitate cu procedura homeopata de preparare descrisă de către farmacopeele uzuale. ... (14) Se exclud din categoria produselor medicamentoase următoarele: ... a) sângele total, plasma și celulele sanguine de origine umană; ... b) sursele radioactive închise a
ORDONANŢA DE URGENŢĂ nr. 152 din 14 octombrie 1999 - (*actualizată*) privind produsele medicamentoase de uz uman. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/144428_a_145757]