45,803 matches
-
și bunurile aflate în custodie, pentru prelucrare sau în consignație la terți, mașinile folosite numai ca material de demonstrație pentru negociere în domeniul automobilelor, cu durată de utilizare de sub un an. Acestea se înregistrează distinct în contabilitate, pe categorii de stocuri. Dacă materialele de demonstrație au durată de utilizare mai mare de un an, ele reprezintă imobilizări. 61. - Sunt reflectate, de asemenea, distinct în contabilitate, acele stocuri cumpărate, pentru care s-au transferat riscurile și beneficiile aferente, dar care sunt în
REGLEMENTĂRI din 1 octombrie 2012 (*actualizate*) contabile conforme cu Standardele internaţionale de raportare financiară, aplicabile societăţilor comerciale ale căror valori mobiliare sunt admise la tranzacţionare pe o piaţă reglementată. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/268239_a_269568]
-
de utilizare de sub un an. Acestea se înregistrează distinct în contabilitate, pe categorii de stocuri. Dacă materialele de demonstrație au durată de utilizare mai mare de un an, ele reprezintă imobilizări. 61. - Sunt reflectate, de asemenea, distinct în contabilitate, acele stocuri cumpărate, pentru care s-au transferat riscurile și beneficiile aferente, dar care sunt în curs de aprovizionare (grupa 32 "Stocuri în curs de aprovizionare" din Planul de conturi). 62. - (1) Înregistrarea în contabilitate a intrării stocurilor se efectuează la data
REGLEMENTĂRI din 1 octombrie 2012 (*actualizate*) contabile conforme cu Standardele internaţionale de raportare financiară, aplicabile societăţilor comerciale ale căror valori mobiliare sunt admise la tranzacţionare pe o piaţă reglementată. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/268239_a_269568]
-
durată de utilizare mai mare de un an, ele reprezintă imobilizări. 61. - Sunt reflectate, de asemenea, distinct în contabilitate, acele stocuri cumpărate, pentru care s-au transferat riscurile și beneficiile aferente, dar care sunt în curs de aprovizionare (grupa 32 "Stocuri în curs de aprovizionare" din Planul de conturi). 62. - (1) Înregistrarea în contabilitate a intrării stocurilor se efectuează la data îndeplinirii condițiilor de recunoaștere prevăzute de IFRS. (2) În general, datele de transfer al controlului, de transfer al proprietății și
REGLEMENTĂRI din 1 octombrie 2012 (*actualizate*) contabile conforme cu Standardele internaţionale de raportare financiară, aplicabile societăţilor comerciale ale căror valori mobiliare sunt admise la tranzacţionare pe o piaţă reglementată. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/268239_a_269568]
-
distinct în contabilitate, acele stocuri cumpărate, pentru care s-au transferat riscurile și beneficiile aferente, dar care sunt în curs de aprovizionare (grupa 32 "Stocuri în curs de aprovizionare" din Planul de conturi). 62. - (1) Înregistrarea în contabilitate a intrării stocurilor se efectuează la data îndeplinirii condițiilor de recunoaștere prevăzute de IFRS. (2) În general, datele de transfer al controlului, de transfer al proprietății și de livrare coincid. Totuși, pot exista decalaje de timp, de exemplu, pentru: ... - bunuri vândute în consignație
REGLEMENTĂRI din 1 octombrie 2012 (*actualizate*) contabile conforme cu Standardele internaţionale de raportare financiară, aplicabile societăţilor comerciale ale căror valori mobiliare sunt admise la tranzacţionare pe o piaţă reglementată. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/268239_a_269568]
-
efectuează la data îndeplinirii condițiilor de recunoaștere prevăzute de IFRS. (2) În general, datele de transfer al controlului, de transfer al proprietății și de livrare coincid. Totuși, pot exista decalaje de timp, de exemplu, pentru: ... - bunuri vândute în consignație sau stocurile la dispoziția clientului; - stocuri gajate livrate creditorului beneficiar al gajului, care rămân în evidența debitorului până la vânzarea lor; - bunuri recepționate pentru care nu s-a primit încă factura, care trebuie înregistrate în activele cumpărătorului; - bunuri livrate și nefacturate, care trebuie
REGLEMENTĂRI din 1 octombrie 2012 (*actualizate*) contabile conforme cu Standardele internaţionale de raportare financiară, aplicabile societăţilor comerciale ale căror valori mobiliare sunt admise la tranzacţionare pe o piaţă reglementată. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/268239_a_269568]
-
condițiilor de recunoaștere prevăzute de IFRS. (2) În general, datele de transfer al controlului, de transfer al proprietății și de livrare coincid. Totuși, pot exista decalaje de timp, de exemplu, pentru: ... - bunuri vândute în consignație sau stocurile la dispoziția clientului; - stocuri gajate livrate creditorului beneficiar al gajului, care rămân în evidența debitorului până la vânzarea lor; - bunuri recepționate pentru care nu s-a primit încă factura, care trebuie înregistrate în activele cumpărătorului; - bunuri livrate și nefacturate, care trebuie scoase din evidență, transferul
REGLEMENTĂRI din 1 octombrie 2012 (*actualizate*) contabile conforme cu Standardele internaţionale de raportare financiară, aplicabile societăţilor comerciale ale căror valori mobiliare sunt admise la tranzacţionare pe o piaţă reglementată. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/268239_a_269568]
-
vândute cu clauze privind dreptul de proprietate se înregistrează la intrări și, respectiv, la ieșiri, atât în gestiune, cât și în contabilitate, potrivit contractelor încheiate și criteriilor de recunoaștere prevăzute de IAS 2 și IAS 18. ... 64. - Bunurile de natura stocurilor și a activelor asimilate, aflate în custodie, în prelucrare sau consignație la terți se înregistrează în conturi analitice distincte, deschise în cadrul conturilor de stocuri. 65. - Constituirea și reluarea ajustărilor pentru deprecierea stocurilor se efectuează pe seama contului de profit și pierdere
REGLEMENTĂRI din 1 octombrie 2012 (*actualizate*) contabile conforme cu Standardele internaţionale de raportare financiară, aplicabile societăţilor comerciale ale căror valori mobiliare sunt admise la tranzacţionare pe o piaţă reglementată. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/268239_a_269568]
-
încheiate și criteriilor de recunoaștere prevăzute de IAS 2 și IAS 18. ... 64. - Bunurile de natura stocurilor și a activelor asimilate, aflate în custodie, în prelucrare sau consignație la terți se înregistrează în conturi analitice distincte, deschise în cadrul conturilor de stocuri. 65. - Constituirea și reluarea ajustărilor pentru deprecierea stocurilor se efectuează pe seama contului de profit și pierdere. Investiții pe termen scurt 66. - Contabilitatea trezoreriei asigură evidența existenței și mișcării investițiilor pe termen scurt, disponibilităților în conturi la bănci/casierie, creditelor bancare
REGLEMENTĂRI din 1 octombrie 2012 (*actualizate*) contabile conforme cu Standardele internaţionale de raportare financiară, aplicabile societăţilor comerciale ale căror valori mobiliare sunt admise la tranzacţionare pe o piaţă reglementată. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/268239_a_269568]
-
2 și IAS 18. ... 64. - Bunurile de natura stocurilor și a activelor asimilate, aflate în custodie, în prelucrare sau consignație la terți se înregistrează în conturi analitice distincte, deschise în cadrul conturilor de stocuri. 65. - Constituirea și reluarea ajustărilor pentru deprecierea stocurilor se efectuează pe seama contului de profit și pierdere. Investiții pe termen scurt 66. - Contabilitatea trezoreriei asigură evidența existenței și mișcării investițiilor pe termen scurt, disponibilităților în conturi la bănci/casierie, creditelor bancare pe termen scurt și a altor valori de
REGLEMENTĂRI din 1 octombrie 2012 (*actualizate*) contabile conforme cu Standardele internaţionale de raportare financiară, aplicabile societăţilor comerciale ale căror valori mobiliare sunt admise la tranzacţionare pe o piaţă reglementată. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/268239_a_269568]
-
TVA în aceste situații este cel prevăzut de legislația în domeniu. (2) Prevederile alin. (1) se aplică și în cazul returului de produse finite vândute, corectându-se conturile corespunzătoare, respectiv 701 "Venituri din vânzarea produselor finite", 711 "Venituri aferente costurilor stocurilor de produse" și 345 "Produse finite". ... 89. - Creanțele incerte se înregistrează distinct în contabilitate (contul 4118 "Clienți incerți sau în litigiu" sau în conturi analitice ale conturilor de creanțe, pentru alte creanțe decât clienții). 90. - Contabilitatea decontărilor cu personalul cuprinde
REGLEMENTĂRI din 1 octombrie 2012 (*actualizate*) contabile conforme cu Standardele internaţionale de raportare financiară, aplicabile societăţilor comerciale ale căror valori mobiliare sunt admise la tranzacţionare pe o piaţă reglementată. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/268239_a_269568]
-
evidență. În această categorie se cuprind: angajamente (giruri, garanții, cauțiuni) acordate sau primite în relațiile cu terții; imobilizări corporale luate cu chirie; valori materiale primite spre prelucrare sau reparare, în păstrare sau custodie; debitori scoși din activ, urmăriți în continuare; stocuri de natura altor materiale date în folosință; redevențe, locații de gestiune, chirii și alte datorii asimilate; efecte scontate neajunse la scadență; bunuri publice primite în administrare, concesiune și cu chirie de societăți/companii naționale, societăți; dobânzi aferente contractelor de leasing
REGLEMENTĂRI din 1 octombrie 2012 (*actualizate*) contabile conforme cu Standardele internaţionale de raportare financiară, aplicabile societăţilor comerciale ale căror valori mobiliare sunt admise la tranzacţionare pe o piaţă reglementată. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/268239_a_269568]
-
100 din 20 februarie 2013. 130. - Cheltuielile se înregistrează în contabilitate cu ajutorul conturilor din Clasa 6 "Conturi de cheltuieli". 131. - (1) Contabilitatea cheltuielilor se ține pe feluri de cheltuieli, după natura lor. (2) În contabilitate se evidențiază distinct: ... - cheltuielile privind stocurile; - cheltuielile cu serviciile executate de terți; - cheltuielile cu alte impozite, taxe și vărsăminte asimilate (altele decât impozitul pe profit); - cheltuielile cu personalul; - cheltuielile privind asigurările și protecția socială; - cheltuielile financiare; - cheltuielile cu amortizările, provizioanele și ajustările pentru depreciere sau pierdere
REGLEMENTĂRI din 1 octombrie 2012 (*actualizate*) contabile conforme cu Standardele internaţionale de raportare financiară, aplicabile societăţilor comerciale ale căror valori mobiliare sunt admise la tranzacţionare pe o piaţă reglementată. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/268239_a_269568]
-
a dobânzii. În contul de profit și pierdere se evidențiază, de asemenea, partea ineficientă privind instrumentele de acoperire a fluxurilor de trezorerie (contul 6621 "Pierderi privind operațiunile cu instrumente derivate deținute în vederea tranzacționării"). 131^1. - (1) Cheltuielile reprezentând consumuri de stocuri, amortizare imobilizări, cheltuieli cu dobânzi, cheltuieli cu personalul etc. și care, potrivit prevederilor IFRS, sunt incluse în valoarea unor active se recunosc în cursul perioadei în funcție de natura acestora. În mod corespunzător, în contabilitate se înregistrează valoarea activelor în curs de
REGLEMENTĂRI din 1 octombrie 2012 (*actualizate*) contabile conforme cu Standardele internaţionale de raportare financiară, aplicabile societăţilor comerciale ale căror valori mobiliare sunt admise la tranzacţionare pe o piaţă reglementată. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/268239_a_269568]
-
care, potrivit prevederilor IFRS, sunt incluse în valoarea unor active se recunosc în cursul perioadei în funcție de natura acestora. În mod corespunzător, în contabilitate se înregistrează valoarea activelor în curs de execuție, pe seama conturilor aferente de venituri (711 «Venituri aferente costurilor stocurilor de produse», 721 «Venituri din producția de imobilizări necorporale», 722 «Venituri din producția de imobilizări corporale» sau 725 «Venituri din producția de investiții imobiliare», după caz). (2) Cu ocazia întocmirii contului de profit și pierderi, entitățile care, potrivit IAS 1
REGLEMENTĂRI din 1 octombrie 2012 (*actualizate*) contabile conforme cu Standardele internaţionale de raportare financiară, aplicabile societăţilor comerciale ale căror valori mobiliare sunt admise la tranzacţionare pe o piaţă reglementată. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/268239_a_269568]
-
de profit și pierderi, entitățile care, potrivit IAS 1, au ales să prezinte analiza cheltuielilor utilizând o clasificare bazată pe natura acestora, nu prezintă nici valoarea acestor cheltuieli și nici valoarea veniturilor corespunzătoare, reflectate în conturile 711 «Venituri aferente costurilor stocurilor de produse», 721 «Venituri din producția de imobilizări necorporale», 722 «Venituri din producția de imobilizări corporale» și 725 «Venituri din producția de investiții imobiliare». ... ---------- Pct. 131^1 a fost introdus de pct. 8 al art. II din ORDINUL nr. 1
REGLEMENTĂRI din 1 octombrie 2012 (*actualizate*) contabile conforme cu Standardele internaţionale de raportare financiară, aplicabile societăţilor comerciale ale căror valori mobiliare sunt admise la tranzacţionare pe o piaţă reglementată. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/268239_a_269568]
-
valoare a creanțelor față de entitățile asociate și entitățile controlate în comun (P) 2966. Ajustări pentru pierderea de valoare a împrumuturilor acordate pe termen lung (P) 2968. Ajustări pentru pierderea de valoare a altor creanțe imobilizate (P) CLASA 3 - CONTURI DE STOCURI, PRODUCȚIE ÎN CURS DE EXECUȚIE ȘI ACTIVE IMOBILIZATE DEȚINUTE ÎN VEDEREA VÂNZĂRII 30. STOCURI DE MATERII PRIME ȘI MATERIALE 301. Materii prime (A) 302. Materiale consumabile 3021. Materiale auxiliare (A) 3022. Combustibili (A) 3023. Materiale pentru ambalat (A) 3024. Piese de
REGLEMENTĂRI din 1 octombrie 2012 (*actualizate*) contabile conforme cu Standardele internaţionale de raportare financiară, aplicabile societăţilor comerciale ale căror valori mobiliare sunt admise la tranzacţionare pe o piaţă reglementată. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/268239_a_269568]
-
Ajustări pentru pierderea de valoare a împrumuturilor acordate pe termen lung (P) 2968. Ajustări pentru pierderea de valoare a altor creanțe imobilizate (P) CLASA 3 - CONTURI DE STOCURI, PRODUCȚIE ÎN CURS DE EXECUȚIE ȘI ACTIVE IMOBILIZATE DEȚINUTE ÎN VEDEREA VÂNZĂRII 30. STOCURI DE MATERII PRIME ȘI MATERIALE 301. Materii prime (A) 302. Materiale consumabile 3021. Materiale auxiliare (A) 3022. Combustibili (A) 3023. Materiale pentru ambalat (A) 3024. Piese de schimb (A) 3025. Semințe și materiale de plantat (A) 3026. Furaje (A) 3028
REGLEMENTĂRI din 1 octombrie 2012 (*actualizate*) contabile conforme cu Standardele internaţionale de raportare financiară, aplicabile societăţilor comerciale ale căror valori mobiliare sunt admise la tranzacţionare pe o piaţă reglementată. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/268239_a_269568]
-
de plantat (A) 3026. Furaje (A) 3028. Alte materiale consumabile (A) 303. Alte materiale (A) 308. Diferențe de preț la materii prime și materiale (A/P) 31. ACTIVE IMOBILIZATE DEȚINUTE ÎN VEDEREA VÂNZĂRII 311. Active imobilizate deținute în vederea vânzării (A) 32. STOCURI ÎN CURS DE APROVIZIONARE 321. Materii prime în curs de aprovizionare (A) 322. Materiale consumabile în curs de aprovizionare (A) 323. Alte materiale în curs de aprovizionare (A) 327. Mărfuri în curs de aprovizionare (A) 328. Ambalaje în curs de
REGLEMENTĂRI din 1 octombrie 2012 (*actualizate*) contabile conforme cu Standardele internaţionale de raportare financiară, aplicabile societăţilor comerciale ale căror valori mobiliare sunt admise la tranzacţionare pe o piaţă reglementată. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/268239_a_269568]
-
din 12 decembrie 2012 , publicat în MONITORUL OFICIAL nr. 857 din 18 decembrie 2012. 34. PRODUSE 341. Semifabricate (A) 345. Produse finite (A) 346. Produse reziduale (A) 347. Produse agricole (A) 348. Diferențe de preț la produse (A/P) 35. STOCURI AFLATE LA TERȚI 351. Materii și materiale aflate la terți (A) 354. Produse aflate la terți (A) 357. Mărfuri aflate la terți (A) 358. Ambalaje aflate la terți (A) 37. MĂRFURI 371. Mărfuri (A) 378. Diferențe de preț la mărfuri
REGLEMENTĂRI din 1 octombrie 2012 (*actualizate*) contabile conforme cu Standardele internaţionale de raportare financiară, aplicabile societăţilor comerciale ale căror valori mobiliare sunt admise la tranzacţionare pe o piaţă reglementată. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/268239_a_269568]
-
aflate la terți (A) 358. Ambalaje aflate la terți (A) 37. MĂRFURI 371. Mărfuri (A) 378. Diferențe de preț la mărfuri (A/P) 38. AMBALAJE 381. Ambalaje (A) 388. Diferențe de preț la ambalaje (A/P) 39. AJUSTĂRI PENTRU DEPRECIEREA STOCURILOR ȘI PRODUCȚIEI ÎN CURS DE EXECUȚIE 391. Ajustări pentru deprecierea materiilor prime (P) 392. Ajustări pentru deprecierea materialelor 3921. Ajustări pentru deprecierea materialelor consumabile (P) 3922. Ajustări pentru deprecierea altor materiale (P) 393. Ajustări pentru deprecierea producției în curs de
REGLEMENTĂRI din 1 octombrie 2012 (*actualizate*) contabile conforme cu Standardele internaţionale de raportare financiară, aplicabile societăţilor comerciale ale căror valori mobiliare sunt admise la tranzacţionare pe o piaţă reglementată. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/268239_a_269568]
-
P) 393. Ajustări pentru deprecierea producției în curs de execuție (P) 394. Ajustări pentru deprecierea produselor 3941. Ajustări pentru deprecierea semifabricatelor (P) 3945. Ajustări pentru deprecierea produselor finite (P) 3946. Ajustări pentru deprecierea produselor reziduale (P) 395. Ajustări pentru deprecierea stocurilor aflate la terți 3951. Ajustări pentru deprecierea materiilor și materialelor aflate la terți (P) 3952. Ajustări pentru deprecierea semifabricatelor aflate la terți (P) 3953. Ajustări pentru deprecierea produselor finite aflate la terți (P) 3954. Ajustări pentru deprecierea produselor reziduale aflate
REGLEMENTĂRI din 1 octombrie 2012 (*actualizate*) contabile conforme cu Standardele internaţionale de raportare financiară, aplicabile societăţilor comerciale ale căror valori mobiliare sunt admise la tranzacţionare pe o piaţă reglementată. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/268239_a_269568]
-
de plătit (P) 404. Furnizori de imobilizări (P) 405. Efecte de plătit pentru imobilizări (P) 406. Datorii din operațiuni de leasing financiar (P) 408. Furnizori - facturi nesosite (P) 409. Furnizori - debitori 4091. Furnizori - debitori pentru cumpărări de bunuri de natura stocurilor (A) 4092. Furnizori - debitori pentru prestări de servicii (A) 4093. Avansuri acordate pentru imobilizări corporale (A) 4094. Avansuri acordate pentru imobilizări necorporale (A 41. CLIENȚI ȘI CONTURI ASIMILATE 411. Clienți 4111. Clienți (A) 4118. Clienți incerți sau în litigiu (A
REGLEMENTĂRI din 1 octombrie 2012 (*actualizate*) contabile conforme cu Standardele internaţionale de raportare financiară, aplicabile societăţilor comerciale ale căror valori mobiliare sunt admise la tranzacţionare pe o piaţă reglementată. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/268239_a_269568]
-
valoare a obligațiunilor emise și răscumpărate (P) 596. Ajustări pentru pierderea de valoare a obligațiunilor (P) 598. Ajustări pentru pierderea de valoare a altor investiții pe termen scurt și creanțe asimilate (P) CLASA 6 - CONTURI DE CHELTUIELI 60. CHELTUIELI PRIVIND STOCURILE 601. Cheltuieli cu materiile prime 602. Cheltuieli cu materialele consumabile 6021. Cheltuieli cu materialele auxiliare 6022. Cheltuieli privind combustibilii 6023. Cheltuieli privind materialele pentru ambalat 6024. Cheltuieli privind piesele de schimb 6025. Cheltuieli privind semințele și materialele de plantat 6026
REGLEMENTĂRI din 1 octombrie 2012 (*actualizate*) contabile conforme cu Standardele internaţionale de raportare financiară, aplicabile societăţilor comerciale ale căror valori mobiliare sunt admise la tranzacţionare pe o piaţă reglementată. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/268239_a_269568]
-
cost" se ține evidența ajustărilor pentru deprecierea activelor biologice evaluate la cost. Contul 296 Cu ajutorul contului 296 "Ajustări pentru pierderea de valoare a imobilizărilor financiare" se ține evidența ajustărilor pentru pierderea de valoare a imobilizărilor financiare. CLASA 3 "CONTURI DE STOCURI, PRODUCȚIE ÎN CURS DE EXECUȚIE ȘI ACTIVE IMOBILIZATE DEȚINUTE ÎN VEDEREA VÂNZĂRII" Din clasa 3 "Conturi de stocuri, producție în curs de execuție și active imobilizate deținute în vederea vânzării" fac parte următoarele grupe de conturi: 30 "Stocuri de materii prime și
REGLEMENTĂRI din 1 octombrie 2012 (*actualizate*) contabile conforme cu Standardele internaţionale de raportare financiară, aplicabile societăţilor comerciale ale căror valori mobiliare sunt admise la tranzacţionare pe o piaţă reglementată. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/268239_a_269568]
-
Ajustări pentru pierderea de valoare a imobilizărilor financiare" se ține evidența ajustărilor pentru pierderea de valoare a imobilizărilor financiare. CLASA 3 "CONTURI DE STOCURI, PRODUCȚIE ÎN CURS DE EXECUȚIE ȘI ACTIVE IMOBILIZATE DEȚINUTE ÎN VEDEREA VÂNZĂRII" Din clasa 3 "Conturi de stocuri, producție în curs de execuție și active imobilizate deținute în vederea vânzării" fac parte următoarele grupe de conturi: 30 "Stocuri de materii prime și materiale", 31 "Active imobilizate deținute în vederea vânzării", 32 "Stocuri în curs de aprovizionare", 33 "Producție în curs
REGLEMENTĂRI din 1 octombrie 2012 (*actualizate*) contabile conforme cu Standardele internaţionale de raportare financiară, aplicabile societăţilor comerciale ale căror valori mobiliare sunt admise la tranzacţionare pe o piaţă reglementată. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/268239_a_269568]