45,803 matches
-
ține evidența diferențelor în plus sau nefavorabile aferente ambalajelor ieșite din gestiune și a diferențelor în minus sau favorabile aferente ambalajelor intrate în gestiune. Soldul contului reprezintă diferențele de preț aferente ambalajelor existente în stoc. GRUPA 39 "AJUSTĂRI PENTRU DEPRECIEREA STOCURILOR ȘI PRODUCȚIEI ÎN CURS DE EXECUȚIE" Din grupa 39 "Ajustări pentru deprecierea stocurilor și producției în curs de execuție" fac parte conturile: 391 "Ajustări pentru deprecierea materiilor prime" 392 "Ajustări pentru deprecierea materialelor" 393 "Ajustări pentru deprecierea producției în curs
REGLEMENTĂRI din 1 octombrie 2012 (*actualizate*) contabile conforme cu Standardele internaţionale de raportare financiară, aplicabile societăţilor comerciale ale căror valori mobiliare sunt admise la tranzacţionare pe o piaţă reglementată. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/268239_a_269568]
-
a diferențelor în minus sau favorabile aferente ambalajelor intrate în gestiune. Soldul contului reprezintă diferențele de preț aferente ambalajelor existente în stoc. GRUPA 39 "AJUSTĂRI PENTRU DEPRECIEREA STOCURILOR ȘI PRODUCȚIEI ÎN CURS DE EXECUȚIE" Din grupa 39 "Ajustări pentru deprecierea stocurilor și producției în curs de execuție" fac parte conturile: 391 "Ajustări pentru deprecierea materiilor prime" 392 "Ajustări pentru deprecierea materialelor" 393 "Ajustări pentru deprecierea producției în curs de execuție" 394 "Ajustări pentru deprecierea produselor" 395 "Ajustări pentru deprecierea stocurilor aflate
REGLEMENTĂRI din 1 octombrie 2012 (*actualizate*) contabile conforme cu Standardele internaţionale de raportare financiară, aplicabile societăţilor comerciale ale căror valori mobiliare sunt admise la tranzacţionare pe o piaţă reglementată. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/268239_a_269568]
-
deprecierea stocurilor și producției în curs de execuție" fac parte conturile: 391 "Ajustări pentru deprecierea materiilor prime" 392 "Ajustări pentru deprecierea materialelor" 393 "Ajustări pentru deprecierea producției în curs de execuție" 394 "Ajustări pentru deprecierea produselor" 395 "Ajustări pentru deprecierea stocurilor aflate la terți" 397 "Ajustări pentru deprecierea mărfurilor" 398 "Ajustări pentru deprecierea ambalajelor". Cu ajutorul acestor conturi se ține evidența constituirii, de regulă, la sfârșitul exercițiului financiar, a ajustărilor pentru deprecierea stocurilor de materii prime, materiale consumabile, alte materiale, producție în
REGLEMENTĂRI din 1 octombrie 2012 (*actualizate*) contabile conforme cu Standardele internaţionale de raportare financiară, aplicabile societăţilor comerciale ale căror valori mobiliare sunt admise la tranzacţionare pe o piaţă reglementată. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/268239_a_269568]
-
394 "Ajustări pentru deprecierea produselor" 395 "Ajustări pentru deprecierea stocurilor aflate la terți" 397 "Ajustări pentru deprecierea mărfurilor" 398 "Ajustări pentru deprecierea ambalajelor". Cu ajutorul acestor conturi se ține evidența constituirii, de regulă, la sfârșitul exercițiului financiar, a ajustărilor pentru deprecierea stocurilor de materii prime, materiale consumabile, alte materiale, producție în curs de execuție, produse, mărfuri și ambalaje, precum și a suplimentării, diminuării sau anulării acestora, potrivit politicilor adoptate de entitate. În creditul conturilor se ��nregistrează valoarea ajustărilor pentru deprecierea stocurilor și a
REGLEMENTĂRI din 1 octombrie 2012 (*actualizate*) contabile conforme cu Standardele internaţionale de raportare financiară, aplicabile societăţilor comerciale ale căror valori mobiliare sunt admise la tranzacţionare pe o piaţă reglementată. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/268239_a_269568]
-
pentru deprecierea stocurilor de materii prime, materiale consumabile, alte materiale, producție în curs de execuție, produse, mărfuri și ambalaje, precum și a suplimentării, diminuării sau anulării acestora, potrivit politicilor adoptate de entitate. În creditul conturilor se ��nregistrează valoarea ajustărilor pentru deprecierea stocurilor și a producției în curs, constituite sau suplimentate, pe feluri de ajustări. În debitul conturilor se înregistrează sumele reprezentând diminuarea sau anularea ajustărilor pentru deprecierea stocurilor și producției în curs. Soldul creditor al conturilor reprezintă valoarea ajustărilor constituite, la sfârșitul
REGLEMENTĂRI din 1 octombrie 2012 (*actualizate*) contabile conforme cu Standardele internaţionale de raportare financiară, aplicabile societăţilor comerciale ale căror valori mobiliare sunt admise la tranzacţionare pe o piaţă reglementată. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/268239_a_269568]
-
potrivit politicilor adoptate de entitate. În creditul conturilor se ��nregistrează valoarea ajustărilor pentru deprecierea stocurilor și a producției în curs, constituite sau suplimentate, pe feluri de ajustări. În debitul conturilor se înregistrează sumele reprezentând diminuarea sau anularea ajustărilor pentru deprecierea stocurilor și producției în curs. Soldul creditor al conturilor reprezintă valoarea ajustărilor constituite, la sfârșitul perioadei. CLASA 4 "CONTURI DE TERȚI" Din clasa 4 "Conturi de terți" fac parte următoarele grupe de conturi: 40 "Furnizori și conturi asimilate", 41 "Clienți și
REGLEMENTĂRI din 1 octombrie 2012 (*actualizate*) contabile conforme cu Standardele internaţionale de raportare financiară, aplicabile societăţilor comerciale ale căror valori mobiliare sunt admise la tranzacţionare pe o piaţă reglementată. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/268239_a_269568]
-
înregistrează valoarea facturilor sosite. Soldul contului reprezintă sumele datorate furnizorilor pentru care nu s-au primit facturi. Contul 409 Cu ajutorul contului 409 "Furnizori - debitori" se ține evidența avansurilor acordate furnizorilor pentru cumpărări de bunuri de natura imobilizărilor corporale și necorporale, stocurilor sau pentru prestări de servicii. În debitul contului 409 "Furnizori - debitori" se înregistrează valoarea avansurilor facturate. În creditul contului 409 "Furnizori - debitori" se înregistrează valoarea avansurilor decontate furnizorilor, cu ocazia regularizării plăților cu aceștia. Soldul contului reprezintă avansuri acordate furnizorilor
REGLEMENTĂRI din 1 octombrie 2012 (*actualizate*) contabile conforme cu Standardele internaţionale de raportare financiară, aplicabile societăţilor comerciale ale căror valori mobiliare sunt admise la tranzacţionare pe o piaţă reglementată. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/268239_a_269568]
-
de valoare a conturilor de trezorerie. Soldul conturilor reprezintă valoarea ajustărilor constituite pentru pierderile de valoare, existente la sfârșitul perioadei. CLASA 6 "CONTURI DE CHELTUIELI" Din clasa 6 "Conturi de cheltuieli" fac parte următoarele grupe de conturi: 60 "Cheltuieli privind stocurile", 61 "Cheltuieli cu serviciile executate de terți", 62 "Cheltuieli cu alte servicii executate de terți", 63 "Cheltuieli cu alte impozite, taxe și vărsăminte asimilate", 64 "Cheltuieli cu personalul", 65 "Alte cheltuieli de exploatare", 66 "Cheltuieli financiare", 68 "Cheltuieli cu amortizările
REGLEMENTĂRI din 1 octombrie 2012 (*actualizate*) contabile conforme cu Standardele internaţionale de raportare financiară, aplicabile societăţilor comerciale ale căror valori mobiliare sunt admise la tranzacţionare pe o piaţă reglementată. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/268239_a_269568]
-
sau pierdere de valoare" și 69 " Cheltuieli cu impozitul pe profit și alte impozite". Conturile din clasa 6 "Conturi de cheltuieli" sunt conturi cu funcție de activ, cu excepția contului 609 "Reduceri comerciale primite", care are funcție de pasiv. GRUPA 60 "CHELTUIELI PRIVIND STOCURILE" Din grupa 60 "Cheltuieli privind stocurile" fac parte: Contul 601 "Cheltuieli cu materiile prime" Contul 602 "Cheltuieli cu materialele consumabile" Contul 603 "Cheltuieli privind alte materiale" Contul 604 "Cheltuieli privind materialele nestocate" Contul 605 "Cheltuieli privind energia și apa" Contul
REGLEMENTĂRI din 1 octombrie 2012 (*actualizate*) contabile conforme cu Standardele internaţionale de raportare financiară, aplicabile societăţilor comerciale ale căror valori mobiliare sunt admise la tranzacţionare pe o piaţă reglementată. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/268239_a_269568]
-
Cheltuieli cu impozitul pe profit și alte impozite". Conturile din clasa 6 "Conturi de cheltuieli" sunt conturi cu funcție de activ, cu excepția contului 609 "Reduceri comerciale primite", care are funcție de pasiv. GRUPA 60 "CHELTUIELI PRIVIND STOCURILE" Din grupa 60 "Cheltuieli privind stocurile" fac parte: Contul 601 "Cheltuieli cu materiile prime" Contul 602 "Cheltuieli cu materialele consumabile" Contul 603 "Cheltuieli privind alte materiale" Contul 604 "Cheltuieli privind materialele nestocate" Contul 605 "Cheltuieli privind energia și apa" Contul 607 "Cheltuieli privind mărfurile" Contul 608
REGLEMENTĂRI din 1 octombrie 2012 (*actualizate*) contabile conforme cu Standardele internaţionale de raportare financiară, aplicabile societăţilor comerciale ale căror valori mobiliare sunt admise la tranzacţionare pe o piaţă reglementată. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/268239_a_269568]
-
consumabile, cheltuielilor înregistrate la darea în folosință a altor materiale, cheltuielilor privind materialele nestocate, cheltuielilor privind consumurile de energie și apă, cheltuielilor privind mărfurile, cheltuielilor privind ambalajele, precum și evidența reducerilor comerciale primite de la furnizori. În debitul conturilor de cheltuieli privind stocurile, cu excepția contului 609 "Reduceri comerciale primite" care începe prin a se credita, se înregistrează cheltuielile efectuate, iar la sfârșitul perioadei, soldul acestor conturi se transferă asupra contului de profit și pierdere. Contul 601 Cu ajutorul contului 601 "Cheltuieli cu materiile prime
REGLEMENTĂRI din 1 octombrie 2012 (*actualizate*) contabile conforme cu Standardele internaţionale de raportare financiară, aplicabile societăţilor comerciale ale căror valori mobiliare sunt admise la tranzacţionare pe o piaţă reglementată. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/268239_a_269568]
-
debitul contului 709 "Reduceri comerciale acordate" se înregistrează valoarea reducerilor comerciale acordate. GRUPA 71 "VENITURI AFERENTE COSTULUI PRODUCȚIEI ÎN CURS DE EXECUȚIE" Din grupa 71 "Venituri aferente costului producției în curs de execuție" fac parte: Contul 711 "Venituri aferente costurilor stocurilor de produse" Contul 712. Eliminat. --------------- Contul 712 a fost eliminat de pct. 10 al art. II din ORDINUL nr. 1.690 din 12 decembrie 2012 , publicat în MONITORUL OFICIAL nr. 857 din 18 decembrie 2012. În creditul acestor conturi se
REGLEMENTĂRI din 1 octombrie 2012 (*actualizate*) contabile conforme cu Standardele internaţionale de raportare financiară, aplicabile societăţilor comerciale ale căror valori mobiliare sunt admise la tranzacţionare pe o piaţă reglementată. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/268239_a_269568]
-
10 al art. II din ORDINUL nr. 1.690 din 12 decembrie 2012 , publicat în MONITORUL OFICIAL nr. 857 din 18 decembrie 2012. În creditul acestor conturi se înregistrează veniturile aferente costului producției în curs de execuție, veniturilor aferente costurilor stocurilor de produse, aferente costurilor serviciilor în curs de execuție. La sfârșitul perioadei, soldul acestor conturi se transferă asupra contului de profit și pierdere. Contul 711 Cu ajutorul contului 711 "Venituri aferente costurilor stocurilor de produse" se ține evidența costului de producție
REGLEMENTĂRI din 1 octombrie 2012 (*actualizate*) contabile conforme cu Standardele internaţionale de raportare financiară, aplicabile societăţilor comerciale ale căror valori mobiliare sunt admise la tranzacţionare pe o piaţă reglementată. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/268239_a_269568]
-
producției în curs de execuție, veniturilor aferente costurilor stocurilor de produse, aferente costurilor serviciilor în curs de execuție. La sfârșitul perioadei, soldul acestor conturi se transferă asupra contului de profit și pierdere. Contul 711 Cu ajutorul contului 711 "Venituri aferente costurilor stocurilor de produse" se ține evidența costului de producție al produselor stocate, precum și variația acestuia. Contul 712 Eliminată. --------------- Funcțiunea contului 712 a fost eliminată de pct. 10 al art. II din ORDINUL nr. 1.690 din 12 decembrie 2012 , publicat în
REGLEMENTĂRI din 1 octombrie 2012 (*actualizate*) contabile conforme cu Standardele internaţionale de raportare financiară, aplicabile societăţilor comerciale ale căror valori mobiliare sunt admise la tranzacţionare pe o piaţă reglementată. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/268239_a_269568]
-
ca activ curent în condițiile prevăzute de IFRS. 54. Abrogat. ---------- Pct. 54 a fost abrogat de pct. 4 al art. II din ORDINUL nr. 1.690 din 12 decembrie 2012 , publicat în MONITORUL OFICIAL nr. 857 din 18 decembrie 2012. Stocuri și active imobilizate deținute în vederea vânzării 55. - Recunoașterea, evaluarea și scoaterea din evidență a stocurilor se efectuează potrivit prevederilor IFRS. 56. - Stocurile se recunosc și se evidențiază în funcție de natura acestora, cu respectarea prevederilor IFRS 57. - (1) Atunci când există o modificare
REGLEMENTĂRI din 1 octombrie 2012 (*actualizate*) contabile conforme cu Standardele internaţionale de raportare financiară, aplicabile societăţilor comerciale ale căror valori mobiliare sunt admise la tranzacţionare pe o piaţă reglementată. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/268242_a_269571]
-
de pct. 4 al art. II din ORDINUL nr. 1.690 din 12 decembrie 2012 , publicat în MONITORUL OFICIAL nr. 857 din 18 decembrie 2012. Stocuri și active imobilizate deținute în vederea vânzării 55. - Recunoașterea, evaluarea și scoaterea din evidență a stocurilor se efectuează potrivit prevederilor IFRS. 56. - Stocurile se recunosc și se evidențiază în funcție de natura acestora, cu respectarea prevederilor IFRS 57. - (1) Atunci când există o modificare a utilizării unei imobilizări corporale, în sensul că aceasta urmează a fi îmbunătățită în perspectiva
REGLEMENTĂRI din 1 octombrie 2012 (*actualizate*) contabile conforme cu Standardele internaţionale de raportare financiară, aplicabile societăţilor comerciale ale căror valori mobiliare sunt admise la tranzacţionare pe o piaţă reglementată. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/268242_a_269571]
-
ORDINUL nr. 1.690 din 12 decembrie 2012 , publicat în MONITORUL OFICIAL nr. 857 din 18 decembrie 2012. Stocuri și active imobilizate deținute în vederea vânzării 55. - Recunoașterea, evaluarea și scoaterea din evidență a stocurilor se efectuează potrivit prevederilor IFRS. 56. - Stocurile se recunosc și se evidențiază în funcție de natura acestora, cu respectarea prevederilor IFRS 57. - (1) Atunci când există o modificare a utilizării unei imobilizări corporale, în sensul că aceasta urmează a fi îmbunătățită în perspectiva vânzării, în condițiile prevăzute de IFRS, entitatea
REGLEMENTĂRI din 1 octombrie 2012 (*actualizate*) contabile conforme cu Standardele internaţionale de raportare financiară, aplicabile societăţilor comerciale ale căror valori mobiliare sunt admise la tranzacţionare pe o piaţă reglementată. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/268242_a_269571]
-
IAS 41. (2) Diferențele generate de modificarea valorii juste a produselor agricole sunt înregistrate în contul 7572 "Câștiguri din evaluarea la valoarea justă a produselor agricole", respectiv contul 6572 "Pierderi din evaluarea la valoarea justă a produselor agricole". ... 60. - În cadrul stocurilor se includ și bunurile aflate în custodie, pentru prelucrare sau în consignație la terți, mașinile folosite numai ca material de demonstrație pentru negociere în domeniul automobilelor, cu durată de utilizare de sub un an. Acestea se înregistrează distinct în contabilitate, pe
REGLEMENTĂRI din 1 octombrie 2012 (*actualizate*) contabile conforme cu Standardele internaţionale de raportare financiară, aplicabile societăţilor comerciale ale căror valori mobiliare sunt admise la tranzacţionare pe o piaţă reglementată. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/268242_a_269571]
-
și bunurile aflate în custodie, pentru prelucrare sau în consignație la terți, mașinile folosite numai ca material de demonstrație pentru negociere în domeniul automobilelor, cu durată de utilizare de sub un an. Acestea se înregistrează distinct în contabilitate, pe categorii de stocuri. Dacă materialele de demonstrație au durată de utilizare mai mare de un an, ele reprezintă imobilizări. 61. - Sunt reflectate, de asemenea, distinct în contabilitate, acele stocuri cumpărate, pentru care s-au transferat riscurile și beneficiile aferente, dar care sunt în
REGLEMENTĂRI din 1 octombrie 2012 (*actualizate*) contabile conforme cu Standardele internaţionale de raportare financiară, aplicabile societăţilor comerciale ale căror valori mobiliare sunt admise la tranzacţionare pe o piaţă reglementată. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/268242_a_269571]
-
de utilizare de sub un an. Acestea se înregistrează distinct în contabilitate, pe categorii de stocuri. Dacă materialele de demonstrație au durată de utilizare mai mare de un an, ele reprezintă imobilizări. 61. - Sunt reflectate, de asemenea, distinct în contabilitate, acele stocuri cumpărate, pentru care s-au transferat riscurile și beneficiile aferente, dar care sunt în curs de aprovizionare (grupa 32 "Stocuri în curs de aprovizionare" din Planul de conturi). 62. - (1) Înregistrarea în contabilitate a intrării stocurilor se efectuează la data
REGLEMENTĂRI din 1 octombrie 2012 (*actualizate*) contabile conforme cu Standardele internaţionale de raportare financiară, aplicabile societăţilor comerciale ale căror valori mobiliare sunt admise la tranzacţionare pe o piaţă reglementată. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/268242_a_269571]
-
durată de utilizare mai mare de un an, ele reprezintă imobilizări. 61. - Sunt reflectate, de asemenea, distinct în contabilitate, acele stocuri cumpărate, pentru care s-au transferat riscurile și beneficiile aferente, dar care sunt în curs de aprovizionare (grupa 32 "Stocuri în curs de aprovizionare" din Planul de conturi). 62. - (1) Înregistrarea în contabilitate a intrării stocurilor se efectuează la data îndeplinirii condițiilor de recunoaștere prevăzute de IFRS. (2) În general, datele de transfer al controlului, de transfer al proprietății și
REGLEMENTĂRI din 1 octombrie 2012 (*actualizate*) contabile conforme cu Standardele internaţionale de raportare financiară, aplicabile societăţilor comerciale ale căror valori mobiliare sunt admise la tranzacţionare pe o piaţă reglementată. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/268242_a_269571]
-
distinct în contabilitate, acele stocuri cumpărate, pentru care s-au transferat riscurile și beneficiile aferente, dar care sunt în curs de aprovizionare (grupa 32 "Stocuri în curs de aprovizionare" din Planul de conturi). 62. - (1) Înregistrarea în contabilitate a intrării stocurilor se efectuează la data îndeplinirii condițiilor de recunoaștere prevăzute de IFRS. (2) În general, datele de transfer al controlului, de transfer al proprietății și de livrare coincid. Totuși, pot exista decalaje de timp, de exemplu, pentru: ... - bunuri vândute în consignație
REGLEMENTĂRI din 1 octombrie 2012 (*actualizate*) contabile conforme cu Standardele internaţionale de raportare financiară, aplicabile societăţilor comerciale ale căror valori mobiliare sunt admise la tranzacţionare pe o piaţă reglementată. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/268242_a_269571]
-
efectuează la data îndeplinirii condițiilor de recunoaștere prevăzute de IFRS. (2) În general, datele de transfer al controlului, de transfer al proprietății și de livrare coincid. Totuși, pot exista decalaje de timp, de exemplu, pentru: ... - bunuri vândute în consignație sau stocurile la dispoziția clientului; - stocuri gajate livrate creditorului beneficiar al gajului, care rămân în evidența debitorului până la vânzarea lor; - bunuri recepționate pentru care nu s-a primit încă factura, care trebuie înregistrate în activele cumpărătorului; - bunuri livrate și nefacturate, care trebuie
REGLEMENTĂRI din 1 octombrie 2012 (*actualizate*) contabile conforme cu Standardele internaţionale de raportare financiară, aplicabile societăţilor comerciale ale căror valori mobiliare sunt admise la tranzacţionare pe o piaţă reglementată. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/268242_a_269571]
-
condițiilor de recunoaștere prevăzute de IFRS. (2) În general, datele de transfer al controlului, de transfer al proprietății și de livrare coincid. Totuși, pot exista decalaje de timp, de exemplu, pentru: ... - bunuri vândute în consignație sau stocurile la dispoziția clientului; - stocuri gajate livrate creditorului beneficiar al gajului, care rămân în evidența debitorului până la vânzarea lor; - bunuri recepționate pentru care nu s-a primit încă factura, care trebuie înregistrate în activele cumpărătorului; - bunuri livrate și nefacturate, care trebuie scoase din evidență, transferul
REGLEMENTĂRI din 1 octombrie 2012 (*actualizate*) contabile conforme cu Standardele internaţionale de raportare financiară, aplicabile societăţilor comerciale ale căror valori mobiliare sunt admise la tranzacţionare pe o piaţă reglementată. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/268242_a_269571]
-
vândute cu clauze privind dreptul de proprietate se înregistrează la intrări și, respectiv, la ieșiri, atât în gestiune, cât și în contabilitate, potrivit contractelor încheiate și criteriilor de recunoaștere prevăzute de IAS 2 și IAS 18. ... 64. - Bunurile de natura stocurilor și a activelor asimilate, aflate în custodie, în prelucrare sau consignație la terți se înregistrează în conturi analitice distincte, deschise în cadrul conturilor de stocuri. 65. - Constituirea și reluarea ajustărilor pentru deprecierea stocurilor se efectuează pe seama contului de profit și pierdere
REGLEMENTĂRI din 1 octombrie 2012 (*actualizate*) contabile conforme cu Standardele internaţionale de raportare financiară, aplicabile societăţilor comerciale ale căror valori mobiliare sunt admise la tranzacţionare pe o piaţă reglementată. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/268242_a_269571]