45,803 matches
-
stocurilor inițiale, la care se adaugă valoarea intrărilor, și valoarea stocurilor la sfârșitul perioadei stabilite pe baza inventarului. ... (5) Inventarul intermitent nu se utilizează în comerțul cu amănuntul în situația în care se aplică metoda global-valorică. ... 244. Activele de natura stocurilor nu trebuie reflectate în bilanț la o valoare mai mare decât valoarea care se poate obține prin utilizarea sau vânzarea lor. În acest scop, valoarea stocurilor se diminuează până la valoarea realizabilă netă, prin reflectarea unei ajustări pentru depreciere. 4.5
REGLEMENTĂRI CONTABILE din 23 decembrie 2015 privind situaţiile financiare anuale individuale şi situaţiile financiare anuale consolidate ale brokerilor de asigurare şi/sau de reasigurare. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/270982_a_272311]
-
cu amănuntul în situația în care se aplică metoda global-valorică. ... 244. Activele de natura stocurilor nu trebuie reflectate în bilanț la o valoare mai mare decât valoarea care se poate obține prin utilizarea sau vânzarea lor. În acest scop, valoarea stocurilor se diminuează până la valoarea realizabilă netă, prin reflectarea unei ajustări pentru depreciere. 4.5.3. Prevederi specifice privind activitatea de intermediere 245. (1) Potrivit condițiilor stabilite în contractele de mandat valoarea primelor de asigurare intermediate și încasate direct în casieriile
REGLEMENTĂRI CONTABILE din 23 decembrie 2015 privind situaţiile financiare anuale individuale şi situaţiile financiare anuale consolidate ale brokerilor de asigurare şi/sau de reasigurare. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/270982_a_272311]
-
Caracteristica esențială a unui element nemonetar este absența unui drept de a primi (sau a unei obligații de a furniza) un număr fix sau determinabil de unități monetare. Exemplele includ: sumele plătite în avans pentru bunuri și servicii; imobilizări necorporale; stocuri; imobilizări corporale; și provizioanele care urmează a fi decontate prin furnizarea unui activ nemonetar. ... (4) La data intrării în vigoare a prezentelor reglementări, sumele reprezentând avansuri acordate pentru imobilizări corporale, respectiv necorporale, se preiau în conturile 4093 "Avansuri acordate pentru
REGLEMENTĂRI CONTABILE din 23 decembrie 2015 privind situaţiile financiare anuale individuale şi situaţiile financiare anuale consolidate ale brokerilor de asigurare şi/sau de reasigurare. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/270982_a_272311]
-
2) În această categorie se cuprind: angajamente (giruri, garanții, cauțiuni) acordate sau primite în relațiile cu terții; imobilizări corporale luate cu chirie; valori materiale primite spre prelucrare sau reparare, în păstrare sau custodie; debitori scoși din activ, urmăriți în continuare; stocuri de natura obiectelor de inventar date în folosinț��; redevențe, locații de gestiune, chirii și alte datorii asimilate; efecte scontate neajunse la scadență; bunuri publice primite în administrare, concesiune și cu chirie de către regii autonome, societăți/companii naționale, societăți; dobânzi aferente
REGLEMENTĂRI CONTABILE din 23 decembrie 2015 privind situaţiile financiare anuale individuale şi situaţiile financiare anuale consolidate ale brokerilor de asigurare şi/sau de reasigurare. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/270982_a_272311]
-
contractului de asociere, cu respectarea prevederilor pct. 6. ... La sfârșitul perioadei de raportare, cheltuielile și veniturile înregistrate pe naturi se transmit pe bază de decont fiecărui asociat, în vederea înregistrării acestora în contabilitatea proprie. (4) La data bilanțului, bunurile de natura stocurilor, creanțelor, disponibilităților, precum și a datoriilor asocierii în participație, se înscriu în situațiile financiare anuale ale asociatului care conduce evidența asocierii. ... Secțiunea 4.16 Contul de profit și pierdere 372. Formatul contului de profit și pierdere întocmit de brokerii de asigurare
REGLEMENTĂRI CONTABILE din 23 decembrie 2015 privind situaţiile financiare anuale individuale şi situaţiile financiare anuale consolidate ale brokerilor de asigurare şi/sau de reasigurare. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/270982_a_272311]
-
recunosc atunci când este stabilit dreptul acționarului de a le încasa. ... (2) În cazul chiriilor se aplică, de asemenea, prevederile pct. 204-207. 4.17.2. Cheltuieli 388. (1) Cheltuielile brokerilor de asigurare reprezintă valorile plătite sau de plătit pentru: - consumuri de stocuri și servicii prestate, de care beneficiază entitatea; - cheltuieli cu personalul; - executarea unor obligații legale sau contractuale etc. (2) Pierderile reprezintă reduceri ale beneficiilor economice și pot rezulta sau nu ca urmare a desfășurării activității curente a entității. Acestea nu diferă
REGLEMENTĂRI CONTABILE din 23 decembrie 2015 privind situaţiile financiare anuale individuale şi situaţiile financiare anuale consolidate ale brokerilor de asigurare şi/sau de reasigurare. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/270982_a_272311]
-
creanțelor față de entitățile asociate și entitățile controlate în comun (P) 2966 Ajustări pentru pierderea de valoare a împrumuturilor acordate pe termen lung (P) 2968 Ajustări pentru pierderea de valoare a altor creanțe imobilizate (P) Clasa 3 - CONTURI DE MATERIALE ȘI STOCURI 30 Materiale și stocuri 302 Materiale consumabile 3021 Materiale consumabile (A) 3022 Combustibili (A) 3024 Piese de schimb (A) 3028 Alte materiale consumabile (A) 303 Materiale de natura obiectelor de inventar (A) 39 Ajustări pentru deprecierea materialelor și stocurilor 392
REGLEMENTĂRI CONTABILE din 23 decembrie 2015 privind situaţiile financiare anuale individuale şi situaţiile financiare anuale consolidate ale brokerilor de asigurare şi/sau de reasigurare. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/270982_a_272311]
-
și entitățile controlate în comun (P) 2966 Ajustări pentru pierderea de valoare a împrumuturilor acordate pe termen lung (P) 2968 Ajustări pentru pierderea de valoare a altor creanțe imobilizate (P) Clasa 3 - CONTURI DE MATERIALE ȘI STOCURI 30 Materiale și stocuri 302 Materiale consumabile 3021 Materiale consumabile (A) 3022 Combustibili (A) 3024 Piese de schimb (A) 3028 Alte materiale consumabile (A) 303 Materiale de natura obiectelor de inventar (A) 39 Ajustări pentru deprecierea materialelor și stocurilor 392 Ajustări pentru deprecierea materialelor
REGLEMENTĂRI CONTABILE din 23 decembrie 2015 privind situaţiile financiare anuale individuale şi situaţiile financiare anuale consolidate ale brokerilor de asigurare şi/sau de reasigurare. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/270982_a_272311]
-
ȘI STOCURI 30 Materiale și stocuri 302 Materiale consumabile 3021 Materiale consumabile (A) 3022 Combustibili (A) 3024 Piese de schimb (A) 3028 Alte materiale consumabile (A) 303 Materiale de natura obiectelor de inventar (A) 39 Ajustări pentru deprecierea materialelor și stocurilor 392 Ajustări pentru deprecierea materialelor și stocurilor 3921 Ajustări pentru deprecierea materialelor consumabile (P) 3922 Ajustări pentru deprecierea materialelor de natura obiectelor de inventar (P) Clasa 4 - Conturi de terți 40 DECONTĂRI CU TERȚII PRIVIND ACTIVITATEA DE INTERMEDIERE 401 Decontări
REGLEMENTĂRI CONTABILE din 23 decembrie 2015 privind situaţiile financiare anuale individuale şi situaţiile financiare anuale consolidate ale brokerilor de asigurare şi/sau de reasigurare. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/270982_a_272311]
-
Materiale consumabile 3021 Materiale consumabile (A) 3022 Combustibili (A) 3024 Piese de schimb (A) 3028 Alte materiale consumabile (A) 303 Materiale de natura obiectelor de inventar (A) 39 Ajustări pentru deprecierea materialelor și stocurilor 392 Ajustări pentru deprecierea materialelor și stocurilor 3921 Ajustări pentru deprecierea materialelor consumabile (P) 3922 Ajustări pentru deprecierea materialelor de natura obiectelor de inventar (P) Clasa 4 - Conturi de terți 40 DECONTĂRI CU TERȚII PRIVIND ACTIVITATEA DE INTERMEDIERE 401 Decontări cu asigurătorii și reasigurătorii privind primele intermediate
REGLEMENTĂRI CONTABILE din 23 decembrie 2015 privind situaţiile financiare anuale individuale şi situaţiile financiare anuale consolidate ale brokerilor de asigurare şi/sau de reasigurare. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/270982_a_272311]
-
cu asigurătorii și reasigurătorii privind alte operațiuni aferente activității de intermediere (P) 403 Decontări din activitatea de despăgubire în numele asigurătorilor externi (A/P) 408 Furnizori - facturi nesosite (P) 409 Furnizori - debitori 4091 Furnizori - debitori pentru cumpărări de bunuri de natura stocurilor (A) 4092 Furnizori - debitori pentru prestări de servicii (A) 4093 Avansuri acordate pentru imobilizări corporale (A) 4094 Avansuri acordate pentru imobilizări necorporale (A) 41 DECONTĂRI PRIVIND ACTIVITATEA DE INTERMEDIERE 411 Decontări privind comisioanele cuvenite din activitatea de intermediere 4111 Decontări
REGLEMENTĂRI CONTABILE din 23 decembrie 2015 privind situaţiile financiare anuale individuale şi situaţiile financiare anuale consolidate ale brokerilor de asigurare şi/sau de reasigurare. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/270982_a_272311]
-
valoare a obligațiunilor emise și răscumpărate (P) 596 Ajustări pentru pierderea de valoare a obligațiunilor (P) 598 Ajustări pentru pierderea de valoare a altor investiții pe termen scurt și creanțe asimilate (P) Clasa 6 - CONTURI DE CHELTUIELI 60 Cheltuieli privind stocurile 602 Cheltuieli cu materialele consumabile 6021 Cheltuieli cu materialele consumabile 6022 Cheltuieli privind combustibilii 6024 Cheltuieli privind piesele de schimb 6028 Cheltuieli privind alte materiale consumabile 603 Cheltuieli privind materialele de natura obiectelor de inventar 605 Cheltuieli privind energia și
REGLEMENTĂRI CONTABILE din 23 decembrie 2015 privind situaţiile financiare anuale individuale şi situaţiile financiare anuale consolidate ale brokerilor de asigurare şi/sau de reasigurare. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/270982_a_272311]
-
8028 Alte angajamente primite 803 Alte conturi în afara bilanțului 8031 Imobilizări corporale luate cu chirie 8032 Valori materiale primite spre prelucrare sau reparare 8033 Valori materiale primite în păstrare sau custodie 8034 Debitori scoși din activ, urmăriți în continuare 8035 Stocuri de natura obiectelor de inventar date în folosință 8036 Redevențe, locații de gestiune, chirii și alte datorii asimilate 8037 Efecte scontate neajunse la scadență 8038 Bunuri primite în administrare, concesiune și cu chirie 8039 Alte valori în afara bilanțului 805 Dobânzi
REGLEMENTĂRI CONTABILE din 23 decembrie 2015 privind situaţiile financiare anuale individuale şi situaţiile financiare anuale consolidate ale brokerilor de asigurare şi/sau de reasigurare. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/270982_a_272311]
-
contului 296 "Ajustări pentru pierderea de valoare a imobilizărilor financiare" se înregistrează: - sumele reprezentând diminuarea sau anularea ajustărilor privind pierderea de valoare a imobilizărilor financiare (786). Soldul contului reprezintă valoarea ajustărilor aferente imobilizărilor financiare. CLASA 3 - "CONTURI DE MATERIALE ȘI STOCURI" Din clasa 3 "CONTURI DE MATERIALE ȘI STOCURI" fac parte următoarele grupe de conturi: - 30 "Materiale și stocuri", - 39 "Ajustări pentru deprecierea materialelor și stocurilor" GRUPA 30 "MATERIALE ȘI STOCURI" Din grupa 30 " Materiale și stocuri" fac parte conturile: Contul
REGLEMENTĂRI CONTABILE din 23 decembrie 2015 privind situaţiile financiare anuale individuale şi situaţiile financiare anuale consolidate ale brokerilor de asigurare şi/sau de reasigurare. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/270982_a_272311]
-
imobilizărilor financiare" se înregistrează: - sumele reprezentând diminuarea sau anularea ajustărilor privind pierderea de valoare a imobilizărilor financiare (786). Soldul contului reprezintă valoarea ajustărilor aferente imobilizărilor financiare. CLASA 3 - "CONTURI DE MATERIALE ȘI STOCURI" Din clasa 3 "CONTURI DE MATERIALE ȘI STOCURI" fac parte următoarele grupe de conturi: - 30 "Materiale și stocuri", - 39 "Ajustări pentru deprecierea materialelor și stocurilor" GRUPA 30 "MATERIALE ȘI STOCURI" Din grupa 30 " Materiale și stocuri" fac parte conturile: Contul 302. Materiale consumabile Cu ajutorul acestui cont se ține
REGLEMENTĂRI CONTABILE din 23 decembrie 2015 privind situaţiile financiare anuale individuale şi situaţiile financiare anuale consolidate ale brokerilor de asigurare şi/sau de reasigurare. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/270982_a_272311]
-
privind pierderea de valoare a imobilizărilor financiare (786). Soldul contului reprezintă valoarea ajustărilor aferente imobilizărilor financiare. CLASA 3 - "CONTURI DE MATERIALE ȘI STOCURI" Din clasa 3 "CONTURI DE MATERIALE ȘI STOCURI" fac parte următoarele grupe de conturi: - 30 "Materiale și stocuri", - 39 "Ajustări pentru deprecierea materialelor și stocurilor" GRUPA 30 "MATERIALE ȘI STOCURI" Din grupa 30 " Materiale și stocuri" fac parte conturile: Contul 302. Materiale consumabile Cu ajutorul acestui cont se ține evidența existentei și mișcării stocurilor de materiale consumabile (materiale auxiliare
REGLEMENTĂRI CONTABILE din 23 decembrie 2015 privind situaţiile financiare anuale individuale şi situaţiile financiare anuale consolidate ale brokerilor de asigurare şi/sau de reasigurare. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/270982_a_272311]
-
786). Soldul contului reprezintă valoarea ajustărilor aferente imobilizărilor financiare. CLASA 3 - "CONTURI DE MATERIALE ȘI STOCURI" Din clasa 3 "CONTURI DE MATERIALE ȘI STOCURI" fac parte următoarele grupe de conturi: - 30 "Materiale și stocuri", - 39 "Ajustări pentru deprecierea materialelor și stocurilor" GRUPA 30 "MATERIALE ȘI STOCURI" Din grupa 30 " Materiale și stocuri" fac parte conturile: Contul 302. Materiale consumabile Cu ajutorul acestui cont se ține evidența existentei și mișcării stocurilor de materiale consumabile (materiale auxiliare, combustibili, materiale pentru ambalat, piese de schimb
REGLEMENTĂRI CONTABILE din 23 decembrie 2015 privind situaţiile financiare anuale individuale şi situaţiile financiare anuale consolidate ale brokerilor de asigurare şi/sau de reasigurare. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/270982_a_272311]
-
ajustărilor aferente imobilizărilor financiare. CLASA 3 - "CONTURI DE MATERIALE ȘI STOCURI" Din clasa 3 "CONTURI DE MATERIALE ȘI STOCURI" fac parte următoarele grupe de conturi: - 30 "Materiale și stocuri", - 39 "Ajustări pentru deprecierea materialelor și stocurilor" GRUPA 30 "MATERIALE ȘI STOCURI" Din grupa 30 " Materiale și stocuri" fac parte conturile: Contul 302. Materiale consumabile Cu ajutorul acestui cont se ține evidența existentei și mișcării stocurilor de materiale consumabile (materiale auxiliare, combustibili, materiale pentru ambalat, piese de schimb, alte materiale și stocuri). Contul
REGLEMENTĂRI CONTABILE din 23 decembrie 2015 privind situaţiile financiare anuale individuale şi situaţiile financiare anuale consolidate ale brokerilor de asigurare şi/sau de reasigurare. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/270982_a_272311]
-
CONTURI DE MATERIALE ȘI STOCURI" Din clasa 3 "CONTURI DE MATERIALE ȘI STOCURI" fac parte următoarele grupe de conturi: - 30 "Materiale și stocuri", - 39 "Ajustări pentru deprecierea materialelor și stocurilor" GRUPA 30 "MATERIALE ȘI STOCURI" Din grupa 30 " Materiale și stocuri" fac parte conturile: Contul 302. Materiale consumabile Cu ajutorul acestui cont se ține evidența existentei și mișcării stocurilor de materiale consumabile (materiale auxiliare, combustibili, materiale pentru ambalat, piese de schimb, alte materiale și stocuri). Contul 302 " Materiale consumabile" este un cont
REGLEMENTĂRI CONTABILE din 23 decembrie 2015 privind situaţiile financiare anuale individuale şi situaţiile financiare anuale consolidate ale brokerilor de asigurare şi/sau de reasigurare. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/270982_a_272311]
-
de conturi: - 30 "Materiale și stocuri", - 39 "Ajustări pentru deprecierea materialelor și stocurilor" GRUPA 30 "MATERIALE ȘI STOCURI" Din grupa 30 " Materiale și stocuri" fac parte conturile: Contul 302. Materiale consumabile Cu ajutorul acestui cont se ține evidența existentei și mișcării stocurilor de materiale consumabile (materiale auxiliare, combustibili, materiale pentru ambalat, piese de schimb, alte materiale și stocuri). Contul 302 " Materiale consumabile" este un cont de activ. În situația aplicării inventarului permanent, în debitul contului 302 "Materiale consumabile" se înregistrează: - valoarea la
REGLEMENTĂRI CONTABILE din 23 decembrie 2015 privind situaţiile financiare anuale individuale şi situaţiile financiare anuale consolidate ale brokerilor de asigurare şi/sau de reasigurare. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/270982_a_272311]
-
ȘI STOCURI" Din grupa 30 " Materiale și stocuri" fac parte conturile: Contul 302. Materiale consumabile Cu ajutorul acestui cont se ține evidența existentei și mișcării stocurilor de materiale consumabile (materiale auxiliare, combustibili, materiale pentru ambalat, piese de schimb, alte materiale și stocuri). Contul 302 " Materiale consumabile" este un cont de activ. În situația aplicării inventarului permanent, în debitul contului 302 "Materiale consumabile" se înregistrează: - valoarea la preț de înregistrare a materialelor consumabile achiziționate de la furnizori sau din avansuri de trezorerie (446,462
REGLEMENTĂRI CONTABILE din 23 decembrie 2015 privind situaţiile financiare anuale individuale şi situaţiile financiare anuale consolidate ale brokerilor de asigurare şi/sau de reasigurare. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/270982_a_272311]
-
legate prin participații, societate sau subunități (481, 482); - valoarea la preț de înregistrare a materialelor consumabile donate, cât și pierderile din calamități (658,671). Soldul contului 302 "Materiale consumabile" reprezintă valoarea la preț de înregistrare a materialelor consumabile existente în stoc. Contul 303. Materiale de natura obiectelor de inventar Cu ajutorul acestui cont se ține evidența existenței și mișcării materialelor de natura obiectelor de inventar. Contul 303 "Materiale de natura obiectelor de inventar" este un cont de activ. În debitul Contul 303
REGLEMENTĂRI CONTABILE din 23 decembrie 2015 privind situaţiile financiare anuale individuale şi situaţiile financiare anuale consolidate ale brokerilor de asigurare şi/sau de reasigurare. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/270982_a_272311]
-
de inventar livrate la societățile din grup, alte societăți legate prin participații, societate sau subunități (481,482). Soldul contului reprezintă valoarea la preț de înregistrare a materialelor de natura obiectelor de inventar existente. GRUPA 39 "AJUSTĂRI PENTRU DEPRECIEREA MATERIALELOR ȘI STOCURILOR" Din grupa 39 "Ajustări pentru deprecierea stocurilor și producției în curs de execuție" face parte contul: Contul 392. Ajustări pentru deprecierea materialelor și stocurilor Cu ajutorul acestui cont se ține evidența, de regulă, la sfârșitul exercițiului financiar, a ajustărilor pentru deprecierea
REGLEMENTĂRI CONTABILE din 23 decembrie 2015 privind situaţiile financiare anuale individuale şi situaţiile financiare anuale consolidate ale brokerilor de asigurare şi/sau de reasigurare. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/270982_a_272311]
-
alte societăți legate prin participații, societate sau subunități (481,482). Soldul contului reprezintă valoarea la preț de înregistrare a materialelor de natura obiectelor de inventar existente. GRUPA 39 "AJUSTĂRI PENTRU DEPRECIEREA MATERIALELOR ȘI STOCURILOR" Din grupa 39 "Ajustări pentru deprecierea stocurilor și producției în curs de execuție" face parte contul: Contul 392. Ajustări pentru deprecierea materialelor și stocurilor Cu ajutorul acestui cont se ține evidența, de regulă, la sfârșitul exercițiului financiar, a ajustărilor pentru deprecierea materialelor consumabile, a materialelor de natura obiectelor
REGLEMENTĂRI CONTABILE din 23 decembrie 2015 privind situaţiile financiare anuale individuale şi situaţiile financiare anuale consolidate ale brokerilor de asigurare şi/sau de reasigurare. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/270982_a_272311]
-
înregistrare a materialelor de natura obiectelor de inventar existente. GRUPA 39 "AJUSTĂRI PENTRU DEPRECIEREA MATERIALELOR ȘI STOCURILOR" Din grupa 39 "Ajustări pentru deprecierea stocurilor și producției în curs de execuție" face parte contul: Contul 392. Ajustări pentru deprecierea materialelor și stocurilor Cu ajutorul acestui cont se ține evidența, de regulă, la sfârșitul exercițiului financiar, a ajustărilor pentru deprecierea materialelor consumabile, a materialelor de natura obiectelor de inventar, precum și a suplimentării sau diminuării acestora, potrivit legii. Contul 392 "Ajustări pentru deprecierea materialelor și
REGLEMENTĂRI CONTABILE din 23 decembrie 2015 privind situaţiile financiare anuale individuale şi situaţiile financiare anuale consolidate ale brokerilor de asigurare şi/sau de reasigurare. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/270982_a_272311]