45,803 matches
-
Cu ajutorul acestui cont se ține evidența, de regulă, la sfârșitul exercițiului financiar, a ajustărilor pentru deprecierea materialelor consumabile, a materialelor de natura obiectelor de inventar, precum și a suplimentării sau diminuării acestora, potrivit legii. Contul 392 "Ajustări pentru deprecierea materialelor și stocurilor" este un cont de pasiv. În creditul contului se înregistrează: - valoarea ajustărilor pentru deprecierea stocurilor și a materialelor de natura obiectelor de inventar constituite sau suplimentate, potrivit legii (681). În debitul contului se înregistrează: - sumele reprezentând diminuarea ajustărilor pentru deprecierea
REGLEMENTĂRI CONTABILE din 23 decembrie 2015 privind situaţiile financiare anuale individuale şi situaţiile financiare anuale consolidate ale brokerilor de asigurare şi/sau de reasigurare. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/270982_a_272311]
-
deprecierea materialelor consumabile, a materialelor de natura obiectelor de inventar, precum și a suplimentării sau diminuării acestora, potrivit legii. Contul 392 "Ajustări pentru deprecierea materialelor și stocurilor" este un cont de pasiv. În creditul contului se înregistrează: - valoarea ajustărilor pentru deprecierea stocurilor și a materialelor de natura obiectelor de inventar constituite sau suplimentate, potrivit legii (681). În debitul contului se înregistrează: - sumele reprezentând diminuarea ajustărilor pentru deprecierea stocurilor și a materialelor de natura obiectelor de inventar (781). Soldul reprezintă valoarea ajustărilor constituite
REGLEMENTĂRI CONTABILE din 23 decembrie 2015 privind situaţiile financiare anuale individuale şi situaţiile financiare anuale consolidate ale brokerilor de asigurare şi/sau de reasigurare. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/270982_a_272311]
-
este un cont de pasiv. În creditul contului se înregistrează: - valoarea ajustărilor pentru deprecierea stocurilor și a materialelor de natura obiectelor de inventar constituite sau suplimentate, potrivit legii (681). În debitul contului se înregistrează: - sumele reprezentând diminuarea ajustărilor pentru deprecierea stocurilor și a materialelor de natura obiectelor de inventar (781). Soldul reprezintă valoarea ajustărilor constituite la sfârșitul perioadei. CLASA 4 - "CONTURI DE TERȚI" Din clasa 4 "CONTURI DE TERȚI" fac parte următoarele grupe de conturi: - 40 "Decontări cu terții privind activitatea
REGLEMENTĂRI CONTABILE din 23 decembrie 2015 privind situaţiile financiare anuale individuale şi situaţiile financiare anuale consolidate ale brokerilor de asigurare şi/sau de reasigurare. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/270982_a_272311]
-
finele lunii, respectiv la închiderea exercițiului financiar (768). Soldul contului reprezintă sumele datorate furnizorilor pentru care nu s-au primit facturi. Contul 409. Furnizori - debitori Cu ajutorul acestui cont se ține evidența avansurilor acordate furnizorilor pentru cumpărări de bunuri de natura stocurilor, prestări de servicii, imobilizări corporale sau necorporale. Contul 409 "Furnizori - debitori" este un cont de activ. În debitul contului 409 "Furnizori - debitori" se înregistrează: - valoarea avansurilor acordate (401, 462); În creditul contului 409 "Furnizori - debitori" se înregistrează: - valoarea avansurilor acordate
REGLEMENTĂRI CONTABILE din 23 decembrie 2015 privind situaţiile financiare anuale individuale şi situaţiile financiare anuale consolidate ale brokerilor de asigurare şi/sau de reasigurare. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/270982_a_272311]
-
valoare a conturilor de trezorerie (786). Soldul conturilor reprezintă valoarea ajustărilor constituite pentru pierderile de valoare, existente la sfârșitul perioadei. CLASA 6 - "CONTURI DE CHELTUIELI" Din clasa 6 "CONTURI DE CHELTUIELI" fac parte următoarele grupe de conturi: - 60 "Cheltuieli privind stocurile", - 61 "Cheltuieli cu serviciile executate de terți", - 62 "Cheltuieli cu alte servicii executate de terți", - 63 "Cheltuieli cu alte impozite, taxe și vărsăminte asimilate", - 64 "Cheltuieli cu personalul", - 65 "Alte cheltuieli de exploatare", - 66 "Cheltuieli financiare", - 68 "Cheltuieli cu amortizările
REGLEMENTĂRI CONTABILE din 23 decembrie 2015 privind situaţiile financiare anuale individuale şi situaţiile financiare anuale consolidate ale brokerilor de asigurare şi/sau de reasigurare. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/270982_a_272311]
-
vărsăminte asimilate", - 64 "Cheltuieli cu personalul", - 65 "Alte cheltuieli de exploatare", - 66 "Cheltuieli financiare", - 68 "Cheltuieli cu amortizările, provizioanele și ajustările pentru depreciere sau pierdere de valoare", - 69 " Cheltuieli cu impozitul pe profit și alte impozite". GRUPA 60 - "CHELTUIELI PRIVIND STOCURILE" Din grupa 60 "Cheltuieli privind stocurile" fac parte conturile: Contul 602. Cheltuieli cu materialele consumabile Cu ajutorul acestui cont se ține evidența cheltuielilor cu materialele consumabile (cheltuieli cu materialele auxiliare, combustibil, piese de schimb și alte materiale consumabile) necesare desfășurării activității
REGLEMENTĂRI CONTABILE din 23 decembrie 2015 privind situaţiile financiare anuale individuale şi situaţiile financiare anuale consolidate ale brokerilor de asigurare şi/sau de reasigurare. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/270982_a_272311]
-
65 "Alte cheltuieli de exploatare", - 66 "Cheltuieli financiare", - 68 "Cheltuieli cu amortizările, provizioanele și ajustările pentru depreciere sau pierdere de valoare", - 69 " Cheltuieli cu impozitul pe profit și alte impozite". GRUPA 60 - "CHELTUIELI PRIVIND STOCURILE" Din grupa 60 "Cheltuieli privind stocurile" fac parte conturile: Contul 602. Cheltuieli cu materialele consumabile Cu ajutorul acestui cont se ține evidența cheltuielilor cu materialele consumabile (cheltuieli cu materialele auxiliare, combustibil, piese de schimb și alte materiale consumabile) necesare desfășurării activității. În debitul contului 602 "Cheltuieli cu
REGLEMENTĂRI CONTABILE din 23 decembrie 2015 privind situaţiile financiare anuale individuale şi situaţiile financiare anuale consolidate ale brokerilor de asigurare şi/sau de reasigurare. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/270982_a_272311]
-
trecute pe cheltuieli (473). Contul 609. Reduceri comerciale primite Cu ajutorul acestui cont se ține evidența reducerilor comerciale primite ulterior facturării. În creditul contului 609 "Reduceri comerciale primite" se înregistrează: - valoarea reducerilor comerciale primite ulterior facturării și care nu corectează costul stocurilor la care se referă (462). GRUPA 61 - "CHELTUIELI CU SERVICIILE EXECUTATE DE TERȚI" Din grupa 61 "Cheltuieli cu serviciile executate de terți" fac parte conturile: Contul 611. Cheltuieli cu întreținerea și reparațiile Cu ajutorul acestui cont se ține evidența cheltuielilor cu
REGLEMENTĂRI CONTABILE din 23 decembrie 2015 privind situaţiile financiare anuale individuale şi situaţiile financiare anuale consolidate ale brokerilor de asigurare şi/sau de reasigurare. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/270982_a_272311]
-
iar în credit, sumele reactivate ca urmare a revenirii debitorilor la starea de solvabilitate ori sumele ale căror termene de urmărire s-au prescris. Soldul contului reprezintă sumele datorate de debitorii insolvabili sau dispăruți scoși din activ, nereactivate. Contul 8035 "Stocuri de natura obiectelor de inventar date în folosință" Cu ajutorul acestui cont se ține evidența stocurilor de natura obiectelor de inventar date în folosință. În debitul contului 8035 "Stocuri de natura obiectelor de inventar date în folosință" se înregistrează valoarea stocurilor
REGLEMENTĂRI CONTABILE din 23 decembrie 2015 privind situaţiile financiare anuale individuale şi situaţiile financiare anuale consolidate ale brokerilor de asigurare şi/sau de reasigurare. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/270982_a_272311]
-
sumele ale căror termene de urmărire s-au prescris. Soldul contului reprezintă sumele datorate de debitorii insolvabili sau dispăruți scoși din activ, nereactivate. Contul 8035 "Stocuri de natura obiectelor de inventar date în folosință" Cu ajutorul acestui cont se ține evidența stocurilor de natura obiectelor de inventar date în folosință. În debitul contului 8035 "Stocuri de natura obiectelor de inventar date în folosință" se înregistrează valoarea stocurilor de natura obiectelor de inventar date în folosință, iar în credit, aceleași stocuri, în momentul
REGLEMENTĂRI CONTABILE din 23 decembrie 2015 privind situaţiile financiare anuale individuale şi situaţiile financiare anuale consolidate ale brokerilor de asigurare şi/sau de reasigurare. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/270982_a_272311]
-
datorate de debitorii insolvabili sau dispăruți scoși din activ, nereactivate. Contul 8035 "Stocuri de natura obiectelor de inventar date în folosință" Cu ajutorul acestui cont se ține evidența stocurilor de natura obiectelor de inventar date în folosință. În debitul contului 8035 "Stocuri de natura obiectelor de inventar date în folosință" se înregistrează valoarea stocurilor de natura obiectelor de inventar date în folosință, iar în credit, aceleași stocuri, în momentul scoaterii lor din folosință. Soldul contului reprezintă valoarea stocurilor de natura obiectelor de
REGLEMENTĂRI CONTABILE din 23 decembrie 2015 privind situaţiile financiare anuale individuale şi situaţiile financiare anuale consolidate ale brokerilor de asigurare şi/sau de reasigurare. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/270982_a_272311]
-
Stocuri de natura obiectelor de inventar date în folosință" Cu ajutorul acestui cont se ține evidența stocurilor de natura obiectelor de inventar date în folosință. În debitul contului 8035 "Stocuri de natura obiectelor de inventar date în folosință" se înregistrează valoarea stocurilor de natura obiectelor de inventar date în folosință, iar în credit, aceleași stocuri, în momentul scoaterii lor din folosință. Soldul contului reprezintă valoarea stocurilor de natura obiectelor de inventar date în folosință. Contul 8036 "Redevențe, locații de gestiune, chirii și
REGLEMENTĂRI CONTABILE din 23 decembrie 2015 privind situaţiile financiare anuale individuale şi situaţiile financiare anuale consolidate ale brokerilor de asigurare şi/sau de reasigurare. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/270982_a_272311]
-
ține evidența stocurilor de natura obiectelor de inventar date în folosință. În debitul contului 8035 "Stocuri de natura obiectelor de inventar date în folosință" se înregistrează valoarea stocurilor de natura obiectelor de inventar date în folosință, iar în credit, aceleași stocuri, în momentul scoaterii lor din folosință. Soldul contului reprezintă valoarea stocurilor de natura obiectelor de inventar date în folosință. Contul 8036 "Redevențe, locații de gestiune, chirii și alte datorii asimilate" Cu ajutorul acestui cont se ține evidența imobilizărilor primite în leasing
REGLEMENTĂRI CONTABILE din 23 decembrie 2015 privind situaţiile financiare anuale individuale şi situaţiile financiare anuale consolidate ale brokerilor de asigurare şi/sau de reasigurare. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/270982_a_272311]
-
În debitul contului 8035 "Stocuri de natura obiectelor de inventar date în folosință" se înregistrează valoarea stocurilor de natura obiectelor de inventar date în folosință, iar în credit, aceleași stocuri, în momentul scoaterii lor din folosință. Soldul contului reprezintă valoarea stocurilor de natura obiectelor de inventar date în folosință. Contul 8036 "Redevențe, locații de gestiune, chirii și alte datorii asimilate" Cu ajutorul acestui cont se ține evidența imobilizărilor primite în leasing operațional, a contractelor de închiriere, chiriilor și altor datorii asimilate, datorate
REGLEMENTĂRI CONTABILE din 23 decembrie 2015 privind situaţiile financiare anuale individuale şi situaţiile financiare anuale consolidate ale brokerilor de asigurare şi/sau de reasigurare. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/270982_a_272311]
-
EximBank, garanțiile colaterale la credit, în completarea cărora se emite garanția individuală: a) sunt constituite în proporție de minimum 20% sau minimum 30%, fiind îndeplinite formalitățile legale de publicitate, iar ipotecile sunt de prim rang; ... b) nu au ca obiect stocuri sau creanțe; ... 5. este constituită în favoarea beneficiarului ipotecă mobiliară pe toate conturile curente deschise de ordonator la beneficiar; 6. ordonatorul a prezentat beneficiarului: - fideiusiune din partea asociatului unic sau acționarilor/ asociaților majoritari ce dețin minimum 51% din capitalul social, în cazul
NORMĂ din 28 aprilie 2016 "Plafon de garantare IMM în numele şi în contul statului" (NI-GAR-12-II/0). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/271688_a_273017]
-
cu noi perioade, care cumulate nu pot depăși 5 ani. ... Articolul 28 Pe parcursul perioadei de garantare, garanțiile colaterale la credit, de minimum 20% sau de minimum 30%, în completarea cărora s-a emis garanția individuală, nu pot fi înlocuite cu stocuri sau creanțe. Capitolul V Prima de garantare Articolul 29 (1) Pentru fiecare garanție individuală inclusă în plafon ordonatorul va plăti o primă de garantare calculată în lei. ... (2) Componentele primei de garantare sunt: ... a) comisionul de garantare, al cărui nivel
NORMĂ din 28 aprilie 2016 "Plafon de garantare IMM în numele şi în contul statului" (NI-GAR-12-II/0). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/271688_a_273017]
-
aferente creditului au fost îndeplinite conform Fișei de eligibilitate anexă la Notificare; ... d) pe parcursul perioadei de garantare, garanțiile colaterale la credit, de minimum 20% sau minimum 30% în completarea cărora s-a emis garanția individuală, nu au fost înlocuite cu stocuri sau creanțe; ... e) beneficiarul a formulat în termenul legal declarația de creanță, în cazul insolvenței ordonatorului. ... Articolul 42 (1) În situația îndeplinirii condițiilor prevăzute la art. 41, plata garanției se face de către EximBank în maximum 30 de zile calendaristice de la
NORMĂ din 28 aprilie 2016 "Plafon de garantare IMM în numele şi în contul statului" (NI-GAR-12-II/0). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/271688_a_273017]
-
i), sunt elemente similare cheltuielilor numai dacă acestea sunt deductibile în conformitate cu prevederile art. 25 și 28 din Codul fiscal. (4) La scoaterea din gestiune a titlurilor de participare se poate utiliza una dintre metodele folosite pentru scoaterea din evidență a stocurilor. ... (5) La calculul rezultatului fiscal al contribuabililor care plătesc trimestrial impozit pe profit, limitele cheltuielilor deductibile se aplică trimestrial, astfel încât, la finele anului acestea să se încadreze în prevederile titlului II din Codul fiscal. Pentru contribuabilii care plătesc impozitul pe
NORME METODOLOGICE din 6 ianuarie 2016 (*actualizate*) de aplicare a Legii nr. 227/2015 privind Codul fiscal. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/270134_a_271463]
-
instituțiilor, organismelor și autorităților din România și din străinătate care urmăresc și încasează amenzi, dobânzi/majorări și penalități de întârziere, execută confiscări, potrivit prevederilor legale. (2) În sensul prevederilor art. 25 alin. (4) lit. c) din Codul fiscal, cheltuielile privind stocurile și mijloacele fixe amortizabile distruse ca urmare a unor calamități naturale sau a altor cauze de forță majoră sunt considerate cheltuieli deductibile la calculul rezultatului fiscal, în măsura în care acestea se găsesc situate în zone declarate afectate, potrivit prevederilor legale pentru fiecare
NORME METODOLOGICE din 6 ianuarie 2016 (*actualizate*) de aplicare a Legii nr. 227/2015 privind Codul fiscal. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/270134_a_271463]
-
forță majoră pot fi: epidemii, epizootii, accidente industriale sau nucleare, incendii, fenomene sociale sau economice, conjuncturi externe și în caz de război. ... (3) În sensul art. 25 alin. (4) lit. c) pct. 3 din Codul fiscal, condiția referitoare la distrugerea stocurilor sau a mijloacelor fixe amortizabile se consideră îndeplinită atât în situația în care distrugerea se efectuează prin mijloace proprii, cât și în cazul în care stocurile sau mijloacele fixe amortizabile sunt predate către unități specializate. ... (4) În sensul prevederilor art.
NORME METODOLOGICE din 6 ianuarie 2016 (*actualizate*) de aplicare a Legii nr. 227/2015 privind Codul fiscal. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/270134_a_271463]
-
25 alin. (4) lit. c) pct. 3 din Codul fiscal, condiția referitoare la distrugerea stocurilor sau a mijloacelor fixe amortizabile se consideră îndeplinită atât în situația în care distrugerea se efectuează prin mijloace proprii, cât și în cazul în care stocurile sau mijloacele fixe amortizabile sunt predate către unități specializate. ... (4) În sensul prevederilor art. 25 alin. (4) lit. d) din Codul fiscal, sunt considerate cheltuieli făcute în favoarea acționarilor sau asociaților, fără a se limita la acestea, următoarele: a) bunurile, mărfurile
NORME METODOLOGICE din 6 ianuarie 2016 (*actualizate*) de aplicare a Legii nr. 227/2015 privind Codul fiscal. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/270134_a_271463]
-
existența ca structură organizatorică distinctă de alte diviziuni organizatorice ale societății cedente; (ii) diviziunea să funcționeze ca un ansamblu independent, în condiții normale pentru sectorul economic de activitate al acesteia, prin verificarea existenței clientelei proprii, activelor corporale și necorporale proprii, stocurilor proprii, personalului propriu, precum și a altor active și pasive care sunt legate în mod indirect de ramura transferată. Dacă este cazul, ramura cuprinde și servicii administrative proprii, de exemplu serviciul de contabilitate, serviciul descentralizat de personal etc.; (iii) exercitarea efectivă
NORME METODOLOGICE din 6 ianuarie 2016 (*actualizate*) de aplicare a Legii nr. 227/2015 privind Codul fiscal. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/270134_a_271463]
-
instalații utilizate în desfășurarea activității, în baza unui contract de închiriere; ... e) dobânzile aferente creditelor bancare; ... f) cheltuielile cu comisioanele și cu alte servicii bancare; ... g) cheltuielile cu primele de asigurare care privesc active corporale și/sau necorporale, inclusiv pentru stocurile deținute, precum și primele de asigurare efectuate pentru asigurarea de risc profesional; ... h) cheltuielile cu primele de asigurare pentru bunurile (activele) din patrimoniul personal/patrimoniul afacerii, când acestea reprezintă garanție bancară pentru creditele utilizate în desfășurarea activității pentru care este autorizat
NORME METODOLOGICE din 6 ianuarie 2016 (*actualizate*) de aplicare a Legii nr. 227/2015 privind Codul fiscal. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/270134_a_271463]
-
alin. (7) din Codul fiscal, primitorul activelor trebuie să facă dovada intenției de a desfășura activitatea economică sau partea din activitatea economică care i-a fost transferată, și nu să lichideze imediat activitatea respectivă și, după caz, să vândă eventualele stocuri. Primitorul activelor are obligația să transmită cedentului o declarație pe propria răspundere din care să rezulte îndeplinirea acestei condiții. Pentru calificarea unei activități ca transfer de active nu este relevant dacă primitorul activelor este autorizat pentru desfășurarea activității care i-
NORME METODOLOGICE din 6 ianuarie 2016 (*actualizate*) de aplicare a Legii nr. 227/2015 privind Codul fiscal. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/270134_a_271463]
-
de transferuri: transportul în alt stat membru de bunuri importate în România, efectuat de persoana care a realizat importul, în lipsa unei tranzacții în momentul expedierii, transportul/expedierea de bunuri mobile corporale din România în alt stat membru în vederea constituirii unui stoc care urmează a fi vândut în respectivul stat membru, transportul de bunuri în alt stat membru în vederea încorporării într-un bun mobil sau imobil în respectivul stat membru în situația în care persoana respectivă prestează servicii în respectivul stat membru
NORME METODOLOGICE din 6 ianuarie 2016 (*actualizate*) de aplicare a Legii nr. 227/2015 privind Codul fiscal. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/270134_a_271463]