45,803 matches
-
care ajustarea devine total sau parțial fără obiect, întrucât motivele care au dus la reflectarea acesteia au încetat să mai existe integral sau într-o anumită măsură, atunci acea ajustare trebuie reluată corespunzător la venituri. 4.5.3. Stocuri 256. - Stocurile sunt active circulante: a) deținute pentru a fi vândute pe parcursul desfășurării normale a activității; ... b) în curs de producție în vederea vânzării în procesul desfășurării normale a activității; sau ... c) sub formă de materii prime, materiale și alte consumabile care urmează
REGLEMENTĂRI CONTABILE din 30 decembrie 2015 (*actualizate*) privind situaţiile financiare anuale individuale şi situaţiile financiare anuale consolidate ale entităţilor care desfăşoară activitate de asigurare şi/sau reasigurare*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/271966_a_273295]
-
în curs de producție în vederea vânzării în procesul desfășurării normale a activității; sau ... c) sub formă de materii prime, materiale și alte consumabile care urmează să fie folosite în procesul de producție sau pentru prestarea de servicii. ... 257. - (1) În cadrul stocurilor se cuprind și: a) materialele consumabile (materiale auxiliare, combustibili, piese de schimb,alte materiale); ... b) materialele de natura obiectelor de inventar; ��... (2) În cadrul stocurilor se includ și bunurile aflate în custodie, pentru prelucrare sau în consignație la terți, mașinile folosite
REGLEMENTĂRI CONTABILE din 30 decembrie 2015 (*actualizate*) privind situaţiile financiare anuale individuale şi situaţiile financiare anuale consolidate ale entităţilor care desfăşoară activitate de asigurare şi/sau reasigurare*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/271966_a_273295]
-
urmează să fie folosite în procesul de producție sau pentru prestarea de servicii. ... 257. - (1) În cadrul stocurilor se cuprind și: a) materialele consumabile (materiale auxiliare, combustibili, piese de schimb,alte materiale); ... b) materialele de natura obiectelor de inventar; ��... (2) În cadrul stocurilor se includ și bunurile aflate în custodie, pentru prelucrare sau în consignație la terți, mașinile folosite numai ca material de demonstrație pentru negociere în domeniul automobilelor, cu durată de utilizare de sub un an. Acestea se înregistrează distinct în contabilitate, pe
REGLEMENTĂRI CONTABILE din 30 decembrie 2015 (*actualizate*) privind situaţiile financiare anuale individuale şi situaţiile financiare anuale consolidate ale entităţilor care desfăşoară activitate de asigurare şi/sau reasigurare*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/271966_a_273295]
-
și bunurile aflate în custodie, pentru prelucrare sau în consignație la terți, mașinile folosite numai ca material de demonstrație pentru negociere în domeniul automobilelor, cu durată de utilizare de sub un an. Acestea se înregistrează distinct în contabilitate, pe categorii de stocuri. Dacă materialele de demonstrație au durată de utilizare mai mare de un an, ele reprezintă imobilizări. ... 258. - (1) Contabilitatea stocurilor se ține cantitativ și valoric sau numai valoric prin folosirea inventarului permanent sau a inventarului intermitent. (2) În condițiile folosirii
REGLEMENTĂRI CONTABILE din 30 decembrie 2015 (*actualizate*) privind situaţiile financiare anuale individuale şi situaţiile financiare anuale consolidate ale entităţilor care desfăşoară activitate de asigurare şi/sau reasigurare*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/271966_a_273295]
-
negociere în domeniul automobilelor, cu durată de utilizare de sub un an. Acestea se înregistrează distinct în contabilitate, pe categorii de stocuri. Dacă materialele de demonstrație au durată de utilizare mai mare de un an, ele reprezintă imobilizări. ... 258. - (1) Contabilitatea stocurilor se ține cantitativ și valoric sau numai valoric prin folosirea inventarului permanent sau a inventarului intermitent. (2) În condițiile folosirii inventarului permanent, în contabilitate se înregistrează toate operațiunile de intrare și ieșire, ceea ce permite stabilirea și cunoașterea în orice moment
REGLEMENTĂRI CONTABILE din 30 decembrie 2015 (*actualizate*) privind situaţiile financiare anuale individuale şi situaţiile financiare anuale consolidate ale entităţilor care desfăşoară activitate de asigurare şi/sau reasigurare*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/271966_a_273295]
-
ține cantitativ și valoric sau numai valoric prin folosirea inventarului permanent sau a inventarului intermitent. (2) În condițiile folosirii inventarului permanent, în contabilitate se înregistrează toate operațiunile de intrare și ieșire, ceea ce permite stabilirea și cunoașterea în orice moment a stocurilor, atât cantitativ cât și valoric. ... (3) Inventarul intermitent constă în stabilirea ieșirilor și înregistrarea lor în contabilitate pe baza inventarierii stocurilor la sfârșitul perioadei. În acest caz, ieșirile se determină ca diferență între valoarea stocului inițial plus valoarea intrărilor și
REGLEMENTĂRI CONTABILE din 30 decembrie 2015 (*actualizate*) privind situaţiile financiare anuale individuale şi situaţiile financiare anuale consolidate ale entităţilor care desfăşoară activitate de asigurare şi/sau reasigurare*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/271966_a_273295]
-
în contabilitate se înregistrează toate operațiunile de intrare și ieșire, ceea ce permite stabilirea și cunoașterea în orice moment a stocurilor, atât cantitativ cât și valoric. ... (3) Inventarul intermitent constă în stabilirea ieșirilor și înregistrarea lor în contabilitate pe baza inventarierii stocurilor la sfârșitul perioadei. În acest caz, ieșirile se determină ca diferență între valoarea stocului inițial plus valoarea intrărilor și valoarea stocului final, determinat pe baza inventarierii. ... 4.5.4. Casa și conturi la bănci 259. - (1) Conturile la bănci cuprind
REGLEMENTĂRI CONTABILE din 30 decembrie 2015 (*actualizate*) privind situaţiile financiare anuale individuale şi situaţiile financiare anuale consolidate ale entităţilor care desfăşoară activitate de asigurare şi/sau reasigurare*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/271966_a_273295]
-
cunoașterea în orice moment a stocurilor, atât cantitativ cât și valoric. ... (3) Inventarul intermitent constă în stabilirea ieșirilor și înregistrarea lor în contabilitate pe baza inventarierii stocurilor la sfârșitul perioadei. În acest caz, ieșirile se determină ca diferență între valoarea stocului inițial plus valoarea intrărilor și valoarea stocului final, determinat pe baza inventarierii. ... 4.5.4. Casa și conturi la bănci 259. - (1) Conturile la bănci cuprind: valorile de încasat, cum sunt cecurile și efectele comerciale depuse la bănci, disponibilitățile în
REGLEMENTĂRI CONTABILE din 30 decembrie 2015 (*actualizate*) privind situaţiile financiare anuale individuale şi situaţiile financiare anuale consolidate ale entităţilor care desfăşoară activitate de asigurare şi/sau reasigurare*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/271966_a_273295]
-
cantitativ cât și valoric. ... (3) Inventarul intermitent constă în stabilirea ieșirilor și înregistrarea lor în contabilitate pe baza inventarierii stocurilor la sfârșitul perioadei. În acest caz, ieșirile se determină ca diferență între valoarea stocului inițial plus valoarea intrărilor și valoarea stocului final, determinat pe baza inventarierii. ... 4.5.4. Casa și conturi la bănci 259. - (1) Conturile la bănci cuprind: valorile de încasat, cum sunt cecurile și efectele comerciale depuse la bănci, disponibilitățile în lei și valută, cecurile entității, precum și dobânzile
REGLEMENTĂRI CONTABILE din 30 decembrie 2015 (*actualizate*) privind situaţiile financiare anuale individuale şi situaţiile financiare anuale consolidate ale entităţilor care desfăşoară activitate de asigurare şi/sau reasigurare*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/271966_a_273295]
-
contractului de asociere, cu respectarea prevederilor pct. 6. ... La sfârșitul perioadei de raportare, cheltuielile și veniturile înregistrate pe naturi se transmit pe bază de decont fiecărui asociat, în vederea înregistrării acestora în contabilitatea proprie. (4) La data bilanțului, bunurile de natura stocurilor, creanțelor, disponibilităților, precum și a datoriilor asocierii în participație, se înscriu în situațiile financiare anuale ale asociatului care conduce evidența asocierii. ... Secțiunea 4.15 Contabilitatea operațiunilor derulate de grupurile de interes economic 400. - (1) Grupurile de interes economic înregistrează în contabilitate
REGLEMENTĂRI CONTABILE din 30 decembrie 2015 (*actualizate*) privind situaţiile financiare anuale individuale şi situaţiile financiare anuale consolidate ale entităţilor care desfăşoară activitate de asigurare şi/sau reasigurare*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/271966_a_273295]
-
Avansuri acordate pentru imobilizări necorporale privind asigurările de viață (A) 5242 Avansuri acordate pentru imobilizări necorporale privind asigurările generale (A) 5243 Avansuri acordate pentru imobilizări necorporale privind administrarea de fonduri de pensii facultative (A) GRUPA 53 ALTE ACTIVE MATERIALE ȘI STOCURI 531 Materiale consumabile (A) 5311 Materiale consumabile privind asigurările de viață (A) 53111 Materiale consumabile (A) 53112 Combustibili (A) 53113 Imprimate specifice (A) 53114 Piese de schimb (A) 53115 Materiale publicitare (A) 53118 Alte active materiale și stocuri (A) 5312
REGLEMENTĂRI CONTABILE din 30 decembrie 2015 (*actualizate*) privind situaţiile financiare anuale individuale şi situaţiile financiare anuale consolidate ale entităţilor care desfăşoară activitate de asigurare şi/sau reasigurare*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/271966_a_273295]
-
MATERIALE ȘI STOCURI 531 Materiale consumabile (A) 5311 Materiale consumabile privind asigurările de viață (A) 53111 Materiale consumabile (A) 53112 Combustibili (A) 53113 Imprimate specifice (A) 53114 Piese de schimb (A) 53115 Materiale publicitare (A) 53118 Alte active materiale și stocuri (A) 5312 Materiale consumabile privind asigurările generale (A) 53121 Materiale consumabile (A) 53122 Combustibili (A) 53123 Imprimate specifice (A) 53124 Piese de schimb (A) 53125 Materiale publicitare (A) 53128 Alte active materiale și stocuri (A) 5313 Materiale consumabile privind administrarea
REGLEMENTĂRI CONTABILE din 30 decembrie 2015 (*actualizate*) privind situaţiile financiare anuale individuale şi situaţiile financiare anuale consolidate ale entităţilor care desfăşoară activitate de asigurare şi/sau reasigurare*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/271966_a_273295]
-
A) 53118 Alte active materiale și stocuri (A) 5312 Materiale consumabile privind asigurările generale (A) 53121 Materiale consumabile (A) 53122 Combustibili (A) 53123 Imprimate specifice (A) 53124 Piese de schimb (A) 53125 Materiale publicitare (A) 53128 Alte active materiale și stocuri (A) 5313 Materiale consumabile privind administrarea de fonduri de pensii facultative (A) 53131 Materiale consumabile (A) 53132 Combustibili (A) 53133 Imprimate specifice (A) 53134 Piese de schimb (A) 53135 Materiale publicitare (A) 53138 Alte active materiale și stocuri (A) 532
REGLEMENTĂRI CONTABILE din 30 decembrie 2015 (*actualizate*) privind situaţiile financiare anuale individuale şi situaţiile financiare anuale consolidate ale entităţilor care desfăşoară activitate de asigurare şi/sau reasigurare*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/271966_a_273295]
-
materiale și stocuri (A) 5313 Materiale consumabile privind administrarea de fonduri de pensii facultative (A) 53131 Materiale consumabile (A) 53132 Combustibili (A) 53133 Imprimate specifice (A) 53134 Piese de schimb (A) 53135 Materiale publicitare (A) 53138 Alte active materiale și stocuri (A) 532 Materiale de natura obiectelor de inventar (A) 5321 Materiale de natura obiectelor de inventar privind asigurările de viață (A) 5322 Materiale de natura obiectelor de inventar privind asigurările generale (A) 5323 Materiale de natura obiectelor de inventar privind
REGLEMENTĂRI CONTABILE din 30 decembrie 2015 (*actualizate*) privind situaţiile financiare anuale individuale şi situaţiile financiare anuale consolidate ale entităţilor care desfăşoară activitate de asigurare şi/sau reasigurare*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/271966_a_273295]
-
ajustările pentru depreciere constituite. CLASA 5 ALTE ELEMENTE DE ACTIV Din clasa 5 - "Alte elemente de activ" fac parte următoarele grupe de conturi: 50 "Imobilizări necorporale" 51 "Imobilizări corporale de exploatare" 52 "Imobilizări în curs" 53 "Alte active materiale și stocuri" 54 "Conturi de trezorerie" 55 "Acreditive și avansuri de trezorerie" 56 "Viramente interne" 58 "Amortizări privind imobilizările" 59 "Ajustări pentru deprecierea imobilizărilor și a altor active materiale" GRUPA 50 "IMOBILIZĂRI NECORPORALE" Din grupa 50 "Imobilizări necorporale" fac parte: Contul 501
REGLEMENTĂRI CONTABILE din 30 decembrie 2015 (*actualizate*) privind situaţiile financiare anuale individuale şi situaţiile financiare anuale consolidate ale entităţilor care desfăşoară activitate de asigurare şi/sau reasigurare*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/271966_a_273295]
-
de curs valutar aferente avansurilor acordate furnizorilor de imobilizări necorporale în funcție de cursul unei valute (668); - valoarea avansurilor regularizate cu furnizorii de imobilizări (462). Soldul contului reprezintă avansuri acordate furnizorilor de imobilizări necorporale, ne decontate. GRUPA 53 "ALTE ACTIVE MATERIALE ȘI STOCURI" Din grupa 53 "Alte active materiale și stocuri" fac parte: Contul 531 "Materiale consumabile" Cu ajutorul acestui cont se ține evidența existenței și mișcării stocurilor de materiale consumabile (materiale auxiliare, combustibili, materiale pentru ambalat, piese de schimb, alte materiale și stocuri
REGLEMENTĂRI CONTABILE din 30 decembrie 2015 (*actualizate*) privind situaţiile financiare anuale individuale şi situaţiile financiare anuale consolidate ale entităţilor care desfăşoară activitate de asigurare şi/sau reasigurare*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/271966_a_273295]
-
imobilizări necorporale în funcție de cursul unei valute (668); - valoarea avansurilor regularizate cu furnizorii de imobilizări (462). Soldul contului reprezintă avansuri acordate furnizorilor de imobilizări necorporale, ne decontate. GRUPA 53 "ALTE ACTIVE MATERIALE ȘI STOCURI" Din grupa 53 "Alte active materiale și stocuri" fac parte: Contul 531 "Materiale consumabile" Cu ajutorul acestui cont se ține evidența existenței și mișcării stocurilor de materiale consumabile (materiale auxiliare, combustibili, materiale pentru ambalat, piese de schimb, alte materiale și stocuri). Contul 531 "Materiale consumabile" este un cont de
REGLEMENTĂRI CONTABILE din 30 decembrie 2015 (*actualizate*) privind situaţiile financiare anuale individuale şi situaţiile financiare anuale consolidate ale entităţilor care desfăşoară activitate de asigurare şi/sau reasigurare*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/271966_a_273295]
-
contului reprezintă avansuri acordate furnizorilor de imobilizări necorporale, ne decontate. GRUPA 53 "ALTE ACTIVE MATERIALE ȘI STOCURI" Din grupa 53 "Alte active materiale și stocuri" fac parte: Contul 531 "Materiale consumabile" Cu ajutorul acestui cont se ține evidența existenței și mișcării stocurilor de materiale consumabile (materiale auxiliare, combustibili, materiale pentru ambalat, piese de schimb, alte materiale și stocuri). Contul 531 "Materiale consumabile" este un cont de activ. În situația aplicării inventarului permanent, în debitul contului 531 "Materiale consumabile" se înregistrează: - valoarea la
REGLEMENTĂRI CONTABILE din 30 decembrie 2015 (*actualizate*) privind situaţiile financiare anuale individuale şi situaţiile financiare anuale consolidate ale entităţilor care desfăşoară activitate de asigurare şi/sau reasigurare*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/271966_a_273295]
-
STOCURI" Din grupa 53 "Alte active materiale și stocuri" fac parte: Contul 531 "Materiale consumabile" Cu ajutorul acestui cont se ține evidența existenței și mișcării stocurilor de materiale consumabile (materiale auxiliare, combustibili, materiale pentru ambalat, piese de schimb, alte materiale și stocuri). Contul 531 "Materiale consumabile" este un cont de activ. În situația aplicării inventarului permanent, în debitul contului 531 "Materiale consumabile" se înregistrează: - valoarea la preț de înregistrare a materialelor consumabile achiziționate de la furnizori sau din avansuri de trezorerie (462, 544
REGLEMENTĂRI CONTABILE din 30 decembrie 2015 (*actualizate*) privind situaţiile financiare anuale individuale şi situaţiile financiare anuale consolidate ale entităţilor care desfăşoară activitate de asigurare şi/sau reasigurare*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/271966_a_273295]
-
a materialelor consumabile livrate la societățile afiliate (451); - valoarea la preț de înregistrare a materialelor consumabile donate, cât și pierderile din calamități (658, 658). Soldul contului 531 "Materiale consumabile" reprezintă valoarea la preț de înregistrare a materialelor consumabile existente în stoc. Contul 532 "Materiale de natura obiectelor de inventar" Cu ajutorul acestui cont de ține evidența existenței și mișcării materialelor de natura obiectelor de inventar. Contul 532 "Materiale de natura obiectelor de inventar" este un cont de activ. În debitul contului 532
REGLEMENTĂRI CONTABILE din 30 decembrie 2015 (*actualizate*) privind situaţiile financiare anuale individuale şi situaţiile financiare anuale consolidate ale entităţilor care desfăşoară activitate de asigurare şi/sau reasigurare*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/271966_a_273295]
-
14 5. Plasamente de natura terenurilor și construcțiilor***) │ 16 6. Investiții deținute ca imobilizări │ 17 7. Alte împrumuturi │ 18 TOTAL IMOBILIZĂRI FINANCIARE (rd. 12 la 18) │ 19 TOTAL ACTIVE IMOBILIZATE (rd. 06 + 11 + 19) │ 20 2. Avansuri pentru cumpărări de stocuri │ 22 TOTAL STOCURI (rd. 21 + 22) │ 23 II. CREANȚE 1. Creanțe comerciale │ 24 2. Sume de încasat de la entitățile afiliate │ 25 3. Sume de încasat din interese de participare │ 26 4. Alte creanțe │ 27 5. Creanțe privind capitalul subscris și
REGLEMENTĂRI CONTABILE din 30 decembrie 2015 (*actualizate*) privind situaţiile financiare anuale individuale şi situaţiile financiare anuale consolidate ale entităţilor care desfăşoară activitate de asigurare şi/sau reasigurare*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/271966_a_273295]
-
de natura terenurilor și construcțiilor***) │ 16 6. Investiții deținute ca imobilizări │ 17 7. Alte împrumuturi │ 18 TOTAL IMOBILIZĂRI FINANCIARE (rd. 12 la 18) │ 19 TOTAL ACTIVE IMOBILIZATE (rd. 06 + 11 + 19) │ 20 2. Avansuri pentru cumpărări de stocuri │ 22 TOTAL STOCURI (rd. 21 + 22) │ 23 II. CREANȚE 1. Creanțe comerciale │ 24 2. Sume de încasat de la entitățile afiliate │ 25 3. Sume de încasat din interese de participare │ 26 4. Alte creanțe │ 27 5. Creanțe privind capitalul subscris și nevărsat │ 28 TOTAL
REGLEMENTĂRI CONTABILE din 30 decembrie 2015 (*actualizate*) privind situaţiile financiare anuale individuale şi situaţiile financiare anuale consolidate ale entităţilor care desfăşoară activitate de asigurare şi/sau reasigurare*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/271966_a_273295]
-
b^2) a pct. 7.1 a fost modificată de pct. 4 al art. I din ORDINUL nr. 823 din 6 iunie 2016 publicat în MONITORUL OFICIAL nr. 428 din 7 iunie 2016. c) declarația de recoltă, producție și de stoc aferente campaniei viticole precedente, în conformitate cu legislația în vigoare, după caz. ... ---------- Lit. c) a pct. 7.1 a fost modificată de pct. 3 al art. I din ORDINUL nr. 2.010 din 15 septembrie 2015 , publicat în MONITORUL OFICIAL nr. 729
NORME METODOLOGICE din 17 noiembrie 2014 (*actualizate*) privind condiţiile de punere în aplicare a măsurii de investiţii, eligibilă pentru finanţare în cadrul Programului naţional de sprijin al României în sectorul vitivinicol 2014-2018. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/272463_a_273792]
-
alin. (1) vor fi însoțite de dovezi concludente privind elementele prevăzute la art. 222 alin. (2) din Lege, precum și, după caz, respectiv de documente privind, după caz și fără a se limita, prețurile ce pot fi obținute de la furnizori, situația stocurilor de materii prime și materiale, modul de organizare și metodele utilizate în cadrul procesului de lucru, nivelul de salarizare al personalului ofertantului, performanțele și costurile implicate de anumite utilaje sau echipamente de lucru. ... (3) În cazul în care ofertantul nu prezintă
NORME METODOLOGICE din 2 iunie 2016 (*actualizate*) de aplicare a prevederilor referitoare la atribuirea contractului sectorial/acordului-cadru din Legea nr. 99/2016 privind achiziţiile sectoriale*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/272369_a_273698]
-
ține evidența contabilă a garanțiilor gestionare, constituite în condițiile legii; ... d) ține evidența contabilă a altor valori materiale din patrimoniul Agenției; ... e) ține evidența conturilor în valută și în lei deschise la instituții de credit; ... f) ține evidența cantitativ-valorică a stocurilor de materiale și a imobilizărilor, prin utilizarea programului informatic de gestiune comercială; ... g) ține evidența contabilă a angajamentelor, potrivit Legii nr. 500/2002 , cu modificările și completările ulterioare, și Ordinului ministrului finanțelor publice nr. 1.792/2002 , cu modificările și
REGULAMENT din 4 mai 2016 (*actualizat*) de organizare şi funcţionare al Agenţiei Naţionale de Integritate. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/272415_a_273744]