6,870 matches
-
mai mici. Astfel, aplicarea celor mai bune tehnici disponibile ar putea fi mai economică. 23. Tratarea reziduurilor din epurarea gazelor de ardere. Spre deosebire de cenușa din incineratoare, aceste reziduuri conțin în concentrație relativ ridicată metale grele, poluanți organici (inclusiv PCDD/PCDF), cloruri și sulfuri. Prin urmare, modalitățile a eliminare a acestora trebuie controlate riguros. Dispozitivele de epurare-spălare pe cale umedă, în special, produc mari cantități de reziduuri lichide acide contaminate. Există metode speciale de tratare, între care: (a) tratarea catalitică a pulberilor din
22004A0319_01-ro () [Corola-website/Law/291974_a_293303]
-
la intervale de 21 de zile. Sunt disponibile date limitate de farmacocinetică pentru pacienții cu vârsta sub 4 ani. - Mod de administrare: Nelarabina nu trebuie diluată înaintea administrării. Doza corespunzătoare de nelarabină trebuie transferată într-o pungă de perfuzie din clorură de polivinil (PVC) sau acetat de etilvinil (EVA) sau într-un recipient din sticlă și administrată intravenos sub forma unei perfuzii cu durata de două ore la pacienții adulți și cu durata de o oră la copii și adolescenți. - Ajustarea
ANEXĂ din 28 februarie 2017 la Ordinul ministrului sănătăţii şi al preşedintelui Casei Naţionale de Asigurări de Sănătate nr. 192 / 142/2017. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/280362_a_281691]
-
la intervale de 21 de zile. Sunt disponibile date limitate de farmacocinetică pentru pacienții cu vârsta sub 4 ani. - Mod de administrare: Nelarabina nu trebuie diluată înaintea administrării. Doza corespunzătoare de nelarabină trebuie transferată într-o pungă de perfuzie din clorură de polivinil (PVC) sau acetat de etilvinil (EVA) sau într-un recipient din sticlă și administrată intravenos sub forma unei perfuzii cu durata de două ore la pacienții adulți și cu durata de o oră la copii și adolescenți. - Ajustarea
ANEXĂ din 28 februarie 2017 la Ordinul ministrului sănătăţii şi al preşedintelui Casei Naţionale de Asigurări de Sănătate nr. 192 / 142/2017. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/280361_a_281690]
-
electrozi: 1a. Plumb și cadmiu în electrozi ion-selectivi, inclusiv în sticla pentru electrozii de pH 1b. Anozi de plumb în senzorii electrochimici de oxigen 1c. Plumb, cadmiu și mercur în detectoare cu raze infraroșii 1d. Mercur în electrozi de referință: clorură de mercur cu conținut scăzut de clorură, sulfat de mercur și oxid de mercur Altele: 9. Cadmiu în lasere cu heliu-cadmiu 10. Plumb și cadmiu în lămpile de spectroscopie de absorbție atomică 11. Plumb în aliaje ca supraconductor și conductor
ORDIN nr. 1.601 din 27 iunie 2013(*actualizat*) pentru aprobarea listei cu aplicaţii care beneficiază de derogare de la restricţia prevăzută la art. 4 alin. (1) din Hotărârea Guvernului nr. 322/2013 privind restricţiile de utilizare a anumitor substanţe periculoase în echipamentele electrice şi electronice. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/270894_a_272223]
-
ion-selectivi, inclusiv în sticla pentru electrozii de pH 1b. Anozi de plumb în senzorii electrochimici de oxigen 1c. Plumb, cadmiu și mercur în detectoare cu raze infraroșii 1d. Mercur în electrozi de referință: clorură de mercur cu conținut scăzut de clorură, sulfat de mercur și oxid de mercur Altele: 9. Cadmiu în lasere cu heliu-cadmiu 10. Plumb și cadmiu în lămpile de spectroscopie de absorbție atomică 11. Plumb în aliaje ca supraconductor și conductor termic în IRM 12. Plumbul și cadmiul
ORDIN nr. 1.601 din 27 iunie 2013(*actualizat*) pentru aprobarea listei cu aplicaţii care beneficiază de derogare de la restricţia prevăzută la art. 4 alin. (1) din Hotărârea Guvernului nr. 322/2013 privind restricţiile de utilizare a anumitor substanţe periculoase în echipamentele electrice şi electronice. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/270894_a_272223]
-
industriale de monitorizare și control. Expiră la 31 decembrie 2020. Poate fi utilizat după această dată în piesele de schimb pentru instrumentele industriale de monitorizare și control introduse pe piață înainte de 1 ianuarie 2021. 41. Plumbul ca stabilizator termic în clorura de polivinil (PVC) folosită drept material de bază în senzorii electrochimici amperometrici, potențiometrici și conductometrici utilizați în dispozitivele medicale pentru diagnostic in vitro pentru analiza sângelui și a altor lichide și gaze corporale. Derogarea expiră la 31 decembrie 2018. ---------- Pct.
ORDIN nr. 1.601 din 27 iunie 2013(*actualizat*) pentru aprobarea listei cu aplicaţii care beneficiază de derogare de la restricţia prevăzută la art. 4 alin. (1) din Hotărârea Guvernului nr. 322/2013 privind restricţiile de utilizare a anumitor substanţe periculoase în echipamentele electrice şi electronice. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/270894_a_272223]
-
electrozi: 1a. Plumb și cadmiu în electrozi ion-selectivi, inclusiv în sticla pentru electrozii de pH 1b. Anozi de plumb în senzorii electrochimici de oxigen 1c. Plumb, cadmiu și mercur în detectoare cu raze infraroșii 1d. Mercur în electrozi de referință: clorură de mercur cu conținut scăzut de clorură, sulfat de mercur și oxid de mercur Altele: 9. Cadmiu în lasere cu heliu-cadmiu 10. Plumb și cadmiu în lămpile de spectroscopie de absorbție atomică 11. Plumb în aliaje ca supraconductor și conductor
ORDIN nr. 1.601 din 27 iunie 2013 (*actualizat*) pentru aprobarea listei cu aplicaţii care beneficiază de derogare de la restricţia prevăzută la art. 4 alin. (1) din Hotărârea Guvernului nr. 322/2013 privind restricţiile de utilizare a anumitor substanţe periculoase în echipamentele electrice şi electronice. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/270893_a_272222]
-
ion-selectivi, inclusiv în sticla pentru electrozii de pH 1b. Anozi de plumb în senzorii electrochimici de oxigen 1c. Plumb, cadmiu și mercur în detectoare cu raze infraroșii 1d. Mercur în electrozi de referință: clorură de mercur cu conținut scăzut de clorură, sulfat de mercur și oxid de mercur Altele: 9. Cadmiu în lasere cu heliu-cadmiu 10. Plumb și cadmiu în lămpile de spectroscopie de absorbție atomică 11. Plumb în aliaje ca supraconductor și conductor termic în IRM 12. Plumbul și cadmiul
ORDIN nr. 1.601 din 27 iunie 2013 (*actualizat*) pentru aprobarea listei cu aplicaţii care beneficiază de derogare de la restricţia prevăzută la art. 4 alin. (1) din Hotărârea Guvernului nr. 322/2013 privind restricţiile de utilizare a anumitor substanţe periculoase în echipamentele electrice şi electronice. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/270893_a_272222]
-
40. Activitatea desfășurată în instalația bitum - fabricarea, ambalarea, prepararea mixturilor asfaltice 41. Fabricarea fenolului 42. Activitatea desfășurată în instalațiile de fabricare a oxidului de etilenă 43. Activitatea desfășurată în instalațiile de electroliză pentru producerea clorului 44. Activitatea de fabricare a clorurii de vinil și a policlorurii de vinil 45. Activitatea de fabricare a pesticidelor 46. Fabricarea și utilizarea industrială de alfa și betanaftilimină 47. Fabricarea și ambalarea benzidinei 48. Fabricarea hidrobenzenului 49. Dozarea manuală a antioxidanților, a acceleratorilor și a agenților
LEGE nr. 263 din 16 decembrie 2010 (*actualizată*) privind sistemul unitar de pensii publice. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/275975_a_277304]
-
tehnologia de condimente fabricație Aditivi alimentari: a) Agenți acidifianți: acid acetic - E 260, a) Stabilită prin tehnologia acid citric - E 330, acid lactic - E 270, de fabricație acid malic - E 296, acid L-tartric - E 334 b) Agenți de întărire: clorură de calciu - b) Stabilită prin tehnologia E 509, citrat de calciu - E 333, lactat de de fabricație calciu - E 327 Anexa 4 la normă CERINȚE ORGANOLEPTICE Denumirea Criteriul de admisibilitate Aspectul exterior al Curat, ermetic închis, nebombat, să nu prezinte
NORMĂ din 15 septembrie 2004(*actualizată*) cu privire la natura, conţinutul, fabricarea, calitatea, ambalarea, etichetarea, marcarea, depozitarea şi tranSportul tomatelor în conservă. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/269258_a_270587]
-
tehnologia de condimente fabricație Aditivi alimentari: a) Agenți acidifianți: acid acetic - E 260, a) Stabilită prin tehnologia acid citric - E 330, acid lactic - E 270, de fabricație acid malic - E 296, acid L-tartric - E 334 b) Agenți de întărire: clorură de calciu - b) Stabilită prin tehnologia E 509, citrat de calciu - E 333, lactat de de fabricație calciu - E 327 Anexa 4 la normă CERINȚE ORGANOLEPTICE Denumirea Criteriul de admisibilitate Aspectul exterior al Curat, ermetic închis, nebombat, să nu prezinte
NORMĂ din 25 mai 2004(*actualizată*) cu privire la natura, conţinutul, fabricarea, calitatea, ambalarea, etichetarea, marcarea, depozitarea şi tranSportul tomatelor în conservă. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/269262_a_270591]
-
aceste măsline prezintă un aspect zbârcit sau încrețit, dar cu pielița intactă. ... d1) Măsline negre tratate, în sare cristalizată: sunt obținute din fructe ferme, practic coapte, care după un tratament slab alcalin sunt conservate în straturi alternative de măsline și clorură de sodiu cristalizată sau prin adăugarea în exces a clorurii de sodiu cristalizate. ... d2) Măsline negre netratate, în sare cristalizată: sunt obținute din fructe recoltate la maturitate completă și conservate în straturi alternative de măsline și clorură de sodiu cristalizată
NORMĂ din 30 iunie 2004(*actualizată*) cu privire la natura, conţinutul, fabricarea, calitatea, ambalarea, etichetarea, marcarea, depozitarea şi tranSportul măslinelor de masă. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/269235_a_270564]
-
pielița intactă. ... d1) Măsline negre tratate, în sare cristalizată: sunt obținute din fructe ferme, practic coapte, care după un tratament slab alcalin sunt conservate în straturi alternative de măsline și clorură de sodiu cristalizată sau prin adăugarea în exces a clorurii de sodiu cristalizate. ... d2) Măsline negre netratate, în sare cristalizată: sunt obținute din fructe recoltate la maturitate completă și conservate în straturi alternative de măsline și clorură de sodiu cristalizată sau prin adăugare în exces a clorurii de sodiu cristalizate
NORMĂ din 30 iunie 2004(*actualizată*) cu privire la natura, conţinutul, fabricarea, calitatea, ambalarea, etichetarea, marcarea, depozitarea şi tranSportul măslinelor de masă. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/269235_a_270564]
-
de măsline și clorură de sodiu cristalizată sau prin adăugarea în exces a clorurii de sodiu cristalizate. ... d2) Măsline negre netratate, în sare cristalizată: sunt obținute din fructe recoltate la maturitate completă și conservate în straturi alternative de măsline și clorură de sodiu cristalizată sau prin adăugare în exces a clorurii de sodiu cristalizate. Acest tip de măsline prezintă un gust ușor amărui și un gust de fructe mai pronunțat decât măslinele negre tratate, în sare cristalizată. ... d3) Măsline negre netratate
NORMĂ din 30 iunie 2004(*actualizată*) cu privire la natura, conţinutul, fabricarea, calitatea, ambalarea, etichetarea, marcarea, depozitarea şi tranSportul măslinelor de masă. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/269235_a_270564]
-
în exces a clorurii de sodiu cristalizate. ... d2) Măsline negre netratate, în sare cristalizată: sunt obținute din fructe recoltate la maturitate completă și conservate în straturi alternative de măsline și clorură de sodiu cristalizată sau prin adăugare în exces a clorurii de sodiu cristalizate. Acest tip de măsline prezintă un gust ușor amărui și un gust de fructe mai pronunțat decât măslinele negre tratate, în sare cristalizată. ... d3) Măsline negre netratate, zbârcite în mod natural, în sare cristalizată: sunt obținute din
NORMĂ din 30 iunie 2004(*actualizată*) cu privire la natura, conţinutul, fabricarea, calitatea, ambalarea, etichetarea, marcarea, depozitarea şi tranSportul măslinelor de masă. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/269235_a_270564]
-
decât măslinele negre tratate, în sare cristalizată. ... d3) Măsline negre netratate, zbârcite în mod natural, în sare cristalizată: sunt obținute din fructe recoltate după maturitatea completă, zbârcite (în mod natural) în copac și conservate în straturi alternative de măsline și clorură de sodiu cristalizată sau prin adăugarea în exces a clorurii de sodiu cristalizate. ... d4) Măsline negre netratate cu pieliță, în sare cristalizată: sunt obținute din fructe recoltate la maturitate completă, care după perforarea (înțeparea) pieliței sunt conservate în straturi alternative
NORMĂ din 30 iunie 2004(*actualizată*) cu privire la natura, conţinutul, fabricarea, calitatea, ambalarea, etichetarea, marcarea, depozitarea şi tranSportul măslinelor de masă. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/269235_a_270564]
-
netratate, zbârcite în mod natural, în sare cristalizată: sunt obținute din fructe recoltate după maturitatea completă, zbârcite (în mod natural) în copac și conservate în straturi alternative de măsline și clorură de sodiu cristalizată sau prin adăugarea în exces a clorurii de sodiu cristalizate. ... d4) Măsline negre netratate cu pieliță, în sare cristalizată: sunt obținute din fructe recoltate la maturitate completă, care după perforarea (înțeparea) pieliței sunt conservate în straturi alternative de măsline și clorură de sodiu cristalizată sau prin adăugarea
NORMĂ din 30 iunie 2004(*actualizată*) cu privire la natura, conţinutul, fabricarea, calitatea, ambalarea, etichetarea, marcarea, depozitarea şi tranSportul măslinelor de masă. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/269235_a_270564]
-
sau prin adăugarea în exces a clorurii de sodiu cristalizate. ... d4) Măsline negre netratate cu pieliță, în sare cristalizată: sunt obținute din fructe recoltate la maturitate completă, care după perforarea (înțeparea) pieliței sunt conservate în straturi alternative de măsline și clorură de sodiu cristalizată sau prin adăugarea în exces a clorurii de sodiu cristalizate. ... e) Măsline negre deshidratate: sunt obținute din fructe coapte, care după opărire sunt parțial deshidratate prin adăugare de clorură de sodiu și încălzire foarte slabă. ... 5. Măsline
NORMĂ din 30 iunie 2004(*actualizată*) cu privire la natura, conţinutul, fabricarea, calitatea, ambalarea, etichetarea, marcarea, depozitarea şi tranSportul măslinelor de masă. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/269235_a_270564]
-
d4) Măsline negre netratate cu pieliță, în sare cristalizată: sunt obținute din fructe recoltate la maturitate completă, care după perforarea (înțeparea) pieliței sunt conservate în straturi alternative de măsline și clorură de sodiu cristalizată sau prin adăugarea în exces a clorurii de sodiu cristalizate. ... e) Măsline negre deshidratate: sunt obținute din fructe coapte, care după opărire sunt parțial deshidratate prin adăugare de clorură de sodiu și încălzire foarte slabă. ... 5. Măsline sparte: sunt obținute din fructe întregi, proaspete sau în prealabil
NORMĂ din 30 iunie 2004(*actualizată*) cu privire la natura, conţinutul, fabricarea, calitatea, ambalarea, etichetarea, marcarea, depozitarea şi tranSportul măslinelor de masă. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/269235_a_270564]
-
sunt conservate în straturi alternative de măsline și clorură de sodiu cristalizată sau prin adăugarea în exces a clorurii de sodiu cristalizate. ... e) Măsline negre deshidratate: sunt obținute din fructe coapte, care după opărire sunt parțial deshidratate prin adăugare de clorură de sodiu și încălzire foarte slabă. ... 5. Măsline sparte: sunt obținute din fructe întregi, proaspete sau în prealabil tratate cu saramură și supuse unei operații în care pulpa este spartă, sâmburele rămânând intact în interiorul fructelor. Aceste măsline pot fi tratate
NORMĂ din 30 iunie 2004(*actualizată*) cu privire la natura, conţinutul, fabricarea, calitatea, ambalarea, etichetarea, marcarea, depozitarea şi tranSportul măslinelor de masă. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/269235_a_270564]
-
fructe; (iii) 2%, în cazul în care diferența între cele două numere întregi ce definesc calibrul este mai mare de 30 de fructe. Anexa 4 ------- la normă -------- INGREDIENTE. LIMITE ADMISE Utilizarea următoarelor ingrediente este admisă în limitele specificate: 1. Apă, clorură de sodiu, oțet, ulei de măsline, zaharuri, în cantități stabilite prin tehnologia de fabricație 2. Orice produs comestibil simplu sau în combinație cu altele, utilizate ca umplutură, de exemplu: ardei roșu (Pimenta officinalis), ceapă, migdale, țelină, anșoa, capere (Capparis spinosa
NORMĂ din 30 iunie 2004(*actualizată*) cu privire la natura, conţinutul, fabricarea, calitatea, ambalarea, etichetarea, marcarea, depozitarea şi tranSportul măslinelor de masă. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/269235_a_270564]
-
E 525) de fabricație (ii) Acid clorhidric (E 507) j) Aditivi tehnologici: (i) Culturi ale microorganismelor Stabilită prin tehnologia lactice de fabricație (ii) Azot (E 941) (iii) Dioxid de carbon (E 290) 5. Lichidul de conservare: se obține prin dizolvarea clorurii de sodiu de uz alimentar în apă potabilă cu sau fără ingrediente admise și trebuie să îndeplinească următoarele cerințe: a) Saramura trebuie să fie curată, să nu prezinte gust și miros străine și să nu conțină corpuri străine; în cazul
NORMĂ din 30 iunie 2004(*actualizată*) cu privire la natura, conţinutul, fabricarea, calitatea, ambalarea, etichetarea, marcarea, depozitarea şi tranSportul măslinelor de masă. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/269235_a_270564]
-
să îndeplinească următoarele cerințe: a) Saramura trebuie să fie curată, să nu prezinte gust și miros străine și să nu conțină corpuri străine; în cazul măslinelor ambalate în recipiente din sticlă, saramura trebuie să fie limpede. ... b) Conținutul minim de clorură de sodiu și pH-ul saramurii pentru diferite produse sunt prezentate în tabelul următor: ... ─────────────────────────────────────────────────────────────────────────────── Tipul comercial și modul de preparare Conținutul minim pH de clorură de maxim sodiu (%) Măsline verzi tratate și netratate: - în recipiente ermetic închise 5 4,0
NORMĂ din 30 iunie 2004(*actualizată*) cu privire la natura, conţinutul, fabricarea, calitatea, ambalarea, etichetarea, marcarea, depozitarea şi tranSportul măslinelor de masă. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/269235_a_270564]
-
măslinelor ambalate în recipiente din sticlă, saramura trebuie să fie limpede. ... b) Conținutul minim de clorură de sodiu și pH-ul saramurii pentru diferite produse sunt prezentate în tabelul următor: ... ─────────────────────────────────────────────────────────────────────────────── Tipul comercial și modul de preparare Conținutul minim pH de clorură de maxim sodiu (%) Măsline verzi tratate și netratate: - în recipiente ermetic închise 5 4,0 - în recipiente neermetic închise 6 4,5 Măsline verzi condimentate*1): - în recipiente ermetic închise 4 4,0 - în recipiente neermetic închise 6 4,5
NORMĂ din 30 iunie 2004(*actualizată*) cu privire la natura, conţinutul, fabricarea, calitatea, ambalarea, etichetarea, marcarea, depozitarea şi tranSportul măslinelor de masă. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/269235_a_270564]
-
închise 5 4,0 - în recipiente neermetic închise 6 4,5 Măsline verzi condimentate*1): - în recipiente ermetic închise 4 4,0 - în recipiente neermetic închise 6 4,5 Măsline blonde: - toate tratamentele 6 - Măsline negre: - în saramură 7 - - cu clorură de sodiu cristalizată 10 - ─────────────────────────────────────────────────────────────────────────────── ------------- *1) Măslinele verzi condimentate sunt obținute din măsline verzi, supuse unui tratament special, prin adăugarea unui lichid de umplere ce conține substanțe vegetale aromatice și eventual oțet. c) Atunci când măslinele sunt conservate prin pasteurizare (toate tipurile
NORMĂ din 30 iunie 2004(*actualizată*) cu privire la natura, conţinutul, fabricarea, calitatea, ambalarea, etichetarea, marcarea, depozitarea şi tranSportul măslinelor de masă. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/269235_a_270564]