6,490 matches
-
și preparate care se asociază în consum cu acestea (crenvurști cu hrean, mititei, cârnați, chifteluțe, foetaje, covrigei, migdale, alune etc.), precum și brânzeturi, gustări calde și reci, minuturi (din ouă, legume), specialități de zahana (1-2 preparate), precum și băuturi alcoolice (coniac, rom, sortiment restrâns de vinuri și băuturi nealcoolice). 1.7. Grădina de vară este o unitate amenajată în aer liber, dotată cu mobilier specific "de grădină" și decorată în mod adecvat. Oferă un sortiment diversificat de preparate culinare, minuturi, grătar, salate, dulciuri
NORME METODOLOGICE din 12 mai 2008 (**actualizate**) privind clasificarea structurilor de primire turistice*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/200068_a_201397]
-
zahana (1-2 preparate), precum și băuturi alcoolice (coniac, rom, sortiment restrâns de vinuri și băuturi nealcoolice). 1.7. Grădina de vară este o unitate amenajată în aer liber, dotată cu mobilier specific "de grădină" și decorată în mod adecvat. Oferă un sortiment diversificat de preparate culinare, minuturi, grătar, salate, dulciuri de bucătărie și cofetărie-patiserie, un larg sortiment de băuturi alcoolice (vinuri selecționate de regiune, îmbuteliate sau neîmbuteliate, băuturi spirtoase etc.) și nealcoolice, cafea, fructe, produse din tutun. 2. Barul este o unitate
NORME METODOLOGICE din 12 mai 2008 (**actualizate**) privind clasificarea structurilor de primire turistice*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/200068_a_201397]
-
1.7. Grădina de vară este o unitate amenajată în aer liber, dotată cu mobilier specific "de grădină" și decorată în mod adecvat. Oferă un sortiment diversificat de preparate culinare, minuturi, grătar, salate, dulciuri de bucătărie și cofetărie-patiserie, un larg sortiment de băuturi alcoolice (vinuri selecționate de regiune, îmbuteliate sau neîmbuteliate, băuturi spirtoase etc.) și nealcoolice, cafea, fructe, produse din tutun. 2. Barul este o unitate de alimentație cu program de zi sau de noapte, în care se servește un sortiment
NORME METODOLOGICE din 12 mai 2008 (**actualizate**) privind clasificarea structurilor de primire turistice*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/200068_a_201397]
-
sortiment de băuturi alcoolice (vinuri selecționate de regiune, îmbuteliate sau neîmbuteliate, băuturi spirtoase etc.) și nealcoolice, cafea, fructe, produse din tutun. 2. Barul este o unitate de alimentație cu program de zi sau de noapte, în care se servește un sortiment diversificat de băuturi alcoolice și nealcoolice și o gamă restrânsă de produse culinare. Cadrul ambiental este completat cu program artistic, audiții muzicale, video, TV. 2.1. Barul de noapte este o unitate cu caracter distractiv, cu un orar de noapte
NORME METODOLOGICE din 12 mai 2008 (**actualizate**) privind clasificarea structurilor de primire turistice*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/200068_a_201397]
-
a unor filme. 2.2. Barul de zi este o unitate care funcționează, de regulă, în cadrul hotelurilor și restaurantelor sau ca unitate independentă. Oferă consumatorilor o gamă variată de băuturi alcoolice și nealcoolice, simple sau în amestec, și gustări în sortiment restrâns, tartine, foetaje, specialități de cofetărie și înghețată, produse din tutun (țigări) și posibilități de distracție (muzică discretă, televizor, jocuri mecanice etc.). În salonul de servire se află tejgheaua-bar cu scaune înalte, un număr restrâns de mese cu dimensiuni mici
NORME METODOLOGICE din 12 mai 2008 (**actualizate**) privind clasificarea structurilor de primire turistice*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/200068_a_201397]
-
și difuzată prin instalații speciale și prin disc-jockey, care asigură organizarea și desfășurarea întregii activități. Videoteca este o încăpere special amenajată cu instalații electronice de redare și vizionare în care se prezintă videoprograme și filme. 2.5. Bufet-bar oferă un sortiment restrâns de preparate calde și reci (gustări, sandviciuri, minuturi, mâncăruri, produse de patiserie) pregătite în bucătăria proprie sau aduse din afară, băuturi nealcoolice calde și reci, băuturi alcoolice (aperitive), bere, vinuri, la pahar. 3. Unități tip fast-food 3.1. Restaurant-autoservire
NORME METODOLOGICE din 12 mai 2008 (**actualizate**) privind clasificarea structurilor de primire turistice*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/200068_a_201397]
-
expres este o unitate cu desfacere rapidă, în care fluxul consumatorilor nu este dirijat, servirea se face de către vânzător, iar plata se face anticipat. Unitatea este dotată cu mese tip "expres". 3.3. Pizzeria este o unitate specializată în desfacerea sortimentelor de pizza. Se mai pot desface gustări, minuturi, salate, produse de patiserie, răcoritoare, bere, vin la pahar sau băuturi slab alcoolizate. 3.4. Snack-barul este o unitate caracterizată prin existența unei tejghele-bar, cu un front de servire care să permită
NORME METODOLOGICE din 12 mai 2008 (**actualizate**) privind clasificarea structurilor de primire turistice*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/200068_a_201397]
-
produse de patiserie, răcoritoare, bere, vin la pahar sau băuturi slab alcoolizate. 3.4. Snack-barul este o unitate caracterizată prin existența unei tejghele-bar, cu un front de servire care să permită accesul unui număr mare de consumatori, serviți direct cu sortimente pregătite total sau parțial în fața lor. Oferă în tot timpul zilei o gamă diversificată de preparate culinare (crenvurști, pui fripți, sandviciuri, cârnăciori, unele preparate cu specific), precum și băuturi nealcoolice calde și reci și băuturi alcoolice în sortiment redus. 4. Cofetăria
NORME METODOLOGICE din 12 mai 2008 (**actualizate**) privind clasificarea structurilor de primire turistice*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/200068_a_201397]
-
serviți direct cu sortimente pregătite total sau parțial în fața lor. Oferă în tot timpul zilei o gamă diversificată de preparate culinare (crenvurști, pui fripți, sandviciuri, cârnăciori, unele preparate cu specific), precum și băuturi nealcoolice calde și reci și băuturi alcoolice în sortiment redus. 4. Cofetăria este o unitate specializată pentru desfacerea unui sortiment larg de prăjituri, torturi, fursecuri, cozonac, înghețată, bomboane, patiserie fină, băuturi nealcoolice calde și reci și unele băuturi alcoolice fine (coniac, lichior). 5. Patiseria este o unitate specializată în
NORME METODOLOGICE din 12 mai 2008 (**actualizate**) privind clasificarea structurilor de primire turistice*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/200068_a_201397]
-
în tot timpul zilei o gamă diversificată de preparate culinare (crenvurști, pui fripți, sandviciuri, cârnăciori, unele preparate cu specific), precum și băuturi nealcoolice calde și reci și băuturi alcoolice în sortiment redus. 4. Cofetăria este o unitate specializată pentru desfacerea unui sortiment larg de prăjituri, torturi, fursecuri, cozonac, înghețată, bomboane, patiserie fină, băuturi nealcoolice calde și reci și unele băuturi alcoolice fine (coniac, lichior). 5. Patiseria este o unitate specializată în desfacerea pentru consum, pe loc sau la domiciliu, a producției proprii
NORME METODOLOGICE din 12 mai 2008 (**actualizate**) privind clasificarea structurilor de primire turistice*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/200068_a_201397]
-
și reci și unele băuturi alcoolice fine (coniac, lichior). 5. Patiseria este o unitate specializată în desfacerea pentru consum, pe loc sau la domiciliu, a producției proprii specifice, în stare caldă (plăcintă, ștrudele, merdenele, pateuri, covrigi, brânzoaice, gogoși, cornuri etc.). Sortimentul de băuturi include bere la sticlă, băuturi nealcoolice, băuturi calde, răcoritoare, vin la pahar, diferite sortimente de produse lactate (iaurt, chefir, lapte bătut etc.). Se poate organiza și cu profil de plăcintărie, simigerie, covrigărie, gogoșerie sau patibar. CRITERII MINIME privind
NORME METODOLOGICE din 12 mai 2008 (**actualizate**) privind clasificarea structurilor de primire turistice*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/200068_a_201397]
-
desfacerea pentru consum, pe loc sau la domiciliu, a producției proprii specifice, în stare caldă (plăcintă, ștrudele, merdenele, pateuri, covrigi, brânzoaice, gogoși, cornuri etc.). Sortimentul de băuturi include bere la sticlă, băuturi nealcoolice, băuturi calde, răcoritoare, vin la pahar, diferite sortimente de produse lactate (iaurt, chefir, lapte bătut etc.). Se poate organiza și cu profil de plăcintărie, simigerie, covrigărie, gogoșerie sau patibar. CRITERII MINIME privind clasificarea structurilor de primire turistice cu funcțiuni de alimentație publică *Font 8* ┌──────────────────────────���────────────────────────────────┬───────────────────┬───────────────────┐ │ │ restaurante │ baruri *) Dotarea se
NORME METODOLOGICE din 12 mai 2008 (**actualizate**) privind clasificarea structurilor de primire turistice*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/200068_a_201397]
-
maximum 45 de zile în cazul situațiilor prevăzute la art. 18 lit. e). ... (3) Orice anunț sau altă formă de publicitate privind vânzarea de lichidare trebuie să specifice în mod obligatoriu data de debut a vânzării și durata acesteia, precum și sortimentul de mărfuri supus vânzării de lichidare, în cazul în care operațiunea nu se referă la totalitatea produselor din structura de vânzare. ... Articolul 20 (1) Pe durata vânzărilor de lichidare se pot lichida numai produsele înscrise în lista de inventar aferentă
ORDONANŢĂ nr. 99 din 29 august 2000 (**republicată**)(*actualizată*) privind comercializarea produselor şi serviciilor de piaţă. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/204997_a_206326]
-
o vânzare de soldare în alte cazuri și condiții decât cele prevăzute la art. 23. ... (2) Orice anunț sau altă formă de publicitate privind soldarea trebuie să specifice obligatoriu data de debut a vânzării de soldare și durata acesteia, precum și sortimentul de mărfuri supus soldării în cazul în care operațiunea de soldare nu se referă la totalitatea produselor din structura de vânzare. ... Articolul 29 Vânzările efectuate în structuri denumite magazin de fabrică sau depozit de fabrică sunt vânzările din producția proprie
ORDONANŢĂ nr. 99 din 29 august 2000 (**republicată**)(*actualizată*) privind comercializarea produselor şi serviciilor de piaţă. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/204997_a_206326]
-
Articolul I Anexa nr. 1 "Definirea și denumirea sub care se vând produsele" la Norma privind definirea, denumirile sub care se vând, etichetarea și condițiile de calitate ale anumitor sortimente de lapte conservat, parțial sau integral deshidratat, destinate consumului uman, aprobată prin Ordinul ministrului agriculturii, pădurilor, apelor și mediului, al ministrului sănătății și al președintelui Autorității Naționale pentru Protecția Consumatorilor nr. 521/832/321/2003, publicat în Monitorul Oficial al
ORDIN nr. 360 din 12 noiembrie 2008 pentru modificarea anexei nr. 1 "Definirea şi denumirea sub care se vând produsele" la Norma privind definirea, denumirile sub care se vând, etichetarea şi condiţiile de calitate ale anumitor sortimente de lapte conservat, parţial sau integral deshidratat, destinate consumului uman, aprobată prin Ordinul ministrului agriculturii, pădurilor, apelor şi mediului, al ministrului sănătăţii şi al preşedintelui Autorităţii Naţionale pentru Protecţia Consumatorilor nr. 521/832/321/2003. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/205052_a_206381]
-
un amestec al acestor produse, care poate prezenta un adaos de smântână sau de lapte integral deshidratat ori amândouă, cantitatea în procente de lapte integral deshidratat adăugat nedepășind, în produsul finit, 25% din totalul de substan��ă uscată din lapte. Sortimente de lapte concentrat neîndulcit: a) lapte concentrat cu conținut mare de grăsime: lapte parțial deshidratat cu un conținut masic de minimum 15% grăsime și de minimum 26,5% substanță uscată totală din lapte; ... b) lapte concentrat: lapte parțial deshidratat cu
ORDIN nr. 360 din 12 noiembrie 2008 pentru modificarea anexei nr. 1 "Definirea şi denumirea sub care se vând produsele" la Norma privind definirea, denumirile sub care se vând, etichetarea şi condiţiile de calitate ale anumitor sortimente de lapte conservat, parţial sau integral deshidratat, destinate consumului uman, aprobată prin Ordinul ministrului agriculturii, pădurilor, apelor şi mediului, al ministrului sănătăţii şi al preşedintelui Autorităţii Naţionale pentru Protecţia Consumatorilor nr. 521/832/321/2003. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/205052_a_206381]
-
minimum 1% și maximum 7,5% grăsime și de minimum 20% substanță uscată totală din lapte; ... d) lapte concentrat degresat: lapte parțial deshidratat cu un conținut masic de maximum 1% grăsime și de minimum 20% substanță uscată totală din lapte; Sortimente de lapte concentrat îndulcit: e) lapte concentrat îndulcit: lapte parțial deshidratat cu un adaos de zaharoză (zahăr semialb, zahăr alb sau extraalb) și cu un conținut masic de minimum 8% grăsime și de minimum 28% substanță uscată totală din lapte
ORDIN nr. 360 din 12 noiembrie 2008 pentru modificarea anexei nr. 1 "Definirea şi denumirea sub care se vând produsele" la Norma privind definirea, denumirile sub care se vând, etichetarea şi condiţiile de calitate ale anumitor sortimente de lapte conservat, parţial sau integral deshidratat, destinate consumului uman, aprobată prin Ordinul ministrului agriculturii, pădurilor, apelor şi mediului, al ministrului sănătăţii şi al preşedintelui Autorităţii Naţionale pentru Protecţia Consumatorilor nr. 521/832/321/2003. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/205052_a_206381]
-
2. Lapte complet deshidratat înseamnă produsul solid, în care conținutul de apă nu depășește 5% din masa produsului finit, obținut prin îndepărtarea apei din lapte, din lapte integral sau parțial degresat, din smântână sau dintr-un amestec al acestor produse. Sortimente de lapte total deshidratat (lapte praf): a) lapte deshidratat cu conținut ridicat de grăsimi sau lapte praf cu conținut mare de grăsimi: lapte deshidratat cu conținut masic de minimum 42% grăsime; ... b) lapte deshidratat integral sau lapte praf integral: lapte
ORDIN nr. 360 din 12 noiembrie 2008 pentru modificarea anexei nr. 1 "Definirea şi denumirea sub care se vând produsele" la Norma privind definirea, denumirile sub care se vând, etichetarea şi condiţiile de calitate ale anumitor sortimente de lapte conservat, parţial sau integral deshidratat, destinate consumului uman, aprobată prin Ordinul ministrului agriculturii, pădurilor, apelor şi mediului, al ministrului sănătăţii şi al preşedintelui Autorităţii Naţionale pentru Protecţia Consumatorilor nr. 521/832/321/2003. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/205052_a_206381]
-
Articolul I Anexa nr. 1 "Definirea și denumirea sub care se vând produsele" la Norma privind definirea, denumirile sub care se vând, etichetarea și condițiile de calitate ale anumitor sortimente de lapte conservat, parțial sau integral deshidratat, destinate consumului uman, aprobată prin Ordinul ministrului agriculturii, pădurilor, apelor și mediului, al ministrului sănătății și al președintelui Autorității Naționale pentru Protecția Consumatorilor nr. 521/832/321/2003, publicat în Monitorul Oficial al
ORDIN nr. 1.701 din 8 octombrie 2008 pentru modificarea anexei nr. 1 "Definirea şi denumirea sub care se vând produsele" la Norma privind definirea, denumirile sub care se vând, etichetarea şi condiţiile de calitate ale anumitor sortimente de lapte conservat, parţial sau integral deshidratat, destinate consumului uman, aprobată prin Ordinul ministrului agriculturii, pădurilor, apelor şi mediului, al ministrului sănătăţii şi al preşedintelui Autorităţii Naţionale pentru Protecţia Consumatorilor nr. 521/832/321/2003. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/205079_a_206408]
-
dintr-un amestec al acestor produse, care poate prezenta un adaos de smântână sau de lapte integral deshidratat ori amândouă, cantitatea în procente de lapte integral deshidratat adăugat nedepășind, în produsul finit, 25% din totalul de substanță uscată din lapte. Sortimente de lapte concentrat neîndulcit: a) lapte concentrat cu conținut mare de grăsime: lapte parțial deshidratat cu un conținut masic de minimum 15% grăsime și de minimum 26,5% substanță uscată totală din lapte; ... b) lapte concentrat: lapte parțial deshidratat cu
ORDIN nr. 1.701 din 8 octombrie 2008 pentru modificarea anexei nr. 1 "Definirea şi denumirea sub care se vând produsele" la Norma privind definirea, denumirile sub care se vând, etichetarea şi condiţiile de calitate ale anumitor sortimente de lapte conservat, parţial sau integral deshidratat, destinate consumului uman, aprobată prin Ordinul ministrului agriculturii, pădurilor, apelor şi mediului, al ministrului sănătăţii şi al preşedintelui Autorităţii Naţionale pentru Protecţia Consumatorilor nr. 521/832/321/2003. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/205079_a_206408]
-
minimum 1% și maximum 7,5% grăsime și de minimum 20% substanță uscată totală din lapte; ... d) lapte concentrat degresat: lapte parțial deshidratat cu un conținut masic de maximum 1% grăsime și de minimum 20% substanță uscată totală din lapte; Sortimente de lapte concentrat îndulcit: e) lapte concentrat îndulcit: lapte parțial deshidratat cu un adaos de zaharoză (zah��r semialb, zahăr alb sau extraalb) și cu un conținut masic de minimum 8% grăsime și de minimum 28% substanță uscată totală din
ORDIN nr. 1.701 din 8 octombrie 2008 pentru modificarea anexei nr. 1 "Definirea şi denumirea sub care se vând produsele" la Norma privind definirea, denumirile sub care se vând, etichetarea şi condiţiile de calitate ale anumitor sortimente de lapte conservat, parţial sau integral deshidratat, destinate consumului uman, aprobată prin Ordinul ministrului agriculturii, pădurilor, apelor şi mediului, al ministrului sănătăţii şi al preşedintelui Autorităţii Naţionale pentru Protecţia Consumatorilor nr. 521/832/321/2003. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/205079_a_206408]
-
2. Lapte complet deshidratat înseamnă produsul solid, în care conținutul de apă nu depășește 5% din masa produsului finit, obținut prin îndepărtarea apei din lapte, din lapte integral sau parțial degresat, din smântână sau dintr-un amestec al acestor produse. Sortimente de lapte total deshidratat (lapte praf): a) lapte deshidratat cu conținut ridicat de grăsimi sau lapte praf cu conținut mare de grăsimi: lapte deshidratat cu conținut masic de minimum 42% grăsime; ... b) lapte deshidratat integral sau lapte praf integral: lapte
ORDIN nr. 1.701 din 8 octombrie 2008 pentru modificarea anexei nr. 1 "Definirea şi denumirea sub care se vând produsele" la Norma privind definirea, denumirile sub care se vând, etichetarea şi condiţiile de calitate ale anumitor sortimente de lapte conservat, parţial sau integral deshidratat, destinate consumului uman, aprobată prin Ordinul ministrului agriculturii, pădurilor, apelor şi mediului, al ministrului sănătăţii şi al preşedintelui Autorităţii Naţionale pentru Protecţia Consumatorilor nr. 521/832/321/2003. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/205079_a_206408]
-
Articolul I Anexa nr. 1 "Definirea și denumirea sub care se vând produsele" la Norma privind definirea, denumirile sub care se vând, etichetarea și condițiile de calitate ale anumitor sortimente de lapte conservat, parțial sau integral deshidratat, destinate consumului uman, aprobată prin Ordinul ministrului agriculturii, pădurilor, apelor și mediului, al ministrului sănătății și al președintelui Autorității Naționale pentru Protecția Consumatorilor nr. 521/832/321/2003, publicat în Monitorul Oficial al
ORDIN nr. 586 din 15 septembrie 2008 pentru modificarea anexei nr. 1 "Definirea şi denumirea sub care se vând produsele" la Norma privind definirea, denumirile sub care se vând, etichetarea şi condiţiile de calitate ale anumitor sortimente de lapte conservat, parţial sau integral deshidratat, destinate consumului uman, aprobată prin Ordinul ministrului agriculturii, pădurilor, apelor şi mediului, al ministrului sănătăţii şi al preşedintelui Autorităţii Naţionale pentru Protecţia Consumatorilor nr. 521/832/321/2003. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/205078_a_206407]
-
dintr-un amestec al acestor produse, care poate prezenta un adaos de smântână sau de lapte integral deshidratat ori amândouă, cantitatea în procente de lapte integral deshidratat adăugat nedepășind, în produsul finit, 25% din totalul de substanță uscată din lapte. Sortimente de lapte concentrat neîndulcit: a) lapte concentrat cu conținut mare de grăsime: lapte parțial deshidratat cu un conținut masic de minimum 15% grăsime și de minimum 26,5% substanță uscată totală din lapte; ... b) lapte concentrat: lapte parțial deshidratat cu
ORDIN nr. 586 din 15 septembrie 2008 pentru modificarea anexei nr. 1 "Definirea şi denumirea sub care se vând produsele" la Norma privind definirea, denumirile sub care se vând, etichetarea şi condiţiile de calitate ale anumitor sortimente de lapte conservat, parţial sau integral deshidratat, destinate consumului uman, aprobată prin Ordinul ministrului agriculturii, pădurilor, apelor şi mediului, al ministrului sănătăţii şi al preşedintelui Autorităţii Naţionale pentru Protecţia Consumatorilor nr. 521/832/321/2003. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/205078_a_206407]
-
minimum 1% și maximum 7,5% grăsime și de minimum 20% substanță uscată totală din lapte; ... d) lapte concentrat degresat: lapte parțial deshidratat cu un conținut masic de maximum 1% grăsime și de minimum 20% substanță uscată totală din lapte; Sortimente de lapte concentrat îndulcit: e) lapte concentrat îndulcit: lapte parțial deshidratat cu un adaos de zaharoză (zahăr semialb, zahăr alb sau extraalb) și cu un conținut masic de minimum 8% grăsime și de minimum 28% substanță uscată totală din lapte
ORDIN nr. 586 din 15 septembrie 2008 pentru modificarea anexei nr. 1 "Definirea şi denumirea sub care se vând produsele" la Norma privind definirea, denumirile sub care se vând, etichetarea şi condiţiile de calitate ale anumitor sortimente de lapte conservat, parţial sau integral deshidratat, destinate consumului uman, aprobată prin Ordinul ministrului agriculturii, pădurilor, apelor şi mediului, al ministrului sănătăţii şi al preşedintelui Autorităţii Naţionale pentru Protecţia Consumatorilor nr. 521/832/321/2003. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/205078_a_206407]