45,803 matches
-
înregistrează intrările și creșterile de valoare ale acestora. În creditul contului se înregistrează ieșirile și descreșterile de valoare ale acestora. Soldul debitor al contului reprezintă valoarea imobilizărilor deținute în vederea vânzării. Grupa 32 "Stocuri în curs de aprovizionare" Din grupa 32 "Stocuri în curs de aprovizionare" fac parte conturile: 322 "Materiale consumabile în curs de aprovizionare" 323 "Alte materiale în curs de aprovizionare" Contul 322 "Materiale consumabile în curs de aprovizionare", cu ajutorul căruia se ține evidența existenței și mișcării stocurilor de materiale
REGLEMENTĂRI CONTABILE din 28 decembrie 2015 conforme cu Standardele Internaţionale de Raportare Financiară, aplicabile entităţilor autorizate, reglementate şi supravegheate de Autoritatea de Supraveghere Financiară din Sectorul Instrumentelor şi Investiţiilor Financiare - Anexa 1*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/269417_a_270746]
-
grupa 32 "Stocuri în curs de aprovizionare" fac parte conturile: 322 "Materiale consumabile în curs de aprovizionare" 323 "Alte materiale în curs de aprovizionare" Contul 322 "Materiale consumabile în curs de aprovizionare", cu ajutorul căruia se ține evidența existenței și mișcării stocurilor de materiale consumabile în curs de aprovizionare. Contul 323 "Alte materiale în curs de aprovizionare", cu ajutorul căruia se ține evidența existenței și mișcării stocurilor de alte materiale în curs de aprovizionare. Grupa 33 " Producția în curs de execuție" Din grupa
REGLEMENTĂRI CONTABILE din 28 decembrie 2015 conforme cu Standardele Internaţionale de Raportare Financiară, aplicabile entităţilor autorizate, reglementate şi supravegheate de Autoritatea de Supraveghere Financiară din Sectorul Instrumentelor şi Investiţiilor Financiare - Anexa 1*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/269417_a_270746]
-
Contul 322 "Materiale consumabile în curs de aprovizionare", cu ajutorul căruia se ține evidența existenței și mișcării stocurilor de materiale consumabile în curs de aprovizionare. Contul 323 "Alte materiale în curs de aprovizionare", cu ajutorul căruia se ține evidența existenței și mișcării stocurilor de alte materiale în curs de aprovizionare. Grupa 33 " Producția în curs de execuție" Din grupa 33 " Producția în curs de execuție" face parte: Contul 332 "Servicii în curs de execuție", cu ajutorul căruia se ține serviciilor în curs de execuție
REGLEMENTĂRI CONTABILE din 28 decembrie 2015 conforme cu Standardele Internaţionale de Raportare Financiară, aplicabile entităţilor autorizate, reglementate şi supravegheate de Autoritatea de Supraveghere Financiară din Sectorul Instrumentelor şi Investiţiilor Financiare - Anexa 1*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/269417_a_270746]
-
face parte: Contul 332 "Servicii în curs de execuție", cu ajutorul căruia se ține serviciilor în curs de execuție existente la sfârșitul perioadei. Soldul contului reprezintă valoarea la cost de producție serviciilor în curs de execuție la sfârșitul perioadei. Grupa 35 "Stocuri aflate la terți" Din grupa 35 "Stocuri aflate la terți", face parte: Contul 351 "Materiale aflate la terți", cu ajutorul căruia sunt evidențiate existența și mișcarea stocurilor de materiale consumabile și alte materiale trimise la terți, pentru prelucrare sau în custodie
REGLEMENTĂRI CONTABILE din 28 decembrie 2015 conforme cu Standardele Internaţionale de Raportare Financiară, aplicabile entităţilor autorizate, reglementate şi supravegheate de Autoritatea de Supraveghere Financiară din Sectorul Instrumentelor şi Investiţiilor Financiare - Anexa 1*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/269417_a_270746]
-
de execuție", cu ajutorul căruia se ține serviciilor în curs de execuție existente la sfârșitul perioadei. Soldul contului reprezintă valoarea la cost de producție serviciilor în curs de execuție la sfârșitul perioadei. Grupa 35 "Stocuri aflate la terți" Din grupa 35 "Stocuri aflate la terți", face parte: Contul 351 "Materiale aflate la terți", cu ajutorul căruia sunt evidențiate existența și mișcarea stocurilor de materiale consumabile și alte materiale trimise la terți, pentru prelucrare sau în custodie. În debitul contului se înregistrează intrări și
REGLEMENTĂRI CONTABILE din 28 decembrie 2015 conforme cu Standardele Internaţionale de Raportare Financiară, aplicabile entităţilor autorizate, reglementate şi supravegheate de Autoritatea de Supraveghere Financiară din Sectorul Instrumentelor şi Investiţiilor Financiare - Anexa 1*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/269417_a_270746]
-
la cost de producție serviciilor în curs de execuție la sfârșitul perioadei. Grupa 35 "Stocuri aflate la terți" Din grupa 35 "Stocuri aflate la terți", face parte: Contul 351 "Materiale aflate la terți", cu ajutorul căruia sunt evidențiate existența și mișcarea stocurilor de materiale consumabile și alte materiale trimise la terți, pentru prelucrare sau în custodie. În debitul contului se înregistrează intrări și creșteri de valoare ale materialelor aflate la terți. În creditul contului se înregistrează ieșiri și descreșteri de valoare ale
REGLEMENTĂRI CONTABILE din 28 decembrie 2015 conforme cu Standardele Internaţionale de Raportare Financiară, aplicabile entităţilor autorizate, reglementate şi supravegheate de Autoritatea de Supraveghere Financiară din Sectorul Instrumentelor şi Investiţiilor Financiare - Anexa 1*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/269417_a_270746]
-
prelucrare sau în custodie. În debitul contului se înregistrează intrări și creșteri de valoare ale materialelor aflate la terți. În creditul contului se înregistrează ieșiri și descreșteri de valoare ale materialelor aflate la terți. Soldul debitor al contului reprezintă valoarea stocurilor (materialelor) aflate la terți. Grupa 39 "Ajustări pentru deprecierea stocurilor " Din grupa 39 "Ajustări pentru deprecierea stocurilor ", fac parte conturile: 392 "Ajustări pentru deprecierea materialelor", 394 "Ajustări pentru deprecierea serviciilor", 395 "Ajustări pentru deprecierea materialelor aflate la terți", cu ajutorul cărora
REGLEMENTĂRI CONTABILE din 28 decembrie 2015 conforme cu Standardele Internaţionale de Raportare Financiară, aplicabile entităţilor autorizate, reglementate şi supravegheate de Autoritatea de Supraveghere Financiară din Sectorul Instrumentelor şi Investiţiilor Financiare - Anexa 1*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/269417_a_270746]
-
și creșteri de valoare ale materialelor aflate la terți. În creditul contului se înregistrează ieșiri și descreșteri de valoare ale materialelor aflate la terți. Soldul debitor al contului reprezintă valoarea stocurilor (materialelor) aflate la terți. Grupa 39 "Ajustări pentru deprecierea stocurilor " Din grupa 39 "Ajustări pentru deprecierea stocurilor ", fac parte conturile: 392 "Ajustări pentru deprecierea materialelor", 394 "Ajustări pentru deprecierea serviciilor", 395 "Ajustări pentru deprecierea materialelor aflate la terți", cu ajutorul cărora se evidențiază constituirea, de regulă, la sfârșitul exercițiului financiar, a
REGLEMENTĂRI CONTABILE din 28 decembrie 2015 conforme cu Standardele Internaţionale de Raportare Financiară, aplicabile entităţilor autorizate, reglementate şi supravegheate de Autoritatea de Supraveghere Financiară din Sectorul Instrumentelor şi Investiţiilor Financiare - Anexa 1*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/269417_a_270746]
-
la terți. În creditul contului se înregistrează ieșiri și descreșteri de valoare ale materialelor aflate la terți. Soldul debitor al contului reprezintă valoarea stocurilor (materialelor) aflate la terți. Grupa 39 "Ajustări pentru deprecierea stocurilor " Din grupa 39 "Ajustări pentru deprecierea stocurilor ", fac parte conturile: 392 "Ajustări pentru deprecierea materialelor", 394 "Ajustări pentru deprecierea serviciilor", 395 "Ajustări pentru deprecierea materialelor aflate la terți", cu ajutorul cărora se evidențiază constituirea, de regulă, la sfârșitul exercițiului financiar, a ajustărilor pentru deprecierea stocurilor de materiale consumabile
REGLEMENTĂRI CONTABILE din 28 decembrie 2015 conforme cu Standardele Internaţionale de Raportare Financiară, aplicabile entităţilor autorizate, reglementate şi supravegheate de Autoritatea de Supraveghere Financiară din Sectorul Instrumentelor şi Investiţiilor Financiare - Anexa 1*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/269417_a_270746]
-
Ajustări pentru deprecierea stocurilor ", fac parte conturile: 392 "Ajustări pentru deprecierea materialelor", 394 "Ajustări pentru deprecierea serviciilor", 395 "Ajustări pentru deprecierea materialelor aflate la terți", cu ajutorul cărora se evidențiază constituirea, de regulă, la sfârșitul exercițiului financiar, a ajustărilor pentru deprecierea stocurilor de materiale consumabile și alte materiale, serviciilor în curs de execuție, precum și a suplimentării, diminuării sau anulării acestora, potrivit politicilor adoptate de entitate. În creditul conturilor se înregistrează valoarea ajustărilor pentru deprecierea stocurilor, constituite sau suplimentate, pe feluri de ajustări
REGLEMENTĂRI CONTABILE din 28 decembrie 2015 conforme cu Standardele Internaţionale de Raportare Financiară, aplicabile entităţilor autorizate, reglementate şi supravegheate de Autoritatea de Supraveghere Financiară din Sectorul Instrumentelor şi Investiţiilor Financiare - Anexa 1*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/269417_a_270746]
-
sfârșitul exercițiului financiar, a ajustărilor pentru deprecierea stocurilor de materiale consumabile și alte materiale, serviciilor în curs de execuție, precum și a suplimentării, diminuării sau anulării acestora, potrivit politicilor adoptate de entitate. În creditul conturilor se înregistrează valoarea ajustărilor pentru deprecierea stocurilor, constituite sau suplimentate, pe feluri de ajustări. În debitul conturilor se înregistrează sumele reprezentând diminuarea sau anularea ajustărilor pentru deprecierea stocurilor. Soldul creditor al conturilor reprezintă valoarea ajustărilor constituite, la sfârșitul perioadei. CLASA 4 - CONTURI DE TERȚI Din clasa 4
REGLEMENTĂRI CONTABILE din 28 decembrie 2015 conforme cu Standardele Internaţionale de Raportare Financiară, aplicabile entităţilor autorizate, reglementate şi supravegheate de Autoritatea de Supraveghere Financiară din Sectorul Instrumentelor şi Investiţiilor Financiare - Anexa 1*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/269417_a_270746]
-
suplimentării, diminuării sau anulării acestora, potrivit politicilor adoptate de entitate. În creditul conturilor se înregistrează valoarea ajustărilor pentru deprecierea stocurilor, constituite sau suplimentate, pe feluri de ajustări. În debitul conturilor se înregistrează sumele reprezentând diminuarea sau anularea ajustărilor pentru deprecierea stocurilor. Soldul creditor al conturilor reprezintă valoarea ajustărilor constituite, la sfârșitul perioadei. CLASA 4 - CONTURI DE TERȚI Din clasa 4 "Conturi de terți", fac parte următoarele grupe de conturi: 40 "Furnizori și conturi asimilate" 41 "Clienți și conturi asimilate" 42 "Personal
REGLEMENTĂRI CONTABILE din 28 decembrie 2015 conforme cu Standardele Internaţionale de Raportare Financiară, aplicabile entităţilor autorizate, reglementate şi supravegheate de Autoritatea de Supraveghere Financiară din Sectorul Instrumentelor şi Investiţiilor Financiare - Anexa 1*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/269417_a_270746]
-
către aceștia. În debitul contului se înregistrează valoarea facturilor sosite. Soldul contului reprezintă sumele datorate furnizorilor pentru care nu s-au primit facturi. Contul 409 "Furnizori - debitori", cu ajutorul căruia sunt evidențiate avansurile acordate furnizorilor pentru cumpărări de bunuri de natura stocurilor sau pentru prestări de servicii, precum și de natura imobilizărilor corporale și necorporale. În debitul contului se înregistrează valoarea avansurilor facturate furnizorilor. În creditul contului se înregistrează valoarea avansurilor decontate furnizorilor, cu ocazia regularizării plăților cu aceștia. Soldul contului reprezintă avansuri
REGLEMENTĂRI CONTABILE din 28 decembrie 2015 conforme cu Standardele Internaţionale de Raportare Financiară, aplicabile entităţilor autorizate, reglementate şi supravegheate de Autoritatea de Supraveghere Financiară din Sectorul Instrumentelor şi Investiţiilor Financiare - Anexa 1*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/269417_a_270746]
-
de valoare a conturilor de trezorerie. Soldul conturilor reprezintă valoarea ajustărilor constituite pentru pierderile de valoare existente la sfârșitul perioadei. CLASA 6 - CONTURI DE CHELTUIELI Din clasa 6 "Conturi de cheltuieli" fac parte următoarele grupe de conturi: 60 "Cheltuieli privind stocurile"; 61 "Cheltuieli cu serviciile executate de terți"; 62 "Cheltuieli cu alte servicii executate de terți"; 63 "Cheltuieli cu alte impozite, taxe și vărsăminte asimilate"; 64 "Cheltuieli cu personalul"; 65 "Alte cheltuieli de exploatare"; 66 "Cheltuieli financiare"; 68 "Cheltuieli cu amortizările
REGLEMENTĂRI CONTABILE din 28 decembrie 2015 conforme cu Standardele Internaţionale de Raportare Financiară, aplicabile entităţilor autorizate, reglementate şi supravegheate de Autoritatea de Supraveghere Financiară din Sectorul Instrumentelor şi Investiţiilor Financiare - Anexa 1*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/269417_a_270746]
-
vărsăminte asimilate"; 64 "Cheltuieli cu personalul"; 65 "Alte cheltuieli de exploatare"; 66 "Cheltuieli financiare"; 68 "Cheltuieli cu amortizările, provizioanele și ajustările pentru depreciere sau pierderile de valoare"; 69 "Cheltuieli cu impozitul pe profit și alte impozite". Grupa 60 "Cheltuieli privind stocurile" Din grupa 60 "Cheltuieli privind stocurile" fac parte conturile: 602 "Cheltuieli cu materialele consumabile"; 603 "Cheltuieli privind alte materiale"; 604 "Cheltuieli privind materialele nestocate"; 605 "Cheltuieli privind energia și apa"; 609 "Reduceri comerciale primite" Cu ajutorul acestor conturi se ține evidența
REGLEMENTĂRI CONTABILE din 28 decembrie 2015 conforme cu Standardele Internaţionale de Raportare Financiară, aplicabile entităţilor autorizate, reglementate şi supravegheate de Autoritatea de Supraveghere Financiară din Sectorul Instrumentelor şi Investiţiilor Financiare - Anexa 1*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/269417_a_270746]
-
65 "Alte cheltuieli de exploatare"; 66 "Cheltuieli financiare"; 68 "Cheltuieli cu amortizările, provizioanele și ajustările pentru depreciere sau pierderile de valoare"; 69 "Cheltuieli cu impozitul pe profit și alte impozite". Grupa 60 "Cheltuieli privind stocurile" Din grupa 60 "Cheltuieli privind stocurile" fac parte conturile: 602 "Cheltuieli cu materialele consumabile"; 603 "Cheltuieli privind alte materiale"; 604 "Cheltuieli privind materialele nestocate"; 605 "Cheltuieli privind energia și apa"; 609 "Reduceri comerciale primite" Cu ajutorul acestor conturi se ține evidența cheltuielilor cu materialele consumabile, cheltuielilor înregistrate
REGLEMENTĂRI CONTABILE din 28 decembrie 2015 conforme cu Standardele Internaţionale de Raportare Financiară, aplicabile entităţilor autorizate, reglementate şi supravegheate de Autoritatea de Supraveghere Financiară din Sectorul Instrumentelor şi Investiţiilor Financiare - Anexa 1*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/269417_a_270746]
-
se ține evidența cheltuielilor cu materialele consumabile, cheltuielilor înregistrate la darea în folosință a altor materiale, cheltuielilor privind materialele nestocate, cheltuielilor privind consumurile de energie și apă, precum și evidența reducerilor comerciale primite de la furnizori. În debitul conturilor de cheltuieli privind stocurile, cu excepția contului 609 "Reduceri comerciale primite" care începe prin a se credita, se înregistrează cheltuielile efectuate, iar la sfârșitul perioadei, soldul acestor conturi se transferă asupra contului de profit și pierdere. Contul 602 "Cheltuieli cu materialele consumabile", cu ajutorul căruia sunt
REGLEMENTĂRI CONTABILE din 28 decembrie 2015 conforme cu Standardele Internaţionale de Raportare Financiară, aplicabile entităţilor autorizate, reglementate şi supravegheate de Autoritatea de Supraveghere Financiară din Sectorul Instrumentelor şi Investiţiilor Financiare - Anexa 1*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/269417_a_270746]
-
terților a personalului unității, precum și alte venituri realizate din relațiile cu terții. Grupa 71 "Venituri aferente costului producției în curs de execuție" Din grupa 71 "Venituri aferente costului producției în curs de execuție" face parte: Contul 711 "Venituri aferente costurilor stocurilor de produse", cu ajutorul căruia se evidențiază costul de producție al produselor stocate, precum și variația acestuia. În creditul acestui cont se înregistrează veniturile aferente costului produselor și serviciilor în curs de execuție, precum și veniturile aferente costurilor stocurilor de produse. La sfârșitul
REGLEMENTĂRI CONTABILE din 28 decembrie 2015 conforme cu Standardele Internaţionale de Raportare Financiară, aplicabile entităţilor autorizate, reglementate şi supravegheate de Autoritatea de Supraveghere Financiară din Sectorul Instrumentelor şi Investiţiilor Financiare - Anexa 1*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/269417_a_270746]
-
711 "Venituri aferente costurilor stocurilor de produse", cu ajutorul căruia se evidențiază costul de producție al produselor stocate, precum și variația acestuia. În creditul acestui cont se înregistrează veniturile aferente costului produselor și serviciilor în curs de execuție, precum și veniturile aferente costurilor stocurilor de produse. La sfârșitul perioadei, soldul acestor conturi se transferă asupra contului de profit și pierdere. Grupa 72 "Venituri din producția de imobilizări și investiții imobiliare" Din grupa 72 "Venituri din producția de imobilizări și investiții imobiliare", fac parte conturile
REGLEMENTĂRI CONTABILE din 28 decembrie 2015 conforme cu Standardele Internaţionale de Raportare Financiară, aplicabile entităţilor autorizate, reglementate şi supravegheate de Autoritatea de Supraveghere Financiară din Sectorul Instrumentelor şi Investiţiilor Financiare - Anexa 1*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/269417_a_270746]
-
Contul 792 "Venituri din impozitul pe profit amânat", cu ajutorul căruia sunt evidențiate veniturile reprezentând impozitul pe profit amânat, determinat în conformitate cu prevederile IFRS. Capitolul VII ȘI REZERVE │ 10 - CAPITAL Pierderi legate de emiterea, │ 149 PIERDEREA DE VALOARE ÎN CURS DE EXECUȚIE STOCURILOR ȘI SERVICIILOR ÎN CURS DE SPECIALE Cheltuieli privind piesele de │ 6024 Pierderi din investițiile pe │ 6642 - CHELTUIELI CU AMORTIZĂRILE, PROVIZIOANELE ȘI AJUSTĂRILE PENTRU │PROVIZIOANELE ȘI AJUSTĂRILE PENTRU Alte venituri din comisioane, │ 7046 Alte venituri din servicii │ 7049 PRODUCȚIEI Stocuri de
REGLEMENTĂRI CONTABILE din 28 decembrie 2015 conforme cu Standardele Internaţionale de Raportare Financiară, aplicabile entităţilor autorizate, reglementate şi supravegheate de Autoritatea de Supraveghere Financiară din Sectorul Instrumentelor şi Investiţiilor Financiare - Anexa 1*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/269417_a_270746]
-
EXECUȚIE STOCURILOR ȘI SERVICIILOR ÎN CURS DE SPECIALE Cheltuieli privind piesele de │ 6024 Pierderi din investițiile pe │ 6642 - CHELTUIELI CU AMORTIZĂRILE, PROVIZIOANELE ȘI AJUSTĂRILE PENTRU │PROVIZIOANELE ȘI AJUSTĂRILE PENTRU Alte venituri din comisioane, │ 7046 Alte venituri din servicii │ 7049 PRODUCȚIEI Stocuri de natura obiectelor │ 8039
REGLEMENTĂRI CONTABILE din 28 decembrie 2015 conforme cu Standardele Internaţionale de Raportare Financiară, aplicabile entităţilor autorizate, reglementate şi supravegheate de Autoritatea de Supraveghere Financiară din Sectorul Instrumentelor şi Investiţiilor Financiare - Anexa 1*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/269417_a_270746]
-
contabilă a materialelor, produselor, obiectelor de inventar - proprietate publică - se organizează evidența contabilă, în partizi analitice distincte pentru bunurile proprietate privată a consiliului local de cele ce constituie proprietate privată a statului. Se completează la începutul fiecărui an, pe baza stocurilor și soldurilor de la sfârșitul perioadei precedente, iar în cursul anului pe baza documentelor de intrare și ieșire a valorilor materiale. Înregistrările se fac, de regulă, zilnic, pe baza documentelor primite de la magazie, poziție cu poziție, stabilindu-se stocul și soldul
ANEXĂ din 2 octombrie 1995 (*actualizată*) referitoare la modelele formularelor tipizate, caracteristicile, precum şi modul de tipărire, difuzare, utilizare şi păstrare a acestora - Anexa nr. 1b**). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/261818_a_263147]
-
pe baza stocurilor și soldurilor de la sfârșitul perioadei precedente, iar în cursul anului pe baza documentelor de intrare și ieșire a valorilor materiale. Înregistrările se fac, de regulă, zilnic, pe baza documentelor primite de la magazie, poziție cu poziție, stabilindu-se stocul și soldul. În cazul folosirii fișelor limită ieșirile pe feluri de materiale se înregistrează la sfârșitul lunii sau la terminarea comenzii, când se evaluează aceste documente. În scopul simplificării lucrărilor, atunci când există un număr redus de documente de ieșire, înregistrarea
ANEXĂ din 2 octombrie 1995 (*actualizată*) referitoare la modelele formularelor tipizate, caracteristicile, precum şi modul de tipărire, difuzare, utilizare şi păstrare a acestora - Anexa nr. 1b**). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/261818_a_263147]
-
stat, impozitele, taxele etc, iar la sfârșitul lunii totalul plăților preluate din coloana 7; - în col. 10, se înregistrează sumele care potrivit reglementărilor legale în vigoare, diminuează cheltuielile efective; exemplu: plusurile de materiale constatate la inventariere, valoarea materialelor aflate în stoc la sfârșitul fiecărui semestru la compartimentele din cadrul instituțiilor publice sau la unitățile subordonate acestora, care nu țin contabilitate proprie etc. - în col. 11 se evidențiază soldul debitor al contului de cheltuieli la sfârșitul perioadei de raportare. 2. Se întocmește într-
ANEXĂ din 2 octombrie 1995 (*actualizată*) referitoare la modelele formularelor tipizate, caracteristicile, precum şi modul de tipărire, difuzare, utilizare şi păstrare a acestora - Anexa nr. 1b**). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/261818_a_263147]
-
de la Comisia Europeană, inclusiv a avansurilor acordate beneficiarilor FEGA pentru măsurile prevăzute de următoarele regulamente: ... - Regulamentul (CEE) nr. 3.149/92 al Comisiei din 29 octombrie 1992 de stabilire a normelor de punere în aplicare a furnizării de alimente din stocurile de intervenție pentru persoanele cele mai defavorizate din Comunitate, publicat în Jurnalul Oficial al Uniunii Europene, seria L, nr. 313 din 30 octombrie 1992, cu modificările și completările ulterioare; - Regulamentul (CE) nr. 3/2008 al Consiliului din 17 decembrie 2007
ORDONANŢĂ DE URGENŢĂ nr. 74 din 17 iunie 2009 (*actualizată*) privind gestionarea fondurilor comunitare nerambursabile provenite din Fondul european de garantare agricolă, Fondul european agricol de dezvoltare rurală şi Fondul european pentru pescuit şi a fondurilor alocate de la bugetul de stat, privind gestionarea fondurilor nerambursabile alocate de la Comunitatea Europeană şi a fondurilor alocate de la bugetul de stat aferente programului de colectare şi gestionare a datelor necesare desfăşurării politicii comune în domeniul pescuitului şi a programului de control, inspecţie şi supraveghere în domeniul pescuitului şi pentru modificarea art. 10 din Legea nr. 218/2005 privind stimularea absorbţiei fondurilor SAPARD, Fondul european agricol pentru dezvoltare rurală, Fondul european pentru pescuit, Fondul european de garantare agricolă, prin preluarea riscului de creditare de către fondurile de garantare. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/261873_a_263202]