12,155 matches
-
Pct. 2 trebuie să fie egal cu suma: **) În ordinea înregistrării candidaturilor, conform art. 51 alin. (10) din Legea nr. 67/2004 pentru alegerea autorităților administrației publice locale. ────────── CGMB/CEMB 5/24 7. Pragul electoral, calculat din totalul voturilor valabil exprimate (pct. 3): 11. Stabilirea numărului de mandate ce revin fiecărei liste de candidați, precum și candidaților independenți, aleși conform art. 92 alin. Repartizarea unui mandat organizațiilor cetățenilor aparținând minorităților naționale, alta decât cea maghiară, în cazul în care nici una din aceste
HOTĂRÂRE nr. 509 din 7 aprilie 2004 privind stabilirea modelelor proceselor-verbale pentru consemnarea rezultatelor alegerilor locale din anul 2004 şi a modelului certificatului doveditor al alegerii primarilor, consilierilor locali şi a consilierilor judeţeni. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/157193_a_158522]
-
3. ***) Pct. 2 trebuie să fie egal cu suma: pct. 2.1. + pct. 2.2. + pct. 2.3. ***) Pct. 3 trebuie să fie egal cu suma rândurilor de la pct. 6. ────────── PG/CEMB 1/8 6. Numărul total al voturilor valabil exprimate obținute de fiecare CANDIDAT pentru funcția de PRIMAR: ┌────────────────────┬──────────────────────────────┬─────┬──────────────────┐ │Numele și prenumele │Denumirea partidului, organi- │Nr. │Nr. de voturi │ │ candidatului*) │zației cetățenilor aparținând │crt. │valabil exprimate,│ │ │minorităților naționale, ali- │ │obținute. (3) și alin. 10. Numărul buletinelor de vot neîntrebuințate și anulate
HOTĂRÂRE nr. 509 din 7 aprilie 2004 privind stabilirea modelelor proceselor-verbale pentru consemnarea rezultatelor alegerilor locale din anul 2004 şi a modelului certificatului doveditor al alegerii primarilor, consilierilor locali şi a consilierilor judeţeni. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/157193_a_158522]
-
suma rândurilor de la pct. 6. ────────── PG/CEMB 1/8 6. Numărul total al voturilor valabil exprimate obținute de fiecare CANDIDAT pentru funcția de PRIMAR: ┌────────────────────┬──────────────────────────────┬─────┬──────────────────┐ │Numele și prenumele │Denumirea partidului, organi- │Nr. │Nr. de voturi │ │ candidatului*) │zației cetățenilor aparținând │crt. │valabil exprimate,│ │ │minorităților naționale, ali- │ │obținute. (3) și alin. 10. Numărul buletinelor de vot neîntrebuințate și anulate │ │ │ │ │ │ │ │ Președintele Membrii Biroului electoral Biroului electoral de circumscripție de circumscripție Numele și prenumele Numele și Apartenența politică Semnătura prenumele (unde este cazul) 1. 2. Semnătura
HOTĂRÂRE nr. 509 din 7 aprilie 2004 privind stabilirea modelelor proceselor-verbale pentru consemnarea rezultatelor alegerilor locale din anul 2004 şi a modelului certificatului doveditor al alegerii primarilor, consilierilor locali şi a consilierilor judeţeni. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/157193_a_158522]
-
suma: pct. 2.1. + pct. 2.2. + pct. 2.3. ****) Pct. 3 trebuie să fie egal cu suma rândurilor de la pct. 6. Pct. 5 trebuie să fie egal cu suma rândurilor de la pct. 7. ────────── 6. Numărul total al voturilor valabil exprimate obținute de listele de candidați la funcția de CONSILIERI LOCALI, grupate pe partide politice, alianțe politice sau alianțe electorale, precum și pe candidați independenți: ┌─────────────────────────────────────────────┬─────┬────────────────────────┐ │Denumirea partidelor politice, organizațiilor│Nr. │Nr. de voturi valabil │ │cetățenilor aparținând minorităților naționa-│crt. │exprimate, obținute. Numărul
HOTĂRÂRE nr. 509 din 7 aprilie 2004 privind stabilirea modelelor proceselor-verbale pentru consemnarea rezultatelor alegerilor locale din anul 2004 şi a modelului certificatului doveditor al alegerii primarilor, consilierilor locali şi a consilierilor judeţeni. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/157193_a_158522]
-
voturilor valabil exprimate obținute de listele de candidați la funcția de CONSILIERI LOCALI, grupate pe partide politice, alianțe politice sau alianțe electorale, precum și pe candidați independenți: ┌─────────────────────────────────────────────┬─────┬────────────────────────┐ │Denumirea partidelor politice, organizațiilor│Nr. │Nr. de voturi valabil │ │cetățenilor aparținând minorităților naționa-│crt. │exprimate, obținute. Numărul total al mandatelor de CONSILIERI LOCALI, grupate pe partide politice, alianțe politice sau alianțe electorale și pe candidați independenți: ┌─��───────────────────────────────────────────┬─────┬────────────────────────┐ │Denumirea partidelor politice, organizațiilor│Nr. │Nr. de voturi valabil │ │cetățenilor aparținând minorităților naționa-│crt. │exprimate, obținute. Președintele Membrii Biroului
HOTĂRÂRE nr. 509 din 7 aprilie 2004 privind stabilirea modelelor proceselor-verbale pentru consemnarea rezultatelor alegerilor locale din anul 2004 şi a modelului certificatului doveditor al alegerii primarilor, consilierilor locali şi a consilierilor judeţeni. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/157193_a_158522]
-
aparținând minorităților naționa-│crt. │exprimate, obținute. Numărul total al mandatelor de CONSILIERI LOCALI, grupate pe partide politice, alianțe politice sau alianțe electorale și pe candidați independenți: ┌─��───────────────────────────────────────────┬─────┬────────────────────────┐ │Denumirea partidelor politice, organizațiilor│Nr. │Nr. de voturi valabil │ │cetățenilor aparținând minorităților naționa-│crt. │exprimate, obținute. Președintele Membrii Biroului electoral Biroului electoral de circumscripție de circumscripție Numele și prenumele Numele și Apartenența politică Semnătura prenumele (unde este cazul) 1. 2. Semnătura, 3. ștampila 4. 5. 6. 7. 8. 9. 10. 11. 12. 13. 14. 15
HOTĂRÂRE nr. 509 din 7 aprilie 2004 privind stabilirea modelelor proceselor-verbale pentru consemnarea rezultatelor alegerilor locale din anul 2004 şi a modelului certificatului doveditor al alegerii primarilor, consilierilor locali şi a consilierilor judeţeni. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/157193_a_158522]
-
suma: pct. 2.1. + pct. 2.2. + pct. 2.3. ****) Pct. 3 trebuie să fie egal cu suma rândurilor de la pct. 6. Pct. 5 trebuie să fie egal cu suma rândurilor de la pct. 7. ────────── 6. Numărul total al voturilor valabil exprimate obținute de candidați pentru funcția de PRIMAR, grupate pe partide politice, alianțe politice sau alianțe electorale, precum și pe candidați independenți: ┌─────────────────────────────────────────────┬─────┬─────────────��──────────┐ │Denumirea partidelor politice, organizațiilor│Nr. │Nr. de voturi valabil │ │cetățenilor aparținând minorităților naționa-│crt. │exprimate, obținute. Numărul total al mandatelor
HOTĂRÂRE nr. 509 din 7 aprilie 2004 privind stabilirea modelelor proceselor-verbale pentru consemnarea rezultatelor alegerilor locale din anul 2004 şi a modelului certificatului doveditor al alegerii primarilor, consilierilor locali şi a consilierilor judeţeni. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/157193_a_158522]
-
Numărul total al voturilor valabil exprimate obținute de candidați pentru funcția de PRIMAR, grupate pe partide politice, alianțe politice sau alianțe electorale, precum și pe candidați independenți: ┌─────────────────────────────────────────────┬─────┬─────────────��──────────┐ │Denumirea partidelor politice, organizațiilor│Nr. │Nr. de voturi valabil │ │cetățenilor aparținând minorităților naționa-│crt. │exprimate, obținute. Numărul total al mandatelor pentru funcția de PRIMAR, grupate pe partide politice, alianțe politice sau alianțe electorale și pe candidați independenți: ┌─────────────────────────────────────────────┬─────┬────────────────────────┐ │Denumirea partidelor politice, organizațiilor│Nr. │Nr. de voturi valabil │ │cetățenilor aparținând minorităților naționa-│crt. │exprimate, obținute. Anexa 4A
HOTĂRÂRE nr. 509 din 7 aprilie 2004 privind stabilirea modelelor proceselor-verbale pentru consemnarea rezultatelor alegerilor locale din anul 2004 şi a modelului certificatului doveditor al alegerii primarilor, consilierilor locali şi a consilierilor judeţeni. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/157193_a_158522]
-
minorităților naționa-│crt. │exprimate, obținute. Numărul total al mandatelor pentru funcția de PRIMAR, grupate pe partide politice, alianțe politice sau alianțe electorale și pe candidați independenți: ┌─────────────────────────────────────────────┬─────┬────────────────────────┐ │Denumirea partidelor politice, organizațiilor│Nr. │Nr. de voturi valabil │ │cetățenilor aparținând minorităților naționa-│crt. │exprimate, obținute. Anexa 4A ( CJ/BEJ ) **) Pct. 1 trebuie să fie egal cu suma: pct. 1.1 + pct. 1.2 + pct. 1.3 ***) Pct. 2 trebuie să fie egal cu suma: *) În ordinea rezultată din tragerea la sorți, conform art. 51
HOTĂRÂRE nr. 509 din 7 aprilie 2004 privind stabilirea modelelor proceselor-verbale pentru consemnarea rezultatelor alegerilor locale din anul 2004 şi a modelului certificatului doveditor al alegerii primarilor, consilierilor locali şi a consilierilor judeţeni. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/157193_a_158522]
-
pct. 1.3 ***) Pct. 2 trebuie să fie egal cu suma: pct. 2.1 + pct. 2.2 + pct. 2.3 ****) Pct. 3 trebuie să fie egal cu suma rândurilor de la pct. 6. *) În ordinea descrescătoare a numărului de voturi valabil exprimate P/BEJ Județul [][] 5/10 7. Președintele Membrii Biroului electoral Biroului electoral de circumscripție de circumscripție Numele și prenumele Numele și Apartenența politică Semnătura prenumele (unde este cazul) 1. 2. Semnătura, 3. ștampila 4. 5. 6. 7. 8. 9. 10
HOTĂRÂRE nr. 509 din 7 aprilie 2004 privind stabilirea modelelor proceselor-verbale pentru consemnarea rezultatelor alegerilor locale din anul 2004 şi a modelului certificatului doveditor al alegerii primarilor, consilierilor locali şi a consilierilor judeţeni. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/157193_a_158522]
-
imobilizări corporale. 5. Investiții în imobilizări necorporale reprezintă orice investiție în transfer de tehnologie prin dobândirea drepturilor de brevet, a licențelor, a know-how sau a cunoștințelor tehnice nebrevetate. 6. Intensitatea brută a ajutorului de stat reprezintă cuantumul ajutorului de stat exprimat ca procent din costurile eligibile ale proiectului. Toate cifrele utilizate reprezintă sume înainte de aplicarea impozitelor directe. Atunci când se acordă un ajutor de stat sub o altă formă decât subvenție, cuantumul ajutorului de stat reprezintă echivalentul - subvenție al acestuia. Ajutoarele de
REGULAMENT din 23 martie 2004 privind ajutorul de stat pentru întreprinderile mici şi mijlocii. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/157226_a_158555]
-
drept comun prevăzută de Codul de procedură civilă pentru executarea silită, numai o parte din creditori și-ar putea realiza creanțele, și anume cei care au solicitat mai întâi executarea silită, ceea ce nu ar fi echitabil". În punctul de vedere exprimat Guvernul arată că "procedura reorganizării judiciare și a falimentului reprezintă un mijloc de constrângere a debitorului care nu și-a executat de bună voie obligațiile de plată, procedură care încetează în cazul în care creanțele au fost acoperite în totalitate
DECIZIE nr. 97 din 4 martie 2004 referitoare la excepţia de neconstituţionalitate a dispoziţiilor art. 29 din Legea nr. 64/1995 privind procedura reorganizării judiciare şi a falimentului, republicată, cu modificările ulterioare. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/157223_a_158552]
-
în Capitolul III pot fi cumulate în limita plafonului de intensitate prevăzut pentru regiunea în cauză în Harta ajutoarelor de stat cu finalitate regională în România. ... (3) Condiția prevăzută la alin. (2) este îndeplinită dacă suma ajutorului pentru investiția inițială, exprimată ca procent din valoarea investiției, și cea a ajutorului pentru crearea de locuri de muncă, exprimată ca procent din costurile salariale, nu depășește valoarea cea mai favorabilă ce rezultă din aplicarea plafoanelor prevăzute la art. 9 și art. 10 sau
REGULAMENT din 23 martie 2004 privind ajutorul de stat regional. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/157227_a_158556]
-
în Harta ajutoarelor de stat cu finalitate regională în România. ... (3) Condiția prevăzută la alin. (2) este îndeplinită dacă suma ajutorului pentru investiția inițială, exprimată ca procent din valoarea investiției, și cea a ajutorului pentru crearea de locuri de muncă, exprimată ca procent din costurile salariale, nu depășește valoarea cea mai favorabilă ce rezultă din aplicarea plafoanelor prevăzute la art. 9 și art. 10 sau a procentului prevăzut la art. 13. ... (4) Atunci când cheltuielile eligibile pentru ajutoare cu finalitate regională sunt
REGULAMENT din 23 martie 2004 privind ajutorul de stat regional. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/157227_a_158556]
-
fructele sau părți din fruct - suc de fructe, pulpă de fruct, legumele și/sau porțiuni vegetale și/sau orice alte ingrediente apar în denumirea sub care se vinde produsul și sunt înscrise în lista cuprinzând ingredientele, urmate de cantitatea acestora exprimată în procente. În cazul utilizării la fabricarea alimentelor numai a aromelor se interzic ilustrarea, desenarea sau orice alte forme de reprezentare a fructelor, legumelor și/sau a porțiunilor vegetale și/sau a oricăror alte ingrediente." 3. După articolul 22 se
HOTĂRÂRE nr. 511 din 7 aprilie 2004 pentru modificarea şi completarea Normelor metodologice privind etichetarea alimentelor, prevăzute în anexa nr. 1 la Hotărârea Guvernului nr. 106/2002 privind etichetarea alimentelor. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/157258_a_158587]
-
de acționari. ... Articolul 6 (1) Procesul-verbal al adunării generale a acționarilor, semnat de președintele de ședință și de secretar, va constata îndeplinirea formalităților privind aplicarea metodei votului cumulativ, respectiv data și locul adunării, numărul acționarilor prezenți, numărul acțiunilor, numărul voturilor exprimate și alocarea lor, dezbaterile în rezumat, hotărârile luate, iar la cererea acționarilor, declarațiile făcute de ei în ședință. ... (2) La procesul-verbal se vor anexa documentele referitoare la aplicarea metodei votului cumulativ. ... (3) Procesul-verbal va fi înregistrat în registrul adunărilor generale
REGULAMENT nr. 3 din 25 martie 2004 privind aplicarea metodei votului cumulativ în cadrul societăţilor deţinute public. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/157292_a_158621]
-
unei astfel de perioade de dobândă (sau, în cazul perioadei inițiale de dobândă, rata valabilă în prima zi a unei astfel de perioade de dobândă sau în ziua imediat următoare), așa cum a fost determinată în mod rezonabil de către Bancă, și exprimată ca procent pe an; (iv) marja totală LIBOR înseamnă, pentru fiecare perioadă de dobândă: (A) trei pătrimi dintr-un procent (3/4 din 1%); B) minus (sau plus) marja medie ponderată pentru o astfel de perioadă de dobândă, mai mică
ACORD DE ÎMPRUMUT din 26 august 2003 (*actualizat*) (Proiectul privind reabilitarea şi reforma sectorului de irigaţii) între România şi Banca Internaţională pentru Reconstrucţie şi Dezvoltare**). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/156037_a_157366]
-
luni, aplicată la împrumuturile nerambursate ale Băncii sau la porțiuni din acestea, alocate de către Bancă pentru finanțarea împrumuturilor într-o singură valută sau la porțiuni din acestea care includ împrumutul, după cum a fost determinată în mod rezonabil de către Bancă, și exprimată ca procent pe an. c) Banca va notifica cu promptitudine Împrumutatul despre rata dobânzii cu baza LIBOR și marja totală LIBOR pentru fiecare perioadă de dobândă, de îndată ce acestea vor fi determinate. ... d) Ori de câtre ori, având în vedere schimbările
ACORD DE ÎMPRUMUT din 26 august 2003 (*actualizat*) (Proiectul privind reabilitarea şi reforma sectorului de irigaţii) între România şi Banca Internaţională pentru Reconstrucţie şi Dezvoltare**). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/156037_a_157366]
-
E 520 Sulfat de aluminiu ┐ Albuș 30 mg/kg E 521 Sulfat de aluminiu │ Fructe și legume confiate, sodic │ cristalizate și glasate 200 mg/kg E 522 Sulfat de aluminiu separat sau în potasic │ combinație, E 523 Sulfat de aluminiu │ exprimat că amoniacal ┘ aluminiu ──────────────────────────────────────────────────────────────────────────────── E 541 Fosfat de aluminiu Produse fine de panificație 1 g/kg exprimat sodic, acid (numai scones și produse din că aluminiu drojdie) E 535 Ferocianura de sodiu ┐ Sare și substituenții săi Separat sau în E 536
NORMĂ din 12 iulie 2002 privind aditivii alimentari destinaţi utilizării în produsele alimentare pentru consum uman*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/150752_a_152081]
-
legume confiate, sodic │ cristalizate și glasate 200 mg/kg E 522 Sulfat de aluminiu separat sau în potasic │ combinație, E 523 Sulfat de aluminiu │ exprimat că amoniacal ┘ aluminiu ──────────────────────────────────────────────────────────────────────────────── E 541 Fosfat de aluminiu Produse fine de panificație 1 g/kg exprimat sodic, acid (numai scones și produse din că aluminiu drojdie) E 535 Ferocianura de sodiu ┐ Sare și substituenții săi Separat sau în E 536 Ferocianura de │ combinație, potasiu 20 mg/kg E 538 Ferocianura de │ că ferocianura calciu ┘ de potasiu
NORMĂ din 12 iulie 2002 privind aditivii alimentari destinaţi utilizării în produsele alimentare pentru consum uman*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/150752_a_152081]
-
precipitat de culoare albă. Puritatea Pierderile la uscare Maxim 1%(105 grade C, o oră) Seleniu Maxim 30mg/ Kg exprimat în seleniu raportat la substanță uscată. Plumb Maxim 1 mg/kg raportat la substanță uscată Metale grele Maxim 10mg/kg exprimate că plumb, raportat la substanță uscată Arsen Maxim 3mg/kg raportat la substanță uscată Ciclohexil-amina Maxim 10mg/kg raportat la substanță uscată Diciclohexil-amina Maxim 1 mg/kg raportat la substanță uscată Anilina Maxim 1 mg/kg raportat la substanță uscată
NORMĂ din 12 iulie 2002 privind aditivii alimentari destinaţi utilizării în produsele alimentare pentru consum uman*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/150752_a_152081]
-
exclusivitate, prin adăugarea, la un vin care nu conține zahăr rezidual, a unui produs distilat provenind de la distilarea vinului și având un titru alcoometric existent maximal de 80 % vol și - având o aciditate volatilă maximă de 1,50 grame/l, exprimată că acid acetic; c) vinul licoros, adică produsul: ... - având un titru alcoolic volumic total de minimum 17,5 % vol și titrul alcoolic volumic existent de minimum 15 % vol și maximum 22 % și - obținut din must de struguri sau din vin
TARIFUL VAMAL din 18 decembrie 2002 pentru modificarea denumirii şi clasificarii mărfurilor din Tariful vamal de import al României şi a taxelor vamale aferente acestora*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/149751_a_151080]
-
greutate, inclusiv suportul, de maximum 1000 g ... b) sunt finisate, pentru utilizare că ață de cusut și ... c) au răsucire finală în formă de "Z". ... 6 - În această Secțiune prin fire de mare rezistență, se înțeleg firele a caror rezistență exprimată în cN/tex. (centinewton per tex), depășește următoarele limite: Fire simple din nylon sau din alte poliamide sau din poliesteri ....... 60 cN/tex Fire răsucite sau cablate din nylon sau din alte poliamide sau poliesteri .... 53 cN/tex Fire simple
TARIFUL VAMAL din 18 decembrie 2002 pentru modificarea denumirii şi clasificarii mărfurilor din Tariful vamal de import al României şi a taxelor vamale aferente acestora*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/149751_a_151080]
-
90.10 -- Cu un conținut de grafit sau alt cărbune sau de un amestec al acestor produse, pește 25%, dar maximum 50% din greutate - 10 6903.90.20 -- Conținând în greutate, singure sau împreună, peste 50% Mg, Ca sau Cr, exprimate că MgO, - 10 CaO sau Cr(2)O(3) 6903.90.80 -- Altele - 10 ÎI. ALTE PRODUSE CERAMICE 69.04 Cărămizi pentru construcții, dale de pardoseala, cărămidă pentru fațade și articole similare, din ceramică: 6904.10.00 - Cărămizi pentru construcții
TARIFUL VAMAL din 18 decembrie 2002 pentru modificarea denumirii şi clasificarii mărfurilor din Tariful vamal de import al României şi a taxelor vamale aferente acestora*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/149751_a_151080]
-
dintr-un număr mare de determinări, greșelile întâmplătoare tind să anuleze acuratețea interpretărilor rezultând greșelile sistematice. Numărul de determinări repetate trebuie specificat. Măsurarea acurateții este diferența dintre valoarea medie obținută prin analiza unui material certificat de referință și valoarea certificata exprimată că procent al valorii certificate. f). Precizie: repetabilitatea intralaborator (în laborator) și reproductibilitatea interlaborator (între laboratoare) variază: 1. Termenul "precizie" din punct de vedere statistic trebuie să fie folosit așa cum este definit în ISO 3534-1977 2.84 (precizie: cea mai
NORMA SANITARĂ VETERINARA din 3 februarie 2003 privind metodele de referinţa pentru detectarea reziduurilor de metale grele şi arsen*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/149464_a_150793]