6,818 matches
-
Articolul 1 Se aprobă obiectivele etapei a X-a 2009 a Programului de realizare a Sistemului național antigrindină și de creștere a precipitațiilor, prevăzute în anexa care face parte integrantă din prezenta hotărâre. Articolul 2 Fondurile pentru finanțarea obiectivelor prevăzute la art. 1 se asigură din fondurile alocate cu această destinație, din bugetul Ministerului Agriculturii, Pădurilor și Dezvoltării Rurale pe anul 2009. PRIM-
HOTĂRÂRE nr. 659 din 3 iunie 2009 privind aprobarea obiectivelor etapei a X-a 2009 a Programului de realizare a Sistemului naţional antigrindină şi de creştere a precipitaţiilor. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/212294_a_213623]
-
pădurilor și dezvoltării rurale, Ilie Sârbu Ministrul mediului, Nicolae Nemirschi Ministrul finanțelor publice, Gheorghe Pogea București, 3 iunie 2009. Nr. 659. Anexa OBIECTIVELE etapei a X-a 2009 a Programului de realizare a Sistemului național antigrindină și de creștere a precipitațiilor *Font 9* Nr.
HOTĂRÂRE nr. 659 din 3 iunie 2009 privind aprobarea obiectivelor etapei a X-a 2009 a Programului de realizare a Sistemului naţional antigrindină şi de creştere a precipitaţiilor. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/212294_a_213623]
-
fizician 2112 METEOROLOGI Meteorologii conduc (dirijează) cercetarea, îmbunătățesc sau dezvoltă concepte, teorii și metode operaționale care se referă la compoziția, structura și dinamica atmosferei; investighează direcția și viteza deplasărilor aerului, presiunii temperaturii, umidității și alte fenomene ca formarea ceței și precipitațiilor, pregătesc detalierea pe termen lung a hârtilor meteorologice și prognozelor meteo folosite în aviație, în marină, agricultură și alte domenii pentru informarea publicului. Ocupații componente: 211201 meteorolog 211202 meteorolog previzionist ---------- Ocupația "prognozator meteo" a fost înlocuită cu ocupația "meteorolog previzionist
ORDIN nr. 1.949 din 9 mai 1995 (*actualizat*) privind aprobarea Clasificării ocupaţiilor din România (C.O.R.). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/201978_a_203307]
-
estice, în județele riverane fluviului Dunărea, situația a devenit critică în luna aprilie, când nivelul apei a atins cote istorice (15.900 metri cubi pe secundă conform unor estimări, nivel înregistrat în anul 1895). Mai mult, impactul căderilor importante de precipitații, pe perioade îndelungate, s-a manifestat și în alte zone care nu erau cunoscute ca zone de risc. În total, inundațiile au afectat 608 localități, iar alunecările de teren 279 de localități. Au fost avariate 3.337 de locuințe. 1
ACORD DE COFINANŢARE din 4 aprilie 2007 între Ministerul Administraţiei şi Internelor şi Programul Naţiunilor Unite pentru Dezvoltare privind implementarea proiectului "Întărirea capacităţii Guvernului României de a gestiona situaţiile dificile generate de dezastre naturale - Dezvoltarea capacităţii pentru situaţii de urgenţă (CDES)". In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/190863_a_192192]
-
estice, în județele riverane fluviului Dunărea, situația a devenit critică în luna aprilie, când nivelul apei a atins cote istorice (15.900 metri cubi pe secundă conform unor estimări, nivel înregistrat în anul 1895). Mai mult, impactul căderilor importante de precipitații, pe perioade îndelungate, s-a manifestat și în alte zone care nu erau cunoscute ca zone de risc. În total, inundațiile au afectat 608 localități, iar alunecările de teren 279 de localități. Au fost avariate 3.337 de locuințe. 1
HOTĂRÂRE nr. 873 din 1 august 2007 pentru aprobarea Acordului de cofinanţare dintre Ministerul Administraţiei şi Internelor şi Programul Naţiunilor Unite pentru Dezvoltare privind implementarea proiectului "Întărirea capacităţii Guvernului României de a gestiona situaţiile dificile generate de dezastre naturale - Dezvoltarea capacităţii pentru situaţii de urgenţă (CDES)", semnat la Bucureşti la 4 aprilie 2007 şi la 2 mai 2007. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/190862_a_192191]
-
din zonă, să fie alocate de la bugetul de stat sume de peste 500 miliarde lei. O consecință a secetelor meteorologice o reprezintă și seceta hidrologică. În anii secetoși și excesiv de secetoși debitele râurilor din zonă reprezintă 15-60% din debitele normale. Lipsa precipitațiilor și nivelul foarte scăzut al pânzei freatice duc uneori chiar la secarea temporară a unor cursuri de apă, cu efectele cunoscute asupra economiei și asupra condițiilor de mediu. Constatările de mai sus sunt îngrijorătoare, dat fiind că fenomenele de aridizare
HOTĂRÂRE nr. 1.343 din 31 octombrie 2007 pentru aprobarea înfiinţării perdelelor forestiere de protecţie a câmpului în judeţele Constanţa, Ilfov şi Tulcea. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/192593_a_193922]
-
extind treptat, apărând pericolul deșertificării. Aceste fenomene s-ar putea agrava mai ales în situația în care, la nivel planetar, pentru următoarele perioade se estimează încălzirea progresivă a atmosferei, cu accentuarea fenomenului de arșiță și de diminuare a condițiilor de precipitații. Pentru protecția terenurilor agricole respective, pentru combaterea secetelor excesive și pentru ameliorarea de durată a condițiilor de mediu din zonă este necesară crearea unei rețele de perdele forestiere de protecție. De asemenea, perdelele forestiere sunt surse de material lemnos (într-
HOTĂRÂRE nr. 1.343 din 31 octombrie 2007 pentru aprobarea înfiinţării perdelelor forestiere de protecţie a câmpului în judeţele Constanţa, Ilfov şi Tulcea. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/192593_a_193922]
-
C - 46,6°C. Se remarcă faptul că, alături de valorile de temperatură, frecvența zilelor cu diferite caractere termice scoate în evidență condițiile climatice de aici, foarte apropiate de regiunile din Câmpia de Nord și Câmpia de Vest. Cantitatea anuală de precipitații este de 400-500 mm, la fel ca în Câmpia de Nord și Câmpia de Vest. Pentru caracterizarea regimului pluviometric al acestei regiuni, mai prezintă interes și următoarele aspecte: - prima zi cu zăpadă are loc în medie plurianuală între 21 noiembrie
HOTĂRÂRE nr. 1.343 din 31 octombrie 2007 pentru aprobarea înfiinţării perdelelor forestiere de protecţie a câmpului în judeţele Constanţa, Ilfov şi Tulcea. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/192593_a_193922]
-
21 noiembrie și 1 decembrie, iar ultima zi cu zăpadă între 11 și 21 martie. Referitor la acest aspect se atrage atenția asupra faptului că datele respective indică numai limitele medii ale intervalului de timp în care se pot produce precipitații sub formă de zăpadă. Numărul efectiv de zile în care au loc astfel de precipitații variază de la an la an și, în general, este mic. Temperatura (medie, maximă și minimă absolută, după I. M. C.) Tabelul 2.3.4.1
HOTĂRÂRE nr. 1.343 din 31 octombrie 2007 pentru aprobarea înfiinţării perdelelor forestiere de protecţie a câmpului în judeţele Constanţa, Ilfov şi Tulcea. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/192593_a_193922]
-
Referitor la acest aspect se atrage atenția asupra faptului că datele respective indică numai limitele medii ale intervalului de timp în care se pot produce precipitații sub formă de zăpadă. Numărul efectiv de zile în care au loc astfel de precipitații variază de la an la an și, în general, este mic. Temperatura (medie, maximă și minimă absolută, după I. M. C.) Tabelul 2.3.4.1. *Font 7* Max. abs. În partea de nord a regiunii ce interesează se deosebesc, în
HOTĂRÂRE nr. 1.343 din 31 octombrie 2007 pentru aprobarea înfiinţării perdelelor forestiere de protecţie a câmpului în judeţele Constanţa, Ilfov şi Tulcea. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/192593_a_193922]
-
de vest-nord-vest, iar în restul regiunii depășește 19 zile. Seceta se resimte mai puternic în intervalul 1 mai - 1 iunie. Reiese însă (din datele expuse) că și toamna este un anotimp secetos în această regiune. În majoritatea stațiunilor cantitatea de precipitații din lunile septembrie, octombrie și noiembrie este foarte apropiată de cea din luna februarie (luna cea mai secetoasă). Indicii de ariditate scot în evidență caracterul arid al climei, în special atrag atenția că indicii de ariditate au valori mici (în
HOTĂRÂRE nr. 1.343 din 31 octombrie 2007 pentru aprobarea înfiinţării perdelelor forestiere de protecţie a câmpului în judeţele Constanţa, Ilfov şi Tulcea. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/192593_a_193922]
-
luna cea mai secetoasă). Indicii de ariditate scot în evidență caracterul arid al climei, în special atrag atenția că indicii de ariditate au valori mici (în unele stațiuni sub 20) din primăvară până în toamnă inclusiv (indicele de ariditate mic denotă precipitații puține, iar indicele de ariditate mare denotă precipitații abundente). Referitor la factorul eolian, din atlasul climatologic reiese că în nordul Dobrogei predomină vânturile din direcția nordică. În literatură se precizează că aici circulația cea mai frecventă a aerului se produce
HOTĂRÂRE nr. 1.343 din 31 octombrie 2007 pentru aprobarea înfiinţării perdelelor forestiere de protecţie a câmpului în judeţele Constanţa, Ilfov şi Tulcea. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/192593_a_193922]
-
în evidență caracterul arid al climei, în special atrag atenția că indicii de ariditate au valori mici (în unele stațiuni sub 20) din primăvară până în toamnă inclusiv (indicele de ariditate mic denotă precipitații puține, iar indicele de ariditate mare denotă precipitații abundente). Referitor la factorul eolian, din atlasul climatologic reiese că în nordul Dobrogei predomină vânturile din direcția nordică. În literatură se precizează că aici circulația cea mai frecventă a aerului se produce din sectoarele vestic și nord-vestic, care dețin 75
HOTĂRÂRE nr. 1.343 din 31 octombrie 2007 pentru aprobarea înfiinţării perdelelor forestiere de protecţie a câmpului în judeţele Constanţa, Ilfov şi Tulcea. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/192593_a_193922]
-
2.1. Ele sunt diferențiate în funcție de condițiile concrete din teren. Codurile folosite pentru folosirea terenului au următoarele semnificații: - AD - arat + discuit pe toată suprafața Puieții vor fi retezați după plantare pentru a crește proporția de reușită în condițiile deficitului de precipitații din zonă. Se estimează că pierderile vor fi de 20% în anul I și de 10% în anul II. Acestea vor face obiectul completărilor. Tehnologiile propuse pentru realizarea perdelelor forestiere a câmpului Tabelul 2.4.2.1. *Font 9* Nr.
HOTĂRÂRE nr. 1.343 din 31 octombrie 2007 pentru aprobarea înfiinţării perdelelor forestiere de protecţie a câmpului în judeţele Constanţa, Ilfov şi Tulcea. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/192593_a_193922]
-
potențial poluante (ESPP); ● colaborare în unificarea sistemului de corelare stratigrafică a formațiunilor geologie ale cuverturii sedimentare din bazinul râului Prut. 8. În domeniul protecției atmosferei: ● colaborare privind analiza și schimbul de informații sub aspect transfrontalier referitor la calitatea aerului și precipitațiilor umede depuse; ● implementarea legislației europene în domeniul protecției atmosferei; ● organizarea unui seminar de instruire pe tema logisticii necesare evaluării zgomotului. 9. În domeniul schimbului de informații în domeniul protecției mediului și utilizării raționale a resurselor naturale: ● crearea bazelor de date
PROCES VERBAL din 28 iunie 2010 al primei reuniuni a Comisiei mixte create în baza Memorandumului de înţelegere dintre Ministerul Mediului al Republicii Moldova şi Ministerul Mediului şi Pădurilor al României. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/228844_a_230173]
-
se asigură de către aceeași firmă sau de către un centru de instruire pentru lucrul sub tensiune care dispune de tematici de instruire pentru tehnologii avizate A-LST-R. ... Condiții atmosferice Articolul 22 (1) Condițiile atmosferice la care se referă Norma sunt următoarele: a) precipitațiile atmosferice - se consideră că există precipitații atmosferice dacă plouă, ninge, cade grindina, în caz de burniță, chiciură sau umiditate de peste 80%; ... b) ceața densă - se consideră ceață densă ceața care produce o umiditate atmosferică mai mare de 80% sau reduce
NORMĂ TEHNICĂ din 12 mai 2011 privind stabilirea cerinţelor pentru executarea lucrărilor sub tensiune în instalaţii electrice, cod NTE 010/11/00. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/233454_a_234783]
-
de către un centru de instruire pentru lucrul sub tensiune care dispune de tematici de instruire pentru tehnologii avizate A-LST-R. ... Condiții atmosferice Articolul 22 (1) Condițiile atmosferice la care se referă Norma sunt următoarele: a) precipitațiile atmosferice - se consideră că există precipitații atmosferice dacă plouă, ninge, cade grindina, în caz de burniță, chiciură sau umiditate de peste 80%; ... b) ceața densă - se consideră ceață densă ceața care produce o umiditate atmosferică mai mare de 80% sau reduce vizibilitatea în mod periculos pentru securitatea
NORMĂ TEHNICĂ din 12 mai 2011 privind stabilirea cerinţelor pentru executarea lucrărilor sub tensiune în instalaţii electrice, cod NTE 010/11/00. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/233454_a_234783]
-
în zona de lucru depășește 9,5 m/s. ... (2) Pentru instalațiile exterioare, lucrul sub tensiune nu trebuie să fie nici început, nici terminat (în cazul în care lucrarea a fost începută când existau condiții atmosferice prielnice) în caz de precipitații atmosferice, ceață densă, vânt puternic sau descărcări atmosferice. ... (3) Pentru instalațiile interioare, lucrul sub tensiune poate să fie început și terminat indiferent de condițiile atmosferice; excepție face cazul descărcărilor atmosferice pentru instalațiile racordate la LEA. ... (4) Fac excepție de la situațiile
NORMĂ TEHNICĂ din 12 mai 2011 privind stabilirea cerinţelor pentru executarea lucrărilor sub tensiune în instalaţii electrice, cod NTE 010/11/00. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/233454_a_234783]
-
în mod special și pentru lucrul sub tensiune, direct de către operatorul economic sau într-un centru specializat. Condiții atmosferice Articolul 34 (1) Se va evita executarea lucrărilor sub tensiune în instalațiile electrice exterioare de joasă tensiune, în condiții meteo nefavorabile (precipitații atmosferice, ceață, descărcări atmosferice, vânt puternic). În mod excepțional, lucrările începute vor putea fi continuate în cazul în care șeful de lucrare sub tensiune apreciază că acestea se execută în condiții de securitate. ... (2) Se consideră, în condițiile Normei: ... a
NORMĂ TEHNICĂ din 12 mai 2011 privind stabilirea cerinţelor pentru executarea lucrărilor sub tensiune în instalaţii electrice, cod NTE 010/11/00. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/233454_a_234783]
-
atmosferice, ceață, descărcări atmosferice, vânt puternic). În mod excepțional, lucrările începute vor putea fi continuate în cazul în care șeful de lucrare sub tensiune apreciază că acestea se execută în condiții de securitate. ... (2) Se consideră, în condițiile Normei: ... a) precipitații atmosferice - căderile de ploaie, zăpadă, grindină, burniță sau chiciură; ... b) ceață densă - ceața care reduce vizibilitatea, astfel încât personalul executant nu poate distinge clar elementele instalației asupra cărora efectuează lucrări sub tensiune; ... c) descărcări atmosferice - fulgerele sau tunetele percepute la locul
NORMĂ TEHNICĂ din 12 mai 2011 privind stabilirea cerinţelor pentru executarea lucrărilor sub tensiune în instalaţii electrice, cod NTE 010/11/00. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/233454_a_234783]
-
6. Caracterizarea cadrului natural 2.3.6.1. Geomorfologia 2.3.6.2. Geologia 2.3.6.3. Hidrologia 2.3.6.4. Clima 2.3.6.5. Raionarea climatică 2.3.6.6. Regimul termic 2.3.6.7. Precipitațiile atmosferice 2.3.6.8. Regimul eolian 2.3.6.9. Concluzii privind condițiile climatice 2.3.6.10. Condiții pedologice (soluri) 2.3.6.11. Stațiunile de terenuri degradate 2.3.7. Soluția tehnică 2.3.7.1. Propuneri
GHID DE FINANŢARE din 24 iunie 2010 (*actualizat*) a Programului de îmbunătăţire a calităţii mediului prin împădurirea terenurilor agricole degradate. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/233425_a_234754]
-
6. Caracterizarea cadrului natural 2.3.6.1. Geomorfologia 2.3.6.2. Geologia 2.3.6.3. Hidrologia 2.3.6.4. Clima 2.3.6.5. Raionarea climatică 2.3.6.6. Regimul termic 2.3.6.7. Precipitațiile atmosferice 2.3.6.8. Regimul eolian 2.3.6.9. Concluzii privind condițiile climatice 2.3.6.10. Condiții pedologice (soluri) 2.3.6.11. Stațiunile de terenuri degradate 2.3.7. Soluția tehnică 2.3.7.1. Propuneri
GHID DE FINANŢARE din 17 iunie 2011 a Programului de îmbunătăţire a calităţii mediului prin împădurirea terenurilor degradate, reconstrucţia ecologică şi gospodărirea durabilă a pădurilor. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/233417_a_234746]
-
plasticitatea ecologică accentuată a majorității speciilor de plante medicinale și aromatice și s-au delimitat două zone mari de cultivare, luându-se în considerare cei mai importanți factori de vegetație. Astfel, s-au nominalizat o zonă umedă și răcoroasă, cu precipitații de 600-750 mm anual și temperaturi medii anuale cuprinse între 7,5 și 8,5°C (regiunile subcarpatice, depresiunile intramontane etc.), și o zonă uscată și călduroasă, cu un regim pluviometric care variază între 475 și 600 mm, cel termic
ORDIN nr. 170 din 11 iulie 2011 privind aprobarea Ghidului de bună practică pentru cultivarea şi recoltarea plantelor medicinale şi aromatice. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/233982_a_235311]
-
mașinilor de recoltat, întrucât puritatea speciilor recoltate este foarte importantă. ● manual: seceri, coase, cuțite, cazmale, piepteni speciali. 2. Condițiile de recoltare se referă, pe de o parte, la caracteristicile meteorologice ale perioadei în care se colectează plantele: vreme caldă, fără precipitații; la unele specii sunt menționate momente optime, cum ar fi: pe rouă (petale de trandafir) și, pe de altă parte, la fenofaza optimă (momentul de vegetație în care planta are cel mai bun potențial productiv și calitativ). 3. Tipuri de
ORDIN nr. 170 din 11 iulie 2011 privind aprobarea Ghidului de bună practică pentru cultivarea şi recoltarea plantelor medicinale şi aromatice. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/233982_a_235311]
-
plasticitatea ecologică accentuată a majorității speciilor de plante medicinale și aromatice și s-au delimitat două zone mari de cultivare, luându-se în considerare cei mai importanți factori de vegetație. Astfel, s-au nominalizat o zonă umedă și răcoroasă, cu precipitații de 600-750 mm anual și temperaturi medii anuale cuprinse între 7,5 și 8,5°C (regiunile subcarpatice, depresiunile intramontane etc.), și o zonă uscată și călduroasă, cu un regim pluviometric care variază între 475 și 600 mm, cel termic
GHID din 11 iulie 2011 de bună practică pentru cultivarea şi recoltarea plantelor medicinale şi aromatice. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/233983_a_235312]