7,371 matches
-
caz de nerambursare și/sau ale factorilor de conversie trebuie să colecteze și să păstreze: a) istoricul complet al datelor referitoare la ratingurile atribuite tranzacțiilor, precum și al estimărilor pierderii în caz de nerambursare și ale factorilor de conversie, asociate fiecărei scale de rating; ... b) datele (calendaristice) la care au fost alocate ratingurile și la care au fost efectuate estimările; ... c) metodologia și datele principale utilizate în vederea obținerii ratingurilor alocate tranzacțiilor, precum și a estimărilor pierderii în caz de nerambursare și factorilor de
REGULAMENT nr. 15 din 14 decembrie 2006 (*actualizat*) privind tratamentul riscului de credit pentru instituţiile de credit şi firmele de investiţii potrivit abordarii bazate pe modele interne de rating*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/184906_a_186235]
-
modificări, instituția de credit trebuie să adauge o marjă mai mare de prudență în estimările sale privind probabilitatea de nerambursare. ... Articolul 179 (1) În măsura în care o instituție de credit asociază sau pune în corespondență clasele interne de rating cu cele corespunzătoare scalei utilizate de o institutie externă de evaluare a creditului sau de entități similare și apoi atribuie claselor sale de rating rata de nerambursare observată pentru clasele respectivei entități externe, punerile în corespondență trebuie să aibă la baza comparația criteriilor interne
REGULAMENT nr. 15 din 14 decembrie 2006 (*actualizat*) privind tratamentul riscului de credit pentru instituţiile de credit şi firmele de investiţii potrivit abordarii bazate pe modele interne de rating*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/184906_a_186235]
-
14/19/2006 ... privind tratamentul riscului de credit pentru instituțiile de credit și firmele de investiții potrivit abordării standard, cu următoarele modificări: (i) expunerile se încadrează în clasa de expuneri adecvată și le este aplicată ponderea de risc aferentă nivelului scalei de evaluare a calității creditului care are o valoare imediat superioară valorii nivelului la care ar fi încadrată în mod normal expunerea respectivă; și (îi) expunerilor încadrate la nivelurile superioare ale scalei de evaluare a calității creditului, cărora le-ar
REGULAMENT nr. 20 din 14 decembrie 2006 - (*actualizat*) privind tratamentul riscului de credit pentru instituţiile de credit şi firmele de investiţii potrivit abordarii bazate pe modele interne de rating**). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/184949_a_186278]
-
le este aplicată ponderea de risc aferentă nivelului scalei de evaluare a calității creditului care are o valoare imediat superioară valorii nivelului la care ar fi încadrată în mod normal expunerea respectivă; și (îi) expunerilor încadrate la nivelurile superioare ale scalei de evaluare a calității creditului, cărora le-ar fi atribuită în mod normal o pondere de risc de 150%, li se aplică o pondere de risc de 200%. -------------- Litera b) a alin. (2) al art. 23 a fost modificată de
REGULAMENT nr. 20 din 14 decembrie 2006 - (*actualizat*) privind tratamentul riscului de credit pentru instituţiile de credit şi firmele de investiţii potrivit abordarii bazate pe modele interne de rating**). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/184949_a_186278]
-
14/19/2006 ... privind tratamentul riscului de credit pentru instituțiile de credit și firmele de investiții potrivit abordării standard, cu următoarele modificări: (i) expunerile se încadrează în clasa de expuneri adecvată și le este aplicată ponderea de risc aferentă nivelului scalei de evaluare a calității creditului care are o valoare imediat superioară valorii nivelului la care ar fi încadrată în mod normal expunerea respectivă; și (îi) expunerilor încadrate la nivelurile superioare ale scalei de evaluare a calității creditului, cărora le-ar
REGULAMENT nr. 20 din 14 decembrie 2006 - (*actualizat*) privind tratamentul riscului de credit pentru instituţiile de credit şi firmele de investiţii potrivit abordarii bazate pe modele interne de rating**). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/184949_a_186278]
-
le este aplicată ponderea de risc aferentă nivelului scalei de evaluare a calității creditului care are o valoare imediat superioară valorii nivelului la care ar fi încadrată în mod normal expunerea respectivă; și (îi) expunerilor încadrate la nivelurile superioare ale scalei de evaluare a calității creditului, cărora le-ar fi atribuită în mod normal o pondere de risc de 150%, li se aplică o pondere de risc de 200%. -------------- Litera b) a alin. (4) al art. 23 a fost modificată de
REGULAMENT nr. 20 din 14 decembrie 2006 - (*actualizat*) privind tratamentul riscului de credit pentru instituţiile de credit şi firmele de investiţii potrivit abordarii bazate pe modele interne de rating**). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/184949_a_186278]
-
la art. 52 lit. a)-c) din cadrul Regulamentului BNR-CNVM nr. 14/19/2006 privind tratamentul riscului de credit pentru instituțiile de credit și firmele de investiții potrivit abordării standard, care garantează obligațiunile, sunt eligibile pentru încadrarea pe primul nivel al scalei de evaluare a calității creditului, prevăzute în respectivul regulament; - în cazul în care activele prevăzute la art. 52 lit. d) și e) din cadrul Regulamentului BNR-CNVM nr. 14/19/2006 privind tratamentul riscului de credit pentru instituțiile de credit și firmele
REGULAMENT nr. 20 din 14 decembrie 2006 - (*actualizat*) privind tratamentul riscului de credit pentru instituţiile de credit şi firmele de investiţii potrivit abordarii bazate pe modele interne de rating**). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/184949_a_186278]
-
și condi��iile externe. 1.1. Structura sistemelor de rating Articolul 116 În cazul în care o instituție de credit utilizează estimări directe ale parametrilor de risc, acestea pot fi considerate drept rezultatele clasificării pe clase de rating în cadrul unei scale de rating continue. 1.1.1. Expuneri față de societăți, instituții, administrații centrale sau bănci centrale Articolul 117 Un sistem de rating trebuie să ia în considerare caracteristicile de risc ale debitorului și ale tranzacției. Articolul 118 Un sistem de rating
REGULAMENT nr. 20 din 14 decembrie 2006 - (*actualizat*) privind tratamentul riscului de credit pentru instituţiile de credit şi firmele de investiţii potrivit abordarii bazate pe modele interne de rating**). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/184949_a_186278]
-
1.1. Expuneri față de societăți, instituții, administrații centrale sau bănci centrale Articolul 117 Un sistem de rating trebuie să ia în considerare caracteristicile de risc ale debitorului și ale tranzacției. Articolul 118 Un sistem de rating trebuie să includă o scală de rating a debitorilor, care să reflecte exclusiv cuantificarea riscului de nerambursare aferent acestora. Scală de rating a debitorilor trebuie să aibă un minim de 7 clase de rating pentru debitorii care nu se află în stare de nerambursare și
REGULAMENT nr. 20 din 14 decembrie 2006 - (*actualizat*) privind tratamentul riscului de credit pentru instituţiile de credit şi firmele de investiţii potrivit abordarii bazate pe modele interne de rating**). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/184949_a_186278]
-
de rating trebuie să ia în considerare caracteristicile de risc ale debitorului și ale tranzacției. Articolul 118 Un sistem de rating trebuie să includă o scală de rating a debitorilor, care să reflecte exclusiv cuantificarea riscului de nerambursare aferent acestora. Scală de rating a debitorilor trebuie să aibă un minim de 7 clase de rating pentru debitorii care nu se află în stare de nerambursare și o clasă de rating pentru debitorii care se află în stare de nerambursare. Articolul 119
REGULAMENT nr. 20 din 14 decembrie 2006 - (*actualizat*) privind tratamentul riscului de credit pentru instituţiile de credit şi firmele de investiţii potrivit abordarii bazate pe modele interne de rating**). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/184949_a_186278]
-
se află în stare de nerambursare și o clasă de rating pentru debitorii care se află în stare de nerambursare. Articolul 119 (1) În scopul prezentului regulament, prin clasa de rating a debitorilor se înțelege o categorie de risc din cadrul scalei de rating a debitorilor aferente unui sistem de rating, în care debitorii sunt alocați pe baza unui set distinct și specificat de criterii de rating care stau la baza estimării probabilității de nerambursare. ... (2) O instituție de credit trebuie să
REGULAMENT nr. 20 din 14 decembrie 2006 - (*actualizat*) privind tratamentul riscului de credit pentru instituţiile de credit şi firmele de investiţii potrivit abordarii bazate pe modele interne de rating**). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/184949_a_186278]
-
publicat în MONITORUL OFICIAL nr. 602 din 31 august 2009. Articolul 121 În vederea obținerii aprobării Băncii Naționale a României pentru utilizarea propriilor estimări ale pierderilor în caz de nerambursare în scopul calculării cerințelor de capital, un sistem de rating trebuie să includă o scală distinctă de rating a tranzacțiilor, care să reflecte exclusiv caracteristicile acestora în ceea ce privește pierderea în caz de nerambursare. Articolul 122 (1) În scopul prezentului regulament, prin clasa de rating a tranzacțiilor se înțelege o categorie de risc din cadrul scalei de rating
REGULAMENT nr. 20 din 14 decembrie 2006 - (*actualizat*) privind tratamentul riscului de credit pentru instituţiile de credit şi firmele de investiţii potrivit abordarii bazate pe modele interne de rating**). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/184949_a_186278]
-
includă o scală distinctă de rating a tranzacțiilor, care să reflecte exclusiv caracteristicile acestora în ceea ce privește pierderea în caz de nerambursare. Articolul 122 (1) În scopul prezentului regulament, prin clasa de rating a tranzacțiilor se înțelege o categorie de risc din cadrul scalei de rating a tranzacțiilor, aferentă unui sistem de rating, în care sunt încadrate expunerile pe baza unui set distinct și specificat de criterii de rating, în baza cărora se obțin propriile estimări ale pierderilor în caz de nerambursare. Definiția clasei
REGULAMENT nr. 20 din 14 decembrie 2006 - (*actualizat*) privind tratamentul riscului de credit pentru instituţiile de credit şi firmele de investiţii potrivit abordarii bazate pe modele interne de rating**). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/184949_a_186278]
-
2009. Articolul 123 (1) Instituțiile de credit care, pentru alocarea ponderilor de risc în cazul expunerilor din finanțări specializate, utilizează metodele prevăzute la art. 36 din Capitolul ÎI, sunt exceptate, în ceea ce privește respectivele expuneri, de la obligația de a dispune de o scală de rating a debitorilor care să reflecte exclusiv cuantificarea riscului de nerambursare prezentat de aceștia pentru expunerile respective. ... (2) Fără a aduce atingere prevederilor art. 118, instituțiile de credit prevăzute la alin. (1) trebuie să dispună, pentru aceste expuneri, de
REGULAMENT nr. 20 din 14 decembrie 2006 - (*actualizat*) privind tratamentul riscului de credit pentru instituţiile de credit şi firmele de investiţii potrivit abordarii bazate pe modele interne de rating**). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/184949_a_186278]
-
caz de nerambursare și/sau ale factorilor de conversie trebuie să colecteze și să păstreze: a) istoricul complet al datelor referitoare la ratingurile atribuite tranzacțiilor, precum și al estimărilor pierderii în caz de nerambursare și ale factorilor de conversie, asociate fiecărei scale de rating; ... b) datele (calendaristice) la care au fost alocate ratingurile și la care au fost efectuate estimările; ... c) metodologia și datele principale utilizate în vederea obținerii ratingurilor alocate tranzacțiilor, precum și a estimărilor pierderii în caz de nerambursare și factorilor de
REGULAMENT nr. 20 din 14 decembrie 2006 - (*actualizat*) privind tratamentul riscului de credit pentru instituţiile de credit şi firmele de investiţii potrivit abordarii bazate pe modele interne de rating**). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/184949_a_186278]
-
modificări, instituția de credit trebuie să adauge o marjă mai mare de prudență în estimările sale privind probabilitatea de nerambursare. ... Articolul 179 (1) În măsura în care o instituție de credit asociază sau pune în corespondență clasele interne de rating cu cele corespunzătoare scalei utilizate de o institutie externă de evaluare a creditului sau de entități similare și apoi atribuie claselor sale de rating rata de nerambursare observată pentru clasele respectivei entități externe, punerile în corespondență trebuie să aibă la baza comparația criteriilor interne
REGULAMENT nr. 20 din 14 decembrie 2006 - (*actualizat*) privind tratamentul riscului de credit pentru instituţiile de credit şi firmele de investiţii potrivit abordarii bazate pe modele interne de rating**). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/184949_a_186278]
-
azot NO(2) Dioxid de azot O(2) Oxigen PT Particule PTFE Politetrafluoroetilenă 2.18.3. Abrevieri CFV Debitmetru cu tub Venturi cu curgere critică CLD Detector de chemiluminiscență CI Aprindere prin comprimare FID Detector cu flacără ionizată FS Întreaga scală GN Gaz natural HCLD Detector cu chemiluminiscență, încălzit HFID Detector cu flacără ionizată, încălzit NDIR Analizor nedispersiv cu absorbție în infraroșu NRSC Ciclu în regim stabilizat pentru motoare instalate pe mașini mobile nerutiere NRTC Ciclu în regim tranzitoriu pentru motoarele
ANEXE din 28 martie 2007 (*actualizate*) privind stabilirea procedurilor pentru aprobarea de tip a motoarelor destinate a fi montate pe maşini mobile nerutiere şi a motoarelor destinate vehiculelor pentru tranSportul rutier de persoane sau de marfă şi stabilirea măsurilor de limitare a emisiilor gazoase şi de particule poluante provenite de la acestea, în scopul protecţiei atmosferei**). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/190860_a_192189]
-
într-o plajă corespunzătoare de precizie necesare pentru măsurarea concentrațiilor componenților din gazele de eșapament (pct. 1.4.1.1). Se recomandă ca analizoarele să fie alese astfel încât să poată măsura o concentrație situată între 15% și 100 % din întreaga scală a aparatului. Concentrațiile mai mici de 15 % din întreaga scală sunt, de asemenea, acceptabile cu condiția ca valoarea maximă a scalei să fie de 155 ppm (sau ppm C) sau mai mică, sau să se utilizeze sisteme de achiziție a
ANEXE din 28 martie 2007 (*actualizate*) privind stabilirea procedurilor pentru aprobarea de tip a motoarelor destinate a fi montate pe maşini mobile nerutiere şi a motoarelor destinate vehiculelor pentru tranSportul rutier de persoane sau de marfă şi stabilirea măsurilor de limitare a emisiilor gazoase şi de particule poluante provenite de la acestea, în scopul protecţiei atmosferei**). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/190860_a_192189]
-
componenților din gazele de eșapament (pct. 1.4.1.1). Se recomandă ca analizoarele să fie alese astfel încât să poată măsura o concentrație situată între 15% și 100 % din întreaga scală a aparatului. Concentrațiile mai mici de 15 % din întreaga scală sunt, de asemenea, acceptabile cu condiția ca valoarea maximă a scalei să fie de 155 ppm (sau ppm C) sau mai mică, sau să se utilizeze sisteme de achiziție a datelor (calculatoare, baze de date) care să asigure o precizie
ANEXE din 28 martie 2007 (*actualizate*) privind stabilirea procedurilor pentru aprobarea de tip a motoarelor destinate a fi montate pe maşini mobile nerutiere şi a motoarelor destinate vehiculelor pentru tranSportul rutier de persoane sau de marfă şi stabilirea măsurilor de limitare a emisiilor gazoase şi de particule poluante provenite de la acestea, în scopul protecţiei atmosferei**). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/190860_a_192189]
-
recomandă ca analizoarele să fie alese astfel încât să poată măsura o concentrație situată între 15% și 100 % din întreaga scală a aparatului. Concentrațiile mai mici de 15 % din întreaga scală sunt, de asemenea, acceptabile cu condiția ca valoarea maximă a scalei să fie de 155 ppm (sau ppm C) sau mai mică, sau să se utilizeze sisteme de achiziție a datelor (calculatoare, baze de date) care să asigure o precizie suficientă și o rezoluție mai mică de 15 % din întreaga scală
ANEXE din 28 martie 2007 (*actualizate*) privind stabilirea procedurilor pentru aprobarea de tip a motoarelor destinate a fi montate pe maşini mobile nerutiere şi a motoarelor destinate vehiculelor pentru tranSportul rutier de persoane sau de marfă şi stabilirea măsurilor de limitare a emisiilor gazoase şi de particule poluante provenite de la acestea, în scopul protecţiei atmosferei**). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/190860_a_192189]
-
scalei să fie de 155 ppm (sau ppm C) sau mai mică, sau să se utilizeze sisteme de achiziție a datelor (calculatoare, baze de date) care să asigure o precizie suficientă și o rezoluție mai mică de 15 % din întreaga scală. În acest caz trebuie să se realizeze etalonări suplimentare pentru a garanta exactitatea curbelor de etalonare (anexa nr. 3, subanexa nr. 2, pct. 1.5.5.2). Compatibilitatea electromagnetică (EMC) a aparatelor trebuie să fie la un nivel adecvat care
ANEXE din 28 martie 2007 (*actualizate*) privind stabilirea procedurilor pentru aprobarea de tip a motoarelor destinate a fi montate pe maşini mobile nerutiere şi a motoarelor destinate vehiculelor pentru tranSportul rutier de persoane sau de marfă şi stabilirea măsurilor de limitare a emisiilor gazoase şi de particule poluante provenite de la acestea, în scopul protecţiei atmosferei**). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/190860_a_192189]
-
un nivel adecvat care să reducă la minimum erorile suplimentare. 1.4.1.1. Eroarea de măsurare Abaterea analizorului de la punctul de etalonare nominal trebuie să nu fie mai mare de ± 2% din indicație sau de ± 0,3% din întreaga scală, reținându-se valoarea cea mai mare dintre acestea două. Notă: În sensul prezentei, precizia se definește ca fiind abaterea valorii măsurate de analizor față de valorile nominale de etalonare în care s-a utilizat un gaz de etalonare (≡ valoarea reală). 1.4
ANEXE din 28 martie 2007 (*actualizate*) privind stabilirea procedurilor pentru aprobarea de tip a motoarelor destinate a fi montate pe maşini mobile nerutiere şi a motoarelor destinate vehiculelor pentru tranSportul rutier de persoane sau de marfă şi stabilirea măsurilor de limitare a emisiilor gazoase şi de particule poluante provenite de la acestea, în scopul protecţiei atmosferei**). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/190860_a_192189]
-
2. Repetabilitatea Repetabilitatea, definită ca fiind de 2,5 ori abaterea standard a 10 valori consecutive corespunzătoare unei etalonări date sau a unui gaz pentru reglarea sensibilității date, trebuie să nu fie mai mare de ± 1 % din concentrația la întreaga scală pentru fiecare interval de măsurare utilizat peste 155 ppm (sau ppm C) sau de ± 2 % din fiecare interval utilizat sub 155 ppm (sau ppm C). 1.4.1.3. Zgomot Răspunsul unui vârf față de altul al analizorului de gaze de
ANEXE din 28 martie 2007 (*actualizate*) privind stabilirea procedurilor pentru aprobarea de tip a motoarelor destinate a fi montate pe maşini mobile nerutiere şi a motoarelor destinate vehiculelor pentru tranSportul rutier de persoane sau de marfă şi stabilirea măsurilor de limitare a emisiilor gazoase şi de particule poluante provenite de la acestea, în scopul protecţiei atmosferei**). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/190860_a_192189]
-
nu fie mai mare de ±2 % din scara completă pentru toate intervalele de măsurare utilizate. 1.4.1.4. Abaterea de zero Abaterea de zero pe o durată de o oră trebuie să fie mai mică de 2 % din întreaga scală pentru cel mai mic interval de măsurare utilizat. Răspunsul de zero se definește ca fiind răspunsul mediu, inclusiv zgomotul, la un gaz de aducere la zero într-un interval de timp de 30 secunde. 1.4.1.5. Abaterea de
ANEXE din 28 martie 2007 (*actualizate*) privind stabilirea procedurilor pentru aprobarea de tip a motoarelor destinate a fi montate pe maşini mobile nerutiere şi a motoarelor destinate vehiculelor pentru tranSportul rutier de persoane sau de marfă şi stabilirea măsurilor de limitare a emisiilor gazoase şi de particule poluante provenite de la acestea, în scopul protecţiei atmosferei**). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/190860_a_192189]
-
un gaz de aducere la zero într-un interval de timp de 30 secunde. 1.4.1.5. Abaterea de etalonare Abaterea de etalonare pe durata unei perioade de o oră trebuie să fie mai mică de 2 % din întreaga scală pentru cel mai mic interval de măsurare utilizat. Etalonarea se definește ca fiind diferența dintre răspunsul de etalonare și răspunsul de zero. Răspunsul de etalonare se definește ca fiind răspunsul mediu, inclusiv zgomotul, la un gaz de reglare a sensibilității
ANEXE din 28 martie 2007 (*actualizate*) privind stabilirea procedurilor pentru aprobarea de tip a motoarelor destinate a fi montate pe maşini mobile nerutiere şi a motoarelor destinate vehiculelor pentru tranSportul rutier de persoane sau de marfă şi stabilirea măsurilor de limitare a emisiilor gazoase şi de particule poluante provenite de la acestea, în scopul protecţiei atmosferei**). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/190860_a_192189]