7,371 matches
-
atenuare. 1.10.2.1. Verificări ale efectului de atenuare în analizorul de CO(2) Se trece printr-un analizor NDIR un gaz de reglaj de sensibilitate cu CO(2) care are o concentrație de la 80% la 100% din întreaga scală a plajei maxime de măsură folosită în cursul încercării și se înregistrează valoarea măsurată pentru CO(2) (A). După aceea, gazul este diluat în proporție de 50% cu un gaz de reglaj de sensibilitate cu NO și se trece prin
ANEXE din 28 martie 2007 (*actualizate*) privind stabilirea procedurilor pentru aprobarea de tip a motoarelor destinate a fi montate pe maşini mobile nerutiere şi a motoarelor destinate vehiculelor pentru tranSportul rutier de persoane sau de marfă şi stabilirea măsurilor de limitare a emisiilor gazoase şi de particule poluante provenite de la acestea, în scopul protecţiei atmosferei**). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/190860_a_192189]
-
CO(2) pentru ca numai gazul de reglaj de sensibilitate cu NO să treacă prin (H)CLD și se înregistrează valoarea măsurată de NO, notându-se cu D. Efectul de atenuare nu trebuie să fie mai mare de 3% din întreaga scală și se calculează cu relația: (C x A) Efectul de atenuare al CO(2) (%) = [1 - ( ────────────────── )] x 100 (D x A) - (D x B) unde: A - concentrația de CO(2) nediluat măsurată cu ajutorul NDIR (%) B - concentrația de CO(2) diluat măsurată
ANEXE din 28 martie 2007 (*actualizate*) privind stabilirea procedurilor pentru aprobarea de tip a motoarelor destinate a fi montate pe maşini mobile nerutiere şi a motoarelor destinate vehiculelor pentru tranSportul rutier de persoane sau de marfă şi stabilirea măsurilor de limitare a emisiilor gazoase şi de particule poluante provenite de la acestea, în scopul protecţiei atmosferei**). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/190860_a_192189]
-
vapori de apă, cât și de punerea pe scara de concentrație a vaporilor de apă a amestecului în raport cu cea prevăzută în timpul încercării. Un gaz de reglaj de sensibilitate cu NO ce posedă o concentrație între 80% și 100% din întreaga scală a plajei maxime de măsură folosită în cursul încercării trebuie să traverseze (H)CLD-ul și valoarea măsurată pentru NO este înregistrată ca valoare D. Se lasă gazul de reglaj de sensibilitate cu NO să barboteze în apă la temperatura
ANEXE din 28 martie 2007 (*actualizate*) privind stabilirea procedurilor pentru aprobarea de tip a motoarelor destinate a fi montate pe maşini mobile nerutiere şi a motoarelor destinate vehiculelor pentru tranSportul rutier de persoane sau de marfă şi stabilirea măsurilor de limitare a emisiilor gazoase şi de particule poluante provenite de la acestea, în scopul protecţiei atmosferei**). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/190860_a_192189]
-
în toate aspectele vieții sociale Context: Astfel cum releva un recent sondaj de opinie comandat de CNCD, la întrebarea "ce ar trebui făcut în România pentru a nu mai exista discriminare?", în ierarhia stabilită prin nota acordată importanței, pe o scală în care 1=deloc important, iar 10=cel mai important, coeficienții acordați au relevat note de: 9.46 pentru promovarea și respectarea principiului egalității de șanse în toate zonele vieții, 9.44 ca școala să ofere mai multe programe despre
STRATEGIE NAŢIONALĂ din 29 august 2007 de implementare a măsurilor de prevenire şi combatere a discriminării (2007-2013). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/191423_a_192752]
-
în toate aspectele vieții sociale Context: Astfel cum releva un recent sondaj de opinie comandat de CNCD, la întrebarea "ce ar trebui făcut în România pentru a nu mai exista discriminare?", în ierarhia stabilită prin nota acordată importanței, pe o scală în care 1=deloc important, iar 10=cel mai important, coeficienții acordați au relevat note de: 9.46 pentru promovarea și respectarea principiului egalității de șanse în toate zonele vieții, 9.44 ca școala să ofere mai multe programe despre
ORDIN nr. 286 din 29 august 2007 privind aprobarea Strategiei naţionale de implementare a măsurilor de prevenire şi combatere a discriminării (2007-2013). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/191422_a_192751]
-
în condiții normale de microclimat - estimat conform părților I și ÎI ale Metodologiei [kWh/mýan]. 1.7. Notă energetică acordată clădirii, determinată conform cap. ÎI.4 din normativul de față. 1.8. Clasa energetică în care se încadrează clădirea funcție de scală energetică (a se vedea cap. ÎI.4.1). 1.9. Indice specific de necesar de căldură pentru încălzire aferent construcției, pentru clădirea de referință - estimat conform părților I și ÎI ale Metodologiei [kWh/mýan], în ipotezele menționate la pct. 1
METODOLOGIE*) din 1 februarie 2007 de calcul al performantei energetice a cladirilor - Anexa nr. 3. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/186983_a_188312]
-
specific de consum energetic, q, se obține prin raportarea consumului energetic anual estimat la aria utilă totală a spațiilor încălzite, A(Inc), a clădirii certificate. Domeniul de notare energetică este definit prin intervalul dintre notă maximă și minimă, precum și de scală de notare energetică a clădirilor: Notă maximă acordată clădirii: N(M) = 100 puncte, Nota minimă acordată clădirii: N(m) = 20 puncte; III.3.4.2.2. Stabilirea scalei energetice a clădirilor Scală energetică sau grila de clasificare energetică a clădirilor
METODOLOGIE*) din 1 februarie 2007 de calcul al performantei energetice a cladirilor - Anexa nr. 3. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/186983_a_188312]
-
energetică este definit prin intervalul dintre notă maximă și minimă, precum și de scală de notare energetică a clădirilor: Notă maximă acordată clădirii: N(M) = 100 puncte, Nota minimă acordată clădirii: N(m) = 20 puncte; III.3.4.2.2. Stabilirea scalei energetice a clădirilor Scală energetică sau grila de clasificare energetică a clădirilor stabilește valorile consumului specific de căldură (total și pe tipuri de utilități) în funcție de domeniul de notare stabilit la pct. III.3.4.2.1. Scală energetică se definește
METODOLOGIE*) din 1 februarie 2007 de calcul al performantei energetice a cladirilor - Anexa nr. 3. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/186983_a_188312]
-
intervalul dintre notă maximă și minimă, precum și de scală de notare energetică a clădirilor: Notă maximă acordată clădirii: N(M) = 100 puncte, Nota minimă acordată clădirii: N(m) = 20 puncte; III.3.4.2.2. Stabilirea scalei energetice a clădirilor Scală energetică sau grila de clasificare energetică a clădirilor stabilește valorile consumului specific de căldură (total și pe tipuri de utilități) în funcție de domeniul de notare stabilit la pct. III.3.4.2.1. Scală energetică se definește prin corespondență valorilor de
METODOLOGIE*) din 1 februarie 2007 de calcul al performantei energetice a cladirilor - Anexa nr. 3. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/186983_a_188312]
-
2.2. Stabilirea scalei energetice a clădirilor Scală energetică sau grila de clasificare energetică a clădirilor stabilește valorile consumului specific de căldură (total și pe tipuri de utilități) în funcție de domeniul de notare stabilit la pct. III.3.4.2.1. Scală energetică se definește prin corespondență valorilor de consum specific de căldură, q [kWh/mýan], cu notă energetică, în intervalul [N(m),N(M)], cu pasul de 16 puncte, după cum urmează: Fig. ÎI.4.1 - Grilele de clasificare energetică (scală energetică
METODOLOGIE*) din 1 februarie 2007 de calcul al performantei energetice a cladirilor - Anexa nr. 3. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/186983_a_188312]
-
1. Scală energetică se definește prin corespondență valorilor de consum specific de căldură, q [kWh/mýan], cu notă energetică, în intervalul [N(m),N(M)], cu pasul de 16 puncte, după cum urmează: Fig. ÎI.4.1 - Grilele de clasificare energetică (scală energetică) funcție de consumul de căldură specific anual NOTĂ(CTCE) ---------- Scală energetică se găsește în Monitorul Oficial al României, Partea I, Nr. 126 bis din 21 februarie 2007, la paginele 442-444 (a se vedea imaginile asociate). 1.a) ÎNCĂLZIRE: 1.b
METODOLOGIE*) din 1 februarie 2007 de calcul al performantei energetice a cladirilor - Anexa nr. 3. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/186983_a_188312]
-
specific de căldură, q [kWh/mýan], cu notă energetică, în intervalul [N(m),N(M)], cu pasul de 16 puncte, după cum urmează: Fig. ÎI.4.1 - Grilele de clasificare energetică (scală energetică) funcție de consumul de căldură specific anual NOTĂ(CTCE) ---------- Scală energetică se găsește în Monitorul Oficial al României, Partea I, Nr. 126 bis din 21 februarie 2007, la paginele 442-444 (a se vedea imaginile asociate). 1.a) ÎNCĂLZIRE: 1.b) APĂ CALDĂ DE CONSUM: 1.c) ILUMINAT: 1. TOTAL UTILITĂȚI
METODOLOGIE*) din 1 februarie 2007 de calcul al performantei energetice a cladirilor - Anexa nr. 3. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/186983_a_188312]
-
de utilizare a energiei în raport cu nivelul rațional corespunzător normelor minime de igienă și întreținere a clădirii și instalațiilor interioare, determinat conform cap. ÎI.4.5, q(TM) - consumul specific anual normal de energie maxim, obținut prin însumarea valorilor maxime din scalele energetice proprii utilităților existente/aplicabile, conform fig. ÎI.4.1. Tabel ÎI.4 Caz . ÎI.4 B(1) Caz . - în funcție de dotarea cu utilități a clădirii analizate, aceasta se încadrează în unul din cazurile din tabelul ÎI.4 .1 (de exemplu
METODOLOGIE*) din 1 februarie 2007 de calcul al performantei energetice a cladirilor - Anexa nr. 3. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/186983_a_188312]
-
Codlea, Str. Lungă nr. 131 MĂGURA 311 68 Județul Brașov, Orașul Rupea, Str. Republicii nr. 143 POPULAR 346 69 Municipiul București, sectorul 1, Bd. Gh. Magheru nr. 12-14 PATRIA 1387 70 Municipiul București, sectorul 1, Bd. Gh. Magheru nr. 2-4 SCALA 900 71 Municipiul București, sectorul 1, Bd. Ion Mihalache nr. 174 EXCELSIOR 801 72 Municipiul București, sectorul 1, Calea Griviței nr. 137 DACIA 150 73 Municipiul București, sectorul 1, Calea Griviței nr. 166 GRIVIȚA 150 74 Municipiul București, sectorul 1, Șos. Cotroceni
ORDONANŢĂ nr. 39 din 14 iulie 2005 (*actualizată*) privind cinematografia. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/188119_a_189448]
-
Azuga, Str. Postăvăriei nr. 1 CONCORDIA 223 245 Județul Prahova, Orașul Mizil, Str. M. Bravu nr. 108 FAVORIT 300 246 Județul Prahova, Orașul Slănic, Str. Slănicului nr. 13 UNIREA 300 247 Județul Sălaj, Municipiul Zalău, Str. Simion Bărnuțiu nr. 1 SCALA 500 248 Județul Sălaj, Orașul Șimleul Silvaniei, P-ța Iuliu Maniu nr. 1 MĂGURA 300 249 Județul Sălaj, Orașul Cehu-Silvaniei, Str. Gh. Pop de Băsești nr. 1 SILVANIA 327 250 Județul Satu Mare, Municipiul Satu Mare Bd. L. Blaga nr. 1 LUCEAFĂRUL
ORDONANŢĂ nr. 39 din 14 iulie 2005 (*actualizată*) privind cinematografia. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/188119_a_189448]
-
Codlea, Str. Lungă nr. 131 MĂGURA 311 68 Județul Brașov, Orașul Rupea, Str. Republicii nr. 143 POPULAR 346 69 Municipiul București, sectorul 1, Bd. Gh. Magheru nr. 12-14 PATRIA 1387 70 Municipiul București, sectorul 1, Bd. Gh. Magheru nr. 2-4 SCALA 900 71 Municipiul București, sectorul 1, Bd. Ion Mihalache nr. 174 EXCELSIOR 801 72 Municipiul București, sectorul 1, Calea Griviței nr. 137 DACIA 150 ��73 Municipiul București, sectorul 1, Calea Griviței nr. 166 GRIVIȚA 150 74 Municipiul București, sectorul 1, Șos. Cotroceni
ORDONANŢĂ nr. 39 din 14 iulie 2005 (*actualizată*) privind cinematografia. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/188120_a_189449]
-
Azuga, Str. Postăvăriei nr. 1 CONCORDIA 223 245 Județul Prahova, Orașul Mizil, Str. M. Bravu nr. 108 FAVORIT 300 246 Județul Prahova, Orașul Slănic, Str. Slănicului nr. 13 UNIREA 300 247 Județul Sălaj, Municipiul Zalău, Str. Simion Bărnuțiu nr. 1 SCALA 500 248 Județul Sălaj, Orașul Șimleul Silvaniei, P-ța Iuliu Maniu nr. 1 MĂGURA 300 249 Județul Sălaj, Orașul Cehu-Silvaniei, Str. Gh. Pop de Băsești nr. 1 SILVANIA 327 250 Județul Satu Mare, Municipiul Satu Mare Bd. L. Blaga nr. 1 LUCEAFĂRUL
ORDONANŢĂ nr. 39 din 14 iulie 2005 (*actualizată*) privind cinematografia. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/188120_a_189449]
-
Codlea, Str. Lungă nr. 131 MĂGURA 311 68 Județul Brașov, Orașul Rupea, Str. Republicii nr. 143 POPULAR 346 69 Municipiul București, sectorul 1, Bd. Gh. Magheru nr. 12-14 PATRIA 1387 70 Municipiul București, sectorul 1, Bd. Gh. Magheru nr. 2-4 SCALA 900 71 Municipiul București, sectorul 1, Bd. Ion Mihalache nr. 174 EXCELSIOR 801 72 Municipiul București, sectorul 1, Calea Griviței nr. 137 DACIA 150 73 Municipiul București, sectorul 1, Calea Griviței nr. 166 GRIVIȚA 150 74 Municipiul București, sectorul 1, Șos. Cotroceni
ORDONANŢĂ nr. 39 din 14 iulie 2005 (*actualizată*) privind cinematografia. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/188121_a_189450]
-
Azuga, Str. Postăvăriei nr. 1 CONCORDIA 223 245 Județul Prahova, Orașul Mizil, Str. M. Bravu nr. 108 FAVORIT 300 246 Județul Prahova, Orașul Slănic, Str. Slănicului nr. 13 UNIREA 300 247 Județul Sălaj, Municipiul Zalău, Str. Simion Bărnuțiu nr. 1 SCALA 500 248 Județul Sălaj, Orașul Șimleul Silvaniei, P-ța Iuliu Maniu nr. 1 MĂGURA 300 249 Județul Sălaj, Orașul Cehu-Silvaniei, Str. Gh. Pop de Băsești nr. 1 SILVANIA 327 250 Județul Satu Mare, Municipiul Satu Mare Bd. L. Blaga nr. 1 LUCEAFĂRUL
ORDONANŢĂ nr. 39 din 14 iulie 2005 (*actualizată*) privind cinematografia. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/188121_a_189450]
-
Codlea, Str. Lungă nr. 131 MĂGURA 311 68 Județul Brașov, Orașul Rupea, Str. Republicii nr. 143 POPULAR 346 69 Municipiul București, sectorul 1, Bd. Gh. Magheru nr. 12-14 PATRIA 1387 70 Municipiul București, sectorul 1, Bd. Gh. Magheru nr. 2-4 SCALA 900 71 Municipiul București, sectorul 1, Bd. Ion Mihalache nr. 174 EXCELSIOR 801 72 Municipiul București, sectorul 1, Calea Griviței nr. 137 DACIA 150 73 Municipiul București, sectorul 1, Calea Griviței nr. 166 GRIVIȚA 150 74 Municipiul București, sectorul 1, Șos. Cotroceni
ORDONANŢĂ nr. 39 din 14 iulie 2005 (*actualizată*) privind cinematografia. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/188122_a_189451]
-
Azuga, Str. Postăvăriei nr. 1 CONCORDIA 223 245 Județul Prahova, Orașul Mizil, Str. M. Bravu nr. 108 FAVORIT 300 246 Județul Prahova, Orașul Slănic, Str. Slănicului nr. 13 UNIREA 300 247 Județul Sălaj, Municipiul Zalău, Str. Simion Bărnuțiu nr. 1 SCALA 500 248 Județul Sălaj, Orașul Șimleul Silvaniei, P-ța Iuliu Maniu nr. 1 MĂGURA 300 249 Județul Sălaj, Orașul Cehu-Silvaniei, Str. Gh. Pop de Băsești nr. 1 SILVANIA 327 250 Județul Satu Mare, Municipiul Satu Mare Bd. L. Blaga nr. 1 LUCEAFĂRUL
ORDONANŢĂ nr. 39 din 14 iulie 2005 (*actualizată*) privind cinematografia. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/188122_a_189451]
-
Biroului. Aceste contribuții vor fi determinate după următoarele reguli: a) fiecare guvern va subscrie două părți; ... b) acele guverne care au flote cu tonaj brut total egal sau mai mare de 100.000 TRB vor contribui cu părți suplimentare, în conformitate cu scala următoare: ... 29.000.000 și mai sus 25 (max.) c) Valoarea unei părți, în franci francezi, este indicată în bugetul anual al B.H.I., aprobată de majoritate în Comitetul financiar, astfel cum se prevede în art. 8. ... Articolul 5 În aplicarea
REGLEMENTĂRILE FINANCIARE din 3 mai 1967 ale Organizaţiei Hidrografice Internaţionale*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/182816_a_184145]
-
alege președintele și vicepreședintele. 4. Fiecare guvern membru va avea un vot. Cu toate acestea, pentru votul asupra problemelor la care se face referire în art. V lit. b), fiecare guvern va avea un număr de voturi determinat de o scală stabilită în raport cu tonajul flotelor sale. 5. Deciziile Conferinței vor fi luate prin majoritatea simplă a guvernelor membre reprezentate la Conferință, cu excepția cazurilor în care prezenta Convenție prevede altfel. Atunci când voturile "pentru" și "contra" sunt egale, președintele Conferinței va fi împuternicit
CONVENŢIE din 3 mai 1967 privind Organizaţia Hidrografică Internaţională*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/182814_a_184143]
-
respectivul guvern membru, de acele privilegii și imunități ce pot fi necesare pentru exercitarea funcțiilor sale și îndeplinirea obiectivelor sale. Articolul XIV Cheltuielile necesare pentru funcționarea Organizației vor fi realizate: a) din contribuțiile anuale ordinare ale guvernelor membre, conform unei scale bazate pe tonajul flotelor lor; ... b) din donații, moșteniri, subvenții și alte surse, cu aprobarea Comitetului financiar. Articolul XV Oricărui guvern membru, care rămâne în urmă cu plata contribuțiilor sale o perioadă de 2 ani, îi vor fi anulate toate
CONVENŢIE din 3 mai 1967 privind Organizaţia Hidrografică Internaţională*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/182814_a_184143]
-
Biroului. Aceste contribuții vor fi determinate după următoarele reguli: a) fiecare guvern va subscrie două părți; ... b) acele guverne care au flote cu tonaj brut total egal sau mai mare de 100.000 TRB vor contribui cu părți suplimentare, în conformitate cu scala următoare: ... 29.000.000 și mai sus 25 (max.) c) Valoarea unei părți, în franci francezi, este indicată în bugetul anual al B.H.I., aprobată de majoritate în Comitetul financiar, astfel cum se prevede în art. 8. ... Articolul 5 În aplicarea
CONVENŢIE din 3 mai 1967 privind Organizaţia Hidrografică Internaţională*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/182814_a_184143]