10,016 matches
-
prin împărțirea valorii nominale în lei vechi a acțiunilor/părților sociale/unităților de fond la 10.000 (zece mii). (3^2) din Legea nr. 348/2004 , cu modificările și completările ulterioare, se înregistrează trecerea capitalului social subscris nevărsat la capital social subscris vărsat. sau - reducerea capitalului social, în cazul rotunjirii în minus: 1012 "Capital social subscris vărsat" = % 40.000 lei vechi ───────────────── 106 (40 lei/acțiune x 1.000 acțiuni) "Rezerve" 117 "Rezultat reportat" 456 "Decontări cu acționarii/asociații privind capitalul" 6. Înregistrarea
NORME din 7 iunie 2005 privind reflectarea în contabilitate a operaţiunilor de denominare a valorii nominale a acţiunilor/părţilor sociale/unităţilor de fond ca urmare a aplicării Legii nr. 348/2004 privind denominarea monedei naţionale, cu modificările şi completările ulterioare. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/168220_a_169549]
-
la 10.000 (zece mii). (3^2) din Legea nr. 348/2004 , cu modificările și completările ulterioare, se înregistrează trecerea capitalului social subscris nevărsat la capital social subscris vărsat. sau - reducerea capitalului social, în cazul rotunjirii în minus: 1012 "Capital social subscris vărsat" = % 40.000 lei vechi ───────────────── 106 (40 lei/acțiune x 1.000 acțiuni) "Rezerve" 117 "Rezultat reportat" 456 "Decontări cu acționarii/asociații privind capitalul" 6. Înregistrarea în contabilitate a operațiunilor de majorare/reducere a capitalului social/capitalului privind unitățile de
NORME din 7 iunie 2005 privind reflectarea în contabilitate a operaţiunilor de denominare a valorii nominale a acţiunilor/părţilor sociale/unităţilor de fond ca urmare a aplicării Legii nr. 348/2004 privind denominarea monedei naţionale, cu modificările şi completările ulterioare. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/168220_a_169549]
-
pe bănci și casierie, pe valute, pe baza extraselor de cont și a registrelor de casă. ... (7) Valorile mobiliare tranzacționate se vor evidenția pe fiecare componentă a portofoliului, la valoarea de piață de la data raportării. ... (8) Creanțele aferente primelor brute subscrise se vor înregistra prin evidențierea șoldului final al perioadei de raportare, care va trebui justificat cu fișa analitică a conturilor 401 "Decontări privind primele de asigurare" și 405 "Decontări privind operațiunile de coasigurare", sau prin alte evidente operative privind primele
NORMĂ din 13 iunie 2005 privind Registrul special de evidenţă a activelor care acoperă rezervele tehnice. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/168298_a_169627]
-
vor înregistra prin evidențierea șoldului final al perioadei de raportare, care va trebui justificat cu fișa analitică a conturilor 401 "Decontări privind primele de asigurare" și 405 "Decontări privind operațiunile de coasigurare", sau prin alte evidente operative privind primele brute subscrise și neîncasate. ... Articolul 3 (1) Conform anexei nr. 1 la prezentele norme, în Registru vor fi menționate elemente referitoare la: dată și poziția fiecărui activ înscris, denumirea activului, valoarea înregistrată în evidențele contabile și valoarea stabilită în conformitate cu prevederile legale privind
NORMĂ din 13 iunie 2005 privind Registrul special de evidenţă a activelor care acoperă rezervele tehnice. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/168298_a_169627]
-
Articolul 1 Se ia act de cererea Societății Comerciale "Anchor Grup" - S.A., care are următorul conținut: "Subscrisa S.C. ANCHOR GRUP - S.A., cu sediul în București, calea Vitan nr. 55-59, et. 2, sectorul 3, nr. de înregistrare la registrul comerțului J40/10051/1997, cod unic de înregistrare 10021221, reprezentată de domnul Ali Ergun Ergen - director general, vă aducem
DECIZIE nr. 88 din 17 mai 2005 referitoare la investigaţia declanşată prin Ordinul preşedintelui Consiliului Concurenţei nr. 165 din 21 iunie 2004 cu privire la prevederile contractului-cadru de închiriere de spaţii comerciale, încheiat între Societatea Comercială "Anchor Grup" - S.A. şi locatarii centrului comercial Plaza România. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/168918_a_170247]
-
alocate; ... c) toate opțiunile disponibile pentru asigurații, contractanții sau beneficiarii pe baza termenilor contractului; ... d) cheltuieli, inclusiv comisioane, din care se deduce valoarea primelor viitoare datorate. ... (îi) Rezervă de prime se calculează lunar prin însumarea cotelor părți din primele brute subscrise aferente perioadelor neexpirate ale contractelor de asigurare, astfel încât diferența dintre volumul primelor brute subscrise și aceasta rezervă să reflecte primele brute alocate părții din riscurile expirate la data calculării. Această rezervă se calculează separat pentru fiecare contract de asigurare. (iii
NORMA din 17 iunie 2005 privind rezervele tehnice pentru asigurările de viaţa, activele admise să le acopere şi dispersia activelor admise sa acopere rezervele tehnice brute. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/168931_a_170260]
-
d) cheltuieli, inclusiv comisioane, din care se deduce valoarea primelor viitoare datorate. ... (îi) Rezervă de prime se calculează lunar prin însumarea cotelor părți din primele brute subscrise aferente perioadelor neexpirate ale contractelor de asigurare, astfel încât diferența dintre volumul primelor brute subscrise și aceasta rezervă să reflecte primele brute alocate părții din riscurile expirate la data calculării. Această rezervă se calculează separat pentru fiecare contract de asigurare. (iii) Rezervă de daune se constituie pentru daunele raportate și în curs de lichidare și
NORMA din 17 iunie 2005 privind rezervele tehnice pentru asigurările de viaţa, activele admise să le acopere şi dispersia activelor admise sa acopere rezervele tehnice brute. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/168931_a_170260]
-
alocate; ... c) toate opțiunile disponibile pentru asigurații, contractanții sau beneficiarii pe baza termenilor contractului; ... d) cheltuieli, inclusiv comisioane, din care se deduce valoarea primelor viitoare datorate. ... (îi) Rezervă de prime se calculează lunar prin însumarea cotelor părți din primele brute subscrise aferente perioadelor neexpirate ale contractelor de asigurare, astfel încât diferența dintre volumul primelor brute subscrise și aceasta rezervă să reflecte primele brute alocate părții din riscurile expirate la data calculării. Această rezervă se calculează separat pentru fiecare contract de asigurare. (iii
ORDIN nr. 3.110 din 17 iunie 2005 pentru punerea în aplicare a Normelor privind rezervele tehnice pentru asigurările de viaţa, activele admise să le acopere şi dispersia activelor admise sa acopere rezervele tehnice brute. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/168930_a_170259]
-
d) cheltuieli, inclusiv comisioane, din care se deduce valoarea primelor viitoare datorate. ... (îi) Rezervă de prime se calculează lunar prin însumarea cotelor părți din primele brute subscrise aferente perioadelor neexpirate ale contractelor de asigurare, astfel încât diferența dintre volumul primelor brute subscrise și aceasta rezervă să reflecte primele brute alocate părții din riscurile expirate la data calculării. Această rezervă se calculează separat pentru fiecare contract de asigurare. (iii) Rezervă de daune se constituie pentru daunele raportate și în curs de lichidare și
ORDIN nr. 3.110 din 17 iunie 2005 pentru punerea în aplicare a Normelor privind rezervele tehnice pentru asigurările de viaţa, activele admise să le acopere şi dispersia activelor admise sa acopere rezervele tehnice brute. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/168930_a_170259]
-
Articolul 1 (1) În calculul solvabilității ajustate a unei societăți de asigurare Comisia de Supraveghere a Asigurărilor va ține cont de cota proporțională deținută de societatea de asigurare participativa în societățile sale afiliate. (2) Cota proporțională reprezintă partea de capital subscris deținută direct sau indirect de către societatea de asigurare participativa, atunci când se utilizează metodă 1 sau metodă 2 descrisă la cap. III, ori procentele folosite pentru stabilirea conturilor consolidate, în situația în care se utilizează metodă 3 descrisă la cap. III
ORDIN nr. 3.114 din 17 iunie 2005 pentru punerea în aplicare a Normelor privind calculul solvabilităţii ajustate a societăţilor de asigurare. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/168954_a_170283]
-
marjei de solvabilitate ajustate se ține cont de următoarele elemente: ... (i) rezervele de beneficii și risturnuri și beneficiile viitoare ale unei societăți de asigurare de viață afiliate unei societăți de asigurare, pentru care se calculează solvabilitatea ajustata; (îi) orice capital subscris, dar nevărsat al unei societăți de asigurare afiliate unei societăți de asigurare, pentru care se calculează solvabilitatea ajustata; b) elemente care nu sunt admise să se ia în calculul marjei de solvabilitate ajustata sunt: ... (i) orice capital subscris, dar nevărsat
ORDIN nr. 3.114 din 17 iunie 2005 pentru punerea în aplicare a Normelor privind calculul solvabilităţii ajustate a societăţilor de asigurare. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/168954_a_170283]
-
orice capital subscris, dar nevărsat al unei societăți de asigurare afiliate unei societăți de asigurare, pentru care se calculează solvabilitatea ajustata; b) elemente care nu sunt admise să se ia în calculul marjei de solvabilitate ajustata sunt: ... (i) orice capital subscris, dar nevărsat, ce reprezintă o obligație de plată pentru societatea de asigurare participativa; (îi) orice capital subscris, dar nevărsat al societății de asigurare participative, ce reprezintă o obligație de plată pentru o societate de asigurare afiliata; (iii) orice capital subscris
ORDIN nr. 3.114 din 17 iunie 2005 pentru punerea în aplicare a Normelor privind calculul solvabilităţii ajustate a societăţilor de asigurare. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/168954_a_170283]
-
se calculează solvabilitatea ajustata; b) elemente care nu sunt admise să se ia în calculul marjei de solvabilitate ajustata sunt: ... (i) orice capital subscris, dar nevărsat, ce reprezintă o obligație de plată pentru societatea de asigurare participativa; (îi) orice capital subscris, dar nevărsat al societății de asigurare participative, ce reprezintă o obligație de plată pentru o societate de asigurare afiliata; (iii) orice capital subscris, dar nevărsat al unei societăți de asigurare afiliate, ce reprezintă o obligație de plată pentru o altă
ORDIN nr. 3.114 din 17 iunie 2005 pentru punerea în aplicare a Normelor privind calculul solvabilităţii ajustate a societăţilor de asigurare. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/168954_a_170283]
-
subscris, dar nevărsat, ce reprezintă o obligație de plată pentru societatea de asigurare participativa; (îi) orice capital subscris, dar nevărsat al societății de asigurare participative, ce reprezintă o obligație de plată pentru o societate de asigurare afiliata; (iii) orice capital subscris, dar nevărsat al unei societăți de asigurare afiliate, ce reprezintă o obligație de plată pentru o altă societate de asigurare afiliata aceleiași societăți de asigurare participative. (3) Transferabilitate: ... a) în cazul în care Comisia de Supraveghere a Asigurărilor consideră că
ORDIN nr. 3.114 din 17 iunie 2005 pentru punerea în aplicare a Normelor privind calculul solvabilităţii ajustate a societăţilor de asigurare. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/168954_a_170283]
-
Articolul 1 (1) În calculul solvabilității ajustate a unei societăți de asigurare Comisia de Supraveghere a Asigurărilor va ține cont de cota proporțională deținută de societatea de asigurare participativa în societățile sale afiliate. (2) Cota proporțională reprezintă partea de capital subscris deținută direct sau indirect de către societatea de asigurare participativa, atunci când se utilizează metodă 1 sau metodă 2 descrisă la cap. III, ori procentele folosite pentru stabilirea conturilor consolidate, în situația în care se utilizează metodă 3 descrisă la cap. III
NORMA din 17 iunie 2005 privind calculul solvabilităţii ajustate a societăţilor de asigurare. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/168955_a_170284]
-
marjei de solvabilitate ajustate se ține cont de următoarele elemente: ... (i) rezervele de beneficii și risturnuri și beneficiile viitoare ale unei societăți de asigurare de viață afiliate unei societăți de asigurare, pentru care se calculează solvabilitatea ajustata; (îi) orice capital subscris, dar nevărsat al unei societăți de asigurare afiliate unei societăți de asigurare, pentru care se calculează solvabilitatea ajustata; b) elemente care nu sunt admise să se ia în calculul marjei de solvabilitate ajustata sunt: ... (i) orice capital subscris, dar nevărsat
NORMA din 17 iunie 2005 privind calculul solvabilităţii ajustate a societăţilor de asigurare. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/168955_a_170284]
-
orice capital subscris, dar nevărsat al unei societăți de asigurare afiliate unei societăți de asigurare, pentru care se calculează solvabilitatea ajustata; b) elemente care nu sunt admise să se ia în calculul marjei de solvabilitate ajustata sunt: ... (i) orice capital subscris, dar nevărsat, ce reprezintă o obligație de plată pentru societatea de asigurare participativa; (îi) orice capital subscris, dar nevărsat al societății de asigurare participative, ce reprezintă o obligație de plată pentru o societate de asigurare afiliata; (iii) orice capital subscris
NORMA din 17 iunie 2005 privind calculul solvabilităţii ajustate a societăţilor de asigurare. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/168955_a_170284]
-
se calculează solvabilitatea ajustata; b) elemente care nu sunt admise să se ia în calculul marjei de solvabilitate ajustata sunt: ... (i) orice capital subscris, dar nevărsat, ce reprezintă o obligație de plată pentru societatea de asigurare participativa; (îi) orice capital subscris, dar nevărsat al societății de asigurare participative, ce reprezintă o obligație de plată pentru o societate de asigurare afiliata; (iii) orice capital subscris, dar nevărsat al unei societăți de asigurare afiliate, ce reprezintă o obligație de plată pentru o altă
NORMA din 17 iunie 2005 privind calculul solvabilităţii ajustate a societăţilor de asigurare. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/168955_a_170284]
-
subscris, dar nevărsat, ce reprezintă o obligație de plată pentru societatea de asigurare participativa; (îi) orice capital subscris, dar nevărsat al societății de asigurare participative, ce reprezintă o obligație de plată pentru o societate de asigurare afiliata; (iii) orice capital subscris, dar nevărsat al unei societăți de asigurare afiliate, ce reprezintă o obligație de plată pentru o altă societate de asigurare afiliata aceleiași societăți de asigurare participative. (3) Transferabilitate: ... a) în cazul în care Comisia de Supraveghere a Asigurărilor consideră că
NORMA din 17 iunie 2005 privind calculul solvabilităţii ajustate a societăţilor de asigurare. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/168955_a_170284]
-
prevederile prezentelor norme. ... (2) Marjei de solvabilitate disponibile îi corespunde totalitatea elementelor de activ libere de orice sarcini, cu excepția activelor necorporale. ... Articolul 3 (1) Pentru determinarea marjei de solvabilitate disponibile, în calculul acesteia sunt cuprinse următoarele componente: ... a) capitalul social subscris și vărsat sau, după caz, daca este vorba de societăți mutuale, fondul de rezervă liber vărsat la care se adaugă toate conturile membrilor săi care întrunesc următoarele criterii: ... (i) statutul trebuie să prevadă că din aceste conturi se pot face
NORMA din 17 iunie 2005 privind metodologia de calcul al marjei de solvabilitate de care dispune asiguratorul care practica asigurări generale, al marjei de solvabilitate minime şi al fondului de siguranţă. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/168976_a_170305]
-
nete ascunse provenind din evaluarea activelor, în măsura în care aceste rezerve nu au o natură excepțională. ... III. Determinarea marjei de solvabilitate minime Articolul 4 (1) Marja de solvabilitate minimă se determina prin două metode: ... a) raportarea la valoarea anuală a primelor brute subscrise sau a contribuțiilor; ... b) raportarea la media daunelor brute plătite în ultimele 3 exerciții financiare. Dacă o societate de asigurări preia în asigurare unul sau mai multe riscuri: de credit, furtună, grindină sau îngheț, perioada de referință pentru calculul mediei
NORMA din 17 iunie 2005 privind metodologia de calcul al marjei de solvabilitate de care dispune asiguratorul care practica asigurări generale, al marjei de solvabilitate minime şi al fondului de siguranţă. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/168976_a_170305]
-
este egală cu valoarea cea mai mare dintre cele două rezultate obținute prin aplicarea metodelor prevăzute la alin. (1). ... Articolul 5 (1) În cazul aplicării metodei prevăzute la art. 4 alin. (1) lit. a), luându-se în considerare primele brute subscrise, la determinarea marjei de solvabilitate minime se va lua în calcul cea mai mare valoare obținută în ultimul exercițiu financiar dintre: ... a) valoarea totală a primelor brute subscrise sau a contribuțiilor; ... b) valoarea primelor brute câștigate (valoarea primelor brute subscrise
NORMA din 17 iunie 2005 privind metodologia de calcul al marjei de solvabilitate de care dispune asiguratorul care practica asigurări generale, al marjei de solvabilitate minime şi al fondului de siguranţă. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/168976_a_170305]
-
art. 4 alin. (1) lit. a), luându-se în considerare primele brute subscrise, la determinarea marjei de solvabilitate minime se va lua în calcul cea mai mare valoare obținută în ultimul exercițiu financiar dintre: ... a) valoarea totală a primelor brute subscrise sau a contribuțiilor; ... b) valoarea primelor brute câștigate (valoarea primelor brute subscrise diminuată cu variația rezervei brute de prime) sau a contribuțiilor. ... (2) Pentru tipurile de asigurări încadrate în clasele 11, 12 și 13 menționate la titlul B "Asigurări generale
NORMA din 17 iunie 2005 privind metodologia de calcul al marjei de solvabilitate de care dispune asiguratorul care practica asigurări generale, al marjei de solvabilitate minime şi al fondului de siguranţă. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/168976_a_170305]
-
subscrise, la determinarea marjei de solvabilitate minime se va lua în calcul cea mai mare valoare obținută în ultimul exercițiu financiar dintre: ... a) valoarea totală a primelor brute subscrise sau a contribuțiilor; ... b) valoarea primelor brute câștigate (valoarea primelor brute subscrise diminuată cu variația rezervei brute de prime) sau a contribuțiilor. ... (2) Pentru tipurile de asigurări încadrate în clasele 11, 12 și 13 menționate la titlul B "Asigurări generale" din anexă nr. 1 la Legea nr. 32/2000 privind societățile de
NORMA din 17 iunie 2005 privind metodologia de calcul al marjei de solvabilitate de care dispune asiguratorul care practica asigurări generale, al marjei de solvabilitate minime şi al fondului de siguranţă. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/168976_a_170305]
-
titlul B "Asigurări generale" din anexă nr. 1 la Legea nr. 32/2000 privind societățile de asigurare și supravegherea asigurărilor, cu modificările și completările ulterioare, primele sau contribuțiile luate în calcul se majorează cu 50%. ... (3) La valoarea primelor brute subscrise sau a contribuțiilor din asigurări directe se adaugă totalul primelor brute subscrise aferente acceptărilor în reasigurare pe durata ultimului exercițiu financiar, iar rezultatul se diminuează cu valoarea totală a primelor brute subscrise anulate sau a contribuțiilor anulate, precum și cu valoarea
NORMA din 17 iunie 2005 privind metodologia de calcul al marjei de solvabilitate de care dispune asiguratorul care practica asigurări generale, al marjei de solvabilitate minime şi al fondului de siguranţă. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/168976_a_170305]