10,016 matches
-
2000 privind societățile de asigurare și supravegherea asigurărilor, cu modificările și completările ulterioare, primele sau contribuțiile luate în calcul se majorează cu 50%. ... (3) La valoarea primelor brute subscrise sau a contribuțiilor din asigurări directe se adaugă totalul primelor brute subscrise aferente acceptărilor în reasigurare pe durata ultimului exercițiu financiar, iar rezultatul se diminuează cu valoarea totală a primelor brute subscrise anulate sau a contribuțiilor anulate, precum și cu valoarea totală a impozitelor și taxelor aferente primelor și contribuțiilor luate în calcul
NORMA din 17 iunie 2005 privind metodologia de calcul al marjei de solvabilitate de care dispune asiguratorul care practica asigurări generale, al marjei de solvabilitate minime şi al fondului de siguranţă. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/168976_a_170305]
-
majorează cu 50%. ... (3) La valoarea primelor brute subscrise sau a contribuțiilor din asigurări directe se adaugă totalul primelor brute subscrise aferente acceptărilor în reasigurare pe durata ultimului exercițiu financiar, iar rezultatul se diminuează cu valoarea totală a primelor brute subscrise anulate sau a contribuțiilor anulate, precum și cu valoarea totală a impozitelor și taxelor aferente primelor și contribuțiilor luate în calcul. ... (4) La valoarea astfel obținută se aplică un procent de 18% pentru sumele a caror valoare este de până la echivalentul
NORMA din 17 iunie 2005 privind metodologia de calcul al marjei de solvabilitate de care dispune asiguratorul care practica asigurări generale, al marjei de solvabilitate minime şi al fondului de siguranţă. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/168976_a_170305]
-
marja de solvabilitate minimă și fondul de siguranță pentru asigurările generale Marja de solvabilitate disponibilă Marja de solvabilitate X = Marja de solvabilitate disponibilă totală= X(1)+ Z(1)+Z(2)+Z(3)+A(8)+A(9) A(1) = Capitalul social subscris și vărsat sau fondul de rezervă liber *)- Pentru asigurările de sănătate practicate pe o bază tehnică similară celei pentru asigurarea de deces, dacă sunt respectate condițiile enunțate la art. 8 literele (a), (b), (c), (d) și (e), se va considera
NORMA din 17 iunie 2005 privind metodologia de calcul al marjei de solvabilitate de care dispune asiguratorul care practica asigurări generale, al marjei de solvabilitate minime şi al fondului de siguranţă. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/168976_a_170305]
-
al art. I din LEGEA nr. 403 din 11 octombrie 2004 , publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 976 din 25 octombrie 2004. 12. portofoliu de asigurări - totalitatea sau o parte din contractele de asigurări încheiate de un asigurator; 13. prime brute subscrise - primele încasate și de încasat, inclusiv primele de reasigurare încasate și de încasat, aferente tuturor contractelor de asigurare și contractelor de reasigurare, care intră în vigoare în exercițiul financiar, înainte de deducerea oricăror sume din acestea; -------------- Punctul 13 al art. 2
LEGE nr. 32 din 3 aprilie 2000 (*actualizată*) privind societăţile de asigurare şi supravegherea asigurărilor. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/168832_a_170161]
-
deducerea oricăror sume din acestea; -------------- Punctul 13 al art. 2 a fost modificat de pct. 1 al art. I din LEGEA nr. 76 din 12 martie 2003 , publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 193 din 26 martie 2003. 14. prime nete subscrise - primele brute subscrise din care se deduc sumele plătite și de plătit drept prime de reasigurare; 15. prime brute încasate - totalul primelor încasate, inclusiv primele de reasigurare încasate în perioada de referința, înainte de deducerea oricăror sume din acestea; 16. prime
LEGE nr. 32 din 3 aprilie 2000 (*actualizată*) privind societăţile de asigurare şi supravegherea asigurărilor. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/168832_a_170161]
-
976 din 25 octombrie 2004. (6) Fiecare asigurător autorizat de către Comisia de Supraveghere a Asigurărilor, în conformitate cu prevederile art. 12, este obligat să constituie un fond de siguranță care reprezintă o treime din marja de solvabilitate minimă. În funcție de clasele de riscuri subscrise, valoarea minimă a fondului de siguranță se stabilește prin norme emise în aplicarea prezentei legi. În cazul societăților mutuale, fondul de siguranță reprezintă cel puțin trei pătrimi din valoarea minimă a fondului de siguranță stabilită pentru asigurător. ... ------------ Alin. (6) al
LEGE nr. 32 din 3 aprilie 2000 (*actualizată*) privind societăţile de asigurare şi supravegherea asigurărilor. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/168832_a_170161]
-
nr. 976 din 25 octombrie 2004. Articolul 21 (1) Asiguratorul care exercită o activitate de asigurări generale are obligația sa constituie și sa mențină următoarele rezerve tehnice: ... a) rezerva de prime - se calculează lunar prin însumarea cotelor-părți din primele brute subscrise, aferente perioadelor neexpirate ale contractelor de asigurare, astfel încât diferența dintre volumul primelor brute subscrise și această rezervă să reflecte primele brute alocate părții din riscurile expirate la data calculării; ... ------------ Litera a) a alin. (1) al art. 21 a fost modificată
LEGE nr. 32 din 3 aprilie 2000 (*actualizată*) privind societăţile de asigurare şi supravegherea asigurărilor. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/168832_a_170161]
-
de asigurări generale are obligația sa constituie și sa mențină următoarele rezerve tehnice: ... a) rezerva de prime - se calculează lunar prin însumarea cotelor-părți din primele brute subscrise, aferente perioadelor neexpirate ale contractelor de asigurare, astfel încât diferența dintre volumul primelor brute subscrise și această rezervă să reflecte primele brute alocate părții din riscurile expirate la data calculării; ... ------------ Litera a) a alin. (1) al art. 21 a fost modificată de pct. 33 al art. I din LEGEA nr. 403 din 11 octombrie 2004
LEGE nr. 32 din 3 aprilie 2000 (*actualizată*) privind societăţile de asigurare şi supravegherea asigurărilor. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/168832_a_170161]
-
asiguratorului nu prevăd altfel, în baza estimarilor acestuia, a datelor statistice sau a calculelor actuariale, pentru daunele întâmplate, dar neavizate; ... d) rezerva de catastrofa - se creează prin aplicarea lunară a unui procent de minimum 5% asupra volumului de prime brute subscrise, aferente contractelor care acoperă riscuri catastrofale, până când fondul de rezerva atinge cel puțin nivelul reținerii proprii sau 10% din acumularea raspunderilor asumate prin contractele ce acoperă riscuri catastrofale; aceasta rezerva este destinată acoperirii despăgubirilor aferente daunelor de natura catastrofala; ... e
LEGE nr. 32 din 3 aprilie 2000 (*actualizată*) privind societăţile de asigurare şi supravegherea asigurărilor. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/168832_a_170161]
-
OFICIAL nr. 976 din 25 octombrie 2004. (4) Mărimea rezervelor tehnice, constituite și menținute conform alin. (1) și (3), nu poate fi mai mica decât mărimea obținută prin calculul acestor rezerve, potrivit metodologiei stabilite prin norme. ... (4^1) Primele brute subscrise, pe baza cărora se vor calcula rezervele tehnice prevăzute la alin. (1) lit. a), d) și e) și la alin. (3), se vor stabili în conformitate cu prevederile normelor. ------------- Alin. (4^1) al art. 21 a fost introdus de pct. 16 al
LEGE nr. 32 din 3 aprilie 2000 (*actualizată*) privind societăţile de asigurare şi supravegherea asigurărilor. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/168832_a_170161]
-
acționarilor semnificativi și a persoanelor semnificative; ... k) aplicarea legii în domeniul asigurărilor obligatorii; ... l) regimul confidențialității informațiilor; ... m) transferul de portofoliu. ... Articolul 47^1 (1) Fiecare asigurător are obligația de a raporta Comisiei de Supraveghere a Asigurărilor volumul primelor brute subscrise, al daunelor și al comisioanelor, fără deducerea reasigurării, defalcate pe fiecare stat membru și pe fiecare clasă de asigurări pentru care a fost autorizat să o practice, aferente contractelor de asigurare încheiate în baza dreptului de stabilire și a libertății
LEGE nr. 32 din 3 aprilie 2000 (*actualizată*) privind societăţile de asigurare şi supravegherea asigurărilor. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/168832_a_170161]
-
Mici și Mijlocii și Cooperație, Eugen Ovidiu Chirovici București, 18 iulie 2005. Nr. 129. Anexă 1 CERERE - TIP pentru alocarea de fonduri în limita sumelor plătite pentru impozitul pe profitul reinvestit (se completează toate rubricile în limba română, prin tehnoredactare) Subscrisa ......, având datele de identificare menționate mai jos, reprezentată legal prin domnul/doamna ......, având calitatea de ........, identificat/identificată cu actul de identitate seria ....... nr. ......., eliberat de ..... la data de ....., cu domiciliul în localitatea ........, str. ..... nr. ...., bl. ...., sc. ...., ap. ..., sectorul/județul ......, cod
ORDIN nr. 129 din 18 iulie 2005 privind modificarea şi completarea Procedurii de implementare a Programului pentru sprijinirea dezvoltării întreprinderilor mici şi mijlocii prin fonduri în limita sumelor plătite pentru impozitul pe profitul reinvestit, aprobată prin Ordinul preşedintelui Agenţiei Naţionale pentru Întreprinderi Mici şi Mijlocii şi Cooperatie nr. 79/2005. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/169531_a_170860]
-
Rezervă de egalizare(338) │ 89 Rezervă pentru riscuri neexpirate(334) │ 90 D │REZERVE TEHNICE AFERENTE CONTRACTELOR ÎN UNITĂȚI DE CONT(314) │ 94 E │PROVIZIOANE PENTRU RISCURI ȘI CHELTUIELI 1. Venituri din prime, nete de reasigurare a) venituri din prime brute subscrise(+) │ 01 b) prime cedate în reasigurare (-) │ 02 c) variația rezervei de prime (+/-) │ 03 4.Cheltuieli cu daunele, nete de reasigurare b)Variația rezervei de catastrofa (+/-) │ 14 7.Cheltuieli de exploatare nete a) cheltuieli de achiziție │ 18 c) cheltuieli de administrare
SISTEM din 14 iulie 2005 de raportare contabilă la 30 iunie 2005 a societăţilor comerciale de asigurare, de asigurare - reasigurare şi de reasigurare, precum şi a brokerilor de asigurare. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/169599_a_170928]
-
4.Cheltuieli cu daunele, nete de reasigurare b)Variația rezervei de catastrofa (+/-) │ 14 7.Cheltuieli de exploatare nete a) cheltuieli de achiziție │ 18 c) cheltuieli de administrare │ 20 1. Venituri din prime, nete de reasigurare a) venituri din prime brute subscrise(+) │ 01 2.Venituri din plasamente b) variația rezervei de daune (+/-) │ 17 c) variația altor rezerve tehnice │ 27 8.Cheltuieli de exploatare nete: a) cheltuieli de achiziții │ 33 a) cheltuieli de administrare │ 35 9.Cheltuieli cu plasamente: 3.Venituri din plasamente
SISTEM din 14 iulie 2005 de raportare contabilă la 30 iunie 2005 a societăţilor comerciale de asigurare, de asigurare - reasigurare şi de reasigurare, precum şi a brokerilor de asigurare. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/169599_a_170928]
-
tehnică este 1-30 aprilie a anului următor expirării exercițiului financiar de referință. Anexa 1 la procedură CERERE - TIP pentru alocarea de fonduri în limita sumelor plătite pentru impozitul pe profitul reinvestit (Se completează toate rubricile în limba română, prin tehnoredactare.) Subscrisa ..................., având datele de identificare menționate mai jos, reprezentată legal prin domnul/doamna ......................., având calitatea de ........................., identificat/identificată cu actul de identitate seria ... nr. ....., eliberat de .............. la data de .........., cu domiciliul în localitatea .............., str. ........... nr. ....., bl. ..., sc. ..., ap. ..., sectorul/județul .................., codul
PROCEDURĂ DE IMPLEMENTARE din 21 aprilie 2005 a Programului pentru sprijinirea dezvoltării întreprinderilor mici şi mijlocii prin fonduri în limita sumelor plătite pentru impozitul pe profitul reinvestit. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/167509_a_168838]
-
Comerciale «Bursa de Valori București» - S.A. Capitalul social stabilit va fi repartizat în cote egale, cu titlu gratuit și fără sarcini fiscale, membrilor Asociației Bursei de Valori București înregistrați la data adunării generale prevăzute la alin. (1) și se consideră subscris și vărsat integral de la data acestei adunări generale." Articolul II Înregistrarea Societății Comerciale "Bursa de Valori București" - S.A. la Oficiul Național al Registrului Comerțului se va realiza pe baza hotărârii prevăzute la art. 285 alin. (1), în termen de cel
LEGE nr. 208 din 29 iunie 2005 pentru modificarea art. 285 din Legea nr. 297/2004 privind piaţa de capital. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/168643_a_169972]
-
precum și toate mențiunile ulterioare, înregistrate la oficiul registrului comerțului; 3. contractul de societate, după caz, cu toate mențiunile ulterioare, înregistrate la oficiul registrului comerțului; 4. certificatul de înmatriculare la oficiul registrului comerțului; 5. codul fiscal; 6. dovadă vârșarii capitalului social subscris, în condițiile legii; 7. o descriere amănunțită a activității, inclusiv schița spațiilor de joc, cu locul de amplasare a meselor de joc; 8. regulamentul de funcționare a jocului, în care va fi precizat, în mod obligatoriu, procentul acordat pentru câștiguri
HOTĂRÂRE nr. 251 din 1 aprilie 1999 (*actualizata*) privind condiţiile de autorizare, organizare şi exploatare a jocurilor de noroc. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/181406_a_182735]
-
având aceeași putere și fiind angajante din punct de vedere legal. Semnături: . ................................. DWMC, prin [...] . ................................. Dl. Mr. Joo Sung Chung, prin [...] . ................................. Dl. Și Jo Ko, prin [...] . ................................. Dl. Jeong Ho Park, prin [...] . ................................. ACSA, prin [...] Anexă 7 Declarație PWAR pentru finalizarea Contractelor Înrudite Subscrisa Daewoo Automobile România Ș.A., o societate înregistrată și existând conform legilor din România, având sediul la Șoseaua Caracal km 3, județul Dolj, România, înregistrată la Registrul Comerțului al județului Dolj sub numărul [...]/[...]/ cod unic de înregistrare [...] ("Societatea"), reprezentată în mod
CONTRACT din 6 septembrie 2006 de transfer de acţiuni şi remitere de datorie în forma convenita de Societatea Comerciala "Daewoo Automobile România" - S.A. şi societatea sud-coreeana "Daewoo Motor Company Ltd."*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/181547_a_182876]
-
Finalizării, în funcție de semnarea de către Părți a Certificatului de Finalizare, în conformitate cu articolul 5.1 al STSA. Toți termenii cu majuscula au înțelesul dat lor în STSA. De către [...] . ..................................... (semnătură reprezentantului autorizat) Anexă 8 Notificare de renunțare și eliberare de răspundere a ACSA Subscrisa Automobile Craiova Ș.A., o societate înregistrată și existând conform legilor din România, având sediul la [...], Craiova, județul Dolj, România, înregistrată la Registrul Comerțului al județului Dolj sub numărul [...]/[...], cod unic de înregistrare [...] ("ACSA"), reprezentată corespunzător și statutar în sensul prezenței
CONTRACT din 6 septembrie 2006 de transfer de acţiuni şi remitere de datorie în forma convenita de Societatea Comerciala "Daewoo Automobile România" - S.A. şi societatea sud-coreeana "Daewoo Motor Company Ltd."*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/181547_a_182876]
-
DE URGENȚĂ nr. 75 din 30 septembrie 2004 , publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 932 din 12 octombrie 2004. c) tehnoredactarea cererii de înregistrare; ... d) proiectarea și execuția siglei și a emblemei pentru firme; ... e) obținerea evaluării prin expertiza a bunurilor subscrise ca aport în natura la capitalul social; ... f) asigurarea obținerii, după caz, pentru bunurile imobile, a: ... - dovezii intabulării; - certificatului constatator al sarcinilor cu care, eventual, este grevat respectivul bun; g) redactarea declarației pe propria răspundere a fondatorilor, administratorilor, imputernicitilor sucursalelor
LEGE nr. 359 din 8 septembrie 2004 (*actualizată*) privind simplificarea formalităţilor la înregistrarea în registrul comerţului a persoanelor fizice, asociaţiilor familiale şi persoanelor juridice, înregistrarea fiscală a acestora, precum şi la autorizarea funcţionarii persoanelor juridice. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/181645_a_182974]
-
în devize, se înregistrează în contabilitate astfel: - subscrierea capitalului social prin emisiune de acțiuni cu prime de emisiune, cu plata în devize 508 "Acționari sau = 3721 "Poziție de schimb", - valoarea nominală, asociați" analitic distinct - de plătit în devize �� "Capital social subscris și nevărsat, în devize" concomitent 508 "Acționari sau = 3721 "Poziție de schimb" - valoarea primelor de asociați" emisiune, de plătit în concomitent devize 3722 "Contravaloarea = % - valoarea de emisiune, poziției în lei de schimb" 5011 "Capital subscris - valoarea nominală, nevărsat" în lei
CIRCULARĂ nr. 5 din 26 februarie 1999 privind reflectarea unor operaţiuni în contabilitate şi măsuri referitoare la incheierea exercitiilor financiar-contabile la bănci. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/181647_a_182976]
-
plătit în devize �� "Capital social subscris și nevărsat, în devize" concomitent 508 "Acționari sau = 3721 "Poziție de schimb" - valoarea primelor de asociați" emisiune, de plătit în concomitent devize 3722 "Contravaloarea = % - valoarea de emisiune, poziției în lei de schimb" 5011 "Capital subscris - valoarea nominală, nevărsat" în lei 5111 "Prime de emisiune - excedentul dintre sau de aport" valoarea de emisiune și valoarea nominală, în lei - vărsarea capitalului social și a primelor de emisiune, în devize % = 508 "Acționari sau asociați" - valoarea de emisiune, 101
CIRCULARĂ nr. 5 din 26 februarie 1999 privind reflectarea unor operaţiuni în contabilitate şi măsuri referitoare la incheierea exercitiilor financiar-contabile la bănci. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/181647_a_182976]
-
social și a primelor de emisiune, în devize % = 508 "Acționari sau asociați" - valoarea de emisiune, 101 "Casă" - plătită în devize 121 "Conturi de corespondent la bănci (nostro)" 122 "Conturi de corespondent ale băncilor (loro)" 2511 "Conturi curente" concomitent 5011 "Capital subscris nevărsat" = 5012 "Capital subscris vărsat" - valoarea nominală, concomitent în lei 3721 "Poziție = 3721 "Poziție de schimb", de schimb", analitic distinct analitic distinct "Capital social "Capital social subscris și subscris și nevărsat, în devize" vărsat, în devize" - cheltuieli de constituire, efectuate
CIRCULARĂ nr. 5 din 26 februarie 1999 privind reflectarea unor operaţiuni în contabilitate şi măsuri referitoare la incheierea exercitiilor financiar-contabile la bănci. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/181647_a_182976]
-
de emisiune, în devize % = 508 "Acționari sau asociați" - valoarea de emisiune, 101 "Casă" - plătită în devize 121 "Conturi de corespondent la bănci (nostro)" 122 "Conturi de corespondent ale băncilor (loro)" 2511 "Conturi curente" concomitent 5011 "Capital subscris nevărsat" = 5012 "Capital subscris vărsat" - valoarea nominală, concomitent în lei 3721 "Poziție = 3721 "Poziție de schimb", de schimb", analitic distinct analitic distinct "Capital social "Capital social subscris și subscris și nevărsat, în devize" vărsat, în devize" - cheltuieli de constituire, efectuate în devize, privind emisiunea
CIRCULARĂ nr. 5 din 26 februarie 1999 privind reflectarea unor operaţiuni în contabilitate şi măsuri referitoare la incheierea exercitiilor financiar-contabile la bănci. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/181647_a_182976]
-
122 "Conturi de corespondent ale băncilor (loro)" 2511 "Conturi curente" concomitent 5011 "Capital subscris nevărsat" = 5012 "Capital subscris vărsat" - valoarea nominală, concomitent în lei 3721 "Poziție = 3721 "Poziție de schimb", de schimb", analitic distinct analitic distinct "Capital social "Capital social subscris și subscris și nevărsat, în devize" vărsat, în devize" - cheltuieli de constituire, efectuate în devize, privind emisiunea și vânzarea de acțiuni 3721 "Poziție de schimb" = % 101 "Casă" 121 "Conturi de corespondent la bănci (nostro)" 122 "Conturi de corespondent ale băncilor
CIRCULARĂ nr. 5 din 26 februarie 1999 privind reflectarea unor operaţiuni în contabilitate şi măsuri referitoare la incheierea exercitiilor financiar-contabile la bănci. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/181647_a_182976]