7,036 matches
-
o zonă de control în condiții meteorologice inferioare VMC. 102. Zbor VFR de operațiuni speciale. Un zbor VFR autorizat în prealabil de către AACR și după caz de către MapN, pentru care s-a solicitat operarea la înălțimi de siguranță și/sau vizibilității în afara limitelor stabilite de prezenta reglementare, precum și/sau în zone aglomerate. 103. Zonă de control. Spațiu aerian controlat care se întinde de la suprafața solului în sus până la o limită superioară specificată. 104. Zonă interzisă. O porțiune de spațiu aerian de
REGLEMENTARE AERONAUTICĂ CIVILĂ ROMANĂ din 12 ianuarie 2007 (**actualizată**) RACR-RA, Regulile aerului, ediţia 02/2006*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/209918_a_211247]
-
de zbor să-l identifice ca persoana responsabilă pentru dirijarea operării. 6. Pe parcursul zilei, întregul personal de sol participant pentru semnalizări vor utiliza barele, paletele gen palete de tenis de masă sau mănușile fosforescente. Pe timpul nopții sau în condiții de vizibilitate scăzută, vor fi utilizate barele luminoase. RACR-RA 3.050. Timp 1. Pe toată durata zborului și în legătură cu zborul va fi folosit Timpul Universal Coordonat (UTC) exprimat în ore și minute, iar când se solicită, și în secunde. (Pentru ore se
REGLEMENTARE AERONAUTICĂ CIVILĂ ROMANĂ din 12 ianuarie 2007 (**actualizată**) RACR-RA, Regulile aerului, ediţia 02/2006*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/209918_a_211247]
-
ale prezentei reglementări. 2. Dacă este interceptat, pilotul comandant va aplica cerințele Anexei 2, Secțiunile 2 și 3 ale prezentei reglementări, interpretând și răspunzând semnalelor vizuale așa cum se specifică în Anexa 1, secțiunea 2. RACR-RA 3.090. Minimele VMC de vizibilitate și distanța față de nori Minimele VMC de vizibilitate și distanță față de nori sunt conținute în Tabelul 3-1. 1.500 m orizontal │ │ │ │La și sub cea mai mare altitudine │ A***BCDE │ 5 km │300 m (1.000 ft) vertical│ │ │ │dintre 900
REGLEMENTARE AERONAUTICĂ CIVILĂ ROMANĂ din 12 ianuarie 2007 (**actualizată**) RACR-RA, Regulile aerului, ediţia 02/2006*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/209918_a_211247]
-
comandant va aplica cerințele Anexei 2, Secțiunile 2 și 3 ale prezentei reglementări, interpretând și răspunzând semnalelor vizuale așa cum se specifică în Anexa 1, secțiunea 2. RACR-RA 3.090. Minimele VMC de vizibilitate și distanța față de nori Minimele VMC de vizibilitate și distanță față de nori sunt conținute în Tabelul 3-1. 1.500 m orizontal │ │ │ │La și sub cea mai mare altitudine │ A***BCDE │ 5 km │300 m (1.000 ft) vertical│ │ │ │dintre 900 m (3.000 ft) AMSL sau ├───────────────┼───────────────┼─────────────────────────┤ │ │ │300 m
REGLEMENTARE AERONAUTICĂ CIVILĂ ROMANĂ din 12 ianuarie 2007 (**actualizată**) RACR-RA, Regulile aerului, ediţia 02/2006*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/209918_a_211247]
-
norilor și cu │ │ │ │ │ │ │vederea solului │ │ │ └────────────────────────────────────┴───────────────┴───────────────┴─────────────────────────┘ │ │* Când valoarea altitudinii de tranziție este mai mică decât 3.050 m (10.000 ft) AMSL, FL 100 │ │trebuie folosit în loc de 10.000 ft. │ ���** Când este specificat astfel de către autoritatea ATS competentă: │ │ a) sunt permise vizibilități în zbor de cel puțin 1.500 m pentru zborurile care sunt efectuate:│ │ 1. la viteze care permit, ținând cont de vizibilitate, să se observe la timp toate celelalte│ │ aeronave sau orice obstacole, pentru a evita coliziunea; sau │ │ 2. în
REGLEMENTARE AERONAUTICĂ CIVILĂ ROMANĂ din 12 ianuarie 2007 (**actualizată**) RACR-RA, Regulile aerului, ediţia 02/2006*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/209918_a_211247]
-
100 │ │trebuie folosit în loc de 10.000 ft. │ ���** Când este specificat astfel de către autoritatea ATS competentă: │ │ a) sunt permise vizibilități în zbor de cel puțin 1.500 m pentru zborurile care sunt efectuate:│ │ 1. la viteze care permit, ținând cont de vizibilitate, să se observe la timp toate celelalte│ │ aeronave sau orice obstacole, pentru a evita coliziunea; sau │ │ 2. în circumstanțe în care probabilitatea de a întâlni alte aeronave este în mod normal │ │ redusă, de exemplu în zone cu volum de trafic
REGLEMENTARE AERONAUTICĂ CIVILĂ ROMANĂ din 12 ianuarie 2007 (**actualizată**) RACR-RA, Regulile aerului, ediţia 02/2006*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/209918_a_211247]
-
în circumstanțe în care probabilitatea de a întâlni alte aeronave este în mod normal │ │ redusă, de exemplu în zone cu volum de trafic scăzut și pentru lucru aerian la niveluri │ │ joase. │ │ b) ELICOPTERELE pot fi autorizate să opereze cu o vizibilitate în zbor mai mică de 1.500 m, dar│ │ nu sub 800 m, dacă evoluează la o viteză care permite să se observe la timp alte aeronave │ │ sau orice obstacole pentru a evita coliziunea. │ │*** Minimele VMC în spațiul aerian de
REGLEMENTARE AERONAUTICĂ CIVILĂ ROMANĂ din 12 ianuarie 2007 (**actualizată**) RACR-RA, Regulile aerului, ediţia 02/2006*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/209918_a_211247]
-
de clasa A sunt date piloților cu titlu de informație și nu │ │implică acceptarea zborurilor VFR în spațiu aerian de clasă A. Capitolul 4 REGULI DE ZBOR LA VEDERE RACR-RA 4.010. Zborurile VFR vor fi executate în condiții de vizibilitate și distanță față de nori cel puțin egale cu cele specificate în tabelul 3.1, excepție făcând zborurile VFR speciale. Zborurile VFR de operațiuni speciale care urmează a fi efectuate la înălțimi de siguranță și/sau vizibilități în afara limitelor stabilite de
REGLEMENTARE AERONAUTICĂ CIVILĂ ROMANĂ din 12 ianuarie 2007 (**actualizată**) RACR-RA, Regulile aerului, ediţia 02/2006*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/209918_a_211247]
-
executate în condiții de vizibilitate și distanță față de nori cel puțin egale cu cele specificate în tabelul 3.1, excepție făcând zborurile VFR speciale. Zborurile VFR de operațiuni speciale care urmează a fi efectuate la înălțimi de siguranță și/sau vizibilități în afara limitelor stabilite de prezenta reglementare, precum și/sau în zone aglomerate necesită aprobarea AACR și, după caz, a MAp. Regulile pentru efectuarea zborurilor la vedere (VFR) sunt aplicabile tuturor zborurilor efectuate ziua și/sau noaptea, în condiții VMC, specificate în
REGLEMENTARE AERONAUTICĂ CIVILĂ ROMANĂ din 12 ianuarie 2007 (**actualizată**) RACR-RA, Regulile aerului, ediţia 02/2006*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/209918_a_211247]
-
sau ateriza pe un aerodrom situat într-o zonă de control sau să între în zona de trafic de aerodrom sau în procedura de trafic: 1. dacă plafonul este mai mic de 450 m (1.500 ft); sau 2. dacă vizibilitatea la sol este mai mică decât 5 km. Excepție fac cazurile când s-a obținut o autorizare ATC de la o unitate ATC competentă. RACR-RA 4.030. Zborurile VFR care au loc între apusul și răsăritul soarelui vor fi operate în conformitate cu
REGLEMENTARE AERONAUTICĂ CIVILĂ ROMANĂ din 12 ianuarie 2007 (**actualizată**) RACR-RA, Regulile aerului, ediţia 02/2006*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/209918_a_211247]
-
la pagina 48 (a se vedea imaginea asociată). 4.4.6. Benzi verticale portocalii și albe dispuse la intervale egale la limita de proprietate a aerodromului sunt folosite la delimitare și bornare, pentru a atrage atenția în zonele în care vizibilitatea este insuficientă. IMAGINE NOTĂ(CTCE) Imaginea se găsește în Monitorul Oficial al României, Partea I, Nr. 71 bis din 12.01.2007, la pagina 48 (a se vedea imaginea asociată). 4.4.7. Marcaje în portocaliu și alb la dimensiunile
REGLEMENTARE AERONAUTICĂ CIVILĂ ROMANĂ din 12 ianuarie 2007 (**actualizată**) RACR-RA, Regulile aerului, ediţia 02/2006*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/209918_a_211247]
-
zbor la punct fix. 5.1.6. Referitor la palete, acestea pot fi palete gen tenis de masă vopsite în culori fluorescente sau mănuși fluorescente (numai pe timp de zi). 5.1.7. Noaptea în amurg sau în condiții de vizibilitate scăzută este obligatorie folosirea barelor luminoase sau lanternelor electrice. 5.1.8. Pentru a nu crea confuzie echipajelor, pe toată perioada cât Controlorii Trafic Aerian Dirijare Sol desfășoară activități de dirijare a aeronavelor sau de coordonare a activității pe suprafețele
REGLEMENTARE AERONAUTICĂ CIVILĂ ROMANĂ din 12 ianuarie 2007 (**actualizată**) RACR-RA, Regulile aerului, ediţia 02/2006*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/209918_a_211247]
-
din partea autorității ATS competente, la altitudinea barometrică de 18.000 m (60.000 ft) sau prin orice altitudine sub aceasta, la care: a) există nori sau fenomene obscurizate cu o acoperire mai mare de 4 optimi (4/8); sau ... b) vizibilitatea orizontală este mai mică de 8 km; ... 3.2. Un balon mediu sau greu liber nepilotat nu va fi lansat într-o manieră care să conducă la un zbor al balonului la înălțimi mai mici de 300 m (1.000
REGLEMENTARE AERONAUTICĂ CIVILĂ ROMANĂ din 12 ianuarie 2007 (**actualizată**) RACR-RA, Regulile aerului, ediţia 02/2006*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/209918_a_211247]
-
aceasta trebuie date aeronavei interceptate prin radio ori de câte ori poate fi stabilită legătura bilaterală radio. 4.2. Când se efectuează ghidarea de navigație a unei aeronave interceptate, se va avea grijă ca aeronava să nu fie condusă spre situații în care vizibilitatea este redusă sub cea cerută pentru a menține zborul în VMC și să nu se solicite aeronavei interceptate manevre care să mărească riscurile deja existente în condițiile în care capacitatea de operare a aeronavei este afectată. 4.3. În cazul
REGLEMENTARE AERONAUTICĂ CIVILĂ ROMANĂ din 12 ianuarie 2007 (**actualizată**) RACR-RA, Regulile aerului, ediţia 02/2006*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/209918_a_211247]
-
de stat și a semnelor de frontieră se constituie culoarul de frontieră și fâșia de protecție a frontierei de stat. ... (2) Culoarul de frontieră și lățimea acestuia se convine de către statul român cu fiecare dintre statele vecine, astfel încât să asigure vizibilitatea și protecția semnelor de frontieră. ... (3) Fâșia de protecție a frontierei de stat se stabilește de la linia de frontieră către interior și are o lățime de 20 metri. La frontiera de apă sau în locurile din imediata apropiere a frontierei
ORDONANŢĂ DE URGENŢĂ nr. 105 din 27 iunie 2001 (*actualizată*) privind frontiera de stat a României. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/211286_a_212615]
-
viteză │- Rez. │- Rez. MSC.36(63)-(Cod HSC │- EN 60945 A.2/4.5 │ │(Cod HSC 1994) │- Rez. MSC.97(73)-(Cod HSC │- ISO 17884 (2004), X/3, │- Rez. A.694(17) a IMO, │- ISO 16273 (2003), │B + D Anterior│vizibilitate nocturnă │- Rez. │- Rez. MSC.36(63)-(Cod HSC │- EN 60945 (72) a IMO, │- ISO 16273 (2003) X/3, │- Rez. A.694(17) a IMO, │- EN 61108-1 (2003), │B + E punctul │Echipament DGPS, │- Rez. │- Rez. MSC.36(63)-(Cod HSC │- EN
HOTĂRÂRE nr. 513 din 28 aprilie 2009 pentru modificarea şi completarea Hotărârii Guvernului nr. 494/2006 privind echipamentul maritim. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/211404_a_212733]
-
legislative și răspunderea terțelor părți privind pesticidele, noxele, invazia buruienilor etc. și posibilitatea de încălcare a acestora; - consecințele vremii nefavorabile avute asupra vegetației, cum ar fi zăpada, gheața, lapovița, vântul puternic etc., care induc eventuale pericole pentru funcționarea căii ferate; - vizibilitatea semnalelor și a semnalelor din cale de către conducătorii de tren; - stabilitatea structurilor de susținere, a taluzurilor și a canalelor; - stabilitatea proprietății învecinate; - lăsarea sau ridicarea structurilor de susținere ca rezultat al schimbărilor sezoniere asupra copacilor. D.5.4. Riscurile asociate
NORMĂ TEHNICĂ FEROVIARĂ din 25 martie 2009 "Infrastructură feroviară - Instalaţii fixe Tracţiune electrică. Prevederi de protecţie împotriva şocului electric prin atingere directă, pentru linii de cale ferată electrificate în sistemele 1 x 25 kV, 50 Hz şi 2 x 25 kV, 50 Hz" NTF nr. 75-003:2009. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/210911_a_212240]
-
titlul "Activități" se introduce un nou titlu, titlul "Indicatori de evaluare", cu următorul cuprins: "Indicatori de evaluare: 1) Indicatori fizici: - kitul medicului de familie: 1; - soft pentru prelucrarea și centralizarea datelor: 1; - întruniri și conferințe de diseminare și creștere a vizibilității programului: 2; - 1 curriculum de curs pentru furnizorii de servicii medicale din asistența medicală primară; - număr de instructori formatori pentru medicii de familie instruiți: 30; - număr medici de familie instruiți: 250; - materiale IEC elaborate, tipărite și distribuite; - 1 spot de
ORDIN nr. 574 din 7 mai 2009 privind modificarea şi completarea Ordinului ministrului sănătăţii şi al preşedintelui Casei Naţionale de Asigurări de Sănătate nr. 417/431/2009 pentru aprobarea Normelor tehnice de realizare a programelor naţionale de sănătate în anul 2009. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/211065_a_212394]
-
număr medici de familie instruiți: 250; - materiale IEC elaborate, tipărite și distribuite; - 1 spot de promovare a subprogramului. 2) Indicatori de rezultat: - kitul medicului de familie; - soft pentru prelucrarea și centralizarea datelor; - întruniri și conferințe de diseminare și creștere a vizibilității programului; - curriculum de curs pentru furnizorii de servicii medicale din asistența medicală primară; - instructori formatori formați; - medicii de familie instruiți; - materiale IEC elaborate, tipărite și distribuite; - spot de promovare a subprogramului." 134. În anexa nr. 2, la litera A, punctul
ORDIN nr. 574 din 7 mai 2009 privind modificarea şi completarea Ordinului ministrului sănătăţii şi al preşedintelui Casei Naţionale de Asigurări de Sănătate nr. 417/431/2009 pentru aprobarea Normelor tehnice de realizare a programelor naţionale de sănătate în anul 2009. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/211065_a_212394]
-
se introduce un nou titlu, titlul "Indicatori de evaluare", cu următorul cuprins: "Indicatori de evaluare: 1) Indicatori fizici: - soft pentru managementul de caz și monitorizarea pacientelor cu cancer de col uterin: 1; - întruniri și conferințe de diseminare și creștere a vizibilității programului: 2; - 1 curriculum de curs pentru furnizorii de servicii medicale din asistența medicală primară; - număr de instructori formatori pentru medicii de familie instruiți: 30; - număr de medici de familie instruiți: 250; - materiale IEC elaborate, tipărite și distribuite; - 1 spot
ORDIN nr. 574 din 7 mai 2009 privind modificarea şi completarea Ordinului ministrului sănătăţii şi al preşedintelui Casei Naţionale de Asigurări de Sănătate nr. 417/431/2009 pentru aprobarea Normelor tehnice de realizare a programelor naţionale de sănătate în anul 2009. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/211065_a_212394]
-
familie instruiți: 250; - materiale IEC elaborate, tipărite și distribuite; - 1 spot de promovare a subprogramului. 2) Indicatori de rezultat: - soft pentru managementul de caz și monitorizarea pacientelor cu cancer de col uterin; - întruniri și conferințe de diseminare și creștere a vizibilității programului; - curriculum de curs pentru furnizorii de servicii medicale din asistența medicală primară; - instructori formatori pentru medicii de familie instruiți; - medici de familie instruiți: 250; - materiale IEC elaborate, tipărite și distribuite; - spot de promovare a subprogramului." 137. În anexa nr.
ORDIN nr. 574 din 7 mai 2009 privind modificarea şi completarea Ordinului ministrului sănătăţii şi al preşedintelui Casei Naţionale de Asigurări de Sănătate nr. 417/431/2009 pentru aprobarea Normelor tehnice de realizare a programelor naţionale de sănătate în anul 2009. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/211065_a_212394]
-
mișcare distanțele stabilite și comunicate, înainte de plecare, tuturor conducătorilor auto/mecanicilor conductori. ... (2) Pe timpul deplasării, distanța între autovehicule este de 25 - 50 de m și se stabilește de comandantul subunității/șeful de coloană în funcție de viteza de deplasare, condițiile de trafic, vizibilitate și stare a vremii. ... (3) Pentru schimbarea distanțelor între autovehicule, se dă comanda/semnalul "La ... (se indică numărul) metri între autovehicule, măriți/micșorați distanțele - MARȘ!". ... (4) Întoarcerile pe timpul deplasării se pot executa succesiv, după autovehiculul direcțional, prin ocolire, sau simultan
REGULAMENT din 11 martie 2009 instrucţiei de front*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/210142_a_211471]
-
contractul de finanțare nerambursabilă. Articolul 8 Informarea și publicitatea Proiectului (1) Beneficiarul are obligația de a respecta prevederile regulamentelor comunitare și ale legislației naționale în vigoare cu privire la măsurile de informare și publicitate. ... (2) Beneficiarul are obligația de: ... a) a asigura vizibilitatea adecvată, transparența și promovarea corespunzătoare a Proiectului, a obiectivelor și rezultatelor obținute; ... b) a asigura informarea opiniei publice prin mijloace de informare adecvate privind asistența financiară nerambursabilă obținută din fondurile europene și de a informa toate persoanele implicate în Proiect
ORDIN nr. 499 din 11 august 2008 privind aprobarea modelului Contractului de finanţare pentru Programul operaţional sectorial "Dezvoltarea resurselor umane 2007-2013". In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/205834_a_207163]
-
aplicarea de marcaje care pot induce în eroare terțe părți cu privire la înțelesul sau forma grafică a marcajului CE. ... (2) Se poate aplica orice alt marcaj pe ambalaj sau pe instrucțiunile care însoțesc dispozitivul, cu condiția ca acesta să nu afecteze vizibilitatea și claritatea marcajului CE. ... Articolul 47 (1) Fără a aduce atingere prevederilor art. 12, în cazul în care Agenția Națională a Medicamentului și a Dispozitivelor Medicale stabilește că marcajul CE a fost aplicat în mod necorespunzător sau lipsește încălcând prezenta
HOTĂRÂRE nr. 55 din 29 ianuarie 2009 (*actualizată*) privind dispozitivele medicale implantabile active. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/208068_a_209397]
-
Se interzic: ... a) amplasarea, în zona drumului public, de construcții, panouri sau dispozitive ce pot fi confundate cu indicatoarele sau cu instalațiile ce servesc la semnalizarea rutieră ori realizarea de amenajări sau alte obstacole care sunt de natură să limiteze vizibilitatea ori eficacitatea acestora, să stânjeneasca participanții la trafic sau să le distragă atenția, punând în pericol siguranța circulației; ... b) lipirea de afișe, inscripții sau înscrisuri pe indicatoarele ori dispozitivele ce servesc la semnalizarea rutieră, inclusiv pe suporturile acestora. ... Articolul 31
ORDONANŢĂ DE URGENŢĂ nr. 195 din 12 decembrie 2002 (**republicată**)(*actualizată*) privind circulatia pe drumurile publice**). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/208393_a_209722]