5,683 matches
-
în clădiri, aplică straturi decorative și de protecție din ipsos, ciment și materiale similare pe structurile interioare și exterioare. 712301 ipsosar (exclusiv restaurator) 712302 turnător ornamentalist 712303 ipsosar restaurator ornamente din ipsos 7124 Montatori izolații Montatorii de izolații termice și acustice aplică și repară materialele izolante pentru clădiri, cazane, conducte sau echipamente de refrigerare și de aer condiționat. 712401 izolator fonic 712402 izolator frigorific 712403 izolator hidrofug 712404 izolator lucrări speciale (antiacide și de protecție) 712405 izolator termic 712406 montator pereți
ORDIN nr. 1.832 din 6 iulie 2011 (*actualizat*) privind aprobarea Clasificării ocupaţiilor din România - nivel de ocupaţie (şase caractere). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/272372_a_273701]
-
mișcării Efecte piezoelectrice, magnetostrictive - modelare Evaluarea deteriorării clasei de exactitate echivalente în sistemele de măsurare cu rate de raportare eterogene și algoritmi standard de compresie a datelor Identificarea fenomenului fizic care determină comportarea neliniară a rezonatoarelor de putere cu unde acustice de volum fabricate cu AlN Îmbătrânirea uleiurilor transformatoarelor electrice sub acțiunea câmpului electric ionizat Localizarea medicamentelor prin câmp magnetic - modelare Metodă nouă de integrare numerică a ecuațiilor circuitelor dinamice neliniare Metode de extindere a sincronizării PTP la sistemele CAN BUS
ORDIN nr. 1.127 din 27 iulie 2016 privind acordarea burselor "Eugen Ionescu" în anul universitar 2016-2017. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/274564_a_275893]
-
mișcării Efecte piezoelectrice, magnetostrictive - modelare Evaluarea deteriorării clasei de exactitate echivalente în sistemele de măsurare cu rate de raportare eterogene și algoritmi standard de compresie a datelor Identificarea fenomenului fizic care determină comportarea neliniară a rezonatoarelor de putere cu unde acustice de volum fabricate cu AlN Îmbătrânirea uleiurilor transformatoarelor electrice sub acțiunea câmpului electric ionizat Localizarea medicamentelor prin câmp magnetic - modelare Metodă nouă de integrare numerică a ecuațiilor circuitelor dinamice neliniare Metode de extindere a sincronizării PTP la sistemele CAN BUS
ORDIN nr. 4.743 din 10 august 2016 privind acordarea burselor "Eugen Ionescu" în anul universitar 2016-2017. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/274567_a_275896]
-
sisteme sau echipamente electronice concepute fie pentru supravegherea și controlul spectrului electromagnetic folosite pentru culegerea informațiilor militare sau pentru scopuri de securitate, fie pentru contracararea unor astfel de operațiuni de supraveghere și control; d. echipamente subacvatice de contraacțiune, inclusiv echipamente acustice și magnetice de bruiaj și de inducere în eroare a adversarului, echipamente concepute să introducă semnale inutile sau eronate în receptoarele sonar; e. echipamente pentru secretizarea prelucrării datelor, echipamente pentru secretizarea datelor și echipamente pentru secretizarea canalelor de transmisiuni și
ORDIN nr. 1.309 din 18 august 2016 pentru aprobarea Listei cuprinzând produsele militare supuse regimului de control al exporturilor, importurilor şi altor operaţiuni. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/274617_a_275946]
-
pentru laboratoarele de biotehnologii de reproducție Articolul 44 Suplimentar condițiilor privind spațiile de lucru, prevăzute la art. 15, laboratoarele de biotehnologii de reproducție trebuie să dețină: a) spațiu pentru desfășurarea activităților analitice speciale; ... b) spațiu pentru aparatura generatoare de disconfort acustic și depozitarea containerelor cu azot lichid. ... Articolul 45 Suplimentar condițiilor privind dotarea, prevăzute la art. 16, laboratoarele prevăzute la art. 44 trebuie să dețină aparatura și instrumentarul necesare, în funcție de: a) produsul - proba de investigat; ... b) metodologia aferentă determinărilor de efectuat
NORMĂ SANITARĂ VETERINARĂ ŞI PENTRU SIGURANŢA ALIMENTELOR din 30 decembrie 2013 (*actualizată*) privind autorizarea laboratoarelor în care se desfăşoară activităţi supuse supravegherii şi controlului sanitar veterinar şi pentru siguranţa alimentelor. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/274274_a_275603]
-
de funcționare pentru laboratoarele de patologia reproducției Articolul 47 Suplimentar condițiilor privind spațiul de lucru, prevăzute la art. 15, laboratoarele de patologia reproducției trebuie să dețină: a) spațiu pentru desfășurarea activităților analitice speciale; ... b) spațiu pentru aparatura generatoare de disconfort acustic și depozitarea containerelor cu azot lichid. ... Articolul 48 Suplimentar condițiilor privind dotarea, prevăzute la art. 16, laboratoarele prevăzute la art. 47 trebuie să dețină aparatura și instrumentarul necesare, în funcție de: a) produsul - proba de investigat; ... b) metodologia aferentă determinărilor de efectuat
NORMĂ SANITARĂ VETERINARĂ ŞI PENTRU SIGURANŢA ALIMENTELOR din 30 decembrie 2013 (*actualizată*) privind autorizarea laboratoarelor în care se desfăşoară activităţi supuse supravegherii şi controlului sanitar veterinar şi pentru siguranţa alimentelor. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/274274_a_275603]
-
reduce cantitatea de pulberi în suspensie. Lucrările se vor realiza în etape, conform proiectului, astfel ca impactul generat asupra calității aerului să fie minim. Utilajele/ Echipamentele folosite în timpul lucrărilor de organizare de șantier nu vor depăși nivelul admisibil de putere acustică în conformitate cu prevederile art. 12 din Hotărârea Guvernului nr. 1.756/2006 privind limitarea nivelului emisiilor de zgomot în mediu produs de echipamente destinate utilizării în exteriorul clădirilor. Aceste utilaje/echipamente vor avea marcate nivelul de putere acustică conform cap. XI
ACORD DE MEDIU din 25 septembrie 2013 privind proiectul "Continuarea lucrărilor de construire şi finalizare a unităţilor 3 şi 4 la C.N.E. Cernavodă". In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/255331_a_256660]
-
admisibil de putere acustică în conformitate cu prevederile art. 12 din Hotărârea Guvernului nr. 1.756/2006 privind limitarea nivelului emisiilor de zgomot în mediu produs de echipamente destinate utilizării în exteriorul clădirilor. Aceste utilaje/echipamente vor avea marcate nivelul de putere acustică conform cap. XI și vor respecta prevederile art. 9, ale anexei 2 și ale art. 8 din Hotărârea Guvernului nr. 1.756/2006 . Operarea vehiculelor grele și ușoare de transport destinate transportului materialelor de construcții și a echipamentelor pe traseele
ACORD DE MEDIU din 25 septembrie 2013 privind proiectul "Continuarea lucrărilor de construire şi finalizare a unităţilor 3 şi 4 la C.N.E. Cernavodă". In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/255331_a_256660]
-
de construcții și a echipamentelor pe traseele rutiere din raza orașului Cernavodă, în zona clădirilor de locuit în vecinătatea traseului rutier, se va realiza astfel încât: - să nu conducă la depășirea valorilor admisibile de zgomot echivalent prevăzute în STAS 10009/1988 Acustica în construcții, acustica urbană, limite admisibile ale nivelului de zgomot; - să nu conducă la depășirea valorilor admisibile ale vibrațiilor produse în urma propagării vibrațiilor prin structura căii rutiere sau a patului căii rutiere, în conformitate cu prevederile standardului român 12025-2 Acustica în construcții
ACORD DE MEDIU din 25 septembrie 2013 privind proiectul "Continuarea lucrărilor de construire şi finalizare a unităţilor 3 şi 4 la C.N.E. Cernavodă". In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/255331_a_256660]
-
a echipamentelor pe traseele rutiere din raza orașului Cernavodă, în zona clădirilor de locuit în vecinătatea traseului rutier, se va realiza astfel încât: - să nu conducă la depășirea valorilor admisibile de zgomot echivalent prevăzute în STAS 10009/1988 Acustica în construcții, acustica urbană, limite admisibile ale nivelului de zgomot; - să nu conducă la depășirea valorilor admisibile ale vibrațiilor produse în urma propagării vibrațiilor prin structura căii rutiere sau a patului căii rutiere, în conformitate cu prevederile standardului român 12025-2 Acustica în construcții, efectele vibrațiilor asupra
ACORD DE MEDIU din 25 septembrie 2013 privind proiectul "Continuarea lucrărilor de construire şi finalizare a unităţilor 3 şi 4 la C.N.E. Cernavodă". In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/255331_a_256660]
-
10009/1988 Acustica în construcții, acustica urbană, limite admisibile ale nivelului de zgomot; - să nu conducă la depășirea valorilor admisibile ale vibrațiilor produse în urma propagării vibrațiilor prin structura căii rutiere sau a patului căii rutiere, în conformitate cu prevederile standardului român 12025-2 Acustica în construcții, efectele vibrațiilor asupra clădirilor sau părților de clădire, valori admisibile. Deșeurile provenite din lucrările de construcții (deșeuri industriale din construcții, deșeuri valorificabile, deșeuri industriale periculoase, deșeuri asimilabile celor municipale) vor fi colectate organizat și vor fi evacuate de pe
ACORD DE MEDIU din 25 septembrie 2013 privind proiectul "Continuarea lucrărilor de construire şi finalizare a unităţilor 3 şi 4 la C.N.E. Cernavodă". In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/255331_a_256660]
-
U3 și U4, pentru a nu afecta calitatea aerului ambiental și va respecta prevederile Legii nr. 104/2011 privind calitatea aerului înconjurător. Nivelul de zgomot echivalent la limita zonei funcționale se va încadra în limitele prevăzute în STAS 10009/1988 Acustica în construcții, acustica urbană, limite admisibile ale nivelului de zgomot. c2) Managementul apei În vederea funcționării în condiții de siguranță a întregii investiții în perioadele de ape mici ale fluviului Dunărea (brațul Dunărea Veche), titularul de proiect este obligat să respecte
ACORD DE MEDIU din 25 septembrie 2013 privind proiectul "Continuarea lucrărilor de construire şi finalizare a unităţilor 3 şi 4 la C.N.E. Cernavodă". In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/255331_a_256660]
-
pentru a nu afecta calitatea aerului ambiental și va respecta prevederile Legii nr. 104/2011 privind calitatea aerului înconjurător. Nivelul de zgomot echivalent la limita zonei funcționale se va încadra în limitele prevăzute în STAS 10009/1988 Acustica în construcții, acustica urbană, limite admisibile ale nivelului de zgomot. c2) Managementul apei În vederea funcționării în condiții de siguranță a întregii investiții în perioadele de ape mici ale fluviului Dunărea (brațul Dunărea Veche), titularul de proiect este obligat să respecte următoarele condiții impuse
ACORD DE MEDIU din 25 septembrie 2013 privind proiectul "Continuarea lucrărilor de construire şi finalizare a unităţilor 3 şi 4 la C.N.E. Cernavodă". In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/255331_a_256660]
-
lt; 1/ 10000 ) ; cu frecvență necunoscută ( care nu poate fi estimată din datele disponibile ) . În cadrul fiecărei grupe de frecvență , reacțiile adverse sunt prezentate în ordinea descrescătoare a gravității . Tulburări hematologice și limfatice Pancitopenie , trombocitopenie Cu frecvență necunoscută : Tulburări oculare Tulburări acustice și vestibulare Mai puțin frecvente : Tulburări respiratorii , toracice și mediastinale Mai puțin frecvente : Tulburări gastro- intestinale Frecvente : Mai puțin frecvente : 8 Tulburări renale și ale căilor urinare Foarte frecvente : Frecvente : Mai puțin frecvente : Creșterea valorii creatininemiei Proteinurie Tubulopatie renală ( sindromul
Ro_340 () [Corola-website/Science/291099_a_292428]
-
lt; 1/ 10000 ) ; cu frecvență necunoscută ( care nu poate fi estimată din datele disponibile ) . În cadrul fiecărei grupe de frecvență , reacțiile adverse sunt prezentate în ordinea descrescătoare a gravității . Tulburări hematologice și limfatice Pancitopenie , trombocitopenie Cu frecvență necunoscută : Tulburări oculare Tulburări acustice și vestibulare Mai puțin frecvente : Tulburări respiratorii , toracice și mediastinale Mai puțin frecvente : Tulburări gastro- intestinale Frecvente : Mai puțin frecvente : 20 Tulburări renale și ale căilor urinare Foarte frecvente : Frecvente : Mai puțin frecvente : Creșterea valorii creatininemiei Proteinurie Tubulopatie renală ( sindromul
Ro_340 () [Corola-website/Science/291099_a_292428]
-
lt; 1/ 10000 ) ; cu frecvență necunoscută ( care nu poate fi estimată din datele disponibile ) . În cadrul fiecărei grupe de frecvență , reacțiile adverse sunt prezentate în ordinea descrescătoare a gravității . Tulburări hematologice și limfatice Pancitopenie , trombocitopenie Cu frecvență necunoscută : Tulburări oculare Tulburări acustice și vestibulare Mai puțin frecvente : Tulburări respiratorii , toracice și mediastinale Mai puțin frecvente : Tulburări gastro- intestinale Frecvente : Mai puțin frecvente : 32 Tulburări renale și ale căilor urinare Foarte frecvente : Frecvente : Mai puțin frecvente : Creșterea valorii creatininemiei Proteinurie Tubulopatie renală ( sindromul
Ro_340 () [Corola-website/Science/291099_a_292428]
-
de nutriție : Rare : simptome tranzitorii asemănătoare celor din răspunsul din faza Tulburări generale și la acută ( mialgie , stare de rău și , rareori , febră ) , în mod caracteristic nivelul locului de asociate începutului tratamentului administrare : Tulburări ale sistemului amețeală nervos : vertij Tulburări acustice și vestibulare : Afecțiuni cutanate și ale alopecie țesutului subcutanat : Osteonecroza maxilarului a fost raportată la pacienții tratați cu Tulburări musculo- scheletice și ale bifosfonați . Majoritatea raportărilor se referă la pacienții cu cancer , dar cazuri de acest gen au fost , de
Ro_393 () [Corola-website/Science/291152_a_292481]
-
de nutriție : Rare : simptome tranzitorii asemănătoare celor din răspunsul din faza Tulburări generale și la acută ( mialgie , stare de rău și , rareori , febră ) , în mod caracteristic nivelul locului de asociate începutului tratamentului administrare : Tulburări ale sistemului amețeală nervos : vertij Tulburări acustice și vestibulare : Afecțiuni cutanate și ale alopecie țesutului subcutanat : Osteonecroza maxilarului a fost raportată la pacienții tratați cu Tulburări musculo- scheletice și ale bifosfonați . Majoritatea raportărilor se referă la pacienții cu cancer , dar cazuri de acest gen au fost de
Ro_393 () [Corola-website/Science/291152_a_292481]
-
frecvent : flatulență Investigații diagnostice Frecvent : creștere în greutate Tulburări musculo- scheletice și ale țesutului conjunctiv Frecvent : artralgii Tulburări ale sistemului nervos Frecvent : 6 Tulburări renale și ale căilor urinare Frecvent : Tulburări ale aparatului genital și sânului Frecvent : PIOGLITAZONĂ ÎN Tulburări acustice și vestibulare Mai puțin frecvent : vertij Tulburări oculare Mai puțin frecvent : flatulență Tulburări generale și la nivelul locului de administrare Mai puțin frecvent : Investigații diagnostice creștere a valorilor concentrației plasmatice a dehidrogenazei lactice Tulburări metabolice și de nutriție Mai puțin
Ro_422 () [Corola-website/Science/291181_a_292510]
-
gastro- intestinale Mai puțin frecvent : flatulență Investigații diagnostice Frecvent : creștere în greutate Tulburări musculo- scheletice și ale țesutului conjunctiv Frecvent : artralgii Tulburări ale sistemului nervos Frecvent : și ale căilor urinare Tulburări ale aparatului genital și sânului Frecvent : PIOGLITAZONĂ ÎN Tulburări acustice și vestibulare Mai puțin frecvent : vertij Tulburări oculare Mai puțin frecvent : flatulență Tulburări generale și la nivelul locului de administrare Mai puțin frecvent : Investigații diagnostice creștere a valorilor concentrației plasmatice a dehidrogenazei lactice Tulburări metabolice și de nutriție Mai puțin
Ro_422 () [Corola-website/Science/291181_a_292510]
-
frecvent : flatulență Investigații diagnostice Frecvent : creștere în greutate Tulburări musculo- scheletice și ale țesutului conjunctiv Frecvent : artralgii Tulburări ale sistemului nervos Frecvent : 29 Tulburări renale și ale căilor urinare Frecvent : Tulburări ale aparatului genital și sânului Frecvent : PIOGLITAZONĂ ÎN Tulburări acustice și vestibulare Mai puțin frecvent : vertij Tulburări oculare Mai puțin frecvent : flatulență Tulburări generale și la nivelul locului de administrare Mai puțin frecvent : Investigații diagnostice creștere a valorilor concentrației plasmatice a dehidrogenazei lactice Tulburări metabolice și de nutriție Mai puțin
Ro_422 () [Corola-website/Science/291181_a_292510]
-
limfadenopatie . Cele mai multe reacții adverse au fost de intensitate ușoară până la moderată . Tulburări hematologice și limfatice Frecvente : - limfoadenopatie Tulburări metabolice și de nutriție Frecvente : - scăderea apetitului , anorexie , hipertrigliceridemie , diabet zaharat . Tulburări psihice Frecvente : - anxietate , coșmaruri , iritabilitate . Tulburări oculare Frecvente : - conjunctivită . Tulburări acustice și vestibulare Frecvente : - vertij . Tulburări respiratorii , toracice și mediastinale Frecvente : - congestie nazală . Tulburări gastro- intestinale Frecvente : - pancreatită , boala de reflux gastro- esofagian . Tulburări musculo- scheletice , ale țesutului conjunctiv și osos Frecvente : - mialgii . Tulburări renale și ale căilor urinare Frecvente : - calculi
Ro_399 () [Corola-website/Science/291158_a_292487]
-
limfadenopatie . Cele mai multe reacții adverse au fost de intensitate ușoară până la moderată . Tulburări hematologice și limfatice Frecvente : - limfoadenopatie Tulburări metabolice și de nutriție Frecvente : - scăderea apetitului , anorexie , hipertrigliceridemie , diabet zaharat . Tulburări psihice Frecvente : - anxietate , coșmaruri , iritabilitate . Tulburări oculare Frecvente : - conjunctivită . Tulburări acustice și vestibulare Frecvente : - vertij . Tulburări respiratorii , toracice și mediastinale Frecvente : - congestie nazală . Tulburări gastro- intestinale Frecvente : - pancreatită , boala de reflux gastro- esofagian . Tulburări musculo- scheletice , ale țesutului conjunctiv și osos Frecvente : - mialgii . Tulburări renale și ale căilor urinare Frecvente : - calculi
Ro_399 () [Corola-website/Science/291158_a_292487]
-
0, 2 % vs 0, 3 % ) , somnolență ( 0, 7 % vs 0, 5 % ) , parestezie ( 0, 7 % vs 0, 7 % ) , hipoestezie ( 0, 3 % vs 0, 2 % ) , hipersomnia ( 0, 2 % vs 0 % ) . Tulburări oculare mai puțin vedere încețoșată ( 0, 7 % vs 0 % ) frecvente Tulburări acustice și vestibulare Tulburări respiratorii , toracice și mediastinale Tulburări gastro- intestinale Tulburări renale și ale căilor urinare frecvente insuficiență renală ( 1, 5 % vs 1, 5 % ) frecvente erupție cutanată ( 9, 0 % vs 3, 2 % ) frecvente frecvente mai puțin frecvente vs 0, 5
Ro_489 () [Corola-website/Science/291248_a_292577]
-
cutanat la locul de 14, 3 % 5, 7 % 3, 5 % 3, 0 % Tract urinar Tract respirator superior Fungice Tulbur ri oculare 1, 2 % 0, 2 % 0, 2 % Frecvente Mai pu în frecvente Mai pu în frecvente Anomalii vizuale Tulbur ri acustice i vestibulare 2, 3 % Ame eli Tulbur ri cardiace 2, 3 % Palpita îi Tulbur ri vasculare 0, 3 % Mai pu în frecvente Bufeuri Urticarie Tulbur ri gastro- intestinale 0, 3 % 0, 4 % Mai pu în frecvente Mai pu în frecvente
Ro_547 () [Corola-website/Science/291306_a_292635]