8,098 matches
-
2.1 Terminologie, clasificarea sistemelor de ventilare și climatizare și aer condițional. Ventilarea este procesul prin care se aduce în încăperi, aer proaspăt (exterior) și se elimină din încăperi aer poluat. Astfel se realizează diluarea/eliminarea poluanților exteriori: umiditate, gaze, vapori, praf. În funcție de energia care asigură deplasarea aerului, ventilarea poate fi naturală, mecanică sau hibrida. Ventilarea naturală se realizează datorită diferențelor de presiune dintre interiorul și exteriorul clădirii, create de factori naturali: diferențe de temperatură și vânt. Ventilarea mecanică se realizează
METODOLOGIE*) din 1 februarie 2007 de calcul al performantei energetice a cladirilor - Anexa nr. 2. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/187120_a_188449]
-
distribuției neuniforme a temperaturii și controlului imperfect al temperaturii ambientale, dacă acestea nu au fost deja considerate în cadrul corecțiilor la temperatura interioară. Se menționează că nu a fost introdus în bilanțul de energie pentru răcire, consumul de energie datorat condensării vaporilor de apă pe bateria de răcire din centrală de tratare a aerului; după cum s-a menționat la începutul § 2.4, acesta se referă numai la căldură sensibilă. ÎI.2.4.13.3.2. Rezultate pe grupuri de zone și pe
METODOLOGIE*) din 1 februarie 2007 de calcul al performantei energetice a cladirilor - Anexa nr. 2. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/187120_a_188449]
-
situate în afara încăperii/zonei climatizate: ... Temperatura și umiditatea aerului din conducta se calculează cu relațiile: ι(2) = ι(1) + Delta Ț(cta) ι(1), X(1) - temperatura și conținutul de umiditate al aerului la intrare în conducta, [°C, respectiv g(vapori)/ Kg(aer uscat)], ι(2), X(2) - temperatura și conținutul de umiditate al aerului la ieșire din conducta, [°C, respectiv g(vapori)/ Kg(aer uscat)], H(cta) - pierderea de căldură a aerului prin pereții conductei, catre mediul ambiant, [W/K
METODOLOGIE*) din 1 februarie 2007 de calcul al performantei energetice a cladirilor - Anexa nr. 2. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/187120_a_188449]
-
ι(1), X(1) - temperatura și conținutul de umiditate al aerului la intrare în conducta, [°C, respectiv g(vapori)/ Kg(aer uscat)], ι(2), X(2) - temperatura și conținutul de umiditate al aerului la ieșire din conducta, [°C, respectiv g(vapori)/ Kg(aer uscat)], H(cta) - pierderea de căldură a aerului prin pereții conductei, catre mediul ambiant, [W/K], q(v,cta) - debitul de aer din conducta [mc/h]. c) Pierderi de aer din conductele de transport ale aerului ... Aerul înfiltrat
METODOLOGIE*) din 1 februarie 2007 de calcul al performantei energetice a cladirilor - Anexa nr. 2. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/187120_a_188449]
-
cald se determina cu relația: . . Q(sz) = Σ Q(sz(j)) [kWh] (5.15) j ÎI.5 .2.2 Necesar latent de frig Căldură latentă se determina în funcție de numărul de persoane din spațiul ocupat N(pers) și în funcție de debitul de vapori de apă care se degajă în spațiul ocupat (altul decât cel provenit metabolismul uman). Rezultă: Q(L)[ț] = N(pers)[ț]*a(L)+f2δ(v)*G(v)*i(v) [W] (5.16) în care: N(pers) - numărul de persoane din
METODOLOGIE*) din 1 februarie 2007 de calcul al performantei energetice a cladirilor - Anexa nr. 2. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/187120_a_188449]
-
ț] = N(pers)[ț]*a(L)+f2δ(v)*G(v)*i(v) [W] (5.16) în care: N(pers) - numărul de persoane din spațiul ocupat; a(L) - debitul de căldură latentă [în funcție de f2ι(a)], în W/pers i(v) - entalpia vaporilor de apă, în J/kg; G(v) - debitul de vapori de apă, în kg/s; δ(v) - simbolul Weierstrass-Kroneclier. ┌─ 1 - există degajări de vapori │ δ(v) │ └─ 0 - nu există degajări de vapori Cantitatea de căldură latentă, necesară a fi preluată
METODOLOGIE*) din 1 februarie 2007 de calcul al performantei energetice a cladirilor - Anexa nr. 2. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/187120_a_188449]
-
i(v) [W] (5.16) în care: N(pers) - numărul de persoane din spațiul ocupat; a(L) - debitul de căldură latentă [în funcție de f2ι(a)], în W/pers i(v) - entalpia vaporilor de apă, în J/kg; G(v) - debitul de vapori de apă, în kg/s; δ(v) - simbolul Weierstrass-Kroneclier. ┌─ 1 - există degajări de vapori │ δ(v) │ └─ 0 - nu există degajări de vapori Cantitatea de căldură latentă, necesară a fi preluată de instalația/sistemul de climatizare este dată de relația: . Q
METODOLOGIE*) din 1 februarie 2007 de calcul al performantei energetice a cladirilor - Anexa nr. 2. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/187120_a_188449]
-
ocupat; a(L) - debitul de căldură latentă [în funcție de f2ι(a)], în W/pers i(v) - entalpia vaporilor de apă, în J/kg; G(v) - debitul de vapori de apă, în kg/s; δ(v) - simbolul Weierstrass-Kroneclier. ┌─ 1 - există degajări de vapori │ δ(v) │ └─ 0 - nu există degajări de vapori Cantitatea de căldură latentă, necesară a fi preluată de instalația/sistemul de climatizare este dată de relația: . Q(Lz) = 0,001 Σ [N(z(j))*Q(L(j))*D(R(j))] [kWh
METODOLOGIE*) din 1 februarie 2007 de calcul al performantei energetice a cladirilor - Anexa nr. 2. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/187120_a_188449]
-
f2ι(a)], în W/pers i(v) - entalpia vaporilor de apă, în J/kg; G(v) - debitul de vapori de apă, în kg/s; δ(v) - simbolul Weierstrass-Kroneclier. ┌─ 1 - există degajări de vapori │ δ(v) │ └─ 0 - nu există degajări de vapori Cantitatea de căldură latentă, necesară a fi preluată de instalația/sistemul de climatizare este dată de relația: . Q(Lz) = 0,001 Σ [N(z(j))*Q(L(j))*D(R(j))] [kWh] (5.17) j în care: Q(L(j
METODOLOGIE*) din 1 februarie 2007 de calcul al performantei energetice a cladirilor - Anexa nr. 2. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/187120_a_188449]
-
sau neprogramat în activitatea de exploatare, având drept scop menținerea în stare tehnică corespunzătoare a diferitelor subansambluri ale instalațiilor; 3.26 lămpi cu descărcări - lămpi a căror emisie luminoasă este produsă printr-o descărcare electrică într-un gaz sau în vapori metalici ori într-un amestec de mai multe gaze și/sau vapori metalici; 3.27 lămpi cu incandescență - lămpi a căror emisie luminoasă este produsă cu filamentul încălzit la incandescență prin trecerea unui curent electric; 3.28 lămpi cu incandescență
REGULAMENT-CADRU din 20 martie 2007 al serviciului de iluminat public*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/187599_a_188928]
-
tehnică corespunzătoare a diferitelor subansambluri ale instalațiilor; 3.26 lămpi cu descărcări - lămpi a căror emisie luminoasă este produsă printr-o descărcare electrică într-un gaz sau în vapori metalici ori într-un amestec de mai multe gaze și/sau vapori metalici; 3.27 lămpi cu incandescență - lămpi a căror emisie luminoasă este produsă cu filamentul încălzit la incandescență prin trecerea unui curent electric; 3.28 lămpi cu incandescență cu halogen - lămpi incandescente având, în balonul de construcție specială, un mediu
REGULAMENT-CADRU din 20 martie 2007 al serviciului de iluminat public*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/187599_a_188928]
-
Iluminatul public stradal se realizează pentru iluminatul căilor de circulație publică, străzi, trotuare, piețe, intersecții, parcări, treceri pietonale, poduri, pasaje, pasaje sub și supraterane. ... (2) Iluminatul public se va realiza de regulă cu surse de lumină/lămpi cu descărcări în vapori de sodiu la înaltă presiune pentru toate tipurile de căi de circulație principale și secundare. Pentru anumite căi de circulație înguste, din zonele declarate istorice ale localităților, unde se dorește o redare foarte bună a culorilor, se pot utiliza surse
REGULAMENT-CADRU din 20 martie 2007 al serviciului de iluminat public*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/187599_a_188928]
-
ingestia drogului pe gură. Se consideră această cale chiar dacă absorbția se produce mai mult în mucoasa orală decât în tubul digestiv. (4) Prin inhalare se înțelege aspirarea pe nas și absorbția ulterioară prin mucoasa nazofaringiană a substanțelor sub formă de vapori sau gaze. ... (5) Prin cale de administrare intranazală se înțelege aspirarea pe nas și absorbția ulterioară prin mucoasa nazofaringiană a substanțelor sub formă de pulbere sau particule și cristale mici. ... (6) Prin cale de administrare parenterală se înțelege administrarea drogului
ORDIN nr. 770 din 4 mai 2007 pentru aprobarea Metodologiei de completare a fişelor standard şi de transmitere a datelor prevăzute în foaia individuală de urgenţă pentru consumul de droguri, în foaia individuală de admitere la tratament pentru consumul de droguri, în fişa privind cazurile înregistrate de HVC şi HVB în rândul consumatorilor de droguri injectabile şi în fişa standard de prevalenţă a infecţiilor cu HIV, HVB şi HVC în rândul consumatorilor de droguri injectabile. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/187844_a_189173]
-
ingestia drogului pe gură. Se consideră această cale chiar dacă absorbția se produce mai mult în mucoasa orală decât în tubul digestiv. (5) Prin inhalare se înțelege aspirarea pe nas și absorbția ulterioară prin mucoasa nazofaringiană a substanțelor sub formă de vapori sau gaze. ... (6) Prin cale de administrare intranazală se înțelege aspirarea pe nas și absorbția ulterioară prin mucoasa nazofaringiană a substanțelor sub formă de pulbere sau particule și cristale mici. ... (7) Prin cale de administrare parenterală se înțelege administrarea drogului
ORDIN nr. 770 din 4 mai 2007 pentru aprobarea Metodologiei de completare a fişelor standard şi de transmitere a datelor prevăzute în foaia individuală de urgenţă pentru consumul de droguri, în foaia individuală de admitere la tratament pentru consumul de droguri, în fişa privind cazurile înregistrate de HVC şi HVB în rândul consumatorilor de droguri injectabile şi în fişa standard de prevalenţă a infecţiilor cu HIV, HVB şi HVC în rândul consumatorilor de droguri injectabile. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/187844_a_189173]
-
și cristale mici. ... (7) Prin cale de administrare parenterală se înțelege administrarea drogului intramuscular, subcutanat sau intradermic. ... (8) Pentru calea de administrare intravenoasă se încercuiește varianta 5 de răspuns. ... (9) Prin fumat se înțelege aspirarea și absorbția pulmonară ulterioară a vaporilor de droguri supuși combustiei în țigări, pipe, folii de aluminiu. ... (10) În cazul în care răspunsul pacientului face referire la o altă cale de administrare, se încercuiește valoarea corespunzătoare altei căi de administrare și se notează literalmente calea. ... (11) În
ORDIN nr. 770 din 4 mai 2007 pentru aprobarea Metodologiei de completare a fişelor standard şi de transmitere a datelor prevăzute în foaia individuală de urgenţă pentru consumul de droguri, în foaia individuală de admitere la tratament pentru consumul de droguri, în fişa privind cazurile înregistrate de HVC şi HVB în rândul consumatorilor de droguri injectabile şi în fişa standard de prevalenţă a infecţiilor cu HIV, HVB şi HVC în rândul consumatorilor de droguri injectabile. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/187844_a_189173]
-
ingestia drogului pe gură. Se consideră această cale chiar dacă absorbția se produce mai mult în mucoasa orală decât în tubul digestiv. (4) Prin inhalare se înțelege aspirarea pe nas și absorbția ulterioară prin mucoasa nazofaringiană a substanțelor sub formă de vapori sau gaze. ... (5) Prin cale de administrare intranazală se înțelege aspirarea pe nas și absorbția ulterioară prin mucoasa nazofaringiană a substanțelor sub formă de pulbere sau particule și cristale mici. ... (6) Prin cale de administrare parenterală se înțelege administrarea drogului
METODOLOGIE din 4 mai 2007 de completare a fişelor standard şi de transmitere a datelor prevăzute în foaia individuală de urgenţă pentru consumul de droguri, în foaia individuală de admitere la tratament pentru consumul de droguri, în fişa privind cazurile înregistrate de HVC şi HVB în rândul consumatorilor de droguri injectabile şi în fişa standard de prevalenţă a infecţiilor cu HIV, HVB şi HVC în rândul consumatorilor de droguri injectabile. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/187845_a_189174]
-
ingestia drogului pe gură. Se consideră această cale chiar dacă absorbția se produce mai mult în mucoasa orală decât în tubul digestiv. (5) Prin inhalare se înțelege aspirarea pe nas și absorbția ulterioară prin mucoasa nazofaringiană a substanțelor sub formă de vapori sau gaze. ... (6) Prin cale de administrare intranazală se înțelege aspirarea pe nas și absorbția ulterioară prin mucoasa nazofaringiană a substanțelor sub formă de pulbere sau particule și cristale mici. ... (7) Prin cale de administrare parenterală se înțelege administrarea drogului
METODOLOGIE din 4 mai 2007 de completare a fişelor standard şi de transmitere a datelor prevăzute în foaia individuală de urgenţă pentru consumul de droguri, în foaia individuală de admitere la tratament pentru consumul de droguri, în fişa privind cazurile înregistrate de HVC şi HVB în rândul consumatorilor de droguri injectabile şi în fişa standard de prevalenţă a infecţiilor cu HIV, HVB şi HVC în rândul consumatorilor de droguri injectabile. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/187845_a_189174]
-
și cristale mici. ... (7) Prin cale de administrare parenterală se înțelege administrarea drogului intramuscular, subcutanat sau intradermic. ... (8) Pentru calea de administrare intravenoasă se încercuiește varianta 5 de răspuns. ... (9) Prin fumat se înțelege aspirarea și absorbția pulmonară ulterioară a vaporilor de droguri supuși combustiei în țigări, pipe, folii de aluminiu. ... (10) În cazul în care răspunsul pacientului face referire la o altă cale de administrare, se încercuiește valoarea corespunzătoare altei căi de administrare și se notează literalmente calea. ... (11) În
METODOLOGIE din 4 mai 2007 de completare a fişelor standard şi de transmitere a datelor prevăzute în foaia individuală de urgenţă pentru consumul de droguri, în foaia individuală de admitere la tratament pentru consumul de droguri, în fişa privind cazurile înregistrate de HVC şi HVB în rândul consumatorilor de droguri injectabile şi în fişa standard de prevalenţă a infecţiilor cu HIV, HVB şi HVC în rândul consumatorilor de droguri injectabile. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/187845_a_189174]
-
și concomitent se pot afla multe persoane străine de întreprindere (societăți comerciale); - căi de circulație publice. 1.3.24. Zona cu pericol de explozie - spațiul, locul în care în condiții normale de functionare se pot acumula, accidental sau permanent, gaze, vapori, ceața de lichide inflamabile ori pulberi în cantități suficiente pentru a da naștere unei atmosfere explozive în amestec cu aerul. 1.3.25. Atmosferă explozivă gazoasa - amestecul cu aerul, în condiții atmosferice normale, a substanțelor inflamabile sub formă de gaz
REGULAMENT din 28 martie 2007 privind depozitarea buteliilor tranSportabile pentru gaze comprimate, lichefiate sau dizolvate sub presiune, exclusiv GPL*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/187408_a_188737]
-
ceața de lichide inflamabile ori pulberi în cantități suficiente pentru a da naștere unei atmosfere explozive în amestec cu aerul. 1.3.25. Atmosferă explozivă gazoasa - amestecul cu aerul, în condiții atmosferice normale, a substanțelor inflamabile sub formă de gaz, vapori sau ceață în care, după aprindere, combustia se propagă în ansamblul amestecului neconsumat. 1.3.26. Clasificarea (zonarea) spațiilor cu pericol de explozie Locurile periculoase sunt clasificate pe zone în funcție de frecvență și durata permanentei unei atmosfere explozive. Zonele cu pericol
REGULAMENT din 28 martie 2007 privind depozitarea buteliilor tranSportabile pentru gaze comprimate, lichefiate sau dizolvate sub presiune, exclusiv GPL*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/187408_a_188737]
-
Instalația de semnalizare a incendiilor 3.2.3. Depozitele închise pentru butelii cu gaze inflamabile, cu aria construită de peste 600 mp, se echipează cu instalații de detectare și semnalizare automată a incendiului și/sau detectoare de concentrație pentru gaze sau vapori, conform pct. 3.2.1. Instalații de stingere 3.2.4. Clădirile sau încăperile în care se depozitează butelii cu fluide inflamabile încadrate în categoria A, B sau C pericol de incendiu, cu suprafața mai mare de 750 mp și
REGULAMENT din 28 martie 2007 privind depozitarea buteliilor tranSportabile pentru gaze comprimate, lichefiate sau dizolvate sub presiune, exclusiv GPL*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/187408_a_188737]
-
trebuie dotată cu: vestiare, dușuri, spălătoare și încăperi pentru încălzire periodica b) Depozitarea în încăperi ... b1) Depozite pentru butelii cu gaze toxice - Grupa de proces IV g - procese de muncă ce au loc în condiții de contact cu gaze și vapori care pot produce intoxicații acute - Anexă social-sanitară trebuie dotată cu: vestiare pentru haine de stradă, dușuri, vestiare pentru haine de protecție și de lucru (în circuit mic), spălătoare și, suplimentar, cu: cameră de salvare degazare, condiții de spălare și uscare
REGULAMENT din 28 martie 2007 privind depozitarea buteliilor tranSportabile pentru gaze comprimate, lichefiate sau dizolvate sub presiune, exclusiv GPL*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/187408_a_188737]
-
Sinonime și abrevieri 2.6. Formulă structurală 2.7. Formulă moleculară 2.8. Greutate moleculară 2.9. Gradul de impuritate 2.10. Compoziția calitativa și cantitativa a impurităților 2.11. Descrierea proprietăților fizice: - punctul de fuziune - punctul de fierbere - presiunea vaporilor - solubilitate în apă și solvenți organici exprimați în g/l, cu indicarea temperaturii - densitatea - spectrul de refracție, rotație, etc. 3. Studii toxicologice 3.1. Studii toxicologice pe termen scurt 3.2. Studii toxicologice pe termen lung 3.3. Studii de
NORMA SANITARĂ VETERNINARA din 29 august 2005 privind măsurile de supraveghere şi control al unor substanţe şi al reziduurilor acestora la animalele vii şi la produsele lor, precum şi al reziduurilor de medicamente de uz veterinar în produsele de origine animala. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/183508_a_184837]
-
și de 50241000-6 biciclete 50510000-3 50530000-9 50910000-7 29.11 Motoare și turbine 29110000-3 Turbine și motoare cu exceptia 29111000-0 Motoare motoarelor de 29111100-1 Motoare suspendate pentru aeronave, de propulsia navelor vehicule și de 29112000-7 Instalații de turbine biciclete 29112100-8 Turbine cu vapori 29112110-1 Turbine cu aburi 29112200-9 Turbine hidraulice 29112210-2 Roți hidraulice �� 29112300-0 Turbine cu gaz 29112400-1 Echipamente pentru turbine 29112410-4 Instrumente pentru turbine 29113000-4 Piese pentru turbine 29113100-5 Piese pentru turbine cu vapori 29113110-8 Plăci de fundație 29113120-1 Carcase 29113130-4 Sisteme
CPV din 5 noiembrie 2002 Vocabularul Comun privind Achiziţiile*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/183250_a_184579]
-
29112000-7 Instalații de turbine biciclete 29112100-8 Turbine cu vapori 29112110-1 Turbine cu aburi 29112200-9 Turbine hidraulice 29112210-2 Roți hidraulice �� 29112300-0 Turbine cu gaz 29112400-1 Echipamente pentru turbine 29112410-4 Instrumente pentru turbine 29113000-4 Piese pentru turbine 29113100-5 Piese pentru turbine cu vapori 29113110-8 Plăci de fundație 29113120-1 Carcase 29113130-4 Sisteme de răcire cu aer cu condensatoare 29113140-7 Piese pentru turbine cu aburi 29113150-0 Sisteme cu ulei lubrifiant 29113160-3 Separatori de umiditate 29113161-0 Dezumidificatoare 29113170-6 Dispozitive rotative 29113171-3 Rotoare 29113172-0 Pălețe 29113190-2 Dispozitive
CPV din 5 noiembrie 2002 Vocabularul Comun privind Achiziţiile*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/183250_a_184579]