8,098 matches
-
infraroșu 31517000-3 Lămpi cu arc 31518000-0 Lumini de semnalizare 31518100-1 Reflectoare 31518110-4 Reflectoare pentru intervenții în exterior 31518200-2 Echipament de iluminat de urgență 31518300-3 Echipament de iluminare pentru acoperiș 31518400-4 Lumini de semnalizare a pistelor pentru aeronave 31518500-5 Lămpi cu vapori de mercur 31518600-6 Proiectoare de căutare 31520000-7 Lămpi și aparate de iluminat 31521000-4 Lămpi 31521100-5 Lămpi de birou 31521200-6 Lampadare 31521300-7 Lămpi electrice portabile 31521310-0 Lumini de avertizare 31521320-3 Lanterne 31522000-1 Ghirlande luminoase pentru pomii de Crăciun 31523000-8 Panouri și
CPV din 5 noiembrie 2002 Vocabularul Comun privind Achiziţiile*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/183250_a_184579]
-
8006+8483.6 8406-8408+8410+8411 29110000-3 Turbine și motoare 8407+8408 29111000-0 Motoare 8407[.21+.29+.9]+ 29111100-1 Motoare suspendate pentru +8408[.1+.9] propulsia navelor 8406+8410+8411 29112000-7 Instalații de turbine 8406[.1+.8] 29112100-8 Turbine cu vapori 8406[.1+.8] 29112110-1 Turbine cu aburi 8410.1 29112200-9 Turbine hidraulice 8410.1 29112210-2 Roți hidraulice 8411.8 29112300-0 Turbine cu gaz 8406.9+8410.9+ 29112400-1 Echipamente pentru turbine +8411.9 8406.9+8410.9+ 29112410-4 Instrumente pentru
CPV din 5 noiembrie 2002 Vocabularul Comun privind Achiziţiile*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/183250_a_184579]
-
Turbine cu gaz 8406.9+8410.9+ 29112400-1 Echipamente pentru turbine +8411.9 8406.9+8410.9+ 29112410-4 Instrumente pentru turbine +8411.9 8406.9+8410.9+ 29113000-4 Piese pentru turbine +8411.9 8406.9 29113100-5 Piese pentru turbine cu vapori 8406.9 29113110-8 Plăci de fundație 8406.9 29113120-1 Carcase 8406.9 29113130-4 Sisteme de răcire cu aer cu condensatoare 8406.9 29113140-7 Piese pentru turbine cu aburi 8406.9 29113150-0 Sisteme cu ulei lubrifiant 8406.9 29113160-3 Separatori de
CPV din 5 noiembrie 2002 Vocabularul Comun privind Achiziţiile*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/183250_a_184579]
-
Lămpi cu infraroșu 8539.41 31517000-3 Lămpi cu arc 8513.1+8539.32.1 31518000-0 Lumini de semnalizare +8608.00.3+9405 8539.1 31518100-1 Reflectoare 8539.1 31518110-4 Reflectoare pentru intervenții în exterior 8539.32.1 31518500-5 Lămpi cu vapori de mercur 8513.1+9405.2 31521000-4 Lămpi 8513.1 31521300-7 Lămpi electrice portabile 8513.1 31521310-0 Lumini de avertizare 8513.1 31521320-3 Lanterne 8513.9+8539.9 31530000-0 Piese pentru lămpi și corpuri +9405.99 de iluminat 8539.9
CPV din 5 noiembrie 2002 Vocabularul Comun privind Achiziţiile*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/183250_a_184579]
-
care organul activ este, de regulă, o talpă plana, antrenată în mișcare predominant pe direcție vericala prin presiunea exploziei. Mașină este condusă de un operator însoțitor. 9. Compresor Orice mașină destinată utilizării împreună cu echipamente atașabile care comprima aerul, gazele sau vaporii până la o presiune mai mare decât presiunea de admisie. Compresorul cuprinde dispozitivul de comprimare propriu zis, mașina motoare primară și orice componentă sau dispozitiv aferent necesar pentru funcționarea sigură a compresorului. Sunt excluse următoarele categorii de dispozitive: - ventilatoare, cum ar
HOTĂRÂRE nr. 1.756 din 6 decembrie 2006 privind limitarea nivelului emisiilor de zgomot în mediu produs de echipamente destinate utilizării în exteriorul clădirilor. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/184483_a_185812]
-
cu infraroșu 31517000-3 Lămpi cu arc 31518000-0 Lumini de semnalizare 31518100-1 Reflectoare 31518110-4 Reflectoare pentru intervenții ��n exterior 31518200-2 Echipament de iluminat de urgență 31518300-3 Echipament de iluminat acoperișurile 31518400-4 Lumini de semnalizare a pistelor pentru aeronave 31518500-5 Lămpi cu vapori de mercur 31518600-6 Proiectoare orientabile 31520000-7 Lămpi și aparate de iluminat 31521000-4 Lămpi 31521100-5 Lămpi de birou 31521200-6 Lampadare 31521300-7 Lămpi electrice portabile 31521310-0 Lumini de avertizare 31521320-3 Lanterne 31522000-1 Ghirlande luminoase pentru pomul de Crăciun 31523000-8 Indicatoare și plăcute
REGULAMENTUL (CE) nr. 2.151 din 16 decembrie 2003 de modificare a Regulamentului (CE) nr. 2195/2002 al Parlamentului European şi al Consiliului privind Vocabularul comun privind achiziţiile publice (CPV)*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/182638_a_183967]
-
și chimică; ... e) sinonime și abrevieri; ... f) formula structurală; ... g) formula moleculară; ... h) greutatea moleculară; ... i) gradul de impuritate; ... j) compoziția calitativă și cantitativă a impurităților; ... k) descrierea proprietăților fizice; ... l) punctul de topire; ... m) punctul de fierbere; ... n) presiunea vaporilor; ... o) solubilitatea în apă și în solvenții organici, exprimată în g/l, indicându-se temperatura; ... p) densitatea; ... r) spectrele de refracție, rotație etc.; ... s) formula produsului medicinal. ... 2. Farmacologie Studiile farmacologice sunt de o importanță fundamentală pentru clarificarea mecanismelor prin
NORMĂ SANITARĂ VETERINARĂ din 31 octombrie 2007 (*actualizată*) privind Codul produselor medicinale veterinare**). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/193535_a_194864]
-
și al Consiliului (CE) nr. 1.774/2002, document care să afirme la pct. 6.1, în cazul produselor la care se face referire în alin. (1) lit. c), faptul că respectivele produse au fost tratate cu un curent de vapori sau prin altă metodă care să asigure că nu rămâne niciun agent patogen. ... (3) Totuși, respectivul document comercial nu este solicitat pentru pene decorative procesate, pene procesate deținute de călători pentru uzul personal sau pentru transporturile de pene procesate trimise
ORDIN nr. 188 din 2 noiembrie 2007 pentru aprobarea Normei sanitare veterinare referitoare la unele măsuri de protecţie privind influenţa aviară produsă de subtipul H5N1 înalt patogen la păsările crescute în scop comercial. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/192555_a_193884]
-
și al Consiliului (CE) nr. 1.774/2002, document care să afirme la pct. 6.1, în cazul produselor la care se face referire în alin. (1) lit. c), faptul că respectivele produse au fost tratate cu un curent de vapori sau prin altă metodă care să asigure că nu rămâne niciun agent patogen. ... (3) Totuși, respectivul document comercial nu este solicitat pentru pene decorative procesate, pene procesate deținute de călători pentru uzul personal sau pentru transporturile de pene procesate trimise
NORMĂ SANITARĂ VETERINARĂ din 2 noiembrie 2007 referitoare la unele măsuri de protecţie privind influenţa aviară produsă de subtipul H5N1 înalt patogen la păsările crescute în scop comercial. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/192556_a_193885]
-
materialelor utilizate, prelucrate sau manipulate, care determină încadrarea: a) A: substanțe a căror aprindere sau explozie poate să aibă loc în urma contactului cu oxigenul din aer, cu apa ori cu alte substanțe sau materiale; lichide cu temperatura de inflamabilitate a vaporilor până la 28°C, gaze sau vapori cu limita inferioară de explozie până la 10%, atunci când acestea pot forma cu aerul amestecuri explozive de la A și B (risc foarte mare de incendiu) până la E (risc mic de incendiu); ... b) B: lichide cu
NORMĂ TEHNICĂ din 9 martie 2007 (*actualizată*) privind delimitarea zonelor de protecţie şi de siguranţă aferente capacităţilor energetice - revizia I. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/186891_a_188220]
-
determină încadrarea: a) A: substanțe a căror aprindere sau explozie poate să aibă loc în urma contactului cu oxigenul din aer, cu apa ori cu alte substanțe sau materiale; lichide cu temperatura de inflamabilitate a vaporilor până la 28°C, gaze sau vapori cu limita inferioară de explozie până la 10%, atunci când acestea pot forma cu aerul amestecuri explozive de la A și B (risc foarte mare de incendiu) până la E (risc mic de incendiu); ... b) B: lichide cu temperatura de inflamabilitate a vaporilor cuprinsă
NORMĂ TEHNICĂ din 9 martie 2007 (*actualizată*) privind delimitarea zonelor de protecţie şi de siguranţă aferente capacităţilor energetice - revizia I. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/186891_a_188220]
-
sau vapori cu limita inferioară de explozie până la 10%, atunci când acestea pot forma cu aerul amestecuri explozive de la A și B (risc foarte mare de incendiu) până la E (risc mic de incendiu); ... b) B: lichide cu temperatura de inflamabilitate a vaporilor cuprinsă între 28°C-100°C, gaze sau vapori cu limita inferioară de explozie mai mare de 10%, atunci când acestea pot forma cu aerul amestecuri explozive; ... c) C: substanțe și materiale combustibile solide: lichide cu temperatura de inflamabilitate a vaporilor
NORMĂ TEHNICĂ din 9 martie 2007 (*actualizată*) privind delimitarea zonelor de protecţie şi de siguranţă aferente capacităţilor energetice - revizia I. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/186891_a_188220]
-
atunci când acestea pot forma cu aerul amestecuri explozive de la A și B (risc foarte mare de incendiu) până la E (risc mic de incendiu); ... b) B: lichide cu temperatura de inflamabilitate a vaporilor cuprinsă între 28°C-100°C, gaze sau vapori cu limita inferioară de explozie mai mare de 10%, atunci când acestea pot forma cu aerul amestecuri explozive; ... c) C: substanțe și materiale combustibile solide: lichide cu temperatura de inflamabilitate a vaporilor mai mare de 100°C; ... d) D: substanțe sau
NORMĂ TEHNICĂ din 9 martie 2007 (*actualizată*) privind delimitarea zonelor de protecţie şi de siguranţă aferente capacităţilor energetice - revizia I. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/186891_a_188220]
-
vaporilor cuprinsă între 28°C-100°C, gaze sau vapori cu limita inferioară de explozie mai mare de 10%, atunci când acestea pot forma cu aerul amestecuri explozive; ... c) C: substanțe și materiale combustibile solide: lichide cu temperatura de inflamabilitate a vaporilor mai mare de 100°C; ... d) D: substanțe sau materiale incombustibile în stare fierbinte, topite ori incandescente, cu degajări de căldură radiantă, flăcări sau scântei; substanțe solide, lichide ori gazoase ce se ard în calitate de combustibil; ... e) E: substanțe sau materiale
NORMĂ TEHNICĂ din 9 martie 2007 (*actualizată*) privind delimitarea zonelor de protecţie şi de siguranţă aferente capacităţilor energetice - revizia I. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/186891_a_188220]
-
elemente de construcție sunt mediu inflamabile (combustibilitate C3); ... e) gradul V: principalele elemente de construcție sunt ușor inflamabile (combustibilitate C4). ... Zonă cu pericol de explozie: spațiul în care, în condiții normale de funcționare, se pot acumula accidental sau permanent gaze, vapori de lichide inflamabile ori praf în cantități suficiente pentru a da naștere unei atmosfere explozive în amestec cu aerul; acestea se clasifică astfel: a) zona "0" în care atmosfera explozivă este prezentă permanent sau pe perioade lungi de timp, respectiv
NORMĂ TEHNICĂ din 9 martie 2007 (*actualizată*) privind delimitarea zonelor de protecţie şi de siguranţă aferente capacităţilor energetice - revizia I. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/186891_a_188220]
-
repetă cu o frecvență ridicată, în condiții normale de funcționare; acest spațiu cuprinde în esență interiorul rezervoarelor sau al aparatelor (mai mult de 1.000 de ore pe an); ... b) zona "1" în care atmosfera explozivă de gaze sau de vapori poate să apară intermitent ori periodic, în condiții normale de funcționare (între 10-1.000 de ore/an); acest spațiu cuprinde perimetrul mai apropiat din jurul zonei "0", împrejurul gurilor de umplere și golire a aparatelor și conductelor ușor deteriorabile din sticlă
NORMĂ TEHNICĂ din 9 martie 2007 (*actualizată*) privind delimitarea zonelor de protecţie şi de siguranţă aferente capacităţilor energetice - revizia I. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/186891_a_188220]
-
ore/an); acest spațiu cuprinde perimetrul mai apropiat din jurul zonei "0", împrejurul gurilor de umplere și golire a aparatelor și conductelor ușor deteriorabile din sticlă, ceramică, la presetupe insuficient de etanșe; ... c) zona "2" în care atmosfera explozivă de gaze, vapori poate să apară numai accidental sau în caz de avarie și pentru o perioadă scurtă de timp (maximum 10 ore/an); acest spațiu cuprinde, de exemplu, spațiile care înconjoară zonele "0" și "1", spațiile din jurul flanșelor cu garnituri plane de
NORMĂ TEHNICĂ din 9 martie 2007 (*actualizată*) privind delimitarea zonelor de protecţie şi de siguranţă aferente capacităţilor energetice - revizia I. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/186891_a_188220]
-
prin aceeași instalație de ventilare, de climatizare sau de transport pneumatic a substanțelor care, în amestec sau prin combinație chimică, pot produce incendii ori explozii. ... Articolul 65 Construcțiile, instalațiile tehnologice, precum și zonele din vecinătatea acestora, în care se pot degaja vapori, gaze, praf sau pulberi combustibile, se prevăd, conform reglementărilor specifice, cu sisteme de detectare a emisiilor și de inhibare, inertizare sau evacuare forțată a acestora, în vederea preîntâmpinării acumulării de concentrații periculoase, precum și pentru semnalizarea situației create. Articolul 66 (1) Instalațiile
NORME GENERALE din 28 februarie 2007 de apărare împotriva incendiilor. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/186360_a_187689]
-
zilei, a unor lucrări care creează condiții favorizante pentru producerea de incendii prin degajări de substanțe volatile sau supraîncălziri excesive; ... d) asigurarea protejării față de efectul direct al razelor solare a recipientelor, rezervoarelor și a altor tipuri de ambalaje care conțin vapori inflamabili sau gaze lichefiate sub presiune, prin depozitare la umbră; ... e) intensificarea controalelor în zonele cu culturi agricole și în locuri cu vegetație forestieră, mai ales cele frecventate pentru agrement; ... f) asigurarea și verificarea zilnică a rezervelor de apă pentru
NORME GENERALE din 28 februarie 2007 de apărare împotriva incendiilor. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/186360_a_187689]
-
măsurilor ce se impun pentru împiedicarea propagării focului la vecinătăți, asigurându-se supravegherea permanentă a arderii. ... (5) Utilizarea focului deschis nu se admite la distanțe mai mici de 40 m față de locurile cu pericol de explozie: gaze și lichide combustibile, vapori inflamabili, explozivi etc., respectiv 10 m față de materiale sau substanțe combustibile: lemn, hârtie, textile, carton asfaltat, bitum, ulei etc., fără a fi supravegheat și asigurat prin măsuri corespunzătoare. ... (6) Luarea măsurilor pentru prevenirea jocului copiilor cu focul în condiții și
NORME GENERALE din 28 februarie 2007 de apărare împotriva incendiilor. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/186360_a_187689]
-
permis fumatul se marchează cu indicatorul "LOC PENTRU FUMAT". ... (6) Locurile pentru fumat stabilite în exteriorul clădirilor sunt amplasate la o distanță mai mare de 40 m față de locurile în care există pericol de explozie: gaze și lichide combustibile, explozivi, vapori inflamabili etc., 10 m față de locurile în care există materiale solide combustibile: lemn, textile, hârtie, carton asfaltat, bitum, și 50 m față de culturile de cereale păioase în perioada coacerii și recoltării sau de zonele împădurite. ... (7) Locurile stabilite pentru fumat
NORME GENERALE din 28 februarie 2007 de apărare împotriva incendiilor. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/186360_a_187689]
-
a acestor elemente și a compușilor lor conținută în fracția PM(10); ... d) hidrocarburi aromatice policiclice - reprezintă acei compuși organici formați în totalitate din carbon și hidrogen, alcătuiți din cel puțin două cicluri aromatice condensate; ... e) mercur total gazos - reprezintă vapori de mercur elementar și radicali gazoși de mercur, de exemplu din compuși de mercur solubili în apă care au o presiune de vapori suficient de mare pentru a exista în faza gazoasă. ... Capitolul II Valori țintă și criterii de evaluare
NORMATIV din 21 martie 2007 privind evaluarea pentru arsen, cadmiu, mercur, nichel şi hidrocarburi aromatice policiclice în aerul înconjurător. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/186522_a_187851]
-
din carbon și hidrogen, alcătuiți din cel puțin două cicluri aromatice condensate; ... e) mercur total gazos - reprezintă vapori de mercur elementar și radicali gazoși de mercur, de exemplu din compuși de mercur solubili în apă care au o presiune de vapori suficient de mare pentru a exista în faza gazoasă. ... Capitolul II Valori țintă și criterii de evaluare Articolul 3 (1) Valorile-țintă pentru arsen, cadmiu, nichel și benzo(a)piren în aerul înconjurător sunt cele prevăzute în subanexa nr. 1. ... (2
NORMATIV din 21 martie 2007 privind evaluarea pentru arsen, cadmiu, mercur, nichel şi hidrocarburi aromatice policiclice în aerul înconjurător. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/186522_a_187851]
-
a)] 6,220 . R(a) . p(a) H(a) = (10) p(b) - p(a) . R(a) . 10^-2 unde: H(a) = g apă per kg de aer uscat R(a) = umiditatea relativă a aerului de admisie, % p(a) = presiunea de vapori, la saturație, pentru aerul de admisie, kPa p(B) = presiunea barometrică totală, kPa Notă: Formulele ce utilizează F(FH) sunt versiuni simplificate ale celor menționate în secțiunea 3.7 din apendicele 6 al prezentului cod [formulele (2-44) și (2-45)] care
COD TEHNIC din 26 septembrie 1997 privind controlul emisiilor de oxizi de azot de la motoarele diesel navale*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/187155_a_188484]
-
considerare a umidității din aerul de supraalimentare, se adaugă factorul următor: H(sc) = umiditatea aerului de supraalimentare, g apă per kg de aer uscat, în care: H(sc) = 6,220 . P(sc) . 100/[PC - P(sc)] unde: P(sc) = presiunea vaporilor de saturație din aerul de supraalimentare, kPa PC = presiunea aerului de supraalimentare, kPa 2. Dacă H(a) ≥ H(sc), atunci H(sc) trebuie utilizat în locul H(a) din formula (14). În acest caz, G(EXHW) din 5.5.2.3
COD TEHNIC din 26 septembrie 1997 privind controlul emisiilor de oxizi de azot de la motoarele diesel navale*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/187155_a_188484]