49,224 matches
-
în momentul recunoașterii în profit sau pierdere a câștigurilor sau pierderilor recunoscute în conturile de capitaluri proprii, acestea sunt transferate în contul 70752 "Câștiguri privind instrumentele de acoperire a fluxurilor de trezorerie" sau 60752 "Pierderi privind instrumentele de acoperire a fluxurilor de trezorerie", după caz. ... Secțiunea 10. Închiderea și deschiderea conturilor și corectarea erorilor 195. (1) Potrivit prevederilor art. 27, alin. (1) și (4) din Legea contabilității nr. 82/1991 , republicată, exercițiul financiar reprezintă perioada pentru care trebuie întocmite situațiile financiare
ANEXE din 16 decembrie 2010 (*actualizate*) nr. 1 şi 2 la Ordinul Băncii naţionale a României nr. 27 din 16 decembrie 2010 pentru aprobarea Reglementărilor contabile conforme cu Standardele Internaţionale de Raportare Financiară, aplicabile instituţiilor de credit*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/276222_a_277551]
-
de acoperire împotriva riscurilor pentru fiecare tip major de tranzacție previzionată pentru care se utilizează contabilitatea de acoperire împotriva riscurilor, și f.2) expunerea instituției de credit la riscul de preț, riscul de credit, riscul de lichiditate și la riscul fluxului de trezorerie. 12^1. (1) Entitățile de interes public care, la data bilanțului, depășesc criteriul de a avea un număr mediu de 500 de angajați în cursul exercițiului financiar includ în raportul administratorilor o declarație nefinanciară care conține informații, în măsura în care
REGLEMENTĂRI CONTABILE din 16 decembrie 2010 (*actualizate*) conforme cu Standardele Internaţionale de Raportare Financiară, aplicabile instituţiilor de credit*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/276221_a_277550]
-
pct. 3 din anexa la ORDINUL nr. 7 din 30 octombrie 2014 , publicat în MONITORUL OFICIAL nr. 825 din 12 noiembrie 2014. (4) Ulterior recunoașterii deprecierii creanțelor din operațiuni de trezorerie și interbancare, în condițiile în care valoarea estimată a fluxurilor de trezorerie viitoare nu se modifică, determinarea veniturilor din dobânzi prin aplicarea ratei efective a dobânzii la valoarea contabilă a activului financiar (după deducerea ajustărilor pentru depreciere) face necesară ajustarea veniturilor din dobânzi înregistrate potrivit alin. (3) cu diferența dintre
REGLEMENTĂRI CONTABILE din 16 decembrie 2010 (*actualizate*) conforme cu Standardele Internaţionale de Raportare Financiară, aplicabile instituţiilor de credit*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/276221_a_277550]
-
de curs valutar aferente activelor financiare nemonetare, în valută, clasificate în categoria celor disponibile în vederea vânzării; ... b) diferențele din modificarea valorii juste a activelor financiare disponibile în vederea vânzării; ... c) diferențele din evaluarea instrumentelor de acoperire, în cadrul operațiunilor de acoperire a fluxurilor de trezorerie (partea eficientă); ... d) valoarea impozitului pe profit curent și a impozitului pe profit amânat care trebuie recunoscută în conturile de capitaluri proprii; ... e) valoarea beneficiilor acordate angajaților sub forma instrumentelor de capitaluri proprii; ... f) valoarea diferențelor aferente activelor
REGLEMENTĂRI CONTABILE din 16 decembrie 2010 (*actualizate*) conforme cu Standardele Internaţionale de Raportare Financiară, aplicabile instituţiilor de credit*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/276221_a_277550]
-
rata dobânzii, pe instrumente de capitaluri proprii, pe cursul de schimb, pe riscul de credit, pe mărfuri și alte instrumente derivate; ... b) în funcție de scopul utilizării: instrumente deținute în vederea tranzacționării, instrumente de acoperire a valorii juste și instrumente de acoperire a fluxurilor de trezorerie. În categoria instrumentelor derivate deținute în vederea tranzacționării se includ și instrumentele derivate care sunt deținute pentru scopuri de acoperire dar care nu îndeplinesc condițiile pentru aplicarea regulilor specifice contabilității de acoperire, precum și instrumentele derivate legate de instrumente de
REGLEMENTĂRI CONTABILE din 16 decembrie 2010 (*actualizate*) conforme cu Standardele Internaţionale de Raportare Financiară, aplicabile instituţiilor de credit*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/276221_a_277550]
-
înregistrează în conturile de instrumente derivate, în funcție de natura lor. ... 185. Instrumentele derivate sunt clasificate în funcție de riscul care determină modificarea valorii acestora, astfel: a) Instrumentele derivate pe rata dobânzii sunt contractele legate de un instrument financiar purtător de dobândă ale cărui fluxuri de trezorerie sunt determinate prin referire la ratele dobânzilor sau la un alt contract de rată a dobânzii (de exemplu, o opțiune existentă într-un contract futures de a cumpăra un bilet de trezorerie). Această categorie este limitată la acele
REGLEMENTĂRI CONTABILE din 16 decembrie 2010 (*actualizate*) conforme cu Standardele Internaţionale de Raportare Financiară, aplicabile instituţiilor de credit*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/276221_a_277550]
-
instrumentelor respective. ... 192. (1) Pentru instrumentele derivate desemnate, din punct de vedere contabil, ca instrumente de acoperire a riscului de rată a dobânzii, dobânzile de plătit sau de primit se înregistrează în contabilitate în funcție de situațiile în care există un singur flux financiar (diferența dintre dobânda de primit sau de plătit) sau două fluxuri financiare diferite, astfel: a) contabilizarea distinctă a sumelor reprezentând dobânzi încasate și, respectiv, plătite se aplică în situația în care scadențele celor două fluxuri financiare de dobânzi sunt
REGLEMENTĂRI CONTABILE din 16 decembrie 2010 (*actualizate*) conforme cu Standardele Internaţionale de Raportare Financiară, aplicabile instituţiilor de credit*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/276221_a_277550]
-
contabil, ca instrumente de acoperire a riscului de rată a dobânzii, dobânzile de plătit sau de primit se înregistrează în contabilitate în funcție de situațiile în care există un singur flux financiar (diferența dintre dobânda de primit sau de plătit) sau două fluxuri financiare diferite, astfel: a) contabilizarea distinctă a sumelor reprezentând dobânzi încasate și, respectiv, plătite se aplică în situația în care scadențele celor două fluxuri financiare de dobânzi sunt diferite; ... b) contabilizarea sumei nete ce corespunde diferenței dintre dobânzile plătite și
REGLEMENTĂRI CONTABILE din 16 decembrie 2010 (*actualizate*) conforme cu Standardele Internaţionale de Raportare Financiară, aplicabile instituţiilor de credit*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/276221_a_277550]
-
care există un singur flux financiar (diferența dintre dobânda de primit sau de plătit) sau două fluxuri financiare diferite, astfel: a) contabilizarea distinctă a sumelor reprezentând dobânzi încasate și, respectiv, plătite se aplică în situația în care scadențele celor două fluxuri financiare de dobânzi sunt diferite; ... b) contabilizarea sumei nete ce corespunde diferenței dintre dobânzile plătite și cele încasate se aplică în situația în care fluxurile financiare de dobânzi sunt concomitente, iar transferul privește doar diferența netă (există un singur flux
REGLEMENTĂRI CONTABILE din 16 decembrie 2010 (*actualizate*) conforme cu Standardele Internaţionale de Raportare Financiară, aplicabile instituţiilor de credit*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/276221_a_277550]
-
reprezentând dobânzi încasate și, respectiv, plătite se aplică în situația în care scadențele celor două fluxuri financiare de dobânzi sunt diferite; ... b) contabilizarea sumei nete ce corespunde diferenței dintre dobânzile plătite și cele încasate se aplică în situația în care fluxurile financiare de dobânzi sunt concomitente, iar transferul privește doar diferența netă (există un singur flux financiar de dobânzi). ... (2) Dobânzile respective sunt înregistrate periodic, obligatoriu lunar, în conturile în care sunt evidențiate instrumentele derivate respective în contrapartidă cu contul 7076
REGLEMENTĂRI CONTABILE din 16 decembrie 2010 (*actualizate*) conforme cu Standardele Internaţionale de Raportare Financiară, aplicabile instituţiilor de credit*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/276221_a_277550]
-
fluxuri financiare de dobânzi sunt diferite; ... b) contabilizarea sumei nete ce corespunde diferenței dintre dobânzile plătite și cele încasate se aplică în situația în care fluxurile financiare de dobânzi sunt concomitente, iar transferul privește doar diferența netă (există un singur flux financiar de dobânzi). ... (2) Dobânzile respective sunt înregistrate periodic, obligatoriu lunar, în conturile în care sunt evidențiate instrumentele derivate respective în contrapartidă cu contul 7076 "Venituri din dobânzi aferente instrumentelor derivate desemnate ca instrumente de acoperire a riscului de rată
REGLEMENTĂRI CONTABILE din 16 decembrie 2010 (*actualizate*) conforme cu Standardele Internaţionale de Raportare Financiară, aplicabile instituţiilor de credit*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/276221_a_277550]
-
de amortizat" sau în conturile în care sunt înregistrate elementele acoperite, după caz. ... (3) Câștigurile sau pierderile aferente elementului acoperit, atribuibile altor riscuri decât riscul ce este acoperit, sunt înregistrate potrivit regulilor generale de contabilizare. ... 194. Operațiunile de acoperire a fluxurilor de trezorerie sunt contabilizate astfel: a) modificările de valoare justă ale instrumentului de acoperire, aferente părții eficiente a operațiunii de acoperire, sunt înregistrate în contul 523 "Diferențe privind instrumentele de acoperire a fluxurilor de trezorerie (partea eficientă)", ca diferențe din
REGLEMENTĂRI CONTABILE din 16 decembrie 2010 (*actualizate*) conforme cu Standardele Internaţionale de Raportare Financiară, aplicabile instituţiilor de credit*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/276221_a_277550]
-
de contabilizare. ... 194. Operațiunile de acoperire a fluxurilor de trezorerie sunt contabilizate astfel: a) modificările de valoare justă ale instrumentului de acoperire, aferente părții eficiente a operațiunii de acoperire, sunt înregistrate în contul 523 "Diferențe privind instrumentele de acoperire a fluxurilor de trezorerie (partea eficientă)", ca diferențe din reevaluarea instrumentelor de acoperire a fluxurilor de trezorerie, iar diferențele de valoare justă ale instrumentului de acoperire aferente părții ineficiente a operațiunii de acoperire sunt înregistrate în conturile 60747 "Pierderi privind instrumentele de
REGLEMENTĂRI CONTABILE din 16 decembrie 2010 (*actualizate*) conforme cu Standardele Internaţionale de Raportare Financiară, aplicabile instituţiilor de credit*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/276221_a_277550]
-
a) modificările de valoare justă ale instrumentului de acoperire, aferente părții eficiente a operațiunii de acoperire, sunt înregistrate în contul 523 "Diferențe privind instrumentele de acoperire a fluxurilor de trezorerie (partea eficientă)", ca diferențe din reevaluarea instrumentelor de acoperire a fluxurilor de trezorerie, iar diferențele de valoare justă ale instrumentului de acoperire aferente părții ineficiente a operațiunii de acoperire sunt înregistrate în conturile 60747 "Pierderi privind instrumentele de acoperire a fluxurilor de trezorerie (partea ineficientă)" sau 70747 "Câștiguri privind instrumentele de
REGLEMENTĂRI CONTABILE din 16 decembrie 2010 (*actualizate*) conforme cu Standardele Internaţionale de Raportare Financiară, aplicabile instituţiilor de credit*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/276221_a_277550]
-
partea eficientă)", ca diferențe din reevaluarea instrumentelor de acoperire a fluxurilor de trezorerie, iar diferențele de valoare justă ale instrumentului de acoperire aferente părții ineficiente a operațiunii de acoperire sunt înregistrate în conturile 60747 "Pierderi privind instrumentele de acoperire a fluxurilor de trezorerie (partea ineficientă)" sau 70747 "Câștiguri privind instrumentele de acoperire a fluxurilor de trezorerie (partea ineficientă)", după caz; ... b) în momentul recunoașterii în profit sau pierdere a câștigurilor sau pierderilor recunoscute în conturile de capitaluri proprii, acestea sunt transferate
REGLEMENTĂRI CONTABILE din 16 decembrie 2010 (*actualizate*) conforme cu Standardele Internaţionale de Raportare Financiară, aplicabile instituţiilor de credit*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/276221_a_277550]
-
iar diferențele de valoare justă ale instrumentului de acoperire aferente părții ineficiente a operațiunii de acoperire sunt înregistrate în conturile 60747 "Pierderi privind instrumentele de acoperire a fluxurilor de trezorerie (partea ineficientă)" sau 70747 "Câștiguri privind instrumentele de acoperire a fluxurilor de trezorerie (partea ineficientă)", după caz; ... b) în momentul recunoașterii în profit sau pierdere a câștigurilor sau pierderilor recunoscute în conturile de capitaluri proprii, acestea sunt transferate în contul 70752 "Câștiguri privind instrumentele de acoperire a fluxurilor de trezorerie" sau
REGLEMENTĂRI CONTABILE din 16 decembrie 2010 (*actualizate*) conforme cu Standardele Internaţionale de Raportare Financiară, aplicabile instituţiilor de credit*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/276221_a_277550]
-
de acoperire a fluxurilor de trezorerie (partea ineficientă)", după caz; ... b) în momentul recunoașterii în profit sau pierdere a câștigurilor sau pierderilor recunoscute în conturile de capitaluri proprii, acestea sunt transferate în contul 70752 "Câștiguri privind instrumentele de acoperire a fluxurilor de trezorerie" sau 60752 "Pierderi privind instrumentele de acoperire a fluxurilor de trezorerie", după caz. ... Secțiunea 10. Închiderea și deschiderea conturilor și corectarea erorilor 195. (1) Potrivit prevederilor art. 27, alin. (1) și (4) din Legea contabilității nr. 82/1991
REGLEMENTĂRI CONTABILE din 16 decembrie 2010 (*actualizate*) conforme cu Standardele Internaţionale de Raportare Financiară, aplicabile instituţiilor de credit*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/276221_a_277550]
-
în momentul recunoașterii în profit sau pierdere a câștigurilor sau pierderilor recunoscute în conturile de capitaluri proprii, acestea sunt transferate în contul 70752 "Câștiguri privind instrumentele de acoperire a fluxurilor de trezorerie" sau 60752 "Pierderi privind instrumentele de acoperire a fluxurilor de trezorerie", după caz. ... Secțiunea 10. Închiderea și deschiderea conturilor și corectarea erorilor 195. (1) Potrivit prevederilor art. 27, alin. (1) și (4) din Legea contabilității nr. 82/1991 , republicată, exercițiul financiar reprezintă perioada pentru care trebuie întocmite situațiile financiare
REGLEMENTĂRI CONTABILE din 16 decembrie 2010 (*actualizate*) conforme cu Standardele Internaţionale de Raportare Financiară, aplicabile instituţiilor de credit*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/276221_a_277550]
-
desfășurate pe linia de ITP. Sistemul de supraveghere video instalat în fiecare SITP trebuie să asigure următoarele funcționalități: a) să permită vizualizarea tuturor înregistrărilor realizate pe un ecran corespunzător și accesibil inspectorului RAR; ... b) să permită înregistrarea și vizualizarea pe fluxul de ITP a vehiculului inspectat, a culorii exacte a acestuia și a plăcii/plăcilor cu numărul de înmatriculare, indiferent de condițiile de iluminare existente; ... c) să permită înregistrarea activității de pe linia de ITP pe durata maximă de funcționare, respectiv de
ORDIN nr. 1.319 din 21 octombrie 2016 pentru modificarea şi completarea Reglementărilor privind certificarea încadrării vehiculelor înmatriculate sau înregistrate în normele tehnice privind siguranţa circulaţiei rutiere, protecţia mediului şi în categoria de folosinţă conform destinaţiei, prin inspecţia tehnică periodică - RNTR 1, aprobate prin Ordinul ministrului tranSporturilor, construcţiilor şi turismului nr. 2.133/2005. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/276432_a_277761]
-
ventilație și presiune pentru a preveni contaminarea mediului intraspitalicesc cu virusuri cu transmitere prin aer; direcția curenților de aer trebuie să fie dinspre zonele curate spre cele mai puțin curate; pentru a preveni refularea aerului într-o zonă curată, rata fluxului de aer printr-o ușă deschisă trebuie să fie de 0,28-0,47 m/s. ... (3) Zonarea blocurilor operatorii se realizează după cerințele de asepsie: ... a) zona filtrelor de acces și zona funcțiunilor-anexe (protocol operator, secretariat, punct de transfuzii, laborator
NORME din 26 iulie 2006 (*actualizate*) privind asigurarea condiţiilor generale de igienă*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/275843_a_277172]
-
întreprinderii publice Anexa 2c Indicatori-cheie de performanță folosiți ca bază pentru acordarea componentei variabile a remunerației*) Anexa 2d Exemple de indicatori de performanță: * Font 8* Numărul de momente când numerarul revine la întreprinderea│ │ │publică pentru o perioadă de un an Fluxul de numerar din activități de Arată puterea financiară a unei întreprinderi publice, │ │finanțare │evidențiind evoluția numerarului primit de la investitori. Suma totală de bani care se transferă în cadrul și în │ │ │afara întreprinderii publice Ciclul de conversie al numerarului Formula (Vânzări nete
NORME METODOLOGICE din 28 septembrie 2016 pentru stabilirea indicatorilor de performanţă financiari şi nefinanciari şi a componentei variabile a remuneraţiei membrilor consiliului de administraţie sau, după caz, de supraveghere, precum şi a directorilor, respectiv a membrilor directoratului (Anexa 2). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/275882_a_277211]
-
copiilor de 1-3 ani, în secțiile de pediatrie se amenajează o bucătărie specializată ("biberonerie" sau "bucătărie de lapte"), organizată și conformată adecvat capacității secției. ... (2) Spațiile componente ale bucătăriei de lapte se dimensionează ținând seama de echipamente; alcătuirea lor urmărește fluxul tehnologic: ... a) primirea, spălarea și sterilizarea biberoanelor, cănițelor, lingurițelor; ... b) prepararea alimentelor: paste, piureuri, lichide dietetice, lapte; ... c) umplerea biberoanelor, răcirea, distribuția acestora; ... d) anexe pentru depozitare; ... e) camera asistentei dieteticiene. ... (3) Biberoneria va avea dotările sanitare specifice activităților desfășurate
NORME din 26 iulie 2006 (*actualizate*) privind structura funcţională a compartimentelor şi serviciilor din spital*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/275842_a_277171]
-
intervenții/operații, după caz; ... g) salon ATI (SPA), după caz, organizat cu respectarea reglementărilor specifice în vigoare; ... h) structuri paraclinice proprii sau acces facil la astfel de structuri; ... i) punct de recoltare probe biologice; ... j) spații prevăzute cu hotă cu flux laminar pentru unități sanitare care oferă servicii în specialitatea oncologie medicală; ... k) mic oficiu alimentar; ... l) grupuri sanitare pacienți; ... m) grupuri sanitare personal; ... n) spații pentru materiale sanitare și consumabile; ... o) spații pentru depozitare lenjerie curată/lenjerie murdară; ... p) spațiu
NORME din 26 iulie 2006 (*actualizate*) privind structura funcţională a compartimentelor şi serviciilor din spital*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/275842_a_277171]
-
operator, mai poate avea o comunicare interioară cu circulațiile acestuia (prin ușă în zona "neutră" și prin ghișeu în zona "curată" a blocului, descrise la art. 56). ... Articolul 71 În cadrul serviciului de sterilizare, spațiile se împart și se așază în flux astfel încât să se asigure circuite separate pentru instrumentarul și materialele nesterile de cele sterile, după cum urmează: a) zona de activitate cu materiale nesterile, cuprinzând spațiile pentru primire, depozitare temporară, sortare, prelucrare primară, introducerea în aparatele sau camera de sterilizare; ... b
NORME din 26 iulie 2006 (*actualizate*) privind structura funcţională a compartimentelor şi serviciilor din spital*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/275842_a_277171]
-
în casolete, conform tehnologiei impuse de tipul de aparatură de sterilizare utilizat. ... Articolul 73 Zona "fierbinte" poate fi alcătuită în două moduri: a) fie dintr-o cameră de sterilizare (eventual două, separând sterilizarea umedă de sterilizarea uscată), așezată pe linia fluxului între zona nesterilă și cea sterilă, în care se amplasează aparatele de sterilizare și mesele pentru descărcarea casoletelor; ... b) fie din chiar frontul alcătuit din aparatura de sterilizare înseriată, dacă se utilizează autoclave și echipamente cu deschidere dublă, sistem recomandat
NORME din 26 iulie 2006 (*actualizate*) privind structura funcţională a compartimentelor şi serviciilor din spital*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/275842_a_277171]