47,905 matches
-
și cresc nivelurile acestuia . Inductorii de CYP3A4 ( precum rifampicina sau rifabutina ) cresc metabolizarea sirolimusului și reduc nivelurile acestuia . Administrarea concomitentă a sirolimusului cu inhibitori sau inductori puternici ai CYP3A4 nu este recomandată ( vezi pct . 4. 4 ) . Ciclosporina ( substrat al CYP3A4 ) : Viteza și gradul de absorbție a sirolimusului au fost semnificativ crescute de ciclosporina A ( CsA ) . Administrarea sirolimusului concomitent ( 5 mg ) , apoi la 2 ore ( 5 mg ) și la 4 ore ( 10 mg ) după administrarea CsA ( 300 mg ) a condus la o
Ro_863 () [Corola-website/Science/291622_a_292951]
-
și a scăzut ASC și Cmax cu aproximativ 82 % și respectiv 71 % . Administrarea concomitentă a sirolimusului cu rifampicina nu este recomandată ( vezi pct . 4. 4 ) . Ketoconazolul ( inhibitor al CYP3A4 ) : Administrarea unor doze multiple de ketoconazol a afectat în mod semnificativ viteza și gradul de absorbție precum și expunerea la sirolimus , după cum o demonstrează creșterile Cmax , tmax și ASC pentru sirolimus , respectiv de 4, 4 ori , de 1, 4 ori și de 10, 9 ori . Administrarea concomitentă a sirolimusului cu ketoconazol nu este
Ro_863 () [Corola-website/Science/291622_a_292951]
-
cazul administrării de diltiazem , nivelurile sanguine ale sirolimusului trebuie monitorizate și este posibil să apară necesitatea unei ajustări a dozei . Verapamilul ( inhibitor al CYP3A4 ) : Administrarea în doză multiplă a verapamilului și a sirolimusului , soluție orală , a afectat în mod semnificativ viteza și gradul de absorbție pentru ambele medicamente . Cmax , tmax , și ASC pentru sirolimus în sângele integral au crescut de 2, 3 ori , 1, 1 ori , și , respectiv , 2, 2 ori . Atât Cmax cât și ASC în plasmă pentru S - ( - ) verapamil
Ro_863 () [Corola-website/Science/291622_a_292951]
-
Concentrațiile de sirolimus trebuie monitorizate și trebuie să fie luată în considerare o reducere corespunzătoare a dozelor pentru ambele medicamente . Eritromicina ( inhibitor al CYP3A4 ) : Administrarea în doză multiplă a eritromicinei și a sirolimusului , soluție orală , a crescut în mod semnificativ viteza și gradul de absorbție pentru ambele medicamente . Cmax , tmax , și ASC pentru sirolimus în sângele integral au crescut , de 4, 4 ori , 1, 4 ori , și , respectiv , 4, 2 ori . Cmax , tmax și ASC în plasmă pentru eritromicina bază au
Ro_863 () [Corola-website/Science/291622_a_292951]
-
și cresc nivelurile acestuia . Inductorii de CYP3A4 ( precum rifampicina sau rifabutina ) cresc metabolizarea sirolimusului și reduc nivelurile acestuia . Administrarea concomitentă a sirolimusului cu inhibitori sau inductori puternici ai CYP3A4 nu este recomandată ( vezi pct . 4. 4 ) . Ciclosporina ( substrat al CYP3A4 ) : Viteza și gradul de absorbție a sirolimusului au fost semnificativ crescute de ciclosporina A ( CsA ) . Administrarea sirolimusului concomitent ( 5 mg ) , apoi la 2 ore ( 5 mg ) și la 4 ore ( 10 mg ) după administrarea CsA ( 300 mg ) a condus la o
Ro_863 () [Corola-website/Science/291622_a_292951]
-
și a scăzut ASC și Cmax cu aproximativ 82 % și respectiv 71 % . Administrarea concomitentă a sirolimusului cu rifampicina nu este recomandată ( vezi pct . 4. 4 ) . Ketoconazolul ( inhibitor al CYP3A4 ) : Administrarea unor doze multiple de ketoconazol a afectat în mod semnificativ viteza și gradul de absorbție precum și expunerea la sirolimus pentru Rapamune , soluție orală , după cum o demonstrează creșterile Cmax , tmax și ASC pentru sirolimus , respectiv de 4, 4 ori , de 1, 4 ori și de 10, 9 ori . Administrarea concomitentă a sirolimusului
Ro_863 () [Corola-website/Science/291622_a_292951]
-
cazul administrării de diltiazem , nivelurile sanguine ale sirolimusului trebuie monitorizate și este posibil să apară necesitatea unei ajustări a dozei . Verapamilul ( inhibitor al CYP3A4 ) : Administrarea în doză multiplă a verapamilului și a sirolimusului , soluție orală , a afectat în mod semnificativ viteza și gradul de absorbție pentru ambele medicamente . Cmax , tmax , și ASC pentru sirolimus în sângele integral au crescut de 2, 3 ori , 1, 1 ori , și , respectiv , 2, 2 ori . Atât Cmax cât și ASC în plasmă pentru S - ( - ) verapamil
Ro_863 () [Corola-website/Science/291622_a_292951]
-
cât și ASC în plasmă pentru S - ( - ) verapamil au crescut de 1, 5 ori , iar tmax a fost scăzut cu Eritromicina ( inhibitor al CYP3A4 ) : Administrarea în doză multiplă a eritromicinei și a sirolimusului , soluție orală , a crescut în mod semnificativ viteza și gradul de absorbție pentru ambele medicamente . Cmax , tmax , și ASC pentru sirolimus în sângele integral au crescut , de 4, 4 ori , 1, 4 ori , și respectiv , 4, 2 ori . Cmax , tmax și ASC în plasmă pentru eritromicina bază au
Ro_863 () [Corola-website/Science/291622_a_292951]
-
și cresc nivelurile acestuia . Inductorii de CYP3A4 ( precum rifampicina sau rifabutina ) cresc metabolizarea sirolimusului și reduc nivelurile acestuia . Administrarea concomitentă a sirolimusului cu inhibitori sau inductori puternici ai CYP3A4 nu este recomandată ( vezi pct . 4. 4 ) . Ciclosporina ( substrat al CYP3A4 ) : Viteza și gradul de absorbție a sirolimusului au fost semnificativ crescute de ciclosporina A ( CsA ) . Administrarea sirolimusului concomitent ( 5 mg ) , apoi la 2 ore ( 5 mg ) și la 4 ore ( 10 mg ) după administrarea CsA ( 300 mg ) a condus la o
Ro_863 () [Corola-website/Science/291622_a_292951]
-
și a scăzut ASC și Cmax cu aproximativ 82 % și respectiv 71 % . Administrarea concomitentă a sirolimusului cu rifampicina nu este recomandată ( vezi pct . 4. 4 ) . Ketoconazolul ( inhibitor al CYP3A4 ) : Administrarea unor doze multiple de ketoconazol a afectat în mod semnificativ viteza și gradul de absorbție precum și expunerea la sirolimus pentru Rapamune , soluție orală , după cum o demonstrează creșterile Cmax , tmax și ASC pentru sirolimus , respectiv de 4, 4 ori , de 1, 4 ori și de 10, 9 ori . Administrarea concomitentă a sirolimusului
Ro_863 () [Corola-website/Science/291622_a_292951]
-
tmax , și ASC pentru sirolimus au fost crescute de 1, 4 ori , 1, 3 ori , și respectiv , 1, 6 ori . Verapamilul ( inhibitor al CYP3A4 ) : Administrarea în doză multiplă a verapamilului și a sirolimusului , soluție orală , a afectat în mod semnificativ viteza și gradul de absorbție pentru ambele medicamente . Cmax , tmax , și ASC pentru sirolimus în sângele integral au crescut de 2, 3 ori , 1, 1 ori , și , respectiv , 2, 2 ori . Atât Cmax cât și ASC în plasmă pentru S - ( - ) verapamil
Ro_863 () [Corola-website/Science/291622_a_292951]
-
Concentrațiile de sirolimus trebuie monitorizate și trebuie să fie luată în considerare o reducere corespunzătoare a dozelor pentru ambele medicamente . Eritromicina ( inhibitor al CYP3A4 ) : Administrarea în doză multiplă a eritromicinei și a sirolimusului , soluție orală , a crescut în mod semnificativ viteza și gradul de absorbție pentru ambele medicamente . Cmax , tmax , și ASC pentru sirolimus în sângele integral au crescut , de 4, 4 ori , 1, 4 ori , și respectiv , 4, 2 ori . Cmax , tmax și ASC în plasmă pentru eritromicina bază au
Ro_863 () [Corola-website/Science/291622_a_292951]
-
antidot în cazul supradozajului cu Sonata . 5 . 5. 1 Proprietăți farmacodinamice N05CF03 Zaleplon este un hipnotic pirazolopirimidinic cu structură diferită de benzodiazepine și alte hipnotice . Zaleplon se leagă selectiv de receptorii benzodiazepinicide tip I . Profilul farmacocinetic al zaleplonului evidențiază o viteză crescută a absorbției și eliminării ( vezi pct . 5. 2 ) . Aceasta , împreună cu caracteristicile de legare selectivă la receptor la nivel de subtip , cu gradul înalt de selectivitate și nivelul scăzut de afinitate pentru receptorii benzodiazepinici de tip I , reprezintă proprietățile responsabile
Ro_970 () [Corola-website/Science/291729_a_293058]
-
în cazul supradozajului cu Sonata . 5 . 5. 1 Proprietăți farmacodinamice N05CF03 Zaleplon este un hipnotic pirazolopirimidinic cu structură diferită de benzodiazepine și alte hipnotice . Zaleplon se leagă selectiv de receptorii benzodiazepinici de tip I . Profilul farmacocinetic al zaleplonului evidențiază o viteză crescută a absorbției și eliminării ( vezi pct . 5. 2 ) . Aceasta , împreună cu caracteristicile de legare selectivă la receptor la nivel de subtip , cu gradul înalt de selectivitate și nivelul scăzut de afinitate pentru receptorii benzodiazepinici de tip I , reprezintă proprietățile responsabile
Ro_970 () [Corola-website/Science/291729_a_293058]
-
tadalafil ( 10 mg sau 20 mg ) . În plus , nu s- au constatat modificări ale concentrației plasmatice a tadalafilului la 3 ore după administrarea concomitentă de alcool etilic . Alcoolul etilic a fost administrat într- un mod care să crească la maximum viteza absorbției digestive ( repaus alimentar nocturn și încă 2 ore după administrarea alcoolului etilic ) . Tadalafil ( 20 mg ) nu a crescut valoarea medie a scăderilor tensiunii arteriale determinate de alcoolul etilic ( 0, 7 g/ kg sau aproximativ 180 ml alcool 40 % [ vodcă
Ro_1007 () [Corola-website/Science/291766_a_293095]
-
2 Proprietăți farmacocinetice Absorbție Tadalafil se absoarbe ușor după administrare orală , iar media concentrațiilor plasmatice maxime observate ( Cmax ) se realizează la un timp mediu de 2 ore după administrare . Biodisponibilitatea absolută a tadalafil după administrarea orală nu a fost determinată . Viteza și gradul de absorbție ale tadalafilului nu sunt influențate de alimente , astfel că Tadalafil Lilly poate fi administrat cu sau fără alimente . Distribuție Volumul mediu de distribuție este de aproximativ 63 l , indicând faptul că tadalafilul se distribuie în țesuturi
Ro_1007 () [Corola-website/Science/291766_a_293095]
-
există nici o acumulare aparentă de nateglinidă în cazul administrării de doze repetate de până la 240 mg de trei ori pe zi . Efectul alimentelor Când este administrată postprandial , mărimea absorbției nateglinidei ( ASC ) rămâne nemodificată . Cu toate acestea , există o scădere a vitezei de absorbție , caracterizată printr- o scădere a Cmax și o întârziere în timp până la atingerea concentrației plasmatice maxime ( tmax ) . Se recomandă ca Starlix să fie administrat înainte de mese . De obicei se administrează imediat ( cu 1 minut ) înainte de masă , dar poate
Ro_986 () [Corola-website/Science/291745_a_293074]
-
există nici o acumulare aparentă de nateglinidă în cazul administrării de doze repetate de până la 240 mg de trei ori pe zi . Efectul alimentelor Când este administrată postprandial , mărimea absorbției nateglinidei ( ASC ) rămâne nemodificată . Cu toate acestea , există o scădere a vitezei de absorbție , caracterizată printr- o scădere a Cmax și o întârziere în timp până la atingerea concentrației plasmatice maxime ( tmax ) . Se recomandă ca Starlix să fie administrat înainte de mese . De obicei se administrează imediat ( cu 1 minut ) înainte de masă , dar poate
Ro_986 () [Corola-website/Science/291745_a_293074]
-
există nici o acumulare aparentă de nateglinidă în cazul administrării de doze repetate de până la 240 mg de trei ori pe zi . Efectul alimentelor Când este administrată postprandial , mărimea absorbției nateglinidei ( ASC ) rămâne nemodificată . Cu toate acestea , există o scădere a vitezei de absorbție , caracterizată printr- o scădere a Cmax și o întârziere în timp până la atingerea concentrației plasmatice maxime ( tmax ) . Se recomandă ca Starlix să fie administrat înainte de mese . De obicei se administrează imediat ( cu 1 minut ) înainte de masă , dar poate
Ro_986 () [Corola-website/Science/291745_a_293074]
-
o oră după administrarea atât a unei doze unice , cât și a dozelor multiple . Biodisponibilitatea orală a pregabalinului este estimată la ≥ 90 % și este independentă de doză . După administrări repetate , starea de echilibru este atinsă în 24 până la 48 ore . Viteza de absorbție a pregabalinul este scăzută atunci când se administrează concomitent cu alimentele , rezultând scăderea Cmax cu aproximativ 25- 30 % și întârzierea tmax cu aproximativ 2, 5 ore . Totuși , administrarea pregabalinului odată cu alimentele nu a prezentat efecte semnificative clinic asupra gradului
Ro_609 () [Corola-website/Science/291368_a_292697]
-
o oră după administrarea atât a unei doze unice , cât și a dozelor multiple . Biodisponibilitatea orală a pregabalinului este estimată la ≥ 90 % și este independentă de doză . După administrări repetate , starea de echilibru este atinsă în 24 până la 48 ore . Viteza de absorbție a pregabalinul este scăzută atunci când se administrează concomitent cu alimentele , rezultând scăderea Cmax cu aproximativ 25- 30 % și întârzierea tmax cu aproximativ 2, 5 ore . 20 pregabalinului odată cu alimentele nu a prezentat efecte semnificative clinic asupra gradului de
Ro_609 () [Corola-website/Science/291368_a_292697]
-
o oră după administrarea atât a unei doze unice , cât și a dozelor multiple . Biodisponibilitatea orală a pregabalinului este estimată la ≥ 90 % și este independentă de doză . După administrări repetate , starea de echilibru este atinsă în 24 până la 48 ore . Viteza de absorbție a pregabalinul este scăzută atunci când se administrează concomitent cu alimentele , rezultând scăderea Cmax cu aproximativ 25- 30 % și întârzierea tmax cu aproximativ 2, 5 ore . Totuși , administrarea pregabalinului odată cu alimentele nu a prezentat efecte semnificative clinic asupra gradului
Ro_609 () [Corola-website/Science/291368_a_292697]
-
o oră după administrarea atât a unei doze unice , cât și a dozelor multiple . Biodisponibilitatea orală a pregabalinului este estimată la ≥ 90 % și este independentă de doză . După administrări repetate , starea de echilibru este atinsă în 24 până la 48 ore . Viteza de absorbție a pregabalinul este scăzută atunci când se administrează concomitent cu alimentele , rezultând scăderea Cmax cu aproximativ 25- 30 % și întârzierea tmax cu aproximativ 2, 5 ore . Totuși , administrarea 43 pregabalinului odată cu alimentele nu a prezentat efecte semnificative clinic asupra
Ro_609 () [Corola-website/Science/291368_a_292697]
-
o oră după administrarea atât a unei doze unice , cât și a dozelor multiple . Biodisponibilitatea orală a pregabalinului este estimată la ≥ 90 % și este independentă de doză . După administrări repetate , starea de echilibru este atinsă în 24 până la 48 ore . Viteza de absorbție a pregabalinul este scăzută atunci când se administrează concomitent cu alimentele , rezultând scăderea Cmax cu aproximativ 25- 30 % și întârzierea tmax cu aproximativ 2, 5 ore . Totuși , administrarea pregabalinului odată cu alimentele nu a prezentat efecte semnificative clinic asupra gradului
Ro_609 () [Corola-website/Science/291368_a_292697]
-
o oră după administrarea atât a unei doze unice , cât și a dozelor multiple . Biodisponibilitatea orală a pregabalinului este estimată la ≥ 90 % și este independentă de doză . După administrări repetate , starea de echilibru este atinsă în 24 până la 48 ore . Viteza de absorbție a pregabalinul este scăzută atunci când se administrează concomitent cu alimentele , rezultând scăderea Cmax cu aproximativ 25- 30 % și întârzierea tmax cu aproximativ 2, 5 ore . Totuși , administrarea pregabalinului odată cu alimentele nu a prezentat efecte semnificative clinic asupra gradului
Ro_609 () [Corola-website/Science/291368_a_292697]