44,803 matches
-
între perpendiculare 240.0 m Lățimea teoretică 40.0 m Înălțimea de construcție 20.0 m Pescajul la linia de încărcare de vară, teoretic 14.0 m Deadweight-ul navei la pescajul la linia de încărcare de vară 150,000 tone ... 1.3. Motorul principal Producătorul motorului JAPAN Heavy Industries Ltd. Tipul 6J70A Puterea maximă continuă (MCR) 15,000 kW x 80 rpm SFC la 75 % din MCR 165.0 g/kWh Numărul de motoare 1 Tipul combustibilului Motorină diesel ... 1.4. Motorul auxiliar Producătorul motorului JAPAN Diesel Ltd. Tipul 5J-200
ANEXE din 30 martie 2023 () [Corola-llms4eu/Law/285774]
-
navei la pescajul la linia de încărcare de vară 150,000 tone ... 1.3. Motorul principal Producătorul motorului JAPAN Heavy Industries Ltd. Tipul 6J70A Puterea maximă continuă (MCR) 15,000 kW x 80 rpm SFC la 75 % din MCR 165.0 g/kWh Numărul de motoare 1 Tipul combustibilului Motorină diesel ... 1.4. Motorul auxiliar Producătorul motorului JAPAN Diesel Ltd. Tipul 5J-200 Puterea maximă continuă (MCR) 600 kW x 900 rpm SFC la 50 % din MCR 220.0 g/kWh Numărul de motoare 3 Tipul combustibilului Motorină diesel ... 1.5
ANEXE din 30 martie 2023 () [Corola-llms4eu/Law/285774]
-
de vară 150,000 tone ... 1.3. Motorul principal Producătorul motorului JAPAN Heavy Industries Ltd. Tipul 6J70A Puterea maximă continuă (MCR) 15,000 kW x 80 rpm SFC la 75 % din MCR 165.0 g/kWh Numărul de motoare 1 Tipul combustibilului Motorină diesel ... 1.4. Motorul auxiliar Producătorul motorului JAPAN Diesel Ltd. Tipul 5J-200 Puterea maximă continuă (MCR) 600 kW x 900 rpm SFC la 50 % din MCR 220.0 g/kWh Numărul de motoare 3 Tipul combustibilului Motorină diesel ... 1.5. Viteza navei Deadweight-ul navei în ape
ANEXE din 30 martie 2023 () [Corola-llms4eu/Law/285774]
-
tone ... 1.3. Motorul principal Producătorul motorului JAPAN Heavy Industries Ltd. Tipul 6J70A Puterea maximă continuă (MCR) 15,000 kW x 80 rpm SFC la 75 % din MCR 165.0 g/kWh Numărul de motoare 1 Tipul combustibilului Motorină diesel ... 1.4. Motorul auxiliar Producătorul motorului JAPAN Diesel Ltd. Tipul 5J-200 Puterea maximă continuă (MCR) 600 kW x 900 rpm SFC la 50 % din MCR 220.0 g/kWh Numărul de motoare 3 Tipul combustibilului Motorină diesel ... 1.5. Viteza navei Deadweight-ul navei în ape adânci la pescajul
ANEXE din 30 martie 2023 () [Corola-llms4eu/Law/285774]
-
din MCR 165.0 g/kWh Numărul de motoare 1 Tipul combustibilului Motorină diesel ... 1.4. Motorul auxiliar Producătorul motorului JAPAN Diesel Ltd. Tipul 5J-200 Puterea maximă continuă (MCR) 600 kW x 900 rpm SFC la 50 % din MCR 220.0 g/kWh Numărul de motoare 3 Tipul combustibilului Motorină diesel ... 1.5. Viteza navei Deadweight-ul navei în ape adânci la pescajul corespunzător liniei de încărcare de vară la 75% din MCR 14.25 noduri ... ... 2. Curbe de putere Curbele de putere estimate în stadiul de proiectare
ANEXE din 30 martie 2023 () [Corola-llms4eu/Law/285774]
-
în stadiul de proiectare și modificate după încercările de viteză sunt prezentate în figura 2.1. Figura 2.1: Curbele de putere ... 3. Prezentare generală a sistemului de propulsie și a sistemului de alimentare cu energie electrică 3.1. Sistemul de propulsie 3.1.1. Motor principal A se consulta paragraful 1.3 din prezentul apendice. ... 3.1.2. Elicea Tipul Elice cu pas fix Diametru 7.0 m Numărul de pale 4 Numărul de elice 1 ... ... 3.2. Sistemul de alimentare cu energie electrică 3.2.1. Motoare auxiliare A se consulta
ANEXE din 30 martie 2023 () [Corola-llms4eu/Law/285774]
-
ar trebui să fie indicate. Alternativ, anexarea unui catalog comercial ar putea fi acceptabilă). ... ... 6. Valoarea calculată a indicelui nominal al randamentului energetic EEDI obținut 6.1. Date de bază Tipul navei Capacitatea DTW Viteza V_ref (noduri) Vrachier 150,000 14.25 ... 6.2. Motorul principal MCR_ME (kW) Generator pe ax P_ME (kW) Tipul combustibilului C_FME SFC_ME (g/kWh) 15,000 N/A 11,250 Motorină diesel 3,206 165.0 ... 6.3. Motoarele auxiliare P_AE (kW) Tipul combustibilului C_FAE SFC_AE (g/kWh) 625 Motorină diesel 3.206 220.0 ... 6.4. Clasa de gheață Fără
ANEXE din 30 martie 2023 () [Corola-llms4eu/Law/285774]
-
eficiente din punct de vedere energetic și de asemenea, în înțelegerea procedurilor de validare pentru calculul EPT-EEDI. ... 2. OBIECTIVE Prezentele Linii directoare oferă un cadru adecvat privind aplicarea uniformă a procesului de validare a EPT-EEDI pentru navele pentru care puterea motorului auxiliar cerută este calculată în conformitate cu paragraful 2.2.5.7 din Liniile directoare referitoare la metoda de calcul a indicelui nominal al randamentului energetic (EEDI). ... 3. DEFINIȚII 3.1. Solicitant înseamnă o organizație, în primul rând un constructor de nave sau un
ANEXE din 30 martie 2023 () [Corola-llms4eu/Law/285774]
-
calcul a indicelui nominal al randamentului energetic (EEDI). ... 3.6. Sarcinile pentru serviciile navei și compartimentul mașini se referă la toate grupele de sarcini care sunt necesare pentru corp, punte, servicii de navigație și siguranță, servicii legate de propulsie și de motoarele auxiliare, ventilarea compartimentului de mașini și a compartimentului pentru auxiliare și de serviciile generale ale navei. ... 3.7. Factorul de diversitate reprezintă raportul dintre "puterea totală a sarcinilor instalate" și "puterea sarcinilor reale" pentru puterea nominală continuă și puterea nominală intermitentă
ANEXE din 30 martie 2023 () [Corola-llms4eu/Law/285774]
-
mai mic de 145.000 0,0763 3374,3 Vrachier al cărui TDW este 145.000 și mai mare 0,0490 7329,0 Navă cisternă 0,0652 5960,2 Transportor mixt a se vedea nava cisternă de mai sus ... 2. Puterea maximă continuă totală instalată (MCR) a tuturor motoarelor principale de propulsie ar trebui să nu fie mai mică decât valoarea liniei de putere minimă, unde MCR este valoarea specificată în Certificatul EIAPP. ... Apendice 2 METODOLOGIA PENTRU EVALUAREA PUTERII MINIME 1. Evaluarea puterii minime se bazează pe soluția unei
ANEXE din 30 martie 2023 () [Corola-llms4eu/Law/285774]
-
rezistența totală maximă în direcția longitudinală a navei în condiții de vânt și valuri având direcția sub un unghi cuprins între 0 (din prova) și 30° față de prova; ... .2 se calculează puterea de frânare și turația corespunzătoare cerute ale motorului instalat, luând în considerare caracteristicile de rezistența și propulsie ale navei, incluzând apendicele; și ... .3 se verifică dacă puterea de frânare cerută nu depășește puterea maximă de frânare disponibilă a motorului instalat, definită în funcție de datele producătorului motorului pentru
ANEXE din 30 martie 2023 () [Corola-llms4eu/Law/285774]
-
calculează puterea de frânare și turația corespunzătoare cerute ale motorului instalat, luând în considerare caracteristicile de rezistența și propulsie ale navei, incluzând apendicele; și ... .3 se verifică dacă puterea de frânare cerută nu depășește puterea maximă de frânare disponibilă a motorului instalat, definită în funcție de datele producătorului motorului pentru turația reală a motorului instalat. ... ... 2. Rezistența totală maximă este definită ca suma rezistenței în apă calmă la viteza de marș înainte U de 2,0 noduri și a rezistenței adiționale maxime
ANEXE din 30 martie 2023 () [Corola-llms4eu/Law/285774]
-
ale motorului instalat, luând în considerare caracteristicile de rezistența și propulsie ale navei, incluzând apendicele; și ... .3 se verifică dacă puterea de frânare cerută nu depășește puterea maximă de frânare disponibilă a motorului instalat, definită în funcție de datele producătorului motorului pentru turația reală a motorului instalat. ... ... 2. Rezistența totală maximă este definită ca suma rezistenței în apă calmă la viteza de marș înainte U de 2,0 noduri și a rezistenței adiționale maxime pe mare agitată X_a în condiții de vânt
ANEXE din 30 martie 2023 () [Corola-llms4eu/Law/285774]
-
considerare caracteristicile de rezistența și propulsie ale navei, incluzând apendicele; și ... .3 se verifică dacă puterea de frânare cerută nu depășește puterea maximă de frânare disponibilă a motorului instalat, definită în funcție de datele producătorului motorului pentru turația reală a motorului instalat. ... ... 2. Rezistența totală maximă este definită ca suma rezistenței în apă calmă la viteza de marș înainte U de 2,0 noduri și a rezistenței adiționale maxime pe mare agitată X_a în condiții de vânt și valuri având direcția sub
ANEXE din 30 martie 2023 () [Corola-llms4eu/Law/285774]
-
30° față de prova. Cerință ... 3. Pentru a satisface cerințele evaluării puterii minime, puterea de frânare cerută (P_B)^req în condiții nefavorabile, la viteza de marș înainte de 2,0 noduri prin apă nu trebuie să depășească puterea de frânare disponibilă a motorului instalat (P_B)^av în aceleași condiții: (P_B)^req ≤ (P_B)^av ... 4. Puterea de frânare cerută (P_B)^req se calculează astfel: (P_B)^req = 2pi n_P Q/ Eta_S Eta_g Eta_R unde n_P (1/s) este turația elicei în condițiile nefavorabile specificate și viteza de marș înainte specificată; Q
ANEXE din 30 martie 2023 () [Corola-llms4eu/Law/285774]
-
portelice, aprobat pentru verificarea EEDI; Eta_g este randamentul angrenajului aprobat pentru verificarea EEDI; și Eta_R este randamentul de rotație relativ. ... 5. Puterea de frânare disponibilă Pgv în condiții nefavorabile la viteza de marș înainte este definită ca puterea maximă a motorului la viteza reală de rotație, ținând cont de limita maximă a cuplului, limita de suprasarcină/aer și toate celelalte limite relevante în conformitate cu datele furnizate de producătorul motorului. ... Definirea punctului de propulsie 6. Turația elicei n_P și avansul relativ corespunzător
ANEXE din 30 martie 2023 () [Corola-llms4eu/Law/285774]
-
nefavorabile la viteza de marș înainte este definită ca puterea maximă a motorului la viteza reală de rotație, ținând cont de limita maximă a cuplului, limita de suprasarcină/aer și toate celelalte limite relevante în conformitate cu datele furnizate de producătorul motorului. ... Definirea punctului de propulsie 6. Turația elicei n_P și avansul relativ corespunzător al elicei J în condiții nefavorabile la viteza de marș înainte sunt definite pornind de la caracteristicile elicei în apă liberă prin rezolvarea următoarei ecuații: K_T/J^2 = T/(Rho_a)^2 (D_P)^2
ANEXE din 30 martie 2023 () [Corola-llms4eu/Law/285774]
-
Rezoluția MEPC.350(78) LINII DIRECTOARE DIN 2022 REFERITOARE LA METODA DE CALCUL AL INDICELUI RANDAMENTULUI ENERGETIC AL NAVEI EXISTENTE (EEXI) OBȚINUT CUPRINS 1. Definiții ... 2. Indicele randamentului energetic al navei existente (EEXI) 2.1. Formula EEXI ... 2.2. Parametri 2.2.1. P_ME(i); Puterea motoarelor principale ... 2.2.2. P_AE(i); Puterea motoarelor auxiliare ... 2.2.3. V_ref; Viteza navei ... 2.2.4. SFC; Consumul specific de combustibil certificat ... 2.2.5. C_F; Factorul de conversie între consumul de combustibil și emisia de CO2 ... 2.2.6. Factorul de corecție pentru navele ro-ro de mărfuri
ANEXE din 30 martie 2023 () [Corola-llms4eu/Law/285774]
-
2022 REFERITOARE LA METODA DE CALCUL AL INDICELUI RANDAMENTULUI ENERGETIC AL NAVEI EXISTENTE (EEXI) OBȚINUT CUPRINS 1. Definiții ... 2. Indicele randamentului energetic al navei existente (EEXI) 2.1. Formula EEXI ... 2.2. Parametri 2.2.1. P_ME(i); Puterea motoarelor principale ... 2.2.2. P_AE(i); Puterea motoarelor auxiliare ... 2.2.3. V_ref; Viteza navei ... 2.2.4. SFC; Consumul specific de combustibil certificat ... 2.2.5. C_F; Factorul de conversie între consumul de combustibil și emisia de CO2 ... 2.2.6. Factorul de corecție pentru navele ro-ro de mărfuri și navele de pasageri de
ANEXE din 30 martie 2023 () [Corola-llms4eu/Law/285774]
-
parametrii din Liniile directoare referitoare la calculul EEDI, cu excepția cazului în care se prevede altfel în mod expres. Atunci când se face referire la liniile directoare menționate mai sus, termenul "EEDI" trebuie citit ca "EEXI". 2.2.1. P_ME(i); Puterea motoarelor principale În cazurile în care un sistem de limitare a puterii la arbore/puterii motorului care poate fi dezactivat este instalat în conformitate cu Liniile directoare din 2021 privind sistemul de limitare a puterii la arbore/puterii motorului pentru a respecta cerințele
ANEXE din 30 martie 2023 () [Corola-llms4eu/Law/285774]
-
prevede altfel în mod expres. Atunci când se face referire la liniile directoare menționate mai sus, termenul "EEDI" trebuie citit ca "EEXI". 2.2.1. P_ME(i); Puterea motoarelor principale În cazurile în care un sistem de limitare a puterii la arbore/puterii motorului care poate fi dezactivat este instalat în conformitate cu Liniile directoare din 2021 privind sistemul de limitare a puterii la arbore/puterii motorului pentru a respecta cerințele EEXI și utilizarea unei rezerve de putere (rezoluția MEPC.335(76)), P_ME(i) reprezintă 83% din puterea
ANEXE din 30 martie 2023 () [Corola-llms4eu/Law/285774]
-
2.2.1. P_ME(i); Puterea motoarelor principale În cazurile în care un sistem de limitare a puterii la arbore/puterii motorului care poate fi dezactivat este instalat în conformitate cu Liniile directoare din 2021 privind sistemul de limitare a puterii la arbore/puterii motorului pentru a respecta cerințele EEXI și utilizarea unei rezerve de putere (rezoluția MEPC.335(76)), P_ME(i) reprezintă 83% din puterea instalată limitată (MCR_lim) sau 75% din puterea inițială instalată (MCR), oricare dintre acestea este mai mică, pentru fiecare motor principal (i). În
ANEXE din 30 martie 2023 () [Corola-llms4eu/Law/285774]
-
puterii la arbore/puterii motorului pentru a respecta cerințele EEXI și utilizarea unei rezerve de putere (rezoluția MEPC.335(76)), P_ME(i) reprezintă 83% din puterea instalată limitată (MCR_lim) sau 75% din puterea inițială instalată (MCR), oricare dintre acestea este mai mică, pentru fiecare motor principal (i). În cazurile în care un sistem de limitare a puterii la arbore/puterii motorului care poate fi dezactivat și unul sau mai multe generatoare pe ax sunt instalate, atunci când se face referire la paragraful 2.2.5.2 (opțiunea 1) din
ANEXE din 30 martie 2023 () [Corola-llms4eu/Law/285774]
-
rezoluția MEPC.335(76)), P_ME(i) reprezintă 83% din puterea instalată limitată (MCR_lim) sau 75% din puterea inițială instalată (MCR), oricare dintre acestea este mai mică, pentru fiecare motor principal (i). În cazurile în care un sistem de limitare a puterii la arbore/puterii motorului care poate fi dezactivat și unul sau mai multe generatoare pe ax sunt instalate, atunci când se face referire la paragraful 2.2.5.2 (opțiunea 1) din Liniile directoare referitoare la calculul EEDI, "MCR_ME" trebuie citit ca "MCR_lim". Pentru transportoarele de GNL
ANEXE din 30 martie 2023 () [Corola-llms4eu/Law/285774]
-
MCR_ME" trebuie citit ca "MCR_lim". Pentru transportoarele de GNL care au propulsie cu turbine cu abur sau propulsie diesel-electrică, P_ME(i) reprezintă 83% din puterea instalată limitată (MCR_lim, MPP_lim), împărțită la randamentul electric în cazul sistemului de propulsie diesel-electrică, pentru fiecare motor principal (i). Pentru transportoarele de GNL, puterea obținută atunci când se realizează arderea excesului de gaz de evaporare naturală în motoare sau cazane, pentru a preveni eliberarea acestuia în atmosferă sau oxidarea termică nenecesară, ar trebui să fie dedusă din
ANEXE din 30 martie 2023 () [Corola-llms4eu/Law/285774]