8,098 matches
-
conform anexei nr. 1 la Hotărârea Guvernului nr. 1.300/2002 privind notificarea substanțelor chimice, cu modificările și completările ulterioare III. Proprietăți fizice și chimice 3.1. Punctul de topire, punctul de fierbere, densitatea relativă*1) 3.2. Presiunea de vapori (în Pa)*1) 3.3. Aspect (stare fizică, culoare)*2) 3.4. Date spectrale (UV/VIS, IR, RMN), și spectrul de masă, extincție moleculară la lungimi de undă relevante, dacă este cazul*1) 3.5. Solubilitate în apă, inclusiv efectul
NORME METODOLOGICE din 27 martie 2007(*actualizate*) de aplicare a Hotărârii Guvernului nr. 956/2005 privind plasarea pe piaţă a produselor biocide. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/187169_a_188498]
-
conform anexei nr. 1 la Hotărârea Guvernului nr. 1.300/2002 privind notificarea substanțelor chimice, cu modificările și completările ulterioare III. Proprietăți fizice și chimice 3.1. Punctul de topire, punctul de fierbere, densitatea relativă*1) 3.2. Presiunea de vapori (în Pa)*1) 3.3. Aspect (stare fizică, culoare)*2) 3.4. Date spectrale (UV/VIS, IR, RMN), și spectrul de masă, extincție moleculară la lungimi de undă relevante, dacă este cazul*1) 3.5. Solubilitate în apă, inclusiv efectul
NORME METODOLOGICE din 7 martie 2007 (*actualizate*) de aplicare a Hotărârii Guvernului nr. 956/2005 privind plasarea pe piaţă a produselor biocide. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/187168_a_188497]
-
element de construcție perimetral, pe ansamblul clădirii (R'm); - rezistență termică corectata, medie, a anvelopei clădirii (R'M); respectiv transmitanta termică corectata, medie, a anvelopei clădirii (U'cladire) Alți parametri utilizați sunt: - indicele de inerție termică D, - rezistență la difuzia vaporilor de apă, - coeficienții de inerție termică (amortizare, defazaj), - coeficientul de absorbtivitate a suprafeței corelat cu culoarea și starea suprafeței, - factorul optic pentru vitraje, - raportul de vitrare etc. Se determina următorii parametri: - Rezistentele termice corectate ale elementelor de construcție (R'), respectiv
METODOLOGIE*) din 1 februarie 2007 de calcul al performantei energetice a cladirilor - Anexa nr. 1. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/187153_a_188482]
-
de apariție a unor fenomene legate de confortul interior și condițiile minime igienico-sanitare, se atrage atenția asupra importanței efectuării următoarelor verificări: - evaluarea comportării elementelor de construcție perimetrale la fenomenul de condens superficial; - evaluarea comportării elementelor de construcție perimetrale la difuzia vaporilor de apă; - evaluarea stabilității termice a elementelor de construcție perimetrale și a încăperilor. - evaluarea indicilor globali de confort termic PMV și PPD și indicatorii disconfortului local - determinarea cărora, la clădirile de locuit existente, este facultativa; oportunitatea efectuării acestei verificări se
METODOLOGIE*) din 1 februarie 2007 de calcul al performantei energetice a cladirilor - Anexa nr. 1. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/187153_a_188482]
-
Organizația Mondială de Meteorologie (WMO). Temperatura exterioară de proiectare pentru iarnă este temperatura aerului exterior cu o anumită perioadă de revenire, utilizată la determinarea sarcinii termice de proiectare a unei cladiri. Umiditatea relativă a aerului exterior este raportul dintre presiunea vaporilor de apă din aerul umed și presiunea de saturație a vaporilor la aceeasi temperatura și se calculează cu relația: p Phi = ─────────────── P(sat)(f2ι) în care: Phi = umiditatea relativă a aerului, în %; p = presiunea vaporilor de apă, în Pa; P
METODOLOGIE*) din 1 februarie 2007 de calcul al performantei energetice a cladirilor - Anexa nr. 1. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/187153_a_188482]
-
este temperatura aerului exterior cu o anumită perioadă de revenire, utilizată la determinarea sarcinii termice de proiectare a unei cladiri. Umiditatea relativă a aerului exterior este raportul dintre presiunea vaporilor de apă din aerul umed și presiunea de saturație a vaporilor la aceeasi temperatura și se calculează cu relația: p Phi = ─────────────── P(sat)(f2ι) în care: Phi = umiditatea relativă a aerului, în %; p = presiunea vaporilor de apă, în Pa; P(sat)(f2ι) = presiunea de saturație a vaporilor, corespunzătoare temperaturii Ț, calculate
METODOLOGIE*) din 1 februarie 2007 de calcul al performantei energetice a cladirilor - Anexa nr. 1. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/187153_a_188482]
-
exterior este raportul dintre presiunea vaporilor de apă din aerul umed și presiunea de saturație a vaporilor la aceeasi temperatura și se calculează cu relația: p Phi = ─────────────── P(sat)(f2ι) în care: Phi = umiditatea relativă a aerului, în %; p = presiunea vaporilor de apă, în Pa; P(sat)(f2ι) = presiunea de saturație a vaporilor, corespunzătoare temperaturii Ț, calculate cu relațiile: 17,269*f2ι P(sat) = 6,105*exp(────────) pentru ι ≥ 0; (6.1.2) 237,3+ι 21,875*ι P(sat
METODOLOGIE*) din 1 februarie 2007 de calcul al performantei energetice a cladirilor - Anexa nr. 1. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/187153_a_188482]
-
presiunea de saturație a vaporilor la aceeasi temperatura și se calculează cu relația: p Phi = ─────────────── P(sat)(f2ι) în care: Phi = umiditatea relativă a aerului, în %; p = presiunea vaporilor de apă, în Pa; P(sat)(f2ι) = presiunea de saturație a vaporilor, corespunzătoare temperaturii Ț, calculate cu relațiile: 17,269*f2ι P(sat) = 6,105*exp(────────) pentru ι ≥ 0; (6.1.2) 237,3+ι 21,875*ι P(sat) = 6,105*exp(────────) pentru ι 265,5+ι Intensitatea radiației solare este
METODOLOGIE*) din 1 februarie 2007 de calcul al performantei energetice a cladirilor - Anexa nr. 1. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/187153_a_188482]
-
răcirea spațiilor interioare clădirii (pierderi sau câștig de căldură prin anvelopa clădirii); - utilizarea calității de masă termică a anvelopei clădirii; - asigurarea integrității anvelopei clădirii astfel încât să se asigure confortul termic și să se prevină condensul (utilizarea corectă a barierei de vapori și evitarea punților termice). Procesul de evaporare poate fi exploatat cu succes în răcirea adiabatica a anvelopei (fig. 7.2.1.1) clădirilor în sistem pasiv, caz în care se apelează la tehnologii cu ajutorul cărora se produce dispersia fină a
METODOLOGIE*) din 1 februarie 2007 de calcul al performantei energetice a cladirilor - Anexa nr. 1. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/187153_a_188482]
-
phi(i)]. Pentru alte valori f2ι(i) și [phi(i)] decât cele din anexă A11, temperatura punctului de roua poate fi determinată, aproximativ, prin interpolare liniară. Mai exact, temperatura punctului de roua se calculează astfel: - se determina presiunea parțială a vaporilor de apă la interior, cu relația: P(s) * phi(i) P(vi) = ────────────── [Pa] (11.13) 100 în care : P(s) presiunea de saturație corespunzătoare temperaturii aerului interior, în pascali; phi(i) umiditatea relativă a aerului umed interior, în procente. - se
METODOLOGIE*) din 1 februarie 2007 de calcul al performantei energetice a cladirilor - Anexa nr. 1. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/187153_a_188482]
-
s) * phi(i) P(vi) = ────────────── [Pa] (11.13) 100 în care : P(s) presiunea de saturație corespunzătoare temperaturii aerului interior, în pascali; phi(i) umiditatea relativă a aerului umed interior, în procente. - se determina temperatura pentru care presiunea parțială a vaporilor de apă, calculate cu relația (11.13), devine presiune de saturație; această valoare a temperaturii este temperatura punctului de roua f2ι(r). Temperatura pe suprafața interioară a elementelor de construcție fără punți termice (sau în câmpul curent al elementelor de
METODOLOGIE*) din 1 februarie 2007 de calcul al performantei energetice a cladirilor - Anexa nr. 1. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/187153_a_188482]
-
CALCUL PROGRAME GENERALE ȘI PROGRAME DE TIP EXPERT PENTRU EVALUAREA AUTOMATĂ A PERFORMANȚEI TERMOENERGETICE A CLĂDIRILOR SAU A UNOR PĂRȚI DIN ACESTEA 1. PRINCIPALELE CATEGORII DE PROGRAME DE CALCUL AUTOMAT pentru determinarea câmpului de temperaturi, a câmpului de presiuni a vaporilor de apă, a fluxurilor de căldură și a celorlalte mărimi termotehnice derivate din acestea, în vederea evaluării performanței energetice a clădirilor Programe de calcul elaborate în România și utilizate în practică curentă de cercetare și proiectare începând cu anul 1978 1
METODOLOGIE*) din 1 februarie 2007 de calcul al performantei energetice a cladirilor - Anexa nr. 1. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/187153_a_188482]
-
începând cu anul 1978 1.1. REGIMUL TERMIC STAȚIONAR 1.1.1. CÂMPUL DE TEMPERATURĂ a. Calcul unidirecțional (1-D); b. Calcul plan, bidimensional (2-D); c. Calcul spațial, tridimensional (3-D) ; 1.1.2. CÂMPUL DE TEMPERATURĂ ȘI CÂMPUL DE DIFUZIE A VAPORILOR DE APĂ a. Calcul la condens unidirecțional (1-D) b. Calcul la condens plan, bidimensional (2-D) c. Calcul la condens spațial, tridimensional (3-D) 1.1.3. CALCULUL NELINIAR AL CÂMPULUI DE TEMPERATURĂ ȘI A CÂMPULUI DE DIFUZIE A VAPORILOR DE APA-variatia
METODOLOGIE*) din 1 februarie 2007 de calcul al performantei energetice a cladirilor - Anexa nr. 1. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/187153_a_188482]
-
DIFUZIE A VAPORILOR DE APĂ a. Calcul la condens unidirecțional (1-D) b. Calcul la condens plan, bidimensional (2-D) c. Calcul la condens spațial, tridimensional (3-D) 1.1.3. CALCULUL NELINIAR AL CÂMPULUI DE TEMPERATURĂ ȘI A CÂMPULUI DE DIFUZIE A VAPORILOR DE APA-variatia conductibilității termice cu temperatură și umiditatea. a. Calcul unidirecțional (1-D); b. Calcul plan, bidimensional (2-D); c. Calcul spațial, tridimensional (3-D); 1.2. REGIMUL TERMIC NESTATIONAR 1.2.1. CÂMPUL DE TEMPERATURĂ a. Calcul unidirecțional (1-D); b. Calcul plan
METODOLOGIE*) din 1 februarie 2007 de calcul al performantei energetice a cladirilor - Anexa nr. 1. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/187153_a_188482]
-
1.2. REGIMUL TERMIC NESTATIONAR 1.2.1. CÂMPUL DE TEMPERATURĂ a. Calcul unidirecțional (1-D); b. Calcul plan, bidimensional (2-D); c. Calcul spațial, tridimensional (3-D); 1.2.2. CALCULUL NELINIAR AL CÂMPULUI DE TEMPERATURĂ ȘI AL CÂMPULUI DE DIFUZIE A VAPORILOR DE APA-variatia conductibilității termice cu temperatură și umiditatea. a. Calcul unidirecțional (1-D); b. Calcul plan, bidimensional (2-D); c. Calcul spațial, tridimensional (3-D); 1.3. PROGRAME DE CALCUL TERMOTEHNIC AUTOMAT CU CARACTER GENERAL. a. Calculul coeficienților globali de izolare termică G
METODOLOGIE*) din 1 februarie 2007 de calcul al performantei energetice a cladirilor - Anexa nr. 1. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/187153_a_188482]
-
poate determina fluxul de căldură și celelalte mărimi termotehnice derivate din acestea necesare evaluării performanței energetice a clădirilor 2.2. Modelul geometric În sistemul cartezian de coordonate, modelul geometric pentru calculul câmpului de temperaturi sau a câmpului de difuzie a vaporilor de apă se obține prin decuparea din elementul real a zonelor care prezintă interes pentru calcul. Alegerea planurilor de decupaj (principale de separare) și a dimensiunilor de calcul unde se poziționează acestea sau simplificarea modelul geometric se face cu respectarea
METODOLOGIE*) din 1 februarie 2007 de calcul al performantei energetice a cladirilor - Anexa nr. 1. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/187153_a_188482]
-
acumulată în masă elementului de construcție f2'd6si- f2δι 'd6se=c*rho* -- ; δt 3.3. Programe de calcul pentru determinarea temperaturii interioare pentru evitarea umidității superficiale critice și condensului interior a. Date suplimentare specifice de intrare pentru program: - Permeabilitățile la vapori ale materialelor, presiunile de saturație ale vaporilor de apă și umiditățile relative de calcul ale aerului interior și ale aerului exterior se vor utiliza cele prevăzute în documentele recomandate: C 107-2005/ Partea a 3-a și SR EN ISO 13788
METODOLOGIE*) din 1 februarie 2007 de calcul al performantei energetice a cladirilor - Anexa nr. 1. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/187153_a_188482]
-
d6si- f2δι 'd6se=c*rho* -- ; δt 3.3. Programe de calcul pentru determinarea temperaturii interioare pentru evitarea umidității superficiale critice și condensului interior a. Date suplimentare specifice de intrare pentru program: - Permeabilitățile la vapori ale materialelor, presiunile de saturație ale vaporilor de apă și umiditățile relative de calcul ale aerului interior și ale aerului exterior se vor utiliza cele prevăzute în documentele recomandate: C 107-2005/ Partea a 3-a și SR EN ISO 13788. b. Date de ieșire pentru program (rezultate
METODOLOGIE*) din 1 februarie 2007 de calcul al performantei energetice a cladirilor - Anexa nr. 1. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/187153_a_188482]
-
aerului exterior se vor utiliza cele prevăzute în documentele recomandate: C 107-2005/ Partea a 3-a și SR EN ISO 13788. b. Date de ieșire pentru program (rezultate): - câmpul de temperatură în nodurile rețelei de calcul; - câmpul de difuzie a vaporilor de apă în nodurile rețelei de calcul; - cantitatea de apă condensata în element pe perioada rece a anului; - cantitatea de apă evaporata din element pe perioada caldă a anului; - gradul de umezire suplimentară a straturilor de material termoizolant; 3.4
METODOLOGIE*) din 1 februarie 2007 de calcul al performantei energetice a cladirilor - Anexa nr. 1. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/187153_a_188482]
-
calcul. 4. VALIDAREA REZULTATELOR OBȚINUTE CU AJUTORUL PROGRAMELOR DE CALCUL AUTOMAT Programele de calcul și alte produse informatice existente în utilizare curentă, nou achiziționate sau a noilor programelor de calcul concepute pentru determinarea câmpului de temperaturi, a câmpului de presiuni a vaporilor de apă, a fluxurilor de căldură, a necesarului de energie pentru încălzire și ventilație și a celorlalte mărimi termotehnice derivate din acestea, în vederea evaluării performanței energetice a clădirilor, se validează pentru utilizare pe teritoriul României pe baza metodologiei naționale de
METODOLOGIE*) din 1 februarie 2007 de calcul al performantei energetice a cladirilor - Anexa nr. 1. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/187153_a_188482]
-
3. Prezentarea modelul matematic care îmbracă modelul fizic adoptat (ecuațiile analitice diferențiale aferente). 4. Prezentarea detaliată a structurii datelor de intrare referitor la: Caracteristicile termotehnice ale materialelor componente - conductivității termice de calcul - densități - căldură specifică - factorul rezistenței la permeabilitate la vapori de apă - variația conductivității termice cu temperatură și umiditatea - emisivitati - etc.. Coditii de contur - temperaturi de calcul - umidități de calcul - rezistente superficiale - intensitatea radiației directe și difuze - viteza vântului - presiunea atmosferică - orientarea cardinala a elementului de construcție (clădirii) - etc... 4
METODOLOGIE*) din 1 februarie 2007 de calcul al performantei energetice a cladirilor - Anexa nr. 1. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/187153_a_188482]
-
pentru exigențele pentru reflecția, absorbția și transmisia energiei solare; ● utilizarea unor elemente auxiliare de etanșare (elastomeri, plastomeri), care să prezinte și proprietăți deosebite de stabilitate dimensionala și rezistența la îmbătrânire. 5.6.5. Cerințele privind etanșeitatea la aer, apa și vapori de apă: ● în ceea ce privește componentele vitrate, etanșeitatea la apă trebuie asigurată în totalitate; ● în privința componenței opace, aceasta va fi realizată în zonele de câmp din materiale care au o absorbție de apă de maximum 1%; ● se va considera etanș la apă
REGLEMENTARE TEHNICĂ din 15 februarie 2005 "Normativ privind proiectarea ��i montajul peretilor cortina pentru satisfacerea cerințelor de calitate prevăzute de Legea nr. 10/1995 ", indicativ NP 102-04*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/186202_a_187531]
-
La anexa nr. 3, ultimul paragraf al punctului 1 și primul paragraf al punctului 2 se modifică și vor avea următorul cuprins: "La terminalele care realizează o cantitate totală anuală tranzitată mai mică decât 25.000 tone recuperarea imediată a vaporilor la terminal poate fi înlocuită cu stocarea intermediară a acestora. 2. Concentrația medie orară a vaporilor evacuați de la unitatea de recuperare a vaporilor - cu aplicarea corecției necesare pentru diluția produsă în timpul procesului - nu trebuie să depășească 35g/Nmc pentru fiecare
HOTĂRÂRE nr. 360 din 11 aprilie 2007 pentru modificarea şi completarea Hotărârii Guvernului nr. 568/2001 privind stabilirea cerinţelor tehnice pentru limitarea emisiilor de compuşi organici volatili rezultaţi din depozitarea, încărcarea şi distribuţia benzinei la terminale şi la staţiile de benzină. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/187181_a_188510]
-
modifică și vor avea următorul cuprins: "La terminalele care realizează o cantitate totală anuală tranzitată mai mică decât 25.000 tone recuperarea imediată a vaporilor la terminal poate fi înlocuită cu stocarea intermediară a acestora. 2. Concentrația medie orară a vaporilor evacuați de la unitatea de recuperare a vaporilor - cu aplicarea corecției necesare pentru diluția produsă în timpul procesului - nu trebuie să depășească 35g/Nmc pentru fiecare oră." Articolul II Hotărârea Guvernului nr. 568/2001 privind stabilirea cerințelor tehnice pentru limitarea emisiilor de
HOTĂRÂRE nr. 360 din 11 aprilie 2007 pentru modificarea şi completarea Hotărârii Guvernului nr. 568/2001 privind stabilirea cerinţelor tehnice pentru limitarea emisiilor de compuşi organici volatili rezultaţi din depozitarea, încărcarea şi distribuţia benzinei la terminale şi la staţiile de benzină. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/187181_a_188510]
-
terminalele care realizează o cantitate totală anuală tranzitată mai mică decât 25.000 tone recuperarea imediată a vaporilor la terminal poate fi înlocuită cu stocarea intermediară a acestora. 2. Concentrația medie orară a vaporilor evacuați de la unitatea de recuperare a vaporilor - cu aplicarea corecției necesare pentru diluția produsă în timpul procesului - nu trebuie să depășească 35g/Nmc pentru fiecare oră." Articolul II Hotărârea Guvernului nr. 568/2001 privind stabilirea cerințelor tehnice pentru limitarea emisiilor de compuși organici volatili rezultați din depozitarea, încărcarea
HOTĂRÂRE nr. 360 din 11 aprilie 2007 pentru modificarea şi completarea Hotărârii Guvernului nr. 568/2001 privind stabilirea cerinţelor tehnice pentru limitarea emisiilor de compuşi organici volatili rezultaţi din depozitarea, încărcarea şi distribuţia benzinei la terminale şi la staţiile de benzină. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/187181_a_188510]