51,082 matches
-
din 21 aprilie 2016. 43^2. constituie și coordonează Comisia Patrimoniului Speologic, cu competențe în domeniul explorării, protecției și conservării patrimoniului speologic, potrivit prevederilor art. 43 alin. (5^2) din Ordonanța de urgență a Guvernului nr. 57/2007 privind regimul ariilor naturale protejate, conservarea habitatelor naturale, a florei și faunei sălbatice, aprobată cu modificări și completări prin Legea nr. 49/2011 , cu modificările și completările ulterioare. ---------- Subpct. 43^2, pct. IV al art. 6 a fost introdus de pct. 19 al
HOTĂRÂRE nr. 38 din 21 ianuarie 2015 (*actualizată*) privind organizarea şi funcţionarea Ministerului Mediului, Apelor şi Pădurilor. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/271269_a_272598]
-
HOTĂRÂREA nr. 284 din 13 aprilie 2016 publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 308 din 21 aprilie 2016. 44. stabilește, dezvoltă și actualizează împreună cu Agenția Națională pentru Protecția Mediului bazele de date privind Rețeaua națională de arii naturale protejate, stabilește limitele ariilor naturale protejate din cadrul acestei rețele, arealul de distribuție a speciilor și habitatelor, hărțile topografice, regiunile biogeografice, actualizează lista națională a ariilor protejate; 45. coordonează, monitorizează și controlează activitatea administratorilor și custozilor ariilor naturale protejate; 46. înștiințează deținătorii și administratorii de
HOTĂRÂRE nr. 38 din 21 ianuarie 2015 (*actualizată*) privind organizarea şi funcţionarea Ministerului Mediului, Apelor şi Pădurilor. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/271269_a_272598]
-
actualizează împreună cu Agenția Națională pentru Protecția Mediului bazele de date privind Rețeaua națională de arii naturale protejate, stabilește limitele ariilor naturale protejate din cadrul acestei rețele, arealul de distribuție a speciilor și habitatelor, hărțile topografice, regiunile biogeografice, actualizează lista națională a ariilor protejate; 45. coordonează, monitorizează și controlează activitatea administratorilor și custozilor ariilor naturale protejate; 46. înștiințează deținătorii și administratorii de terenuri cu privire la propunerile de declarare de noi arii naturale protejate și organizează consultări cu toți factorii interesați; 47. stabilește regimul de
HOTĂRÂRE nr. 38 din 21 ianuarie 2015 (*actualizată*) privind organizarea şi funcţionarea Ministerului Mediului, Apelor şi Pădurilor. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/271269_a_272598]
-
Rețeaua națională de arii naturale protejate, stabilește limitele ariilor naturale protejate din cadrul acestei rețele, arealul de distribuție a speciilor și habitatelor, hărțile topografice, regiunile biogeografice, actualizează lista națională a ariilor protejate; 45. coordonează, monitorizează și controlează activitatea administratorilor și custozilor ariilor naturale protejate; 46. înștiințează deținătorii și administratorii de terenuri cu privire la propunerile de declarare de noi arii naturale protejate și organizează consultări cu toți factorii interesați; 47. stabilește regimul de utilizare a resurselor de apă și asigură elaborarea de cercetări, studii
HOTĂRÂRE nr. 38 din 21 ianuarie 2015 (*actualizată*) privind organizarea şi funcţionarea Ministerului Mediului, Apelor şi Pădurilor. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/271269_a_272598]
-
domeniile sale de competență; 73. sprijină din punct de vedere tehnic dezvoltarea de politici și strategii privind educația ecologică și conștientizarea publicului în domeniile sale de competență; 74. inițiază și sprijină perfecționarea continuă a personalului, inclusiv a celui aparținând administratorilor ariilor naturale protejate, pe baza unui program aprobat anual; 75. organizează și coordonează activitatea de cercetare științifică și inginerie tehnologică în domeniul silviculturii, sprijină dezvoltarea acestora și asigură folosirea rezultatelor obținute la fundamentarea măsurilor de gospodărire durabilă a pădurilor; 76. elaborează
HOTĂRÂRE nr. 38 din 21 ianuarie 2015 (*actualizată*) privind organizarea şi funcţionarea Ministerului Mediului, Apelor şi Pădurilor. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/271269_a_272598]
-
lucrărilor de gospodărire a apelor care aparțin domeniului public al statului sau, după caz, pentru darea în administrare a acestora și urmărește îndeplinirea de către concesionar, respectiv administrator a sarcinilor ce îi revin; 5. evaluează, atribuie și reziliază, după caz, administrarea ariilor naturale protejate pe bază de contracte de administrare sau convenții de custodie și evaluează modul de realizare a acesteia. Articolul 7 (1) Atribuțiile Ministerului Mediului, Apelor și Pădurilor sunt exercitate direct sau prin organisme tehnice specializate, autorități ori instituții publice
HOTĂRÂRE nr. 38 din 21 ianuarie 2015 (*actualizată*) privind organizarea şi funcţionarea Ministerului Mediului, Apelor şi Pădurilor. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/271269_a_272598]
-
de beneficiarul finanțării nerambursabile, în cadrul unui proces transparent și nediscriminatoriu. Comisia de selecție a ideilor de afaceri va include obligatoriu un număr impar de membri din care se recomandă să facă parte reprezentanți ai mediului de afaceri și patronatelor din aria de implementare a proiectului. Acordarea de subvenții (microgranturi) pentru înființarea de noi afaceri va fi condiționată de înființarea firmei. Valoarea maximă a subvenției acordate unui firme nou-înființate în baza planului de afaceri aprobat este de 25.000 euro. ... (6) Contractul
SCHEMĂ DE AJUTOR DE MINIMIS din 20 aprilie 2016 "Dezvoltare locală integrată (DLI 360°) în comunităţile marginalizate". In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/271325_a_272654]
-
1) al art. 1 din anexa 1 a fost modificat de pct. 2 al art. I din HOTĂRÂREA nr. 307 din 20 aprilie 2016 , publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 319 din 26 aprilie 2016. (2) Sediile inspectoratelor regionale în construcții, aria de competență, precum și arondarea inspectoratelor județene în construcții, aflate în subordinea acestora, se aprobă prin ordin al ministrului dezvoltării regionale și administrației publice. ... (3) I.S.C. este organul tehnic specializat care exercită, potrivit legii, controlul de stat cu privire la aplicarea unitară a
HOTĂRÂRE nr. 525 din 24 iulie 2013 (*actualizată*) pentru aprobarea atribuţiilor generale şi specifice, a structurii organizatorice şi a numărului maxim de posturi, precum şi a normării parcului auto şi a consumului de carburanţi ale Inspectoratului de Stat în Construcţii - I.S.C.. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/271361_a_272690]
-
sectorul 3. ... ---------- Alin. (1) al art. 1 din anexa 1 a fost modificat de art. III din HOTĂRÂREA nr. 846 din 30 octombrie 2013 , publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 684 din 7 noiembrie 2013. (2) Sediile inspectoratelor regionale în construcții, aria de competență, precum și arondarea inspectoratelor județene în construcții, aflate în subordinea acestora, se aprobă prin ordin al ministrului dezvoltării regionale și administrației publice. ... (3) I.S.C. este organul tehnic specializat care exercită, potrivit legii, controlul de stat cu privire la aplicarea unitară a
HOTĂRÂRE nr. 525 din 24 iulie 2013 (*actualizată*) pentru aprobarea atribuţiilor generale şi specifice, a structurii organizatorice şi a numărului maxim de posturi, precum şi a normării parcului auto şi a consumului de carburanţi ale Inspectoratului de Stat în Construcţii - I.S.C.. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/271360_a_272689]
-
sau organizație care deține controlul clădirii (sau a unei părți din clădirea) unde este instalat IDSAI. 2.71. verificare - proces prin care instalatorul sau alt contractor asigură cumpărătorul în privința conformității sistemului instalat cu cerințele definite. 2.72. zonă de alarmare - arie pentru care se emite un semnal de alarmă unitar. 2.73. zonă de detectare - arie supravegheată de o IDSAI care permite stabilirea rapidă și clară a poziției echipamentului de detectare care a declanșat avertizarea de incendiu și pentru care este
REGLEMENTĂRI TEHNICE din 9 martie 2015 "Normativ privind securitatea la incendiu a construcţiilor. Partea a III-a - Instalaţii de detectare, semnalizare şi avertizare incendiu - Indicativ P118/3 - 2015. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/271265_a_272594]
-
IDSAI. 2.71. verificare - proces prin care instalatorul sau alt contractor asigură cumpărătorul în privința conformității sistemului instalat cu cerințele definite. 2.72. zonă de alarmare - arie pentru care se emite un semnal de alarmă unitar. 2.73. zonă de detectare - arie supravegheată de o IDSAI care permite stabilirea rapidă și clară a poziției echipamentului de detectare care a declanșat avertizarea de incendiu și pentru care este furnizat un semnal de alarmare unitar. Într-o zonă de detectare se pot asocia maxim
REGLEMENTĂRI TEHNICE din 9 martie 2015 "Normativ privind securitatea la incendiu a construcţiilor. Partea a III-a - Instalaţii de detectare, semnalizare şi avertizare incendiu - Indicativ P118/3 - 2015. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/271265_a_272594]
-
care a declanșat avertizarea de incendiu și pentru care este furnizat un semnal de alarmare unitar. Într-o zonă de detectare se pot asocia maxim 32 de detectoare automate sau 10 declanșatoare manuale de alarmare. 2.74. zonă de stingere - aria la care este limitată acțiunea de stingere a unui incendiu. Capitolul 3 PREVEDERI PRIVIND PROIECTAREA INSTALAȚIILOR DE DETECTARE, SEMNALIZARE ȘI AVERTIZARE A INCENDIILOR 3.1. CONFORMITATE 3.1.1. Instalațiile de detectare, semnalizare și avertizare incendiu trebuie să se proiecteze
REGLEMENTĂRI TEHNICE din 9 martie 2015 "Normativ privind securitatea la incendiu a construcţiilor. Partea a III-a - Instalaţii de detectare, semnalizare şi avertizare incendiu - Indicativ P118/3 - 2015. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/271265_a_272594]
-
A, B), încadrate conform legislației specifice, neechipate cu instalații automate de stingere a incendiilor, precum și cele echipate la care este necesară semnalizarea incendiilor înainte de intrarea în funcțiune a instalațiilor automate de stingere; ... c) clădiri civile având destinația: ... - clădiri administrative cu aria construită mai mare de 600 m² sau mai mult de patru niveluri supraterane sau cu peste 300 persoane; - clădiri de cultură cu mai mult de trei niveluri supraterane sau cu aria construită mai mare de 600 m² cu peste 300
REGLEMENTĂRI TEHNICE din 9 martie 2015 "Normativ privind securitatea la incendiu a construcţiilor. Partea a III-a - Instalaţii de detectare, semnalizare şi avertizare incendiu - Indicativ P118/3 - 2015. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/271265_a_272594]
-
stingere; ... c) clădiri civile având destinația: ... - clădiri administrative cu aria construită mai mare de 600 m² sau mai mult de patru niveluri supraterane sau cu peste 300 persoane; - clădiri de cultură cu mai mult de trei niveluri supraterane sau cu aria construită mai mare de 600 m² cu peste 300 persoane; - clădiri, compartimente de incendiu și încăperile pentru comerț cu mai mult de două niveluri sau cu aria construită mai mare de 600 m²; - clădiri de sport închise cu capacitatea mai
REGLEMENTĂRI TEHNICE din 9 martie 2015 "Normativ privind securitatea la incendiu a construcţiilor. Partea a III-a - Instalaţii de detectare, semnalizare şi avertizare incendiu - Indicativ P118/3 - 2015. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/271265_a_272594]
-
persoane; - clădiri de cultură cu mai mult de trei niveluri supraterane sau cu aria construită mai mare de 600 m² cu peste 300 persoane; - clădiri, compartimente de incendiu și încăperile pentru comerț cu mai mult de două niveluri sau cu aria construită mai mare de 600 m²; - clădiri de sport închise cu capacitatea mai mare de 300 de persoane; - clădiri de cult cu mai mult de trei niveluri supraterane și aria construită mai mare de 600 m² sau cu peste 300
REGLEMENTĂRI TEHNICE din 9 martie 2015 "Normativ privind securitatea la incendiu a construcţiilor. Partea a III-a - Instalaţii de detectare, semnalizare şi avertizare incendiu - Indicativ P118/3 - 2015. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/271265_a_272594]
-
pentru comerț cu mai mult de două niveluri sau cu aria construită mai mare de 600 m²; - clădiri de sport închise cu capacitatea mai mare de 300 de persoane; - clădiri de cult cu mai mult de trei niveluri supraterane și aria construită mai mare de 600 m² sau cu peste 300 de persoane; - clădiri înalte, cu excepția locuințelor, și foarte înalte indiferent de destinație; - clădiri cu săli aglomerate; - clădiri/construcții având destinația de învățământ cu mai mult de 200 persoane sau cu
REGLEMENTĂRI TEHNICE din 9 martie 2015 "Normativ privind securitatea la incendiu a construcţiilor. Partea a III-a - Instalaţii de detectare, semnalizare şi avertizare incendiu - Indicativ P118/3 - 2015. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/271265_a_272594]
-
construită mai mare de 600 m² sau cu peste 300 de persoane; - clădiri înalte, cu excepția locuințelor, și foarte înalte indiferent de destinație; - clădiri cu săli aglomerate; - clădiri/construcții având destinația de învățământ cu mai mult de 200 persoane sau cu aria construită mai mare de 600 m² și mai mult de două niveluri; - clădiri cu destinația de cazare a elevilor, studenților, sportivilor cu mai mult de 100 persoane sau cu aria construită mai mare de 600 m² și mai mult de
REGLEMENTĂRI TEHNICE din 9 martie 2015 "Normativ privind securitatea la incendiu a construcţiilor. Partea a III-a - Instalaţii de detectare, semnalizare şi avertizare incendiu - Indicativ P118/3 - 2015. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/271265_a_272594]
-
de învățământ cu mai mult de 200 persoane sau cu aria construită mai mare de 600 m² și mai mult de două niveluri; - clădiri cu destinația de cazare a elevilor, studenților, sportivilor cu mai mult de 100 persoane sau cu aria construită mai mare de 600 m² și mai mult de trei niveluri; - clădiri montane cu capacități maxime simultane mai mari de 100 paturi și trei niveluri supraterane; - structuri de primire turistică cu funcțiuni de cazare cu mai mult de 10
REGLEMENTĂRI TEHNICE din 9 martie 2015 "Normativ privind securitatea la incendiu a construcţiilor. Partea a III-a - Instalaţii de detectare, semnalizare şi avertizare incendiu - Indicativ P118/3 - 2015. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/271265_a_272594]
-
cu paturi staționare, supravegherea, îngrijirea sau cazarea/adăpostirea copiilor preșcolari, bătrâni, persoane cu dizabilități sau lipsite de adăpost, indiferent de numărul persoanelor; - clădiri de sport închise, cu capacitatea de primire mai mare de 300 de persoane; - clădiri civile subterane cu aria desfășurată mai mare de 600 m² și două sau mai multe niveluri subterane; - parcaje subterane potrivit reglementărilor specifice și parcaje supraterane închise cu mai mult de trei niveluri și aria construită mai mare de 600 m² d) clădiri de producție
REGLEMENTĂRI TEHNICE din 9 martie 2015 "Normativ privind securitatea la incendiu a construcţiilor. Partea a III-a - Instalaţii de detectare, semnalizare şi avertizare incendiu - Indicativ P118/3 - 2015. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/271265_a_272594]
-
mai mare de 300 de persoane; - clădiri civile subterane cu aria desfășurată mai mare de 600 m² și două sau mai multe niveluri subterane; - parcaje subterane potrivit reglementărilor specifice și parcaje supraterane închise cu mai mult de trei niveluri și aria construită mai mare de 600 m² d) clădiri de producție și/sau depozitare (inclusiv încăperi sau spații de producție și depozitare amplasate în clădiri) cu risc de incendiu foarte mare și mare, cu aria desfășurată mai mare de 500 m²
REGLEMENTĂRI TEHNICE din 9 martie 2015 "Normativ privind securitatea la incendiu a construcţiilor. Partea a III-a - Instalaţii de detectare, semnalizare şi avertizare incendiu - Indicativ P118/3 - 2015. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/271265_a_272594]
-
mai mult de trei niveluri și aria construită mai mare de 600 m² d) clădiri de producție și/sau depozitare (inclusiv încăperi sau spații de producție și depozitare amplasate în clădiri) cu risc de incendiu foarte mare și mare, cu aria desfășurată mai mare de 500 m², precum și cele cu risc mijlociu cu aria desfășurată mai mare de 800 m²; ... e) depozite cu stive având înălțimea mai mare de 4 m; ... f) clădiri de producție și/sau depozitare monobloc sau blindate
REGLEMENTĂRI TEHNICE din 9 martie 2015 "Normativ privind securitatea la incendiu a construcţiilor. Partea a III-a - Instalaţii de detectare, semnalizare şi avertizare incendiu - Indicativ P118/3 - 2015. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/271265_a_272594]
-
d) clădiri de producție și/sau depozitare (inclusiv încăperi sau spații de producție și depozitare amplasate în clădiri) cu risc de incendiu foarte mare și mare, cu aria desfășurată mai mare de 500 m², precum și cele cu risc mijlociu cu aria desfășurată mai mare de 800 m²; ... e) depozite cu stive având înălțimea mai mare de 4 m; ... f) clădiri de producție și/sau depozitare monobloc sau blindate, indiferent de riscul de incendiu; ... (2) Pentru clădirile enumerate la alin. (1) trebuie
REGLEMENTĂRI TEHNICE din 9 martie 2015 "Normativ privind securitatea la incendiu a construcţiilor. Partea a III-a - Instalaţii de detectare, semnalizare şi avertizare incendiu - Indicativ P118/3 - 2015. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/271265_a_272594]
-
pentru evitarea alarmelor false. (2) Se vor lua în considerație condițiile de mediu, activitatea desfășurată în spațiile supravegheate, pericolul izbucnirii și propagării incendiului. Echipamentul de control și semnalizare (ECS) 3.3.5. Se recomandă ca ECS să asigure monitorizarea unei arii de maxim 10000 m², dar nu mai mult de 512 detectoare. 3.3.6. În cazul utilizării unui echipament de control și semnalizare, vor fi asigurate următoarele: a) documentele de referință pentru ECS, după caz SR EN 12094-1:2004 sau
REGLEMENTĂRI TEHNICE din 9 martie 2015 "Normativ privind securitatea la incendiu a construcţiilor. Partea a III-a - Instalaţii de detectare, semnalizare şi avertizare incendiu - Indicativ P118/3 - 2015. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/271265_a_272594]
-
prezența unui defect în cazul oricărei căi de transmisie (sau oricăror echipamente monitorizabile) care necesită o indicare a avariei și/sau în cazul unui circuit deschis sau scurt-circuit la cablu de alimentare. 3.3.12. Dacă spațiul protejat are o arie mai mare de 10000 m² sau mai mult de 1000 de elemente (detectoare), trebuie prevăzut un sistem de management al situațiilor de pericol, pentru a facilita identificarea zonei de unde s-a făcut alarmarea. Căi de transmisie 3.3.13. La
REGLEMENTĂRI TEHNICE din 9 martie 2015 "Normativ privind securitatea la incendiu a construcţiilor. Partea a III-a - Instalaţii de detectare, semnalizare şi avertizare incendiu - Indicativ P118/3 - 2015. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/271265_a_272594]
-
m². (2) În cazul în care sistemul are în componență mai multe compartimente de incendiu, două defecte în orice circuit individual nu vor anula mai mult de cinci compartimente de incendiu. ... 3.3.17. Dacă zona de detectare are o arie mai mare de 1000 m² trebuie utilizate sisteme adresabile care să facă posibilă localizarea detectorului care a declanșat alarma. 3.3.18. Pentru realizarea căilor de transmisie se pot utiliza căi de comunicație radio, certificate în conformitate cu recomandările din SR EN
REGLEMENTĂRI TEHNICE din 9 martie 2015 "Normativ privind securitatea la incendiu a construcţiilor. Partea a III-a - Instalaţii de detectare, semnalizare şi avertizare incendiu - Indicativ P118/3 - 2015. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/271265_a_272594]