49,935 matches
-
37, 3 săptămâni ( IÎ 95 % : 33, 4 - 42, 1 ) în brațul AT și 31, 9 săptămâni ( IÎ 95 % : 27, 4 - 36, 0 ) în brațul AC . • Rata de răspuns global ( RRG ) a fost semnificativ mai mare în brațul AT comparativ cu brațul AC ( p = 0, 009 ) . 52, 8 - 65, 9 ) în brațul AT comparativ cu 46, 5 % ( IÎ 95 % : 39, 8 - 53, 2 ) în brațul AC . În acest studiu , în brațul AT a existat o incidență mai mare a neutropeniei severe ( 90
Ro_254 () [Corola-website/Science/291013_a_292342]
-
brațul AT și 31, 9 săptămâni ( IÎ 95 % : 27, 4 - 36, 0 ) în brațul AC . • Rata de răspuns global ( RRG ) a fost semnificativ mai mare în brațul AT comparativ cu brațul AC ( p = 0, 009 ) . 52, 8 - 65, 9 ) în brațul AT comparativ cu 46, 5 % ( IÎ 95 % : 39, 8 - 53, 2 ) în brațul AC . În acest studiu , în brațul AT a existat o incidență mai mare a neutropeniei severe ( 90 % față de 68, 6 % ) , neutropeniei febrile ( 33, 3 % față de 10 % ) , infecțiilor
Ro_254 () [Corola-website/Science/291013_a_292342]
-
brațul AC . • Rata de răspuns global ( RRG ) a fost semnificativ mai mare în brațul AT comparativ cu brațul AC ( p = 0, 009 ) . 52, 8 - 65, 9 ) în brațul AT comparativ cu 46, 5 % ( IÎ 95 % : 39, 8 - 53, 2 ) în brațul AC . În acest studiu , în brațul AT a existat o incidență mai mare a neutropeniei severe ( 90 % față de 68, 6 % ) , neutropeniei febrile ( 33, 3 % față de 10 % ) , infecțiilor ( 8 % față de 2, 4 % ) , diareei ( 7, 5 % față de 1, 4 % ) , asteniei ( 8, 5
Ro_254 () [Corola-website/Science/291013_a_292342]
-
RRG ) a fost semnificativ mai mare în brațul AT comparativ cu brațul AC ( p = 0, 009 ) . 52, 8 - 65, 9 ) în brațul AT comparativ cu 46, 5 % ( IÎ 95 % : 39, 8 - 53, 2 ) în brațul AC . În acest studiu , în brațul AT a existat o incidență mai mare a neutropeniei severe ( 90 % față de 68, 6 % ) , neutropeniei febrile ( 33, 3 % față de 10 % ) , infecțiilor ( 8 % față de 2, 4 % ) , diareei ( 7, 5 % față de 1, 4 % ) , asteniei ( 8, 5 % față de 2, 4 % ) și a durerii
Ro_254 () [Corola-website/Science/291013_a_292342]
-
mare a neutropeniei severe ( 90 % față de 68, 6 % ) , neutropeniei febrile ( 33, 3 % față de 10 % ) , infecțiilor ( 8 % față de 2, 4 % ) , diareei ( 7, 5 % față de 1, 4 % ) , asteniei ( 8, 5 % față de 2, 4 % ) și a durerii ( 2, 8 % față de 0 % ) , comparativ cu brațul AC . Pe de altă parte , în brațul AC a existat o incidență crescută a anemiei severe ( 15, 8 % față de 8, 5 % ) comparativ cu brațul AT și , în plus , o incidență crescută a toxicității cardiace severe : insuficiență cardiacă congestivă ( 3, 8
Ro_254 () [Corola-website/Science/291013_a_292342]
-
6 % ) , neutropeniei febrile ( 33, 3 % față de 10 % ) , infecțiilor ( 8 % față de 2, 4 % ) , diareei ( 7, 5 % față de 1, 4 % ) , asteniei ( 8, 5 % față de 2, 4 % ) și a durerii ( 2, 8 % față de 0 % ) , comparativ cu brațul AC . Pe de altă parte , în brațul AC a existat o incidență crescută a anemiei severe ( 15, 8 % față de 8, 5 % ) comparativ cu brațul AT și , în plus , o incidență crescută a toxicității cardiace severe : insuficiență cardiacă congestivă ( 3, 8 % față de 2, 8 % ) , scădere absolută a FEVS
Ro_254 () [Corola-website/Science/291013_a_292342]
-
4 % ) , asteniei ( 8, 5 % față de 2, 4 % ) și a durerii ( 2, 8 % față de 0 % ) , comparativ cu brațul AC . Pe de altă parte , în brațul AC a existat o incidență crescută a anemiei severe ( 15, 8 % față de 8, 5 % ) comparativ cu brațul AT și , în plus , o incidență crescută a toxicității cardiace severe : insuficiență cardiacă congestivă ( 3, 8 % față de 2, 8 % ) , scădere absolută a FEVS ≥ 20 % ( 13, 1 % față de 6, 1 % ) , scădere absolută a FEVS ≥ 30 % ( 6, 2 % față de 1, 1 % ) . Decesul
Ro_254 () [Corola-website/Science/291013_a_292342]
-
cardiace severe : insuficiență cardiacă congestivă ( 3, 8 % față de 2, 8 % ) , scădere absolută a FEVS ≥ 20 % ( 13, 1 % față de 6, 1 % ) , scădere absolută a FEVS ≥ 30 % ( 6, 2 % față de 1, 1 % ) . Decesul datorită reacțiilor adverse a survenit la 1 pacient din brațul AT ( insuficiență cardiacă congestivă ) și la 4 pacienți din brațul AC ( 1 prin soc septic și 3 prin insuficiență cardiacă congestivă ) . În ambele brațe , calitatea vieții , măsurată prin chestionarul EORTC , a fost comparabilă și stabilă în timpul tratamentului și ulterior . Docetaxel
Ro_254 () [Corola-website/Science/291013_a_292342]
-
scădere absolută a FEVS ≥ 20 % ( 13, 1 % față de 6, 1 % ) , scădere absolută a FEVS ≥ 30 % ( 6, 2 % față de 1, 1 % ) . Decesul datorită reacțiilor adverse a survenit la 1 pacient din brațul AT ( insuficiență cardiacă congestivă ) și la 4 pacienți din brațul AC ( 1 prin soc septic și 3 prin insuficiență cardiacă congestivă ) . În ambele brațe , calitatea vieții , măsurată prin chestionarul EORTC , a fost comparabilă și stabilă în timpul tratamentului și ulterior . Docetaxel în asociere cu trastuzumab a fost studiat pentru tratamentul pacientelor
Ro_254 () [Corola-website/Science/291013_a_292342]
-
30 % ( 6, 2 % față de 1, 1 % ) . Decesul datorită reacțiilor adverse a survenit la 1 pacient din brațul AT ( insuficiență cardiacă congestivă ) și la 4 pacienți din brațul AC ( 1 prin soc septic și 3 prin insuficiență cardiacă congestivă ) . În ambele brațe , calitatea vieții , măsurată prin chestionarul EORTC , a fost comparabilă și stabilă în timpul tratamentului și ulterior . Docetaxel în asociere cu trastuzumab a fost studiat pentru tratamentul pacientelor cu cancer mamar metastazat ale căror tumori exprimă în exces HER2 și care nu
Ro_254 () [Corola-website/Science/291013_a_292342]
-
de 2 săptămâni , urmat de 1 săptămână pauză ) . 256 de paciente au fost randomizate pentru tratament cu docetaxel în monoterapie ( 100 mg/ m în perfuzie intravenoasă cu durata de 1 oră , o dată la 3 săptămâni ) . Supraviețuirea a fost superioară în brațul docetaxel + capecitabină ( p = 0, 0126 ) . Supraviețuirea mediană a fost de 442 de zile ( docetaxel + capecitabină ) față de 352 zile ( docetaxel în monoterapie ) . Ratele globale de răspuns obiectiv în toată populația randomizată ( evaluarea investigatorului ) a fost de 41, 6 % ( docetaxel + capecitabină ) față de
Ro_254 () [Corola-website/Science/291013_a_292342]
-
față de 352 zile ( docetaxel în monoterapie ) . Ratele globale de răspuns obiectiv în toată populația randomizată ( evaluarea investigatorului ) a fost de 41, 6 % ( docetaxel + capecitabină ) față de 29, 7 % ( docetaxel în monoterapie ) ; p = 0, 0058 . Timpul până la progresia bolii fost superior în brațul docetaxel + capecitabină ( p < 0, 0001 ) . Timpul median până la progresie a fost de 186 zile ( docetaxel + capecitabină ) față de 128 zile ( docetaxel în monoterapie ) . Cancer bronhopulmonar altul decât cel cu celule mici Pacienți tratați anterior cu chimioterapice , cu sau fără radioterapie
Ro_254 () [Corola-website/Science/291013_a_292342]
-
progresie ( 12, 3 săptămâni față de 7 săptămâni ) a fost semnificativ mai lung pentru docetaxel în doză de 75 mg/ m comparativ cu Cea mai Bună Terapie de Susținere . Supraviețuirea la 1 an a fost , de asemenea , semnificativ mai lungă în brațul cu docetaxel ( 40 % ) față de CBTS ( 16 % ) . La pacienții tratați cu docetaxel 75 mg/ m s- a redus necesarul de analgezice opioide ( p < 0, 01 ) , analgezice non- opioide ( p < 0, 01 ) , alte medicamente pentru boală ( p = 0, 06 ) și
Ro_254 () [Corola-website/Science/291013_a_292342]
-
750 mg/ m și zi , timp de 5 zile ) sau cisplatină ( 100 mg/ m în ziua 1 ) și 5- fluorouracil ( 1000 mg/ m și zi , timp de 5 zile ) . Durata unui ciclu de tratament a fost de 3 săptămâni pentru brațul TCF și de 4 săptămâni pentru brațul CF . Numărul median de cicluri administrate unui pacient a fost de 6 ( interval de 1- 16 ) pentru brațul TCF , comparativ cu 4 ( interval de 1- 12 ) pentru brațul CF . Timpul până la progresie ( TPP
Ro_254 () [Corola-website/Science/291013_a_292342]
-
5 zile ) sau cisplatină ( 100 mg/ m în ziua 1 ) și 5- fluorouracil ( 1000 mg/ m și zi , timp de 5 zile ) . Durata unui ciclu de tratament a fost de 3 săptămâni pentru brațul TCF și de 4 săptămâni pentru brațul CF . Numărul median de cicluri administrate unui pacient a fost de 6 ( interval de 1- 16 ) pentru brațul TCF , comparativ cu 4 ( interval de 1- 12 ) pentru brațul CF . Timpul până la progresie ( TPP ) a fost obiectivul final principal . Reducerea riscului
Ro_254 () [Corola-website/Science/291013_a_292342]
-
timp de 5 zile ) . Durata unui ciclu de tratament a fost de 3 săptămâni pentru brațul TCF și de 4 săptămâni pentru brațul CF . Numărul median de cicluri administrate unui pacient a fost de 6 ( interval de 1- 16 ) pentru brațul TCF , comparativ cu 4 ( interval de 1- 12 ) pentru brațul CF . Timpul până la progresie ( TPP ) a fost obiectivul final principal . Reducerea riscului de progresie a fost de 32, 1 % și a fost asociat cu un TPP semnificativ mai lung ( p
Ro_254 () [Corola-website/Science/291013_a_292342]
-
fost de 3 săptămâni pentru brațul TCF și de 4 săptămâni pentru brațul CF . Numărul median de cicluri administrate unui pacient a fost de 6 ( interval de 1- 16 ) pentru brațul TCF , comparativ cu 4 ( interval de 1- 12 ) pentru brațul CF . Timpul până la progresie ( TPP ) a fost obiectivul final principal . Reducerea riscului de progresie a fost de 32, 1 % și a fost asociat cu un TPP semnificativ mai lung ( p = 0, 0004 ) în favoarea brațului TCF . Supraviețuirea globală a fost , de
Ro_254 () [Corola-website/Science/291013_a_292342]
-
4 ( interval de 1- 12 ) pentru brațul CF . Timpul până la progresie ( TPP ) a fost obiectivul final principal . Reducerea riscului de progresie a fost de 32, 1 % și a fost asociat cu un TPP semnificativ mai lung ( p = 0, 0004 ) în favoarea brațului TCF . Supraviețuirea globală a fost , de asemenea , semnificativ mai lungă ( p = 0, 0201 ) în favoarea brațului TCF , cu o reducere a riscului de mortalitate de 22, 7 % . Rezultatele privind eficacitatea sunt prezentate pe scurt în tabelul următor : 67 Eficacitatea docetaxelului în
Ro_254 () [Corola-website/Science/291013_a_292342]
-
final principal . Reducerea riscului de progresie a fost de 32, 1 % și a fost asociat cu un TPP semnificativ mai lung ( p = 0, 0004 ) în favoarea brațului TCF . Supraviețuirea globală a fost , de asemenea , semnificativ mai lungă ( p = 0, 0201 ) în favoarea brațului TCF , cu o reducere a riscului de mortalitate de 22, 7 % . Rezultatele privind eficacitatea sunt prezentate pe scurt în tabelul următor : 67 Eficacitatea docetaxelului în tratamentul pacienților cu adenocarcinom gastric TCF CF TPP median ( luni ) n = 221 5, 6 n
Ro_254 () [Corola-website/Science/291013_a_292342]
-
Rata de răspuns global ( RC+RP ) ( % ) valoare p Boală progresivă ca cel mai bun răspuns 36, 7 25, 4 0, 0106 global ( % ) * Test log rank nestratificat 16, 7 25, 9 Analizele subgrupurilor în funcție de vârstă , sex și rasă au favorizat sistematic brațul TCF comparativ cu brațul CF . O analiză actualizată a supraviețuirii efectuată cu o durată mediană de urmărire de 41, 6 luni , nu a mai arătat o diferență semnificativă statistic , deși întotdeauna în favoarea regimului TCF și a arătat că beneficiul TCF
Ro_254 () [Corola-website/Science/291013_a_292342]
-
RC+RP ) ( % ) valoare p Boală progresivă ca cel mai bun răspuns 36, 7 25, 4 0, 0106 global ( % ) * Test log rank nestratificat 16, 7 25, 9 Analizele subgrupurilor în funcție de vârstă , sex și rasă au favorizat sistematic brațul TCF comparativ cu brațul CF . O analiză actualizată a supraviețuirii efectuată cu o durată mediană de urmărire de 41, 6 luni , nu a mai arătat o diferență semnificativă statistic , deși întotdeauna în favoarea regimului TCF și a arătat că beneficiul TCF față de CF se observă
Ro_254 () [Corola-website/Science/291013_a_292342]
-
statistic , deși întotdeauna în favoarea regimului TCF și a arătat că beneficiul TCF față de CF se observă clar între 18 și 30 luni de urmărire . Per ansamblu , calitatea vieții ( CV ) și rezultatele privind beneficiul clinic au indicat sistematic o îmbunătățire în favoarea brațului TCF . Pacienții tratați cu TCF au avut un timp mai lung până la deteriorarea definitivă cu 5 % a indicelui global al sănătății conform chestionarului QLQ- C30 ( p = 0, 0121 ) și au avut un timp mai lung până la agravarea definitivă a indicelui
Ro_254 () [Corola-website/Science/291013_a_292342]
-
fost evaluate într- un studiu clinic de fază III , randomizat , deschis , multicentric ( TAX323 ) . In acest studiu , 358 de pacienți cu CCSCG avansat local , inoperabil cu status de performanță WHO 0 sau 1 , au fost randomizați într- unul dintre cele două brațe de tratament . Pacienții din brațul cu docetaxel au primit fie docetaxel ( T ) 75 mg/ m urmat de cisplatină 75 mg/ m urmată de 5- fluorouracil 750 mg/ m pe zi în perfuzie continuă timp de 5 zile . Această schemă de
Ro_254 () [Corola-website/Science/291013_a_292342]
-
clinic de fază III , randomizat , deschis , multicentric ( TAX323 ) . In acest studiu , 358 de pacienți cu CCSCG avansat local , inoperabil cu status de performanță WHO 0 sau 1 , au fost randomizați într- unul dintre cele două brațe de tratament . Pacienții din brațul cu docetaxel au primit fie docetaxel ( T ) 75 mg/ m urmat de cisplatină 75 mg/ m urmată de 5- fluorouracil 750 mg/ m pe zi în perfuzie continuă timp de 5 zile . Această schemă de tratament a fost administrată la
Ro_254 () [Corola-website/Science/291013_a_292342]
-
de 5 zile pe săptămână . Pentru formele de radioterapie accelerată s- a recomandat o doză totală de 70 Gy iar pentru formele de radioterapie hiperfracționată , 74 Gy . Rezecția chirurgicală a fost permisă după chimioterapie , înainte sau după radioterapie . Pacienții din brațul de tratament TPF au primit profilaxie antibiotică cu ciprofloxacină 500 mg de două ori pe zi , oral , timp de 10 zile începând din a 5- a zi a fiecărui ciclu sau un echivalent . Obiectivul final principal în acest studiu , supraviețuirea
Ro_254 () [Corola-website/Science/291013_a_292342]