76,615 matches
-
Încercări pe beton întărit. Partea 10: Determinarea rezistenței la carbonatare a betonului la nivelurile atmosferice de dioxid de carbon 53. SR EN 12390-11 Încercări pe beton întărit. Partea 11: Determinarea rezistenței betonului la cloruri, difuzie unidirecțională 54. SR EN 12390-12 Încercări pe beton întărit. Partea 12: Determinarea rezistenței la carbonatare a betonului. Metoda de carbonatare accelerată 55. SR EN 12390-18 Încercări pe beton întărit — Partea 18: Determinarea coeficientului de migrare a clorurilor 56. prEN 12390-19 Testing of hardened concrete- Part 19
REGLEMENTARE TEHNICĂ din 11 ianuarie 2023 () [Corola-llms4eu/Law/264439]
-
SR EN 12390-11 Încercări pe beton întărit. Partea 11: Determinarea rezistenței betonului la cloruri, difuzie unidirecțională 54. SR EN 12390-12 Încercări pe beton întărit. Partea 12: Determinarea rezistenței la carbonatare a betonului. Metoda de carbonatare accelerată 55. SR EN 12390-18 Încercări pe beton întărit — Partea 18: Determinarea coeficientului de migrare a clorurilor 56. prEN 12390-19 Testing of hardened concrete- Part 19: Determination of resistivity 57. SR EN 12504-1 Încercări pe beton în structuri. Partea 1: Carote. Prelevare, examinare și încercări la
REGLEMENTARE TEHNICĂ din 11 ianuarie 2023 () [Corola-llms4eu/Law/264439]
-
la carbonatare a betonului. Metoda de carbonatare accelerată 55. SR EN 12390-18 Încercări pe beton întărit — Partea 18: Determinarea coeficientului de migrare a clorurilor 56. prEN 12390-19 Testing of hardened concrete- Part 19: Determination of resistivity 57. SR EN 12504-1 Încercări pe beton în structuri. Partea 1: Carote. Prelevare, examinare și încercări la compresiune 58. SR EN 12504-2 Încercări pe beton în structuri. Partea 2: Încercări nedistructive. Determinarea indicelui de recul 59. SR EN 12504-3 Încercări pe beton în structuri. Partea
REGLEMENTARE TEHNICĂ din 11 ianuarie 2023 () [Corola-llms4eu/Law/264439]
-
Determinarea coeficientului de migrare a clorurilor 56. prEN 12390-19 Testing of hardened concrete- Part 19: Determination of resistivity 57. SR EN 12504-1 Încercări pe beton în structuri. Partea 1: Carote. Prelevare, examinare și încercări la compresiune 58. SR EN 12504-2 Încercări pe beton în structuri. Partea 2: Încercări nedistructive. Determinarea indicelui de recul 59. SR EN 12504-3 Încercări pe beton în structuri. Partea 3: Determinarea forței de smulgere 60. SR EN 12504-4 Încercări pe beton în structuri. Partea 4: Determinarea vitezei
REGLEMENTARE TEHNICĂ din 11 ianuarie 2023 () [Corola-llms4eu/Law/264439]
-
prEN 12390-19 Testing of hardened concrete- Part 19: Determination of resistivity 57. SR EN 12504-1 Încercări pe beton în structuri. Partea 1: Carote. Prelevare, examinare și încercări la compresiune 58. SR EN 12504-2 Încercări pe beton în structuri. Partea 2: Încercări nedistructive. Determinarea indicelui de recul 59. SR EN 12504-3 Încercări pe beton în structuri. Partea 3: Determinarea forței de smulgere 60. SR EN 12504-4 Încercări pe beton în structuri. Partea 4: Determinarea vitezei de propagare a ultrasunetelor 61. SR EN
REGLEMENTARE TEHNICĂ din 11 ianuarie 2023 () [Corola-llms4eu/Law/264439]
-
resistivity 57. SR EN 12504-1 Încercări pe beton în structuri. Partea 1: Carote. Prelevare, examinare și încercări la compresiune 58. SR EN 12504-2 Încercări pe beton în structuri. Partea 2: Încercări nedistructive. Determinarea indicelui de recul 59. SR EN 12504-3 Încercări pe beton în structuri. Partea 3: Determinarea forței de smulgere 60. SR EN 12504-4 Încercări pe beton în structuri. Partea 4: Determinarea vitezei de propagare a ultrasunetelor 61. SR EN 12620 Agregate pentru beton 62. SR EN 12699 Execuția lucrărilor
REGLEMENTARE TEHNICĂ din 11 ianuarie 2023 () [Corola-llms4eu/Law/264439]
-
și încercări la compresiune 58. SR EN 12504-2 Încercări pe beton în structuri. Partea 2: Încercări nedistructive. Determinarea indicelui de recul 59. SR EN 12504-3 Încercări pe beton în structuri. Partea 3: Determinarea forței de smulgere 60. SR EN 12504-4 Încercări pe beton în structuri. Partea 4: Determinarea vitezei de propagare a ultrasunetelor 61. SR EN 12620 Agregate pentru beton 62. SR EN 12699 Execuția lucrărilor geotehnice speciale- Piloți de îndesare 63. SR EN 12878 Pigmenți pentru colorarea materialelor de construcție
REGLEMENTARE TEHNICĂ din 11 ianuarie 2023 () [Corola-llms4eu/Law/264439]
-
a ultrasunetelor 61. SR EN 12620 Agregate pentru beton 62. SR EN 12699 Execuția lucrărilor geotehnice speciale- Piloți de îndesare 63. SR EN 12878 Pigmenți pentru colorarea materialelor de construcție pe bază de ciment și/sau var. Specificații și metode de încercare 64. SR EN 13055 Agregate ușoare. 65. SR EN 13242 Agregate din materiale nelegate sau legate hidraulic pentru utilizare în ingineria civilă și în construcții de drumuri 66. SR EN 13263-1 Silice ultrafină pentru beton - Partea 1: Definiții, condiții și
REGLEMENTARE TEHNICĂ din 11 ianuarie 2023 () [Corola-llms4eu/Law/264439]
-
Determinarea conținutului de dioxid de carbon agresiv din apă 71. SR EN 13670 Execuția structurilor de beton. 72. SR EN 13791 Evaluarea in-situ a rezistenței la compresiune betonului din structuri și din elemente prefabricate 73. SR CR 13902 Metode de încercare pentru determinarea raportului apă/ciment în betonul proaspăt 74. SR EN 14199 Execuția lucrărilor geotehnice speciale-Micropiloți 75. SR EN 14216 Ciment. Compoziție, specificații și criterii de conformitate ale cimenturilor speciale cu căldură de hidratare foarte redusă 76. SR EN 14488-7
REGLEMENTARE TEHNICĂ din 11 ianuarie 2023 () [Corola-llms4eu/Law/264439]
-
pentru determinarea raportului apă/ciment în betonul proaspăt 74. SR EN 14199 Execuția lucrărilor geotehnice speciale-Micropiloți 75. SR EN 14216 Ciment. Compoziție, specificații și criterii de conformitate ale cimenturilor speciale cu căldură de hidratare foarte redusă 76. SR EN 14488-7 Încercări pe beton care se aplică prin pulverizare. Partea 7. Conținutul de fibre al betonului armat cu fibre 77. SR EN 14647 Ciment de aluminat de calciu. Compoziție, specificații și criterii de conformitate 78. SR EN 14721 Metode de încercare pentru
REGLEMENTARE TEHNICĂ din 11 ianuarie 2023 () [Corola-llms4eu/Law/264439]
-
14488-7 Încercări pe beton care se aplică prin pulverizare. Partea 7. Conținutul de fibre al betonului armat cu fibre 77. SR EN 14647 Ciment de aluminat de calciu. Compoziție, specificații și criterii de conformitate 78. SR EN 14721 Metode de încercare pentru beton cu fibre metalice. Măsurarea conținutului de fibre din betonul proaspăt sau întărit 79. SR EN 14889-1 Fibre pentru beton. Partea 1: Fibre de oțel. Definiții, specificații și conformitate 80. SREN 14889-2 Fibre pentru beton. Partea 2: Fibre de
REGLEMENTARE TEHNICĂ din 11 ianuarie 2023 () [Corola-llms4eu/Law/264439]
-
mortar și pastă. Partea 1: Definiții, specificații și criterii de conformitate 82. SR EN 15743 Ciment supersulfatat. Compoziție, specificații și criterii de conformitate 83. SR ISO 16204 Durability — Service life design of concrete structures 84. SR EN 16502 Metoda de încercare pentru determinarea gradului de aciditate al solului în conformitate cu Baumann Gully 85. SR CEN/TR 16563 Principles of the equivalent durability procedure 86. SR CEN/TR 16639 Use of k-value concept, equivalent concrete performance concept and equivalent performance of combinations concept
REGLEMENTARE TEHNICĂ din 11 ianuarie 2023 () [Corola-llms4eu/Law/264439]
-
Baumann Gully 85. SR CEN/TR 16563 Principles of the equivalent durability procedure 86. SR CEN/TR 16639 Use of k-value concept, equivalent concrete performance concept and equivalent performance of combinations concept 87. SR EN 13535:2009 (ASTM C 173/C 173M) - Metode de încercare pentru determinarea conținutului de aer al betonului proaspăt, prin metoda volumetrică. (6) Se utilizează cele mai recente ediții ale standardelor române de referință, împreună cu, după caz, anexele naționale, amendamentele și eratele publicate de către organismul național de standardizare. (7
REGLEMENTARE TEHNICĂ din 11 ianuarie 2023 () [Corola-llms4eu/Law/264439]
-
în acest document normativ CD 139. (8) Cercetările prenormative de referință utilizate în cadrul normativului sunt: (a) cercetare prenormativă - Stabilirea, în funcție de domeniul de utilizare, a cerințelor pentru caracteristicile betonului determinate prin aplicarea standardelor europene armonizate. Metode bazate pe încercări, elaborată de Universitatea Tehnică de Construcții București în cadrul contractului nr. 448/2010, având ca beneficiar Ministerul Dezvoltării Regionale și Locuinței; ... (b) cercetare prenormativă - Beton autocompactant, elaborată de Institutul de Cercetări Pentru Echipamente și Tehnologii în Construcții în cadrul contractului nr.
REGLEMENTARE TEHNICĂ din 11 ianuarie 2023 () [Corola-llms4eu/Law/264439]
-
se clasifică în categoria imediat superioară, dacă un studiu specific nu a demonstrat că aceasta nu este necesară. Tabelul 2. Valorile limită pentru clasele de expunere corespunzătoare la atacul chimic al solurilor naturale și apelor subterane Caracteristici chimice Metode de încercări de referință XA1 XA2 XA3 Ape subterane (SO_4)^2-, mg/l SR EN 196-2 ≥ 200 și ≤ 600 > 600 și ≤ 3000 > 3000 și ≤ 6000 pH SR EN 1262 ≤ 6,5 și ≥ 5,5 ≤ 5,5 și ≥ 4,5 < 4,5 și ≥ 4,0 CO2 agresiv, în mg/l SR EN
REGLEMENTARE TEHNICĂ din 11 ianuarie 2023 () [Corola-llms4eu/Law/264439]
-
și ≤24000 Aciditate în conformitate cu Baumann Gully, ml/kg SR EN 16502 > 200 Nu sunt întâlnite în practică ^a Solurile argiloase a căror permeabilitate este inferioară valorii de 10-5 m/s, pot fi clasate într-o clasă inferioară. ^b Metoda de încercare prevede extracția (SO_4)^2- cu acid clorhidric; alternativ este posibil de a proceda la această extracție cu apă, dacă aceasta este admisă la locul de utilizare a betonului. ^c Limita de 3000 mg/kg se reduce la 2000 mg/kg în caz de
REGLEMENTARE TEHNICĂ din 11 ianuarie 2023 () [Corola-llms4eu/Law/264439]
-
ale cercetărilor experimentale prin care să se demonstreze comportarea betoanelor la diferite tipuri de solicitări fizico-mecanice și de mediu, în conformitate cu acest normativ. Detalii sunt prezentate în Anexa normativă J . (5) Compatibilitatea aditivilor cu cimenturile utilizate se verifică prin încercări inițiale, conform Anexei A din SR EN 206+A2:2021. ... ... 5.2. Cerințe de bază pentru compoziția betonului (1) Cerințele de bază pentru compoziția betonului sunt cele prevăzute la art. 5.2 din SR EN 206+A2:2021 și anume alegerea cimentului - art. 5.2.2, utilizarea agregatelor
REGLEMENTARE TEHNICĂ din 11 ianuarie 2023 () [Corola-llms4eu/Law/264439]
-
al raportului apă/ciment; ... c) dozajul minim de ciment, în conformitate cu Tabelele F.1.1 și F.1.2 ( Anexa F ); ... d) tipul cimentului, în conformitate cu Tabelele F.2.1, F.2.2, F.2.3 și F.2.4 ( Anexa F ); ... e) aditivi; ... f) compozițiile ce îndeplinesc criteriile pentru efectuarea încercărilor inițiale descrise la A.5 din Anexa A . ... (5) Anexa D prezintă cerințe suplimentare pentru betonul utilizat în lucrări geotehnice. ... 5.2.2. Alegerea cimentului (1) Cimentul se va alege dintre cele a căror aptitudine de utilizare este stabilită, luând în considerare: a
REGLEMENTARE TEHNICĂ din 11 ianuarie 2023 () [Corola-llms4eu/Law/264439]
-
cu conținut mai ridicat în părți fine) celei indicate în mod normal la dozajul de ciment respectiv. ... 5.2.5. Utilizarea adaosurilor 5.2.5.1. Generalități (1) Cantitățile de adaosuri tip I și tip II, pentru a putea fi utilizate în beton, fac obiectul încercărilor inițiale (a se vedea Anexa A ). Notă: Influența adaosurilor și asupra altor proprietăți decât rezistența se va verifica prin încercări (de exemplu privind durabilitatea, conform Anexei J ). (2) Adaosurile de tip II descrise la 5.1.6 din SR EN 206+A2: 2021
REGLEMENTARE TEHNICĂ din 11 ianuarie 2023 () [Corola-llms4eu/Law/264439]
-
5.2.5.1. Generalități (1) Cantitățile de adaosuri tip I și tip II, pentru a putea fi utilizate în beton, fac obiectul încercărilor inițiale (a se vedea Anexa A ). Notă: Influența adaosurilor și asupra altor proprietăți decât rezistența se va verifica prin încercări (de exemplu privind durabilitatea, conform Anexei J ). (2) Adaosurile de tip II descrise la 5.1.6 din SR EN 206+A2: 2021 pot fi luate în calcul în compoziția betonului pentru determinarea dozajului de ciment și raportului A/C, în măsura în care
REGLEMENTARE TEHNICĂ din 11 ianuarie 2023 () [Corola-llms4eu/Law/264439]
-
a conceptului coeficientului k date în 5.2.5.2.2 , 5.2.5.2.3 și 5.2.5.2.4 pot fi făcute dacă aptitudinea de utilizare a fost stabilită (de exemplu, coeficienți k superiori, proporții crescute de adaosuri, amestecuri de adaosuri și de alte cimenturi), prin încercări. (5) Conceptele de performanță echivalentă (a se vedea 5.2.5.3 și 5.2.5.4) pot fi aplicate pentru utilizarea adaosurilor când aptitudinea lor de utilizare a fost stabilită, prin încercări. Notă: Aptitudinea de utilizare menționată la (4) și (5) se va stabili în
REGLEMENTARE TEHNICĂ din 11 ianuarie 2023 () [Corola-llms4eu/Law/264439]
-
superiori, proporții crescute de adaosuri, amestecuri de adaosuri și de alte cimenturi), prin încercări. (5) Conceptele de performanță echivalentă (a se vedea 5.2.5.3 și 5.2.5.4) pot fi aplicate pentru utilizarea adaosurilor când aptitudinea lor de utilizare a fost stabilită, prin încercări. Notă: Aptitudinea de utilizare menționată la (4) și (5) se va stabili în conformitate cu Anexa J . (6) Principiile generale și condițiile suplimentare de aplicare ale conceptului coeficientului k și, de asemenea, principiile generale ale conceptului de performanță echivalentă a
REGLEMENTARE TEHNICĂ din 11 ianuarie 2023 () [Corola-llms4eu/Law/264439]
-
cantitatea totală de aditiv lichid (în soluție), este mai mare de 3 l/mc de beton, conținutul său de apă este luat în considerare la calculul raportului apă/ciment. (4) Când sunt utilizați mai mulți aditivi, compatibilitatea lor este verificată în cadrul încercărilor inițiale. Notă: Dacă încercarea de compatibilitate pentru aditivul antrenor de aer combinat cu alte tipuri de aditivi nu a fost efectuată de furnizorul de aditivi, este necesar ca această încercare să fie efectuată în cadrul încercărilor inițiale. (5) Betoanele se
REGLEMENTARE TEHNICĂ din 11 ianuarie 2023 () [Corola-llms4eu/Law/264439]
-
lichid (în soluție), este mai mare de 3 l/mc de beton, conținutul său de apă este luat în considerare la calculul raportului apă/ciment. (4) Când sunt utilizați mai mulți aditivi, compatibilitatea lor este verificată în cadrul încercărilor inițiale. Notă: Dacă încercarea de compatibilitate pentru aditivul antrenor de aer combinat cu alte tipuri de aditivi nu a fost efectuată de furnizorul de aditivi, este necesar ca această încercare să fie efectuată în cadrul încercărilor inițiale. (5) Betoanele se prepară cu aditivi. Condițiile
REGLEMENTARE TEHNICĂ din 11 ianuarie 2023 () [Corola-llms4eu/Law/264439]
-
utilizați mai mulți aditivi, compatibilitatea lor este verificată în cadrul încercărilor inițiale. Notă: Dacă încercarea de compatibilitate pentru aditivul antrenor de aer combinat cu alte tipuri de aditivi nu a fost efectuată de furnizorul de aditivi, este necesar ca această încercare să fie efectuată în cadrul încercărilor inițiale. (5) Betoanele se prepară cu aditivi. Condițiile de utilizare a aditivilor se stabilesc, în principal, în funcție de tipul betonului, tehnologie și condițiile de turnare, acestea fiind prezentate în Tabelul 2a. Tabelul 2a
REGLEMENTARE TEHNICĂ din 11 ianuarie 2023 () [Corola-llms4eu/Law/264439]