8,098 matches
-
9. tratamentul termic al mustuielii pentru producerea de vinuri roșii din struguri slab colorați sau atacați de putregai cenușiu, fără ca prin acest procedeu să se producă o concentrare sau o diluare a mustului. Este interzisă încălzirea mustuielii prin injectare de vapori de apă; 47.10. scurgerea mustului, statică sau dinamică; 47.11. presarea strugurilor nezdrobiți, a mustuielii sau a boștinei; 47.12. limpezirea sau deburbarea mustului destinat producerii vinurilor albe pe cale gravitațională, cu sau fără răcire, prin centrifugare sau filtrare cu
REGULAMENT din 20 aprilie 1999 de aplicare a Legii viei şi vinului nr. 67/1997. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/175333_a_176662]
-
o copie a etichetei ecologice. Această prevedere nu aduce prejudicii exigențelor prevăzute de sistemul comunitar de atribuire a etichetei ecologice comunitare; 5. consumul de energie, exprimat în kWh, al funcției (funcțiilor) de încălzire (convecție naturală și/sau forțată și/sau vapori), calculat la sarcina standard, conform procedurilor de încercare cuprinse în standardele prevăzute la art. 5 alin. (2) din hotărâre; 6. volumul util al incintei, exprimat în litri, determinat conform procedurilor de încercare cuprinse în standardele prevăzute la art. 5 alin
HOTĂRÂRE nr. 456 din 5 aprilie 2006 privind stabilirea cerinţelor referitoare la etichetarea şi eficienţa energetică pentru introducerea pe piaţă a cuptoarelor electrice de uz casnic. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/176817_a_178146]
-
admisia motorului (carburator sau injector); zona de risc - zona în care există probabilitatea că un anumit efect negativ să se producă într-o anumită perioadă de timp și/sau în anumite circumstanțe; limită inferioară de explozie - concentrația de gaze sau vapori inflamabili în aer sub care atmosferă gazoasa nu este explozivă; stocare transportabila - baterie de recipiente-butelii sau recipient sub presiune montat permanent pe un vehicul special de transport rutier, folosit pentru transportul GNCV către alte stații de distribuție a GNCV; stație
CODUL TEHNIC din 14 martie 2006 al gazelor naturale comprimate pentru vehicule. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/176025_a_177354]
-
ex. 8404 |la poz. nr. 8402 aparatele | |materialelor | | |auxiliare pentru cazane pentru | |folosite nu trebuie| | |încălzire centrală | |să depășească 40% | | | | |din prețul de uzina| | | | |al produsului. | | 8406 |Turbine cu abur și alte turbine |Fabricare în care valoarea tuturor materialelor | | | |cu vapori |folosite nu trebuie să depășească 40% din prețul de | | | | |uzina al produsului. | | | 8407 |Motoare cu piston alternativ sau|Fabricare în care valoarea tuturor materialelor | | | |rotativ, cu aprindere prin |folosite nu trebuie să depășească 40% din prețul de | | | |scânteie (motoare cu
PROTOCOL D din 15 iunie 2005 privind definirea notiunii de produse originare şi metodele de cooperare administrativa Emitent : ACT INTERNAŢIONAL. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/174708_a_176037]
-
binare conținând azot și fosfor, azot și potasiu, respectiv fosfor și potasiu; - ternare conținând azot, fosfor și potasiu; - multielemente conținând inclusiv și microelemente. Îngrășămintele lichide se pot clasifica și în funcție de: - starea fizică - gaze lichide sub presiune, soluții cu tensiune de vapori, soluții fără tensiune de vapori, soluții suprasaturate și suspensii; - modul de depozitare, transport, manipulare și tehnica de aplicare utilizată; - prețul pe unitatea de substanță activă; - efectele agrochimice. Îngrășămintele lichide cu azot au o nomenclatură specială acceptată de industria de îngrășăminte
ORDIN nr. 1.182 din 22 noiembrie 2005 (*actualizat*) privind aprobarea Codului de bune practici agricole pentru protecţia apelor împotriva poluării cu nitraţi din surse agricole. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/175482_a_176811]
-
azot și potasiu, respectiv fosfor și potasiu; - ternare conținând azot, fosfor și potasiu; - multielemente conținând inclusiv și microelemente. Îngrășămintele lichide se pot clasifica și în funcție de: - starea fizică - gaze lichide sub presiune, soluții cu tensiune de vapori, soluții fără tensiune de vapori, soluții suprasaturate și suspensii; - modul de depozitare, transport, manipulare și tehnica de aplicare utilizată; - prețul pe unitatea de substanță activă; - efectele agrochimice. Îngrășămintele lichide cu azot au o nomenclatură specială acceptată de industria de îngrășăminte, alcătuită dintr-un număr format
ORDIN nr. 1.182 din 22 noiembrie 2005 (*actualizat*) privind aprobarea Codului de bune practici agricole pentru protecţia apelor împotriva poluării cu nitraţi din surse agricole. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/175482_a_176811]
-
acestora îl reprezintă prețul ridicat, motiv pentru care se folosesc în special pentru culturi foarte profitabile, arbuști, plante ornamentale. Îngrășăminte lichide cu azot (soluții cu azot) Această categorie de fertilizanți poate fi împărțită în: - Soluții cu azot fără presiune de vapori - conțin între 16 și 32% N și se obțin prin dizolvarea azotatului de amoniu, ureei, sulfatului de amoniu, azotatului de calciu, fosfatului de uree, azotatului de uree, fie în amestec fie singure; cele mai cunoscute și utilizate sunt soluțiile de
ORDIN nr. 1.182 din 22 noiembrie 2005 (*actualizat*) privind aprobarea Codului de bune practici agricole pentru protecţia apelor împotriva poluării cu nitraţi din surse agricole. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/175482_a_176811]
-
că doza de azot (substanță activă) se poate fracționa în 2-5 etape, în funcție și de faza de vegetație. Alte variante utilizate sunt A 160 (0-46-0), A 200 (0-57-0), A 280 (0-39-30), precum și A 300 (0-42-32). - Soluții cu presiune de vapori scăzută ape amoniacale (conțin doar amoniac) în variantele 201 (24-0-0) și 247 (22-65-0), respectiv amoniacați în variantele 300 (18-27-25), 370 (17-67- 0), 410 (19-58-11) și (22-65-0). Tipuri de îngrășăminte organo-minerale cu azot. Indicații și contraindicații de aplicare Îngrășămintele cunoscute sub
ORDIN nr. 1.182 din 22 noiembrie 2005 (*actualizat*) privind aprobarea Codului de bune practici agricole pentru protecţia apelor împotriva poluării cu nitraţi din surse agricole. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/175482_a_176811]
-
binare conținând azot și fosfor, azot și potasiu, respectiv fosfor și potasiu; - ternare conținând azot, fosfor și potasiu; - multielemente conținând inclusiv și microelemente. Îngrășămintele lichide se pot clasifica și în funcție de: - starea fizică - gaze lichide sub presiune, soluții cu tensiune de vapori, soluții fără tensiune de vapori, soluții suprasaturate și suspensii; - modul de depozitare, transport, manipulare și tehnica de aplicare utilizată; - prețul pe unitatea de substanță activă; - efectele agrochimice. Îngrășămintele lichide cu azot au o nomenclatură specială acceptată de industria de îngrășăminte
ORDIN nr. 1.270 din 30 noiembrie 2005 (*actualizat*) privind aprobarea Codului de bune practici agricole pentru protecţia apelor împotriva poluării cu nitraţi din surse agricole. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/175492_a_176821]
-
azot și potasiu, respectiv fosfor și potasiu; - ternare conținând azot, fosfor și potasiu; - multielemente conținând inclusiv și microelemente. Îngrășămintele lichide se pot clasifica și în funcție de: - starea fizică - gaze lichide sub presiune, soluții cu tensiune de vapori, soluții fără tensiune de vapori, soluții suprasaturate și suspensii; - modul de depozitare, transport, manipulare și tehnica de aplicare utilizată; - prețul pe unitatea de substanță activă; - efectele agrochimice. Îngrășămintele lichide cu azot au o nomenclatură specială acceptată de industria de îngrășăminte, alcătuită dintr-un număr format
ORDIN nr. 1.270 din 30 noiembrie 2005 (*actualizat*) privind aprobarea Codului de bune practici agricole pentru protecţia apelor împotriva poluării cu nitraţi din surse agricole. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/175492_a_176821]
-
acestora îl reprezintă prețul ridicat, motiv pentru care se folosesc în special pentru culturi foarte profitabile, arbuști, plante ornamentale. Îngrășăminte lichide cu azot (soluții cu azot) Această categorie de fertilizanți poate fi împărțită în: - Soluții cu azot fără presiune de vapori - conțin între 16 și 32% N și se obțin prin dizolvarea azotatului de amoniu, ureei, sulfatului de amoniu, azotatului de calciu, fosfatului de uree, azotatului de uree, fie în amestec fie singure; cele mai cunoscute și utilizate sunt soluțiile de
ORDIN nr. 1.270 din 30 noiembrie 2005 (*actualizat*) privind aprobarea Codului de bune practici agricole pentru protecţia apelor împotriva poluării cu nitraţi din surse agricole. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/175492_a_176821]
-
că doza de azot (substanță activă) se poate fracționa în 2-5 etape, în funcție și de faza de vegetație. Alte variante utilizate sunt A 160 (0-46-0), A 200 (0-57-0), A 280 (0-39-30), precum și A 300 (0-42-32). - Soluții cu presiune de vapori scăzută ape amoniacale (conțin doar amoniac) în variantele 201 (24-0-0) și 247 (22-65-0), respectiv amoniacați în variantele 300 (18-27-25), 370 (17-67- 0), 410 (19-58-11) și (22-65-0). Tipuri de îngrășăminte organo-minerale cu azot. Indicații și contraindicații de aplicare Îngrășămintele cunoscute sub
ORDIN nr. 1.270 din 30 noiembrie 2005 (*actualizat*) privind aprobarea Codului de bune practici agricole pentru protecţia apelor împotriva poluării cu nitraţi din surse agricole. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/175492_a_176821]
-
lucrătorilor, un sistem de control trebuie să semnalizeze orice oprire accidentala a instalației. 6. Expunerea la riscuri particulare 6.1. Lucrătorii nu trebuie să fie expuși la niveluri de zgomot nocive sau unei influențe exterioare nocive, cum ar fi: gaze, vapori, praf. 6.2. Atunci cand lucrătorii trebuie să pătrundă într-o zonă a cărei atmosferă este susceptibila să conțină o substanță toxică sau nociva, să aibă un conținut insuficient de oxigen sau să fie inflamabila, atmosfera contaminată trebuie controlată și trebuie
HOTĂRÂRE nr. 300 din 2 martie 2006 (*actualizata*) privind cerinţele minime de securitate şi sănătate pentru santierele temporare sau mobile. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/175719_a_177048]
-
stării timpului în momentul considerat; ea se execută la orele sinoptice standard. ▲ Orografia terenului - parte a geografiei fizice care se ocupă cu descrierea, clasificarea și studierea formelor de relief ale uscatului. ▲ Precipitații atmosferice - toate produsele de condensare și cristalizare a vaporilor de apă din atmosferă, care cad de obicei din nori și ajung la suprafața pământului sub formă lichidă, solidă sau sub ambele forme în același timp. Presiunea atmosferică - forța pe care atmosfera o exercită prin greutatea sa asupra suprafeței orizontale
NORME din 20 octombrie 2004 privind măsurările meteorologice şi hidrologice la instalaţiile nucleare. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/163590_a_164919]
-
care sunt dispuse în spațiu elementele unui ansamblu. ▲ Transportul radionuclizilor - mișcarea (migrarea) radionuclizilor în mediu; poate include procese cum sunt advecția, difuzia, sorbția și încorporarea. ▲ Turbulență atmosferică - stare a fluidului (aer) caracterizată printr-o mișcare turbulentă. Umezeala aerului - cantitatea de vapori de apă conținută într-o unitate de măsură a volumului de aer. ▲ Vânt - mișcarea aerului în raport cu suprafața solului; de obicei, se are în vedere componenta orizontală a acestei mișcări; se definește prin două elemente: direcția din care bate și viteza
NORME din 20 octombrie 2004 privind măsurările meteorologice şi hidrologice la instalaţiile nucleare. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/163590_a_164919]
-
2.000 de ore, se atinge doza limită anuală pentru persoane expuse profesional. CMA - concentrația maximă a activității în aer permisă pentru un radionuclid, exprimată în Bq/mc; în cuprinsul acestor norme CMA = 1% CDA. Efluenți gazoși - gaze nobile, halogeni, vapori și particule, inclusiv aerosoli. LAI - Limita anuală de încorporare reprezentând activitatea încorporată de o persoană expusă profesional ce conduce la o doză angajată de 20 mSv. Anexa 2 LIMITE derivate implicite de eliberare a efluenților radioactivi a) Limite derivate implicite
NORME din 25 august 2005 privind limitarea eliberărilor de efluenţi radioactivi în mediu. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/170657_a_171986]
-
Tratament anterior pentru același drog pentru care se va trata acum 1. Da 2. Nu 9. Necunoscut 19. Calea cea mai frecventă de administrare a drogului principal în ultimele 30 de zile de consum 1. Orală 2. Inhalare (gaze sau vapori) 3. Intranazală 4. Parenterală 5. Intravenoasă 6. Altele 7. Fumat 9. Necunoscută 20. Alte droguri consumate în ultimele 30 de zile înainte de admiterea la tratament 20a) 20b) 20c) 20d) 21. Timpul care a trecut de când și-a injectat ultima oară
REGULAMENT din 28 iulie 2005 (*actualizat*) de aplicare a dispoziţiilor Legii nr. 143/2000 privind prevenirea şi combaterea traficului şi consumului ilicit de droguri, cu modificările şi completările ulterioare. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/170031_a_171360]
-
dmc 0,5 STAS 7685-79 9. Sulfuri și hidrogen sulfurat (S^2-) mg/dmc 0,5 STAS 7510-66 10. Sulfați (SO3^2-) mg/dmc 10 STAS 7661-89 11. Sulfați (SO4^2-) mg/dmc 400 STAS 8601-70 12. Fenoli antrenabili cu vapori de apă (C6H5OH) mg/dmc 30 STAS 7167-92 13. Substanțe extractibile cu eter de petrol mg/dmc 20 STAS 7587-96 14. Detergenți sintetici anion activi biodegradabili mg/dmc 30 SR ISO 7875/96 15. Plumb (Pb^2+) mg/dmc 0
NORMATIV din 30 octombrie 1997 privind condiţiile de evacuare a apelor uzate în retelele de canalizare ale localitatilor NTPA - 002/1997. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/170281_a_171610]
-
și hidrogen sulfurat (S2^2-) mg/dmc 0,5 SR ISO 10530-97 SR 7510-97 11. Sulfiți [ȘO(3)^2-] mg/dmc 1,0 STAS 7661-89 ─────────────────────────────────────────────────────────────────────────────── 12. Sulfați [ȘO(4)^2-] mg/dmc 600,0 STAS 8601-70 ─────────────────────────────────────────────────────────────────────────────── 13. Fenoli antrenabili cu vapori de apă mg/dmc 0,3 SR ISO 6439:2001 [C(6)H(5)OH] SR ISO 8165/1/00 ─────────────────────────────────────────────────────────────────────────────── 14. Substanțe extractibile cu solvenți mg/dmc 20,0 SR 7587-96 organici ─────────────────────────────────────────────────────────────────────────────── 15. Produse petroliere*5) mg/dmc 5,0
NORMATIV NTPA-001/2002 din 28 februarie 2002 (*actualizat*) privind stabilirea limitelor de încărcare cu poluanti a apelor uzate industriale şi urbane la evacuarea în receptorii naturali**). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/170278_a_171607]
-
dmc 0,5 STAS 7685-79 9. Sulfuri și hidrogen sulfurat (S^2-) mg/dmc 0,5 STAS 7510-66 10. Sulfați (SO3^2-) mg/dmc 10 STAS 7661-89 11. Sulfați (SO4^2-) mg/dmc 400 STAS 8601-70 12. Fenoli antrenabili cu vapori de apă (C6H5OH) mg/dmc 30 STAS 7167-92 13. Substanțe extractibile cu eter de petrol mg/dmc 20 STAS 7587-96 14. Detergenți sintetici anion activi biodegradabili mg/dmc 30 SR ISO 7875/96 15. Plumb (Pb^2+) mg/dmc 0
NORMATIV din 30 octombrie 1997 privind condiţiile de evacuare a apelor uzate în retelele de canalizare ale localitatilor NTPA - 002/1997. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/170282_a_171611]
-
98-2/00 ─────────────────────────────────────────────────────────────────────────────── 9. Sulfuri și hidrogen sulfurat (S^2-) mg/dmc 1,0 SR ISO 10530-97 ─────────────────────────────────────────────────────────────────────────────── 10. Sulfiți[ȘO(3)^2-] mg/dmc 2 STAS 7661-89 ──────────────────────��──────────────────────────────────────────────────────── 11. Sulfați[ȘO(4)^2-] mg/dmc 600 STAS 8601-70 ─────────────────────────────────────────────────────────────────────────────── 12. Fenoli antrenabili cu vapori de apă mg/dmc 30 SR ISO [C(6)H(5)OH] 6439:2001; SR ISO 8165/1/00 13. Substanțe extractibile cu solvenți mg/dmc 30 SR 7587-96 organici ─────────────────────────────────────────────────────────────────────────────── 14. Detergenți sintetici biodegradabili mg/dmc 25 SR ISO 7875
NORMATIV NTPA-002 din 28 februarie 2002 (*actualizat*) privind condiţiile de evacuare a apelor uzate în reţelele de canalizare ale localităţilor şi direct în staţiile de epurare**). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/170277_a_171606]
-
dmc 0,5 STAS 7685-79 9. Sulfuri și hidrogen sulfurat (S^2-) mg/dmc 0,5 STAS 7510-66 10. Sulfați (SO3^2-) mg/dmc 10 STAS 7661-89 11. Sulfați (SO4^2-) mg/dmc 400 STAS 8601-70 12. Fenoli antrenabili cu vapori de apă (C6H5OH) mg/dmc 30 STAS 7167-92 13. Substanțe extractibile cu eter de petrol mg/dmc 20 STAS 7587-96 14. Detergenți sintetici anion activi biodegradabili mg/dmc 30 SR ISO 7875/96 15. Plumb (Pb^2+) mg/dmc 0
NORMATIV din 30 octombrie 1997 privind condiţiile de evacuare a apelor uzate în retelele de canalizare ale localitatilor NTPA - 002/1997. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/170279_a_171608]
-
la căldură umedă în regim stabil (fără condensare), fie încercarea la căldură umedă în regim ciclic (cu condensare). - Încercarea la căldură umedă în regim ciclic este indicată în cazurile în care condensarea este importantă sau în cele în care pătrunderea vaporilor este accelerată ca efect al respirației. - Încercarea la căldură umedă în regim stabil este indicată în cazurile în care umiditatea se manifestă fără condensare. 2.2. Reproductibilitate În cazul măsurării aceluiași măsurând într-un loc diferit sau de către un utilizator
NORMĂ*) din 1 iunie 2005 de metrologie legala NML 001-05 "Cerinţe metrologice şi tehnice comune mijloacelor de măsurare supuse controlului metrologic legal". In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/170331_a_171660]
-
altfel decât prin telecomunicații ... 5. Echipamente de iluminat a) Aparate de iluminat pentru lămpi fluorescente, cu excepția aparatelor casnice de iluminat ... b) Lămpi fluorescente drepte ... c) Lămpi fluorescente compacte ... d) Lămpi cu descărcare în gaze de înaltă intensitate, inclusiv lămpi cu vapori de sodiu la înaltă presiune și lămpi cu halogenuri metalice ... e) Lămpi cu vapori de sodiu la joasă presiune ... f) Alte materiale de iluminat sau echipamente de difuzat ori controlat lumină, cu excepția becurilor cu filament ... 6. Unelte electrice și electronice
HOTĂRÂRE nr. 448 din 19 mai 2005 (*actualizată*) privind deşeurile de echipamente electrice şi electronice. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/168045_a_169374]
-
fluorescente, cu excepția aparatelor casnice de iluminat ... b) Lămpi fluorescente drepte ... c) Lămpi fluorescente compacte ... d) Lămpi cu descărcare în gaze de înaltă intensitate, inclusiv lămpi cu vapori de sodiu la înaltă presiune și lămpi cu halogenuri metalice ... e) Lămpi cu vapori de sodiu la joasă presiune ... f) Alte materiale de iluminat sau echipamente de difuzat ori controlat lumină, cu excepția becurilor cu filament ... 6. Unelte electrice și electronice (cu exceptia uneltelor industriale fixe de mari dimensiuni) a) Mașini de găurit ... b) Ferăstraie ... c
HOTĂRÂRE nr. 448 din 19 mai 2005 (*actualizată*) privind deşeurile de echipamente electrice şi electronice. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/168045_a_169374]