49,224 matches
-
a riscului și dacă din evaluarea riscului a rezultat că nivelurile de impurificare respectă condițiile prevăzute la alin. (1) și (2); ... b) menține un registru conținând cantitățile și proprietățile fluxurilor de dioxid de carbon livrate și injectate, inclusiv compoziția respectivelor fluxuri. ... Articolul 14 (1) În conformitate cu prevederile autoriza��iei de stocare, operatorul are obligația să monitorizeze instalațiile de injectare, complexul de stocare, inclusiv, acolo unde este posibil, până de dioxid de carbon și, după caz, efectele asupra calității mediului înconjurător, în scopul
ORDONANŢĂ DE URGENŢĂ nr. 64 din 29 iunie 2011 (*actualizată*) privind stocarea geologică a dioxidului de carbon. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/251079_a_252408]
-
ANPM. Articolul 15 (1) Operatorul este obligat să raporteze ANRM, cel puțin o dată pe an, următoarele: a) toate rezultatele monitorizării desfășurate potrivit prevederilor art. 14, în perioada de raportare, inclusiv informații privind tehnologia de monitorizare utilizată; ... b) cantitățile și proprietățile fluxurilor de dioxid de carbon livrate și injectate în perioada de raportare, inclusiv compoziția respectivelor fluxuri, înregistrate potrivit art. 13 alin. (3) lit. b); ... c) dovada constituirii și menținerii garanției financiare potrivit art. 10 lit. i) și art. 20; ... d) orice
ORDONANŢĂ DE URGENŢĂ nr. 64 din 29 iunie 2011 (*actualizată*) privind stocarea geologică a dioxidului de carbon. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/251079_a_252408]
-
următoarele: a) toate rezultatele monitorizării desfășurate potrivit prevederilor art. 14, în perioada de raportare, inclusiv informații privind tehnologia de monitorizare utilizată; ... b) cantitățile și proprietățile fluxurilor de dioxid de carbon livrate și injectate în perioada de raportare, inclusiv compoziția respectivelor fluxuri, înregistrate potrivit art. 13 alin. (3) lit. b); ... c) dovada constituirii și menținerii garanției financiare potrivit art. 10 lit. i) și art. 20; ... d) orice alte informații pe care ANRM le consideră relevante pentru evaluarea respectării condițiilor prevăzute în autorizația
ORDONANŢĂ DE URGENŢĂ nr. 64 din 29 iunie 2011 (*actualizată*) privind stocarea geologică a dioxidului de carbon. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/251079_a_252408]
-
8 octombrie 1996, cu modificările și completările ulterioare, se modifică și se completează după cum urmează: 1. La articolul 20, după alineatul (6) se introduce un nou alineat, alineatul (6^1), cu următorul cuprins: "(6^1) Se poate autoriza injectarea de fluxuri de dioxid de carbon în scopul stocării în formațiuni geologice care, din motive naturale, sunt permanent improprii pentru alte scopuri, cu condiția prevenirii oricărui pericol prezent sau viitor de deteriorare a calității apei subterane, precum și cu condiția ca o astfel
ORDONANŢĂ DE URGENŢĂ nr. 64 din 29 iunie 2011 (*actualizată*) privind stocarea geologică a dioxidului de carbon. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/251079_a_252408]
-
modelele structurale geologice tridimensionale statice în simulatorul computerizat al complexului de stocare construit în etapa 2. Etapa 3.1: Caracterizarea comportamentului dinamic al stocării Sunt luați în considerare cel puțin următorii factori: a) debite posibile de injectare și proprietăți ale fluxului de CO2; ... b) eficiența modelării cuplate a procesului, și anume modul de interacționare al diverselor efecte individuale din simulator, simulatoare; ... c) procese reactive, și anume modul în care se integrează în model reacții ale CO2 injectat cu mineralele în situ
ORDONANŢĂ DE URGENŢĂ nr. 64 din 29 iunie 2011 (*actualizată*) privind stocarea geologică a dioxidului de carbon. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/251079_a_252408]
-
informații referitoare la: a) presiunea și temperatura formațiunii de stocare ca o funcție a debitului de injectare și a volumului de injectare stocat de-a lungul timpului; ... b) distribuția în suprafață și expansiunea verticală în timp a CO2; ... c) natura fluxului de CO2 în rezervor, precum și comportamentul de fază; ... d) mecanisme și debite de captare a CO2, inclusiv puncte de revărsare și formațiuni etanșe laterale și verticale; ... e) sisteme secundare de reținere în ansamblul complexului de stocare; ... f) capacitate de stocare
ORDONANŢĂ DE URGENŢĂ nr. 64 din 29 iunie 2011 (*actualizată*) privind stocarea geologică a dioxidului de carbon. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/251079_a_252408]
-
stocare, după cum s-a stabilit prin modelarea dinamică și prin caracterizarea securității prezentate mai sus. Pentru aceasta se iau în considerare, printre altele: a) căile potențiale de scurgere; ... b) gravitatea potențială a scurgerilor pentru căile de scurgere identificate, rate de flux; ... c) parametrii critici care influențează scurgerea potențială, de exemplu: presiunea maximă din rezervor, debitul maxim de injectare, temperatura, sensibilitatea la diferite ipoteze din modelul terestru geologic static sau modelele terestre geologice statice; ... d) efectele secundare ale stocării de CO2, inclusiv
ORDONANŢĂ DE URGENŢĂ nr. 64 din 29 iunie 2011 (*actualizată*) privind stocarea geologică a dioxidului de carbon. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/251079_a_252408]
-
din biosferă, inclusiv în soluri, sedimente marine și ape bentonice, respectiv asfixiere, hipercapnie și pH-ul redus din aceste medii ca urmare a scurgerilor de CO2 . Se include și o evaluare a efectelor altor substanțe care pot fi prezente în fluxurile de CO2 scurs, fie impurități prezente în fluxul injectat, fie substanțe nou-formate prin stocare de CO2. Aceste efecte se examinează la scară temporală și la scară spațială și în legătură cu un domeniu al evenimentelor de scurgeri de gravități diferite. 3.3
ORDONANŢĂ DE URGENŢĂ nr. 64 din 29 iunie 2011 (*actualizată*) privind stocarea geologică a dioxidului de carbon. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/251079_a_252408]
-
ape bentonice, respectiv asfixiere, hipercapnie și pH-ul redus din aceste medii ca urmare a scurgerilor de CO2 . Se include și o evaluare a efectelor altor substanțe care pot fi prezente în fluxurile de CO2 scurs, fie impurități prezente în fluxul injectat, fie substanțe nou-formate prin stocare de CO2. Aceste efecte se examinează la scară temporală și la scară spațială și în legătură cu un domeniu al evenimentelor de scurgeri de gravități diferite. 3.3.4. Caracterizarea riscurilor - aceasta cuprinde o evaluare a
ORDONANŢĂ DE URGENŢĂ nr. 64 din 29 iunie 2011 (*actualizată*) privind stocarea geologică a dioxidului de carbon. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/251079_a_252408]
-
punct de vedere temporal. Parametrii care trebuie monitorizați sunt identificați pentru a îndeplini obiectivele monitorizării. Cu toate acestea, planul cuprinde, în orice caz, monitorizarea continuă sau discontinuă a următoarelor aspecte: a) emisii fugitive de CO2 la instalațiile de injectare; ... b) fluxul volumetric al CO2 la gurile de puțuri de injectare; ... c) presiunea și temperatura CO2 la gurile de puțuri de injectare, pentru determinarea debitului masic; ... d) analiza chimică a materialului injectat; ... e) temperatura și presiunea în rezervor, pentru determinarea comportamentului și
ORDONANŢĂ DE URGENŢĂ nr. 64 din 29 iunie 2011 (*actualizată*) privind stocarea geologică a dioxidului de carbon. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/251079_a_252408]
-
în ipotezele de recalibrare, se obțin date suplimentare. Etapele 2 și 3 din anexa nr. 1 la ordonanța de urgență se repetă folosindu-se modelul, respectiv modelele 3 D pentru a genera noi scenarii de pericole și noi rate de flux și pentru revizuirea și actualizarea evaluării riscurilor. Atunci când se identifică, în urma unei corelații istorice și a unei recalibrări a modelului, noi surse de CO2, căi de scurgere și rate de flux sau deviații semnificative de la evaluările anterioare, planul de monitorizare
ORDONANŢĂ DE URGENŢĂ nr. 64 din 29 iunie 2011 (*actualizată*) privind stocarea geologică a dioxidului de carbon. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/251079_a_252408]
-
genera noi scenarii de pericole și noi rate de flux și pentru revizuirea și actualizarea evaluării riscurilor. Atunci când se identifică, în urma unei corelații istorice și a unei recalibrări a modelului, noi surse de CO2, căi de scurgere și rate de flux sau deviații semnificative de la evaluările anterioare, planul de monitorizare se actualizează în consecință. 2. Monitorizarea în etapa postînchidere Monitorizarea în etapa postînchidere se bazează pe informațiile colectate și modelate pe parcursul punerii în aplicare a planului de monitorizare menționat la art.
ORDONANŢĂ DE URGENŢĂ nr. 64 din 29 iunie 2011 (*actualizată*) privind stocarea geologică a dioxidului de carbon. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/251079_a_252408]
-
implică suport de celule progenitoare . Estimarea producției de celule progenitoare Pentru a estima numărul de celule progenitoare recoltate de la pacienții tratați cu filgrastim , o atenție deosebită trebuie acordată metodei de cuantificare . Rezultatele analizei numărului de celule CD34+ prin citometrie în flux variază în funcție de metodologia precisă utilizată ; în consecință , recomandările cu privire la estimările numerice , bazate pe studii în alte laboratoare , trebuie interpretate cu atenție . Analiza statistică a relației între numărul de celule CD34+ reperfuzate și ritmul de refacere a trombocitelor după chimioterapia în
Ro_368 () [Corola-website/Science/291127_a_292456]
-
implică suport de celule progenitoare . Estimarea producției de celule progenitoare Pentru a estima numărul de celule progenitoare recoltate de la pacienții tratați cu filgrastim , o atenție deosebită trebuie acordată metodei de cuantificare . Rezultatele analizei numărului de celule CD34+ prin citometrie în flux variază în funcție de metodologia precisă utilizată ; în consecință , recomandările cu privire la estimările numerice , bazate pe studii în alte laboratoare , trebuie interpretate cu atenție . Analiza statistică a relației între numărul de celule CD34+ reperfuzate și ritmul de refacere a trombocitelor după chimioterapia în
Ro_368 () [Corola-website/Science/291127_a_292456]
-
în vedere tratamente alternative , care nu implică suport de celule progenitoare . Estimarea producției de celule progenitoare La estimarea numărului de celule progenitoare recoltate de la pacienții tratați cu filgrastim , o atenție deosebită trebuie acordată metodei de cuantificare . Rezultatele analizei citometrice de flux a numărului de celule CD34+ variază în funcție de metoda folosită și , în consecință , estimările numerice bazate pe studii în alte laboratoare trebuie interpretate cu atenție . Analiza statistică a relației între numărul de celule CD34+ reinfuzate și rata de refacere a trombocitelor
Ro_371 () [Corola-website/Science/291130_a_292459]
-
în vedere tratamente alternative , care nu implică suport de celule progenitoare . Estimarea producției de celule progenitoare La estimarea numărului de celule progenitoare recoltate de la pacienții tratați cu filgrastim , o atenție deosebită trebuie acordată metodei de cuantificare . Rezultatele analizei citometrice de flux a numărului de celule CD34+ variază în funcție de metoda folosită și , în consecință , estimările numerice bazate pe studii în alte laboratoare trebuie interpretate cu atenție . Analiza statistică a relației între numărul de celule CD34+ reinfuzate și rata de refacere a trombocitelor
Ro_371 () [Corola-website/Science/291130_a_292459]
-
de opiu . Este o substanță binecunoscută care este folosită de mulți ani pentru controlul durerii . Fentanilul este conținut într- un rezervor . Când pacientul acționează sistemul IONSYS , un curent electric de intensitate mică deplasează o doză de fentanil din rezervor în fluxul sanguin prin intermediul tegumentului . Cum a fost studiat IONSYS ? Efectele IONSYS au fost inițial testate pe modele experimentale înainte de a fi studiate la oameni . Au fost efectuate patru studii principale la aproximativ 800 de pacienți după o operație . În trei dintre
Ro_503 () [Corola-website/Science/291262_a_292591]
-
utilizării Exelon plasturi transdermici , spuneți medicului dumneavoastră că utilizați acești plasturi deoarece ei pot crește efectele unor relaxante musculare în timpul anesteziei . Utilizarea Exelon cu alimente și băuturi Alimentele sau băuturile nu afectează utilizarea Exelon plasturi transdermici deoarece rivastigmina pătrunde în fluxul sanguin prin piele . Sarcina și alăptarea Spuneți medicului dumneavoastră dacă sunteți gravidă sau intenționați să rămâneți gravidă . Dacă sunteți gravidă , trebuie să se evalueze beneficiile utilizării Exelon plasturi transdermici în raport cu posibilele efecte asupra copilului dumneavoastră nenăscut . Nu trebuie să alăptați
Ro_333 () [Corola-website/Science/291092_a_292421]
-
5 - 1, 5 mg/ m sub formă de perfuzie cu durata de 30 de minute timp de cinci zile , s- a observat un clearance plasmatic crescut al topotecanului de 62 l/ oră ( DS 22 ) , corespunzător cu aproximativ 2/ 3 din fluxul sanguin hepatic . De asemenea , topotecan a prezentat și un volum mare de distribuție , de aproximativ 132 l ( DS 57 ) și un timp de înjumătățire plasmatică relativ scurt de 2- 3 ore . Compararea parametrilor farmacocinetici nu a indicat modificarea proprietăților farmacocinetice
Ro_446 () [Corola-website/Science/291205_a_292534]
-
5- 1, 5 mg/ m sub formă de perfuzie cu durata de 30 de minute timp de cinci zile , s- a observat un clearance plasmatic crescut al topotecanului de 62 l/ oră ( DS 22 ) , corespunzător cu aproximativ 2/ 3 din fluxul sanguin hepatic . De asemenea , topotecan a prezentat și un volum mare de distribuție , de aproximativ 132 l ( DS 57 ) și un timp de înjumătățire plasmatică relativ scurt de 2- 3 ore . Compararea parametrilor farmacocinetici nu a indicat modificarea proprietăților farmacocinetice
Ro_446 () [Corola-website/Science/291205_a_292534]
-
PDE5 ) . Ea acționează prin blocarea enzimei fosfodiesterază , care în mod normal descompune o substanță denumită GMP ciclic ( GMPc ) . În timpul stimulării sexuale normale , GMPc este produsă în penis , unde determină relaxarea mușchilor din țesuturile spongioase ale penisului ( corpora cavernosa ) , permițând pătrunderea fluxului de sânge în corpora , care produce erecția . Prin blocarea descompunerii GMPc , Levitra reface funcția erectilă . Cum a fost studiat Levitra ? Un studiu a implicat pacienți cu diabet , iar un altul , pacienți aflați în perioada post- prostatectomie 7 Westferry Circus , Canary
Ro_585 () [Corola-website/Science/291344_a_292673]
-
o durere toracică severă , cunoscută sub numele de “ angină pectorală instabilă ” sau “ infarct miocardic ” ( criză de inimă ) . Pentru tratamentul acestei afecțiuni , este posibil ca medicul dumneavoastră să vă fi implantat un stent în artera blocată sau îngustată pentru a restabili fluxul sanguin eficient . Medicul dumneavoastră trebuie să vă prescrie și acid acetilsalicilic ( o substanță prezentă în numeroase medicamente utilizate pentru a calma durerea și a reduce febra , precum și pentru a preveni formarea cheagurilor de sânge ) . 39 2 . ÎNAINTE SĂ LUAȚI ISCOVER
Ro_523 () [Corola-website/Science/291282_a_292611]
-
o durere toracică severă , cunoscută sub numele de “ angină pectorală instabilă ” sau “ infarct miocardic ” ( criză de inimă ) . Pentru tratamentul acestei afecțiuni , este posibil ca medicul dumneavoastră să vă fi implantat un stent în artera blocată sau îngustată pentru a restabili fluxul sanguin eficient . Medicul dumneavoastră trebuie să vă prescrie și acid acetilsalicilic ( o substanță prezentă în numeroase medicamente utilizate pentru a calma durerea și a reduce febra , precum și pentru a preveni formarea cheagurilor de sânge ) . 46 2 . ÎNAINTE SĂ LUAȚI ISCOVER
Ro_523 () [Corola-website/Science/291282_a_292611]
-
saquinavirului devine saturabilă la concentrații de peste 2 μg/ ml . După administrarea intravenoasă a dozelor de 6 , 36 mg și 72 mg , clearance- ul sistemic al saquinavirului a fost foarte mare , 1, 14 l/ h și kg ( VC 12 % ) , puțin peste fluxul plasmatic la nivelul ficatului și constant . Timpul mediu de persistență al saquinavirului a fost 7 ore ( n = 8 ) . Efectul sexului asupra parametrilor farmacocinetici după terapia cu Invirase/ ritonavir . S- a constatat o diferență în funcție de sex , la femei observându- se o
Ro_502 () [Corola-website/Science/291261_a_292590]
-
saquinavirului devine saturabilă la concentrații de peste 2 μg/ ml . După administrarea intravenoasă a dozelor de 6 , 36 mg și 72 mg , clearance- ul sistemic al saquinavirului a fost foarte mare , 1, 14 l/ h și kg ( VC 12 % ) , puțin peste fluxul plasmatic la nivelul ficatului și constant . Timpul mediu de persistență al saquinavirului a fost 7 ore ( n = 8 ) . Efectul sexului asupra parametrilor farmacocinetici după terapia cu Invirase/ ritonavir . S- a constatat o diferență în funcție de sex , la femei observându- se o
Ro_502 () [Corola-website/Science/291261_a_292590]